Leidse huisvrouwen gaan naar het Mauritshuis in Den Haag 95ste jaargang Dinsdag IS september 1956 Vierde blad no. 28938 Leidse studenten kregen zware straffen voor wapendiefstallen te Ede (Van onze Haagse redactie) De Haagse Rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de strafzaak tegen de twee Leidse studenten en de broer van één van hen, die 14 dagen geleden hebben terecht gestaan terzake van het plegen van de geruchtmakende wapendiefstallen uit de Prins Maurüs- kazerne te Ede in maart van dit jaar en het plegen van inbraken in de kan tine van het militaire neurosenhospitaal te Austerlitz en in een wijnhandel aan de Fagelstraat te Den Haag. E.H.B.O. opent seizoen ZEER GESLAAGDE BUITENOEFENING. Als opening van het winterseizoen organiseerde de E.H.B.O.-Raad een gro te gezamenlijke buitenoefening op het terrein van de houthandel Gebr. van Hoeken. De voorzitter van de Raad. de heer L. H. Piek kon een groot aantal EH B.O.'ers verwelkomen, in het bij zonder dokter J. G. Bazuin, die de pres taties zou beoordelen, bijgestaan door enige leden van de Raad. Verondersteld werd dat bij een ramp een dertigtal slachtoffers te betreuren was, verspreid over het gehele terrein. Er werd door de E.H.B.O.-ploegen, elk bestaande uit drie E.H.B O.'ers met grote nauwgezetheid en animo gewerkt, zodat spoedig alle slachtoffers op de meest doeltreffende wijze waren be handeld. Aan het slot van de oefening gaf dokter Bazuin een kort resumé van de gemaakte fouten en sprak er zijn vol doening overuit. dat de E.H.B.O. in Leiden tot steeds grotere prestaties in 6taat is. Daar alle Noodwachters E.H.B.O.'ers thans zijn aangesloten bij de verschil lende E.HB.O.-verenigingen, deed een groot aantal B.B.'ers eveneens aan deze oefening mee. hetgeen de paraatheid van de B.B. in de A Kring Leiden ten goed komt. Namens de B.B., gaf de heer Goever- neur. coördinator B.B., door zijn aan wezigheid blijk van de samenwerking die er bestaat tussen B.B. en E.H.B.O.- Raad. Tot slot dankte de voorzitter dokter Bazuin voor zijn medewerking en deed aan de medewerkenden de toezegging, dat dergelijke oefeningen voortaan re gelmatig zullen worden gehouden. Zij nog vermeld, dat de zeeverken ners van de groep Jan van Galen en landverkenners van de groep M'Lhala- Panzi als slachtoffers fungeerden. VOORLICHTINGSAVOND LEIDSE JEUGD-ACTIE Er was een levendige belangstelling bij de ..stands", die gisteravond in het Leid- 6che Volkshuis door de verschillende cursusleiders waren bezet om iets van hun „vak" te vertellen. Kleurendia's van het werk van de handenarbeidcursisten. van de tentoon stelling Jeugd en Rembrandt en een praatje van de heren H. H. Frese en dr. J. W. Salomonson die beiden op geestige ■wijze iets vertelden van wat de musea waren en wat. zij, vooral voor de jeugd, hopen te worden, vormden een toelich ting, die bij de aanwezigen bijzonder in de smaak viel. Uit de inschrijvingen aan het einde van de avond bleek, dat ook het a.s. sei zoen weer velen de jeugdleiderscursus sen van de Leidse Jeugd Actie zullen volgen. Verschillende onderdelen waren zelfs al vlug „voltekend". Voor andere zijn echter nog plaatsen vry. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Vera Catharina, dr van W. Bavelaar en J. Heijmans; Alexander Jan, zn van W. J. Huber en J. I. v. d. Meer: Petrus Antonius, zn van J. J. v. d. Poel en G. Montagne; Emmy, dr van P. J. Schophulzen en P. C. H. Labaar; Maria Elisabeth Antonla, dr van J. D. van Tongeren en T. J. C. Bisschops; Ludewey, dr van W. de Vrijer en M. E. Janssen; Hermanns, zn van W. J. vyibrief en E. Zegeling; Hendrika Jannetje, dr van J. Buurman en C. Peursum; Hermanus, zn van F. T. van Wifferen en B. A. Noordijk; Gerradlna Antonia, dr van C. Schrama en M. C. v. Kampen; Bastiaan, zn van A. W. v. Denderen en