Klinisch Hoger Onderwijs R'dam in moeilijkheden door controverse Leiden en Utrecht verschillen van mening over status Voorschoten brandweer speelde voor film RECHTZAKEN DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1956 Gistermiddag heeft de voorzitter van de docentenvergadering der stichting „Klinisch Hoger Onderwijs" te Rotterdam, dr. H. J. Flieringa, in de aula van de Ned. Economische Hogeschool aldaar verslag uitgebracht van de lotgevallen der stichting in het afgelopen studiejaar. Na te hebben meegedeeld, dat het cursusjaar over het algemeen een bevre digend verloop had, deelde spreker mee, dat de besprekingen met de Rijksuni versiteiten van Utrecht en Leiden over een eventuele verandering van de status der stichting niet tot een bevredigende oplossing hebben geleid. Spr. gaf een uiteenzetting over het verloop der besprekingen en knoopte er beschouwingen aan vast, welke, naar hij zeide, volstrekt van persoonlijke aard zijn en geheel voor zijn eigen rekening komen. Reeds spoedig na de aanvang der werkzaamheden van de stichting bleek Zuster Schlüter overleden Oud-adjunctdirectrice Academisch Ziekenhuis Gisteren is op ruim zestigjarige leeftijd in het Academisch Ziekenhuis te Leiden overleden zuster J. Schlü ter, oud-adjunctdirectrlce van dit ziekenhuis die in mei j haar werk neerlegde na byna dertig 'aar lang haar krachten aan het ziekenhuis, zijn problemen en zijn verpleegstersper- soneel te hebben gewijd. Zuster Schlüter, geboren op 23 mei 1896 te Rotterdam, verwierf haar A-di ploma als verpleegster in het zieken huis Coolsingei te Rotterdam in okto ber 1920, legde in juni 1921 het examen wijkverpleging af. behaalde haar B-di ploma in november 1924 te Utrecht en werkte daarna in het Wilhelminagast- huis te Amsterdam, waar zij eveneens de aantekening kraamverpleging «ver wierf. Op 1 december 1<926. nu bijna dertig jaar geleden, deed zij als eerste verpleeg ster haar intrede bij het Leads Acade misch Ziekenhuis op de afdeling ver loskunde. In juni 1928 werd zij tot hoofdverpleegster benoemd om in 1932 de functie te aanvaarden van waarne mend adjunct-directrice. In die functie kreeg zij ook de leiding van de zusters- polikliniek. de kliniek voor het interne personeel van het ziekenhuis. Eind 1955, toen de adjunct-directrice haar werk neerlegde, werd zuster Schlü ter tot haar opvolgster benoemd. Deze functie, die een tijdelijk karakter droeg, vervulde zij op dezelfde 'beschei den wijize en met dezelfde grote energie als voordien haar andere taken, ondanks het feit dat haar gezondheid reeds toen verzwakt was. In mei j.l. noopte die gezondheidstoe stand haar, haar werk definitief neer te leggen. Zij is sindsdien vrijwel steeds in het Academisch Ziekenhuis opgenomen geweest en is gisteravond overleden zon der in gezondheid van een rust te heb ben kunnen genieten, die haar zozeer toekwam na een tientallen jaren opof ferende arbeid. Voortdurend heeft zij dertig jaar lang dag en nacht gereed gestaan haar dikwijls zware taak onder moeilyke omstandigheden te verrichten en te zorgen, dat de problemen die aan haar werden toevertrouwd tot een juiste oplossing werden gebracht. Voor zeer velen is zij een toeverlaat geweest aan wie de herinnering niet kan vervagen. De grote bescheidenheid die haar ken merkte heeft veroorzaakt dat veel van haar werk aan de aandacht van bui tenstaanders is ontsnapt. Diezelfde be scheidenheid doch ook haar streven zoveel mogelyk van haar krachten aan de verpleging en het ziekenhuis j te geven zijn er de oorzaak van ge- j weest, dat zij buiten die terreinen 1 geen rel in verenigingen of organisa ties heeft gespeeld. Het ziekenhuis, waarin gisteravond de dood haar heeft weggenomen, heeft zij met haar volle leven gediend. BLOEMBOLLEN IN TUIN EN HUIS Gisteravond vergaderde de Kon. Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plant kunde afd. Leiden en omstreken in het Federatiehuis. Gerecht 10. De voorzitter, de heer Joh. Jonker, opende deze vergadering en nadat de notulen en de ingekomen stukken be handeld waren, causeerde de heer D. Hogewoning, cultuurchef van het Labo ratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse, over het onderwerp: „Behandeling van bloembollen in tuin en huis Deze zeer interessante lezing ging over de vroege irissen, krokussen en hyacin ten. Het geheel werd omlijst met prach tige kleurendia's. De heer Hogewoning reikte ook de bol len voor de huisbroeiwedstrijd uit. Deze wedstrijd, die in het voorjaar eindigt, wordt gekeurd door een jury, uit de af deling gekozen. Voor de diverse tuinbouwcursussen kan men zich opgeven bij de heer J. A. Smit, Acaciastraat 19, Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. examen scheikun de de heren H. M. Greven (cum laude), M. S. Brouwer en U. Verstrijden (cum laude), allen te Leiden; voor het kand. ex. L wis- en natuurkunde de heer E. Barendsen te Leiden; voor het kand. ex. F wis- en natuurkunde de heren J. P. Potter en P. Luijk, beiden te Den Haag; voor het doctoraal ex. exp. natuurkunde de heer J. M. J. Coremans te Leiden. PROMOTIES Aan de Leidse Universiteit is gepro moveerd tot doctor in de wis- en na tuurkunde op proefschrift getiteld „Pro- balities of forbidden transitions in or ganic molescules". de heer H. F. Hame- ka, geboren te R'dam en thans wonende te Oegstgeest. De promotie geschiedde cum laude. Voorts is gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op roefschrift getiteld „Precisie-viscosimetrie van ver dunde oplossingen van polyvinylacetaat", de heer C. A. F. Tuijnman, geboren te Den Haag en thans wonende te Leiden. BEKKENFRACTUUR Een zeventigjarige dame. wonende in de Lusthoflaan, werd gisteren bij het oversteken van de Vrouwesteeg bij de Kippenbrug door een van die brug ko mende wielrijder aangereden. Zij liep daarbij een bekkenfractuur" op. De EHD vervoerde het slachtoffer naar het Aca demisch Ziekenhuis. aan vele der betrokkenen, dat een an dere opzet zou moeten worden nage streefd, aldus spreker. Dr. Flieringa zei- de, dat reeds in 1051 was gebleken, dat de Universiteit van Groningen minder belangstelling had voor het vraagstuk. Hij zeide, dat aanvankelijk contact had bestaan met Leiden, doch dat „de be langstelling van Leiden wederom taande toen Utrecht tussenbeide kwam". Hij zeide. dat de Rotterdamse stichting vrijwel onkundig is gebleven van het tussen de Rijksuniversiteiten gevoerde overleg over de stichting. NA DERTIEN MAANDEN TEGENSTELLING DUIDELIJK. Dr. Flieringa beklaagde zich er over, dat het dertien maanden geduurd heeft voor aan het curatorium van Rotterdam de mening der Rijksuniversiteiten werd kenbaar gemaakt. Hij zeide, dat de me dische faculteit van Utrecht had be richt. dat zij aan de curatoren van Lei den had meegedeeld, dat zy in principe drage te leveren voor de vorming van de toekomstige Nederlandse arts, onmo gelijk kunnen en mogen worden ge mist," zeide dr. Flieringa. KANS OP UNIVERSITEIT VERRE VAN ONGUNSTIG. Spr. deed over een eventuele Rotter damse Universiteit nog geen enkele me dedeling. De gedachte aan en de behoefte tot het verkrijgen ener culturele instel ling als een Universiteit moet volgens hem in de bevolking levendig wor den. Hij meent te mogen constateren, dat dit ongetwijfeld het geval is. Het is, zei dr. Flieringa, hoogst on waarschijnlijk, dat de thans bestaande universiteiten en hogescholen, ook na uitbreiding, de grote toename van het aantal studerenden