h Komende lente kan de Algerijnse vrijheidsstrijd doel bereiken" HONIG'S Voor Boskoop breekt de drukke tijd in verband met de export weer aan Oxford Verzetsleider wanhoopt aan het gezond verstand der Fransen Akkoord met rechtse partijen koude winter en nog niet bekend Schade door natte zomer Vriendelijke dame werd beloond met diefstal van haar sieraden I 5ste jaargang Vrijdag 21 september 1956 Vierde blad no. 28941 Exclusief onderhoud met Ferhat Abbas (Van onze reisredacteur) Wanneer de Franse regering niet blind blijft, zal de Algerijnse bevrijdings- itrijd reeds komende lente haar doel bereikt hebben. Het grote Franse zomer- offensief tegen de „fellagha'" is totaal mislukt, nog steeds breiden hun acties rich uit. En nu staat de winter voor de deur, waarin Franse luchtmacht-acties moeilijk en grootscheepse zuiverings-op eraties in het moeilijke terrein onmoge lijk zullen worden". Dat zei mij Ferhat Abbas, de leider der Algerijnse nationalisten in een exclusief interview op de luchthaven van Genève hij woont tijdelijk in Bern waar hij op een vliegtuig naar Rome zat te wachten. Twee jaar geleden ontmoette ik deze, buiten Algerije toenmaals vrijwel onbekende man in een sober kantoortje in een achterstraat van de stad Algiers. Deze zomer verliet hij Algerije om de politieke leiding van de Algerijnse onafhankelijkheidsbeweging op zich te nemen (de militaire operaties worden loor Ben Bella geleid). Wapens uit Spanje en de buurstaten Abbas, de „apotheker van Setif", zoals ien hem eens spottend noemde naar inleiding van door hem georganiseerde K>litieke betogingen in 1945 voor meer elfstandigheid, die door het Franse gou- Ternement met strenge represailles wer- len beantwoord, maakte vorige keer nog een aarzelende, gespannen indruk. Hij rerd heen en weer geslingerd tussen ijjn nationalisme en zijn neiging tot frankrijk. Nu hij na tien jaar praten lefimitief de kant van het gewapend ■erzet heeft gekozen, is hij een rustiger, ielf verzekerd er, maar ook bitterder man geworden. Ik vroeg hem naar de sterkte van de ellagha. „Twintigduizend man", zei Abbas. „Wanneer wij maar wat sneller wapens kregen, zouden wij 50.000 man in het veld kunnen brengen". Waar komen de wapens vandaan? „Onze buurstaten Tunesië en Marokko staan sympathiek tegenover onze worste ling", zei Abbas glimlachend, en de jrenzen kunnen niet hermetisch worden afgesloten. Wij krijgen onder andere vapens uit Spanje". Kan de grote Franse strijdmacht in Algerije de fèllagha niet definitief onder de knie krijgen? „Om de opstand in toom te houden iu Frankrijk tenminste een miljoen nan in het veld moeten brengen. Nu is r nog niet de helft van dat aantal en eeds zijn de economische gevolgen van leze inspanning voor Frankrijk ramp- alig". Alle hoop opgegeven Gelooft Abbas aan een redelijke, po- itieke oplossing op korte termijn? „Toen een socialistische regering in Frankrijk de huidige politiek van on derdrukking begon te voeren, heb ik alle hoop opgegeven. Daarom heb ik Algerije verlaten. Wanneer het de Fransen straks duidelijk zal worden, dat de Algerijnse bevolking bereid is tot het bittere einde te vechten, zullen wij mis schien nog eerder met de rechtse par tijen tot zaken kunnen komen. Maar schalk Juins recente aanduiding van een oplossing in federale zin, wijst in die richting". Zou hij bereid zijn in de toekomst zo'n federale of enigerlei andere binding met Frankrijk aan te gaan? „Ik persoonlijk misschien wel, maar als de strijd nog lang moet worden voortgezet, zal de steeds stijgende bit