Koorzang, in dienst orgelspel en „woord" van Diaconesseiilinis Rijk gevarieerd programma in prachtig bezette Pieterskerk }>e C^mi V. en D. toonde lierfst- wintermodellen en Zijn werk waclit treedt dan aan Swijghuisen onder de limiettijd Programma Afd. Leiden KNVB VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1956 Gezamenlijk opgaan voor een schoon doel Met acht koren, solozang, orgelvoordracht, predikantentoespraken en een har monie, in de volgestroomde Pieterskerk, Is Leiden er opnieuw aan herinnerd dat een nieuw te bouwen Diaconessenhuis hardnekkig en dringend geboden de aan dacht der bevolking eist en deze aandacht sociaal waardig is. Zulk een stoer opgezette muziekmanifestatie betekent op zichzelf ook een bouw: „gulden op gulden", ter wille van het schoner doel: „steen op steen". Zulk een manifestatie, als samenwerking, van groepen van onderscheiden kleur, houdt bovendien, zowel in de voorbeeldige organisatie als in het gesproken en gezongen woord, een vervulling in. Vervulling van een Leids devies, van onze wereldvermaarde oud-academicus Hugo de Groot: ,.ut omnes unum sint". In dit teken van „allen eendrachtiglijk" is, door burgerzin, de uitslag zeker! Rijk gevarieerd was het programma Van het uitvoerend apparaat stellen we het zusterkoor van het huidig Diaco nessenhuis voorop met de vijf kerkko ren der Ned. Herv., Gere?., Chr. Geref., Doopsgez. en Remonstrantse kerkver banden, omdat zij in onze ogen het bes te deel geschonken hebben. Afzonderlijk traden zij niet op maar steeds gezamen lijk met het „Capels Mannenkoor", en met de „Zangklassen van Leidse scho len". die belde wèl een eigen aandeel kregen. Arie Pronk, de Gouwenaar, is er we derom in geslaagd deze samenzang te leiden naar een rustige, klankzuivere uitzegging en naar een uitstekende af stemming van de vier registergroepen. gewaarborgd door een voorzichtig over wogen compositiekeuze. Geen massali teit dwong zich op. een voortreffelijk klankgemiddelde maakte het luisteren tot een ontspanning. Het orgel werd daarbij tot steun voor het toonbe- houd en de directie-aanwijzingen lieten niemand in twijfel. De trompet van Geert Geukes, die zich menigmaal in de koorkleur mengde, overwelfde de zanger op weldadige wijze. Afscheid van Annie Woud tijdens uitvoering „The Messiah" Aanbieding huldeblijk Naar wij vernemen zal de bekende altzangeres Annie Woud in onze stad officieel afscheid nemen tijdens een uitvoering door de Ohr. Oratoriumver eniging „Con Amore" van Handels „The Messiah" op 9 oktober a.s. in de Stadszaal. Dit zal de laatste maal zijn dat deze gevierde en sympathieke zan geres in onze stad als soliste optreedt. Het bestuur van ..Con Amore" heeft het prijzenswaardige initiatief genomen, de zangeres op die avond een huldeblijk ais uiting van grote waardering aan te bieden. Daartoe heeft zich een huldigings comité gevormd, onder ere-voorzitter- schap van burgemeester mr. F. H. van Kinschot en onder voorzitterschap van de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schalk. Ongetwijfeld zullen er velen in Leiden en omgeving zijn, die voor het de zange res aan te bieden gesdhenk, een gift willen afstaan. Giften worden gaarne ingewacht bij de Amsterdainsche Bank, kantoor Lei den (giro no. 9200). Het ligt in de be doeling dat voor de aanvang van de pauze van Annie Woud afscheid geno men wordt bij monde van de ere-voorzit- ter en de voorzitter van het comité, waarbij haar dan tevens het geschenk zal worden aangeboden. Griekse Cyprioteu terechtgesteld Drie ter dood veroordeelde Grieks- Cypriotische opstandelingen zijn heden in de vroege ochtenduren in de gevan genis van Nicosia gehangen. De terecht- gestelden zjjn: de 23-jarige Stelios Ma- vormatis, de 22-jarige Michael Koetsof- tas en de 22-jarige Andreas Panajides. De eerste schoot in maart van dit jaar op twee leden van de Britse luchtmacht, de laatste twee doodden in mei van dit jaar een korporaal van de Britse lucht macht. Te middernacht was een Grieks-Or thodoxe geestelijke naar de dodencellen gebracht, waar hij de veroordeelden de laatste sacramenten toediende. Toen zij naar de galgen werden geleid begonnen de andere gevangenen een wild tumult. Cyprische autoriteiten en een Britse arts woonden de terechtstelling bij. De doden zyn binnen de gevangenismuren begraven. Met deze terechtstellingen is het aantal Griekse Cyprioten dat werd geëxecuteerd sedert april 1955, toen de Eoka zijn activiteit begon, gestegen tot acht. Donderdag waren de winkels in Nico sia, Limasol, Kyrenia en de dorpen van het eiland gesloten. Café's en amuse mentslokalen sloten eveneens vrijwillig. Enkele duizenden Cyprische arbeiders van militaire bases hadden het werk neergelegd. De Parijse bakkers leveren weer brood De Parijse bakkers zouden vandaag weer brood leveren. Zij hebben blijkbaar ingezien, dat zij niet alleen op scherpe maatregelen van regeringszijde moesten rekenen, maar ook de sympathie van het publiek zouden verspelen. Gister middag hadden reeds achthonderd bak- keers in Parijs en omgeving aanzegging, dat hun winkel in beslag genomen was. Toen was er echter nog geen brood, om dat de meeste bakkers 's nachts hun ovens hadden laten uitgaan. Op een massale vergadering besloten de bakkers daarop hun actie te matigen. Zij kwa men overeen in de onderscheidene Pa rijse districten een minimum aantal broden te bakken, opdat de bevolking niet geheel en al zonder zou zitten. De Franse minister van Financiën, Paul Ramadier, heeft de bakkers doen weten, dat hy niet in onderhandeling zal tre den voordat alle bakker yen in geheel Frankrijk weer gewoon werken. De man aan het orgel, die steeds met nooit falende hand de vele begeleidin gen bestuurde, heet Mees van Huis. Van zijn soli, „Psalm 33" van Corn, de Wolff en een eigen improvisatie over een gees telijk lied, heeft de laatste ons het meest getroffen. Die psalm-variaties, prettig beluisterbaar en met vertrouwde wen dingen, waren toch wel van een él te bekende trant. Bij de improvisatie sprak in de klankvinding, die niet tot asce tisch, schrale harmonisaties verviel, iets mee van de eigen tijd. Sterker in het exposeren dan in het doorwerken van de gegevens, bereikte de bespeler ten slotte een zeer bevredigende climax. Het Mannenkoor had drie nummers: „Wandel maar stillekens". ..Pelgrims Nachtlied" en Schuberts „Wie schön bist du". Dit gezelschap maakt geen uitzonde ring op de voorkeur der meeste man nenkoren uit de oude garde voor senti mentele zang. De invoeging ergens van een sopraan tegen een neuriënde onder grond van bassen en tenoren achtten we een esthetisch niet fraaie merkwaar digheid. Maar afgezien van effect en ge kozen genre, waren ook hier. onder Pronk's leiding, de verhoudingen goed geregeld en regeerde een opmerkelijke homogeniteit, bij sonore klankvorming en een doorwrocht pianissimo. De harmonie ..Concordia" had zich opgesteld in het koor van de kathedraal en miste daardoor het klankscherm van de wand onder het orgel, dat de zangers ten goede kwam. Trompetten en bas- werk kregen nu een aanzienlijke over waarde, terwijl al het houtwerk ver vloeide tot een onontwarbare achter grond. Een fanfare had o.i. dus meer voldaan en over spelkwaliteit valt zo niet te oordelen. Jammer ook dat geen liturgisch getinte werken geblazen wer den, Klughardt's „Sophonisbe", met z'n Tannhauser- en Midzomernacht-asso ciaties, is