op bevredigende wijze zullen kunnen opvangen, waaruit ik meen te mogen afleiden, dat de kans voor Roterdam om een Universiteit te krijgen, verre van ongunstig is. status zou worden verleend ,T' u piaars van ae penning meester, de heer Vonk, die zich niet meer herkiesbaar stelde werd als zoda nig gekozen de heer G. P. de Gunst. Het vergaderschema voor de komende winter is zo dat de ene maand tweemaal en de volgende maand driemaal verga derd zal worden. De heer Vonk vertoonde daarna een serie kleurendia's, die zeer de moeite waard waren en die zeer gewaardeerd werden. De eerstvolgende clubavond wordt gehouden op 24 september, wan neer men fouten in eigen werk zal be spreken. OEGSTOFEST Najaarssliow in Witte Huis status zou worden verleend. Daarop was evenwel van Leiden de mededeling ontvangen, dat men daar geen voorkeur aan een „driehoeks verhouding" tussen Leiden, Utrecht en Rotterdam wilde geven en liever over een bilaterale regeling tussen Rotter dam en Leiden zou willen spreken. Alleen de wijsheid van Salomon zou nu volgens dr. Flieringa de verder te vol gen gedragslijn kunnen bepalen. OPHEFFEN MAG NIET. „Onder invloed van bepaalde nega tieve gevoelsgewaarwordingen zou men er toe kunnen komen zich van het onder wijs te distantiëren en de werkzaamhe den van de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs te Rotterdam te beëindigen. Door deze maatregel zou men echter verraad plegen aan zijn eigen vaste overtuiging, dat in het licht van de so ciale en maatschappelijke ontwikkeling in ons land, de mogelijkheden, die Rot terdam biedt om een waardevolle by- FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: Rosenboom—©e Nerée tot Babberich. z., Voorburg; KramerMaris, d., Den Haag; Shoemaker, z., U.S.A.; Schuitemaker—Koster, d.. Utrecht: R. P. Boland-Wood, z., Canada; De Groot Bokhoven, d., Laren. Getrouwd: Y. Winkler en H. Peschar, Utrecht. Overleden; H. B. Oostermeyervan der Gant. vr., 79 j., Den Haag; J. A. Damme, m., 49 j., Den Haag; ir. P. F. N. van de Gra-aff. m., 61 j., a.b. Oranje; M. W. M. Breukelmanvan der Schuit, Vr., 85 j., Den Haag; J. Ch. Koningsber ger, m., 60 j„ Amsterdam; H. A. den Held, m., 72 j., Enschede. Minister Mansholt niet aan de FAO De kandidaat van India. Binay Ran- jan Sen, is heden gekozen tot directeur generaal van de voedsel- en landbouw organisatie der Verenigde Naties (FAO) Hij verwierf 42 stemmen tegen 29 stem men voor de Nederlandse minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt. Weer drie konvooien door Suezkanaal Heden, donderdag, gaan er weer drie konvooien door het Suezkanaal, twee met in totaal 17 schepen in zuidelijke en een met 21 schepen in noordelijke richting. „Willem Ruys" in Kaapstad Het Nederlandse passagiersschip „Wil lem Ruys", waarover een Egyptische courant het wilde gerucht had gelan ceerd, dat het voor de Afrikaanse kust aan de grond was gelopen, is gisteren veilig en wel in Kaapstad gearriveerd. Aan boord bevonden zich een drietal Egyptenaren, die naar hun land had den gewild, maar door de koersveran dering van het schip in Zuid-Afrika te recht kwamen. Per vliegtuig zouden zij, in opdracht van de Rotterdamsche Lloya naar Egypte worden vervoerd. Abdoelgani mag niet tekenen De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Abdoelgani, heeft van zijn regering opdracht gekregen, geen gemeenschappelijke verklaring te tekenen na het bezoek, dat president Soekarno aan communistisch China zal brengen. Zulks als gevolg van de protesten, welke opgegaan zijn naar aanleiding van het feit. dat zulks wel gedaan is na Soekamo's bezoek aan de Sovjet-Unie. Journalisten bijeenkomst te Zurich TER VERBETERING VERSLAGGEVING NEDERLAND- INDONESIË. Een