vr REÜNIE NIEUWE „MAYFLOWER" TE WATER IN BRIXHAM (Eng.) Veel nerveuze mensen Zó boeiend is nu PANORAMA Mevrouw Bouman te Karachi, op doorreis naar Rome, vertelt Er zijn ruim 100 „Friendships" bij Fokker in bestelling Agenda I il ZATEEDAG 22 SEPTEMBER 1956 ALS de Westelijke scheepvaart-mo- gendheden het Suezkanaal boy cotten door de voorkeur te geven aan de route om Kaap de Goede Hoop, als zij voorts op enigszins omvangrijke 6chaal de olie uit het Midden-Oosten vervangen door die uit Amerika en als zij nog andere economische en finan ciële sancties op Egypte toepassen, dan is dat zonder twijfel een tweesnijdend zwaard. Het ligt dan immers voor de hand, dat de prijzen in Europa zullen gaan stijgen, dat de oliewinsten plaats maken voor dollar-leningen, dat de Europese concurrentie-capaciteit in Azië zal verminderen en dat het, bu langere duur. mogelijk zelfs tot verlies van af zetgebieden zal komen. Die nadelen zullen dan vooral neerdalen op Enge land, Frankrijk en andere Westeuro- pese staten, waartegenover Amerika, Japan en de Sovjet-Unie de voordelen zullen opstrijken. De geïmproviseerde aanval op Nasser dreigt dus vooral schade te zullen opleveren voor de landen, die, in dit verzet tegen natio nalistische hysterie, de kastanjes uit het vuur halen. r ET dit vooruitzicht is het begrij pelijk, dat Londen en Parijs wat kalmer worden in hun optreden. Maar gaat Nasser, die. na zijn nationa lisering van het kanaal, in feite weinig of niets heeft gedaan, het op die manier toch nog winnen van Engeland en Frankrijk, die naar echt-Westerse gewoonte eigenlijk veel tevéél hebben gedaan? Neen, daar ziet het op ditogen- blik ook weer niet naar uit. Er schijnt namelijk in de Arabische wereld verzet te rijzen tegen zijn eigengereide manier van optreden en dit verzet, vanzelf sprekend sterk aangewakkerd door de Britse en Franse diplomatie, zou het Westen wel eens uit een moeilijke im passe kunnen redden. De gevreesde Arabische eenheid blijkt niet zo hecht en wel doortimmerd te zijn als het hier wel eens wordt voorgesteld. Ook ginds speelt het alledaagse eigenbelang een rol, waarmee de regering in Cairo en vooral Nasser zelf in onvoldoende mate rekening heeft gehouden. IN zijn boekje „De filosofie van de revolutie" door de Franse premier Mollet „Nassers „Mein Kampf" ge noemd—heeft de Egyptische president een zeer krachtig beroep gedaan op de Arabische sanmenwerking, waarbij hij, heel bescheiden, duidelijk liet doorsche meren, dat. indien de Arabische staten naar een sterke leider zochten, hij, Nas ser, gaarne die rol zou willen vervullen! Natuurlijk zijn er allerlei banden, die de Arabische landen met elkaar verbin den: de gemeenschappelijke historie, de Mohammedaanse godsdienst, de Arabi sche taal. de strategische betekenis van hun gebied en, bovenal, de onme telijke olierijkdom: de halve wereld voorraad ligt in Arabische bodem. DAT oliebezit is echter alleen van waarde als het geëxploiteerd wordt en als er een machtige vloot van tankers in de weer is om die waarde volle vloeistof af te voeren. Ziehier het zwakke punt van de z.g. jonge landen. Men schijnt daar te denken, dat bo demschatten en andere rijkdommen door tegen het Westen ophitsende redevoe ringen in de trant van „tafeltje dek je, ezeltje strek je", geheel en al ten eigen voordele kunnen worden aangewend! Neen, daar moet hard voor gewerkt worden en dat hebben de „koloniale mogendheden", met al hun gebreken, nimmer verzuimd. De Arabische olie koningen hebben dit blijkbaar begrepen en dat schijnt de achtergrond te zijn van de ontmoeting van Koning Feisal van Irak en Koning Ibn Saoed (junior) van Arabië, die thans in Damman aan de Perzische