toch wel te romantisch in een overigens gewijd programma en Boe- dijn's „Folkloristische Paraphrase" is ze- kei; mooi en dankbaar, maar weinig pas send in een godshuis. De kinderen deden het in hun liede ren lang niet kwaad. Er mocht al eens klankzweving optreden ten opzichte van de solo-trompet, die ook hier van de partij was, maar dat werkten de hoge cimbels van het orgel dan weer weg. Het soliërende sopraantje was op nieuw Dé van Oenen, het blinde meisje uit het Bartiméuskoor. De reine, nog kleine stem, die niettemin egaal door de geweldige ruimte ging, is aantrekkelijk door het timbre en het gebrek aan pose. maar is dit misschien het meest door de innige instelling, die er in doorklinkt. Een Handel, een Franck, oudnederland- se zangen en een koraal vormden haar prijzenswaardige keuze. ö««neentezang en toespraken van ds. De Ruiter (Ned. Herv.) en van ds. v. d. Weele (Chr. Ger.) omzoomden het concert. De eerste weerlegde kritiek op de traag schijnende vorderingen van de gang van zaken in verband met het nieuwe Diaconessenhuis en stelde in het licht welk een ongehoorde liefde inspanning van allen in het geding is. Hij riep de zegswijzer in het geheu gen: „de prediking begint als de kerk uit is"! De tweede spreker bracht het arbeiden voor het grote zieken gene zende doel in verband met de beteke nis van het zingen, in beide ziende „een opdracht van hoger". V. Naar ons hedenmorgen werd medege deeld, heeft de batige opbrengst onge veer f. 1000 bedragen. Gepensioneerden van N.Z.H. vieren feest De NIZHVM is bepaald een goede lucht om „in te ademen". Was de grote zaal van het Antonius Clubhuis gisteravond geheel gevuld met gepensioneerden en hun dames, het aantal van deze pen sioengerechtigden is zo groot, dat vol gende maanj nog een tweede avond moet worden belegd. Het heeft do vele aanwezigen deze avond niet aan vrolijk heid ontbroken. Sernpre Avanti's „Jong en Jolig" een gezelschap waar zang en muziek in zit presenteerde zich o.l.v. Koos KuMer in een klankrijke show van opgewekte melodietjes. Bovendien beleefde men deze avond veel gezellig heid aan de dirigeerwedstryd en het be kende radio-spel „Trek aan de bel". Tenslotte volgde er nog een gezellig sa menzijn. zodat, men over een gebrek aan afwisseling niet te klager» had. Aan het begin van deze feestelijke bijeenkomst wees de voorzitter van de Personeelsvereniging er op. dat deze vereniging thans tien jaar bestaat. Hoe. wel tal van activiteiten zijn ontwikkeld, leeft er nog een groot verlangen in de kring van leden en bestuurders: een eigen ruime kantine. Hulde bracht spre ker aan de oprichters van de vereniging en de gepensioneerden. ,Wy jongeren, aldus spreker, bouwen verder op het werk, dat zij eens tot stand brachten. Namens de Feestcommissie verraste de heer Breuker het bestuur van de P.V. met enkele geschenken, w.o. een aantal grammofoonplaten en een bestuuxs- insigne. Voordrachten over nieuwe ontwikkelingen rechtsleven GEORGANISEERD DOOR JURIDISCHE FACULTEIT De Faculteit van Rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden heeft het voornemen in het cursusjaar 1956- 1957 een reeks voordrachten te doen houden bestemd voor afgestudeerde ju risten van de Nederlandse Universitei ten en mede toegankelijk voor notaris sen, kandidaat-notarissen, bestuurs ambtenaren, ambtenaren van de belas tingdienst en andere belangstellenden. De voordrachten beogen de behandeling van actuele juridische onderwerpen en zullen de juristen van de praktik wij zen op nieuwe ontwikkelingen in het rechtsleven en enkele zich daarbij voor doende problemen. De voordrachten zijn bepaald op de navolgende woensdagen en wel des avonds van 7.45 uur tot 9.30 uur ln het Academiegebouw, Rapenburg 73. 