Op Vebo presenteerde zich vandaag prachtige collectie fokvee „Meer begrip kweken voor functie van de veehouder" IN FRANKRIJK IS „RODE STREEP" BIJNA BEREIKT DE DEMOCRATEN GINGEN ER MET DE BAL VANDOOR.... DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1956 Leiden is vandaag weer Vebo-stad. Onder de meest ideale weersomstandigheden voor een buitententoonstelling presenteerde zich vandaag een prachtige collectie fokvee op het Leidse veemarktterrein. Het is de Vebo, een organisatie, die reeds zeer veel werk in het belang van de veehouderij heeft verzet, die hiermede een traditie van ruim twintig jaar handhaaft. Terwyl de jury op het marktterrein het aangevoerde vee aan deskundige blikken onderwierp, vond om tien uur onder grote belangstelling in het Schut tershof de opening van deze 21ste Vebo plaats. Onder de vele aanwezigen, die deze ochtend voor het eerst of by ver nieuwing hun interesse toonden voor deze jaarlijks terugkerende Vebo-mani- festatie, waren o.m. de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland. mr. J. Klaasesz, beschermheer van de Vebo, de secretaris-genpraal van het departement van Landbouw en Voedselvoorziening, mr. dr. J. Patijn, de burgemeester van Leiden, j'hr. mr. F. H. van Kinschot, de wethouders A. J. Jongeleen, D. van der Kwaak en S. Menken, de gemeente secretaris, mr. J. Bool, tal van burge meesters uit de omliggende gemeenten, leden van de Leidse raad en talloze ver tegenwoordigers uit het agrarische leven, terwyl ook mevr. mr. E. M. Kesper BeCkering, echtgenote van de oud-com missaris van de Koningin in Zuid-Hol land, deze ochtend wederom van haar onverflauwde belangstelling voor het Vebo-werk blijk gaf. EXPORT OPVOEREN De voorzitter van de Vebo, de heer J. W. Bonda, heette allen hartelijk welkom en zette nog eens uiteen, dat de veehou derij een zeer belangrijke bijdrage levert aan onze export, ja zelfs een aanzienlijk exportsurplus heeft. Volgens spr. dient dit niet alleen in stand gehouden te wor den, doch moet de export beslist worden opgevoerd teneinde onze handelsbalans in evenwicht te houden. Wanneer wij thans moeten constate ren. dat juist bij dat deel van onze be volking, dat van zo grote betekenis is voor ons welvaartestreven, het tegenover gestelde van welvaart duidelijk zichtbaar is, dan hapert hier volgens de heer Bonda iets aan. In dit verband herinnerde hy aan een recente uitspraak van de demis sionaire Minister van Landbouw „dat hij herziening van het landbouwbeleid nood zakelijk acht". Het is van wezenlijk belang, aldus spreker, dat er meer begrip wordt ge kweekt voor de functie van de agrariër en met name van die van de veehou der. Vervolgens wees de heer Bonda er op, dat de emigratie en de zuigkracht van de industrie mede oorzaken zyn om het landbouwbedrijf naar behoren uit te oefenen. Ondanks deze factoren had de beer Bonda bewondering voor de onver stoorbare energie voor de leden van de Vebo, waarvan deze tentoonstelling weer een voorbeeld is. Het tentoongestelde vee. de zuivel en de jongerenaotiviteiten bewijzen z.i., dat er nog boeren zijn. die de hen geboden middelen hebben aan gegrepen om weerstand te bieden aan 'n dreigende inzinking van hun maatschap pelijk bestaan. In dit verband bracht spreker hul'de aan de boeren, die in het verleden en het heden getoond hebben ruggegraat te bezitten en aan hen, die onvermoeibaar bezig zijn om het door wetenschap bereikte ingang te doen vin den bij de agrariër. Woorden van dank richtte de heer Bonda