Leidscli Volkshuis deinst niet terug voor moderne experimenten tegen demonstraties te Djakarta Krachtig Nederlands protest Ds. C. Molenaar deed intrede in Geref. Gemeente van Leiden 95ste jaargang Woensdag 19 september 1956 Tweede blad no. 28939 David voelde zich als dienstknecht allerminst de juiste man op de juiste plaats, en dit geldt evengoed voor mij, aldus spr. David bidt immers om verstand, dat is het vermogen kennis te krijgen van de goddelijke zaken en de wonderen van Gods woord. Deze bede is niet gebonden aan een he rtaalde tijd, doch dient dagelijks her haald te worden door hem, die knecht van de Heer wil zijn. Hij weet wat wij van node hebben en zo zullen wij de getuigenissen van God kennen. Dit houdt tevens een opdracht in, want wie de getuigenissen kent, moet volgens deze zijn opdracht ver vullen. Het woord getuigenissen heeft in de Bijbel twee betekenissen, nL Gods wet en het Evangelie. Beide zullen ver kondigd moeten worden, waarbij er bij de gemeente misschien weerstand ont staat tegen de prediking van de wet. Dat is echter van minder belang, aan gezien het de opdracht van de Heer is dit te doen. De kennis van de getuige nissen houdt tevens een ernstige waar schuwing in: men moet zich uitsluitend houden aan de getuigenissen en daar niet van afwijken. t „De Hollandsche boerin" 300 jaar Groot en bijzonder hartelijk was de belangstelling, welke zich gistermiddag concentreerde rond de heer F. C. On- nekink, de tegenwoordige eigenaar van het aan de Haarlemmerstraat 56 ge vestigde zuivelbedrijf „De Hollandsche Boerin". Het gold hier dan ook een bedrijf, dat zich reeds drie eeuwen op dezelfde plaats wist te handhaven. Be halve zeer vele zakenrelaties, kwamen ook de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en wethouder S. Menken felicitaties van het gemeentebestuur aanbieden. Bovendien toonde ook de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland haar belangstelling voor dit zeer bijzondere jubileum. De ad junct-secretaris, mr. H. A. C. Brander horst bood namens deze Kamer de ge lukwensen aan. Verder verschenen deze middag ter receptie de heren De Kier en Compier van de afdeling Leiden van de Ver. van Melkhandelaren „Eens gezindheid zij ons doel", de heer J. Th. Witte van de Leidse afdeling van Ex- pogé en de heer J. H. van der Kloot namens de Leidse Middenstandscen trale. Vele geschenken en tal van schriftelijke gelukwensen werden in de loop van de dag de heer Onnekink ter hand gesteld. Bloemen en fruit voor zieken De tot een traditie uitgegroeide uit reiking van bloemen en fruit, waartoe indertijd de Leidse Bond van Volkstuin- dersverenigingen besloot, werd ook dit maal een groot succes. Dit jaar deelden alle patiënten van het Acad. Ziekenhuis en de Anna Kliniek in deze feestelijke bloemen- en fruitgroet. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Peter, zn van N. v. d. Dop en E. v. d. Vliet; Johannes, zn van R. Monfils en C. v. d. Wilk; Hendrlkus Wouter, zn van A. Koster en W. J. Schellingerhout; Yvonne Maria Pauline, dr van J. A. N. Kieft en A. S. M. Barends; Jacobus Paulus. zn van A. Slegtenhorst en P. Boelee; Johannes Cornelis Gerardus, zn van J. P. Langeslag en E. A. v. d. Ploeg; Qulrina Seraphlna Helena, dr van J. P. Langeslag en E. A. v. d. Ploeg. OVERLEDEN: M. J. Driebergen, huisvr. van C. Schone- veld, 49 Jaar; L. Belj, wed. van Laman, 86 Jr; L. Munk, huisvr. van Van Bemmelen 25 jr; A. Kop, man, 74 Jr; G. Langezaal, wed. v. Struik, 74 Jaar. Oud en nieuw in uitgebreid programma Krachtsporten, balletdansen naast handenarbeidmuziekschilderen, enz. Zes en vijftig jaar bestaat „Het Leidsche Volkshuis". Nog steeds wordt voortgebouwd op de basis, welke gelegd is door de energie en de financiële mid delen van