Golf de toestand onder ogen zien. DVT deze vorsten samen confereren, is een belangrijke gebeurtenis. Ibn Saoeds vader (senior) was namelijk degene, die na eerste wereldoorlog het Hasjemietische vorstenhuis uit Arabië verdreef, al kon het zich overigens in Irak en Jordanië handhaven. Maar het hééft tussen deze Arabische vorstenge slachten nooit erg geboterd. Vandaar dat men de betekenis van deze samen komst zeker niet mag onderschatten. Zowel Irak als Saoedi-Arabië zijn sta ten. die in rijke mate profiteren van de oliewinsten. Het ligt dus voor de hand. dat zij ongewoon veel belangstel ling hebben voor het Suezkanaal en wat daar gebeurt. Politiek zijn er sterke verschillen tussen deze landen. Saoedi- Arabië heeft reeds 25 miljoen dollar in de aan buitenlandse valuta niet al te goed voorziene Egyptische schatkist gestort, Irak daarentegen is een land, dat sterk met de Westerse verdragsor ganisaties in het Midden-Oosten is verbonden: het is immers zowel lid van de MOVO (de Middenoostelijke tegen hanger van de NAVO in het Westen) als van de ZOAVO, de Zuidoost-Azia tische verdragsorganisatie. N[J kan men in deze Arabisch-Irakse vorstelijke ontmoeting een poging van Ibn Saoed zien om het rijk van Feisal los te maken uit de banden met het Westen. Ibn Saoed steunt immers Nasser. Maar die steun van Arabië aan Egypte kan óók beschouwd worden als een middel om vat op Nasser te krijgen. In die richting wijzen namelijk andere feiten. Zo heeft Saoedi-Arabië onlangs de subsidie voor de Egyptische propa ganda ingetrokken, nadat de regering in Cairo tot erkenning van Rood- China was overgegaan. Egyptes buur landen zijn allesbehalve gesteld op rela ties met de staten achter het ijzeren gordijn. Bovendien zint het hun niet, dat Nasser zich bij herhaling als woord voerder voor de gehele Arabische wereld heeft opgeworpen. En evenmin zint het hun, dat de Suezkwestie Nasser genood zaakt heeft zijn troepen van de grenzen bij Gaza terug te trekken, waardoor in hun ogen het „Israëlische gevaar' groter is geworden. HET is op het ogenblik waarop wij dit schrijven niet bekend tot welke conclusies Ibn Saoed en Feisal in hun onderhoud zijn gekomen. Voor de schijn zullen zij de eensgezindheid in de Arabische wereld niet afvallen. Dit neemt echter niet weg dat Nassers op treden hun bepaald niet welgevallig kan zijn. omdat hun reohtstreekse be langen erdoor m het nauw komen. Achter de schermen zal dan ook wel 'n waarschuwing aan Cairo gericht wor den de zaken niet op de spits te drij ven. Nasser moge dan al trots zijn op de moeilijkheden, die hij het Westen heeft bezorgd, hem zal naar alle waar schijnlijkheid duidelijk worden ge maakt. dat hij óók met de belangen van de andere Arabisohe staten rekening dient te houden. In april van volgend jaar gaat het schip als bewijs van Britse erkentelijkheid) naar de Verenigde Staten Hedenochtend om acht unr is in de haven van Brixham (Devonshire, Enge land) een nieuwe „Mayflower" te water gelaten, een scheepje, dat tot in het kleinste detail gelijk is aan de oude, waarop 336 jaar geleden 102 mannen, vrouwen en kinderen naar de Nieuwe We reld zelden. Dit nieuwe schip kost echter zoveel duurder dan het oude, dat de pelgrims het niet hadden kunnen betalen: fl. 1.180.000. Het enige verschil is, dat er radio aan boord is. Het schip meet 2000 ton en jaren lang hebben een paar honderd mensen eraan gewerkt. In april van het komende jaar zal de Mayflower naar de Verenigde Staten zeilen. Geen motor, wel radio Het idee is het eerst opgekomen bij Warwick Charlton, een 37-jarige publi citeitsagent, die zon op een gebaar, dat de Britse erkentelijkheid voor Ameri kaanse hulp gedurende