Onze uiterste defensie-inspanning en waakzaamheid blijft geboden! LONDENSE CONFERENTIE AL MET HAKKEN OVER DE SLOOT WEERBERICHT Plannen in N.A.V.O. verband tot 1960 vereisen 1550 miljoen Bond van kanaalklanten is een aanloop voor een beroep op de Verenigde Naties „Het gaat om handhaving van de internationale rechtsorde" GEEN KRUIMELTJE BROOD OP DE PARIJSE TAFELS.... 95ste jaargang DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1956 No. 28940 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Smgel 1 Leiden Glr0 no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7._ 1?er kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 oer week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ina van de memories van inelirhtina r»n de DvereenlenmOirt de mVcnmni vn n f4 e Aflnnhct Ter inleiding van de memories van toelichting op de begroting van Oorlog en van Marine heeft de minister van Oorlog en van Marine een nota aan de Tweede Kamer overgelegd. Daarin worden de politieke en mili taire doelstellingen van de Nederlandse defensie inspanning belicht. Het standpunt is nog steeds, dat Nederland in gemeen overleg in de NAVO zo goed mogelijk aan de Westerse defensie-inspanning zal blijven bijdragen en dat het niets mag nalaten om zijn strijdkrachten zo gevechtsvaardig mogelijk te maken. Overeenkomstig de uitspraak van de Atlantische Raad, is de regering van oordeel, dat de gezamenlijke defensie-inspanning van de Atlantische landen niet alleen tot nu toe agressie door Sovjet-Rusland in Europa heeft voorkomen en ertoe heeft bijgedragen, dat de Sovjet-regering de scherpe Stalinistische koers met de daaraan verbonden acute conflictsrisico's heeft verla ten, maar ook, mits volgehouden, de voorwaarden heeft geschapen voor een situatie waarin de veiligheid van het Atlantische gebied voor de toekomst zo goed moge lijk is gewaarborgd. Tot nu toe Russische agressie voorkomen veiligheid dient in toekomst gewaarborgd In green geval mag de waakzaamheid van het Westen ook maar enigermate verslappen, zolang de politiek van het communistisch blok haar expansionistisch karakter, mede voortvloeiend uit de doelstelling van vestiging van een communis tische wereldorde, behoudt, zolang internationale conferenties als die te Genève in 1955 zonder vrucht blijven, en zolang geschilpunten, waarvan de oplossing voor waarde is voor de vestiging van een blijvende vrede waaronder als gevaarlijkste het Duitse vraagstuk in onverminderde scherpte blijven voortbestaan. Te sterker geldt de noodzaak van onverminderde waakzaamheid, nu uit niets Is gebleken, dat de doOr de Sovjet-Unie aangekondigde inkrimping van haar mili tair apparaat ook heeft geleid tot vermindering van haar gevechtskracht. Al kan thans de kans ophet plotseling uitbreken van een gewapend conflict wellicht kleiner worden geacht dan enige jaren geleden, de dreiging van een zeer omvang rijk, modern en paraat oorlogsapparaat op de achtergrond, is in volle zwaarte blijven bestaan. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIII Tweede parate divisie in 1957 De reorganisatie van het leger om vat, aldus minister Staf, hoofdzakelijk het tegemoetkomen aan de wens van de NAVO tot vorming van een tweede; parate divisie. Dit zal slechts mogelijk zyn door het verkleinen van de divisie organisatie zonder verlenging van de diensttijd. De vorming van de tweede parate divisie zal dan reeds in 1957 kunnen worden ingeleid. Wanneer deze divisiie gereed is, moeten alle divisies ook de mobilisabele op andere 'wijze ge formeerd worden. De parate divisies zullen te zamen een actief legerkorps vormen en de reserve-divisies een reserve-legercorps, beide korpsen aangevuld met een be perkt aantal legerkorpstroepen. De minister ziet die plan als de enige op lossing om onder een voor ons land aanvaardbaar defensieplafond te blij ven. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH land- en luchtstrijdkrachten, die twee hoofdtaken moeten kunnen vervullen. Deze taken zijn: de gepleegde agres sie door een krachtig strategisch Uncht- tegenoffensief met atoomwapens te vergelden en daarnaast de eerste vijan delijke acties op te vangen op» een „schild" van parate strijdkrachten, d.w.z. van soldaten en tanks, gesteund door schepen en vliegtuigen. Zonder een dergelijk schild komt de waaurschu- wing van een aanval te laat, gaat het grondgebied en het verdedigings-poten- tieel van de westelijke landen verloren en kan het strategisch tegenoffensief niet tot ontwikkeling komen. De vijand moet kunnen