tenslotte ook tot allen, die het Vebo-werk steunen. VEBO DOET VOORTREFFELIJK WERK Burgemeester Van Kinschot, die hier na de expositie met een kort woord opende, stelde nog eens in het licht, dat de VEBO nü al vele jaren voortreffe lijk werk doet en dat het van essentieel belang is, dat er een goede verstandhou ding bestaat tussen stad en platteland. Hiervan hoopt Leiden in de komende jaren weer een bewijs te leveren door de bouw en inrichting van een nieuwe vee markt. waarvoor hij nogmaals de steun der rijksoverheid inriep. Ook voor de toekomst is volgens spre ker voor de VEBO nog een grote taak weggelegd. Zo zal het stimuleren van het aankweken van de vakkennis der landbouwbevolking, waardoor een kwali- teitsprodukt wordt verkregen, een gebie dende eis blijven. In dit verband juich te spreker het organiseren van een jon gerendag (deze wordt morgen gehouden. Red.) toe. Met het uitspreken van de wens. dat ook deze fokveedag aan de verwachtingen mag beantwoorden, ver klaarde de burgemeester de expositie voor geopend. LANDBOUWONDERWIJS VAN GROOT BELANG Hierna belichtte ir. P. Buck, directeur van de. R.-K Landbouwwinterschool te Voorhout, nog in het kort de grote be tekenis van het volgen van landbouwon derwijs voor de agrarische bevolking. Hoewel het Nederlandse landbouwonder wijs de vergelijking met het in andere doorstaan, moet dit ons niet het gevoel geven, aldus spreker, dat wij er al zijn. Ook in dit opzicht kan nog veel ge schieden. Daarnaast dient het volgen van dit onderwijs nog sterk te worden gepropageerd. Statistische gegevens heb ben het vorig jaar aangetoond, dat in Zuid-Holland van de 100 bedrijfsboe- ren boven de 35 jaar 72 geen landbouw- onderwys - in welke vorm dan ook - hebben gevolgd. Beneden de 35 jaar volgde 35% gèen landbouwonderwijs. Tenslotte wees ir. Ruck op het grote belang van eon goede economische be drijfsvoering. Het zal noodzakelijk zijn, dat de moderne boer van tiid tot tijd ook papier en potlood ter hand neemt om na te gaan of hij in eco nomisch en financieel opzicht juist te werk gaat. Ook in de agrarische sector geldt nog steeds het spreekwoord, dat kennis macht maakt. Nadat de heer Bonda een kort slot woord had gesproken, maakten de geno digden een rondwandeling over het marktterrein, waarbij zij met grote be langstelling kennis namen van het ten toongestelde vee. Onze deskundige medewerker tekent hierbij aan: Op die wo-onder wa-arme dag in sep tember, donderdag de 20ste vanwege die warmte waard om in dit herfstjaar „met gulden letteren geboekstaafd" te worden, is de Vebo haar eerste tentoon stellingsdag weer begonnen met het fok vee: blaarkop en zwartbont rundvee, varkens, schapen en geiten de paar den bleven blijkbaar afwezig. Na de opening in het Schuttershof, waar voorzitter Bonda nog eens wees op de wenselijkheid dat het toch zo goed is als een koe een goede produktie tot op hoge leeftijd kan handhaven (misschien is beter: zeer goede produktie geduren de niet zo gek lange tijd) en de direc teur van de Katholieke Landbouwschool te Voorhout wees op de gewenstheid van goed onderwijs aan de agrarische jongeren (en hce meer ze weten hoe meer ze weten dat ze nog zo weinig we ten geen angst dus voor zelfvoldaan heid bij de onderwezen jeugd) c'rgen autoriteiten en genodigden nrar het tentoonstellingsterrein waar de keurin gen in volle gang zijn en waar de belang stelling van de vele geïnteresseerden wel vooral uitgaat naar het rundvee, het blaarkop nog meer in het bijzonder