de oorlog tot uitdrukking zou brengen. Een Ameri kaanse ingenieur, William A Baker, heeft het ontwerp gemaakt. Daarbij ontmoette hij buitengewoon grote moei lijkheden. De echte Mayflower bestond namelijk niet meer. Er was slechts een model van, en verder een aantal teke ningen van schepen, die er op leken. Toen de blauwdrukken gemaakt waren werden ze gestuurd naar Stuart Upham, die in Brixham de Upham-scheepswer- ven leidt, werven waarop al 150 jaar Zij hebben er een jaar over gedaan en de Mayflower werd met bijna dezelfde gereedschappen gebouwd als vroeger. 9 Vervolg van pag. 1 Maandag weer kranten? Nader vernemen wü, dat in de vanoch tend gehouden vergadering van stakers in de Amsterdamse typografie in Kras- napolsky men zie ook elders waar naar schatting 1500 mensen aan wezig waren, een contactcommissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van personeel der Amsterdamse dag bladen en van particuliere drukkerijen, heeft voorgesteld deze stakingsactie te beperken tot 24 uur en maatregelen te nemen om de maandagochtend kran ten normaal te doen verschijnen. Hierbij werd een ultimatum gesteld tot vrijdagmiddag a.s. 12 uur om de directies alsnog te bewegen de 6 loonsverhoging uit te betalen. Is vrij dag nog geen besluit gevallen, dan zal men opnieuw in staking gaan. Dib voorstel werd met luid applaus ontvangen, nadat de voorzitter van de contactcommissie, de heer Butselaar uit voerig had uiteengezet, dat men vast blijft houden aan de eis van 6% loons verhoging, die was voorgesteld door de Vakbondten. Van werkgeverszijde heeft men toen een onderzoek laten instellen naar de rentabiliteit van een dertigtal ondernemingen, waarvan het resultaat was, dat men concludeerde de 6% niet te kunnen uitbetalen zonder doorbereke ning. Men heeft deze zaak toen in handen gelegd van het College van Rijksbe middelaars en zowel werkgevers als de organisaties hadden verklaard zich bjj deze uitspraak neer te leggen. Hierover zei de heer Butselaar, dat dit besluit van de vakorganisaties was ge nomen zonder dat de leden waren ge raadpleegd. Nu het besluit is gevallen, is men van mening, zo zei de heer But selaar, dat men geen voetbreed moet wij ken en dient vast te houden aan de 6% loonsverhoging, die naar zijn mening door de bedrijven heel goed kan worden uitbetaald. Verscheidene sprekers voer den daarna het woord over dit Voorstel. Alain Villiers, de bekende schrijver over de zeilvaart, die vroeger zelf met viermasters om de Kaap gezeild heeft, zal de Mayflower in april naar de Ver enigde Staten brengen. Er komt een bemanning van twintig personen aan boord. Het schip heeft geen motor. De passagiers zullen gro tendeels afstammelingen zijn van de oorspronkelijke pelgrims en Villiers zegt wel 20.000 aanvragen ontvangen te heb ben. Maar er gaan slechts 35 personen mee. Vier dagen voor Kerstmis landden de pelgrims destijds bij Cape Cod na onbeschrijfelijk lijden te hebben door staan. Dit zal nu wel niet het geval zijn. lang houten schepen gebouwd worden. (Ingez. Med.-Adv.) maar slechts één goed middel MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN (Ingez. Med.-Adv.) Bijna alle Nederlanders op de duur er uit Schmidts vonnis stond bij voorbaat vast; ziet niet, hoe de problemen op te lossen Mevrouw Bouman is gisteravond in Karachi gearriveerd. Zij verklaarde, dat zij Indonesië heeft moeten verlaten door „zeer sterke politieke druk". „De communisten hebben de processen (Jungschlager en Schmidt) aangegrepen als een voorwendsel om te agiteren. Zij zijn ook de aanstokers van de laatste onlusten", aldus mevrouw Bouman. Zij was zeer vermoeid en gespannen en vertelde „maar op het nippertje aan de menigte ontsnapt te zijn". (Ingez. Med.