NüNofe LANGE STERKE NAGELS Defensie-inspanning geboden DULLES LIET DENKBEELD VAN EIGEN LOODSEN VAREN Ds. Meier had toestemming om in een film op te treden Met een enkel woord Agenda DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1956 Vervolg van pag. 1 Het is van essentieel belang, dat het gebruik van het zeegebied van de Noord Atlantische Oceaan en de daaraan grenzende kustwateren voor de NAVO wordt veilig gesteld. Indien de vyand in dit zeegebied de overhand zou kragen, zou dit zeer ernstige gevolgen hebben voor het verloop van de strijd in Europa. Opbouw en instandhouding van de voor de beveiliging van het Noors-Atlantisch zeegebied benodigde strijdkrachten vormt dan ook een wezenlijk onderdeel van het totaal der benodigde middelen. De geallieerde opperbevelhebber in Europa en de geallieerde opperbevelheb ber op de Atlantische Oceaan bestude ren thans opnieuw de veronderstellingen, waarvan de Atlantische Raad bij zjjn laatste vaststelling van het verdedigings- beleid is uitgegaan. Bij deze studie wor den de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van kernenergiewapens en over brengingsmiddelen in aanmerking geno men en zal worden gelet op de nieuwste strategische inzichten. Het ligt in de be doeling, dat eventueel door genoemde NAVO-opperbevelhebbers als resultaat van hun herwaardering voor te stellen wijzigingen in dat verdedigingsbeleid in de in december as. te houden vergade ring van de Raad in bespreking worden gebracht. De minister acht het niet waarschijn lijk, dat een en ander zal leiden tot een vermindering van de behoefte aan parate landstrijdkrachten. Wel is het mogelijk, dat de studie tot een her waardering zal leiden van de behoef ten aan personele en materiële reser ves die eerst later dan na 30 dagen ter beschikking kunnen komen. Luchtverdediging onmisbaar In de gezamenlijke verdedigingsinspan ning is een deugdelijke luchtverdediging onmisbaar. Zonder sluitend waarschu wingssysteem is echter geen doeltreffen de luchtverdediging mogelijk. Het is dan ook te voorzien, dat men met kracht zal pleiten voor een verdere uitbreiding van het gemeenschappelijk op te bouwen waarschuwings- en verbindingssysteem. Ter beveiliging van de bases van de stra tegische luchtmacht zal het in Europa op te bouwen systeem aansluiten op het Amerikaans-Canadees systeem. Ofschoon reeds geruime tijd vaststaat dat de bestaande lucht/verdedigingsmid delen moeten worden aangevuld met ge leide projectielen, is er nog geen uitzicht dat deze wapens spoedig in voldoende aantallen ter beschikking zullen komen. Mede in verband met de noodzaak, de reeds bestaande types en systemen tot nog verdere ontwikkeling te brengen, kan vóór 1960 niet op een adequate voorzie ning daarmede worden gerekend. V erdelingsbedragen De regering zal thans in overleg treden met de NAVO en daarin trachten tot plannen te komen, waarvan de kosten in de jaren 1958 tot en met 1960 een bedrag ad f. 1550 miljoen niet te boven zullen gaan. Zij beschouwt deze drie jaren als een periode, binnen welke de bestaande strijdmiddelen nog groten deels aan de behoeften van de westerse verdediging zullen beantwoorden. De regering is er voorts van uit ge gaan, dat de Amerikaanse hulp niet alleen zal worden voortgezet, doch ook, indien nieuwe strategische inzichten op korte termijn verhoogde uitgaven noodzakelijk zouden maken, aan nieu we inzichten zal worden aangepast. Bij het overleg in de NAVO wil de minister van de volgende verdeling uitgaan: Marine f. 328.000.000, Land macht f. 759.000.000.