Leiden is centrum voor het Rynstreek- blaarkopgebied. Het is steeds een hele bedoening om al die goede, soms zeer goede en beste stieren en koeien en koeien in groepen te beoordelen en terwyl we dit schrijven zyn de keuringen nog volop aan de gang. De blaarkoppen hadden een excellente groep fokstieren „in het veld": vijf oude ren kregen alle een eerste prijs en dat zijn ze alle ook vlot waard Voorop de 3%-jarige Berend, V. Knaap, van de K i. Ver. „Gouda en Omstreken", uit stal Schuringa te Fryzum, reeds be roemde bestsoortige solide stier, gevolgd door de drommels weinig mindere 3'2- jarige Emiel, v. Maarten, uit stal Jac. Dijkstra te Oldehove, van de k.i. „Vita Nova" te Ha.zerswoude en de bijna vijfj. roodblaar Rikus, V. Eduard, uit stal Sijtsma te Roodeschool, eig. H. Ange- nent te Woubrugge, die ook opvallend best van kwaliteit is en tevens zeer mas saal. Schitterend drietal. Maar dan volgt de tienjarige Gustaaf. de oude kam pioen, uit stal Schuiringa, van „Vita Nova", die nog steeds opperbest gezien De Commissaris van de Koningin in Zuid-Hollandmr. J. Klaasesz (derde van rechts), toont zijn be langstelling voor het aangevoerde vee. Geheel links de voorzitter van de Vebo. de heer J. IV. Bonda. (Foto L.D./Van Vliet.) mag worden al vertoont hy een klein pietsie slijtage, terwyl de 4'i-jarige Ba ron. v. Bert. uit stal Bakker te Olde hove (Oldehove is toch wel een brand punt in de fokkerij!), eig. „Vita Nova", een uitstekend hekkesluiter is: edel, mo gelijk iets ondiep, maar toch een best geheel. Dan waren er twee heel goede twee jarige eersten naast verschillende la ger geprimeerden met alweer een Ol- dehovese als IA: Gysbrecht, v. Knaap, van A. Roest jr. te Leiderdorp, best so lide geheel, horens kunnen wellicht iets edeler, gevolgd door de ook zeer goede Anton, v. Agnoldus. van J. v. d. Zon te Barwoutswaarder. die mogelijk in zijn achterbenen iets beter kon en een beetje heupig is. En bij de éénjarigen werd de Groningse Marinus, v. Karei v. Asinga, van J. J. Verhaar te Ter Aar gevolgd door de even goede Arie, v. Knaap, fa. A. H. Rotte veel te Oude-Wetering, beide ook heel goede eersten. We twijfelen niet of Berend zal straks de kampioenstitel veroveren. By de koeien zijn ook heel goede exem plaren met goede uiers en voor zover we de dieren thans gezien hebben zul len een paar beste Gustaaf-dochters, fa. A. H. Rotteveel, strijd hebben te leve ren tegen heel goede dochters van Do- rus van Schultingia fa. D. v. Os te Rijn- saterwoude. De zwartbonten maken als geheel ook een goede indruk. Maar hier zn niet zo vele excellerende stieren. De zesjarige Friese Witsens Teatske's Adema R. P v. Meibloem's Adema, van „Vita Nova" is van best type met een zeer goede romp. doch in zijn onderdanen niet he lemaal onberispelijk. Twee tweejarigen kregen een 1ste prijs: Peanster Eduard en Langwarder Wiers- ma 7. belde van „Vita Nova", beide goed typische stieren. En van de enter stieren werd de Z.W. Drentse Anton, v. Annette's Adema, van J. v d. Lip te Ter Aar, eerste: goed evenredig ge bouwd. goed type. kon beter ontwik keld zijn. We zullen niet ver mis zijn als we voorspellen dat de oudste kampioen wordt. De varkens hebben we nog niet gezien. De schapen waren nogal gewoon, geen kampioen-.ram, kampioen-ooi werd de lü-jarige 7445 l.o.v. F 6190, f.e. N. J. W. Olieman te Leidschendam. Kampioen bok bij de geiten werd de beste diepe 4-j. Neva H 931. van de afd. Nieuw-Vennep: kampioen-geit werd Jo- pie F 28 KS. zesjarige van