-Adv.) DANCING BY CANULE Niet voor 1958 uit de fabrieken Grote belangstelling in vele landen Minstens 10 luchtvaartmaatschappijen hebben een bestelling gedaan van ruim 100 Fokkervllegtuigen, type „Friendship", zo Is in Edinburgh vernomen. De directeur van de Fokker-fabrieken te Amsterdam de heer F. J. L. Die pen, deelde mede, dat de buitenlandse belangstelling voor dit produkt van de Nederlandse vliegtuigindustrie zeer groot is. Hij verklaarde, dat de maatschap pij. die de Fairchild-fabrieken in de V.S. gemachtigd heeft deze vliegtuigen te bouwen, spoedig een gelijksoortige over eenkomst in Brazilië zal sluiten en waar schijnlijk ook elders in de wereld licenties zal verlenen. Voorts zeide hij dat zijn maatschappij reeds voor 26 vliegtuigen vooruitbetaling heeft ontvangen en opties voor 17 an dere toestellen. De Fairchild-fabrieken in de V.S. hebben een bestelling voor 29 en opties voor 27 ontvangen. De heer Diepen, die zich in Edinburgh bevindt voor de algemene jaarvergade ring van de International Air Transport Association. I.A.T.A.. zei, dat de „Friend ship" op het ogenbiik het enige toestel is dat de DC-3 kan vervangen, ofschoon de Britse Handley-Paige bezig is aan het ontwerp van. een toestel, waarvan zij hoopt, dat het met de Friendship zal kunnen concurreren. Nog acht gevangenen Mevrouw Bouman vertelde verder dat van de 30 nu al twee jaar geleden ge arresteerde Nederlanders, nog acht ge vangen zitten. De omstandigheden waar in zij verkeren zijn „niet slecht" en de behandeling is „redelijk". Er gebeuren echter veel verkeerde dingen, wanneer ze door de politie worden ondervraagd. Deze acht Nederlanders zijn in wer kelijkheid Euraziërs met Nederlandse paspoorten en slechts drie van hen zijn beschuldigd van leiderschap over wat de Indonesische regering een ondergrondse organisatie noemt. Mevrouw Bouman gaf te kennnen dat het vonnis over Schmidt vast stond, „of hij onschuldig is of niet". „Er is méér spanning' .Mevrouw Bonman voorspelde dat bijna alle 70.000 Nederlanders die nog in Indonesië vertoeven „er uit ge werkt zouden worden" „De Indone siërs wensen alles in eigen handen te nemen, maar op dit moment realise NOORDWIJK „De Glasbaars" opende seizoen met filmavond „De Glasbaars" opende het vergader seizoen met een zeer onderhoudende filmavond in café-restaurant „Flora". Niet minder dan ongeveer zestig leden en belangstellenden waren aanwezig, i De voorzitter, de heer J. Hoogenboom heette allen hartelijk welkom. Nadat de secretaris, de heer A. Leen- Men verwacht niet dat de eerste heer de notulen had gelezen vertoonde j I de Amsterdamse Filmmaatschappij een Friendships voor 1958 uit de Neder- viertal films. De eerste was een humo- landse ot Amerikaanse fabrieken nil- j ristisehe film. die werd gevolgd door a a 4 ,i„ prachtige opnamen van een flottietlje len rollen. De eerste toestellen zullen j waiViSvaarders aan de Zuidpool, bestemd zjjn voor de K.L.M. en Air De derde film liet de mooie natuur van Tsjecho-Slowakije zien. terwijl de Lingus. j roiprentenreeks werd besloten met. de Sommige maatschappen die Friend- «m -Leven onder water", dat een zeer instructief beeld gaf van het leven der Zee. de Ontploffing onder de vloer ships hebben besteld wilden, volgens vissen in de Middellandse de heer Diepen, niet bij name ge- Noordzee en andere wateren, noemd worden. De anderen zjjn Mac- kay Air Lines, West Coast Air lines of San Francisco, Frontier In Denver, en fam j van "t Slot" aan de Hoogwakers- Bonanza in Las Vagas, allen Ameri- j boschstraat op door een harde knal in kaanse maalschappijen. Ook run or- ^^^«e^Sre^d ders of opties