Mevrouw Bouman per vliegtuig uit Djakarta naar Amsterdam Londense conferentie besluit tot een „bijgeschaafd plan - Dulles" WEERBERICHT Veiligheid niet langer zeker Koningin ontving mr. Burger Gebruiksverening zal in hel vervolg C.A.S.C.U. heten Onderhandelingen met Nasser? 95ste Jaargang VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1956 No. 28941 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week DAGBLAD Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Haar enige wens: „Lang en rustig slapen" Mevrouw Mieke Bouman. de verdedigster in de zaak-Schmidt. is vanmorgen om half zeven plaatselijke tijd op het vliegveld Kemajoran bij Djakarta aan boord van het K.L.M.-tijntoestel met bestemming Amsterdam gegaan. De betrokken autoriteiten hadden haar vertrek geheim gehouden. Slechts enkele Nederlandse ambassade-functionarissen deden haar uit geleide. Een aantal rechercheurs hield een oogje in het zeil. Mevrouw Bouman had haar beide Siamese lievelingskatten bij zich. Haar vertrek volgde vier dagen na het incident in het Djakartaanse gerechtsgebouw, waar een woedende menigte haar trachtte te grijpen. De Indonesische autoriteiten hadden voorzorgsmaatregelen getroffen om een vlot vertrek te verzekeren. Zij kan niets meer Even voor haar vertrek onthulde me vrouw Bouman. dat vrienden en Ne derlandse functionarissen haar al maanden geleden hadden aangeraden om de verdediging op te geven en naar Nederland terug te gaan. „Maar ik wilde blijven om mijn werk zolang mogelijk voort te zetten". Mevrouw Bouman zei thans te ver trekken, omdat zy toch niets meer voor haar cliënt kon doen behalve de uitspraak van de rechter af te MEVROUW BOUMAN wachten, en ook omdat „het nu wel duidelijk is, dat mijn veiligheid niet langer gegarandeerd wordt". Zij ver telde, dat ze tot deze slotsom was ge komen nadat de autoriteiten haar hadden aangeraden haar toevlucht te zoeken in de ambassade. „Ik be sefte, dat als ik nog langer zou blij ven, ik slechts de politie en autori teiten tot last zou zijn". Zij heeft sedert maandag j.l. ge woond in de woning van de laatste Nederlandse Hoge Commissaris. Graaf van Bylandt aan het voormalige Ko ningsplein. Haar eigen woning werd door de politie bewaakt, ter voorko ming van verdere demonstrates. Schmidts geest ongebroken Mevrouw Bouman zei voorts, dat zij 6lechts minachting had voor de me- Het Bolsjoi-ballet niet naar Londen Vrees voor „provocatie" Het vermaarde Bolsjoi-ballet uit Moskou heeft zijn bezoek aan de Britse hoofdstad afgezegd vanwege het inci dent met de Sovjetrussische atlete Nina Ponomarewa, die, zoals men weet. ge arresteerd werd, toen zij in een Lon- dens mode-magazijn enige hoedjes trachtte te stelen of althans de indruk wekte, dat zij dit deed. Nina schijnt nog in de Sovjetrussische ambassade in Londen te vertoeven. Het regeringsblad „Izwestia" drukte gisteren een brief van het Bolsjoi-ballet af, waarin o.m. staat, dat „wij niet kunnen toestaan, dat de leden van onze groep aan een provocatie bloot staan" Het zou het eerste optreden van een der beroemdste balletten ter wereld buiten Rusland zijn. Op 3 oktober zou den de voorstellingen beginnen in Co- vent Garden, het theater van Sadlers Wells. Er waren reeds 54.000 plaatsen verkocht en reeds vier dagen voor de verkoop van deze plaatsen begon ston den de Londenaars in de rij, met de kens. tenten en primussen. Er was ook reeds heel wat bagage van het ballet in de haven van Londen gearriveerd, die nu dus teruggezonden moet worden Vrij warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met verander lijke bewolking en in de nacht en och tend hier en daar mist. Weinig veran dering in temperatuur. Aanvankelijk zwakke, later matige wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 22 september Zon op: 6.28 uur; onder: 18.41 uur. Maan op: 19.12 uur; onder: 9.