drie hoogleraren, die het grote gebouw aan de Apothekersdijk lie ten zetten om daarin .zelfstandige mensen te vormen, die bewust hun plaats innemen in hun gezin, in hun werk, hun kerk, hun buurt, hun vereniging en in de democratische gemeenschap, waarvan wij allen deel uitmaken". Hun voor uitziende blik heeft het mogelijk gemaakt, dat het gebouw zelfs in deze tijd nog vrijwel voldoet aan de eisen, welke er aan gesteld moeten worden. Er is voldoende ruimte voor de cursussen en bijeenkomsten, die als middel moeten dienen om het gestelde doel te bereiken. boetseren enz. Voortborduren op een oud en beproefd stramien. Maar ook wordt dit jaar een nieuw en modern akkoord aangeslagen. Modern dansen. Er blijkt behoefte te bestaan bij een aantal jongelui tot een dergelijke ont spanning. Dus wordt dit middel aan gegrepen om deze jonge mensen te bereiken al realiseert de heer Van Duijne zich wel, dat hij voorlopig wel alleen de vaste „klantjes" zal berei ken, eventueel met hun „aanhang". van op- I De huidige directeur, de heer H. Duijne. heeft ons deze week een somming gegeven van de activiteiten, welke het komende seizoen te wachten staan. Dit aan de hand van het nieuwe nummer van .Perspectief", een aan trekkelijk orgaan, vervaardigd in de eigen drukkerij. In het voorwoord zet de heer Van Duijne uiteen, dat als opdracht voor het werk in Leiden is gesteld: help mens en kind zichzelf te helpen. Be dissel niet teveel, maar help hen om zelf tot een inzicht te komen, zelf iets te maken, zelf mee te doen. In deze sfeer wordt een overzicht gegeven van I de mogelijkheden tot clubdeelname. Voor alle leeftijden wel iets naar eigen keuze. Handenarbeid, sport en spel, zang en dans, muziek, lezen, schilderen, BEKWAME INSTRUCTEURS Het Leidsche Volkshuis, sinds twee jaar onder overwegend mannelijke lei ding, nadat ruim vijftig jaar het vrou welijk element heeft overheerst in de ,H| staf, deinst niet terug voor een modern gemeenschap. Koningin Juliana. Prins Bernhard. Prinses Margriet en Prinses Marijke tijdens de gistermiddag gemaakte rijtoer door Den Haag. experiment. Daarvan getuigen ook de krachtsporten, die beoefend worden. Gebleken is echter, dat deze oefeningen, onder bekwame instructeurs, vaak te eentonig waren. Daarom zal in het ver volg getracht worden iets meer afwis seling te brengen. Ook wordt aan lichaamstraining gedaan. En acrobatiek. In scherpe tegenstelling hiermede staan de balletgroepen, maar de grondgedach te blijft dezelfde: het vormen van groe pen, die losgelaten kunnen worden, wanneer zij zelfstandig kunnen werken. STREVEN NAAR BINDING Toch wordt gestreefd naar een zekere binding met het Volkshuis, dat men kan terugvinden in de huiskameront moetingen, iedere avond voor de jonge ren, behalve vrijdags voor de ouderen. Een soort sociëteit, waarin de jeugd zich op huiselijke wijze kan verpozen. Verder ziet men in het programma uitgebreide gelegenheden voor volwassenen en niet te vergeten de gezinsmiddagen op zon dag, waarop het gehele gezin de kans wordt geboden zich in het Volkshuis aangenaam te vermaken. Ook het be- jaardenwerk gaat in alle stilte verder. Rustig, maar van een enorme betekenis in het leven van deze oudere mensen. De kampen en trektochten zijn weer achter de rug. Een nieuw winterseizoen staat voor de dein-. Drukke dagen voor de staf van „Het Leidsche Volkshuis", dat bestaat uit acht leiders, twaalf spe cialisten en veertig vrijwillige mede werkt st)ers. Per week worden zo'n 16 1700 mepsen bereikt. Hen wordt een prettige en leerzame ontspanning ge boden. Zo draagt dit buurthuis zijn steentje bij tot een goede democratische „Geen voldoende voorzorgsmaatregelen De Nederlandse tijdelijk zaakgelastigde in Djakarta, Herman