worden tegen gehouden. Stuit hij immers opi tegen stand, dan moet hij zich, om een door braak te forceren, concentreren!, waar door hij kwetsbaar wordt voor de tacti sche atoomwapens van de verdediging. Hij moet worden opgehouden totdat het strategisch tegenoffensief zijn aanvallen de strijdmiddelen, zijn opmarswegen, zijn personele en materiële reserves zodanig zijn aangetast, dat zijn aanval tot stil stand moet komen. De enkele aanwezigheid van een der gelijk schild, mits krachtig genoeg en goed opgesteld, vervult een eigen, essen tiële functie in de afschrikking van Geen verslapping Zelfs al treedt een internationale ont spanning in, groter, w eikel ijker en duur- eamer dan thans nog het geval is, dan nog blijft behoud van een machtseven wicht in ieder geval noodzakelijk om te voorkomen, dat tegenstellingen zich op nieuw tot een voor de vrede gevaarlijke crisis toespitsen. Hierin is dan ook de reden gelegen, dat voortdurend gehoopt moet worden op en gestreefd naar een algemene ontwapening. Tweeërlei taak Ook voor het jaar 1957 zijn in de plan nen voor de ophouw van de Nederlandse strijdkrachten de hoofdlijnen aangehou den van het tot nu toe gevoerde def ensie- beleid. Het doel van de door de NAVO ont worpen verdedigingsinspanning blijft tweeërlei: in de eerste plaats te voorko men dat opnieuw een oorlog uitbreekten in de tweede plaats, in het geval die tóch mocht ui'threken, het gehele grond gebied van alle aan de NAVO deelnemen de landen zo goed mogelijk tegen de aanval te verdedigen en voor vijande lijke bezetting te vrijwaren. Deze doel stelling vereist de opbouw van zee-, Koningin consulteert Reconstructie oude Kabinet onwaarschijnlijk (Van onze Haagse redactie) Voor de tweede maal binnen enkele dagen heeft H.M. de Koningin de vice- president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers ontvangen. Verwacht wordt, dat ook de beide Kamervoorzit ters nog over staatsrechterlijke advie zen worden geconsulteerd. Niets wees er echter gisteravond op. dat op korte termijn op een oplossing der proble men, welke zich rond de Kabinets formatie hebben voorgedaan, mag worden gerekend. De onverzoenlijkheid, welke er bü de twee grote partijen PvdA en KVP 'bestaat, houdt in, dat een reconstruc tie van' het demissionaire Kabinet wei nig kans op slagen heeft. Wie meent, dat er onder de politieke groeperingen nu een toestand heerst van „rustig afwachten" slaat de plank enigermate mis. Immers achter de schermen vindt er nog steeds veelvuldig beraad in eigen kring plaats. Vast staat, dat de consultatie van H.M. de Koningin met de professoren Beel, Donner, Kranenburg en Oud, voornamelijk betrekking heeft gehad over de vraag, in hoeverre het ont slag van het Kabinet-Drees zou kun nen worden geweigerd. Zijn wjj wel ingelicht, dan is het advies van de ge- consulteerden unaniem geweest, dat van een weigering van het ontslag weinig heil te verwachten is. Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met later meer bewolking en weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 SEPTEMBER Zon op: 6.26 uur; onder: 18.43 uur. Maan op: 18.47 uur; onder: 8.01 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.56 en 16.14 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's agressie, het primaire doel van de ver- dedigingsinspanning. d6 regering is ech ter van mening, dat, voorzover het de verdfèdiging van de centrale sector van west-Europa betreft, het schild zijn laatstbedoelde functie slechts dan doel matig zal kunnen vervullen, wanneer wordt vastgehouden aan de integratie van de strijdkrachten van de thans bij die verdediging betrokken bondgenoten. Slot op pag. 2 Minister Dalles boekt succes (Van onze Londense correspondent) De tweede Suez-corrferentie in Londen is goed begon nen: reeds na de eerste dag, welke gewijd was aan alge mene beschouwingen lijkt het niet al te gewaagd om te voorspellen, dat de conferentie haar zegen zal geven aan het plan tot oprichting van een vereniging van kanaalgebruikers. De preciese vorm welke het plan zal aannemen staat natuurlijk nog niet vast. Vandaag zou de conferentie in bijzonderheden op het voorstel in gaan. Of alles hier in Londen tot in de puntjes zal kun nen worden geregeld is de vraag, want de conferentie heeft haast. Het is vooral psychologisch noodzakelijk, dat er in ijl tempo spijkers met koppen geslagen wor den. Eind van de week dient de conferentie daarom af te lopen. De openingsdag werd door Dulles beheerst, die zich met zijn gehele persoon achter het in