Engeland en Frankrijk verzoeken bijeenkomst van Veiligheidsraad Straalvliegtuig op huizenblok in Eindhoven brandend neergestort WEERBERICHT Per dag gemiddeld veertigtal schepen door het Suezkanaal Nieuive loodsen aangekomen Rampzalig gebeuren mtm- Piloot en burger gedoodgroot aantal geivondenenorme schade 95ste jaargang MAANDAG 24 SEPTEMBER 1956 No. 28943 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Smgel Lelden - Olro no 67065 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f 0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 Eredoctoraat voor dr. van Roijen De Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. J. H. van Roijen, is gisteren door de Princeton-Universiteit be noemd tot eredoctor in de rechten. De benoeming geschiedde tijdens een plechtigheid ter herdenking van het feit dat een gebouw te Princeton 200 jaar geleden werd gebouwd. 102 jaar oud De weduwe M. HundSmit wonende Hoofdweg 122 te Kolham (gemeente Slochteren) wordt op donderdag 27 sep tember 102 jaar. Zij heeft tot 1929 te Sappemeer gewoond. In dat jaar over leed haar man. Toen trok zij in bij haar oudste dochter, die nu 74 jaar is. belofte tot een staken der vijandelijk heden volledig zou nakomen", op Isiaë- lisch gebied 32 personen door aanvallen van Jordaanse militairen zijn gedood, terwijl er 51 werden gewond. Nieutve stap inzake het probleem-Suez keningen in de V.S. storten in plaats van rechtstreeks aan de Egyptische overheid te betalen. De minister was van mening, dat de Amerikaanse kapiteins lang zullen aarzelen voordat zij een Russische loods aan boord nemen. Hij achtte dat in strijd met de „redelijke voorwaarden" voor het gebruik van het kanaal. „Wij zullen ons niet schietend een weg door het kanaal banen of het kanaal boycotten als wij er op behoorlijke voor waarden door kunnen komen", zei hij. Het besluit van Engeland cn Frankrijk om de zaak voor de veiligheidsraad te brengen .noemde hij zeer juist. Dulles acht het zeer de vraag of het de moeite waard is om het kanaal een oorlog te beginnen, aangezien er een al ternatief voor deze waterweg kan wor den gevonden. De bestudering daarvan is een der taken van de gebruikersver eniging. Parijs ingenomen met het a.s. bezoek van Eden In Parijs is men verheugd over de aankondiging, dat premier Eden van Engeland deze week een bezoek aan Frankrijk zal brengen. De Franse eerste minister. Mollet. verklaarde gisteren, dat Edens bezoek zal bewijzen, „dat de Brits-Franse solidariteit volledig is" Overigens uitte Mollet zijn „bitter heid en bezorgdheid" over het feit, „dat de vrije volken niet alle, zoals wij. het gevaar hebben beseft" en over het feit, „dat er nog steeds onvoldoende eenheid bestaat onder onze vrienden en bondgenoten". Slechts door Frankrijks wilskracht en de eenheid van alle vrije mensen zouden de democratieën het Panarabische expansionisme een halt kunnen toeroepen". De Franse ministerraad heeft zater dag de houding van de minister van Buitenlandse Zaken. Pineau. op de Suez conferentie te Londen onvoorwaardelijk goedgekeurd. De ministerraad bevestig de de wil van de regering om het begin sel van internationaal beheer van het kanaal, zoals op de eerste Suezconfe- rentie omschreven, te doen zegevieren. „Als wij nu eens met gelijke munt betaalden" De Britse minister van Koloniën. Len- nox-Boyd. verklaarde zaterdag ander maal in een radiotoespraak, dat volgens de Britse regering het Suezkanaal „niet in de onbeperkte macht moet worden gelaten van een dictator". Op dit punt is een compromis onmogelijk, zo zei de minister. „Er kan geen vertrouwen be staan. indien men ongestraft kan spot ten met concessies en overeenkomsten. Toen de Britten in Egypte kwamen, was dat land bankroet. Toen zq er na zeventig jaar uitgingen, had Egypte een tegoed van vierhonderd miljoen pond sterling. De Witte Nijl ontspringt in Oe ganda. Brits protectoraatsgebied. Wij hebben met Egypte een overeenkomst, volgens welke ingenieurs van dat land bij onze stuwdam, binnen zekere gren zen de hoeveelheid water kunnen rege len, die via onze Owen-waterval naar Egypte gaat. Wat zou er gebeuren met Egyptes vitale belangen, wanneer wij nu eens die overeenkomst zouden verscheu ren. aanvoerend, dat die inbreuk maakt op onze soevereiniteit?" Koninklijk bezoek aan Marken