ontvangen van de KLM. cte brandweer gealarmeerd Air Lingus, Trans-Australian Air Deze stelde een onderzoek in waarbij men constateerde, dat kortsluiting was Lines, Brathon in Noorwegen, Ha- ontstaan in een contactdoos van de elek- Air Lines en Quebec Air in triciteitsleiding onder de vloer. De kabel naar een zomerhuis bleek reeds te zijn verkoold. Door de hitte was de onder - wauan Canada, i H.K.H. de Groothertogin van Luxem- Met een enkel-woord S.UVM" Mn°emd,dt ln BINNENLAND Gistermiddag zfjn de kruiser „De Ruyter" en de patrouillevaartuigen „Freyer" en ..Hadda' van de Kon. Ned. Marine te Antwerpen aangekomen voor een driedaags bezoek aan België. Smal deelcommandant en commandant van de ,.De Ruyter" is kapitein-ter-zee G. J. Platerink. Het eskader, dat ln totaal 1000 officieren en manschappen aan boord heeft, zal maandagmiddag vertrekken. Het tweejarig zoontje van de familie Dussel in de Nieuwe Leliestraat 17 te Am sterdam. is tijdens het spelen uit een raam van de derde etage op een betonnen bin nenplaats gevallen. Het kind is ter ver pleging in het Diaconessenhuls aan de Overtoom opgenomen. De in Scarboro (Ontario) verschij nende Nederlandse courant voor Canada, tot dusver als half-maandelijkse editie verschijnend, wordt met ingang van 6 oktober a.s. een weekblad. Op 2 oktober zal te Venetië Hr. Ms. fregat „Lynx" door de commandant luite nant ter zee der Eerste Klasse A. A. J. Benlst, in dienst worden gesteld van de Kon. Marine. Tijdens de algemene ledenvergadering welke het comité Benelux op 2 oktober in het Parkhotel te Rotterdam zal houden, zal de ambassadeur van het Groot- Hertogdom Luxemburg, dr. J. D. Kremer, tot erelid worden benoemd. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot verhoging van mili taire pensioenen met een algemene toe slag (Algemene Toeslagwet voor Gepen sioneerde Militairen 1956). De kosten worden geraamd op ongeveer f 14.000.000 totaal. Op dinsdag 16 oktober wordt in de aula van de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen het 70-jarig bestaan van het Neder lands Genootschap voor Landbouwweten schap gevierd. Een groep Australische vllegautori- teiten zal maandag in ons land arriveren voor bezoeken aan de N.V. Koninklijke Vliegtuigfabriek Fokker en aan de K.L M. De directeur van „Trans Australia Air lines". de heer J. Rijland, zal met Fokker wanneer het proces begint. Het overleg plegen over de afleveringsdatum arrestanten bedraagt meer dan 300. orde van c'.e Eikenkroon de directeur- generaal der P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn en de hoofd-directeur posterijen, de heer F. A. Hofman. BUITENLAND Prinses Margaret van Engeland is gisterochtend met een vliegtuig van de BOAC uit Londen vertrokken voor een reis van vijf weken door Oost-Afrika. De eerste plaats, die aangedaan zal worden, is Mombassa in Kenia, het land van de Mau-Mau. In alle Argentijnse havens is gisteren vrijwel algemeen gestaakt door de beman ningen van alle typen schepen. De actie van de naar schatting 60.000 man was be doeld als een waarschuwing tegen het niet in acht nemen van een onlangs door de werkgevers gesloten akkoord. De eerste secretaris van de Sovjet- russische communistische party, Kroesjt- sjef, die een „particulier bezoek" aan Joego-Slavlë brengt, heeft vrijdag met president Tito ruim een uur vertoefd op de internationale Jaarbeurs te Zagreb. De beurs was donderdag voor het publiek gesloten. De spuitende oliebron in Ghome (Perzië). die aanvankelhk door de Ameri kaanse deskundige Kenley en zyn mede werkers bedwongen was, heeft zich niet laten dwingen. Een zeven ton wegende kraan, die een week geleden boven de bron was aangebracht, is