terheid dat vermoedelijk onmogelijk maken. In ieder geval ben ik ten zeerste voorstander van een Noordafrikaanse federatie met Tunesië en Marokko". Suezcrisis versnelt Euratom - proces (Van onze Parijse correspondent) Het comité van actie, dat onder lei ding staat van de Fransman Jean Mon- net en waarin, buiten de extremisten van links en van rechts, alle partijen en vakverenigingen van West-Europa door hun verantwoordelijke leiders ver tegenwoordigd zijn, heeft in Parijs een korte conferentie geopend, die intussen al weer is gesloten. Voor Nederland werd aan de beraad slagingen deelgenomen door de fractie leiders van de P.v.d.A., van de K.V.P. en van de A.R., in de personen van de beren Burger, -Romme en Bruins Slot, alsmede door de r.'k.. christelijke en so cialistische vakbondsleiders, de heren Alders, Hazenbosch en Oosterhuis. De deelnemers hebben vooral onderzocht welke vorderingen de plannen voor de Europese atoom-gemeenschap sedert de vorige bijeenkomst in januari j.l. heb ben gemaakt. In dat opzicht kon met voldoening worden geconstateerd, dat alle parlementen nu het principe van ie „Euratom" hebben onderschreven, al beeft men zich dan ook niet overal, en speciaal in Frankrijk, precies gehouden aan de aanbevelingen van het comité inzake, een verbod van atoom-wapenen. Wat de samenwerking op het gebied van het atoom-onderzoek betreft, heeft ie conferentie verder in de Suez-crisis «n gerede aanleiding gevonden om tot sen nog grotere voortvarendheid bij de parlementen en de regeringen aan te hingen. Er zijn in dat verband rappor ten van de O.E.E.S. (organisatie voor economische samenwerking) geciteerd, waarin wordt gewaarschuwd dat Euro- Pa voor zijn bronnen van energie steeds sterker van het Midden-Oosten afhan kelijk wordt zodat de noodzaak om nieuwe mogelijkheden te onderzoeken ten steeds dwingender karakter krijgt. De Suezcrisis heeft deze situatie na tuurlijk in een bijzonder fel en drama tisch geplaatst en daarom wil het co- mité-Monnet er nogmaals met klem op wflzen dat zonder economische onaf hankelijkheid West-Europa ook zijn Politieke vrijheid dreigt te verspelen. Deze nieuwe oproep, de verwezen - lijking van een „Euratom" te verhaas ten,krijgt nog een bijzonder relief van wege de ontmoeting tussen Mollet en Adenauer, volgende week zaterdag in Brussel, waarbij de Franse en de West duitse regeringsleiders ongetwijfeld ook dit onderwerp weer uitvoerig zullen be spreken. „Jonge landen hebben het Westen inderdaad nodig" Ik vroeg Abbas naar zijn betrekkingen met Nasser. „Uiteraard heb ik Nasser enige malen ontmoet, maar ik heb geen geregeld contact met hem". En de affaire-Suez? „Ik wil voorop stellen, dat die los staat van onze vrijheidsstrijd. De Fransen ho pen op een militaire actie tegen Nas ser, maar zij vergissen zich grondig, wanneer zij denken, dat een eventueel uitrangeren van Nasser het einde van onze revolte zou betekenen. "Vat de na tionalisatie van het kanaal zelf betreft, kan ik Nasser principieel geen ongelijk geven, al kan men misschien bezwaar maken tegen zijn methodes/Voor een rus tig afwachten van de afloop der conces sie zou ook wat te zeggen zijn geweest". Gelooft Abbas dat sommige van de jonge, eertjjds gekoloniseerde landen in hun ijver om zich van het Westen los te maken, in vele gevallen te ver gaan (ik noemde de Indonesische schulden opzegging) „Inderdaad. Deze landen hebben het Westen nodig en riskeren hun krediet waardigheid. te verliezen. Zij zullen op een of andere manier toch een op nor male fatsoensnormen