I 1 I' DANS NIKITA, DANS Ongekende bloei in Canada: gebrek aan woningen is verouderd begrip I Plannen van de Rijkswaterstaat UITGAVEN ONDERWERPEN STAATSZORG Voor onderwijs en cultuur wordt 63 miljoen meer uitgetrokken Vroegere secretaris van Sartre schreef pseudo-testament van de Russische despoot Industrie heeft meer werk dan ooit Minister van financiën vormde een vet spaarpotje DINSDAG 18 SEPTEMBER 1956 In 1957 50 miljoen voor de Delta-werken; hogere kredieten voor de wegenaanleg en wegenverbetering aangevraagd De Rijksbegroting voor 1957 ver meldt dat de onderhouds- en verbete- ringswerken aan de zeeweringen in 1957 met kracht zullen worden voort gezet. De afwerking van het Amsterdam- Rijnkanaal zal voor 1957 nog een be drag van 4 miljoen vergen, terwijl voor de voltooiing van de schutsluis bij Dieren en de verbreding van het Apeldoornsch Kanaal 3 miljoen is uit getrokken. Het ligt in het voornemen een begin te maken met de vervanging van de oude sluis bij Zeeburg, wejke voor de scheepvaart een hinderlijk obstakel vormt, door een keersluis. De uitvoering van de Deltawerken zal naar verwachting in 1957 ln totaal 50 miljoen vergen; daarvan ls 6 miljoen nodig voor de voortzetting van de indij king van de Biesbosch en het water- vrij maken van het land van de Donge en het Oude Maasje, een werk dat reeds voor de watersnoodramp is aangevan gen. De werkzaamheden aan de storm- vloedkering bij Krimpen a. d. IJssel worden voortgezet. Hiervoor is 9.5 mil- joen uitgetrokken. Ten behoeve van het Drie-eilandenplan in Zeeland wordt 11 miljoen gevraagd. De afdamming van hef Haringvliet, waarvoor in de begro- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Hoger kijkgeld in overweging In de miljoenennota zegt minister Van de Kieft, dat de thans heer sende topbedrijvigheid, mede in verband met de stijging van de particuliere inkomsten, de meest geschikte tijd is om de subsidies te verminderen of af te schaffen. Van prijssubsidies is ook sprake in ge vallen, waarvan de consument voor een verleende dienst een retributie betaalt, die slechte een deel van de kosten dekt, zoals ten aanzien van de televisie. Hier ware een geleide lijke afschaffing van de subsidies te overwegen, aldus minister Van de Kieft. Minder nieuwe guldens Naar het zich laat aanzien zullen in verhand met de aanhoudende be hoefte aan kleine pasmunten wij zigingen in het muntprogramma voor 1956 moeten worden aange bracht en wel in die zin, dat 25, 10, 5 en 1 centstukken zal worden op gevoerd, hetgeen gepaard zal gaan met een vermindering van het aan tal aan te maken nieuwe zilveren guldens. Wereldtentoonstelling Brussel Voor de in 1958 te Brussel te houden Wereldtentoonstelling is op de Rijksbegroting 1957 3,5 miljoen gulden uitgetrokken, terwijl op de begroting 1956 een bedrag van 0,5 miljoen gulden was geraamd, dat suppletoir zal worden verhoogd tot 1,5 miljoen. De totale kosten zullen 6 miljoen bedragen, vermeerderd met een garantiesom van 1,5 mil joen gulden. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllt ting 1956 reeds een bedrag van 11.6 mil joen was uitgetrokken zal in 1957 wor den voortgezet. Hiertoe wordt voor laatst genoemd jaar 17.5 miljoen voorgesteld. Ten behoeve van de Rijnkr.nalisatie is voor volgend jaar 10,8 miljoen geraamd tegenover 6,5 miljoen in 1956. Deze ka nalisatie dient aan te sluiten of de af damming van het Haringvliet teneinde Rotterdam met betrekking tot de zoet watervoorziening niet in moeilijkheden te brengen. De bouw van de stuw bij Hagestein die tevens zal worden ge bruikt voor het opwekken van elek trische energie vindt voortgang (8.4) miljoen. Voorts wordt