Gistermiddag heeft Marken onver wacht hoog bezoek gekregen. Om on geveer twaalf uur ging het jacht van het Koninklijk paar. de „Piet Hein" voor de zuidwestkust van het eiland voor anker. Aan boord bevonden zich Koningin Juliana en. op Prinses Bea trix na. alle Prinsessen. De Prinsessen Irene en Margriet zijn geruime tijd achter een race bootje aan het waterskiën geweest. Met datzelfde bootje brachten de Ko ningin en deze twee Prinsessen om on geveer half vier een kort bezoek aan de haven van het eiland. De hoge gasten zijn evenwel niet aan land geweest. Om ongeveer vier urn- vertrok de „Piet Hein" weer in de rich ting Mui den. Officiële verklaring Naar aanleiding van het vliegon geluk te Eindhoven heeft de Kon. Luchtmacht het volgende commu niqué uitgegeven: „De vlieger had de opdracht een - verkenningsvlucht te maken, ge- volgd door enkele landingen op de vliegbasis Volkel. Hij is doelbewust afgeweken van die opdracht en met een aan zekerheid grenzende waar- scliijnlijkheid kan aangenomen 1 worden dat zijn echtgenote van zijn J komst boven dat stadgedeelte in Eindhoven op de hoogte is geweest. De vlieger, die zojuist een „refre- t sher-course" had beëindigd, waren alle bepalingen en voorschriften ten aanzien van de vliegveiligheid, zoals vlieghoogte en het vermijden van bebouwde kommen, medege- deeid. In het verleden hebben zqn commandanten nimmer aanleiding gehad aan de juiste uitvoering van de aan deze vlieger verstrekte op- drachten te moeten twijfelen." J 1 Jordaniërs schieten op menigte in Israël Van Jordaans gebied is zondagavond geschoten op achthonderd mensen, die tussen Bethlehem en Jeruzalem oud heidkundige vondsten bezichtigden: er vielen drie doden en zeventien gewon den. De slachtoffers waren leden van een Israëlisch archeologisch genoot schap, die een bezoek brachten aan Raniatrachel, in zuid-Jeruzalem. Van Jordaanse zijde heeft, men blijk baar gemeld, dat dit incident moeilijk te verdedigen zou zijn: in een commu niqué werd gezegd, dat een Jordaanse soldaat in een aanval van krankzinnig heid op de menigte geschoten heeft. Maar van Israëlische zijde is hiertegen opgemerkt, dat er met tenminste twee mitrailleurs is geschoten, zodat er dus twee Jordaniërs krankzinnig zouden geworden zqn Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat thans, „sinds de Jor daanse regering de secretaris-generaal der Verenigde Naties Hammarskjöld de verzekering heeft gegeven, dat zij haar (Van onze speciale verslaggever). Met het geweld, dat deed denken aan de explosie van een bom van zwaar kaliber, is zater dagmiddag omstreeks kwart over twee een straalvliegtuig van de Kon. Luchtmacht, type Lockheed T 33 afkomstig van de basis Volkel, op een huizenblok in de Eindhovense stadswijk Strijp neergekomen. Twee personen vonden daarbij de dood, te weten de piloot, de 24-jarige sergeant vlieger A. de Jong, en de 48-jarige heer J. Kortooms beide woonachtig in de straat, welke door de ge- explodeerde straaljager het ernstigst werd getrof fen. De piloot is vermoedelijk expres boven zijn woning in de Bergen op Zoomstraat laag gaan vliegen, waardoor het toestel begon af te glijden, Twaalf woningen in totaal werden min of meer ernstig beschadigd, vier huizen brandden vrijwel geheel uit. De bewoners zijn tijdelijk onderge bracht in de onmiddellijk ter beschikking gestelde officiersmess op de vliegbasis Eindhoven. De demissionaire Minister van Oorlog, ir. C. Staf heeft enkele uren na het bekend worden van het vreselijk gebeuren, in gezelschap van de burge meester van Eindhoven, de heer Kolfschoten, de aangerichte ravage in ogenschouw genomen. Engeland en Frankrijk hebben de voorzitter van de Veiligheidsraad der V.N. verzocht op 26 september een bijeenkomst over de Suez-kwestie te beleggen. Volgens beide regeringen, „die alle instanties te baat willen nemen om een bil lijke oplossing te bereiken", dient de situatie bestudeerd te worden, die gescha pen is door „het eenzijdig optreden van de Egyptische regering, die een eind maakte aan het stelsel van interrationaal beheer van het Suezkanaal, zoals vast- Bij de aankomst van mevrouw Bouman te Rome was een vertegen woordiger aanwezig van de directie der K L M., alsmede een leger Nederlandse en buitenlandse verslaggevers. Tamelijk zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk zonnig weer met een over wegend matige wind tussen oost en zuidoost. Dezelfde of iets lagere tempe raturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 SEPTEMBER Zon op: 6.33 uur; onder: 18.34 uur Maan op: 21.07 uur: onder: 12.