Mr. nu J. A. W. Burger (P.v.cLA.) gaat proberen Kabinet te formeren PROBLEEM-SUEZ MET SPOED VOOR DE VERENIGDE NATIES WEERBERICHT Gebruikers vereniging binnen tien dagen een feit Nasser verliest tolgeld van V.S. dames-pyjama's Amsterdam drukt geen kranten Fa. D. KRET Zn. 95ste Jaargang ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1956 No. 28942 Prestige der politieke partijen ernstig geleden onder de vele mislukte pogingen H.M. de Koningin heeft mr. J. A. W. Burger, fractievoorzitter van de P. v. d. A. opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid een Kabinet samen te stellen. Mr. Burger heeft de opdracht aanvaard. Aange nomen moet worden, dat de socialistische fractieleider reeds donderdag middag, toen hij voor een onderhoud in paleis Soestdijk was ontboden, een opdracht van de Koningin heeft gekregen. Hij heeft toen bedenktijd gevraagd en die verkregen. A.R. waarschijnlijk niet toeschietelijk Reeds gisteren hebben wij bericht, dat er de laatste dagen, vooral bij de twee grootste partijen, t,w. P.v.d.A. en K.V.P. een merkbare geneigdheid be staat alsnog door overleg te trachten een oplossing te vinden voor die problemen, welke de samenstelling van een Kabinet tot nog toe in de weg hebben gestaan. Toen mr. Burger dan ook donderdag avond en gisterochtend mededeling deed aan aijn partijbestuur en fractiegenoten Mr. A. W. BURGER opnieuw brede basis... van het verzoek, dat hem door H.M. de Koningin was gedaan, bleek hem de be reidheid in deze kringen om een her- nieuwe poging te wagen zo groot, dat hij de Koningin gistermiddag kon be richten, de opdracht te aanvarden. De opdracht, welke mr. Burger heeft ontvangen, is van een analoog karak ter als die, welke aan mr. de Gaay Fortman werd verstrekt. Dat houdt in, dat de formateur alle richtingen uit kan. Ook die van een uitsluiting van de KVP. Dit laatste evenwel ligt weinig voor de hand omdat de andere par tijen al meer dan eens te kennen heb ben gegeven weinig te gevoelen voor een regering, waarvan de Rooms-Ka- th olieken geen deel uitmaken. Salarissen hogere ambtenaren GEEN EENSTEMMIG ADVIES De Centrale Commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken heeft gisteren, in haar vergadering die onder voorzitterschap van de heer A. Mastenbroek is gehouden, het voorstel van het Kabinet tot verhoging van de salarissen der hogere ambtenaren na der besproken. De Centrale Commissie heeft over dit voorstel geen eenstem mig advies kunnen uitbrengen. De Commissie heeft een gunstig ad vies uitgebracht over het voorstel tot herziening van de salariëring der leraren bij het Kweekschoolonderwijs. De Com missie heeft eveneens besloten tot een eenstemmig gunstig advies over een voorlopig voorstel tot bezitsvorming door het overheidspersoneel door middel van een spaarregeling. „Vox Populi" spreekt Men mag dan ook aannemen, dat de heer Burger weer zal teruggrijpen naar het eerste „plan' van dr. Drees. wiens streven steeds gericht is geweest op de vorming van een vijf partijen Kabinet. Maar, zo zal men zeggen, die pogingen zijn op niets uitgelopen. Inderdaad, maar er is de achterlig gende weken, die gekenmerkt werden door de ene formatie-mislukking na de andere, wel iets gebeurd. Het politieke geharrewar heeft het prestige der par tijen bij het volk nu niet bepaald ver hoogd. Het is die „Vox Pupuli" waar voor de politieke groeperingen, die zo weinig blijk hebben gegeven om tot over eenstemming te komen, het oor niet ge heel en al kunnen sluiten. Dit misnie- gen bij het kiezersvolk is zowel tot de P.v.d.A. alsmede ook tot de KVP door gedrongen. Bij geen van de twee is men bijster geporteerd voor de gedachte in de oppositie te worden gedrongen. Dat de heer De Gaay Fortman niet slaagde is wellicht toe te schrijven aan het feit, dat de „groote twee" het een tikkeltje beneden hun waardigheid vonden een oplossing te moeten aanvaarden van een politieke outsider. Geen Zakenkabinet? Van een zakenkabinet moet noch de P.v.d.A. noch de K.V.P. iets weten. Bij de eerste heeft de idee van Kamerontbinding gespeeld; de P.v.d.A. voorzitter Evert Vermeer heeft hierop gedoeld. Gezien het feit evenwel, dat de uit slag van nieuwe verkiezingen weinig zal verschillen van die van 13 juni jJ., ver wacht men ook daarvan weinig heil, waarbij nog komt, dat een nieuwe stem busstrijd een belangrijke