C. Klootwijk; Frank Jan. zn van F. N. Sweres en N. L. B. van Someren; Cornelia Maria, dr van A. M. Brand en A. G. J. Konst, Phyllis Jolanda, dr van F. v. Ginkel en H. E. E. Lauterbach. GETROUWD: G. v. Fruchten en M. Neuteboom; R. den Tonkelaar en M. J. Put; C. T. Schlagwein en A. Hartevelt; J. Verboon en J. H. W. Pardon. OVERLEDEN: C. W. Rademakers, hulsvr. v. H. van Llerop, 57 jr; E. de Vrede, man. 68 jr; N. Bouman, man, 63 Jr; J. M Schillemans, wed. v. Olivier, 67 Jr; A. M. Relzevoort, wed. van Geene, 62 jr. Zwaar gewond langs de weg gevonden SLACHTOFFER VERKEERSONGEVAL Zondagavond om ongeveer acht uur is de 45-jarige P. Bouma uit Oldeber- koop, die met zijn broer een boerderij drijft, vermoedelijk het slachtoffer ge worden van een verkeersongeval. B. was met zijn bromfiets op weg naar een cir cus in Heerenveen, maar werd op de Schotelandseweg tussen Mildain en Ou- deschoot door enkele voorbijgangers zwaar gewond op de weg gevonden in de onmiddellijke nabijheid van zijn be schadigde bromfiets. B. overleed nog voordat de G.G.D. ter plaatse arriveer de. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Wel wordt in verband met dit ongeval nog gemeld, dat - voordat men het slachtoffer vond - hij vermoe delijk door een groen gekleurde bestel wagen of vrachtauto moet zijn gepas seerd of ingehaald. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: Van RiemswijkJansen, dr., Amsterdam; De Marez OyensLoewen- thal, dr., Montevideo; DuboisStriet- man, dr., Amsterdam; GudgeonWaida 2 zns., Singapore: v. d. Does de Wille- boisRyynanen, Amsterdam. Getrouwd: J. Steenstra en J. Golstein Hilversum. Overleden: H. E. Jacobs, m. 64 jr., Am sterdam; P. Ch. Bianohi, vx. 81 jr., Bla- ricum; C. M. W. SlootmanValken - burgh, vr„ 45 jr. 's-Gravenhage; C. H. ELstrodtRavenhorst, vr., 77 jr., Schie- De twee hoofddaders, broers, van wie de één juridisch student en de ander boekdrukker is, zyn ieder wegens dief stal in vereniging meermalen gepleegd, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 8 maanden met aftrek. De derde man. eveneens student te Leiden, die by de escapades een ondergeschikte rol had gespeeld, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 5 maanden met aftrek, waarvan 2 maanden voorwaar delijk, met 3 Jaren proeftijd en onder toezidhtstelling van de reclassering. De broers, die beiden onder dienst wa ren geweest, zouden de diefstallen „uit rancune tegen de militaire dienst" heb ben gepleegd. De andere student, die in Leiden sociologie studeerde, beweerde ter zitting dat hij was meegegaan „om tijdens hun inbraak de stemming te be studeren" Nieuwe daling Indonesische goud- en deviezenvoorraad De Indonesische goud- en devie zen voorraden zijn in de afgelopen week van 19.6 gedaald tot 18.9% van het bedrag aan bankbiljetten in om loop en andere direct opeisbare ver plichtingen. Het wettelijk voorgeschre ven minimum dekkingspercentage be draagt, zoals bekend 20% De nieuwe daling is een gevolg van de toegenomen voorschotten aan de re gering. De nieuwe exportbepalingen die een bevordering van de export van land- bouwprodukten beoogden, hebben tot dusver nog niet tot een aanzienlijke ver hoging van de deviezeninkomsten ge leid. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen Winterseizoen ingeluid De afdeling Leiden van de Neder landse Vereniging van Hulsvrouwen kwam gistermiddag voor het eerst in het nieuwe seizoen in één der boven zalen van „Het Gulden Vlies' bijeen. Mej. S. G. Steltman, die de Leidse huisvrouwen volgende week maandag in het Mauritshuis te Den Haag zal rondleiden, hield in verband met deze komende excursie een lezing over de belangrijkste schilderstukken, welke er in dit historische gebouw te vinden zijn. De bijeenkomst werd met een kort woord van welkom geopend door de