17 oktober prof. mr. G. E. Lange- meyer: Natuurrecht en praktijk; 3d ok tober, idem, idem; 21 november, prof. mr. J. M. van Bemmelen: Nieuwe delic ten; 21 december, prof. mr. F. M. baron van Asbeck: Suezkanaal en Panaimaka- naal; 23 januari, prof. dr. J. H. A. Lo- gemann; Rechter en administratie; 20 februari, prof. mr. R. P Cleveringa: De wet van 15 augustus (Stsbl. 398»; 27 febr., idem (The Hague rules), 13 maart, prof. mr. H. F. W. D Fischer: onder werp nog niet vastgesteld. Herdenkingsdienst zuster J. Schliiter Gisterochtend is in de aula van het Academisch Ziekenhuis onder leiding van de directeur dr. Jongsma een her denkingsdienst gehouden naar aanlei ding van het overlijden van zuster J. Schlüter, oud-adjunctdirectrice van het ziekenhuis die bijna 30 jaar in grote be scheidenheid zeer veel voor de zieken huisgemeenschap heeft gedaan. Giste ren gaven wij reeds bericht van dit overlijden. De herdenkingsdienst was zeer druk bezocht. De vlag van het hoofdgebouw van het ziekenhuis woei half stok. Ds G. F. Hajer beroepen Ds. G. F. Hajer, geref. predikant al hier, ontving een beroep van de Geref. Kerk te Beilen (Dr.). KNAU Is het niet eens met de beslissing van NOC In een morgen te houden bestuursver gadering van het Nederlands Olym pisch Comité, zal de uitzending van nog enkele atleten naar Melbourne ter spra ke komen. Op de eerste plaats handhaaft het be stuur van de K.N.A.U. de uitzending van Henk Visser. Voorts is men het niet eens met de beslissing van het N.O.C.- bestuur om beide hoogspringsters Nel Zwier en Dini Hobers niet in de Olym pische ploeg op te nemen. Het voorstel om ook Frans Kuenen en Wim Rovers uit te zenden voor de 10.000 meter, is door het bestuur van de K.N.A.U. ingetrokken, omdat bei,de atleten niet aan de minimum-eis (bene den de 30 minuten) hebben voldaan. Hockey-programma Heren, le klasse: TOGOOlympics; BMHCHHY CHilversumAmster dam; SCHCBe Fair. Overgangsklasse A: BMHC 2HGC; AeolusDelftse Studs; AllianceVic toria; HDMLeiden. 2e klasse C: BMHC 5—HGC 3; Zuid- wijckRing Pass 2: HuditoKieviten 2; Te WerveLeiden 2. Dames, le klasse: BDHCBe Fair; Hilversum—Gooi; RBCKieviten; Am sterdamTOGO. 2e klasse B: Spirit—BDHC 3; Te Wer ve—Leiden: Rood WitAlliance 2- TO GO 2—HBS. Dit h de straalmotorboot „Blue Bird", waarmee Donald Campbell dezer dagen een nieuw wereld snel heidsrecord vestigde door gemid deld over de gemeten mijl heen en weer te varen met een gangetje van liefst 225.36 mijl (of 363 km) per uur. (Ingez. Med.-Adv.) bt orffte 6(7 denkersteef i EXCLUSIEVE JUMPERS EN VESTEN Geen drastische wijzigingen in modebeeld (Van een bijzondere medewerkster) In de zo populaire modeflitsen heeft V. en D. gisteren de collectie herfst- en wintermodellen getoond. Drie manne quins presenteerden de vele belangstel lenden een reeks aanvaardbare model len. De show werd ingezet met regenman tels, vervaardigd van poplin, waaronder een beige exemplaar dat zeer in de smaak viel. Na de regenkleding werd de after-skl kleding gebracht, vlotte pantalons en truien. Wij zagen een zeer aantrekkelij ke gele trui met losse capuchon, een exemplaar, dat zeker een plaats ver dient in de garderobe van haar, die de komende winter de skisport gaat beoefe nen. Met uitzondering van de capes en pel- lerines, die, na vele jaren van het mo de-toneel verdwenen te zijn geweest, weer een plaats op modegebied gaan in nemen, is het modebeeld ten opzichte van het vorig jaar over het geheel niet drastisch gewijzigd. Wij zien naast strakke rokken ook plooien en plissé, grote- en kleine kra gen. de empire- zowel als de magneet- lijn. Van de reeks japonnen, die gebracht