J. Schen- keveld te Leiden, welke geit als 4-jarige 927 kg. melk met 4 08 vet in 300 da gen had gegeven. In de produktie-klasse was één geit aangegeven, de 5-jarige Grada 2, v. Drikusman, van P. J. Rosenboom te Lei derdorp. die als 4-jarige 1386 kg. melk gaf met 5.23 vet in 323 dagen. Baggermolens in het Suezkanaal mogen terugkeren Maar nu is er weer gebrek aan loodsen (Van onze Haagse redactie) Drie Nederlandse baggermolens, die op het ogenblik van de naasting werk zaam waren in het Suezkanaal, zullen waarschijnlijk binnenkort naar ons land kunnen terugkeren. De directie Tegeuslag hij plaatsen van waarnemingsmast in zee ter hoogte van Katwijk (Van onze Haagse redactie) De bergingsvaartuigen, „Zeeleeuw" en „Bruinvis" en de hulp-bok „Bato" zijn gisteravond de Scheveningse ha ven binnengelopen met de ongeveer 30 meter lange werkpaal, welke enige maanden geleden bij Katwijk in zee was geplaatst. De werppaal wordt gebruikt bij de werkzaamheden voor het oprichten van een tientallen meters lange mast, be stemd voor het doen van waarnemingen op het gebied van de golf- en getijbewe gingen langs de Nederlandse kust. In het najaar van 1955 werd met deze werkzaamheden begonnen. Men kreeg echter tegenslag, doordat het eerste ge deelte van de paal scheefzakte en moest worden verwijderd. Enkele maanden geleden werd de werkpaal op nieuw in zee geplaatst, met de bedoeling de werk- landen gegeven onderwijs glansrijk kan zaamheden voort te zetten. Het slechte weer van de afgelopen zomer maakte het werken echter on mogelijk. Tot overmaat van ramp viel de werkmast om en verhuisde naar de zeebodem. Na enkele vergeefse po gingen de mast te bergen, is men er gisteren met gebruikmaking van groot materiaal in geslaagd de mast boven water te brengen. Hangende in de takels van de hulp- bok „Bato" werd zij gisteravond in Scheveningen binnengebracht. De mast was bedekt met een centimeters dikke laag aangroeisel. Wanneer zij zal zijn schoongeschrapt. zullen de werkzaam heden weer van voren af aan begin nen Uiteraard hopen de mannen van van den Taks bergingsbedrijf, die het werk in opdracht van Rijkswaterstaat uitvoeren, nog op een periode van goed weer, om dit karwei nog tot een goed einde te kunnen brengen. Zilveren guldens komen iets trager De nieuwe zilveren guldens komen niet zo snel als aanvankelijk in de bedoeling lag. Het staatsmuntbedrijf heeft het oorspronkelijke aanmuntings programma van 50 miljoen moeten terugbrengen naar 3712 miljoen. Als gevolg van het voortbestaan van de behoefte aan nieuwe kwartjes, dub beltjes, stuivers en centen, zodat totaal 91,6 miljoen stukken van deze vier mun ten moesten worden geslagen. Boven dien werden enkele opdrachten voor an dere landen uitgevoerd. Aan de op brengsten van deze aanmuntingen voor derden is het te danken, dat in de be groting voor 1957 de exploitatielasten slechts een bescheiden verhoging be hoeven te ondergaan. ere ontvangst Magi voor Soekarno in Oostenrijk (Van onze correspondent te Wenen) Het is aan een toevallige samenloop van omstandigheden toe te schrijven, dat de ontvangst van Soekarno in Oos tenrijk een vrij koele indruk maakt te genover het enthousiasme in Moskou en Belgrado. Zoals reeds gemeld, kon het bezoek aan Wenen geen officieel karakter hebben met het oog op de zwakke gezondheidstoestand van de Oostenrijkse president Körner. Boven dien is kanselier Raab op grond van een vroegere uitnodiging juist nu de gast van de Zwitserse regering in Bern, maar ook de