een aanvang ge maakt met de bouw van de stuw by Maurik (2 miljoen). Gezien de toenemende intensiteit van het wegverkeer worden voor 1957 voor de aanleg en verbetering van wegen opnieuw hogere kredieten dan voor 1956 aangevraagd. Het programma be slaat het gehele land, waarbij speciaal aandacht wordt geschonken aan de uitbreiding van het sneiverkeerswe- gennet en aan vergroting van de weg capaciteit; De eveneens sterke toeneming van het verkeer op de veren over de Wester- schelde heeft geleid tot plannen voor een nieuwe veerhaven te Breskens. De tunnelbouw te Velzen zal zo moge lijk in 1957 worden voltooid waarvoor in dat jaar nog rond 13 miljoen nodig zal zijn. Verder staan o.a. op het program ma de oeververbinding bij Schelling- woude en een brug over de Merwede bij Gorinchem. Het voor landaanwinning aangevraag de bedrag betreft in hoofdzaak de ka pitaalversterking aan het Zuiderzee- fonds. Voor dit fonds wordt in 1957 18 miljoen meer gevraagd dan in 1956. Het ligt in de bedoeling in 1957 voort te gaan met de stichting van woningen, boerderijen en andere gebouwen in de Noordoostpolder. De ringdijk met ge malen en sluizen van de polder Oost- Flevoland zullen in genoemd jaar ver der moeten worden voltooid, waarna met de eerste fase van het bewoonbaar ma- WONINGBOUWPROGRAMMA 3 SEÉïESP Eïmsirra EZE23 E2E2E yim r.H.M.i JjkiSp ^>25000 5^30000 |I95BHI956Ü1957| ken, nl. de aanleg van wegen, kanalen, en bruggen, kan worden begonnen. In 1957 zal worden voortgegaan met de in dijking van de Markerwaard waarvoor 22.5 miljoen wordt gevraagd, WAAR GAAT HET GELD HEEN? UITGAVEN GEHELE DIENST IN °/o VAN HET NATIONAAL INKOMEN Land-en hjlnbouw veeteelt envisseri) I--..' ;l Oorlogs-en watersnoodschade milium Politie en justitie BHW Handel en nijverheid Teneinde een beeld te geven van de verschillen de activiteiten van het Rijk zijn de uitgaven voor 1957 in de miljoenennota samengevat naar onderwerpen van Staatszorg volgens een van de indeling naar Departementen onafhankelijke groepering. In het hierna volgende overzicht worden deze groepen van uitgaven voor het komende jaar vergeleken met die van de begroting 1956, enerzijds zoals zij oorspronkelijk werden geraamd en anderzijds zoals deze categorieën van uitgaven vermoedelijk zullen worden gerealiseerd. Gewone Dienst, Buitengewone Buitengewone Dienst II Dienst I en Landb.-Egalisatlefonds Oorspronke - Vermoede Ontwerp- Oorspronke- Vermoede Ontw. lijk vastge steld '56 lijke uit begroting lijk vastge- lijke uit begr. komsten '56 1957 steld '56 komsten '56 1957 1207,7 1554,0 1311,9 152,3 266,0 152,1 79,7 79,5 81,5 29,0 38,6 27,0 75,7 84,1 81,0 8,1 8,1 274,5 281,6 280,2 0,1 0,1 0,1 Onderwijs en Cult 820 J0 875,9 930,3 14,2 14,4 22,9 230,6 209,1 222,2 182,7 186,3 225,6 77,9 98,2 113,4 124,7 126,8 138,7 Handel en Nijverheid 67,3 76,1 64,3 128,6 69,0 48,4 Land- en Tuinbouw, Veeteelt en Visserij 338,3 371,6 379,4 27,5 32,2 v 29,8 Sociale voorzieningen, Emigratie en Volksgezondheid 970,1 989,9 731,8 6,2 7,3 237,1 Volkshuisvesting 248,2 261,3 286,9 10,1 5,1 10,2 Diensten van algemene aard 242,9 299,0 311,0 108,6 116,6 85,6 Niet toegerekende uitgaven voor pensioenen en wachtgelden 110,9 283,2 110,8 Nationale Schuld 480,9 497,8 529,3 204,9 257,7 303,8 Afschrijvingen 117,0 130,0 160,0 Herstel van oorlogsschade 323,7 282,4 203,0 5,5 6,3 5,6 Uitgaven, verband houdende met de watersnood 31,9 110,2 7,9 Vergoedingen aan provinciën en ge meenten voor de derving van inkom sten als gevolg van de verlaging van de personele belasting en de grondbelasting 61,0 66,7 68,0 Salarisverhogingen 25,0 200,0 5758,3 6675,6 6072,9 994,4 1134,5 1295,0 Illlllll