.Ronde van Sassenheim" verreden Restauratie Geref. Kerk Katwijk-Zee Van Steenvoorden werd winnaar Opening BLO-school te Katwijk op 1 november? Bioscoopzaal van Stadsdoelen te Delft ging in vlammen op Volksfeesten Voorhout beëindigd 95ste jaargang Donderdag 20 september 1956 Derde blad no. 28940 Vier kin tieren op straat gedood Tragiek van het verkeer Een 2-jarig meisje uit de Walnoot- straat te Der. Haag is gisterochtend do- dellyk verongelukt bij een botsing met een taxi in de nabijheid van de ouder lijke woning. Het kind stak plotseling hollend de rijweg over, juist op het mo ment. dat een taxi uit de van Ravestein- straat te Den Haag met een snelheid van 50 a 60 km. per uur naderde. De chauffeur remde nog uit alle macht, maar kon een aanrijding niet voor komen. Het kind viel met 'het hoofd tegen de trottoirband. In zorgwekkende toestand werd het overgebracht naar het zieken huis Westeinde te Den Haag, waar het kort daarna is .overleden. Gistermorgen heeft zich op de War- meerweg te Ernrnen een ongeluk voor gedaan. waarbij het 9-jarig zoontje van de familie Rengers werd gedood. Het jongetje dat voor zijn moeder een boodschap deed werd op de hoek War- meerweg-dr. Blinkstraat door een vracht auto gegrepen, toen het jongetje ver moedelijk door de zware boodschappen tas met zijn rijwiel begon te slingeren. Hij kwam vlak voor de auto te vallen en werd vrijwel op slag gedood. Gistermiddag is te Meppel op de Woldkade een 3^2-jarig zoontje van de familie Veenstra door een vrachtauto aangereden en op slag gedood. Het kind speelde op de berm van deze gewoonlijk rustige weg, toen het met zyn autoped plotseling overstak. Op dat moment pas seerde een vrachtwagen uit Zuidwolde. Het jongetje liep er onder en was op slag dood. Gistermiddag is het 4-jarig dochtertje Maria van de familie Snoeyers te Ber gen op Zoom, toen het onverwacht de Wouwestraatwegi overstoOc, aangereden door een personenauto komende van de richting Wouw. Het kind werd vrijwel op slag gedood. D.-trein moest voor kinderen stoppen Prijsuitreiking door burge meester Smolders Met een dag van stralend zomerweer zün de volksfeesten te Voorhout be ëindigd. De prijzen werden uitgereikt door burgemeester Smolders, die ver gezeld was van zijn echtgenote en wet houder Borst. De eerste burger ge loofde wel namens alle ingezetenen te spreken, wanneer hij de organisatoren van de festiviteiten hartelijk dank zegde, speciaal het dagelijks bestuur der Oranjevereniging. Lof ook voor de le£en van St.-Caecilia, die van het be gin tot het eind voor een gezellige mu zikale omlijsting hebben gezorgd. In alle opzichten was het een bijzonder geslaagd feest geweest. Hieronder volgen nog enkele uitslagen: Op zoek naar een man: 1. Annie Die mei Adir.; 2. Coby Heemskerk; 3. Jopy v. Nieuwkoop. Kruiwagenrace voor paren: 1. Hanny IJsselmuiden2. Joop Bierman; 3. Sjaan Dijsselbloem. Prysbiljarten: 1. Nard v. Werkhoven; 2. E. P. Spierenburg; 3. Jan Spierenburg. Prijsjassen: 1. mevr. Bemelman; 2. H. v. Schie; 3. H. v. d. Maat. Bridge-drive: 1. mr. J. J. Weve-van Lange Hermans; 2. A. Bauw-Th. v. d. Hulst; 3. mevr. Klaasens-Ridder van Rappard. Jongetje bijtijds weggesleurd Door oplettendheid van personeel van de Nederlandse Spoorwegen is gis termiddag wederom een ernstig onge luk op de spoorbaan bij Delft voorko men. Werd enige weken geleden de Bergland-express opgehouden doordat er zich een kleuter op de rails bevond, thans moest de „Etoile du Nord" er stoppen voor twee kinderen die op de spoorbaan liepen. De blokwacht J. W. Menzij van de spoorwegovergang „Engelsestraat" ruim 100 meter van het station Delft verwij derd, zag de kinderen, de 7-jarige Wim van Langen en zijn 6-jarig broertje Henk. op de spoorbaan lopen op het moment dat de D-trein van Amster dam naar Parijs het station Delft, pas seerde. De heer Menzij rende de spoor baan op en slaagde er in Henk. die op de rails liep. weg te sleuren op het mo ment dat vlak bij hen de trein, waar van de machinist, de heer Mulder uit