Eerste gebouw Radio-City Met een „Lumicon" kan men in duisternis helder zien Met een enkel woord Agenda VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1956 Wereldomroep krijgt eigen studio na lang onderdak op zolder, in keuken, bedstee (Speciale berichtgeving) Radio Nederland-Wereldomroep, in Hilversum, de voorzetting van de „Phohi" van vóór de oorlog, zal de volgende maand eindelijk, na zeven jaar vechten voor de goede zaak, de spade in de grond kunnen steken om de fun damenten te leggen voor een eigen studio-complex. De bouwvergunning is al afgekomen en de aanbesteding zal in oktober geschieden. Dc Wereldomroep zal dan de eerste zyn die dan kan bouwen op het door Willem Vogt ontworpen Radio City-terrein aan de Insullndelaan in Hilversum, waar ook de N.R.U. een gebouw zal plaatsen evenals de televisie er haar studio's zal onderbrengen. De Wereldomroep is op het ogenblik na tien jaar stormachtige ontwikkeling, gehuisvest in vier panden, verspreid over heel Hilversum. Men heeft studio-ka mertjes ondergebracht in zolderkamer tjes en bedsteden, bijkeukens en kanto ren, in garages, ruimtes voor technici enz. De Wereldomroep is altyd het kindje geweest dat achterop kwam. Door de activiteit van de P.C.J.-zender des tijds was deze omroep de eerste die de aardbol omspande. Nederlands initiatief beet de spits toen af. Maar de ontwik keling was zo dat het buitenland thans over betere apparatuur en zenders be schikt dan de eersteling op dit gebied. Zelfs kleine landen als Zwitserland, die Vergadering Caissa Tijdens de onder voorzitterschap van de heer W. Horrée gehouden Jaarver gadering van de schaakvereniging Caissa werden de aftredende bestuurs leden herkozen, terwijl, dank zij een belangrijk voordelig saldo, de contri butie op hetzelfde niveau gehandhaafd kon blijven. De heer H. Hemerik. die als commissa ris er was één vacature zijn in trede in het bestuur deed, stelde een schaakklok beschikbaar voor het lid, dat in de bondscompetitie het beste resultaat zal behalen. De klok blijft ei gendom van de vereniging. De wedstrijd-leiding werd opnieuw toevertrouwd aan de heer J. Verduyn. Caissa zal ook dit jaar zijn wedstrijden spelen in Huize Over 't Hof, Gerecht, Leiden. Een bespreking over de komende competitie besloot de goed bezochte vergadering. Schandalig vervoer van eenden Gistermiddag hebben agenten van het politiebureau Linnaeusstraat te Amster dam. op de Weesperzijde aange houden een 46-jarige man uit Amster dam, die op een vrachtauto eenden ver voerde op een wijze, die, volgens de po litie. alle perken te buiten ging. De die ren zaten in grote aantallen in kratten „gepakt". Bij onderzoek bleek, dat de man 's morgens om vijf uur met het transport uit Efmelo naar Amsterdam was vertrokken en dat de auto van 8 uur tot 's middags half vyf in de bran dende zon op de Weesperzijde had ge staan. Op last van de politie zijn de eenden direct uitgeladen om verder ver zorgd te worden in het asiel. Voor pl.m. 40 eenden kwam de hulp echter te laat, daar bij het uitladen bleek, dat zij reeds dood waren, vermoedelijk tengevolge van verstikking. Vele andere dieren waren ernstig gewond. Tegen de man is proces-verbaal op gemaakt. Samenzwering in Algerije In een Franse zuiveringsactie, die vier uur duurde, zijn gisteren in het gebied rondom Menerville, op een vijftig kilo meter afstand ten Oosten van Algiers, ongeveer honderd opstandelingen buiten gevecht gesteld. Donderdag zijn in totaal 35 opstandelingen en vijf Fransen ge dood. Zesendertig personen zijn in de Alge rijnse steden Orfpi en Orleansville aan gehouden en beschuldigd van een com munistische samenzwering tegen de staat, aldus werd donderdagavond in gewoonlijk welingelichte kringen te Al giers vernomen. Onder de gearresteer den bevinden zich zeventien mannen en zeven vrouwen