oorsprong Amerikaanse plan voor een bond van kanaalklanten stelde. Hij sprak twee maal, in de ochtend en tenslotte als hekkesluiter des avonds. Zijn betoog heeft op de andere deelnemers diepe indruk gemaakt. Dulles heeft waarschijnlijk reeds meer dan de helft van de landen, welke in Londen aanwezig zijn, in beginsel voor zijn plan gewonnen. Gistermiddag, onmiddellijk na zijn aankomsit op het vliegveld Valkenburgheeft de Franse maar- Zoals de zaken er op het ogenblik voorstaan, doen aan het komende gebruikers- verbond mee: de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Neder land, Noorwegen, Italië, Australië en Nieuw-Zeeland. Denemarken en Zweden houden nog een slag om de arm, maar behoren tot de weinigen, die voorstanders zijn van een onmiddellijk beroep op de Ver. Naties. Spanje, Perzië en Japan aarzelen nog, maar er is weinig twijfel, dat de Japanners, die Dulles een aantal concrete vragen hebben gesteld, welke hij onmiddellijk beantwoordde, ook van de partij zullen zijn. Perzië betoogde, dat Nasser de deur had opengelaten en dat hij daarom voor er verdere stappen genomen worden, nader gepolst dient te worden. Pakistan is uitgesproken afwijzend, maar het is niet onmogelijk dat ook dit land tenslotte nog bijdraait. Het zegt, dat het plan door de landen van het midden-Oosten te recht of ten onrechte beschouwd wordt als een dwangmiddel tegen Nasser. Maar uit de betogen van Dulles bleek duidelijk, dat dit in wezen helemaal niet zo is. Integendeel, het gebruikersplan is voor alles bedoeld als een middel om Nasser de hand toe te steken. autoriteiten, welke laatsten het beheer van bruggen en signalen blijven behou den. Dulles ziet de kanaalgebruikersver- eniging niet in de eerste plaats als een instrument om schepen door het kanaal te dirigeren, maar als een organisatie met wijde strekking, welke voor de be langen van de zeevarende volkeren in de ruimste zin zal opkomen. De vereniging dient ook te beslissen over andere mid delen van bevoorrading en toevoer, zoals de aanleg van buisleidingen en zonodig de organisatie van een route om de Kaap. Ijskoude advocaat in vuur De vereniging moet ook optreden als lichaam, dat de Ver. Naties zal inlichten en ermee zal onderhandelen. Als zoda nig maakt het nieuwe gebruikersorgaan een concrete oplossing van het Suez- probleem mogelijk, doordat het de Ver. Naties het nodige houvast kan geven. De vereniging is een soort noodverband, dat wordt aangelegd om de zich onmid dellijk voordoende vraagstukken betref fende de kanaalvaart op praktische ma nier voorlopig op te lossen. Dulles was, zoals altijd, ook nu weer in de conferentie-zaal van Lancaster House meestal de ijskoude advocaat, maar hij liet zich gaan, toen hij in zijn slotbetoog er herhaaldelijk de nadruk op legde, dat het kanaalplan geheel in overeenstemming is met de geest van het Handvest van de Ver. Naties, dat eist dat er gehandeld dient te worden. Niet om vrede zonder meer te handha ven, maar ter verdediging van de inter nationale rechtsorde. „Zonder dit", riep Dulles met vuur uit, een vel papier op tafel smijtend, „is het Handvest ge doemd". Nog moeilijkheden bij de uitwerking te wachten Dulles sprak dit gedeelte van zijn rede spontaan uit, zonder aantekenin gen. Minister Luns oogstte vooral Dul les' bijval, toen hij met nadruk betoog- Egypte houdt beheer van de bruggen Dulles blijft optimistisch. Hy zegt, dat het misschien wel gemakkelijker is voor Egypte om op 3000 mijl afstand tegen persberichten te keer te gaan, maar of Nasser zich verzetten zal tegen de door tocht van een schip, dat slechts twee meter van hem verwijderd is, blijft nog altijd de vraag. Dulles hoopt op een op de feiten berustende samenwerking op plaatselijk niveau tussen de vereniging van kanaalgebruikers en de Egyptische schalk Juin een bezocigebracht aan ir. C. Staf, minister van Oorlog en Marine. de dat het er thans voor alles om te doen is, dat de in Londen aanwezige landen hun eenheid bewaren. De conferentie, hoe terughoudend In het Lancaster House te Londen is gisteren de tweede Suezkanaal- conferentie begonnen. Een deel van de gedelegeerden met links op de foto minister Luns en de Neder landse ambassadeur in Londen mr. Stikker. sommige landen in den beginne ook wa ren tegenover het gebruikersplan, zal thans zo goed als zeker het voorstel steunen omdat de nieuwe organisatie al ler belangen symboliseert. De eerstvol gende dagen zullen zich echter, bij de praktische uitwerking van een op zich zelf aanvaard denkbeeld, nog wel moei lijkheden