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.08 en 18.28 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Van de zijde der Nederlandse Ambas sade te Rome was geen vertegenwoordi ger bij mevrouw Bouman's aankomst aanwezig om haar te. verwelkomen Zaterdagmiddag is mevr. Bou man op het vliegveld bij Rome aan gekomen. De heer en mevrouw Bouman op het momentdat een stewardess de heldhaftige verdedig' ster van Jungschlagcr en Schmidt bloemen aanbiedt. Bestuurder vloog laag over zijn woning in de Bergen op Zoomstraat Met brullende motoren Het was omstreeks kwart voor twee, dat de straaljager uit zuid-oostelijke richting op de stad Eindhoven kwam aanvliegen. Volgens enkele ooggetuigen had de piloot voordien zijn machine enkele malen hoog boven het stadsdeel Strijp laten cirkelen, hieromtrent staat echter niets met zekerheid vast. Noch op de basis Volkel. noch op die van Eindhoven, heeft men gedurende de vlucht van piloot De Jong enig contact met hem gehad. Dit op zichzelf is, zo werd ons verklaard, niets bijzonders. Wanneer alles normaal verloopt, is er geen enkele reden om per radio met de vlieger in relatie te blijven. Pas wan neer het toestel gaat dalen, zoekt de vlieger verbinding van de basis, het geen dan in dat geval indien hij daar althans had willen landen de vliegbasis Eindhoven zou zijngeweest. Wat toen gebeurde, heeft zich in slechts enkele seconden afgespeeld. En kele mensen hebben gezien, dat de machine schuin laag boven Strijp kwam aanvliegen. Met betrekking tot de hoog te; waarop het toestel zich bevond, spra ken enkele getuigen van slechts eer paar honderd meter. De straaljager, die nog steeds een grote snelheid had, was zo laag. dat het er op leek dat de piloot wilde gaan landen. Op dat ogenblik moet sergeant vlieger De Jong zijn machine niet meer voldoende in de hand hebben gehad Wel is komen vast te staan, dat hij pogingen heeft aangewend de Lockhead op te trekken, doch daarin niet meer is geslaagd. Met brullende motoren vloog het toestel recht op het woonhuis aan de Zeelsterstraat 166 aan, vernielde de daarop staande televise-antenne ti boorde zich in de daken van de om liggende panden. Zo snel ging alles in zqn werk, dat slechts enkelen zich voldoende hebben gerealiseerd, dat zich een drama voltrok. Direct daarop volgde het geluid van een zware explosie, die, zoals later is gebleken, zelfs tot ver buiten Eindhoven werd gehoord. Het gevaarte was geheel uit elkaar gesprongen, tengevolge waarvan her en der de zware metalen brokstukken werden rondgeslingerd. Vooral ook de woningen aan de Bergen op Zoom straat kregen ruimschoots hun deel van de brokken van de machine. De 48-jarige heer Kortoom. die achter zijn woning bezig was met het schoon maken van zijn bromfiets, kreeg zo'n brok metaal tegen het hoofd en was op slag dood. Kerosine stroomde over de daken Doordat de tanks van de Lockheed waren geëxplodeerd, viel een regen van brandende kerosine over de daken der huizen, die in een oogwenk in lichter laaie stonden. Na de enorme klappen van de ont ploffingen trad een onwezenlijke stilte in, die daarna werd verstoord door het gegil van gewonden en het gierend ge luid van vlammen. Mensen, die wij enkele uren na de ramp spraken en vrijwel allemaal in een shock-toestand verkeerden, deden vrijwel allen met een monotone stem uitgesproken ver haal, dat zij dachten, dat er een bom was gevallen. Een overzicht van de straat, die in een ru'ine herschapen werd door ae in Eindhoven neergestorte straal jager. In het midden het huis. waar op het toestel neerkwam. Slechts enkelen hebben in die en-ste ogenblikken hun zelfbeheersing behou den. Zij waren het, die de totaal ver bijsterden en gewonden in allerijl uit de getroffen woningen sleepten. Pas toen men zeker wist, dat niemand zich meer in de brandende huizen bevond, begon men met het weghalen van huis raad. Tal van anderen, die op het ge luid van de explosie naderbij waren gesneld, onder wie politiemannen en militairen .hebben in die eerste mo menten staaltjes van heldenmoed ge geven. die bewondering afdwongen! 