Rijkspersoneel weinig vermeerderd Evenals in vorige jaren geeft de minister van Financiën in de mil joenennota een overzicht van de sterkte van het burgerlijk Rijkspersoneel. De voorziene stij ging van 1956 op 1957 voor de ci viele departementen is gering, n.l. 1.054 man. Van 1955 op 1956 bedroeg dieze stijging nog 2.257 man. Wanneer bij het beoordelen van de stijging van 1956 op 1957 van 83.968 tot 85.022 nog rekening wordt gehouden met de invloed van de werkzaamheden, die ten behoeve van de uitvoering der algemene ouderdomswet aan de belasting dienst zijn opgedragen en waarvoor 800 man moet worden aangetrok ken, kan de conclusie worden ge trokken dat de begrotingssterkte 1957 voor de civiele departementen in totaal ongeveer gelijk is aan die voor 1956. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllliril Op de Rijksbegroting voor 1957 is 63 miljoen gulden meer uitgetrokken voor onderwijs en cultuur. Voor het scheepvaartonderwijs zal een tweetal radarsche pen worden aangeschaft. De jaarlijkse exploitatiekosten hiervan bedragen f. 400.000. Ten behoeve van het onderwijs in de kernfisica zal een „suspensie reactor" worden aangekocht, waarvoor, met inbegrip van de kosten van installa tie, 2.5 miljoen vereist is. Het kernfisisch onderzoek eist een hogere bijdrage voor 1957 van circa 0.9 miljoen. Voor de Rijksstudietoelagen, voor zover verstrekt in de vorm van beurzen, wor den grotere kredieten gevraagd tot een bedrag van ongeveer 1,8 miljoen, in hoofdzaak als gevolg van het jaar tot jaar toenemend aantal aanvragen, in het bijzonder van studerende aan kweekscholen en instellingen van hoger onderwijs. Voor het toekennen van beurzen aan hen, die opleidingsscholen voor kleuterleid sters bezoeken zijn thans eveneens gelden opgenomen. De vermeerdering der uitgaven voor de jeugd vorming en volksontwikkeling is o.m. een gevolg van de subsidieverhoging voor een tweetal sociaal-pedagogische opleidingen en het part-time onderwijs. Het jeugdwerk en het jeugdzorgwerk behoeven hogere bedragen, doordat de organisaties zich thans hebben kunnen instellen op de met ingang van 1 ja nuari 1955 ingevoerde verruiming van de subsidie-mogelijkheden aanstelling beroepskrachten, intensiever leidersvor ming, meerdere decentralisatie over pro vinciale organen). Daarnaast zullen de salarissen voor de staffunctionarissen van de volkshogescholen worden herzien en zal in de sector der lectuurvoorzie ning worden overgegaan tot verhoging van het subsidie voor de filialen tot het invoeren van een subsidieregeling voor de jeugd-bibliotheken der openbare lees zalen. Voor de lichamelijke opvoeding en de sport in de ontwikkelingsgebieden wordt de mogelijkheid geopend tot het verle nen van bijdragen a fonds perdu in de investeringskosten. De verhoging van de bijdrage voor de omroep is gelijk aan de meerdere op brengst van de luisterbijdrage, welke laatste is gestegen door de toeneming van het aantal radio-toestellen. De gel den voor de televisie, van Rijkswege be schikbaar gesteld, zijn in hoofdzaak ver hoogd in verband met de hogere kosten voor zenderhuur. Het kijkgeld kon onder de middelen met bijna 2 miljoen worden verhoogd. Het plafond der uitgaven voor de kunsten is ook in 1957 hoger ge steld, namelijk op 9 miljoen gulden. De uitgaven voor de afdeling oudheid kunde en natuurbescherming zijn voor namelijk verhoogd doordat er een wij ziging is gebracht in de organisatie van de natuurbescherming bij het Staats bosbeheer. Eveneens zijn de kosten van het onderhoud der natuurreservaten aanzienlijk gestegen, o.m. door uitbrei ding van bezit. In de bouw van een nieuwe provin ciale bibliotheek te Leeuwarden zal het Rijk een bijdrage verlenen van 0.5 mil joen, te verdelen over twee jaren. De kosten van het museumwezen zijn even eens enigermate gestegen, in hoofdzaak als gevolg van de salarisverhogingen en de prijsstijging. 