—, Luchtmacht f. 363.000.000,internationale finan ciering f. 50.000.000,en burgerlijke verdediging f. 50.000.000, Ofschoon deze bedragen by elk van de krijgsmachtdelen tot veelal pijnlijke aanpassingen zullen dwingen, is de regering van mening, dat met de aldus in 'totaal beschikbaar gestelde middelen zowel een in redelijkheid van Nederland te verlangen bijdrage aan de gezamen lijke westerse verdediging, alsook de strijdmiddelen nodig voor de voldoening aan nationale verplichtingen, nog kun nen worden bekostigd. Wat 1957 eist De verdeling van de voor het jaar 1957 beschikbare middelen over de Departe menten is als volgt vastgesteld: Oorlog f. 1.091.359.000,—Marine f. 352.770.000,—; Buitenlandse Zaken t.b.v. uitgaven direc tie militaire aangelegenheden f. 100,000; Binnenlandse Zaken t.b.v. uitgaven voor: de burgerlijke verdediging f. 17.414.000,— en de Rijksgeneeskundige Dienst f 150.000; Financiën t.b.v. uitgaven v. bureau con trole kostwinnersvergoedingen f. 407.000; Wederopbouw en Volkshuisvesting t.b.v. uitgaven voor de Rijksgebouwendienst: voor het Ministerie van Oorlog f. 800.000 en voor het Ministerie van Marine f. 1.000.000 totaal f. 1.464.000.000. Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijft in „Woman and Beauty": „Nagels die breken en splij ten hebben behoefte aan een speciale olie, genaamd NuNale. die onder de nagel riem doordringt, snelle groei bevordert en broos heid voorkomt." Nu ook ln Nederland -ƒ1.80 per flacon. maakt broze nagels sterlc Rome snakt naar een fikse regenbui Zelden was zomer zo droog (Van onze Romeinse correspondent) De kardinaal-vicaris van Rome heeft onlangs gelast, dat met ingang van zondag j.l. in alle kerken der „eeuwige stad" speciale gebeden in de diensten moeten worden ingelast om de val van regen af te smeken. Rome heeft zelden een zo lange en zo intens droge zomer gehad. Na eind april is er geen druppel regen meer gevallen en de felle hitte was veel aangenamer dan gewoonlijk en veel beter uit te houden doordat de vochtigheidsgraad van de lucht, die in Rome vaak hoog is. deze zomer constant zeer laag is gebleven. De temperatuur daarentegen was bijzonder hoog. met maxima, die wekenlang iedere dag boven de 40 graden Celsius lagen. Zelfs nu is het nog flink warm en Zuid-Italië werd enkele dagen geleden door een hittegolf geteisterd, waarbij op Sicilië in de scha duw temperaturen werden gemeten bo ven de 50 graden Celsius. Gewoonlijk eindigt de Romeinse zomer met een heftige onweersbui in de eerste dagen van september. Het weer is dan enkele dagen van streek en daarna komt het mooie, zonnige herfstweer, dat vaak tot Kerstmis duren kan. Maar dit jaar is er nog geen enkel teken. dat. op het naderend „herfstonweer" wijst. De lucht blijft strak blauw en al is de hitte min der groot, het is toch nog volop zomer. Het wil ons voorkomen, dat deze on gewoon mooie Italiaanse zomer afdoende de mening weerlegt van degenen, die het slechte weer ten noorden dor Alpen toe schrijven aan de proefnemingen met atoombommen Leipziger advocaten tegen S.S.'ers in nieuw leger „Het eerherstel van oud-SS'ers in het kader van de Westduitse herbewapening kwetst het rechtsgevoel van alle volken", aldus heeft het college van advocaten te Leipzig in een resolutie de beslissing van het Westduitse ministerie van De fensie om oud-SS'ers tot de rang van luitenant-kolonel in het nieuwe bonds- leger op te nemen gekritiseerd. „Wij protesteren ten sterkste tegen het feit dat de SS'ers opnieuw Europa en het Duitse volk in het ongeluk kun nen storten", aldus de resolutie. Ook de Berlijnsp Wdse gemeenschap heeft een fel protest tegen het besluit laten horen: ..De verschrikkelijke en onmenselijke misdaden van de Waffen- SS in Europa staan voor altijd in ons geheugen gegrift". De oudste man ter wereld? Javier Pereira, een Columbiaanse in diaan. die zegt 167 jaar te zijn, waar door hij de oudste mens ter wereld zou zijn, is woensdag per vliegtuig uit de Columbiaanse hoofdstad Bogota in New York aangekomen, waar hij in een zie kenhuis zal worden onderzocht. Het onderzoek te New York is een voortzetting van een reeds door Colum biaanse geneesheren te Bogota verricht onderzoek. Deze dokters verklaarden toen, dat Pereira het oudste levende