van Europese af komst. veel later begonnen, hebben nu al meer te zeggen. Er kan nu echter schot in komen. Het plan voor het nieuwe studio complex zal uitgevoerd worden in vier fasen. Voor de eerste fase is dus toestem ming. In anderhalf Jaar tijds zullen er zes studio-kamers, voornamelijk voor het gesproken woord, gebouwd worden, ver bonden door een lange lage gang waarin nog enkele vertrekken kunnen worden onder gebracht. In latere fasen worden hieromheen en hierover nog meer stu dio's gebouwd, alsmede directiekamer en kantinelokalen. Dan zal alles wat de We reldomroep aangaat in een gebouwen complex geconcentreerd zijn. Het geheel der kosten is geschat op f. 5 miljoen gulden, buiten de inven taris en de technische apparatuur. Wat er in de eerste plaats gebouwd zal worden, kost al twee miljoen. Maar er zyn nog twee jaren mee ge moeid voordat men werkelijk kan ver huizen. Het gebouw zal met vier ver diepingen een hoogte van ongeveer 15 meter krijgen en een lengte van 100 meter. Hoe echter de drie volgende bouwfasen zuilen verlopen, is nog een vraag. De minister heeft immers een commissie ter bestudering van ver dere samenwerking tussen de binnen landse omroep en de Wereldomroep aanbevolen. Wat die voor adviezen zal uitbrengen en hoe die de plannen zal wijzigen, is niet te voorzien. Men zal in elk geval er niets aan kunnen veranderen dat de Wereldomroep ein delijk een eigen gebouw zal hebben. Koningin ontving prof. v. d. Pot (Van onze Haagse redactie) Het Kabinet der Koningin maakt bekend „H.M. de Koningin heeft hedenmor gen in het paleis Soestdyk prof. mr. C. W. van der Pot ontvangen". Over de aard van dit bezoek van de Groninger oud-hoogleraar en oud-wet houder van Leiden, die geldt als een der beste kenners van het Nederlands Staatsrecht is niets bekend. Er is echter reden om aan te nemen, dat deze consultatie in het gelijke licht moet worden gezien, als die van de vier professoren, die maandag j.l. te Soest- dijk werden ontvangen. Prof. v. d. Pot is lid van de P. v. d. A. Twee jongens door sneltrein overreden Beiden op slag gedood Vanmorgen ztfn op de overweg nabij het station Zevenbergen twee jongens van 8 jaar door een passerende snel trein ParijsAmsterdam gegrepen en op slag gedood. De stoptrein Lage ZwaluweRoosendaal liep het station binnen en was de overweg juist gepas seerd. De jongens, die vermoedelijk dachten, dat de bomen zouden worden geopend, zijn toen onder de neerge laten afsluitbomen doorgegaan en werden door de van de andere kant komende sneltrein gegrepen. Een der jongens werd over een afstand van ongeveer 250 meter meegesleurd. De ander schijnt door de trein opzij ge worpen te zijn. De trein reed door. waaruit afgeleid kan worden, dat de machinist niets gemerkt heeft. Er was hoegenaamd geen vertraging. Nieuive vinding Gesloten televisiekring met lichtversterking van 50.000 maal Door de Bendix Aviation Corporation is een apparaat vervaardigd, waar mee in het donker kan worden gezien; het heeft de naam „Lumicon" gekregen. Het apparaat is in wezen een gesloten televisiekring met een camera aan de ene zijde en een ontvangtoestel aan d e andere; tussen deze beide is een versterker aangebracht, waarmee uiterst geringe hoeveelheden licht 50.000 maal versterkt kunnen worden. In absolute duisternis kan het appa raat natuurlijk niet werken, maar een voorwerp dat tijdens een maanloze avond alleen door het licht van de sterren be schenen wordt, zal op de beeldbuis zicht baar zijn alsof het midden op de dag is. De Lumicon kan overal worden toege past waar het nodig is een grotere licht sterkte te verkrijgen: de röntgenelogie, ter verheldering van het op het scherm geprojecteerde beeld; n de sterrenkun de, waar het in de telescoop verkregen beeld grotere details vertoont. Aan de John Hopkins Universiteit wordt