bijeenkomst van Indonesische en Nederlandse journalisten in Zürich zal op 24 en 25 september worden ge houden. Gesproken zal worden over de onderlinge persbetrekkingen en wat er gedaan kan worden tei* verbetering van de wederzijdse verslaggeving van beide landen. De bijeenkomsten zullen achter geslo ten deuren plaats hebben en voorgeze ten worden door Terkei Terkelsen van het Kopenhaaigse blad „Berlinske Ti- dende". AFSCHEID JAAP StOTIJN De shows van het Modehuis van Too„ a s- al* «olo-hobo&t vanuitlleridente? belangstelling frvoor in en bulten de Sïï6?. gemeente is zo groot dat drie avonden achtereen de gr Huis overvol is. Deze najaarsshow viel in twee delen j uiteen voor de pauze was er een aantal i wintermantels in swaggermodel, waar-1 van vooral opvielen een blauwe mohair- pon peed bijzonder goed. De model- ja met een donker grijze persianer kraag voor wa^ oudere dames werden en een lichte grijze swagger van sibeline uu weer met bijzondere charme ge. LEIDERDORP Amateurfotografen bijeen De amateurfotografenverenlging Da- guierre hield als inleiding op het werk- seizoen een jaarvergadering in het club lokaal „Het wapen van Leiderdorp". De voorzitter, de heer P. v. d. Sterre, me moreerde wat in het afgelopen seizoen voorviel en constateerde dat het een druk seizoen is geweest. De secretaris wees er in zijn jaarverslag op dat de vereniging nu ook vertegenwoordigd is I die dag na afloop van de repetitie van achtereen de gfote zal van het Witte °r.^st''e 1i",fnSv,^n2,eb0U,W Wnic «rarrni ic Kunsten en Wetenschappen, afscheid nemen. Oneerlijke boekhouder stal f. 6000— In Arnhem is een 43-jarige boekhou der aangehouden. De man. die reeds eerder met de Justitie in aanraking is geweest, heeft in 1 jaar tyds kans ge zien zich een bedrag van f. 6000 toe te eigenen door foutieve boekingen by een Arnhemse firma, waar hij al enkele ja ren in dienst was. „Groenen" naar de polder HELPEN MET DE OOGST Alle ..groentjes" van de r.k. studenten vereniging „Sanctus Virgilius" te Delft zijn, in twee groepen van 100 man, naar de Wieringermeerpolder gegaan om daar te helpen bij de aardappeloogst. Zij zul len er een paar dagen blijven. Het initiatief tot deze gezamenlijke inzet werd genomen door het bestuur van de vereniging. Mr. Kortenhorst opende Tweede Kamer De voorzitter der Tweede Kamer mr. L. J. Kortenhorst heeft vanmiddag de zitting der Tweede Kamer geopend met een rede waarin hij uitvoerig de komen de uitbreiding van het aantal leden aan een beschouwing heeft onderwor pen, alsmede de „vergroting van onze woninginrichting", waartoe binnenkort gedetailleerde voorstellen zullen worden ingediend. 6 maanden met aftrek voor accountant ZAAK TEGEN LEIDSE AANNEMER WORDT NADER ONDERZOCHT. (Van onze Haagse redactie) De Haagse Rechtbank veroordeelde een 68-jarige accountant, die in 1953 voor een cliënt valse boekingen in diens kasboek maakte, en ook valse belasting aangiften had gedaan, tot 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van voor- De officier van Justitie had tegen hem een jaar geëist. Een cliënt, een 47-jarige Leidse aan nemer, die ook terecht heeft gestaan, omdat hy f. 20.000 te weinig aan inkom- stenbelasting heeft betaald, hoorde een half jaar eisen. De Rechtbank besliste vanochtend, dat de zaak tgen de aannemer voor onbepaalde tijd geschorst zal worden voor een nader onderzoek. WIELRENNEN Frans Mahn wordt prof De Nederlandse kampioen wielren- - T j nen op de weg, Frans Mahft, heeft het Olympisch Comitée laten weten, dat hij niet in aanmerking wenst te ko men voor een uitzending naar de Olympische Spelen in Melbourne. Deze nog jeugdige renner geeft er de voorkeur aan prof te wor den. Indien hij uitgezonden wenste te