wezen was. dat zij ooit hadden gezien. Pereira is 1.32 meter lang. Hij weegt iets meer dan 34 kilogram. Pereira is vijfmaal getrouwd geweest. Hij heeft al zijn vrouwen overleefd. Op het vliegveld van New York zei hij tegen journalis ten: „Ik zoek nu een zeer gezette vrouw die mij kan onderhouden" Pereira spreekt indiaans, vermengd met oude spaanse woorden. Pleidooi veer deelnemers aan opstand van Poznan Het „Activeringswerk geestelijke weer baarheid"" gevestigd te Rijswijk (Z.H.) waarvan de heer Joh. Meijer, voorzitter is en de heer J. Fonteyn secretaris, heeft er in een resolutie bij de Ver enigde Naties op aangedrongen al het mogelijke te doen om te bereiken, dat de berechting van hen, die vervolgd zullen worden in verband met de op stand in Polen, zal geschieden in over eenstemming met de verklaring van de rechten van de mens. In de resolutie wordt verder gevraagd „te overwegen, welke stappen kunnen leiden tot be vrijding van het Poolse volk, waarvan zo duidelijk is gebleken, dat het door een kleine minderheid, met geweld en vreemde hulp wordt onderdrukt". In een comité van aanbeveling voor deze resolutie hebben zitting genomen: mr. A. J. M. van Dal, Den Haag; prof. mr. I. A. Diepenhorst. Zeist; mr. A. A. L. F. Dullemen, Amstedam; F. Goud zwaard, Rotterdam: L. Krol. Den Haag; mr. A. D. Peffer, Den Haag; mr. K. T. M. van Rijckevorsel, Den Haag; jhr. W. de Savornin Lohman, Arnhem; A. Stapelkamp. Utrecht. Egyptische wapens voor Jordanië Jordanië heeft uit Egypte wapens en munitie ontvangen ter versterking van de Jordaanse nationale garde, zo heeft het opperbevel van het Jordaanse Ara bische Legioen woensdag in Animan bekendgemaakt. Officieel werden geen nadere bijzonderheden gegeven, doch naar verluidt zal de garde worden uit gerust met Tsjechoslowaakse en Egwp- gerust met Tsjechoslowaakse en Egyp- geleverd worden. De Jordaanse premier heeft woensdag bepaald, dat met het oog op de defensie alle oliemaatschap pijen een brandstofreserve moeten aan leggen die voldoende is voor veertien dagen. Deze reserve moet intact gehou den worden. De gemengde IsraëlischJordaanse bestandscommissie heeft woensdag ver klaard, dat Israel schuldig is aan de aanval van de vorige week op een Jor daanse politiepost te Khirbet el Rawa, waarbij 20 Jordaniërs om het leven zijn gekomen. De commissie noemde de aanval „oorlogszuchtig" en verzocht Wat de Unicef (Kinderfonds van V.N.) in een jaar deed Dit jaar zijn ruim veertig miljoen moeders en kinderen door Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, geholpen. Deze hulp bestaat uit verbe tering van de voeding en de volksge zondheid. Zes miljoen moeders en kin deren in zesenzestig landen ziijn door Unicef van melk voorzien. Unicef heeft ook in tweeenzeventig landen meegeholpen in de stri>d tegen landen meegeholpeni n de strijd tegen de tuberculose, waaraan jaarljjks vijf miljoen mensen bezwijken. Hulp werd ook geboden bij de bestrijding van de malaria, waaraan het verlies van zes tig miljard arbeidsuren per jaar te wijten is. Sinds 1946 heeft Unicef reeds tweehonderd miljoen dollar uitgegeven voor de malariabestrijding in bijna ne gentig landen. In samenwerking met de betrokken regeringen en met de We reldgezondheidsorganisatie is de mala ria in verscheidene landen zo good als uitgeroeid. Israël maatregelen te nemen om der gelijke acties te voorkomen. Vervolg van pag. 1 Sedert vrijdag zijn 179 schepen door liet Suezkanaal gevaren Oostduitse en ook Amerikaanse loodsen bieden diensten aan De verklaring van minister Dulles, dat de Verenigde Staten er geen bezwaar tegen hebben, dat schepen van de vereniging van kanaalgebruikers Egyptische loodsen gebruiken, betekent, dat hij op dramatische wjjze het denkbeeld heeft losgelaten, dat deze groep alleen met hun eigen loodsen door het kanaal zouden moeten varen. Het doel van de vereniging is, aldus Dulles, om te helpen en