niet afdoende gebleken. Vertegenwoordigers van Duitse mijnen en vakbonden van mijnwerkers zijn vrijdag ln Essen ln beginsel overeengekomen om aan het ondergrondse personeel van de kolenmijnen in Aken en het Roergebied m.i.v. l oktober twee dagen extra vrij per maand met behoud van volledig loon toe te staan. In Warschau wordt verwacht, dat het proces tegen degenen, die ln verband met de onlusten te Poznan op 28 Juni werden gearresteerd, donderdag zal beginnen. De Britse advocaat en socialistisch parle mentslid Elwyn Jones is ln Warschau aan gekomen. HIJ ls door de Poolse autoritei ten uitgenodigd en hoopt aanwezig te zijn *--• -iroces begint. Het aantal voor de zes „Frlendship"-toeste]len. welke onlangs door de T.A.A. besteld zyn. Een technische dag over het toe passen van kunstharsen (plastics) ln de Bouwnijverheid zal op 1 oktober ln Hout- I rust te Den Haag worden gehouden. Radio Djakarta heeft bekend ge maakt. dat de vice-president van India. Radakrisjna, woensdag in Djakarta zal aankomen voor een officieel bezoek aan Indonesië. Het bezoek zal vier dagen duren. In Brussel zijn zeventien personen, onder wie een Rus en een Hongaar, tot hoge boeten veroordeeld wegens de on wettige uitvoer van strategische goederen naar communistische landen tydens de Koreaanse oorlog. De veertien miljoen Belgische franken, die bij deze transacties waren verdiend, zijn verbeurd verklaard. De goederen waren gezonden naar Roe menië, Tsjecho-SlowakiJen en Hongarije. Een loden kistje met een hoeveel heid van tien milligram radium, is spoor loos uit een chemische onderwijsinstelling te Rio de Janeiro verdwenen. De politie vermoedt, dat een student een grap heeft uitgehaald of dat een looddief aan het werk is geweest, die de gevaarlijke Inhoud van het kistje niet kende. In de pers heeft men waarschuwingen doen opnemen. Het Weense communistische dagblad „Der Abend" zal van 29 september af niet meer verschijnen. De economische toe stand van het blad ls door de gestegen kosten „onhoudbaar" geworden. Er ver schijnt in Wenen in het vervolg nog maar één communistische krant, het ochtend blad „Die Volksstimme", het centrale orgaan van de partij. Voor de eerste maal Is in Congo een Congolese vrouw gekozen tot lid van een raadgevende vergadering. Het betreft mevr. Josephine Slongo. die door de dis trictscommissaris van Leopoldstad werd benoemd tot lid van de gemeenteraad van Leopoldstad. Te West-Berlijn zijn twee leden van de voormalige Nazi-politie, dr. Mtiller- Brockmann en Jeworskl, tot resp. drie ëneenhalf Jaar en vier jaar en drie maan den dwangarbeid veroordeeld wegens het martelen van politieke gevangenen. Prinses Margaretha van Zweden ls vrijdag per vliegtuig in Londen aangeko men voor een verbiljf van ongeveer twee maanden in Engeland. Volgens een lid van haar gevolg ligt het ln de bedoeling „Het Engels van de Prinses een beetje by te vijlen". Door een tyfoon, die vrydag het zuid oosten van het Philippijnse eiland Luzon teisterde, zijn zeven mensen om het leven ;ekomen en twintig gewond. Verscheidene :leine plaatsen zijn tengevolge van over stromingen geïsoleerd. 250 bestuursleden van Duitse vrij metselaarsloge zijn vrijdag in Frankfort wj»;ekomen. Zij vertegenwoordigen vrijmetselaars. Onder" de taliyke buitenlandse gasten bevindt zich ook een afgevaardigde van de voormalige Ameri kaanse president Truman. kant van de vloer geschroeid. Persoon lijke ongevallen vonden niet plaats. Personeel van het Gemeentelijk Elek triciteitsbedrijf stelt een onderzoek in naar de oorzaak. DE VOLLEYBAL-COMPETITIE In het competitie-schema voor de vol leybalteams van verschillende sport clubs uit Noordiwij'k en omgeving is een wijziging gebracht. SI.OJS. zal name lijk niet met twee, maar met één dames team uitkomen, terwijl een damesteam van de Volleybalvereniging „Katwijk" de plaats van SI.O.S. 2 inneemt. Te Katwijk zullen de competitiewed strijden gespeefld worden in de gym nastiekzaal! van de Ohr. Huishoudschool. ZATERDAG Den Burcht (grote zaal): Jubileum - avond Buurtver. „de Tuinstad wijk". 