worden, moest hy een verklaring teke nen, dat hy in de eerste twee jaren zich niet in de ryen der professionals zou scharen. met brede platte kraag. Voorts enige elegante getailleerde mantels. Er werd in het algemeen veel grijs vertoond. Een wintermantelpakje van donker grijs was bijzonder chique met de grote sjaal-kraag, die aan het jasje een aparte lijn gaf. Hierna waren de regenjassen aan de beurt. Daarvan was de Velco-rex in diepe cognac-kleur buitengewoon ef-_ fectvol. Ook de anthraciet-kleurige Orlon-jas was van bijzonder elegant mo del. Na de pauze zagen we een collectie japonnen. Een aardige fuchsiarode ja- toonü. Daarna waren de cocktailjapon- j nen aan de beurt die stuk voor stuk I beeldig waren. De wit kanten bruidsja- j pon met kanten jasje, gevoerd met zijden i organza met wijde tulen rok vormde een waardig besluit van deze show waarvoor i Messchers Modehuis de bijpassende hoe- j den met zorg had gekozen. De derde en i laatste show vindt hedenavond plaats. Het batig saldo van de propagan- da-avond van de Nederlandse Blinden- foond ad f. 354,21 is overgemaakt aan de bond. Brandbeveiliging bij boerderijen In opdracht van het ministerie van Landbouw wordt thans een film vervaar digd over de brandbeveiliging bij boerderijen. De Voorschotense vrijwillige brandweer speelt daarin, zoals wij gisteren reeds meldden, een belangrijke rol. Gistermiddag werden de opnamen gemaakt bij de boerderij ,,Bellesteyn" aan de Oostdorperweg te Wassenaar. Deze boerderij is gebouwd in 1806 en is van hetzelfde type als een boerderij in Friesland, die enige tijd geleden is afge brand en waarvan men opnamen heeft gemaakt na de brand. Men had de brandweer te Voorschoten uitgezocht, omdat Voorschoten een ge meente is, waar het landelijk karakter op sommige plaatsen nog bewaard is ge bleven De Voorstraat paste volkomen in het kader van de film. Nu men een maal bezig was met de brandweer van Voorschoten moesten deze vrijwilligers ook optreden in Wassenaar. VERBRANDE KOEIEN De film wordit vervaardigd door Al- bert Brosens, te Haarlem, die al meer films voor .Landbouw" heeft gemaakt. Twee jaar geleden is men begonnen met de opnaryen, maar het werk stagneerde teen men geen kans kreeg een groot aantal verbrande koeien te filmen. Steeds als men op de plaats des onheils was aangekomen, waren de koeien al ver wijderd. De afgelopen winter is het ge lukt 36 verbrande koeien te filmen bij een boerderij van 'tzelfde type als ,B.el- lesteyn". Men moest hiervoor wel wach ten op de winter, omdat het vee 's zo mers buiten loopt en er dus geen kans is dat koeien bij een brand omkomen. BIJNA GEREED De opnamen, die gisteren en vandaag wanneer er nog enkele speelscènes worden opgenomen worden gemaakt zijn de laatste voor deze film. De mon tage is reeds goeddeels gereed en bin nen niet al te lange tijd zal de film dus gereed zijn. De titel van de film is nog niet bekend .omdat dit uitgemaakt zal worden in een kleine commissie. De De mannen van de Voorschotense vrijwillige brandweer zijn op het terrein van de brand aangekomen en leggen de slangen uit. Aan de camera Peter Staugaard en naast hem. met het draaiboek in de hand. Albert Brosens. (Foto L.D./Van Vliet.) „werktitel" men moet toch weten waar men over spreekt luidt ,3rand- beveiliiging bij boerderijen". Het doel van de film is de boeren te laten zien. dat kleine oorzaken grote gevolgen hebben en dat deze grote gevolgen vermeden kunnen worden, zonder dat er veel kos ten gemaakt behoeven te worden. SPELERS Aangezien er ook enkele speelscènes zijn opgenomen, moest de heer Brosens enige spelers hebben. De heer en me vrouw Gerrets te Amsterdam vervullen de rollen van boer en boerin en verder werken mee de