Rotterdam de kinderen ook had opge merkt, krachtig remmend tot stilstand kwam. Nadat de machinist zich ervan overtuigd had dat de kinderen in vei ligheid waren, vervolgde de trein zijn reis. Bevrijdingsvuur uit Bayeux naar Eindhoven gedragen De fakkel met het bevrdingsvuur uit Bayeux is gisteren door een groep Ne derlandse wielrenners na een tooht door België triomfantelijk het stralnd geïllu mineerde Eindhoven binnengebracht. Slechts even hadden de Nederlandse sportmensen, die vergezeld waren van een groep Normandiërs, hun tocht on derbroken voor een huldebetoon bij het graf van de onbekende soldaat in Brus sel. Eenmaal in Eindhoven nam de kop man van de rennerséquipe, Jaap Ker sten, de fakkel weer over om tussen een haag van juichende mensen naar het podium op het 18 septemberplein te rij den. Om precies kwart over acht over handigde de wielrenner de fakkel aan burgemeester Kolfschoten. Deze stelde zich nu aan 't hoofd van een lange stoet van renners, hardlopers, wandel- en gymnastiekverenigingen op weg naar het Stadhuisplein, waar mr. Kolfschoten aan de voet van het oorlogsmonument in een korte rede een dringend beroep op de jeugd deed de diepe zin van de be- vrijdingsgedaohte over te nemen en te bewaren voor latere geslachten Nadat met de fakkel uit Bayeux de lichtzuil was ontstoken, klonken het Nederlandse en het Franse volkslied over het plein, waarna het vuur werd uitgedragen over alle delen der stad. Deze bevrijdingsdag was begonnen met een plechtige H. Mis opgedragen door deken mgr. H. Heeze- mans in aanwezigheid van vele autori teiten, gevolgd door een plechtige krans- legging bjj het oorlogsmonument door burgemeseter Kolfschoten en een wet houder uit Bayeux. Ruim 60 miljoen voor Nieuw -Guineó' Versnelde ontwikkeling van de Papoea „Tot de verplichtingen welke voort vloeien uit de soevereiniteit over Ned. Nieuw Guinea, behoort de taak land en volk te ontwikkelen. De belangen van de inwoners zijn daarbij over heersend. Derhalve zal worden voort gegaan met het treffen van maatre gelen, die gericht zijn op een ver sneld ontwikkelingsproces van de Papoea, zoveel als verantwoord wordt geacht" Aldus een passage in de toelichting op de begroting van het ministerie van overzeese Rijksdelen, waarin voor Ned. Nieuw Guinea een bedrag van ca. 60 V2 miljoen is uitgetrokken. Daar dit land behoort tot de minst ontwikkelde gebieden in de wereld, zal er ook in het bijzonder naar gestreefd worden dit gebiedsdeel in economische zin krachtiger te maken. Uitbreiding en intensivering agrarische werkzaamhe den, betere lucht en zeeverbindingen, aandacht voor de mijnbouwkundige ontwikkeling en voltooiing van diverse industriële projecten. Voorts zal het accent worden gelegd op de bouw van woningen voor Papoea-arbeiders in de stedelijke centra en het wetenschappe lijk onderzoek op medisch terrein als mede de bestrijding van volksziekten zullen met kracht worden voortgezet. Ook het onderwijs zal worden aange past naar behoefte. Behendigheids wedstrijd voor luxe auto's: 1. Ben. Schulte Brn.zn.; 2. Joop Bierman; 3. mr. J. J. Weve. Stoelendans voor dames en heren: 1. Jopie v. d. Hulst; 2. J. L. Nijssen; 3. Co Spierenburg. Ringsteken op de fiets: 1. H. v. d. Vlugt Czn.; 2. Froon v. Leeuwen; 3. Dora de Boer. Tobbetje steken: 1 Jaap Bax; 2. Riek Angevare; 3. Th. Ottenheim. TonknuppelenEerste ton. 1. en 2. E. P. Spierenburg; 3. M. J. IJsselmuiden. Tweede ton: 2. J. v. d. Plas; (na loting 1. Cees Koeleman; 3. S. Bax sr. (Deze ton was niet stuk -te krijgen. De 2e prijs was er uit, waarna loting werd gehou den door mevr. Smolders). De fa. P. v. Kampen. Jac. v. Beieren- weg, won opnieuw de etalagewedstrijd. De gereformeerde kerk van Katwijk aqn Zee wordt van binnen geheel opgeknapt. De kerkdiensten worden sinds zondag j.l. gehouden in de Oude Kerk aan de Boulevard. Het interieur is inmiddels totaal veranderd en men kent de kerk nauwelijks terugwanneer men er thans een kijkje gaat nemen. Alle banken zijn verdwenen, de kansel