8 uur nam. Johan de Wlttstr. 34: Proefles Insti tuut Redevo. 2± uur nam. „Om de Doorbraak": Kermisfeest Speel tuinver., 26 en 712 uur nam. Rehoboth (Rapenburg): Receptie zilve ren ambtsjubileum ds. J. van der Wiel. 3.305 uur nam. Posthof: Wandeling afd. Leiden Nederl. Chr. Reisver. van De Kievit naar Katwijk, 2.20 uur namiddag. ZONDAG Luxor-theater: Bijzonder Kerkewerk Herv. Gem., 10.30 uur voormiddag. Steenschuur 6: Genunleerde Lage van Thosophen. 11 uur voorin. Pieterskerk: Herdenking zilveren ambts jubileum ds. J. v. d. Wiel, 5 uur nam. MAANDAG In den vergulden Turk: Aandeelhou- dersverg. N.V. Liberty. 4 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling Haagse Comedie „The Great Sebastians", 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Ambachtsschool (Haagweg)Uitreiking van diploma's, 8 uur namiddag. De Harmonie: Ned. Ver. Expogé. Spr. J. Cohen over Israël, 8 uur namiddag. Leiderdorp „Het wapen van Lei derdorp": Amateurfotografenclub. 8 uur nam. DINSDAG Gerecht 10: K. en O.-bloemschikcursus o.l.v. A. Rlel, 3 uur namiddag. Stadszaal (kleine zaal): Piano-recital Paul Kurpershoek, 8 uur namiddag. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Haagse Comedie „The Great Sebastians". 8 uur nam. Oegstgeest Wtlllbrordusgebouw) Contact-avond Leids Muzleklyceum. 7 uur nam. Oegstgeest. „Irene": Gouden Jubileum van de afdeling „De macht van het kleine", 8 uur nam. WOENSDAG. De Kleine Burcht (N. Rijn 19)Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. Spr. de heer Annegam van Den Haag. 8 uur nam. Oegstgeest. Gemeentehuis: Raadsvergadering, 7.30 uur nam. Wassenaar. Gemeentehuis: Raads vergadering, 8 uur nam. DONDERDAG. ZomerzorgLeden verg. Kynologenver. .RUnland". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O. Film „Hon- garije's ongerepte natuurreservaten". 8 uur nam. Stadhuis (Burgerzaal): Herdenking 300- larlg bestaan en opening restauratie Waaggebouw. U| uur voonn. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedie: ,Van de brug af gezien", 8 uur nam. Rapenburg 1Stichting Psycho Syn these. Spr. B. v. d. Meer over Genezing van gespletenheid, 8 uur nam. ren ze zich, dat ze nog niet alles zelf kunnen doen. Ze weten dat het moei lijk zal zijn om de Nederlanders in alle zakelijke en scheepvaartkantoren te vervangen. Mevrouw Bouman be vestigde voorts dai de Nederlands- Indonesische verhoudingen veel slech ter zijn geworden. „Er is meer span ning". „Ik zie niet hoe deze proble- r kunnen worden opgelost" Doorsnee Indonesiër vriendelijk Mevrouw Bouman zeide overigens dat ze ondakns haar moeilijke tijd tijdens 't Jungschlager-proces en ondanks haar grote strijdvaardigheid door de door snee Indonesiër op straat nooit met een onvriendelijk woord was bejegend. Zij verklaarde opnieuw dat de groot-ste moeilijkheden door agitators en volks menners werden veroorzaakt. Nu sto ken de communisten meer en meer en sommige demonstraties worden door de communisten op touw gezet. Indonesië heeft zeer weinig bevoeg de rechters en er zijn niet veel ad vocaten die dit soort zaken willen be handelen. „De meeste zyn bevreesd, maar ik geloof dat er 'n Nederlandse advocaat is, die de zaak Doornik op zich wil nemen". Mevrouw Bouman sprak de beschul diging uit dat de politie „sommige ge tuigen ertoe