vice- presidente, mevr. C. de Kemp-Schoo- lenberg. Deze toonde zich zeer tevreden over de goede opkomst der leden. Een dergelijke grote belangstelling is voor het bestuur een stimulans voor het blij ven organiseren van leerzame en inte ressante middagbyeenkomsten, zo ver zekerde mevr. de Kemp. Voordat mej. Steltman lichtbeelden van verschillende schilderijen op het wittedoek liet pro jecteren vertelde zy het een en ander over de geschiedenis van het Maurits huis, dat in de jaren 1633—1644 gebouwd werd door de Haagse architect Pieter Post. Het betrekkelijk kleine huis was bestemd voor een neef van Prins Mau- rits de Stadhouder, die o.m. gouverneur van Brazilië is geweest. Toen deze in 1679 stierf kwam het gebouw in handen van zijn schuldeisers, die het weer ver- NOORDWIJK Van rijdende tram gevallen Gisteravond is in Noordwyk-Binnen, naby de tramhalte, een ernstig ongeval gebeurd De 25-jarige Herman Reekers, wonende te Oegstgeest, is vermoedelyk op de treeplank van de reeds rydende tram gesprongen, doch kon de deur niet open krijgen. Niemand heeft zyn pogin gen de deur te openen gezien, aangezien zich niemand in de laatste wagen be vond. De heer Reekers reed ongeveer 150 meter met de tram mee, doch Is toen tegen een paal van de hoogspannings leiding van de tram gebotst. Hy werd tegen de straat gesmakt, waar hy met een grote bloedende hoofdwond en een ernstige hersenschudding bleef liggen. Dokter Kruyt verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer naar het Elisa- bethziekenhuis te Leiden vervoeren. huurden aan de Staten Generaal. Brandde in het begin van de 18de eeuw het interieur geheel uit (slechts de mu ren bleven staan) later werd het pand geheel herbouwd. Sedert deze restaura tie heeft de regering het gebouw voor div. doeleinden gebruikt. In de tyd van de Franse revolutie werd het Mauritshuis enigszins verwaarloosd en zelfs als ge vangenis gebruikt. In 1807 evenwel werd de Nationale Bibliotheek daar gevestigd, terwyi na de Franse overheersing in 1820 de regering het huis kocht voor de Koninkiyke Verzameling van Schilde ryen. Twee jaar later in 1822 werd deze verzameling tentoongesteld. Aan de hand van lichtbeelden vertelde mej. Steltman tenslotte diverse by'zon- derheden over de fraaie collectie schil derstukken, die men in het Maurits huis kan bewonderen. Reünie „Oranjehotel" DÉFILÉ LANGS DE DODENCEL Zaterdag 29 september a.s. wordt het jaarlijkse défilé langs de dodencel van het „Oranjehotel" gehouden, gevolgd door een reünie van oud-gevangenen. Het bekende „poortje" wordt die dag tegen half elf geopend. Op de binnen plaats zal om ongeveer elf uur een inlei dend woord worden gesproken en toe- passelyke muziek worden uitgevoerd. Bloemen zullen worden neergelegd, zowel bij cel 601, als aan de voet van het monument. In het Kurhaus wordt de reünie ge houden. Sprekers zyn mr. J. A. Jonk man voorzitter van de Eerste Kamer en prof. mr. R. B. Cleveringa. De burge meester van' Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz zal een piano-solo ten gehore brengen en daarop toelichting geven. Het College van Curatoren van de Leidse Universiteit heeft toestemming gegeven tot de vertoning van de film „Zes jaren". Mevrouw E. Glastra van Loon, die een der hoofdrollen ln deze film heeft gespeeld, houdt hierby een korte inleiding. Oud-minister Götzen voorzitter Alg. Rekenkamer De Algemene Rekenkamer heeft de Tweede Kamer een aanbevellngsiysit doen toekomen in verband met de door het overlyden van haar voorzitter, de heer D. J. Gerritsen, ontstane vacature. De lyst luidt als volgt: 1. L. Götzen, accountant NIVA. oud minister en oud-Staatssecretaris, wo nende te 's-Gravenhage; 2. W. N. de Blaey, accountant NIVA, hoofdaccoutant bij de Ryks-accountantsdienst, wonende te 's Gravenhage; 3. A. L. A. Coppens, accountant