gebaseerde samen werking met het Westen moeten be reiken." Gematigde taal Uit de mond van een man, die aan het hoofd staat van een strijdende ver zetsbeweging is dat gematigde taal. Ze ker wanneer men bedenkt, dat hij bin nen dat verzet de concurrentie van ex tremistische mededingers heeft moeten overwinnen, namelijk die van de Com munisten en van de aanhangers van de fanatieke Messali Hadj. Abbas ver zekerde mij overigens, dat de interne meningsverschillen tot het verleden be horen. Het communistisch aandeel in het verzet is niet groot, maar, zo zei Abbas met een wat wrange glimlach,, „wij kunnen het ons helaas niet per mitteren communistische steun uit bin nen- en buitenland niet te accepteren." De „apotheker van Setif" heeft blijkbaar nog niets van de nauwkeurigheid, waar mee hy voor en tegen van een situatie afweegt, verloren. Tweede Nederlandse leesweek De tweede Nederlandse leesweek, ge organiseerd door de Alg. Ned. Bond van leesbibliotheekhouders, zal van 29 september tot en met zaterdag 6 oktober worden gehouden. Het doel van deze leesweek is de grote massa niet-lezers te brengen tot het boek en hen, die reeds lezen, op te voeden tot het „betere" boek. De week zal op vrijdagavond, 28 sep tember, officieel door dr J. Hulsker na mens de minister van O. K. en W. in Krasnapolsky in Amsterdam worden ge opend. Op deze avond zal ook de by het 25-jarig bestaan van de bond in het af gelopen voorjaar ingestelde Athosprijs worden uitgereikt. Deze aanmoedi gingsprijs van f. 1000 voor de Neder landse auteur, beneden de 35 jaar, die bij het leesbibliotheekpubliek het meest populair is, komt dit keer in het bezit van mevrouw Peter Jaspers, schryfster van de roman „Waarom speel je. niet, Vincent?". Tijdens de leesweek geven de leden van de bond aan hun lezers na betaling van het gewone uitleentarief een boekje ten geschenke, dat in op dracht is geschreven door Olaf J. de Landell. Aan dit geschenk is een prijs vraag verbonden. Het publiek moet een titel voor deze novelle bedenken. De beste titel zal met een prijs van f. 200 worden beloond. Dezer dagen zullen de deelnemers aan de leesweekactie een boekenkrant „Lees ook eens" versprei den. FERHAT ABBAS Maar al heeft hy na lange gewetens conflicten de kant van het gewapend verzet gekozen, hy zuchtte toch toen hij by het afscheid zei: „Waarom doen de mensen toch zo krankzinnig, waarom wil men niet inzien dat een ontwakend volk voor zijn vrijheid zal vechten? Wanneer Frankryk de helft van het geld dat het thans aan een gewapende actie weg moet smijten, aan de economische ontwikkeling van Algerije had besteed, wanneer het indertyd de helft van de politieke concessies had gedaan, waar toe het straks gedwongen zal worden, dan zou alle bitterheid en bloedvergie ten van thans onnodig zyn geweest." Bom explodeerde te Vlissingen Enorme ravage Bij de ingang van de nieuwe jacht haven te Vlissingen is gisteravond een zware bom uit de oorlogsdagen ont ploft. De bom werd opgebaggerd door de baggermolen „Montgomery" van de baggermaatschappij Smeulders uit Utrecht en explodeerde op een ogen blik dat men bezig was het kanaal uit te diepen. Er ontstond een enorme ravage, maar gelukkig werd slechts een man, de machinist Bakema uit Sappemeer, licht gewond. Op het ogenblik van de explosie bevond hij zich op de stookplaats in de machi nekamer, waar hij door rondspringende scherven werd getroffen. Bakema werd naar het ziekenhuis Bethesda overge bracht. De ontploffing veroorzaakte grote op schudding in de Scheldestad. Van ver