Hagenaar, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de waarnemend secretaris-generaal van het Indonesisch ministerie van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, om deze een nota van de Nederlandse regering te overhandigen, waarin „krachtig wordt geprotesteerd" tegen demonstraties en incidenten, die maandag na af loop van de zitting in de zaak-Schmidt zijn gehouden. In de nota wordt opgemerkt, dat de Nederlandse regering van oordeel is, dat „geen voldoende voorzorgsmaatregelen door de Indonesische regering zijn genomen om zulke incidenten te voorkomen". Bij de Indonesische regering wordt aangedrongen maatregelen te treffen om dergelijke gebeurtenissen in de toe komst te verhinderen. In kringen van het Ministerie van Buitenlandse Zaken werd verklaard, dat de Indonesische regering reeds voor de ontvangst van deze protestnota, de po litie had geinstrueerd krachtige maat regelen te treffen tegen elke demon stratie in de zaak-Schmidt. Gezegd werd, dat de Indonesische regering de demonstraties en incidenten veroor deelt en maatregelen heeft gelast te gen de daarbij betrokken personen. Drie Indonesische dagbladen heb ben woensdag in hoofdartikelen hun „afschuw" uitgesproken over het in cident voor het gebouw van het Land gerecht in Djakarta, na de zitting Schmidt. Bladen betuigen afschuw De ..Indonesian Observer" schrijft „de politie had voorzorgsmaatregelen moeten treffen tegen het uitbarsten van geweld, toen het de vorige week duidelijk werd. dat een bende daad werkelijk trachtte de uitspraak van de rechter te beinvloeden. Zowel mevrouw Bouman als beklaagde Schmidt hebben recht op de volste bescherming van de politie", aldus dit blad. „Het is onze plicht Schmidt een be hoorlijke berechting te geven en hem alle gelegenheid te schenken zijn on schuld te bewijzen en er mag geen in vloed van buiten worden geduld om druk uit te oefenen op het verloop van het proces". Het gematigde Islamitische dagblad JUBILEUM BIJ DE COÖPERATIE „VOORUIT" Maandag herdacht de heer A. Ver beek het feit dat hij gedurende 25 jaar als broodbakker in dienst was bij de Coöperatie „Vooruit". De jubilaris werd 's avonds door het bestuur ontvangen in de recreatiezaal, waarbij tevens aanwe zig waren de bedrijfsleider en vertegen woordigers van de Personeelsvereniging en de Ondernemingsraad. Namens het bestuur werd de jubilaris gecomplimenteerd door de voorzitter, de heer Fakkel. Deze sprak woorden van waardering en lof voor de wijze waarop de heer Verbeek steeds zijn beste krach-* ten aan de coöperatie heeft gegeven. Als blijk van waardering bood hij de jubilaris een enveloppe met inhoud aan. Achtereenvolgens werd de heer Ver beek nog toegesproken door de bedrijfs leider. de meesterbakker en de verte genwoordigers van het personeel en de Ondernemingsraad, waarbij aan de ju bilaris stoffelijke blijken van waarde ring werden overhandigd. Na, afloop van deze huldiging bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. ZANGAVOND PIETERSKERK Aan de zangavond, welke morgen in de Pieterskerk ten bate van de nieuw bouw van een Leids Diakonessenhuis wordt gegeven en waaraan o.a. acht ko ren medewerken, zal ook de Chr. Mu ziekvereniging „Concordia" haar mede werking verlenen. „Abadi" is van oordeel, dat het inci dent de goede naam van de Indonesi sche regering en het Indonesische volk afbreuk kan doen en hoopt, dat in de toekomst geen incidenten meer zullen voorkomen. De onafhankelijke „Indonesia Raya" stelt de vraag: „Jeugd van Indonesië, waar is uw ridderlijkheid?" er daarbij op wijzend, dat mevrouw Bouman werd geslagen en getrapt door jongelieden. De mensen op de achtergrond van dit incident, die de jeugd opstookten, moeten worden vervolgd, indien pre mier Ali Sastroamidjojo het prestige van ons land werkelijk wil hooghouden aldus „Indonesia Raya" Mr. A. F. L. M. Tepe overleden Oud-wethouder v. Onderwijs In de ouderdom van bijna 78 jaar is gisteren in Huize Sint Liduina te Warmond overleden de heer mr. A. F. L. M. Tepe, oud-directeur van het Centraal Bureau voor de Katholiek Sociale Actie in Nederland en oud- wethouder der gemeente Leiden. De heer Tepe werd 7 oktober 1878 te Amsterdam geboren. Hij ontving de gymnasiale opleiding aan het r.