waarnemend kanselier is niet aanwezig. Zodoende werden de honneurs alleen door de minister van Buitenlandse Zaken waargenomen. De Oostenrijkse pers heeft van het bezoek slechts in de vorm van korte berichten op de tweede pagina notitie genomen. Daartegenover vindt men in een paar vooraanstaande bladen 'n za kelijke. maar duidelijke weergave van de gebeurtenissen, die zich rondom het proces van Schmidt en de verdediging door mevrouw Bouman te Djakarta hebben voorgedaan Het is de bezoekers van de opera op- geva llen. dat Soekarno reeds na het eerste bedrijf van „Aida" het gebouw had verlaten. Volgens het vastgestelde programma bracht wel Soekarno's* be geleiding een bezoek aan het Kunst historische Museum, maar de president zelf ging op het laatste ogenblik zijn eigen weg. Hij scheen er de voorkeur aan te geven een wandeling door de stad te maken, waar hij verscheidene winkels binnenging om lingerie en sou venirs te kopen. Morgen zal Soekarno in hotel Krantz een persconferentie houden, waarvoor echter onder de buitenlandse corres pondenten weinig belangstelling bestaat Spiraal van loons- en prijsverhogingen dreigt weer in beweging te sullen komen (Van onze correspondent in Parijs.) Bij al zijn Egyptische en Algerijnse zorgen die trouwens nauw met elkaar verweven zijn wordt de Franse premier Guy Mollet de laatste dagen nu ook weer in steeds beklemmender mate door economische en vooral sociale onheilstekenen bedreigd. De deputaties van de vakvereni gingen lopen de deuren van het Palais Matignon, om zo te zeggen, plat. En wanneer de accenten door de communistische, socialistische en christe lijke vakbondsleiders dan ook al even verschillend worden gelegd, toch zijn de teksten van hun klaagliederen wel eensluidend: de salarissen moeten dringend omhoog. De regering, ofschoon in meerderheid samen gesteld uit mannen van socialistische of tenminste „linkse" huize, kan deze vertegenwoordigers van de arbeidersklasse geen zeer opwekkend ant woord geven. Marianne is arm en de oorlog in Algerije kost iedere dag scheppen geld. Door salarisverhoging over de gehele linie zou het spook van de inflatie weer tot tastbare gedaante worden gematerialiseerd, en de geldelijke voordelen voor de arbeiders zouden dan spoedig in hun tegendeel verkeren, omdat de prijzen dan zeker nog sneller en hoger gingen stijgen. De Fransen hebben er zoals hier thans wordt gezegd sedert de laatste oorlog zelf voor betaald om deze elementaire regels van het economische spel nu wel op hun duimpje te kennen. Regering heeft „afspraak voor oktober" afgezegd De traditionele afspraak voor okto ber", waarbij de verhoudingen van lo nen en prijzen tussen regering en vak beweging plegen te worden onderzocht, zal dit jaar geen doorgang vinden, om dat Mollet bij voorbaat „niet thuis" heeft gemeld. De vraag dringt zich ech ter op of de vakverenigingen de rege ring toch niet zullen „vinden" Er wor den van allerlei zijden al plannen ge smeed voor groots-opgezette loon-acties en ook het dreigende woord „staking" is al meer dan één keer gevallen. Maar zelfs indien het niet tot een al gemene staking zou komen, blijft het toch te bezien of de regering zich nog lang met succes tegen die loon-eisen zal kunnen blijven verzetten. In 1952 heeft de toenmalige regering met de vakbonden namelijk een rege ling getroffen, die door het parlement ook bekrachtigd werd. en waarbij de zogenaamde „bewegende loonschaal" zou worden ingesteld. De levenskosten van de gemiddelde Franse familie