niet om te hinderen. Dulles ziet het gebruikersplan dan ook als een aanvullende beschik- bare loodsdienst. Hij gaf het volgende voorbeeld: als een schip voor het kanaal zou aankomen en er geen andere loodsen beschikbaar zouden zijn en indien de vereniging dan een loods zou aanbieden, niet aan de Egyptische regering, maar aan een of andere plaatselijke Egyptische autoriteit, dan zou het best kunnen gebeuren, dat deze autoriteit „ja" zou zeggen. Zelfs als deze zou weigeren, zou het zijn nut hebben gehad. gesteld van Egypte, India, Frankrijk. En geland, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie ter bespreking van het vraagstuk. Nieuw is dit voorstel niet, want ook de Sovjet- russisohe minister van Buitenlandse Za ken, Sjepilof, heeft 'dit denkbeeld reeds vroeger geopperd. In Britse regerings kringen weigerde men commentaar: de suggestie is namelijk in een vraaggesprek gedaan (met een Amerikaans pers bureau). Het zal officieel niet in over weging worden genomen, tenzij het in een mededeling aan de Britse regering zal worden overhandigd. Boelganin oppert weer conferentie van zes Woensdag ztfn 35 schepen het kanaal gepasseerd. Er was één Nederlands schip bij. Gisteravond werd van Egyptische zijde bekendgemaakt, dat sedert vrijdag 179 schepen door het kanaal geloodst zijn. Tién Oostduitse loodsen, die op sche pen tot een grootte van 20.000 ton heb ben gewerkt, hebben zich gemeld voor dienst in het Suezkanaal. Voorts hebben tien Amerikaanse loodsen een paspoort voor Egypte aangevraagd,, waar zij zich ter beschikking van de Egyptische kanaalmaatschappij willen stellen. Maarschalk Boelganin. premier van de Sovjet-Unie, heeft een bijeenkomst voor- Dit is Robert Kuhel, die in Hei- delberg een 56-jarige gangster doodde, toen deze trachtte de vader van deze zestienjarige jongen, die directeur is van een bank, te dwingen hem de gelden van de bank af te geven. (Ingez. Med.-Adv.) Prof. Thielicke wond zich ten onrechte op over dwalende broeder „Heilige oorlog"! De Oelema's (godsdienstleraren) van de universiteit van El Azhar in Cairo hebben woensdag op een vergadering in Cairo een resolutie aangenomen, waarin zij verklaren dat de uitroeping van de heilige oorlog „een nationale en religi euze plicht van alle Mohammedanen" is. De oelema's riepen de gelovigen voorts op tot een „politieke, economische en culturele boycot van de imperialistische landen". „Het geschil om het Suezkanaal is een kruitvat, dat de wereldvrede in gevaar brengt, het moet onverwijld aan de Ver enigde Naties worden voorgelegd", aldus heeft Senator William Knowland, leider der Amerikaanse Republikeinse senaats fractie, woensdag te Cincinnati aan jour nalisten verklaard. Knowland. die de verslaggevers te woord stond na een toespraak over bui tenlandse aangelegenheden zei te menen dat minister Foster Dulles „met een plan, om dit vraagstuk aan de Verenigde Naties voor te leggen", naar de V. S. zal terugkeren. In zijn toespraak had Knowland o.m. verklaard dat elk teloor gaan van orde en ru9t in Egypte, waardoor de levens van buitenlanders in gevaar zouden wor den gebracht, „prompt en afdoend mili tair optreden zou vergen, ongeacht de gevolgen hiervan". Britse vrouwen en kinderen verlaten Jordanië Drie en negentig vrouwen en kinderen van personeel van de Britse luchtmacht in Jordanië zijn woensdag per vliegtuig vertrokken naar Cyprus en Londen. De Britse regering had haar staatsburgers in Jordanië aangeraden dit land met het oog op de spanning in het Midden-Oos ten te verlaten, indien zij geen dringen de reden hadden er te blijven. Ook eens een protestantse huwelijksvoltrekking op het witte doek (Van onze correspondent in West-Duitsland) Dezer dagen heeft de Evangelisch- Lutherse predikant in Sleeswijk-Hol stein, dr. Friedrich Meier, ernstige kri tiek te verduren gehad, omdat hij kort geleden in zijn standplaats Malente aan een film