-k. gym nasium te Katwijk aan den Rijn en studeerde vervolgens in de rechten aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam, waar hij ook promoveerde. In 1905 werd hij benoemd tot weten schappelijk ambtenaar aan het Centraa. Bureau van de K.S.A.. dat hier ter stede gevestigd was en onderleidinz stond van de latere minister Aalberse, die de heer Tepe later als directeur opvolgde. In 1927 werd mx. Tepe voor de R.K. Staatspartij gekozen als lid van de Leidse gemeenteraad en tevens als wet houder van Onderwijs en Personeelsza ken, welke functie hij heeft bekleed tot 16 mei 1945. Prinses Beatrix en Prinses Irene in de calèche, die achter het rijtuig van het Koninklijk Paar reed tij dens de gistermiddag door Den Haag gemaakte rijtoer. sterdam op zestigjarige leeftijd over leden ds. J. C. Koningsberger, Ned. Herv. predikant te Amsterdam. Ds. Koningsberger, die in 1896 is ge boren, werd in 1918 candidaat in Over ijssel. Van juni tot december 1919 was hij hulppredikant te Enschede en op 7 maart 1920 deed hij zijn intrede te Bergentheim Van 1926 tot 1928 was hij predikant-evangelist in Amsterdam be neden het IJ. Daarna werd hij gewoon predikant te Amsterdam. NED. HERV. KERK „Zonaanbidders" hadden veel op hun kerfstok De Rotterdamse recherche heeft de laatste hand gelegd aan de zaak tegen de z.g. „zonaanbidders", een bende van tien jongelieden, die zich die naam had aangemeten, omdat de leden er van liever *s zomers in horizontale houding aan het Kralingse strandbad in de zon lagen te bakken, dan te gaan werken. Om aan geld te komen werden daar plannen gesmeed voor inbraken, die ze ook prompt uitvoerden. Negen van hen konden worden gearresteerd, de tiende was inmiddels geëmigreerd. Op het lijstje van hun euveldaden staan 48 in braken en 14 diefstallen, waaronder ne gen auto's en twee bromfietsen. In to taal werd voor ongeveer f. 25.000 aan geld en goederen gestolen, waarvan voor een waarde van f. 10.000 in beslagge nomen kon worden. Generale Synode Chr. Geref. Kerken DE PLAATS VAN DE DIAKEN IN DE KERKERAAD. De Generale Synode der Chr. Geref.' Kerken heeft zich in haar dinsdag te Apeldoorn gehouden vergadering voor namelijk bezig gehouden met twee za ken: het rapport van deputaten inzake de landelijke evangelisatie en de kwestie of diakenen behoren tot de kerkeraad. Over de eerste zaak, waarover ds. A. Hilbers uit Enschede rapporteerde, ont stond een brede discussie, waarbij prof. G. Wisse een voorstel indiende om over te gaan tot de aanstelling van een evan gelist. Dit voorstel zal door de com missie van rapport nader worden bezien. Vervolgens heeft de Synode zich ge ruime tijd bezig gehouden met het door prof. J. Hovius namens de hoogleraren der Theologische School uitgebrachte rapport inzake de plaats van de dia- ken in de kerkeraad. De hoogleraren stelden voor uit te spreken, dat de diakenen tot de kerke- i raad behoren en ook naar verschillende i vergaderingen kunnen worden afge-1 vaardigd. In de discussie heeft prof. J. J. van der Schuit, rustend hoogleraar, zich tegen het voorstel verzet en er op ge wezen, dat de tuchtoefening behoort tot de predikanten en ouderlingen. De kerkeraad bestaat dan ook uit deze bei de groepen en de diakenen behoren daartoe niet. Tenslotte heeft de Synode zich ver enigd met