is er niet meer, het orgel staat inge pakt en de vloer vertoont nog grote gaten daar. waar de oude vloer nog niet vervangen is door een nieuwe. Overal in de kerk staan stellingen en talrijke werklieden zijn druk in de weer om van deze holle ruimte weer een kerkgebouw te maken, geschikt voor de eredienst. Officieel heeft men 8 weken uitge trokken voor de werkzaamheden, maar men rekent er wel op dat het werk mogelijk iets meer tijd in be slag zal nemen. In ieder geval zal men met Kerstmis wel weer in het eigen kerkgebouw ter kerke kunnen gaan. Dan zal deze inwendige restauratiedie meer dan een halve ton kost, gereed zijn en zal men een prachtige kerk hebben, waarin on geveer 70 personen meer een plaats kunnen vinden dan vroeger. (Foto L.D./Van Vliet.) Het hoogtepunt van de eerste dag van de jaarliikse oranjefeesten in Sassen- heim, was wel de ronde van Sassenheim, waaraan verschillende bekende ren ners deelnamen. Het parcours was gelegen in de Bomenwük en daarin waren verschillende scherpe bochten, die echter vlot uerden genomen. Onder de 47 renners, die van start gingen, waren twee Sassenheimse ren ners, die wel een kans maakten. Zij be reikten echter de eindstreep niet. Arend van 't Hof kreeg na drie ronden al een lekke band en moest het strijdperk ver laten. Van Houwelingen deed het aan vankelijk beter, doch waarschijnlijk heeft hij in het begin te veel van zijn krachten gevergd - hij lag toen reeds belangrijk voor - en moest tegen het einde van de strijd opgeven. De aan- Nog steeds is de school voor buitenge woon lager onderwijs te Katwijk geves tigd in het pand Kerkstraat 54 te Kat wijk aan den Rijn. Maar het zal niet lang meer duren of de kinderen die de Ds. De Liei'deschool bezoeken zullen hun schreden kunnen richten naar de nieuwe school „De Zonnebloem", die ge bouwd wordt aan de Piet Ileinstraat. Op 30 november 1955 werd de eerste steen gelegd door de secretaris van de schoolvereniging, de heer J. W. Barnard, en sinds die dag is er hard gewerkt aan de school. Men is nu reeds z» ver gevor derd dat men mag aannemen dat de school op 1 november a.s. in gebruik zal kunnen worden genomen. Men is thans bezig met het leggen van de vloeren, die in ieder lokaal een an dere kleur zullen krijgen, doch dit werk zal binnen enkele dagen gereed zijn. Dan zullen de schilders aan het werk gaan om af te schilderen. De stoffering en meubilering zal daarna het laatste grote karwei zijn. De laatste aanbesteding, nl. die van de stoffering, heeft dezer dagen plaats gehad, en ook het meubilair is reeds uitgezocht en besteld. Het gebouw zal geschilderd worden in functionele kleuren en ook bij de stof fering is daarmede rekening gehouden. Zo zal men aan één raam verschillende kleuren gordijnen hangen, hetgeen in het begin misschien een beetje vreemd aan zal doen. maar dat toch een bijzon der aardig effect zal geven, naar de des kundigen verzekeren. Allen, die iets te maken hebben met deze school, zullen met spanning de dag van de opening afwachten en zy zullen vurig hopen dat men inderdaad als da tum 1 november kan handhaven. Nie mand zal het betreuren wanneer men de oude school kan verlaten en de prach tige nieuwe school kan betrekken! (Foto LD./Van Vliet) I Met reeds 10 km achter de rug en nog 61 ronden voor de boeg stuiven de renners in de ronde van Sassenheim een scherpe bocht om. (Foto L.D./Van Vliet.) ïnoedigingen van de talrijke toeschou wers konden hem niet meer helpen. De uitslag luidde tenslotte 1 P. van Steen voorden (Heemstede), 2. J. Bruggen- kamp (IJmuiden), 3. K. Post (Nieuw Vennep). 4. K. Niesten (Beverwijk), 5. A. van Wetten (Noordwijkerhout). De burgemeester overhandigde aan het einde van de wedstrijd bloemen aan de winnaar. Een woord van hulde voor de politie en de EHBO-ers is hier zeker op zijn plaats. KINDEROPTOCHT In de morgenuren werd er een kin deroptocht gehouden, nadat de burge meester de feesten met een toespraak had geopend. De stoet, waarin verschil lende zeer aardige groepen meeliepen, trok veel bekijks Deze eerste dag werd besloten met een taptoe door de beide plaatselijke mu ziekverenigingen. voor het raadhuis. Ook hiervoor bestond veel belangstelling bij het publiek. Op het feestterrein aan de Haven heerste de gehele dag een gezel lige drukte en er werden goede zaken gedaan. De uitslagen van de eerste dag lui den: Puzzelrit voor auto's: 1. D. Westerbeek. 