wer den geanalyseerd waarna een lijst van 213 artikelen werd opgesteld waarvan de prijzen door een speciale gemengde commissie dagelijks op de voet gevolgd werden. Het jaar 1949 werd daarbij als uitgangspunt gekozen, zodat het alge meen indexcijfer voor 1952 op 142 moest worden vastgesteld. Sedertdien werd de ontwikkeling van die prijzen iedere maand officieel bekend gemaakt, waar door aan het Franse volk, om zo te zeg gen. een blik werd gegund op de econo mische barometer des lands. Spanning in Amerika's verkiezingsstrijd Hun vechtlust heeft duidelijk indruk op het volk gemaakt - Republikeinen moeten aanpakken (Van onze correspondent in Washington) De eigenlyke verkiezingsstrijd ln Amerika is begonnen onmiddellijk nadat de grote party-congressen, de conventies, achter de rug waren. Nog twee maanden en dan gaat het volk naar de stembus. Zoals men nu wel weet, zijn er slechts twee partijen, die meetellen in Amerika: de Republikeinen, die Eisen hower en Nixon als kandidaat hebben voor de functies van president en vice- president, en voorts de Democraten, die Stevenson en Kefauver kandidaat heb ben gesteld. Het startsignaal voor de grote, eens per vier jaar gevoerde, strijd heeft weerklonken en, om het in voetbaltaal te zeggen, onmiddellijk gingen de De mocraten er met de bal vandoor. Hun aanvalsgeest, hun vechtlust heeft in druk gemaakt. De Republikeinse conventie was het laatst gehouden. Eisenhower was van de vermoeienissen nog aan het uitrusten in een golf club, maar lang kon zyn vakantie niet duren, want toen de Republikeinen nog bezig waren op adem te komen, vertrokken Stevenson en Kefauver reeds per vliegtuig teneinde in een week contact op te nemen met democratische leiders alom in het „werelddeel", dat Verenigde Staten heet. Tempo-winst bij de start De democratische kandidaten, Steven son en Kefauver, hebben hun aanhan gers een soort geestelijke vitamine ver strekt. Het is opvallend hoeveel opti mistischer de Democraten geworden zijn. Waarlijk, deze partij maakt niet ae indruk begonnen te zijn aan een bij voorbaat verloren strijd' Wel overheerst nog de opvatting, dat de Republikeinen de beste kansen hebben, maar de tem po-winst, die de Democraten bij de van de combinatie-maatschappij, die het materieel beheert, de NV Holma heeft, tijdens de besprekingen in Egypte met de nieuwe Suezkanaal- maatschappij, alle toezeggingen daar toe van de Egyptische autoriteiten ge kregen, zo weet „Het Parool" te mel den. In de Holma zijn verenigd de firma's Adriaan Volker te Sliedrecht, Van Hat- tum en Blankevoort te Beverwijk en de Hollandse Aannemingsmaatschappij te Den Haag. De baggermolens hebben het werk. waarvoor zij waren uitgezonden, voltooid, één maand voor de overeenge komen opleveringsdatum. Zij bevinden zich echter nog in de Bittermeren en elke dag dat zij daar werkeloos blijven liggen, betekent voor de Holma een ver lies van ongeveer 16.000 gulden. Bij informatie deelde men ons mee. dat ..op papier" alles in orde is. „In de praktijk gaat het echter nog niet zo vlot als wij zouden wensen", aldus onze zegsman. „De moeilijkheden schijnen voort te komen uit het loodsenvraagstuk. Er zijn loodsen nodig om de baggermo lens van de Bittermeren naar Port Said te brengen, maar wij behoeven voor de doorvaart geen tolgelden te betalen. Nu er groot gebrek aan loodsen is, geeft men er in Egypte blijkbaar de voorkeur aan éérst de schepen, die wél tolgelden betalen te helpen. Onze baggermolens blijven daardoor liggen". De