had meegewerkt en hierin een filmacteur en filmactrice, precies zoals bij een gewoon bruidspaar, in de echt had verbonden. Het was voornamelijk een bekende hoogleraar in de theologie te Hamburg .dr. Helmut Thielicke, geweest, die daar aan aanstoot had genomen. Hij had in het protestantse „Sonntagsblatt". dat door de Evangelisch-Lutherse landsbis- schop te Hannover, dr. Lilje. wordt uit gegeven, een fel artikel tegen de predi kant geschreven, dat het opschrift droeg: „Ja, wanneer de dominee een ko mediant is De woedende hoogleraar had het ge drag van dr. Meier als heiligschennis be stempeld. Hij had in zijn artikel ver klaard. dat, wanneer het hier alleen maar om een dwalende broeder was ge gaan, hij zelf. prof. Thielicke. wel met hem had kunnen spreken. Doch hij had ^ich niet kunnen voorstellen, dat deze predikant zich van tevoren niet van de .draagwijdte van zijn handelwijze bewust !had kunnen zijn. Daarom had hij in zijn .artikel te kennen gegeven, dat volgens zijn opvatting dr. Meier niet meer als predikant in Malente kon worden ge handhaafd. Achteraf blijkt echter, dat prof. Thie- ibcke, voordat hij zich achter zijn bu- ïreau had gezet om dit artikel te schrjj- \ten, er zich niet van overtuigd had of dir. Meier al of niet van te voren aan zijn superieuren om toestemming voor hiet sluiten van dit film-huwelijk had gevraagd. Dr. Meier heeft dit wei dege lijk gedaan. Hij had de „landpropst" van het naburige Eutin, in Sleeswqk- Holstein. Kieckbusch, die het hoofd van zijn kerkdistrict is, opgebeld om te vra gen of deze geen bezwaren had en de landpropst had geantwoord, dat dr. Meier gerust zijn gang kon gaan. l)r. Meier had bovendien, toen hij aan het overleggen was of hij het aanbod van^de filmmaatschappij zou aannemen, nog een bijzondere overweging laten BINNENLAND - De Zuidhollandse Bakkersbond heeft te Delft zijn jaarcongres gehouden. In een besloten vergadering was vooral de brood prijs middelpunt van de belangstelling. De heer P. Buize van de Ned. Bakkerijstich ting sprak over enige economische aspec ten in de bakkerij; de heer C. J. Wens- veen over nieuwe ontwikkelingen op bak- kerljgebied. - In het ziekenhuis Zuldwal te Den Haag ls een 79-jarige vrouw overleden aan de gevolgen van het Inademen van kolen damp. Zij werd 's morgens bewusteloos aangetroffen ln haar huls aan de Stad houderslaan. Van 21 tot 24 september zal een Ne derlands smaldeel, bestaande uit Hr. Ms. kruiser ,.De Ruyter" en Hr. Ms. patrouille vaartuigen „Hadda" en „Freyr" een niet- offlcieel bezoek brengen aan Antwerpen. Op de derde conferentie over lucht- vaart-navigatie die thans in Montreal wordt gehouden is de Nederlander H. H. N. Schipper hoofd van de Nederlandse de legatie. gekozen tot voorzitter van de con ferentie. De heer Schipper is hoofdinge nieur A van de afdeling luchtvaartlnspec- "e van de Rijksluchtvaartdienst. Een 51-jarige wielrijder ls om het leven gekomen na een aianrijding op de Haagweg te Loosduinen met een bestel auto. De wielrijder sloeg linksaf, zonder •oorrang te verlenen aan de bestelauto. Hij werd met een schedelbaslsfractuur naar het ziekenhuis Westelnde vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn over leden. By K.b. ls met Ingang van 4 sep tember bevorderd tot Commandeur de ka- piteln-ter-zee J. F. van Duim. Ongeveer 80 leden van de Eerste en Tweede Kamer hebben gisteren op uitno diging van de Nederlandse Radio Unie en de Nederlandse Televisiestichting een werkbezoek gebracht aan radio en televi sie ln Hilversum en Bussum. BUITENLAND De vijf leden van een groep Hongaarse artiesten, die de vorige maand tydens een tournee ln Zwitserland politiek asiel vroegen, zijn naar Hongarije teruggekeerd, a'.dus heeft Radlo-Boedapest woensdag be kend gemaakt. In de club van de Amerikaanse Marine te New Port ln de Amerikaanse staat Rhode Island mag een maand lang geen „rock 'n roll"-muziek gespeeld