NIVA, afdelingschef bij het Departement van Marine, wonende te 's-Gravenhage; 4. A. Sissingh, hoofd van de fiscale inlichtingen- en opsporings dienst wonende te Overveen; 5. H. Scholtens. ec. drs. hoofdinspecteur-titu lair van 's Rijks belastingen, wonende te Arnhem; 6. F. N. Glavimans, accountant NIVA, directeur van de Accountants dienst van het Departement van Land bouw, Vissery en Voedselvoorziening, wo nende te Rotterdam. Consultatiebureau voor in Morskwartier geopend zuigelingen r* o De uitbreiding van de stad naar alle kanten maakt het gewenst, dat in het belang van de volksgezondheid ook aandacht wordt besteed aan de inrichting van consultatiebureaus voor zuigelingen. Dank zij de activiteit van de Prot. Chr. Vereniging voor Gezondheidszorg het Oranje-Groene Kruis en de mede werking van het gemeentebestuur kon gistermiddag in het Morskwartier een dergelijk bureau geopend worden. Het is ondergebracht in één der bij gebouwen van de Maranathakerk en is keurig ingericht, waarbij uiteraard fac toren als licht, ruimte en hygiëne een belangrijke rol speelden. Onder de genodigden, die deze ope ning bywoonden. waren o.m. de wethou der van Sociale Zaken, de heer S. Men ken, de heer F. du Pon. als vertegen woordiger van de Sociale Raad. dokter J. P. Boekhold, provinciaal kinderarts en afgevaardigden van het Groene Kruis, het Wit-Gele Kruis en de hervormde wijkgemeente Morskwartier. De heer J. Roorda, voorzitter van het Oranje-Groene Kruis, toonde zich zeer verheugd, dat reeds zo spoedig na de opening van het eerste consultatiebu reau van deze vereniging, dat in een pand aan de Langestraat 67-69 is on dergebracht, tot de ingebruikneming van dit bureau kon worden overgegaan. Voor de medewerking en deskundige adviezen, daarbij van zovele zijden ondervonden, was spreker zeer dankbaar. De heer Roorda, die nog eens het be lang van een consultatiebureau voor zui gelingen onderstreepte, deed vervolgens enkele mededelingen over de bezetting van dit gezondheidscentrum, dat iede re dinsdagmiddag van 2 tot 4 uur ge opend is. Wethouder Menken, die hierna geluk wensen van het gemeentebestuur over bracht, zeide dat de kruisverenigingen op voorbeeldige wijze het particulier initiatief in de gezondheidssector bun delen en tot ontplooiing brengen. Spreker hoopt, dat in een zeer nabije toekomst ook overgegaan kan worden tot de inrichting van een consultatie bureau in Leiden zuidwest en in de omgeving van de Professorenwijk. Bovendien zullen de bestaande gebou wen in de binnenstad zo mogelijk wor den gemoderniseerd. Momenteel zijn er echter nog moeilijkheden om de plan nen ten uitvoer te brengen, met het oog op de bouwstop. Het ledenverloop by sommige kruis verenigingen achtte spreker een on-so- ciaal verschynsel. Wij zullen onze bur gerij. aldus de wethouder, moeten door dringen van het grote nut wat deze ver enigingen in het kader van de gezond heidszorg verrichten. Nadat ook de heer Bos namens de hervormde wijkkerkeraad van het. Mors kwartier en de kerkvoogdij de felicitaties had overgebracht, namen de aanwezigen met grote interesse kennis van de prak tische inrichting van dit consultatie bureau. VOORSCHOTEN TAFELTENNIS In de afgelopen week is een aanvang gemaakt met. de door de Nederlandse Tafeltennisbond uitgeschreven beker wedstrijden. De onlangs opgerichte ver eniging „Olympus" in Voorschoten neemt hieraan deel met drie herenteams, waarvan het eerste is ingedeeld by de groep eerste en tweede klassers, terwyl de andere teams hun geluk beproeven by de categorie derde en vierde klassers. De eerste ronde heeft voor de „Olympus" eclatante successen opgeleverd. Zowel het eerste als het derde team wonnen met 90; het tweede trio kwam met een 81 zege uit de stryd. In de tweede ronde krijgt „Olympus" het zwaarder