scheidene kanten bood men hulp aan, o.a. van Marinezijde, hetgeen echter niet nodig bleek. Deze lieftallige jongedamede Engelse filmster Anne Weywood houdt het enige door licht aange dreven uurwerk ter wereld in haar handen. In deze Zwitserse klok wordt licht in een foto-elektrische cel omgezet in elektrische energie die in een kleine accu wordt ver- zameld. Deze accu voedt een elek tromotor, die vijfmaal daags een veer opwindt, waarop de klok loopt. Vier uur normaal daglicht per etmaal is voldoende om de zaak aan de gang te houden, zonder dat de reserve-energie van de accu vol doende om de klok een jaar te laten lopen!) behoeft te worden aange sproken. (Ingez. Med.-Adv.) Om zes borden lekkere soep te maken hebt maar één ding nodig een pakje wsmËmmȧéS^ÊmÈÈm 35 cent per pak voor 6 borden Voorbereidingen zijn reeds in volle gong (Van onze correspondent.) blijft Het euvel, waarmede Boskoop steeds weer te kampen heeft, is het gebrek aan geschooid personeel. Uiteraard worden aan de werknemers eisen van Zware botsing in N.O. -polder Oostenrijkse dame gedood; (Speciale berichtgeving) Gistermiddag om half vier heeft op het kruispunt Tuinderweg-Oosterring- weg in de Noord-Oostpolder nabij Luttelgeest een ernstige aanrijding plaats gevonden, die aan een 40-jarige mevrouw uit Oostenryk het leven heeft gekost. Een personenauto, bestuurd door een inwoner van Bantega (Friesland) na derde het kruispunt uit de richting Emmeloord, terwijl op hetzelfde mo ment een auto uit Leeuwarden van de Oosterringweg naderde. Met grote snelheid zijn de beide auto's op elkaar gebotst De Oostenrijkse mevrouw werd daarbij op slag gedood. De vijf overige inzittenden van de beide wa gens werden allen min of meer ernstig gewond. De toestand van de beide bestuur ders is zeer ernstig. De gewonden wer den naar ziekenhuizen in Vollenhoven, Heerenveen en Sneek overgebracht. Een tragische bijzonderheid bij dit ongeval is, dat de echtgenoot van de overleden mevrouw na de eerste wereld oorlog ondergebracht was bij de be stuurder van de auto uit Bantega. Nu, na 25 jaar, bracht hij tezamen met zijn vrouw nogmaals een bezoek aan deze familie. vakbekwaamheid gesteld: een zo teer produkt als planten eist nu eenmaal een uiterst zorgvuldige behandeling. Ongetwijfeld zal de oprichting van de Chr. Lagere Tuinbouwschool in deze behoefte tegemoetkomen, doch voors- lngez. Med -Adv.) In Boskoop wordt in de loop van deze en de komende week weer een aanvang gemaakt met de export van de produkten, die deze plaats oplevert. Allerwege is waar te nemendat het begin van de z.g. paktijd weer voor de deur staat. Talloze verenigingen organiseren nu nog festiviteiten en jaarvergade ringenomdat wanneer de paktijd in volle gang is, men met lege zalen blijft zitten. Deze tijd wordt door de Boskopers weer met de nodige spanning tegemoet gezien. Of de handel zal slagen is momenteel nog niet te zeggen. Elk seizoen brengt nieuwe verrassingen. De afgelopen zomer liet letterlijk en figuurlijk donkere wolken over de gemeente drijven Talloze kwekers en handelaars zitten momenteel wel wat met de handen in het haar. De afgelopen zomer met de vele en overvloedige regenval heeft de kwekerijen doorweekt. De ongekend koude zomermaanden gaven niet de groei aan de produkten. Rozen, Aza lea's en talloze andere variëteiten kregen ernstige storm- ©n vocht- schade. Het vorig jaar was het de angst voor de voorjaarshandel, toen een lang durige winter aan de produkten veel schade toebracht. Het laat zich ook tlhans niet (becijferen hoe