wor den. omdat de door „rock 'n roll" opge zweepte gemoederen van de clubbezoekers dinsdag geleld hebben tot een vechtpartij, waarbij tien marinemannen gewond wer den. De inventaris van de club werd vrijwel vernield. Luchtmaarschalk Sir Thomas Plke, bevelhebber der Britse jagerdivisies, heeft woensdag ln zijn hoofdkwartier te Stan- more aan Journalisten medegedeeld, dat Engelse vliegtuigfabrieken twee gevechts vliegtuigen gaan vervaardigen, die resp. een snelheid van 2400 en 3200 kilometer per uur kunnen bereiken. De Italianen Alberto Novelli en Ennio Falco hebben, zonder gebroik te maken van een ademhallngstoestel, in de haven van Rapallo een diepte van 51 meter be reikt, waarmede zy het wereldrecord van 39 meter, dat op naam van de Fransman Raymond Bucker stond, hebben verbeterd. Zij volbrachten hun prestatie resp. ln een minuut veertig en een minuut 26 secon den. Falco werd bij het verlaten van het water onwel. Meer dan duizend studenten hebben op de trappen van het voornaamste ge bouw der Universiteit van Wltwatersrand. in Zuid-Afrika, geprotesteerd tegen het regeringsvoorstel om ook op de hogescho len het beginsel der rassenscheiding („apartheid") toe te passen. De betogers gedroegen zich rustig. Er hebben zich dan ook geen incidenten voorgedaan. Na speurwerk van verscheidene dagen heeft de Newyorkse politie de confectle- kleding-fabrlkant Theodore Rij weten te arresteren, die ervan wordt verdacht medeplichtig te zijn aan de aanslag op de journalist Victor Rlesel. Wraakzuchtige gangsters, die de onderzoekingen en pu- blikaties van Riesel vreesden, hadden Rlesel enkele maanden geleden zwavelzuur ln zijn gezicht gegooid, tengevolge waar van hy blind werd. Over de arrestatie zijn geen bijzonderheden bekend gemaakt. In Nooxd-Mlchigan (V.S.) is dinsdag de eerste sneeuw gevallen en ln de ooste- ïyke staten van de V.S. heerst een record- koude voor de tyd van het jaar. Er is vorst voorspeld voor gebieden by de Grote Meren. In de Zuidzweedse provincie Kalmar heerst kinderverlamming. Tot nu toe zijn 78 ïyders hieraan in ziekenhuizen op genomen. Tenminste zes doden en negen ge wonden zijn te betreuren tengevolge van een instorting van een verdieping van het centrale stadsverwarmingsgebouw, dat op het ogenblik te Cadiz (Spanje) in aan bouw is. Het vorige Jaar hebben de Amerika nen voor meer dan 35 miljard gulden aan sterke drank uitgegeven. Volgens de pre sidente van het Amerikaanse „Nationale Chriistelyke Vrouwenverbond voor Matig heid". die dit cijfer op een Jaarlijks con gres bekend maakte, rijn er vier en een half miljoen alcohllici in de Ver. Staten. „Een toeneming van 30 procent in acht Jaar", aldus de presidente. Te Marclnelle zijn woensdagmiddag 53 slachtoffers van de mijnramp begra ven. Op het plein bevond zich een grote menigte rond de 19 legervrachtwagens, waarop de lijkkisten waren geplaatst. Deze waren behangen met de nationale kleuren van de landen, waarvan de slachtoffers onderdanen waren. De kisten van 7 niet- geidentificeerde slachtoffers waren be hangen met de vlag van Marcinelle. Er werd verder een Mohammedaanse plech tigheid gehouden ter nagedachtenis van een Algerijnse mijnwerker en een protes tantse dienst voor een Hongaar. In de loop van de afgelopen vier en twintig uur zijn in totaal 63 opstandelin gen door de Franse veiligheidstroepen ge dood en vijf gevangenen gemaakt. De ac ties werden uitgevoerd in de gebieden rondom Bone. Constantlne en Oran. Twee bomaanslagen te Oran hebben het leven gekost van een Moslem en drie personen werden gewond. Op uitnodiging van het ministerie voor cultuur te Moskou en door bemid deling van het Ned. instituut voor inter nationale culturele betrekkingen, zijn dr. H. K Gerson, directeur van het Rijksbu reau voor kunst-historische documenta tie te Den Haag en J. C. Ebblnge Wubben. directeur van het museum Boymans te Rotterdam heden naar de