werden, willen wij er enkele onder de loep nemen. Wij noemen een beeldig zwart zijden japonnetje met caraeo, welke het idee gaf van een bolero, doch één geheel vormde. Vermeldenswaard is ook een jurkje van beige fluweel, met ruim aangerim- pelde rok. waarvan het lijfje bewerkt was met goud-kleurige kralen. Eenvoudig en goed van snit was een cognac-kleurige wevenit-japon met bruin fluwelen garnering. Voor de slanke figuurtjes waren er enkele leuke rokken, waaronder een 20- baans ribfluwelen in de moderne violet kleur. Deze, gecompleteerd door een fi- celle-kleurige trui. bewerkt met rond jes in helle kleuren, vormde een grap pig sportief geheel. Ook een zwarte ga bardine rok met losse plooien en cein tuur, geïnspireerd op de Oud-Hollandse boerinnerok, was erg geslaagd te noe men. Als trois-pièce was een exemplaar in antraciet kleur vertegenwoordigd, be staande uit japon met caraco en bij passende cape met aangeknipte capu chon. Als nieuwste creatie werd een 7/8 ker senrode cape getoond, waaronder een grijze japon gedragen werd. Bij de collectie wintermantels zagen wij een heel mooi zwart model met kraag van wit Indisch lam. Ook enke le bontmantels o.a. van Zöbelfeh en whitecoat ontbraken niet aan de collec tie. Als sluitstuk van deze show toonden de mannequins ons enkele avondjapon nen, waarvan wij vermelden een model met zwart fluwelen lijfje en organza grijze rok met postillon effect motieven, gedragen met een brede rood-zijden ceintuur. Het traditionele bruidje droeg een ja pon van Engelse afkomst, vervaardigd van tule en kant. De hoeden, die bij de toiletten werden gedragen, waren uit eigen collectie en hoewel deze op zichzelf niet onverdien stelijk waren, konden wij de keuze niet altijd even gelukkig vinden. Ook de andere accessoires waren uit eigen collectie afkomstig. Geref. jeugdmeeting in Zuiderkerk Uitgaande van de classis Leiden van het Gereformeerd Jeugdverband werd gisteravond in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg een jeugdmeeting gehouden. waaraan medewerkten: prof. dr. G. C. Berkhouwer, prof. dr. S. W. Zuidema, de Chr. Gem. Zang vereniging „Zang en Vriendschap" uit Hazerswoude o.l.v. de heer B. Vos en de organist Chr. Hanegraaff. Als eerste spreker sprak prof. dr. G. C. Berkhouwer over: ..Zijn werk wacht". Sommige mensen, aldus spreker, zeggen dat je niet over Gods werk kunt praten in de zin dat je erop wacht. Zij gaan geheel in deze wereld op. Gods Konink rijk is veel te ver voor hen. Er komt dan ook vaak kortsluiting als zij hun werk met het werk van God in verband willen brengen. Maar wij christenen, wij mogen ons er met „dit smoesje" niet vanaf maken. We moeten verantwoor delijkheid bezitten. Ons werk van elke dag moet ook direct met Gods werk in verband staan. En God heeft veel werk voor ons. vervolgde prof. dr. G. C. Berk- houwer. Steeds weer nieuwe arbeid moe ten wij verrichten. Laat het echter nooit een sleur worden. Wij moeten ons geheel aan dit mooie werk geven. Spreker haal de in dit verband Johannes 6 aan. waar ook over Gods werk gesproken wordt. Ons jeugdwerk, hangt samen met het vertrouwen, dat we op Hem stellen. We mogen ons niet af laten leiden door de wereld. Het werk zal heus niet altijd ge makkelijk zijn, maar klagen mogen we niet. want God heeft ons geroepen. Blijf niet aan de kant van de weg staan, maar doe mee, help mee om Gods werk op deze aarde rond te bazuinen, aldus eindigde prof. Berkhouwer. TREEDT DAN AAN Als tweede spreker sprak prof. dr. S. W. Zuidema over „Treedt dan aan". Waarvoor treedt U aan? Wat wilt U? Wij worden even stil. aldus spreker, en dat even wachten, dat even nadenken is zo goed voor ons. En dan wordt heel ons hart