2. P. Zwetsloot, 3. H. Zwetsloot. 4. K. Oudshoorn, 5. C. Jonk heer, 6. P. Philippo. Uitslag kinderoptocht: Eerv vermelding: 1. St. Annaschool: Bruid en Bruidegom; 2. St. Annaschool: Slijkerman. 3. Herv. School: Sneeuw witje: 4. Vissersschool: Vader Jacob; 5. Openbare School: Repelsteeltje; 6. Jong. school: Cowboys. grote wagens: 1. St. Annaschool. 2. St. Annaschool, 3. Herv. School, 4. Vissers- school. Fietsen: 1. St. Annaschool en Pancra- tiusschool, 2. Herv. school, 3. Openbare school en Jongensschool. Gr. groepen: 1. Vissersschool, 2. Jon gensschool. 2. Openbare school. 2. Vis sersschool, 3. Herv. school, 3. Vissers school. Steps: 1. Vissersschool, 2. Herv. school, 3 Jongensschool. KI. groepen: 1. en 2. St. Annaschool, 3. Jongensschool. Individueel: O. Voet (Vissersschool). A. Roozen (Jongensschool), Slangenbe zweerders J ongensschool „Bollonië" verdwijnt Adenauer geeft Duits gebied voorDuits gebied aan België (Van onze Brusselse correspondent) Eind van deze maand zal kanselier Adenauer naar Brussel komen voor de ondertekening van een Duits-Belgische overeenkomst inzake vaststelling der Belgisch-Duitse grens. Het betreft een gebiedsuitwisseling van betrekkelijk geringe omvang. België ontvangt onge veer 1000 ha, welke echter van belang zijn daar de bronnen van de Vesder zich in dat gebied bevinden. Het water van de Vesder vormt het stuwmeer bij Eupen, dat van groot belang is voor de Watervoorziening van de Oostkantons en het textielgebied van Verviers. De gronden, die België afstaat, zijn de ge bieden welke voorlopig onder Belgisch bestuur werden geplaatst na de tweede wereldoorlog. Voor België lijkt de ruil dus niet onvoordelig, want het krijgt Duits gebied en het geeft daarvoor in ruil ander Duits gebied, dat voorlopig on der Belgisch bewind was geplaatst. Het gebied waarvan hier sprake is, is nimmer officieel door België ge annexeerd. Daarvoor zou een speciale wet nodig zijn geweest. De gebieden werden onder militair bestuur ge plaatst en de „alleenheerser" werd de generaal Bolle, wiens rijkje men wel eens spottend Bollonië noemde. Bollonië had een eigen staatsblad en de ambtenaren moesten een ambtseed afleggen, niet aan de Belgische over heid. maar aan generaal Bolle. Deze beschikte evenwel niet over een gevan genis. In voorkomende gevallen moest hij een cel huren in de gevangenis te Verviers. Enfin, aan die merkwaardige j toestand zal nu een einde komen. Danzigs haven is in deplorabele toestand Bouwvallige dokken (Van onze Weense correspondent) Poolse loodsen hebben medegedeeld dat de haven van Danzig binnenkort voor oceaanschepen onbruikbaar zal zijn. Twee dokken namelijk uit de vo rige eeuw. waarvan het ene zelfs 110 jaar oud is. zijn door slijtage en onder spoeling zo bouwvallig en zwak gewor den dat zij ieder ogenblik in elkaar kunnen zakken. Men is wel begonnen met de bouw van een nieuw dok. maar de uitvoering bevindt zich nog altijd in een beginstadium. Door de slechte toe stand van de stadsriolering die hier uitmondt, is de vaargeul of de haven hals ondiep geworden. Bovendien is men bij het omladen van kolen en erts niet bijzonder oplettend geweest en heeft men de haven zelfs niet regel matig uitgebaggerd. Het gevolg is dan ook dat de kapiteins van buitenlandse schepen er voor terugschrikken de ha ven van Danzig binnen te lopen, aldus het Poolse blad „Glos Wybrezeza" Splitsing aandelen Kon. Olie* Nominale waarde wordt f. 20 De Raad van Commissarissen en Di rectie der N, V. Kon. Petroleum Maat schappij maken bekend, dat zij medio oktober a.s. een algemene vergadering van aandeelhouders zullen bijeen roepen, waarin