te verduren. Vooral het eerste team moet zeer goed voor de dag komen, wil zij een eervol resultaat boe ken tegen het Voorburgse V.V.V.. dat het vorig seizoen nog in de overgangs klasse speelde. SCHAAKVER. „VOORSCHOTEN" De uitslagen van de deze week ge speelde wedstrijden door de leden van de Schaakvereniging Voorschoten: Groep I: BovenVan Os 10; Brag- gaar—Sluiter 1—0; P. Segaar—Jansen 01. Groep ILA: Hullemande Water 10; v. d. KooyHeyer 10; Boxman N. Segaar MareiHonsbeek 01. Groep UB: van Dykv. d. Akker 0—'1; KunekeKouwenhoven 10. De bramfietsclub Voorschoten or ganiseert zaterdag 22 september de eer ste nachtoriënteringsrit voor brommers. De rit bestaat uit twee gedeelten, nl. een toerrit van ca. 50 km., gevolgd door een oriënteringsrit van eveneens oa. 50 km. De start is vanaf 7.30 uur nam. bij café ,Het Wapen van Voorschoten". AFDELING A.B.C. De Algemene Bedrijfsgroepen Cen trale heeft door de toeneming van het aantal bedryven in Voorschoten een zo- ledental weten te bereiken, dat het mogelyk is tot de oprichting van een eigen afdeling te komen. Overleg met een aantal vertrouwensmannen heeft reeds tot een voorlopig bestuur ge leid. waarin zitting hebben de heren Molleman, Fuchs en van Diest. De oprichtingsvergadering van de A.B.C. wordt gehouden op donderdag avond a s. in zaal Balfoort. Het secretariaat wordt voorlopig waar genomen door de heer C. G. van Diest, Papelaan 172. WASSEN\AR TVV „STEEDS VOORUIT"' Het eerste herenteam van de tafel- tennisver. „Steeds Vooruit" zal deelne- men aan de bek er wedstryden van de NTTB. Vanavond wordt de eerste wed- tegen DSB 2 uit Den dam; L. A. van Amerom, m. 76 jr., Rot- gespeeld terdam; A. Tutein Nolfhenius, m.,Delft; liaa8- K G. Eckerhausen, m.f 64 jr., Hengelo Onze plaatsgenoot, de heer H. A. F. Deegen, m. 33 jr., Rotterdam; I Vermetten is voor het schooljaar 1956 (O); J. M. Platteschorre, m. 58 jr., Rotter- I '57 benoemd tot leraar aan de Rijks dam; S. Winkel, m. 86 jr., Heerenveen.HBS te Texel. „Herwonnen Levenskracht" bestaat vijfendertig jaar Zondag j.l. werd het 35-jarig be staan gevierd van de R.-K. Vereniging tot bevordering van de volksgezond heid en tot bestryding van volksziek ten „Herwonnen Levenskracht", een instelling van de K.A.B. gewone aandelen, die worden volgestort door inbreng van de vroegere onderne ming en van contanten. Directeur is de heer L. Th. Menken. Dodelijk verkeersongeval Een viertal voetgangers stak twee aan twee bij café Bakker aan Den Deyl de Ryksstraatweg over. Uit de richting Den Haag kwam de 56-jarige motorryaer K. In de St.-WillibrordiLskerk werd een J Barning uit Rotterdam die het eerste paar ontweek, maar inreed op de 49- jarige A. van Triet uit Rotterdam, toen deze achteruitstapte om zyn vrouw terug te trekken. De man werd tegen de grond geslagen en op slag gedood. De motorrijder schoot nog een zes tigtal meters door, kwam toen te vallen en liep een hersenschudding op. zyn 54-jarige echtgenote, die op de duozit ting zat, werd aan haar gelaat gewond. Beiden werden naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. plechtige H. Mis uit dankbaarheid opge dragen, waarna een gezamenlijk ontbyt volgde van de bestuursleden met de naaste medewerkers en de oprichters. Hierby werd het woord gevoerd door de heer L. F Luisterburg, lid van het hoofd bestuur. die na een felicitatie het een en ander uit de geschiedenis van Her wonnen Levenskracht naar voren haalde. 's Middags was er in de R.-K. Huis houdschool een druk bezochte receptie. Baron S. van Wynbergen bood bij die gelegenheid als burgemeester officieel zyn gelukwensen aan. Gesproken werd voorts door de heer A. C. Duyvestyn, voorzitter van de af deling van de K.A.B. en door de heer L. G. Oosterling namens het TBC.- fonds „Draagt Elkanders Lasten". 