groot de aan gebrachte schade is; vooral de laag ge legen kwekerijen hebben zeer veel last gehad van overtollig water. Het laat zioh dan ook aanzien, dat er grote vraag zal zijn naar de produkten, doch dat in vele gevallen het planten- materieel niet leverbaai" zal zijn. Uiter aard geeft dit een belangrijke weerslag in de handel. Boskoop is voor de export van de produkten op het buitenland aangewe zen. De kwanta, die via de Boskoopse exporteurs hun weg naar het buiten land vinden, nemen van jaar tot jaar toe. De superioriteit van het produkt doet Boskoop zyn wereldnaam be houden. Strenge controle De controle op de te exporteren plan ten is uiteraard zeer streng. Enkele lan den hebben strenge bepalingen ten aan zien van de importvoorwaarden. Nog onlangs werd in de Verenigde Staten een in belangrijkheid als exportland steeds toenemende mogendheid een wet aangenomen, waarbij voor verschil lende assortimenten een quarantaine wordt voorgeschreven, die voor de ex port naar dit land zeer remmend werkt. Pogingen werden dan ook ondernomen om van deze wet dispensatie te verkrij gen. Nog onlangs bezochten enkele ho gere ambtenaren van het Amerikaanse Ministerie van Landbouw onze gemeente, waarbij deze aangelegenheid ongetwij feld wel ter sprake zal zijn gekomen. Werkkrachtenprobleem Afgeluisterd gesprekje; „WAT IS DONKER VERANDERD. ZEG!" ..Veranderd? Hoe?" ..In zijn voordeel! Vroeger kreeg ik altijd de indruk dat hij het oudste pak ter wereld aan had. altijd1" ,.En weet |e hoe dat kwam' Hij heeft geen makkelijk figuur en daarom was er moeilijk iets te vinden voor hem ..En nu? Heeft hij zeker een costuum laten maken'" ..Welnee Maar hij heeft eindelijk een goed costuum gekocht, met een fantastische pasvorm ..Bekend merk?" „BekendBeroemd Ik heb hetoverOxford Ook voor U! bands bestaat een zeer reëel gebrek aan personeel Voor Boskoop breekt weer een drukke tijd aan. De timmerlieden in de ge meente zijn al bevoorraad met hout om de kisten en kratten, waarin de produk ten worden verzonden, gereed te maken. De expediteurs, die in de zomermaanden veel aharterritten uitvoeren, maken af spraken voor het transport van de goe deren naar de zeehavens. Spoorwagens worden aangevraagd voor het railver- voer naar de Europese landen, terwijl ook laadkisten voor dit doel worden ge bruikt. Alles is ingesteld op een vlot vervoer; de uiteraard aan bederf onderhevige planten door broei kunnen zendingen verloren gaan dienen zo spoedig mo gelijk op de plaats van bestemming te komen, voorzover geen conserverings methoden worden toegepast, zoals het plaatsen in koelcellen e.d. Schatten In de pakloodsen treft men voorbe reidingen om voor een vlotte expeditie zorg te dragen. Straks zullen de schou wen volgeladen langs de loodsen me ren om hun vrachten af te leveren voor verpakking. Vrachtauto's rijden af en aan om de kisten te transporte ren. Het is al eens eerder gezegd, dat de Boskoopse bodem schatten geeft en verslindt. Dit wordt in de paktijd, met name, wel ten volle bewaarheid. De bodemstruc tuur, die zich zo uitermate goed leent voor de cultures, vergt kapitalen voor onderhoud van wegen en straten. Ernstige verzakkingen noopten het ge meentebestuur tot het weren van zwaar verkeer op een aantal wegen. Een an dere weg moest geheel worden afgeslo ten, terwijl de belangrijke verkeersader van oost naar west met de regelmaat van de klok moet worden herstraat om ongelukken te voorkomen. Het laat zich begrijpen, dat het zware vrachtautover keer van tegenwoordig wel zeer bijzon dere