een gewijzigde conclusie, die aangenomen werd met 33 tegen 15 stem men, en die uitspreekt „omdat diakenen tot de kerkeraad behoren, kunnen zij worden toegelaten tot de meerdere ver gaderingen met inachtneming van het bijzonder karakter van hun ambt". Voorts heeft de Synode nog afgedaan de kwestie van de geestelijke verzor ging van de schippers en daarbij uit gesproken de wens. dat verschillende aan vaarwater gelegen kerken uit haar schippersleden ouderlingen benoemen. Voor het eerst heeft Prinses Beatrix in de Ridderzaal de opening van de Staten-Generaal bijgewoond. De Kroonprinses op haar zetel naast de Troon. Zij was getooid met de versierselen van het Groot kruis in de Orde van de Nederland se Leeuw, welke onderscheiding haar op 13 september was verleend. Kerkelijk Leven Beroepen te Nieuwe-Schans B. van Blanken, kandidaat te Amsterdam, die dit beroep ook aannam en bedankte voor Holwerd. Te IJsselmuiden J. H. Cirkel te Woudenberg. Bedankt voor Avereesi E. J. Rietveld te Ophemert. Beroepen te Amsterdam (vac. P. Veen- huizen) K. M. R. v. d. Beek te Arnhem. Te Bunde (Duitsland) J. v. Tuinen te Schettens. Te Minnertsga J. Banga te Vleuten-de Meern. Te Zwolle (vac. H. A. Munnik) J. M. Bloemkolk te Ede. VRIJE EVANG. GEM. Aangenomen de benoeming tot predi kant in algemene dlen9t J. Moerland te Musselkanaal. CHR. GEREF. KERKEN Ds. C. MOLENAAR die spreker voor deze dienst had geko zen. Psalm 119:125 ..Ik ben Uw knecht, geef mü verstand, opdat ik uw getuige- nisse kenne". De dichter van deze Psalm wordt niet genoemd, doch algemeen neemt men aan, dat het David is geweest. Hij wilde knecht zijn, dat betekent onder worpen zijn aan de Heer en steeds be reid te zijn tot Zijn dienst. Het is geen willoos en onbewust onderworpen zijn, doch een positieve overgave en een ant woord op de opdracht. Zoals dit woord geldt voor David, zo geldt dit nu nog voor iedere dienstknecht des Heren. BEDE. Tweetal te Middelburg J. P. Geels te Haarlem en S. van der Molen te Aalsmeer. Beroepen te Soestdljk P. de Snit te Mid- delharnis. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen te Rottevalle-Witveen (Fr.) mevr. Hardorf-Dijkstra te Holwerd. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hilversum H. Ligtenberg te Rotterdam-west. Ds. J. C. Koningsberger overleden Dinsdagavond is, onverwacht, in het Hervormde Diaconessenhuis te Am- 1 „Ik ben de knecht, In het tot de laatste plaats bezettt Gemeente aan de Middelstegracht, gedaan in de Leidse gemeente. In door ds. L. Rijksen. te Middelburg, heeft gediend. Ds. Molenaar wees er aan het begin zijn prediking op, dat het zowel de gemeente als voor hemzeli een oag van gTOOt gewicht was. U on vangt in mij de nieuwe predikant en ik ben gekomen om mij aan deze gemeente te verbinden. U kunt mij nu drie vragen stellen, nl. waarom bent U gekomen, en hoe, en wat is uw verwachting. Het antwoord op deze vraag ligt in de tekst, geef mij verstand" kerkgebouw van de Gereformeerde heeft ds. C. Molenaar zijn intrede de middagdienst was hij bevestigd die geruime tijd de Leidse gemeente HET ANTWOORD. In deze tekstwoorden ligt dus het antwoord op uw vragen, aldus spre ker. vragen die ik ook aan u als ge meente zou kunnen stellen: waarom hebt gij bij geroepen en hoe en wat verwacht gij? Laat ons dan samen werken in de geest van ons tekst woord, aldus eindigde ds. Molenaar zijn intreepreek. Na de prediking sprak de nieuwe pre dikant verschillende personen en groe pen in de Leidse gemeente toe. In het bijzonder richtte hij zich daarbij tot zijn docent en bevestiger ds. Rijksen en tot zijn ouders en familieleden. Ver schillende sprekers heetten ds. Mole naar daarna welkom in zijn eerste ge meente.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3