de Lumicon reeds in de röntgenelogisohe afdeling toegepast. In de astronomische fotografie zal het apparaat van onschatbare betekenis blijken te zijn. aldus de directeur van het Lowell Observatorium te Flagstaff. (Arizano. U.S.A.). Albert G. Wilson. Hij spreekt uit ervaring, want met behulp Dagblad-uitgevers eisen intrekking pers-breidel De vereniging van Indonesische dag blad-uitgevers heeft geëist, dat de re gering het militaire decreet, waarin pers-kritiek op regeringsfunctionaris sen wordt verboden, intrekt. Zij gaf een verklaring uit, waarin het decreet werd aangemerkt als een hin derpaal voor een democratisch bestuur en een bedreiging van het „fundamen tele recht tot meningsuiting". Intussen gaf het leger een toelichting op het betreffende decreet, waarin ge zegd werd dat het voornamelijk gericht was tegen „destructieve en provocatieve kritiek" en niet tegen „constructieve kritiek". De legerwoordvoerder, kolonel Prin- gadi, verklaarde dat het militaire de creet geen schending van de geldende wet was. Hij voegde eraan toe, dat de nieuwe bepaling slechts .scherper en uitgewerkter" was dan de bestaande wetten tegen laster. Instituut voor Radiobiologie Voor het verrichten van onderzoekin gen met het doel de evnt. nadelige gevol gen van radio-actieve straling tegen te gaan, heeft de regering onlangs een aanvullend subsidie van circa f. 300.000 verstrekt aan de gezondheidsorganisatie TNO. Deze organisatie heeft reeds «ïige jaren geleden een speciale werkgroep opgericht die binnenkort onder de naam Instituut voor Radiobiologie te Rijswijk zal worden gevestigd. In deze gemeente (complex aan de Lange Kleiweg) be vindt zich ook het Medisch-biologisch laboratorium van de Rijksverdedigings organisatie T.N.O. dat een werkgroep heeft die zich op verwant terrein be weegt en waarmee een goede samenwer king is te verwachten. Wat is het doel van Kroesjtsjefs bezoek? Wrijving tussen partijen in beide landen In Belgrado gelooft men, dat maar schalk Tito met de Sovjetrussische partijsecretaris Kroesjtsjef, die op het ogenblik een „particulier" bezoek aan Joego-Slavië brengt, o.m. besprekingen! voert over wrijving tussen de Joego slavische en de Sovjetrussische Commu nistische partij. De Joegoslavische Communisten zou den geprikkeld zijn over de volgens hen langzame uitvoering van de gemeen schappelijke verklaring over samenwer king tussen de beide partyen, die werd opgesteld toen Tito enige tyd geleden Moskou bezocht. Ook zou het tempo van de destalinisatie in de Sovjet-Unie vol gens de Joegoslaven te langzaam zijn. Wat de samenwerking tussen de beide partijen betreft: de Joegoslavische partij heeft hoge functionarissen naar de Sovjet-Unie gezonden om een ernstige studie te maken van de ontwikkeling van het communisme in de Sovjet-Unie, doch de Russen zouden maar weinig be langstelling tonen voor het Joego-sla- vische communisme. Mevrouw Bouman onderbreekt haar reis Nader vernemen wy. dat mevrouw Bouman niet direct naar ons land zal komen. Het ligt in haar bedoeling haar reis ergens onderweg te onder breken om eerst van een welverdiende rust te genieten. Pas na de uitspraak in de zaak-Schmidt komt mevrouw Bouman naar Nederland. Haar man is reeds onderweg om haar te ont moeten. Een miljoen Vluchtelingen-ambtenaren In Berlijn hebben meegedeeld, dat sinds het begin van de registratie in januari 1949, de miljoenste vluchteling vanuit commu nistisch Oost-Duitsland, gisteren naar West-Berlijn is overgekomen. Zy spra ken van een „triest record". De West- berlijnse wethouder voor Arbeid en So ciale Zaken. Heinrich Kreil, deelde mede dat 306.000 vluchtelingen dus meer dan de helft jongeren waren, o. w. 192.000 kinderen jonger dan 14 jaar. De 577.000 mannelijke vluchtelingen over treffen het aantal vrouweiyke verre. Het totaal aantal