0emiddelen vd begrodnq bPdragenca7ml!janJol<l DIT IS 7 MILJARD GULDEN... men kan erca.175 huls kamers melguldensbil jetien mee vullen als men gaat tellen heeff menca.90 jaar nodig men kan er ieder mens op de wereld ca. tl 2.75 van geven men kan er een jaar lang ca.63miljoen kopjes koffie perdag voordrinken Gefantaseerd verhaal dat Stalins waanzin scherp belicht (Van onze Parijse correspondent) Het Parijse weekblad „FrancerDiman che publiceerde onlangs een verhaal, waarin de dramatische omstandigheden werden beschreven, waaronder Stalin gestorven zou zijn. De leiding T,an het blad, dat zich overigens in sensationele onthullingen specialiseert, beweerde het artikel te hebben geredigeerd aan de hand van persoonlijke getuigenissen die men onder meer uit de mond van de beroemde Franse schrijver-fdosoof- dramaturg Jean Paul Sartre had opge tekend en die ze op z ij n beurt weer van zijn Russische collega IIja Ehrenburg zou hebben gehoord, doch die persoon lijk evenmin de sterfscène van de grote tiran had bijgewoond. In hoeverre Sartre het artikel van „France-Diman- che wil onderschrijven, kan hier ge voeglijk in het midden blijven, ("vb zijn naam kan nu opnieuw in veroand wor den gebracht met een tweede geschrift over de laatste levensdagen van Stalin, dat door zijn vroegere secretaris Jean Cau werd gepubliceerd. Verder is het onderscheid tussen beide publikaties wel belangrijk. Terwijl het artikel van „France-Dimanche" dus als een soort ooggetuigeverslag uit de derde of vier de hand werd gepresenteerd, geeft Cau zich geenszins moeite de authenticiteit van z ij n „politieke testament" aanne melijk te maken. Hij heeft zijn boekje, dat in de eerste persoon gesteld is, trou wens gepubliceerd in de nieuwe reeks „Libelles" van de Parijse uitgeverij Fasquelle, die onder het motto „Socrates krabt zich het dijbeen" kortgeleden werd gelanceerd. Het wapen van de humor Men kan tegen het communisme als levensbeschouwing en politiek systeem velerlei soorten argumenten m stelling brengen en Jean Cau hanteert hier het wapen van de humor. Een vat ma cabere of studentikoze humor soms Maar in elk geval demonstreert hh zijn meesterschap op het thans belaas ietwat verlaten gebied van Je poli ter Sartre (merkwaardigerwijze echter met een radikaal verschillend doel') zich twee jaar geleden in zijn toneel stuk Nekrassof ook al had onderschei den. Een goed karikaturist weet instinc tief welke trekken van zijn model hij wat aan moet zetten om. ridiculiserend en als het ware in een hoge dimensie, de gezochte gelijkenissen te suggereren en in dat opzicht heeft Cau zeker een aantal voortreffelijke vondsten. Hij tekent Stalin tijdens de laatste dagen van zyn leven, als de eenzame, almachtige despoot, die in de eigen god delijkheid gelooft, en er zich daarom over verwondert, dat hij als 'edere an dere sterveling over tenen, voeten en een menselijk lichaam beschikt, maar die zonder illusies nu óók wel eens wil weten, welke gevoelens er over hem leven in de harten zyner naaste mede werkers. De meester van het Kremlin roept ze dus één voor één op het matie en liefst bij nacht en ontij om *.e met opgezwollen slapen van de moeheid te laten chambreren, terwijl Stalin zelf tussen de dekens is gekropen. Beria, de meest gevreesde man na Stalin zélf, wordt uitgenodigd voor een partijtje schaak. Kameraad Stalin, ook met schaken ben je een genie, roept de chef van de Gepeoe