Sovjet-Unie vertrokken. Zij zullen o.a. deelnemen aan het Rembrandtcongres te Leningrad, dat daar ter gelegenheid van de Rembrandt- tentoonstelling wordt gehouden. In Mos kou zullen rij een aantal schilderijen-col lecties bezichtigen. Tijdens hun verblijf zijn zij de gasten van de Russische rege ring. (Ingez. Medi-Adv.) Schroeiend-brandend Maagzuur kunt U blussen, On-mid-del-lük - met Bennies_. Gewoan een 9f twee Rennies laten smel ten op. de tong - en alle leed is geleden. Water of zo komt er niet aan te pas en omdat Rennies één voor één hygiënisch verpakt zijn, kunt ge ze altijd makkelijk bij U steken. Een prettig middel en smakelijk bovendien. Vraag een pakje Rennies en U bent voor lange tijd ge wapende Voor Uzelf - ook óm een dis- genoot-fcn-nood uit de brand te helpen. DONDERDAG Pieterskt-rk. Zangavond t. b. v. bouw nieuw Di;B<conessenhuis. Medewerking ver lenen o.a. acht koren. Sprekers ds. J. N. de Ruiter en ds. C. v. d. Weele, 8 uur nam. Zulderktmk: Classicale Jeugdmeting. Sprekers prof. dr G. C. Berkouwer en prof. dr. S. U. Zfciidema. 8 uur nam. SchouwbxurgK. en O. Ned. Comedie „Een hu we Dijk onder Lodewljk XV". 8 uur nam. Rijksherbarium (Nonnensteeg 1): Le- denverg. Koia. Ned. Natuurhistorische Ver afd. Leiden. -8 uur nam. „Pniël" ("JMiddelstegracht)Opening knutsellokaal Leldersraad C.J.M.V. „De Ontmoeting", 8 uur nam. St.-AntonluB Clubhuis: Feestavond Ont spanningsver. J4.Z.H., 8 uur namiddag. De Kleine Ihurcht (N. Rijn 19): Proef- spraakles Instltfcuut „Rhetorica", 7.45 uur namiddag. Oegstgees't: Het Witte Huls. Mode show door Modohuis van Strlen. 8 uur nam. fTRIJDAG Schouwburg: K. en O. Ned. Comedie „Een huwelijk onder Lodewijk XV". 8 uur nam. Doelenkazerne (Officiersmess)Alg. Ver. van Reserve-officieren. Lezing kolo nel B. Koning o\wr de strategie van de koude oorlog. 8 uvut nam. Rehoboth: Ned. Chr. Vr. Bond. Spr. mej. L. van Woerden over: „Vrouwen ach ter tralies". 8 uur wam. SchuttershofOpening Vebo-jongeren dag. 8 uur voorin. Academie: Voordracht prof. Paul D. White van Boston -over de ontwikkeling der cardiologie, 4 uur namiddag. Veemarktterrein: Jongerendag Vebo. 8.15 uur voormiddag. Aanvang wedstrijden, Ruiterdemonstratie 2" uur nam. Prysuit- reiking, 4 uur 't Schsuttershof. Wassenaart. Café v. d. Zalm, Langstraat 54: Ver. vmi Aquariumliefheb bers. Spr. dr. J. M. I»odewijks, 8 u. n.m. ZATERDAG Rehoboth RapenburgJ)Receptie zilve ren ambtsjubileum ds. J. van der Wiel. 3.305 uur nam. Posthof: Wandeling afti. Lelden Nederl. Chr. Reisver. van De Kievit naar Katwyk, 2.20 uur namiddag. ZONDAG1 Luxor-theaterByzon der Kerkewerk Herv. Gem., 10.30 uur voormiddag. Steenschuur 6: Genunleerde Lage van Thosophen. li uur voorm. MAANDAG SchouwburgAbonnemdntsvoorstelling Haagse Comedie „The Greast Sebastians". 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad, uur nam. Ambachtsschool (Haagweg^)Uitreiking van diploma's, 8 uur riamiddug. De Harmonie: Ned. Ver. Ebqx>gé. Spr. J. Cohen over Israël, 8 uur namllddag. meespelen. Het was hem namelijk opge vallen, dat hq in bioscopen op het wit te doek wel vaak een rooms-katholieke huwelijksvoltrekking, maar nog nooit een protestantse had aanschouwd. Het zou geen kwaad kunnen, zo had hq ge meend, dat de vele honderd duizenden bioscoopbezoekers nu ook een6 een pro testantse huwelijksceremonie te zien zouden krijgen. Protestantse kerkelijke autoriteiten in Sleeswijlk-Holstein hebben zich thans met de aangelegenheid bezig gehouden. Onder voorzitterschap van propst Kieck busch heeft een bijeenkomst van predi kanten plaats gehad, waarop de affaire van a tot z besproken werd. Ds. Meier mam er zelf niet aan deel, omdat hij wegens een keelongesteldheid een kuur ondergaat. Op deze vergadering ver klaarde de propst. dat hij nog steeds be schermend achter dr. Meier staat en dat hij zelf graag de verantwoording voor diens film-activiteiten op zich neemt. Prof. Thielicke