aanslag bete kent op de partijkas. Wanneer ook de K.V.P. bereid is wat water in de wijn te doen en o.a. een wat soepeler redac tie van de bezitsvormingsparagraaf in het regeringsprogramma te aanvaarden, De „Stockholm" was drie mijl uit koers Het Zweedse passagiersschip „Stock holm" was drie mijl uit zjjn koers ge raakt toen het op 26 juli voor de Ame rikaanse oostkust in aanvaring kwam met het Italiaanse schip „Andrea Dorit". Met deze verklaring werd vrijdag het verhoor beëindigd van de derde officier van de „Stockholm". Carstens-Johansen, voor een Amerikaanse zeevaartraad, dat drie dagen geduurd heeft. Carstens-Jo hansen stond op het ogenblik van de aanvaring, die vijftig mensen het leven gekost heeft, op de brug van de „Stock holm". Enkele juristen zijn van mening, dat, afgezien van de vraag wie voor de aan varing verantwoordelijk is, het totale schadebedrag door het hof tot 3.021.655 dollar voor de „Stockholm" (zijn hui dige waarde) zal worden beperkt en voor de Andrea Doria tot 1.800.000 dol lar (geschatte waarde als gezonken schip). zal de P.vjdA.. zich ook wat meegaan der moeten bonen. Die eis zal mr. Burger ongetwijfeld aan zijn geestverwanten hebben gesteld. Zou dat niet het geval zijn geweest, dan is de poging van de formateur wanneer hij althans streeft naar een Kabinet op brede basis en dat mag wel als vaststaand worden aangenomen by voorbaat tot mislukking gedoemd. Op een weinig toeschietelijke hou ding van de A.R. moet de heer Bur ger wel rekenen. Immers in deze kring is men niet erg te spreken over het échec, dat de socialisten de heer De Gaay Fortman hebben laten lijden. Gisteren schreven we. dat er enig licht aan de politieke horizon valt waar te nemen. Dat het begint te „dagen" is vooralsnog nog te boud gesproken. De formatie-opdracht geeft in ieder geval de burger moed, een Burger zeker. Sabres aan Israël De Canadese regering heeft de uitvoer van 24 straaljagers van het type F-86 „Sa,bre" naar Israël goedgekeurd. Het betreft hier een order, waarvan de uit voering verscheidene maanden geleden is opgeschort in verband met de toe stand in het Nabije Oosten. Na diepgaand overleg met bevriende regeringen heeft de Canadese regering vastgesteld, dat het thans niet meer ge rechtvaardigd is de aflevering van deze jachtvliegtuigen nog langer te verbie den. Het Canadese besluit is, aldus een communiqué van de Canadese minister president, Louis St. Laurent, in sterke ma^e beïnvloed door het feit, dat „een „buurland van Israël" onlangs een grote hoeveelheid Russische straaljagers en zelfs straalbommenwerpers heeft ont vangen. (Van onze Londense correspondent) De tweede Suez-conferentie is geëindigd: de vereniging van Suezkanaalgebrui- kers, zoals tenslotte de simpele naam is uitgevallen, bevindt zich thans in staat van oprichting. Het misverstand, dat vrij algemeen had postgevat, n.l. dat de kanaal gebruikers in actie zouden komen als laatste uitdaging aan Nasser, is uit de weg geruimd. De vereniging wordt thans aangeprezen als een middel om een vreedzame oplossing van het conflict mogelijk te maken, waarbij de Verenigde Naties thans voor het eerst uit de mist opdoemen. Sir George Young, woordvoer der van de Britse regering, verklaarde gisteravond tegenover journalisten veel- betekend, dat het tijdstip snel nadert, waarop het probleem naar de Verenigde Naties zal worden verwezen. Men kreeg uit zijn woorden zelfs de indruk, dat dit reeds vrijwel ogenblikkelijk zou gebeuren om Nasser voor te zijn in geval hij een aanklacht aanhangig wil maken tegen de achttien landen, die hem zouden „be dreigen"! Of wil men de gebruikersvereniging meteen onder de vlag der Ver. Naties laten varen? Er werd geen termijn gesteld binnen welke het gebruikers- plan moet worden goedgekeurd, maar Dulles sprak de hoop uit, dat zulks bin nen tien dagen zou gebeuren. misschien eieren voor zijn geld zal kie zen. De kanaalvaardersvereniging zal. indien er zich vertraging in het kanaal voordoet doordat Nasser geen loodsen genoeg heeft, de behulpzame hand bie den door te trachten hem de verenigings loodsen te doen accepteren. De Fransen wilden krachtiger optreden De formele oprichting van de vereni ging zal vermoedelijk geschieden in een nieuwe conferentie op ambassadeursni veau. Tevens zal dan de apparatuur waardoor de vereniging zal kunnen functioneren