directie van de Holma heeft echter goede hoop dat ook deze kwestie bin nenkort zal worden opgelost, zodat het kostbare materieel elders zal kunnen worden gebruikt. start hebben gemaakt, wijst er op. dat er een spannende strijd gevoerd zal worden. Het enthousiasme van de Democrati sche leiders is hun maar niet zo komen aanwaaien. James A. Finnegan, de man die technisch de campagne leidt, is een rekenaar en strateeg. Hij is van de ver onderstelling uitgegaan, dat Stevenson in elk geval weer winnen zal in de negen staiten, waar hij ook in 1952 de overwin ning heeft behaald. Vervolgens ging hij na, in welke staten Eisenhower slechts met een kleine marge had gewonnen. Slechts één miljoen In 1952 waren er veertien staten, waar Eisenhower slechts tussen de 50 en 55,5 procent haalde. Zou Stevenson er thans in slagen deze veertien staten aan zijn kant te krijgen, dan zou zijn overwin ning zeker zijn. Dat betekent, dat er slechts één miljoen mensen anders be hoeft te stemmen dan vier jaar geleden, om Stevenson in het Witte Huis te bren gen! Uiteraard zuilen de Democraten in het bijzonder hun best doen om die veertien staten, waar het in 1952 een „dollartje op zijn kant" was, thans over stag te doen gaan. Moeilyk zal het zyn, maar onmogelijk is het niet. De Democraten hebben nog een an dere reden voor optimisme: opnieuw hebben de vakverenigingen thans verenigd in één geweldige organisatie van 15 miljoen leden zich uitgespro ken ten gunste van de topfiguren op de Democratische lijst. De A F.L.-C.I.O gaat niet zover, dat zij zich uitspreekt vóór de Democratische party als geheel. Het is traditie, da/t de vakverenigingen iedere kandidaat afzonderiyk op zijn politiek gedrag beoordelen en dan even tueel aanbevelen. Wat de topfiguren be treft, is de aanbevling uitgevallen ten gunste van Stevenson en Kefauver. Dat betekent allerminst, dat alle arbeiders nu voor dit tweetal zullen stemmen, maar een aanbeveling van het hoofd bestuur moet toch gewicht in de schaal leggen, al kunnen de Republikeinen er ook op wyzen, dat de Democraten in 1952 verloren hebben ondanks een derge- lyke steun van de arbeidersleiders. Het kwik stijgt. Die maandelijkse rapporten waren namelyk vereist, omdat de regering zich had verbonden in een algehele salaris herziening te zullen berusten, zodra de prijzen van die 213 artikelen met ten minste 5 pet zouden zijn gestegen. Het kwik is bijna iedere maand wat hoger op gekropen en de laatste stand in au gustus j.l. was 147.1. Het fatale cijfer is 149.1. want dan zullen die 5 procen ten prijsverhoging officieel zyn gere gistreerd. De lonen moeten dan derhal ve eveneens worden herzien waardoor het wankel evenwicht met de prijzen zal ziin verstoord en een devaluatie on vermijdelijk is geworden. Het is wel overbodig hier alle redenen op te. sommen die de regering kan aan voeren om het been zo lang mogelijk stijf te houden. Gans en al zonder wa pens is de overheid intussen niet. al werd de periode van het „economische dirigisme" dan ook al enkele jaren ge leden officieel uitgeluid. Invoer helpt niet De minister van Financiën. Paul Ra- madier, kan nog een zekere invloed op de prijzen uitoefenen door middel van import van artikelen, waarmede dan de binnenlandse produkten worden be concurreerd. Maar ook dit wapen is heel wat minder doelmatig geworden dan de overheid graag zou wensen, om de eenvoudige reden dat de „lobbies", de krachtig-georganiseerde groepen van handelaars, die belang hebben of menen te