vluchtelingen, dat uit het communistische „arbeiders-para- dys" ontsnapte, houdt voor meer dan een derde of meer dan 350.000 arbeiders, zowel industrie- als landarbeiders, in. RECHTZAKEN Door Rechtbank vrijgesproken advocaat voor Gerechtshof i(Van onze Haagse redactie) Begin februari j.l. stond een 37-jarige advocaat voor de Haagse rechtbank terecht, omdat hij verdacht werd van het plegen van valsheid in geschrifte. Uitvoerig heeft toen de rechtbank deze affaire onderzocht en tal van getuigen, waarby ook handschriftkundigen, wer den gehoord. De Officier van Justitie achtte evenwel het ten laste gelegde bewezen en vorderde tegen de advo caat een half jaar gevangenisstraf. Na een uitgebreid pleidooi van mr. P. J. W. de Brauw, die tot de conclusie kwam dat zijn cliënt de valsheid in geschrifte niet gepleegd had, werd de advocaat door de Haagse rechtbank vrijgesproken. Tegen deze vryspraak kwam echter de Officier van Justitie in beroep, en vanochtend had de advocaat zich voor het Haagse Gerechtshof te verant woorden. Opnieuw werd de affaire, waart>ij de advocaat betrokken zou zyn geweest, in den brede nagegaan. In 1949 behartigde ■verdachte de belangen van een aantal zusters, die in Zwitserland een proces wilde voeren om een erfenis. De advo caat had hiertoe van alle erfgenamen een schriftelijke machtiging nodig. Een van de zusters was gehuwd. Haar man moest ook tekenen, maar weigerde zyn medewerking. Aan de advocaat werd indertijd ten laste gelegd en thans voor het Gerechtshof wederom de machtiging zelf va Is el yk ondertekend te hébben. Onder de 6 getuigen die gehoord wer den. bevonden zich twee handschrift kundigen. Een van hen bleef by zyn overtuiging, dat de advocaat de hand tekening op de machtiging gezet zou hebben; de andere bestreed deze mening, die hy te intuïtief vond. BINNENLAND Gisteren heeft de voorzitter van het Produktiviteitscentrum voor het Bouwbe drijf te Den Haag, de heer ir. J. J. G. van Hoek uit Lelden, met een rede de ..Commissie menselijke verhoudingen" In gesteld door dit Produktiviteitscentrum, geïnstalleerd. Het 327 bruto registert on metende kustvaartuig .Holland" uit Heerenveen is gisteravond de Britse haven van Kings Lynn binnengelopen na aan de Engelse oostkust in aanvaring te zijn geweest met het Britse schip „Summity", dat 554 ton meet. Beide vaartuigen zijn licht bescha digd; er zyn geen gewonden, BIJ de Tweede Kamer is Ingediend het wetsontwerp tot hernieuwde inwer kingtelling van de pnjsopdrijrings- en hamsterwet 1939. Bij het oversteken van de Stadion weg ln Rotterdam-zuid is gistermorgen de 53- Jar,ige mevrouw A. ErkelensTwlgt uit de Tournooistraat aangereden door een personenauto. Bij het overbrengen naar het ziekenhuis Coolslngel ls zy overleden- Het bestuur van de Sint Radboud- stichting heeft dr,. H M M. Fortmann te Amersfoort benoemd tot buitengewoon hoogleraar ln de faculteit der letteren en wijsbegeerte van de R.-K. Universiteit te Nijmegen voor het geven van onderwijs ln de cultuurpsychologie met bijzondere Inachtneming van de godsdienstpsycholo gie. Voorts heeft het bestuur dr .G. A. R. de Smet te Oudenaarde (België) be noemd tot gewoon hoogleraar in de fa culteit der letteren en wijsbegeerte voor het geven van onderwijs ln de Duitse taalkunde. De voorzitter van de Raad van Be heer van de Kon. Ned. Jaarbeurs, mr, W. H Fockema Andreae, heeft gistermiddag oorkonden uitgereikt aan exposanten die aan 50 en 25 achtereenvolgende Jaarbeur zen hebben deelgenomen. Gistermiddag ls de grote schuur van de hofstede Groningen, gelegen ln de polder het Noorden op Texel, tot de grond toe afgebrand. De schade bedraagt tien duizenden guldens. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter po6t moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: s.s. An des" 25 september: Australië: s.s. „Zui derkruis" 24 september; via Engeland 29 september: Brazilië: s.s „Andes" 25 sep tember: Brits Oost-Afrika: ss. „Jean La borde" 29 september: Canada: ma. „Prins Johan Willem Friso" 27 september: Chili: vla New York 27 september; Indonesië: s.s. „Ronde" 27 september- Ned. Antillen: s s Zuiderkruis24 september: Nleuw- Zeeland: s.s. .Zuiderkruis" 24 september en via Engeland 29 september; Unie van Zuid Afrika: m s. ..Carnarvon Castle" 23 september; en Z. W -Afrika: m.s. „Edin burgh Castle" 29 september» By werkzaamheden ln een bouwput voor een lagere school aan het dr. de Visserplein te Scheveningen zyn ln een hoeveelheid zand, dat van elders is aan gevoerd. mensenbeenderen gevonden. Over de herkomst van deze vondst ls nog niets bekend. De politie stelt een onderzoek in. BUITENLAND In Noord-Noor wegen zyn de vorige maand vliegende schotels waargenomen. De 30-jarlge Sigurd Gaasland is er in geslaagd een kleurenfilm van de over vliegende schotels te maken, die nu door deskundigen bestudeerd wordt. De scho tels zijn ook door verscheidene functio narissen en journalisten gezien. Oliver Hardy, de bekende komiek, die verleden week een beroerte heeft ge kregen, verkeert thans ln iets betere toe stand. Het gevaar is echter nog niet ge weken, volgens de artsen. Een Britse atoomproef, die heden ochtend op het proefterrein van Maralin- ga ln Australië zou worden genomen, is te elfder ure uitgesteld ln verband met een door de weerkundige dienst te Ade laide verwachte storm ln de wateren ten zuiden van Australië. Meer dan vijfhonderd Spanjaarden, die na de Spaanse burgeroorlog zijn uit geweken. zijn donderdag uit Moskou naar Odessa vertrokken, waar zij zich zaterdag aan boord begeven van een Russisch schip met bestemming Valencia De 391 vol wassenen en 165 kinderen vormen de eerste groep Spaanse vluchtelingen, die rechtstreeks gerepatrieerd worden. Het merendeel van hen is na de burger oorlog als kind naar de Sovjet-Unie ge gaan. Uit diplomatieke bron verluidt, dat bijna tweeduizend Spaanse vluchtelingen te kennen hebben gegeven naar Spanje terug te willen. Eduard van Beinum, die 1 sept. j.l. 25 jaar als dirigent verbonden was aan het Concertgebouworkest te Amsterdamkrijgt als uitgesteld feestgeschenk in december een borstbeeld van zichzelf aangeboden. Van Beinum poseert voor de Haar lemse beeldhouwer Andriessen Volgens Indiase krantenberichten ls een ambtenaar van het Indiase ministerie an Buitenlandse Zaken gearresteerd ln verband met de verdwijning van zeer ge heime documenten, waaronder een brief wisseling tussen premier Nehroe en pre sident Nasser van Egypte. Sommige stuk ken zouden aan „twee vreemde mogend heden" verkocht zijn. Tenminste twaalf personen zijn gis teren verdronken door een plotselinge overstroming van de Ganges, waarbij vyftig dorpen blank kwamen te staan. Ruim duizend woningen stortten in en 2.000 reizigers konden niet verder door dat het spoorwegverkeer tot stilstand werd gebracht. Men vreest dat het onmogeiyk zal zijn het spoorwegverkeer tussen Al lahabad en Gorkhpur binnen een week te doen hervatten. Men verwacht dat president Tito van Joego-Slavië in december uit Belgrado zal vertrekken voor een reis naar het Verre Oosten. Hy zou o.m, China, Indonesië en Cambodja bezoeken. Sedert zyn officiële bezoek aan Londen in de lente van 1953, heeft de Joegoslavische president reeds Griekenland. Turkije. Frankrijk, India.