tot stand worden gebracht. Men heeft er nog niet over gesproken, hoe het plan aan Nasser voor te leg gen .maar er kennelijk van afgezien, dat te doen als de commissie-Menzies met het nog steeds van kracht blijvende plan voor een internationaal beheerssysteem gedaan heeft. Nasser zal de vereniging als een feit moeten aanvaarden. Achter de schermen worden de nodige voorbe reidingen getroffen voor het geval Nas ser zijn medewerking aan het plan mocht weigeren, maar er is geen twij fel. dat men er thans op uit is om na de eerste opwindende weken een ru^'iger atmosfeer te scheppen, waardoor Nasser Dulles centrale figuur Nasser wordt overigens onmiddellijk bedreigd met verlies van tolgelden van de Ver. Staten en de Westduitse Bonds republiek, die tot dusver rechtstreeks aan Egypte betaalden, maar dit voort aan aan de vereniging zullen doen! Van groot belang is, dat Dulles thans de centrale figuur is geworden in de op positie tegen Nasser. Edens aanvankelijk initiatief is door dat van Dulles over' schaduwd. Met voldoening wordt gecon stateerd. dat Amerika er geen gras over Iaat groeien, wat de voorbereiding van eventueel te nemen noodmaatregelen betreft, al weet niemand hoever in ccn verkiezingsjaar zal worden gegaan. Daarvan hangt tenslotte alles af, als Menon naar Londen De Indiase minister zonder porte feuille Krisjna Menon zou hedenmiddag per vliegtuig naar Londen gaan, ten einde daar de „krachtige wens" van pre sident Nasser te laten horen om te on derhandelen over een regeling van de Suezkanaalkwestie. Gisteravond had Menon voor de vijfde maal sinds hy vorge week zaterdag in Egypte aan kwam, een bespreking met Nasser. Hij zou in Londen aan de Britse regering een uiteenzetting willen geven van een Egyptisch voorstel voor de vorming van een onderhandelingsorgaan, bestaande uit acht landen, die de kanaalconventie van 1888 zouden moeten herzien. Menon scheen veel opgewekter dan een week geleden. President Nasser zou vandaag per vliegtuig naar Damman gaan, een Ara bische haven aan de Perzische Golf, waar Koning bn Saoed van Saoedi-Ara- bië en Koning Feisla van Irak voor over leg byeen zijn. Dit werd gisteren ver nomen in „welingelichte kringen" in Cairo. Men zie voor dit punt het artikel In de eerste kolom van pag. 2: „Reünie". het op een boycot mocht uitdraaien! Directe actie, militair of in de vorm van economische sancties tegen Nasser, schijnt op het ogenblik van de baan te zijn, tenzij hij een nieuwe daad van agressie zal plegen. Teleurstellend is vooral de gereser veerde houding van Frankrijk, een van de drie initiatiefnemers tot de confe rentie, dat nu bij monde van Pineau verklaarde, dat men in Londen niet ver genoeg gegaan is. Het is inderdaad een tegenslag voor hen, die Nasser op de een of andere manier zonder dralen de pin op de neus hadden willen zetten. Gezien de door de conferentie aan vaarde methoue kan men echter zeg gen, dat Nasser op de lange duur aan het kortste eind zal trekken. Minister Luns (links) in gesprek met zijn ambtgenoten van Italië en Perzië. Gaetano Martino en Ali Gholi Khan. tijdens de Suez-confe- rentie in Londen. ren, hoewel hiervoor ook vaak techni sche redenen waren. Vanzelfsprekend moeterv allerlei belangrijke detailvragen voorlopig blijven rusten. Men kan, ge zien de uiteenlopende standpunten slechts stap voor staap te werk gaan Vandaar dat er niet gesproken is over wat er gebeuren moet als Nasser blijft weigeren Maar in de gebruikersvereni ging beschikt men nu tenminste over een springplank voor actie. Men is thans nog bezig met de eerste aanloop! Degenen, die het krachtigste optre den en een scherp-omlijnd, ondubbel zinnig plan wilden, zijn even kritisch als degenen, die een onomwonden ver klaring wensten, dat er thans gezamen lijk naar de Verenigde Naties zou wor den opgetrokken inplaats van er schoorvoetend heen te gaan. Het plan lijkt misschien zwakker dan het is, om dat talrijke gevoelige tenen moesten worden ontzien. Kracht door vaagheid schijnt thans de nieuwe opvatting, maar die vaagheid kan ook voordelig zijn voor Pineau en Eden, omdat hun daardoor een zekere ruimte voor manoeuvre wordt gelaten, ofschoon het onwaarschijnlijk lijkt, dat zij desnoods geheel alleen Nasser zullen aanpakken, zoals oor spronkelijk het voornemen was. Dat is wellicht ook niet meer nodig, omdat een