met dankbaarheid gevuld, dan voe len we wat een machtig iets het is. aan te mogen treden' En deze dankbaarheid moest heel ons leven beheersen. Jezus zei eens tot zijn discipelen, dat de velden wit waren, maar er waren geen mensen die de oogst binnen kon den halen. Daarom moeten wij nu di rect aantreden op de plaats die God ons stelt. Gods werk houdt eeuwig stand, en daarom is het zo mooi dat wij mogen aantreden. Wij mogen als soldaat aan treden in het grote leger van Christus. Maar voordat we zover zijn, moeten wij ons eerst oefenen, moeten wij voor oe feningen houden. Deze training vinden wij op onze jeugdverenigingen. Als we dan aangetreden zijn en alles goed bekeken hebben, dan zien we pas hoe groot Gods werk Is. Treedt dan aan! Deze goed bezochte jeugdmeeting werd omlijst met enige liederen gezongen door het koor. Geen journaals van Olympische Spelen? De belangrijkste Amerikaanse, Britse en Europese journaalproducenten voor bioscoop en televisie hebben bekend ge maakt, dat zij de Olympische Spelen te Melbourne zullen boycotten. Dit houdt in, dat de sportliefhebbers over de ge hele wereld zeer waarschijnlijk geen enkel televisie- of filmjournaal van Mel bourne te zien zullen krygen.. Deze beslissing werd genomen omdat het Australisch Olympisch Comité wei gerde de journaalmaatschappijen vrij te laten filmen. Het comité had zich alle rechten van verfilming van de Spelen voorbehouden, maar de journaalorganisaties weigerden in te gaan op het aanbod om hun ver korte Journaals te leveren Zij zouden dan geen selectie kunnen toepassen en ook geen toezicht hebben op de kosten. VOETBAL. De wedstrijd voor de eerste divisie van de Engelse league tussen Charlton Athletic en Bolton Wanderers eindigde in een 21 overwinning voor de thuis club. Christelijke Korfbalbond Met vier punten uit 2 wedstrijden voeren DES, Pernix en R'dam Zuid mo menteel de hoofdklasse West aan De aandacht gaat dan ook naar deze twaalftallen uit en als we zien dat DES tegen VES in Den Haag vrijwel kansloos is. dan wordt R'dam ZuidPernix de strijd om de leiding. Het programma voor morgen luidt: Hoofdkl. West: R'dam ZuidPernix; VESDES; Vr.'schaarExcelsior; TOP Ons Eiland; PKC—DIO. lste kl. A: LJsvogels—VES 2; DES 2 Tonego; Pernix 3VEO. lste kl, B: Blauw WitPernix 2: Or. NassauSnel; Vr'schaar 2Excelsior 2; ODI—Oranje Wit. 2de kl A: Ons Eiland 2Fluks; Fiks 2Tempo. Knutsellokaal in herv. wijkgemeente Pniël Ds J. Groot sloeg met bijl barrière weg Het jeugdwerk neemt ln de her vormde gemeente van Leiden een be langrijke plaats in en telkens zoekt men naar wegen en middelen dit werk uit te breiden en aantrekkelij ker te maken voor de jongens en meisjes van vandaag. In de wijkge meente „Pniël" heeft het jeugdwerk weer een belangrijke uitbreiding on dergaan. Gisteravond werd nl. In het wijkgebouw aan de Middeïstegracht het nieuwe lokaal voor de knutsel club officieel in gebruik gesteld. Een aantal genodigden, onder wie de wijkpredikant, ds. J. Groot en enkele kerkeraadsleden, kwam bijeen in de grote benedenzaal, waar de jeugd- ouderling. de heer C. van der Tuin, een welkomstwoord sprak. Wij zijn verblijd aldus spr. dat wij dit lokaal nu kunnen openen. Het kan een machtig hulp middel worden bij ons jeugdwerk. Wat gaan we er doen? Enerzijds zegt de naam „knutsellokaal" al genoeg, maar toch is dit slechts de halve waarheid. Wij hopen er jongens te bereiken, die tot nu toe .ongrijpbaar" waren. Wil ons werk christelijk jeugdwerk zijn. dan moeten wij de jongens die onbereikbaar waren, zó aanspreken, dat er op de duur contact komt. Wij staan zo vaak ver van hen af, omdat wij een geheel andere taal spreken, dan zij, maar toch dienen wij solidair