- Birma. Ethiopië, Egypte, de Sovjet-Unie en Roemenië bezocht. Een oproep van radio-amateurs te Valenoia voor een zeldzaam medicijn, waarmee men een Spaans kind, dat aan een bloedziekte ïydt, hoopt te redden, heeft succes gehad. Woensdagavond land de bij Valencia een Amerikaans legertoe- stel uit Duitsland, dat het gewenste ge neesmiddel meebracht. De Braziliaanse president Kubit- 6chek heeft woensdagavond een decreet getekend, dat de toekomstige ..overbren ging" van de Braziliaanse hoofdstad naar een centraal plateau ln het land behelst. Deze nieuwe Braziliaanse hoofdstad zal ,3razllla" heten. Twee Amerikaanse artsen hebben voor rekening van het Amerikaanse mi nisterie van Defensie een studie gemaakt van verschillende methoden van „hersen spoeling". In een artikel in een medisch tijdschrift verklaren belde artsen, dat „hersenspoeling" slechts zelden blijvende sporen achterlaat bij hen, die haar heb ben ondergaan. Alleen bi) personen met een zwak karakter of lijdend aan onge motiveerde schuldgevoelens kunnen er blij rende gevolgen optreden. In Moskou gaat zich een revolutie ln de herenmode voltrekken. De brede Russische pantalon zal vervangen worden door de broek met smallere pijpen, zoals die ook in de Westelijke landen gedra gen wordt. Deze wyziging schynt op last van hogerhand te zijn ingevoerd, want ln het orgaan van het Sovjetrussische minis terie van Handel worden de burgers uit genodigd zich volgens de nieuwe mode te kleden. van de Lumicon, verbonden aan de telescoop van Flagstaff, zyn enkele bui tengewoon interessante opnamen van de planeet Mars gemaakt. Het licht dat ons van Mars bereikt is zo zwak, dat een fotografische plaat al tijd vrij lang moet worden belicht, vaak wel een minuut. In die tijd gaat Mars tengevolge van de trillingen in de at mosfeer „dansen", zodat de opname on scherp wordt. Met de Lumicon kan men volstaan met een belichting van een tiende seconde of minder zodat de camera alle bijzonderheden kan vast leggen, die by een langere belichting verloren gaan. Met behulp van de Lumicon kan een zodanige lichtversterking plaats vinden dat het vermogen van een telescoop er dertigmaal door wordt vergroot. Vader wegens poging tof doodslag op zoontje veroordeeld Het Haagse Gerechtshof heeft een 33- jarige wasmachineverhuurder uit Voorburg, conform de eis van de Pro cureur-Generaal veroordeeld tot een gevangenisstraf van 10 maanden en ter beschikkingstelling van de regering wegens poging tot doodslag op zijn 5- jarig zoontje. Omstreeks midden juli van het vorige jaar had hij met grote snelheid zijn auto tegen een geparkeerd staande be stelauto gereden, terwijl zijn zoontje bij hem op schoot zat. Het kind liep hier door een hersenschudding en een gebro ken been op. Herhaalde malen had de man. wiens vrouw van hem was wegge lopen. gedreigd zich met zijn zoontje dood te rijden als zijn vrouw niet by hem terug zou komen. DE „ORANJE" 29 SEPTEMBER IN AMSTERDAM Het m.s. „Oranje" van de Stoom vaartmaatschappij „Nederland" is don derdagmorgen 20 september te Suez aangekomen. Het schip is dezelfde dag 's avonds om elf uur van Port Said door gevaren naar Napels, waar het 23 sep tember zal aankomen. Op zaterdag 29 september wordt de Oranje in Amster dam verwacht. VRIJDAG Schouwburg: K. en O. Ned. Comedle „Een huweiyk onder Lodewyk XV". 8 uur nam. Doelenkazerne (Officiersmess): Alg. Ver. van Reserve-officieren. Lezing kolo nel B. Koning over de strategie van de koude oorlog. 8 uur nam. Rehoboth: Ned. Chr. Vr. Bond. Spr. mej. L. van Woerden over: „Vrouwen ach ter tralies". 8 uur nam. Schuttershof: Opening Vebo-Jongeren- dag. 8 uur voorm. Academie: Voordracht prof. Paul D. White van Boston over de ontwikkeling der cardiologie, 4 uur namiddag. Veemarktterrein: Jongerendag Vebo. 8.15 uur voormiddag. Aanvang wedstrijden, Rulterdemonstratie 2 uur nam. Prijsuit reiking. 4 uur 't Schuttershof. Wassenaar. Café v. d. Zalm, Langstraat 54: Ver. van Aquariumliefheb bers. Spr. dr. J. M. Lodewijks, 8 u. n.m. ZATERDAG Den Burcht (grote zaal): Jubileum avond Buurtver. „de Tuinstad wijk". 8 uur nam. Johan de Wlttstr. 34: Proefles Insti tuut Redevo. 