genoeg voordoen. Degenen, die weinig voor het plan voelden, omdat het een hinderpaal dreigde te vormen voor de kanaalvaart» zijn met de wijdere strekking ervan mis schien te verzoenen en vooral met de gedachte dat het plan juist een voor waarde is om later de Verenigde Naties in te schakelen, hetgeen thans kenne lijk de bedoeling is. Dulles gaf toe, dat indien Nasser blijft eisen, dat alleen Egyptische loodsen in dienst van de ver eniging mogen treden, dit deel van het plan betreffende de aanstelling van ei gen loodsen zal moeten vervallen. Dul les zei echter, dat de Ver. Staten Ame rikaanse schepen niet zal weigeren Egyptische loodsen te gebruiken! O Slot op pag. 2 Regering vordert onvervaard bedrijven van de bakkers Ook in de hoofdstad winkels voor onbepaalde duurdicht (Van onze Parijse correspondent) Zoals gisteren reeds te vrezen viel, hebben de Parijse bakkers het hoofd niet in de schoot gelegd, maar wel de armen over elkaar geslagen. Op een spoed vergadering, die gistermiddag in Parijs werd gehouden, hebben zij namelijk in grote meerderheid besloten zich aan te sluiten bü hun collega's in de provincie en uit protest tegen het regeringsverbod om de broodprijs te verhogen, van vandaag af hun winkels gesloten. De broodstaking zal onbepaalde tijd duren, aldus verklaart de bakkersresolutie onvervaard! De regering heeft echter even onvervaard haar antwoord gegeven door alle stakende bakkerijen te vorderen. Twee bakkers, die een collega wilden belem meren zijn werk voort te zetten, zijn in hechtenis genomen. De staatssecretaris voor Economische Zaken, Jean Masson, heeft in een radio-boodschap de bakkers voor de nieuwe situatie aansprakelijk gesteld. Hij heeft echter nog niet onthuld hoe de regering denkt te handelen om de gevorderde bakkerijen weer in bedrijf te brengen. In elk geval zal vandaag in Parijs geen kruimeltje brood op tafel verschijnen Bestuursuitbreiding Jungschlager-foiuls Geschokt over laffe molestatie mevr. Bouman „Het Jungschlager-Fonds bericht, dat mr. K. T. M. v. Rijckevorsel, die deel uitmaakt van het Jungschlager-Co- mité van prof. R. P. Cleveringa, mr. A. Goekoop C.s. (Manifest der Zeven), is toegetreden tot het bestuur van het Fonds. Dit bestuur bestaat thans uit de heren: prof. mr. P. S. Gerbrandy oud minister-president; prof. mr. J. M. van Bemmelen, hoogleraar in het Strafrecht en de strafvordering aan de Rijksuniver siteit te Leiden; de heer M. de Bloeme, oud-voorzitter van de Alg. Rekenkamer; de heer N. H. ter Kuile. industriëel te Enschede en mr. K. T. M. van Rijcke vorsel, lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. Voorts is een nauw overleg tot stand gekomen met het Nationaal Contact comité. dat als coördinerend lichaam van 44 landelijke comité's in de dagen dat Nederland poogde Jungschlager te redden, zoveel nuttig werk heeft ver richt. Het Jungschlagerfonds heeft, zoals men zich zal herinneren, o.m. door ad vertenties in buitenlandse bladen, ge tracht de wereldopinie wakker te schud den ten behoeven van onze onschuldige landgenoot. Deze taak behoort met be hulp van de nog aanwezige middelen te worden voortgezet ten behoeve van onze landgenoot George Schmidt, tegen wie de openbare aanklager onlangs 15 jaar gevangenisstraf heeft geëeist. Het bestuur van het Fonds is ten zeerste geschokt en verontwaardigd over de laffe pogingen tot molestatie van de verdedigster, mevrouw Bou man, en de wijze, waarop van bepaalde zijde wordt getracht een veroordeling te bewerkstelligen. Niettemin zijn er ook tekenen die er op wijze, dat er andere krachten in Indonesië werk zaam zijn. Het Fonds heeft daarom be sloten dat vóór de uitspraak van de rechter, die in oktober mag worden verwacht, nog niet tot openbare stap pen zal worden overgegaan." P.T.T. iverkt met groot verlies De P.T.T. verwacht in 1957 een ver lies van ongeveer 35,6 miljoen. Dit on danks het feit, dat op 11 miljoen meer inkomsten gerekend kan worden. Ge volgen van een groeiend bedrijf. Zowel als van verhoging van het loon- en prijspeil. De totale loonkosten zullen in het komende jaar tot 305,6 miljoen oplopen. In de begroting voor 1957 wordt dan ook gezegd, dat bekeken zal wor den, welke maatregelen zullen moeten worden getroffen teneinde weer een evenwicht te verkrijgen. De P.T.T. zal ook in het volgende jaar niet kunnen voldoen aan het steeds stijgende aantal verzoeken om telefoonaansluitingen, hoewel een groot aantal verbindingen reeds tot stand werd gebracht.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1