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.25 en 16.45 uur. (Springtij) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's nigte, die haar maandag in net Ge rechtsgebouw had aangevall—i. Zij tvus op het hoofd en de schouder geslagen voor een Nederlandse journalist er in slaagde de aandacht van haar aan vallers af te leiden. Mevrouw bo im&n zei, dat de menigte geleid werd door de voornaamste getuige a charge Ma- noppo, die in april ook de demonstraties tegen de Nedenandse advocaat Van Empel had geleid, toen deze in Indo nesië aankwam. Mevrouw Bouman heeft gisteren nog een bezoek gebracht aan Schmidt, die in de Tjipinanggevangenis ver toeft. Zij zei, dat Schmidt zich kenne lijk zorgen maakte over haar veilig heid, nadat hij vernomen had, hoe ïij in het gerechtsgebouw was aangeval len. Zy heeft de hele ochtend met Schmidt gepraat. Ondanks de drie jaar, die hij reeds in gevangenschap heeft doorgebracht, is zyn geest onge broken, zo verklaarde zy. Op de vraag waar zij het meesT naar verlangt in Nederland, ant woordde mevrouw Bouman: „Lang en rustig slapen". -^f (Ingez. Med.-Adv.) Zo juist ontvangen oen pracht collectie, TEDDY-mantelt j es wit, bleu en beige vanaf f 16,25 NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-BONNEN voor onze cliënten. REISWIEGJES te huur. Grote partijen iveer bereid tot overleg? (Speciale berichtgeving) Uit het feit, dat H.M. de Koningin gistermiddag om 4 uur de fractie-voorzitter van de PvdA, mr. Burger, ten paleize Soestdijk heeft ontvangen, kan worden afgeleid ,dat alle geruchten met betrekking tot het verlenen van een geheime opdracht van elke grond zijn onbloot. Toch heeft de ontbieding van de socialis tische fractie-leider in parlementaire kringen enige verwondering gewekt. Alge meen was men van oordeel, dat na het bezoek van de vice-president van de. Raad van State, woensdagmiddag j.l. in eerste instantie de voorzitter der Kamers, t.w. mr. Jonkman en dr. Kortenhorst, voor een nader overleg door de Koningin zou den worden ontboden. Nu zulks niet is geschied wint de ge dachte veld, dat alsnog langs informa tieve weg gepoogd wordt om uit de im passe te geraken. In hoeverre mr. Bur ger een informatieve opdracht heeft verkregen, is de vraag. De figuur kan ook alzo zijn, dat de Koningin de so cialistische fractie-leider om een nade re precisering heeft gevraagd over die punten, welke de vorming van een Ka binet op brede basis onmogelijk hebben gemaakt. Het moet als vaststaand worden aan genomen, dat mr. Burger n.a.v. het on derhoud met de Koningin, op korte ter mijn zijn fractie in vergadering bijeen zal roepen. Te verwachten is ook. dat de voorzit ter van de KVP-fractie. prof. Romme, voor een onderhoud ten paleize Soest dijk zal worden uitgenodigd. Dit althans werd ons gisteravond als „zéér wel mo gelijk" van gezaghebbende zijde mede gedeeld. Ook dan zou een nader beraad tussen de PvdA-fractieleider met zijn geestverwanten logischerwijs moeten volgen. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat na een honderd dagen van een Kabinetloze periode, de bereidheid om zich rond de conferentietafel te scha ren, in de grootste partyen plotseling weer aanwezig blijkt te zyn. Een en ander moet als resultaat worden ge zien van het overleg, dat in deze da gen zich achter de schermen heeft af gespeeld. Het is misschien on dit mo ment nog teveel gezegd, dat er enig licht aan de horizon is verschenen, licht, dat tot een gematigd optimisme voor de toekomst aanleiding geeft. Op Schiphol arriveerde gister middag de Amerikaanse hartspecia list prof. Paul Dudley White, die de leiding had bij de behandeling l van President Eisenhower. De be-1 roemde specialist, die vanmiddag in Leiden een lezing houdt over de nieuwste vorderingen in de cardio logie. zei voet op Nederlandse bodem. Koningin bij ontvangst van Liberia's president Koningin Juliana zal aanwezig zijn by een ontvangst door het Afrika-in stituut in Rotterdam van president dr William V. S. Tubman van Liberia, ter gelegenheid van diens staatsbezoek aan ons land. De president arriveert op 15 oktober uit Bonn en zal op 17 oktober de eregast zijn van het curatorium van het Afrika- Instituut op een speciale ontvangst in het Beursgebouw. De president zal daarop een lunch worden aangeboden. Deze gebeurtenis valt in het kader van het officiële piesidentiele bezoek, dat tot 18 oktober zal duren. President Tubman bezoekt behalve Rotterdam, eveneens Den Haag en Amsterdam. Na de afwer king van het officiële programma zal de president waarschijnlijk nog een