's Avonds was er in het Verenigings gebouw feest met het optreden van het Cabaretgezelschap Mozaiek uit Den Haag. Schietwedstrijden reserve-politie Op de schietbanen aan de Klip werd zaterdagmiddag de door de Wasse- naarse reserve-politie uitgeschreven wedstrijd pistool gehouden. Namens de commissaris werd geopend door hoofdinspecteur C. B. M. Wolf. De uitslag van de wedstryd was als volgt: Korpswedstryd le prijs met wisselbe ker gewonnen door Den Haag I met 234 punten; 2e prys Wassenaar I met 224 p.; 3e prys Wassenaar II met 217 p. Personele baan le prys plus medaille H. Korving. Den Haag, met 76 p.; 2e prijs C. Lugthart. Wassenaar, 75 p.; 3e prijs J. de Waal, Den Haag, 75 p.: 4e pr. B. van Kalken, Wassenaar, 75 p.; 5e pr. L. C. de Mooy, Den Haag. 75 p. Hoofdinspecteur Wolf reikte ook de pryzen uit. MELKINRICHTING MENKEN N.V. Blykens de Nederlandse Staatscou rant is opgericht de Melkinrichting Men ken N.V. te Wassenaar. De vennootschap heeft ten doel de voortzetting van de tot dusverre onder dezelfde naam gedreven zuivelfabriek en in het algemeen de ex ploitatie van melkinrichtingen, zuivelfa brieken en aanverwante bedryven, de aan- en verkoop van zuivelprodukten enz. Het maatschappelyk kapitaal be draagt f. 1.000.400; verdeeld in vier prio riteitsaandelen, elk van f 100. 250 cumu latief preferente en 750 gewone aande len, elk groot f. 1.000. Hiervan zyn ge plaatst alle prioriteitsaandelen en 200 ZWAFELZUUR OVER LICHAAM Toen de 22-jarige chauffeur A. J. H. van der Herik uit Hendrik Ido Am bacht op het terrein van de zuivelfa briek van de fa. Menken aan de Rijks straatweg een mandfles met zwavel zuur van een vrachtauto tilde bleef de fles haken en vloog de stop eraf. met het gevolg, dat een hoeveelheid van de inhoud over zijn gelaat en borst vloei de. Overdekt met brandwonden werd hij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. ERNSTIG ONGELUK OP RIJKSWEG. Teer hoogte van het Dierenpark Was senaar is een ernstige aanryding ge beurd. Een motorrijder werd gepas seerd door een hem achterop komende auto, dooh de bestuurder van deze auto liet te weinig ruimte over voor de mo tor, zodat een botsing ontstond. De echt genote van de motorryder, die als duo- passagiere meereed, mevr. J. Kappers Van Tiel liep by de val een schedel- basisfractuur op en werd in zorgwek kende toestand naar de Ursulakldniek overgebracht. De heer Kappers kreeg snywonden aan het gelaat. JEUGDIGE DIEF GEPAKT In de nacht van 14 op 1<5 september jJ. werd uit de vleeswarenfabriek van de fa. v. d. Berg en Co. aan de Rijksstraat weg middels braak een grote doos met blikken leverpastei gestolen en in de nacht van 15 op 16 september had een inbraak plaats in de kantine van de Voetbalvereniging Blauw-Zwart, waar de dadr een hoeveelheid koek, repen choco lade enz., een koffer voor het vervoer van de eetwaren en pl.m. f25 uit een door hem opengebroken collectebusje buitmaakte. De dader van deze diefstallen bleek te zn een 18-jarige jongen uit Honseler- dijk, die door de duinopziener W. van Laar in de duinen werd aangetroffen en door hem aan het politiebureau werd af geleverd, waar de knaap een volledige bekentenis aflegde. Monument voor Joe Mann onthuld DAPPERE AMERIKAAN! Gistermiddag is in het natuurthea- ter te Best, by Eindhoven het monu ment onthuld ter nagedachtenis aan de Amerikaanse militair Joe Mann, die zich 12 jaar geleden opofferde om het leven van enkele andere militai ren te redden. Bjj de gevechten in deze omgeving stortte Joe Mann, zelf aan de armen gewond, zich op een Duitse granaat, die noodlottig zou z^n geworden voor de op die plek ver zamelde Amerikanen. De onthulling van het monument werd bygtwoond door de ouders van Joe Mann een groot aantal Nederlandse en vooral Amerikaanse autoriteiten. De onthulling werd verricht door de ouders van