te zijn, ook met die jongeren. Wij zullen samen werken, opdat de onderlinge afstand vermindert, Het zal geen gemakkelijke taak zijn. aangezien de mogelijkheden beperkt zijn, en de leiders weinigen. Tot slot bracht de heer van der Tuin dank in het bijzonder aan de familie Selier, die zoveel werk verzet heeft om het lokaal gereed te maken, en aan de wijkkerkeraad. die financieel gesteund heeft. De heer van der Tuin nodigde daarna ds. Groot uit de barrière die de toegang tot het clublokaal afsloot te_ verwijderen. Hiertoe overhandigde hy een grote houten bijl en daarme de gewapend begaf ds. Groot zich naar de trap tot het nieuwe lokaal. Met enkele forse slagen verwijderde hij de parpieren barrière en beklom als eerste de trap. Het lokaal boven ls wel niet groot, maar toch ruim genoeg om een flink aantal jongens plaats te bieden. Het ge heel is keurig afgewerkt en de materia len en gereedschappen zijn een lust voor het oog. „Pniël" kan trots zijn op de nieuwe aanwinst. 100 meter rugslag in 1 min 6.4 sec. Tijdens een poging om onder de door het Nederlands Olympisch Comité ge stelde limiettijd van 1 min 6.9 sec. voor de 100 meter rugslag te komen, is Pe ter Swijghuisen van 't Y uit Amster dam erin geslaagd een tjjd van 1 min 6.4 sec te laten noteren. De drie tyd- waarnemers: mej. J. de Koning (Schie dam), Steehouwer (Vlaardingen) en Verwey (Vlaardingen) drukten allen 1 min 6.4 see voor de Amsterdammer af. Met deze prestatie, die in het Kolpabad te Vlaardingen werd verricht, bleef Swijghuisen tevens onder het Neder landse record, dat sedert 3 maart van dit jaar met 1 min 6.5 sec op zijn naam stond. De verrichting kan evenwel niet als zodanig worden erkend, aangezien de poging geen drie dagen te voren was aangekondigd. WILLEMS E TREKT ZICH TERUG Herman Willemse heeft de laatste tijd niet meer in het Kolpa-bad getraind. Naar men weet hebben NOC en KNZB de eis gesteld, wil Willemse voor uitzen ding naar Melbourne in aanmerking ko men, dat hij in het verwarmde bad van Vlaardingen een tijd onder officiële controle van 57.5 sec laat afdrukken. De Robben-zwemmer is het met deze opvat ting niet eens. Hij staat op het stand punt. dat zijn tijd van 58.7 sec, gemaakt tijdens de finale van de Nederlandse zwemkampioenschappen te Amsterdam, in het bepaald niet warme water van het Mirandabad, voldoende is voor een plaats in de Olympische zwemploeg. In een schrijven aan de militaire autoritei- VOOR ZATERDAG IA: Alphia 1Hazersw. B. 1, 4.30 uur; Kagia 1Oegstgeest 1. 4 uur; Sleutels 1 Woubrugge 1. 4 uur; TAVV 1—Alphen 1 4 uur. 1B: Leiden 2Noordwijk 3. 4.30 uur; Llsser B 2Katwijk 2. 4 uur; Quick B. 5 Rijnsb. B 3. 3 30 uur; Koudekerk 2 ARC 3. 2.30 uur. 2A: Leiden 3VWS 2. 2 30 uur: RCL 3 NSA 1, 3.30 uur; Rijnsb. B. 4Rouwkoop 2. 4 30 uur; Ter Leede 3GWS 2. 3.30 u. 2BARC 4Quick B. 6 4.45 uur; Oegst geest 2Koudekerk 3. 4 uur; Woubrugge 2—Katwijk 3. 4 30 uur. 3A: Llsser B. 3Quick B. 7, 4 uur; Ha- zersw. B. 2Leiden 4. 4 uur; Katwijk 4 SVOW 3. 4 uur; GWS 3—RCL 4. 2.30 uur. 3BAlphen 2—Kagia 2. 4 uur; ARC 5 Hazersw. B. 3. 2.45 uur; NSA 2—Kou dekerk 4. 3.30 uur Woubrugge 3Alphia 2. 2.30 uur. 3C: Katwijk 5Llsser B. 4. 4 u.; Rllnsb. B. 5—GWS 4, 2.30 uur; VWS 3—Ter Leede 4. 2.30 uur. VOOR ZONDAG 1: LDWS 1—SVLV 1. 2.30 uur; Or. Groen 1St. Bern. 1. 2.30 uur; VTL 1— Altior 1. 2.30 uur; Weter. B. 1—Rouw koop 1. 2.30 uur. IA: Alphen 3DOSR 2. 12.15 uur; DO 005 2SJC 2, 2.30 uur; Lugdun. 4—Al phia 2, 10.30 uur; Teyling. 2ASC 3. 2.30 uur; UVS 5WSB 2, 12.30 uur. 2: Leidse B. 1KRV 1. 2.30 u.; Stompw. B 1MMO 1. 2 uur; UDO 1ZLC 1 2 30 uur; SJZ 1VNL 1. 2.30 uur; WOA 1 Una tas L. 1. 2.30 uur, 2A: ASC 4Lisse 3. 12.30 uur; Roodenb 3—Foreholte 2. 