dag of tien onofficieel in Nederland verblij ven, alvorens naar Zwitserland te ver trekken. In de eerste vergadering van de Tweede Kamer na Prinsjesdag werd het besluit voorgelezen van de her benoeming tot voorzitter van mr. L. Indonesië: „een veilige buurman" De nieuwbenoemde ambassadeur van Indonesië in Australië, mr. A. Y. Helmi, heeft bij zijn aankomst verklaard, dat Indonesië, om zijn eisen t.a.v. westelijk Nieuw-Guinea kracht bij te zetten, niet zijn toevlucht zal nemen tot geweld. In donesië zal, aldus de heer Helmi, voort gaan met de aandacht te vestigen op zijn eisen ten aanzien van dit gebied, doch „dit zal niet gepaard gaan met bloedvergieten, daar wij in de wereld geen onrust willen veroorzaken. Het is een kwestie van tijd. Wij zijn er vol komen zeker van, dat wy west Nieuw- Guinea eens zullen krijgen. Op een persconferentie zeide mr. Helmi, dat hij de verzekering kon geven, dat Indonesië „een veilige buurman" is. G. Kortenhorst. die daarna een rede hieldtijdens welke deze foto ge nomen werd. Rechts op de foto van links naar rechts mr. W. Koops. mr. A. C. de Ruiter, beiden commies griffier. mr. Kortenhorst. mr. A. F. Schepelgriffier, en mr. G. M. A. Af. Huigen, commies-griffier. Tweede Kamer op non-actief Eerst weer bijeen na vorming nieuw Kabinet Tijdens zijn openingsrede, gehouden ter gelegenheid van de opening der Tweede Kamer, heeft de voorzitter mr. L. J. Kortenhorst verklaard geen voor stel te zullen doen over het houden der volgende vergadering. Van de Ka binetsformatie zal het afhangen, wan neer de Kamer weer by een zal komen. (Van onze Londense correspondent.) De Suez-conferentie is, sneller dan algemeen verwacht werd, gisteren reeds in de slotfase beland. Het is dan ook vrijwel zeker, dat de conferentie vandaag met positieve resultaten zal uiteengaan. Vermoedelijk zal er een bijgeschaafd plan-Dulles uit de bus komen, waartoe de meeste delegaties amendementen hebben aangedragen om het zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Het hoofdbestanddeel zou bestaan uit het oprichten van de kanaal- gebruikersvereniging, welke voortaan C.A.S.C.U. (Coöperatieve Association of Suez Canal Users) zal heten. Het tweede deel van het voorstel betreft zo goed als zeker de gedragslijn, welke door de gebruikersorganisatie, al naar de situatie zich verder ontwikkelt, zal dienen te worden gevolgd. Om zoveel mogelijk landen mee te krijgen, wil men de grootst mogelijke soepel heid betrachten. Toch wil men er rekening mee houden, dat de dingen in het kanaal mis gaan, zodat het voornemen zou bestaan ook de kwestie van een boycot van het kanaal in het voorstel te verwerken. Voorts is er de dringende kwestie of het gebruikersplan rechtstreeks aan Nasser moet worden aangeboden of dat men reeds terstond met het plan op de Ver. Naties zal afstevenen. Gisteren achtte men het hoogst waarschijnlijk, dat het gewijzigde plan-Dulles reeds volgende week aan Nasser en aan de Egyptische beheersraad van het Suezkanaal zal worden voorgelegd. De commissie, die dit zal doen, zal, in tegenstelling tot de commissie-Menzies, de bevoegdheid bezitten om te onderhandelen. Thans is grondslag beter dan bij eerste poging tot akkoord De Grote Drie zouden volgens United Press intussen besloten hebben de op richting van de C.A.S.C.U. met tien da gen a twee weken uit te stellen, opdat aarzelende regeringen de jongste voor stellen inzake de organisatie van dat lichaam nog nader kunnen bestuderen. Onze Londense correspondent geeft de volgende toelichting: De duidelijke strekking van de Lon dense besprekingen was. dat voor Egypte de deur dient te worden opengelaten. Het plan zou in geen enkel geval het karakter dragen van een ultimatum. Men verwacht immers dat Nasser tegen voorstellen zal doen. Men is nu een grote stap vooruit ten opzichte van de vorige conferentie, om dat men nu tenminste een grondslag bezit om te handelen, wanneer er bij Nasser niets valt t» bereiken. Blyft hy halsstarrig, dan staan de gebruikers, in dien zij hun eenheid tenminste bewa ren. sterk, als sij zich tot de Verenigde Naties wenden. Om het lidmaatschap van de vereniging zo aanlokkelijk moge lijk te maken, zal geen enkele regering bindende