Joe Mann. Burgemeester Notermans legde een krans namens de gemeente Best, mr. H. Kolfschoten na mens de gemeente Eindhoven, mevrouw Michels van Kessenich namens het Oor- logsgravencomité en tientallen kinderen namens de jeugd van Best. Een crematorium in Den Haag GEMEENTERAAD HEEFT GEEN BEZWAAR De Haagse gemeenteraad heeft met algemene stemmen aangenomen het voorstel van B. en W., om H.M. de Ko ningin mede te delen, dat er naar zijn mening geen voldoende grond is tot afwijzing van het verzoek van de Haagse Crematoriumvereniging om verlof tot het oprichten van een cre matorium op het terrein van de be graafplaats „Nieuw Eykenduynen". Wel handhaafden de confessionele partijen haar bezwaren tegen crematie, maar op grond van de bepalingen in de nieuwe wet op de lykbezorging waren zij van oordeel, dat zy zich thans niet konden verzetten tegen het voorstel van B. en W., die het standpunt innamen, dat van overheersende bezwaren, ont leend aan opvattingen omtrent de gods dienst, niet gebleken is, aangezien de groeperingen, welke bezwaarschriften hebben ingediend, slechts een gering percentage uitmaken van de gehele be volking der gemeente. Het ligt in het voornemen, gebruik te maken van de bestaande aula van „Nieuw Eykenduynen" en daar tegen aan het crematorium te bouwen. Bij het systeem van verbranding zal geforceer de trek worden toegepast, zodat van buitenaf niet kan worden waargeno men, dat een verbranding plaats heeft. Luchthaven Rotterdam ingewijd EERSTE OFFICIËLE LANDING. De onverwachte landing van een Deens sportvliegtuig, tien dagen ge leden. daargelaten, is gistermorgen of ficieel het eerste vlie^uig neergestre ken op de luchthaven Rotterdam. Alles was nu gereed om een „Haveland Dove'' van „Morton Air Services", de Engelse maatschappij, die van Croydon op Rotterdam gaat vliegen, een ont vangst te bereiden. Nadat het toestel enige malen over het veld gevlogen had, maakte hei een goed geslaagde landing. Ir. J. A. C. Tillema, directeur van Ge meentewerken en de wethouder van Openbare Werken, de heer J. Meertens, ontvingen de eerste passagiers. Dit wa ren de directeur van „Morton Air Ser vices", t.w. de heer Morton, die zelf het toestel bestuurd had, en enige andere vertegenwoordigers van de maatschap pij. Even daarna streek een tweede toe stel neer. Dit bleek de „East Anglian Flying Services" te vertegenwoordigen, die van Southend on Sea op Rotterdam gaat vliegen, evenals „Morton" met pas sagiers. Voor passagiers- en vrachtvervoer zal „Air Charter" zorgen, die ook Southend - Rotterdam vliegt. Het is de bedoeling, dat deze maatschappy ook koeien zal gaan 'transporteren, maar daarmee zul len eerst nog enkele proefvluchten ge maakt worden. Met enige genodigden „vertrok" ook het eerste toestel weer officieel om een korte vlucht te maken. 6% VOOR GEMEENTELIJK PERSONEEL? In een vergadering van het „Centraal orgaan voor gemeenschappelijke behan deling van gemeenteiyke personeelsaan gelegenheden" met vertegenwoordigers van de centrales van overheidspersoneel is overeenstemming bereikt om de by het orgaan aangesloten gemeenten te adviseren aan het by deze gemeenten in dienst zynde personeel een loonsver hoging to te kennen van 6 ingaande 1 juli 1956. Dr. K. G. Eckenhausen overleden In de ouderdom van 64 jaar is te Rek ken na een langdurige ongesteldheid overleden ds. K. G. Eckenhausen, pre dikant in algemene dienst, ver bona en aan de Rekkense Inrichtingen. Ds. Eckenhausen bezocht de Ned. Zendingsschool te Rotterdam en werd in 1919 benoemd tot hulpprediker in In donesië. Hij was achtereenvolgens werk zaam te Toeal, Amboina, Piroe en Won- reii en verkreeg in 1927 eervol ontslag. In 1930 werd hy kandidaat in Noord- Holland. In 1931 werd hij benoemd als predikant in Indonesië. Hy diende de gemeenten van