2$ uur nam. „Om de Doorbraak": Kermisfeest Speel- tulnver., 26 en 712 uur nam. Rehoboth (Rapenburg): Receptie zilve ren ambtsjubileum ds. J. van der Wiel. 3.305 uur nam. Posthof: Wandeling afd. Leiden Nederl. Chr. Relsver. van De Kievit naar Katwyk, 2.20 uur namiddag. ZONDAG Luxor-theaterByzonder Kerkewerk Herv. Gem., 10.30 uur voormiddag. Steenschuur 6: Genunleerde Lage van Thosophen. 11 uur voorm. Pieterskerk: Herdenking zilveren ambts jubileum ds. J. v. d. Wiel, 5 uur nam. MAANDAG In den vergulden Turk: Aandeelhou- dersverg. N.V. Liberty. 4 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Haagse Comedle „The Great Sebastians". 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Ambachtsschool (Haagweg)Uitreiking van diploma's. 8 uur namiddag. De Harmonie: Ned. Ver. Expogé. Spr. J. Cohen over Israël, 8 uur namiddag. Leiderdorp „Het wapen van Lei derdorp": Amateurfotografenclub. 8 uur nam. DINSDAG Gerecht 10: K. en O.-bloemschikcursus 0.1.v. A. Riel, 3 uur namiddag. Stadszaal (kleine zaal): Plano-recital Paul Kurpershoek, 8 uur namiddag. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Haagse Comedle „The Great Sebastians". 8 uur nam. Oegstgeest (Willi br ordusgebou w Contact-avond Lelde Muzieklyceum. 7 uur nam. WOENSDAG. De Kleine Buroht (N. Rijn 19): Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. Spr. de heer Annegarn van Den Haag. 8 uur nam. Oeg. stgeest. Gemeentehuls: Raadsvergadering, 7.30 uur nam. Wassenaar. Gemeentehuis: Raads vergadering, 8 uur nam. DONDERDAG. Zomerzorg: Ledenverg. Kynologenver. „Rynland". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O Film „Hon- garije's ongerepte natuurreservaten". 8 uur nam. Stadhuis (Burgerzaal): Herdenking 300- Jarig bestaan en opening restauratie waaggebouw. 11| uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Wie was Rembrandt?" (Tot 8 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelling „Van kiel tot pot". (Tot 1 oktober). Boerhj»' -szalen: Tentoonstelling van werk 'au MJep de Leeuwe. Jos Mertens en Dick Loef. Werkd. 25 en 710 uur nam.' zond. 25 uur nam. Kerkelijk Leven De Synodale oproep CLASSICALE VERGADERINGEN SPREKEN ZICH UIT OVER NIEUW GUINEA De elasslcale vergaderingen van Deventer en Leeuwarden van de Ned. Hen-. Kerk hebben hun mening uit gesproken over de oproep tot bezin ning over Nieuw Guinea. De classicale vergadering van Deven ter sprak met 29 tegen 7 stemmen uit, het juist te achten, dat de synode tot bezinning heeft opgeroepen en zich daardoor bemoeid heeft met praktische staatkundige kwesties. Met 25 tegen 11 stemmen werd ontkennend geantwoord op de vraag of de generale synode de Nederlandse soevereiniteit over Nieuw Guinea discutabel heeft gesteld. Zy deed deze uitspraak met 26 stemmen voor, 9 tegen en 1 blanco. Met 26 stem men voor en 10 tegen drong zij er bij de synode op aan, op het door de sy node* juist geachte tijdstip aan regering en parlement te verzoeken zich te be zinnen op het vraagstuk van de Neder landse soevereiniteit over Nieuw Gui nea. Met algemene stemmen verzocht de classicale vergaderig de synode, aan de bijbels-theologische fundering van de oproep verder te werken en de resul taten daarvan ter kennis te brengen. Voorts sprak zij uit. dat deze zaak met meer overleg in de publiciteit had moe ten worden gebracht. De classicale vergadering van Leeu warden achtte het juist, dat de synode een oproep deed uitgaan. Zij sprak dit uit met 49 stemmen voor, 3 tegen en 2 blanco. Zij meende voorts, dat de bij belstheologische fundering van het stuk nog niet voldoende tot haar recht ge komen is en verdere bezinning vraagt. Deze uitspraak kreeg 32 stemmen voor en 18 blanco. Met 35 tegen 15 stemmen en met 1 stem blanco sprak de verga dering uit, niet van mening te zijn, dat de classicale vergaderingen voor de pu- blikatie geraadpleegd hadden moeten worden. Met algemene stemmen be treurde zij, dat