had zich, volgens hem, vergist en ihij had een wel zeer slechte methode gekozen om tegen het gebeurde te protesteren. De letterlyke tekst van een verklaring van de verzamelde predikanten, die het met propst Kieckbusch eens waren en die ds. Meier eveneens verdedigden, kon tot dusverre nog niet worden gepubli ceerd. omdat een permanent comité van de synode er eerst nog officieel haar goedkeuring aan moet hechten. De in West-Herlijn residerende pro testantse bisschop, dr. Otto Dibelius, die als voorzitter van de Raad der Evange lische Kerken in Duitsland aan het hoofd van de protestantse Duitse ker ken aan beide zijden van het ijzeren gordijn staat, heeift zich intussen even als de kerkelyke autoriteiten in Slees- wij k-Holstein met liet geval-ds. Meier bezig gehouden. Hij heeft in een brief aan de Propst van Eutin, Kieckbusch, te kennen gegeven, dat wat in Malente was gebeuid, niet had mogen geschieden. Bij alle officiële handelingen, zo schreef hy, dus ook bij het sluiten van een huwelyk, verkondigt de kerk Gods woord. Zulk een verkondiging moet altyd echt zijn en mag nooit gespeeld worden. Hy hoopte, dat dit geval er toe zal bijdra gen, het verantwoordelijkheidsgevoel van de dienaren der kerk sterker te maken. Kerkelijk Leven Geref. Kerken Beroepen te Monni kendam P. van der Veen, kandidaat te Eede; te Roosendaal Z. C. Versluis te GiessenRijswijk (N. Br.). Geref. Kerken onderh. art .31 K.O. Tweetal te Zwolle (3de pred.pl.) M. J. C. Blok te Utreoht-noord/west en C. G. Bos van de Noord Oostpolder. 'Beroepen te OrangevlHe (Ontario, Canada, Can. Ref. Church) J. P. van der Stoel te Amster dam-C; te Gorinchem, A. H. Algra, mis sionair predikant voor de samenwerkende kerken van Bedum, Groningen e.a. te Kp. Raeng Post Ngabang (West Borneo). Chr. Geref. Kerken Tweetal te Zaam- 8lag M. Baan te Dordrecht en E. Velema te Maassluis. Beroepen te Nijmegen A. W. Drechsler te Amsterdam-N. Bedankt voor Bussum H. C. van der Ent te Werken dam. Geref. Gemeenten Tweetal te Rotter dam-C, Chr. van Dam te Barneveld en A. Vergunst te Corsica (U.S.A.). Doopsgezinde Broederschap Bedankt voor Rottevalle-Witveen (Fr.) mevr.. Har- dorfDijkstra te Holwerd. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) wind m/6. Stockholm geh. bew. wzw 2 Oslo mist wzw 1 Kopenhagen regen zzw 2 Aberdeen mist windstil Londen mist windstil Amsterdam licht bew. o 2 Luxemburg half bew. ono 2 Parijs nevel o 2 Bordeaux mist ono 1 Grenoble mist windstil Nice zw. bew. w 2 Berlijn half bew. ozo 2 Prankfurt mist windstil Mlinchen mist windstil Zünch mist windstil Genève mist windstil LiOcarno geh. bew. windstil Wenen onbew. windstil Innsbruck mist w 2 Rome zw bew. ono 4 AJaccio zw bew. ono 2 Mallorca licht bew. nno 3 TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Rembrandt?' Tentoonstelling „Wie waa (Tot 8 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelllng „Van kiel tot pot". (Tot 1 oktober). BoerhaavezalenTentoonstelling van werk van Mlep de Leeuwe, Jos Mertens en Dick Loef. Werkd. 25 en 710 uur nam.; zond. 25 uur nam. BIOSCOPEN Rev „Johnny Guitar" 18 Jr. Werkda gen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Vergeef mij" 18 jaar. Trianon „Charli's tante" 18 Jr. Werk dagen: 2.30. 7 en 9.1ö uur. Zondag: 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Casino „Vuile handen" 18 Jr. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lido .Serenade" 14 Jr. Werkdagen: 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lrixor „Morgen zie lk Je weer" A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apotheken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 22 september 8 uur waargenomen door: Apotheek Kok, Rapen burg 9. telef. 24607; Apotheek Tot Hulp der Menschheld. Hooigracht 48 tel. 21060; Apotheek Oegstgeest. Wllhelminapark 8, telefoon 26274. BU geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2