2 uur: Rouwkoop 2—LFC 4>. 2 30 uur; SJC 3SVLV 2; WSB 3— Warmunda 2. 2.30 uur. 2B: Altior 2Meerburg 2. 2 30 uur; S§?5s37-^sBa. LDWS 2-Alphia 3: 3A: VNA 2VTL 2. 10 uur; Or. Gïoen 2 —Teyling. 3. 12.15 uur; Roodenb 4Lisse 4, 2.30 uur; Weter. B. 2WSB 4 3BRouwkoop 3Alphen 4; SVLV 3 ASC 5; Lugdun. 6Stompw. B. 2, 12.45 uur; Roodb. 5Warmunda 3. 3C: Altior 3—SJC 4. 2.30 uur; St Bern. 2—Lugdun. 7; Tevlingen 4SJZ 2; UVS 7 —DOSR 4 3D: Foreholte 3—Leidse B. 2; Lisse 5 VNA 3: Lugdun 8St. Bern 3. 12.30 uur. 4A: LFC 6DOCOS 5. 2 uur- Leidse B 3Lisse 6; VTL 3VNL 2; WOA 2ZLC 2; WSB 5—Roodb. 7 4B: Altior 4—LDWS 3 12 15 uur: ASC 6Leidse B 4 10 uur; KRV 2VNL 3- Rouwkoop 4Weter. B 3 4C: SJC 5Lugdun. 10: Stompw. B. 3 Foreholte 4; UDO 3—Rouwkoop 5 SJZ 3 Unltas L 2. 4D: Alph B 3—DOOOS 7, 12 15 uur; LFC 7—KRV 3; MMO 2—Leidse B. 5. Waar niet anders verjmeld vangen de wedstrijden om 12 uur aan. ten heeft hij dank gebracht voor de ver leende medewerking om hem in het ver leden zoveel mogelijk in de gelegenheid te stellen zich voor te bereiden voor Mel bourne. Nu men echter de eis heeft ge steld. binnen twee weken en nog wel te gen het uurwerk en niet in een wed strijd, een tijd van 57,5 sec te zwemmen, heeft Willemse besloten zich terug te trekken. Motorzesdaagse Strafpunten voor Nederland A Er zijn niet alleen harde, maar ook letterlijk daverende klappen gevallen tijdens de vierde étappe van de in ternationale motorzesdaagse te Gar- misch Partenkirchen, een etappe, welke algemeen ats de moeilijkste tot dusver wordt beschouwd. Zo is de 250 c.c. „Pannonia" van Mate Sandor, een rijder van het Hongaarse Trophv- team, plotseling in brand gevlogen en vervolgens met een luide knal geëx plodeerd. Gelukkig konden de om standers tijdig opzij springen en werd ook Sandor niet gewond. Tot de uitvallers behoort ook John Brittaln van het Engelse Trophv-team. Het frame van zijn 350 c.c. Royal En- field brak, zodat de zesdaagse voor Brittaln was afgelopen. Engeland krijgt van nu af dagelijks honderd strafpun ten. Daardoor ook zal het verwachte slot-duel tussen de ploegen van Enge land en Tsjechoslowakije niet doorgaan. Alleen Tsjechoslowakije is van de Trophy-teams nog zonder strafpunten. Italië heeft 1 strafpunt. alle overige Trophy-teams tellen uitvallers. Ook de Nederlandse ploeg kreeg ge voelige slagen te incasseren. André Hak van het Vaas A-team verspeelde drie minuten door een reparatie aan zijn gaskabel en dat kostte strafpunten. Het Vaas B-team bleef een blanco register behouden. Aangezien ook het Russische Vaas-team strafminuten opliep, ziin er nu nog vyf Vaasteams met een „onbe smet" register: Engeland B Nederland B, Polen A. Tsjechoslowakije B en Duitsland A. De deelnemers werden alle denkbare moeilijkheden voorgeschoteld. Alleen de regen ontbrak. Maar de warme zon maakte het ook al niet gemakkelijker. Bijna voortdurend moest er door dichte stofwolken worden gereden, zodat de coureurs er ai spoedig als schoorsteen vegers uitzagen. Het traject omvatte 2 ronden van 190 zware kilometers, deels door moerassen, deels over oude wrakke wegen, bezaaid met keien of steenslag, nu eens sterk stijgend dan weer in ein deloze spiralen afdalend. Men kan zich voorstellen hoe de weinige vrouwelijke deelnemers zich aan het einde van deze étappe hebben gevoeld. Irina Osolina, het laatste overgebleven Russische meisje in de zesdaagse, plengde enkele dikke tranen, toen zij aan de finish te horen kreeg, dat zij veertien strafpun ten had opgelopen, Nederland heeft nog 14 van de 20 oorspronkelijk gestarte ryders in de strijd. Van deze 14 landgenoten zijn er nog tien vrij van strafpunten.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7