9 Slot op pag. 2 Mevrouw Bouman te Rome gearriveerd Mevrouw Bouman was de eerste passagier die uit het vliegtuig stapte, dat zaterdagmorgen uit Djakarta te Rome is aangekomen. Haar echtge noot wachtte haar op onder aan de trap en omhelsde haar. In het restaurant van het Ciani- pino-vliegveld verklaarde mevrouw Bouman dat zij zich wenste te ont houden van het uiten van kaar per soonlijke mening zolang het vonnis tegen Schmidt niet bekend is. gelegd in de Conventie van Constantinopol van 1888". Van Frans-Britse zqde gelegd in de Conventie van Constantinopel van 1888". Van Frans-Britse zqde kanaalgebruikers wordt prijsgegeven „door middel waarvan alle onderhandelin gen zouden worden gevoerd". De Britten en Fransen hebben met de Amerikanen overleg gepleegd alvorens hun stap te doen. Een Egyptische functionaris gaf te kennen, dat Egypte, als lid van de V.N., er niets tegen heeft dat de kanaalkwestie in de Veiligheidsraad wordt besproken. Gisteren zijn in Port Said zeven Joegoslavische loodsen aangekomen ter ver sterking van de vier landgenoten, die zich reeds in Egypte bevinden. Voorts zqn er gisteren elf Poolse loodsen gearriveerd. Zondag voeren 45 schepen door het kanaal, waaronder tien Engelse. Zaterdag voeren er 39 door. noemde hq een poging om de netelige kwestie op praktische wijze op te lossen. Van een nieuw verdrag met Egypte was geen sprake. In antwoord op een vraag zei de mi nister, dat het Westen niet met minder genoegen wil nemen dan internationaal beheer van het kanaal. Menon in Londen Zaterdag kwam president Nasser op het vliegveld van Dharan in Saoedi- Arabië aan voor bespreking in Dam- mam met Koning Ibn Saoed van Ara- bië en president Koeatly van Syrië. Deze staatshoofden waren ter begroeting op het vliegveld aanwezig. De Indiase minister zonder portefeuil le. Krisjna Menon. kwam gisterochtend uit Cairo in Londen aan. Vandaag zou hij zich met Britse regeringsleiders over de Suezkwestie onderhouden. Het oorlogsgevaar is niet opgeheven, maar wel verminderd door de Londense conferentie", aldus verklaarde de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken gisteren voor de televisie. De ver eniging van gebruikers van het kanaal Het vraagstuk moet worden opgelost in overeenstemming met het interna tionale recht, maar misschien zou er voor Engeland en Frankrijk geen ande re uitweg overblijven dan het gebruik van geweld. De kans zou dan groot zijn, dat de strijd zeer langdurig zou zijn en veel geld zou kosten. Oorlogen in het Midden-Oosten noemde de minister moeilijker dan de strijd tegen georgani seerde legers. Dulles zal aanbevelen, dat de Ameri kaanse scheepvaartmaatschappijen de tolgelden op geblokkeerde Egyptische re- Rustig. zonder dramatisch effect te beogen, gaf mevrouw Bouman nogmaals een relaas van wat zich heeft afge speeld. toen zij bijna werd gelyncht door de demonstranten, die maandag jl. een inval deden in het geb.ouw van het Gerechtshof. Mevrouw Bouman vertelde voorts dat zij. thuis gekomen, niet meer is gemo lesteerd, want haar flat is gelegen in de wijk waar de ambassades en gezant schappen zijn gevestigd. Zij heeft ver volgens een verzoek ingediend om het land te mogen verlaten, daar zij haar taak voleindigd achtte met het uit spreken van haar pleidooi. De Neder landse vertegenwoordiging te Djakarta heeft haar een dienstpaspoort verstrekt. Bij haar vertrek van Kemajoran had dc politie uitgebreide veiligheidsmaat regelen getroffen. Zij kon dan ook ver trekken zonder te worden gehinderd. Mevrouw Bouman zeide nog, dat Schmidt dapper, kalm en optimistisch is. Op een vraag over haar indrukken van Indonesië, zoals het thans is, antwoordde mevrouw Bouman: „Die kan ik niet geven; daarvoor is de zaak veel te ingewikkeld. Tenslotte is het land ten prooi aan dezelfde moeilijkheden als waarmede alle vol ken te kampen hebben die eerst se dert kort hun onafhankelijkheid heb ben verkregen. Toen haar gevraagd werd of haar gezondheid goed is antwoordde zij glimlachend: „Ik voel me uitstekend". Zij deelde tenslotte mede nog niet te weten hoe lang haar verblijf in Rome zal duren. Zij wil de uitspraak in de zaak-Schmidt afwachten alvorens haar reis naar Nederland te vervol gen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1