heer Frohwein en de kinderen van de familie Freriks, die dus in de film de kinderen zijn van de boer en de boerin. Aan de camera staat Peter Staugaard. Gevangenisstraf geëist tegen stelende agent ..BLAAM OP HET KORPS" De officier van Justitie by de Recht bank te Leeuwarden heeft 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest, geëist tegen een 39-jarige agent van politie, die in de nacht van 6 op 7 augustus op heter daad betrapt is by het ontvreemden van rookartikelen uit een auto van een grossier uit Sneek. Hoe hij tot de kruimeldiefstallen was gekomen, kon de agent, die binnenkort tot hoofdagent zou worden bevorderd, niet verklaren. De waarde van het ge- stolene wordt geschat op f.500. De officier van Justitie nam bij het bepalen van de strafmaat de bezwa rende omstandigheid van schennis van de ambtsplicht in aanmerking. Hij noemde deze daad „een grote blaam, die op het gehele korps is geworpen". De verdediger, mr. Van Bottenburg, bepleitte een gecombineerde straf. Hij doodde zijn moeder ONTOEREKENBAAR VERKLAARD. Een 34-jarige veehouder uit Wons (Fr.) is door de rechtbank te Leeuwar den terzake van doodslag op zijn moe der ontoerekenbaar verklaard. De rechtbank gelaste plaatsing in een krankzinnigengesticht voor een jaar, en j stelde hem na die tijd ter beschikking van de regering. Dit vonnis is gewezen conform de eis. Alphense politie bezocht Essen Gitseren hebben 38 leden van de ge meentepolitie en de reserve-politie van Alphen aan den Rijn, o.l.v inspecteur N. G. Groothuyse, per autobus een bezoek gebracht aan de Internationale Politie- tentoonstelling te Essen (Duitsland). De expositie is gedurende drie weken ge opend en wordt binnenkort gesloten. In die tijd heeft zij een onverwacht groot aantal belangstellenden uit alle delen van de wereld getrokken. Ook de Al phense politiemannen hebben de ten toonstelling met grote belangstelling be zichtigd en hebben er veel van geleerd. Het gezelschap vertrok om 5.30 urn- morgens en arriveerde omstreeks 10.30 uur bij de enorme tentoonstellingshallen in Essen. Even over halfeli 's avonds ar riveerde men weer te Alphen aan den Rijn en had men een rit van bijna 475 km. achter de rug, tijdens welke tocht men veel heeft genoten van het prach tige weer, het natuurschoon en de vele bezienswaardieheden. Het was een leer- zame en gracmge trip" BOSKOOP Blokploegoefening Onverwachte brandweer- assistentie Gisteravond werd in Boskoop een grote blokploegoefening gehouden door de leden van de Bescherming Bevolking. Op het „rampterrein" waren aanwe zig het hoofd van de kring Zuid-Holland 3, de heer A. Ros, de waarnemend kring commandanten geneeskundige dienst dokter E. J. Nagel en dokter de Wilde. De jury werd gevormd door genoemde personen en de beide bevelvoerders van de gemeentelijke brandweer, de heren C. A. Sturm en D. van der Wolf. Toen om acht uur het alarm werd ge geven puilden rookwolken uit het getrof fen gebouw de gemeente werf aan de Biezen terwijl vlammen vielen waar te nemen in de verschillende vertrek ken. Hoe realistische deze oefening was, bleek wel uit de onverwachte komst van de VTijwillige brandweer. Een inwoner uit de gemeente had de vlammen gezien en onmiddellijk de brandweer gewaar schuwd, die direct met één spuit uitruk te. Op zeer loyale wijze verleende de brandweer assistentie en toen waren de brandhaarden ook spoedig vernietigd. Drie ernstig gewonden en één dode vormde voor de reddingsgroep met de EHBO-groep een probleem, waarmede men wel raad wist. Ook de brandbestrij ding verliep in het algemeen wel naar wens. Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd BEURSOVERZICHT Koninklijke in reactie Amsterdam, 20 september Het grote nieuws was vandaag voor het Damrak het bericht van de Ko ninklijke Petroleum inhoudende een voorstel tot wijziging van de statuten strekkende tot een splitsing van de aandelen teneinde aüe aandelen te wijzigen in zodanige met een nomina le waarde van f. 20 - men zie elders. Waar de beurs dagenlang over gespro ken heeft was nu aan de openbaarheid prys gegeven en het bleek dat het nieuws min of meer teleurstelde. Kennelijk had de markt meer ver wacht. Men had immers ook gesproken over een bonusuitkering. Nu deze uitbleef reageerde de koers. Na vanochtend te zijn opgelopen tot 843% trad vanmiddag een reactie in tot 834%. De verdere mogelijkheden werden in de Oliehoek druk besproken, o.a. dat na de buitengewone vergadering wel licht meer nieuws valt te verwachten, maar dit kon niet verhinderen dat het aanbod de overhand kreeg en de koers inzakte tot 828. Het wachten is nu. hoe Wallstreet op het bericht van de split sing zal reageren. Overigens had de markt een zeer rus tig verloop: internationale fondsen gin gen omlaag met Olie. AKU verloor zelfs 5 punten. Scheepvaart handhaafde zich uitstekend en onder de Cultures viel Amsterdam Rubber op door een betere stemming. Van de Staatsfondsen was de Staffellening aanvankelijk zeer vast op 92 3/4 maar een verkooporder bracht de koers omlaag tot 91%. WISSELKOERSEN Amsterdam, 20 september Londen 10.61%—10.62. New York 3.82%—3 83%, Montreal 3.91%—3.91%, Parijs 1.0807%— 1.0817%, Brussel 7.62%—7.62%, Frank furt 90.73%—90.78%, Zürich 87 04%— 87.09%, Zürich (vr. fres.) 89.34%-89.39%, Stockholm 73.65%73.70%-Kopenha gen 54.88—54.93, Oslo 53.12%—63.17%, Milaan 60.94%—60.99%. Beurs van Amsterdam Donderdag 20 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 94% 94% Grootboek obl89 L Ned. '51 3% 94 94 B Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned. '48 3% 88% 88% Ned. '54 3% 88% 88% Ned. '55 3% 88% 88% Ned. *55 II 3% 90% 89% Ned. '47 3% 391% 91% Dollarlng '47 3 94-& Ned. '56 3% 94 B 94% Investeringscert. 3 93% 93 Ned. 62-64 3 93% 93% Indië '37 A 3 91% 92 Grootboek '46 3 89 88% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 51 51 Nat. Handelsbank 116 115% Ned. Handelmij188 189 A K.U245 240% Philips 276% 275% Unilever 391% 389 Wilton Feyenoord 321% 324 Biliton 2de r236 233 Kon. Olie f.50.— ..417 Kon. Olie 834% 830% Amst. Rubber 77 B 78% Holl. Amer ltfn 202 201% Kon. Ned. Stoomb.177% 176% Ned. Scheepv. Unie 174% 174 H.VA101 100% Java Cult60% 60 Deli My110% B 109% Senembah76% 76 A NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 93% B 93% B Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 R'dam '37 I IH 3% 94% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 96 99 B Premieleningen A'dam '51 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '5112% idem II 2% R'dam "52 I 2% idem n 2% Utrecht '53 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 241 109 107 97% 87% 94 93% 100% 103% 101 103% 106% 106 104 104 '05% Rotterd. Bank210 Twentsche Bank219 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 214% Kon. Ned. Grofsm. 118 Rott. Droogd. Mij. 605 Tieleman en Dros 12% Handelsondernemingen Borsumij. cv A f 1000 88 Internatio101 Diversen Albert Heyn288 Ned. M. Walv. Vrt. 72 Spoorwegen Deli Spoorw. Mij. 19% Amerik. fondsen 240 208 217 Anaconda Shell Oil Cy 82% 97% 210% 118 87 100 286 L 74 80H 97 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl. Constructie Ing bur. v. Bouwnijv. Int Kunststoff Ind. Kon Ned Edelmet. Pref w.a. idem Textiel Gebr. v Wijk Leidsche Wolspinn. Ned. Electrolasm. Sikkens Lakfabr "53 Ver. Touwfabrieken Wernink's Betonm. 95V4 VK. 19/9 410 58% 58 69% 69% 77% 79% 369% 368 470 470GB 178

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9