de oproep in de pers verscheen voordat hij de kerkeraden had bereikt. Met 37 tegen 5 stemmen en met 6 stemmen blanco sprak de ver gadering uit van mening te zijn, dat wij als volk bereid moeten zijn de soe vereiniteit over Nieuw Guinea discu tabel te stellen. THEOLOGISCHE HOGESCHOOL DER GEREF. KERKEN Naar wij vernemen zullen prof. dr. K. Dijk en prof. dr. J. H. Bavinck resp. hoogleraar in de ambtelijke vakken en in de zendingswetenschap 5 oktober af scheid nemen van de Theol. Hoge school der Geref kerken te Kampen, resp. wegens bekomen emeritaat en het optreden uitsluitend aan de Vrije Uni versiteit. DS. G. MUNTER 80 JAAR Ds. G. Munter te Woerden, emeritus predikant van de Evangelisch Lutherse Kerk hoopt maandag tachtig jaar te worden. EENHEID ONDER GEREFORMEERDE BELUDERS De generale synode der Ohr. Geref. Kerken te Apeldoorn heeft gisteren de voorlopige slotzitting gehouden. Na rapport van ds. Toorman besloot de synode de deputaten van eenheid der gereformeerde belijders aan de Ver eniging tot herstel van de kerkelijke eenheid een schrijven te zenden, waar in zij berichten met hartelijke belang stelling van haar missie kennis te heb ben genomen en aan de vereniging mede te delen, dat de Chr. Geref sy node zich van ganser harte met bid dende ijver bezig houdt met wat er leeft in de boezem der vereniging over de kerkelijke eenheid van alle gere formeerde belijders. Ds. M. Draayer bracht rapport uit over het rapport van deputaten voor contact met de jeugd bonden. Het rapport werd zonder dis cussie aangenomen. De synode heeft voorts enkele be noemingen afgedaan. De synode is hierna uiteengegaan tot dinsdag 16 oktober. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Buurse (toez.) S. H. J. Voors, Diaconessenhuls- Eredikant te Haarlem. Bedankt voor Nij- erkerveen A. Vroegindewey te Veenen- Jxal. Geref. Kerken Beroepen te Rulner- wold-Koekange J. H. Binnema te Oude- Pekela. Aangenomen naar Castrolanda (Brazilië) D. C. van Lonkhuizen te Bol nes. Bedankt voor Lemmer B. van Oeve- ren te Vries (Dr.). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Ui- rum D. van Wilsum te Dedemsvaart. DE BIOSCOPEN. Trianon ..Charlie's Tante" (18 Ir). Werka. 2 1/4, 4 1/2, 7 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/4, 4 1/2, 7 en 9 1/4 uur. Rex „De redder van Fort Shallan" (14 jr). Werkd. 2 1/2. 7 1/4 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur. Casino „Blond gevaar" (14 Jr). Werkd. 2 1/2, 7 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur. Lido ..Keer terug" (18 Jr). Werkd. 2 1/2, 7 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur. Luxor ..The Rose Tattoo" (18 jr). - Werkd. 2 1/2. 7 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 «uur. De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 22 september 8 uur waargenomen door: Apotheek Kok. Rapen burg 9. telef. 24607; Apotheek Tot Hulp der Menschheid. Hooigracht 48. tel. 21060: Apotheek Oegstgeest. Wilhelmlnapark 8. telefoon 26274. BU geen gehoor bl| Uw hnlsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22223. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Is oJ •3 3 1 a ai S tc K E<N Stockholm zwaar bew. w 2 17 0 Oslo mist windstil 16 0 Kopenhagen zwaar bew. z 2 16 0 Aberdeen zwaar bew. z 5 17 0 Londen geh. bew. zzw 4 22 0 Amsterdam mist z 1 22 0 Luxemburg lloht bew. ono 2 21 0 Parijs nevel O 2 25 0 Bordeaux mist z 2 25 2 Grenoble nevel windstil 25 0 Nice zwaar bew. nw 2 24 0 Berlijn nevel OZO 1 19 0 Frankfurt nevel ono 2 20 0 München mist windstil 21 0 Zurich u?Jet windstil 23 0.4 Genève nevel windstil 24 0 Locarno geh. bew. windstil 21 0 Wenen nevel windstil 22 0 Innsbruck mist windstil 24 0 Rome nevel windstil 26 0 Ajaccio half bew. ono 2 25 0 Mallorca zwaar bew. nnw 3 27 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2