bracht zichzelf van kleine rollen in de zgn. ondergrondse bewe ging te beschuldigen, zodat zij dan ook anderen konden aanwijzen als mede plichtigen". Toen men mevrouw Bou man vroeg waarom zij gebleven was nadat "haar echtgenoot zelf beschuldigd was in het eerste deel van de Jung- schlager-zaak, antwoordde ze „iemand moest toch blijven om te helpen en we meenden niet dat de „Indonesiërs" het zelfde twee keer zouden doen" „Name lijk: „mij ook beschuldigen". Mevrouw Bouman zal haar echtge noot ln Rome ontmoeten en daar een paar dagen doorbrengen voor ze naar ons land terugkeert. Ze zei „Indone sië was ons thuis, we hebben op dit moment nog geen plannen gemaakt, ik wil eerst mijn beide zusters en mijn moeder die 76 jaar oud is zien" Telegram aan mevrouw Bouman De Nederlandse Orde van Advocaten, die gisteren in „Royal" te Arnhem, een algemene jaarvergadering heeft gehou den, heeft tijdens deze bijeenkomst een telegram gezonden aan mevrouw Bou man. De inhoud van het telegram was: „De Nederlandse Orde van Advocaten, in vergadering bijeen te Arnhem, geeft uiting aan haar grote bewondering voor de onverschrokken en vastberaden strijd ter verdediging van de mens in nood. Zij wenst u behouden thuis komst". TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Wie was Rembrandt?" (Tot 8 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelling „Van klei tot pot". (Tot 1 oktober). BoerhaavezalenTentoonstelling van werk van Mlep de Leeuwe, Jos Mertens en Dick Loef. Werkd. 25 en 710 uur nam.: zond. 25 uur nam. DE BIOSCOPEN. Trianon „Charlie's Tante" (18 Jr) Werkd. 2 1/4, 4 1/2, 7 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/4, 4 1/2, 7 en 9 1/4 uur. Rex „De redder van Fort Shallan" (14 jr). Werkd. 2 1/2 7 1/4 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur. Casino „Blond gevaar" (14 jr). Werkd. 2 1/2, 7 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur. Lido „Keer terug" (18 Jr). Werkd. 2 1/2, 7 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur. Luxor „The Rose Tattoo" (18 Jr). - Werkd. 2 1/2, 7 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/2, 4 3/4. 7 en 9 1/4 uur. De zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Jasperse. Kors, Langezaal, Stoffers en Van Alphen. Te Oegstgeest door de doktoren Hugen- holtz sr. en jr., telefoon 20390. Avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest. Zaterdag 22 september zijn des middags, avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedrecepten: Doeze- apotheek, Doezastraat 31, telefoon 21313; Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, telefoon 20523: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, telefoon 26274. Zondag 23 september is van 's ochtends 9 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend Doeza-apotheek. De nachtdienst wordt vanaf 24 uur weer waargenomen door Doeza-apotheek. Apotheek Nieuwe Rijn en Apotheek Oegstgeest. BU geen gehoor bi| Dw huisarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) m/s. 2& neersl. 24 uui Stockholm geh. bew. O 2 16 0 Oslo regen o 1 14 0.4 Kopenhagen onbewolkt O 6 16 0 Aberdeen regen ZZO 4 18 0.1 Londen mist d 3 19 0 Amsterdam licht bew. OZO 4 22 0 Luxemburg onbewolkt ono 2 23 0 Parijs licht bew. O 2 26 0 Bordeaux licht bew. OZO 4 24 0 Grenoble nevel windstil 23 0 Nice zwaar bew uw 3 23 0 Berlijn onbewolkt O 4 21 0 Frankfort mist no 2 23 0 München mist windstil 22 0 Zurich mist windstil 22 0 Genève mist wnw 1 24 0 Locarno mist windstil 22 0 Wenen onbewolkt windstil 21 0 Innsbruck mist WZW 1 25 0 Rome regen windstil 28 3 Ajaccio regen ono 1 27 5 Mallorca half bew. no 4

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2