eisen stelt aan het wegonderhoud. Of deze paktijd zich zal kenmerken door grote activiteit, zal voor een belangrijk deel afhangen van de vraag of voldaan kan worden aan de behoefte. De langdurige vorst in het voorjaar heeft al reeds belangrijke schade toe gebracht aan de Boskoopse flora, waarvan slechts 'n zeer langzaam her stel was waar te nemen. Het uitzetten van nieuw plantgoed ondervond hier door ook belangrijke vertraging. Een natte zomer was de derde fac tor, die thans de Boskoopse kwekers met zorg vervult. De internationale toestand kan ook een belangrijke factor zijn bij de export der produkten. Hoe zal de Suezkanaal- kwestie zioh verder ontwikkelen? Vloeien hier internationale conflicten uit voort, dan vindt dit ongetwijfeld zijn weerslag in de export der artikelen. De naaste toekomst zal leren, hoe het seizoen voor Boskoop is geweest! Zij zou geen aangifte doen Kreeg medelijden met twee arme zwervers (Van onze redactie) Een dame, wonende aan de Bilderdykstraat te Den Haag, lid van de Pink stergemeente en, zoals de president van de Haagse Rechtbank zei, zeer gelovig, had begin van dit jaar, tijdens een van de bijeenkomsten van deze gemeente, kennis gemaakt met een 28-jarige Haagse kok, die haar vertelde, dat h\j er niet best aan toe was en maar rondzwierf. De dame, die een gastvrije inslag had, kreeg medelijden met hem, nam hem in huis en gaf hem ook te eten. Een poos je later ontmoette deze kok in de stad een 41-jarige werkloze schilder uit Utrecht en hy zei: „Kom maar mee, je kunt er ook best by". De dame nam ook deze zwerver liefderijk op. Zij ging zelfs zover, dat zy voor beiden een be trekking zocht by een kennis in het Westland en voor het tweetal een abon nement kocht op de WSM-bus, maar de baan werd niet geaccepteerd, omdat er „te weinig verdiend werd". In een kamer op de eerste étage stond een kast. Hierin bevonden zich 34 gou den- en zilveren sieraden, eigendom van de dame. Dat wisten de kok en de schilder, want de dame had gezegd: „Ik ben zo gelukkig met mijn geloof, dat ik, als de sieraden ooit eens gestolen zullen wor den, daar geen aangifte van zal doen. Ik zal dan bidden voor het zieleheil van de dader". Dit knoopte het tweetal goed in de oren en toen nu de dame op 14 mei j.l. naar Monster ging, voor een bijeen komst, sloegen zij hun slag en namen zij de sieraden mee. Om in de kamer te komen was een koud kunstje: alle sleu tels pasten op ieder slot! Voor deze diefstal nu stond het twee tal terecht voor de Haagse Rechtbank. De waarde van het gestolene bedroeg ongeveer f. 1500. Het tweetal ging na de roof naar Amsterdam, waar men van „Haagse Puck" voor de sieraden slechts f. 150 ontving. Met dit bedrag togen de kok en de schilder via België naar Frankrijk, maar op 8 juni j.l. was men weer in ons land terug. Twee dagen la ter werd de schilder op het station- Amersfoort aangehouden wegens dief stal van een hondje (,Jiet liep gewoon achter mij aan", zo zei hij tot de rech ter) en zo kwam ook de diefstal aan de Bilderdijkstraat aan het licht. Of de dame toch aangifte heeft gedaan, kwam tijdens de behandeling van deze diefstal niet naar voren. Het bleek dat beide verdachten al een en ander op hun straflijst hadden staan. De officier eiste tegen elk 8 maanden gevangenisstraf met aftrek en ter be schikkingstelling. De beide verdedigers bepleitten voorwaardelijke ter beschik kingstelling en streng toezicht van een reclasseringsvereniging. Uitspraak in beide zaken: 4 oktober a.s.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11