onveranderlijk na iedere oartij weer uit. Op een dag ontspint zich dan deze dialoog: Lavrenti, luister goed en antwoord op mijn vraag. Ja. Het valt niet te ontkennen, dat je beter schaakt dan ik Hoe kom je erbij, kameraad. „Zwijg, je bent sterker dan ik en toch win ik voortdurend. Waarom? Omdat jij Zwijg idioot. Ik weet 't veel te goed. Ik win omdat jij niet durft winnen Kameraad Stalin, ik geloof Wat jij gelooft, heeft niet de minste betekenis, Nikita; betekenis heeft a1- leen wat ik denk over hetgesn i ij denkt. Begrepen? Ja. Ik luister en wat geloof jij nu eigen lijk? Niets. Bravo. Jij bent hier ook niet om te geloven en te denken, maar ensel om te gehoorzamen, te organiseren, uit te voeren, te fluiten en te dansen. Dansen? Waarom niet? Dans, Nikita, dans! Ik kan niet dansen. Kameraad, 't is aan mij om te be slissen of je dansen kunt of niet. Be grepen? Ja. Fout geantwoord: je hóéft hele maal niet te begrijpen, alleen maar te gehoorzamen. Vooruit, dansen! Veracht' en vertrap me En Nikita danst terwijl Stalin aan zijn bureau een artikel schrijft over taalwetenschap en onderwijl ook nog de verbaasde Worosjilof ontvangt. Tenslotte mag Kroesjtsjef, badend in zijn zweet, ophouden en hij staat op zyn korte benen te trillen. Wat vind je van deze oefening? Niets. Bravo, je begint 't te leren. Vergeet het dus nooit: ik denk, want ik ben de hersenen. De communistische wereld is mijn lichaam, jy bent niet meer dan een haar, een zeentje vlees in een holle kies. De volgende dag roept Stalin alle mi nisters bij zich om hen zyn laatste richtlijnen te dicteren. Wanneer ik dood ben. generen jullie je dan niet: proclameer dat ik alleen verantwoordelijk ben voor alle mis daden, fouten en vergissingen. Beschul dig me van alles, veracht me en vertrap mijn nagedachtenis. Nu, ze hebben zich inderdaad niet gegeneerd Florissant is maar een flets ivoord Bleek om de mond De ontmaskerde Beria wordt wat bleek om de mond. Trek 't je niet aan. Het gaat *r by mij alleen maar om je te verslaan met welk middel dan ook. Dat is 't hele geheim van mijn genie. Vervolgens is Kroesjtsjef aan is bturt. Hij heeft zich juist verstout Stalin tieke persiflage, waarop zyn leermees- even tegen te spreken; (Van onze correspon dent in Canada). Welvaart brengt niet alleen zegeningen. Met dit probleem houdt de Canadese regering zich op het ogenblik druk bezig. Walter Harris, de minis ter van Financiën, zei onlangs, dat 1956 misschien het beste jaar zal wor den in de geschiedenis, maar hij liet er meteen op volgen, dat de Canadezen er voor moeten waken niet teveel geld uit te geven. Met andere woorden: opgepast voor inflatie. Aan goed nieuws is er de laatste maanden geen gebrek geweest. Zo juist zijn de cijfers over de werkgelegenheid gepubliceerd en daaruit blijkt, dat er sedert 1951, toen Korea voor grote bedrijvigheid zorgde, niet meer zó'n grote vraag naar werkkrachten is geweest, vooral naar arbeiders in de bos- en landbouw en in de bouwvakken. Er waren in juli 5.789.000 Canadezen aan de slag, terwijl er maar een goede 100.000 naar werk zochten. Aantal immigranten sterk teruggelopen Wat de bouwvakken betreft: daar werden weer nieuwe records gevestigd. In het eerste halfjaar kwamen 58.000 wooneenheden gereed en met 59600 werd een begin gemaakt: topcyfers die het mogelijk maken, dat deze maand in Toronto het miljoenste huis van na de oorlog in gebruik wordt genomen! Woningschaarste is in Canada dan ook een verouderd begrip geworden. Er werden méér auto's verkocht, méér koelkasten, de warenhuizen hadden grotere omzetten en, aldus zei minister Harris, als we zo eens om ons heen kijken, dan zien we dat de