een voorstel tot wijziging der statuten der Vennootschap zal worden voorgelegd. Het voorstel strekt in hoofd zaak tot een splitsing van de bestaande aandelen in aandelen van een kleinere nominale waarde. Indien het voorstel wordt aangenomen, zal de wijziging van de statuten in de tweede helft van no vember 1956 haar beslag kunnen krijgen. De splitsing van de bestaande aan delen zal geen wijziging brengen in de totale nominale waarde van het maat schappelijk kapitaal van de Vennoot schap, noch in de totale nominale waar de van het geplaatste aandelenkapitaal. Door de splitsing zullen alle aandelen van de N. V. worden gewijzigd in aan delen met een nominale waarde van 29 guide»» Directeur en echtgenote op het nippertje in nachtgewaad in veiligheid (Van onze Haagse redactie) Het schouwburg- en bioscoopcomplex van Stadsdoelen in Delft is vannacht door een hevige brand geteisterd. Dank zij het krachtdadig optreden van de brandweer, die het vuur met 16 stralen aantastte en voorts door het windstille weer, kon de brand beperkt blijven tot de bioscoop, die echter volledig is uitge brand. Het woonhuis van de directeur, de heer J. v. Bommel, de grote schouw burgzaal en de foyers bleven gespaard, maar leden ten dele ernstige waterscha de. In twee uur tijds - de brand werd om half één ontdekt - werd ongeveer een half miljoen liter water in het vuur gespoten. De brand werd ontdekt door een voor bijganger. die op weg was naar huis. Hij zag de politiestationcar aankomen, zodat de brandweer spoedig, middels de mobi lofooninstallatie. kon worden gealar meerd. Intussen poogden de aanwezige agenten, tezamen met schouwburgper - soneel. dat in de andere vleugel van het gebouw bezig was met opruimings werkzaamheden na een operettevoorstel ling. de bioscoopzaal binnen te dringen. Deze stond echter al in lichter laaie. In de hal hing een verstikkende rook Een paar mannen drongen erin om de bejaarde heer Van Bommel en zyn echtgenote, wier woonhuis aan de bioscoop grenst te wekken. Maar de trap naar de slaapverdieping was niet meer bereikbaar. Door het werpen van voorwerpen tegen het raam heeft men de heer Van Rommel kunnen alarme ren. Op het nippertje konden hij en zijn vrouw zich, in nachtgewaad, via de keuken en een trap naar de Schouwburgzaal in veiligheid brengen. Het vuur had zich zeer snel over de gehele lengte van de bioscoopzaal en het dak uitgebreid. Van de bioscoopzaal is niets gespaard gebleven, behoudens de cabine Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Vermoedelijk is de brand ontstaan door kortsluiting in het pla fond. De schade wordt door verzekering gedekt. Spoorlijn van Brussel naar Luxemburg geëlektrificeerd (Van onze oorrespondent in Brussel) Met ingang van 30 september zal de spoorlijn Brussel-Luxemburg worden ge ëlektrificeerd, een vernieuwing, die een aanzienlijke verkorting van de reisduur met zich meebrengt. Thans doet de trein het traject in bijna vier uur. volgens de nieuwe dienstregeling zal die reisduur met een uur worden bekort. Daar op 30 september eveneens het traject Luxem- burg-Metz zal zyn geëlektrificeerd, zul len van Brussel naar Bazel en verder gaande treinen eerst in Metz weer stoomtractie krygen. In juli 1957 zullen de treinen van Brussel tot Bazel elek trische tractie hebben, hetgeen een be korting van twee uur op de reisduur tengevolge zal hebben. De nieuwe treinstellen zullen veel meer gerief bieden dan tot nu toe het geval was met de Belgische rijtuigen. Lange tijd zijn vooral de derde (thans tweede) klas rijtuigen van de Belgische spoorwegen aanzienlijk minder gerieflijk geweest dan die van de overeenkomstige klassen in andere landen. Als in inter nationale treinen Belgische wagens meereden, dan liet men die houten ban ken in het algemeen liefst onbezet en gaf men de voorkeur aan de meer com fortabele Franse. Nederlandse of Zwit serse. De Belgische spoorwegen spannen zich thans echter in die achterstand in te halen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5