verplichtingen op zich hoeven te nemen. Wat Nederland betreft acht onze regering zoals bekend het plan- Dulles een uitstekende oplossing, hoe wel het eindoordeel van nze delegatie vanzelfsprekend afhangt van de wyze, waarop de door Dulles geformuleerde beginselen zullen worden toegepast. Het plan dient in de eerste plaats beschouwd te worden als uitgangspunt voor onder handelingen ter verkrijging van een duurzame regeling en tevens als een methode om de kanaalvaart, tijdens de periode dat er onderhandeld wordt, on gestoord te handhaven. Nog veel aarzeling Ongelukkigerwijs kan pas van twaalf landen met zekerheid worden gezegd, dat zij voorstanders zijn van de gebrui kersvereniging. Gisteren kwamen Ethio pië, Spanje, Portugal en Turkije de groep van de vorige dag versterken. Italië, dat nog altijd niet schijnt te kunnen vergeten, dat het destijds door het Westen uit Afrika verdreven is, was gisteren nog een twijfelgeval. De Turken lieten nog weten geen heil te zien in de vaart op de Kaap. Japan blijft een zwe vend standpunt innemen. Het is de con ferentie niet ontgaan, dat de Japanners in letterlijke zin zyde zouden spinnen bij een sluiting van het Suez-kanaal, omdat zij in da' geval vooral hun tex- i tielafzet aanzienlijk zouden kunnen ver groten! De Denen en Zweden blijven hameren op de noodzaak dat de acht- 1 tien zich terstond tot de Ver. Naties wenden en willen zich nog niet gewon nen geven aan de gebruikersvereniging, maar Unden, de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, die deel uitmaakte van de commissie-Menzies, zinspeelde erop, dat Zweden zich mogelijk in een later stadium bij de gebruikersorgani satie zal aansluiten. Een ernstige tegenslag is, dat Pakistan, behorende tot de kleine groep van niet- koloniserende mogendheden, afwijzend tegenover de gebruikersvereniging blijft staan. Het verliet dan ook gisteren spoe dig de bijeenkomst van deskundigen. Daarom is het ook van groot belang, dat Perzië zijn standpunt bepaalt. Spanje, dat ook met de gebruikersorganisatie zal meedoen, acht het voorbarig om er thans reeds over te denken om de Ver. Naties in te schakelen zolang onderhan delingen met Nasser in de geest van het handvest mogelijk zijn. Spanje dat uit eindelijk naar een internationaal advies lichaam toe wilde, was er fel tegen, dat de gebruikersvereniging de functie van de oude kanaalmaatschappij zou over nemen. Het stelde nieuwe besprekingen met Nasser voor op ee:. bredere grond slag dan de voorstellen van de achttien. De Londense conferentie laat zich nlefc van haar stuk brengen door Boelganins voorstel voor een conferentie van zes. Eerst dient de taak. waarvoor men zich in Londen gesteld ziet, tot een goed ein de te worden gebracht, alvorens aan het Russische voorstel aandacht kan wor den besteed. Het heeft in regeringskrin gen een uiterst koele ontvangst gehad. Elke dag drie konvooien Een Egyptische ambtenaar heeft don derdagavond te Cairo medegedeeld, dat de toestand in het Suezkanaal aanmer kelijk verbeterd is en dat voortaan elke dag drie konvooien door het kanaal zul len varen, twee in zuidelijke richting en één in noordelijke. Het Roemeense persbureau meldt, dat de eerste twee Roemeense loodsen naar Egvpte zijn vertrokken. De Franse scheepvaartmaatschappij Messageries Maritimes heeft haar aan vankelijk besluit om het passagiersschip Pierre Loti om de Kaap te laten varen herroepen. Het schip zal nu toch, zoals gebruikelijk, door het Suezkanaal gaan. Amerika zou vervanging van het Suezkanaal beogen Hoge Amerikaanse functionarissen zouden vastbesloten zijn middelen te vinden om hat Suezkanaal blijvend te vervangen, bijv. door nieuwe oliepijplei dingen of grote, snelle tankschepen, die olie uit het Midden-Oosten kunnen ha len zonder gebruik te maken van het Sue2kanaal. Volgens deze functionaris sen is het Westen te veel afhankelijk van het kanaal; vooral sedert de eva cuatie van de Britten uit de kanaalzone is dit een kwestie die de aandacht ver dient. De Amerikaanse regering zou bereid zijn plannen voor vervanging van het Suezkanaal financieel aan te moedigen, zulks op grond van veiligheidsoverwe gingen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1