meeste in dustrieën nog drukker aan het werk zijn dan we een jaar geleden wel ver wachtten. Acht miljard dollar zal er waarschijnlijk aan investeringen wor den gespendeerd, dat wil zeggen 28 procent meer dan vorig jaar. Leningen toegenomen De Canadese schatkist heeft door al die bedryvigheid niet slecht gevaren. Alleen in de maand juli werd er een overschot verkregen van 100 miljoen dollar. Dat is maar drie miljoen dollar minder dan het overschot, dat minis ter Harris voor het hele fiscale jaar dat van april tot april loopt ver wachtte! Dat vette spaarpotje ontstond voornamelijk door sterk gestegen in komsten uit bedrijfsbelastingen. In vier maanden tyd is er nu 330 miljoen dol lar in gekomen. Maar niet alle nieuws was goed nieuws. Er waren berichten, dat de omvang van door banken verstrekte leningen voor zakelijke en privé-doelein- den in zestien maanden tyd met byna veertig procent was toegenomen en een hoogte had bereikt van vier en een half miljard dollar! Het discontotarief ging herhaaldelijk omhoog en het in dexcijfer voor de kosten van het levens onderhoud, dat lange tyd zeer stabiel was gebleven, begon te stijgen. De me dedeling, dat een tydelyke sty ging van de prijzen voor sommige categorieën levensmiddelen daarvan de oorzaak is, kan misleidend zyn. De groothandels- prijzen geven al maandenlang een ge stadige sty ging te zien en die zal vroeg of Iaat tot uitdrukking komen in de prys, die de consument moet betalen. Te weinig immigranten Uit het bovenstaande blykt al dat de gemiddelde Canadees zich over al die dingen nog weinig zorgen maakt. Het onbehagen leeft by de „autoriteiten", die de ontwikkeling met argusogen gadeslaan en die door tal van fiscale en monetaire maatregelen de econo mie koortsvrij trachten te houden, me thoden die u niet vreemd zullen zijn. Maar de slappe tyden uit 1954 schij nen wel heel ver achter ons te liggen. „Florissant" is een woord, dat de acti viteit hier slechts met fletse kleuren schildert. Men zou dus mogen verwach ten, dat de stroom van immigranten weer de omvang zou hebben bereikt van een vyftal jaren geleden. Maar dat is niet het geval. Althans nog niet. Het is steeds de gedragslijn van de regering geweest om net zoveel immi granten op te nemen als de economie toelaat. En in dit opzicht schiet de immigrantenstroom zeker te kort. Er is een stijging te constateren, maar zij bedraagt slechte een dikke 10.000, wan neer we het eerste halfjaar van 1955 vergelijken met het eerste halfjaar van 1956 Het aantal landbouwimmigranten is zelfs afgenomen. Het departement van immigratie heeft nu een program ma op lange termijn aangekondigd om meer boeren uit Europa aan te trek ken, met het doel om het acute gebrek aan landbouwkrachten te helpen leni gen. Er worden ambtenaren permanent in Engeland en Frankrijk gestationeerd, die zich speciaal zullen toeleggen op het bevorderen van immigratie van boeren. Het werkgebied van die ambte naren zal zich ook uitstrekken buiten de genoemde landen. Waar blijven de boeren uit Nederland? De minister van Immigratie, J. W. Pickersgill. zei enkele weken geleden in het Lagerhuis, dat hij „werkelijk ontmoedigd" was door het afgenomen aantal Immigranten uit Nederland! en hij is ongetwijfeld niet de enige, die dat betreurt. De Nederlandse boer heeft hier een goede naam, maar, zo zei de minister, immigranten kun je niet re- cruteren. We doen echter ons best om die mensen aan te trekken, die we graag hebben. In elk geval kan Canada nu wyzen op een economie, die de wind in de zeilen heeft, zo zeer zelfs dat men moet opletten dat het niet te snel gaat.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9