collectief optreden door de kanaalge bruikers doelmatiger zal blijken. Het lijkt thans uitgesloten dat Nasser in staat zal zijn in het Suezkanaal de we reld opnieuw een verrassing te bereiden. Mocht dit toch gebeuren dan zal men, naar gehoopt mag worden, dank zij de nieuwe gebruikersvereniging weten hoe te handelen. Veel vaagheid Omdat snel optreden tot dusver de leus is geweest, is eigenlijk niemand te vreden. ook minister Luns niet, hr. wel hy toezegde de voorstellen warm bij zijn regering te zullen aanbevelen. Men heeft kennelijk uitersten willen ver mijden en vele dingen vaag genouden om de hoogst noodzakelijke eenheid te bewaren. Het is de grote betekenis van de conferentie, dat men daar min of meer in geslaagd is. al leiden de vaag heden ook rond de conferentie-tafel meermalen tot verwarring en al is het minder opwekkend, dat zo weinigen zich spontaan achter het plan konden scha- (Ingez. Mea.-Adv.) GEKEPERD FLANELLEN Leuk model, alle kleuren 8.90 NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-BONNEN voor onze cliënten Typogra fen in staking gegaanzonder goedkeuring der erkende vakbonden Directeur: j. w. Hetmy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN w,tte slngel l- Lelden Glr0 00 5,055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f 7._ per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Wederom een streven naar brede basis Canada levert 24 LEIDSCH DAGBLAD (Ingez. Med.-Adv.) (Speciale berichtgeving) LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Amsterdam moet het vandaag zon der kranten stellen Dit tengevolge van een staking, waar de erkende vakbonden niet achter staan, die gisternamid dag onder de typografen is uitgebroken. De aanleiding van de staking was da weigering van het College van Rijksbemiddelaars haar sanctie te verlenen aan de door de typografen gestelde eis van 6<T loonsverhoging. De Rijksbemidde laars keurden een verhoging van 3Fc toe. Deze beslissing van de Rijksbemiddelaars werd gisteren omstreeks het mid daguur bekend en reeds aanstonds was het in de wereld van de typografen merkbaar, dat dit bericht grote opschudding had veroorzaakt. Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en tamelijk zonnig weer. Over wegend matige zuidoostelijke wind. De zelfde of iets lagere temperaturen.. (Opgemaakt te 11.15 uur) 23 september Zon op: 6.29 uur; onder: 18.38 uur. Maan op: 19.43 uur: onder: J0.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.58 en 17.17 uur. (24/9 te 5.31 en 17.51 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel De ..Mayjlon c, m trouwe kopie van het schip waarmee de Pilgrim Fathers uit Engeland naar Amerika reisdennadert zijn vol tooiing. Het scheepje is een ge schenk voor de Verenigde Staten en wordt gebouwd op een werf in EngelandIn april zal het naar de Nieuwe Wereld varen met aan boord nakomelingen van de Pilgrim Fathers. Alle Amsterdamse avondbladen zijn evoenwel nog normaal uitgekomen. Om vijf uur in de namiddag hebben de gra fici op het Hekelveld, voor het gebouw van het Vrije Volk, te Amsterdam, een openlucht bijeenkomst gehouden, waar bij tot staking werd besloten. Het ge volg was dat de nachtploegen van het Vrije Volk, de Telegraaf, de Tyd, de Volkskrant en het Algemeen Handels blad niet op hun werk verschenen. De typografen trokken in optocht door de Amsterdamse krantenwijk op de N.Z. Voorburgwal en postten in grote getale. Bij één bedrijf (De Telegraaf, waar ook de Volkskrant en het lViVal ge drukt worden) probeerde me a nog moeizaam de zaken gaande te houden en het gelukte nog een deel van de editie te verzorgen. Toen stopten ook hier de persen. Ook bij een krant t Deventer is men in staking gegaan. Vanmorgen zou in Krasnapolskv, te Amsterdam, een vergadering van de typografen plaats vinden. Op deze vergadering zou worden besloten of men „genoegen" zou nemen met een 24-uurs-staking dan wel dat de sta king van langere duur zou dienen te zijn. Indien het een 24-uurs-staking be treft, zullen maandagochtend de och tendbladen weer normaal verschijnen. De Amsterdamse avondbladen zullen als gevolg van deze staking niet bij de abonne's bezorgd kunnen worden. By het Handelsblad was de nachtploeg die het ochtendblad van „Trouw" had moeten zetten, niet opgekomen. 0 Slet op pag. 2

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1