hebben! bij het tegenwoor dige prijspeil, meestal sterker blijken te zijn dan de regering. Zo heeft Ra- madier de laatste weken grote hoe veelheden buitenlandse boter ingevoerd die nochtans de Franse prijzen vrijwel onaangeroerd gelaten hebben. De ver klaring van dit verschijnsel was, dat de groothandel die buitenlandse en goedkopere boter eenvoudig had op gekocht en opgeslagen, om zo de be voorrading van de markt in eigen han den te kunnen houden! De regering zit dus in de knel tussen die twee machten de vakverenigin gen en de lobbies waardoor haar po sitie bij de dag benarder wordt. En met angst en beven houden Mollet en Ramadier de blikken dan ook op die sociale en economische barometer ge vestigd, die door de bewegende loon schaal werd ingesteld. De prijzen van het brood, het vlees, de boter, de aard appelen of het leer behoeven nog maar met een paar franken te stijgen, en de fatale rode streep zal zijn bereikt of overschreden. De regering en zy niet alléén heft inderdaad wel gegronde redenen om dit ogenblik met beklemd hart tegemoet te zien. Maarschalk Juin in ons land DOOR KONINGIN ONTVANGEN. Gistermiddaag zyn op het vliegveld Valkenburg de Franse maarschalk A. Juin en generaal-majoor N. Geurin aangekomen. Zy werden verwelkomd door de chef van de Generale Staf ge neraal B. R. P. F. Hasselman, de chef van de luchtmachtstaf luitenant-ge neraal A. Baretta, de sous-chef van de Marinestaf, Commodore A. H. J. van der Schatten-Olivier en de offi cier toegevoegd majoor der artillerie jhr. N. E. de Brauw. Nadat maarschalk Juin de erewacht had geïnspecteerd, begaf hij zich naar het Ministerie van Oorlog in Den Haag, waar hij een onderhoud had met de de- misionaire minister van Oorlog, ir. Staf. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Franse ambassade. Gisteravond namen de Franse gasten deel aan een diner in hotel „De Witte Brug", hun aangeboden door minister Staf. Vandaag inspecteerde generaal Juin in de Julianakazerne een erewacht, waarna hy een byeenkomst bywoonde van de voorzitier van het Comité van verenigde chefs van staven. Vanmiddag dineerden de officieren in de Franse ambassade, waarna zy 's mid dags door H. M. de Koningin te Soest- dyk werden ontvangen. Generaal Juin is vervolgens van het vliegveld Soesterberg weer vertrokken. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Gerrit, zn van J. P. v. d. Blom en C. Tegelaar; Josephina Wilhelmina. dr van J. J. M. Möller en W. Visser; Carla, dr van J. P. G. E. Mllané en C. de Costa; Johan nes, zn van B. Ouwerkerk en J. A. Sle- bert; Pleter, zn van G. Kooien en J. C. den Heijer; Neeltje, dr van J. Kromwijk en M. v. d. Bos; Lena, dr van P. Paauw en L. Filemon; Marijke Wilhelmina. dr van N. M. Remmelswaal en A. v. d. Plas; Antoon. zn van A. v. d. Heyden en H. Hoogeboom; Johannes Jacobus, zn van A. v. TongeTen en G. Kromhout; Laurens Marrie, zn van J. W. Wortman en N. v. Dam; Hendrlna Johanna Maria, dr van J. A. M. v. d. Blggelaar en H. J. C. de Roos. GETROUWD J. Schermer en M. C Nlbbelink; C. M. Troost en C. Dletz; J. Slngerling en T G. A. v. Haastrecht: H. J. Witte en A. v. Tol; L. Lacrolx en N Houweling: G. van Rij en M. A. A. de Moolj; I. T. Kooien en W. Abblnk; C. P. Nagtegaal en W Otgaar; T Ahrens en C. J v Loef: N. J. de Groot en M L. Tetteroo; J. Bavelaar en L H. J. Vlletstra; J. Ar bouw en A M. Ower- kerk; G. Boelstra en M C v. d Stok. OVERLEDEN M. Nlevaart, wed. van Crama, 67 Jaar.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11