Kotaradja, Soerabaja, Pontianak en Soerabaja (2e maal) om in 1948 te repatriëren. Op 24 april 1949 werd hij predikant te Brouwershaven (Z) en 29 april 1951 trad hij op als pre dikant in algemene dienst voor het werk aan de inrichtingen te Rekken. Det eraardebestelling vindt morgen De teraard'bestelling vindt morgen inrichtingen plaats, na afloop van een rouwdienst ln de stiohtingskerk, die om half drie aanvangt. Ds. S. WINKEL OVERLEDEN. In de ouderdom van 86 jaar is te Hee renveen overleden de hervormde eme ritus predikant ds. S. Winkel. Ds. Winkel heeft zich op allerlei gebied bewogen. Hij heeft deel uitgemaakt van de algemene synode der Ned. Herv. Kerk en was tal van jaren lid en later secretaris van het provinciaal kerkbe stuur van Friesland. Voorts heeft hij in Friesland een rol gespeeld in de voor malige SDAP, in de „Vereniging Volks onderwijs" en op het terrein der drank bestrijding. Ds. A. BRAAKMAN LEGT AMBT NEER Ds. A. Braakman, herv. predikant te Amersfoort, heeft om persoonlijke rede nen zijn ambt neergelegd. Ds. J. W. VAN PETEGEM NIET EENS MET SACRAMENTSOPVATTING Ds. J. W. Petegem, vry evangelisch predikant te Bergum (Fr.) heeft zyn ambt neergelegd, omdat hy de sacra mentsopvattingen van de Vry Evange lische Kring niet meer deelt. Ds. Van Petegem tverd in 1950 te Musselkanaal in zijn amlbt bevestigd. In 1953 verbond hy zich aan de gemeente van Bergum. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 18 september. Vette varkens- markt. Aangevoerd 187 vette varkens. Notering in centen per kg levend gewicht: Lichte varkens 190204, zeugen 178188. Handel slepend. BODEGRAVEN. 18 september. Kaas markt. Aangevoerd 137 partyen. Eerste soort 2.352.40, tweede soort 2.282.34, extra 2.55. Handel kalm. KATWIJK AAN DEN RIJN. 17 september Groenteveiling. Bloemkool A 5274, Idem B 3553, Idem C 1937, bospeen 52 53. waspeen A 3343. idem B 2130, andijvie 4047, gele kool 3234. groene kool 2730, rode kool 3137, kroten A 1721, Idem B 915. postelein 2328, prlnsessenbonen 116117, pronkbonen 66 72, snybonen 98128, sla 716. spinazie 3941, tomaten A 6165. idem B 6068, Idem C 4051, selderie 10.6011.10, peter- veile 8, kervel 8. BEURSOVERZICHT Staatsfondsen vast Amsterdam, 18 sept. Opmerkelyk was vandaag de vaste stemming voor bepaalde guldenslenin gen. Dit gold vooral de nieuwste Staats lening 1956, die opliep tot 93 en de Staf. fellening 1947, die verbeterde tot 91%. Op de aandelenmarkt was thans zelfs de animo voor Kon. Olie ver te zoeken. Het verloop van Wallstreet deed de koers inzakken tot 831, waarop vanmid dag een licht herstel volgde, maar het slotniveau van gisteren toch lang niet benaderd werd. In de Oliehoek blijft men wachten op beantwoording van de vraag of de lopende geruchten over splitsing e.d. waarheid bevatten. Philips en Unilever waren goed pryshoudend, vooral eerstgenoemde en Aku wist zich ten dele te herstellen van het gisteren geleden verlies, na publikatle van de cy- fers der concernmaatschappyen. In de Scheepvaart kwam niet veel verande ring. H.A.L. overschreed weer de 200 en KPM. die gisteren zwak gestemd was vertoonde een herstel. Indonesische waarden ontbeerden iedere belangstel ling. De beurs sloot stil. WISSELKOERSEN Amsterdam, 18 september Londen 10.62%10 63; New York 3 82%—3.83%; Montreal 3.92%—3 927s. Parijs 1.0822%— 1.0832%; Brussel 7.63V4—7 63%; Frank furt 90.87—90.92. Zürich 37.16%—87 21%, Zürich (vr. francs) 89.34%8939%, Stockholm 73.77%—73.82%. Kopenha gen 54 93%54 98%., Oslo 53.19%— 53.24%, Milaan 61.05%—61.10%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 18 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. 53 3% 94% 94% Grootboek obl89 L Ned. '51 3% 93% 94% B Ned. '53 (3%) 93% 93ft, Ned. '48 3% 88% 88% Ned. '54 3% 88 88% Ned. '55 3% 88ft 88% Ned. '55 n 3% 89% 90% Ned. '47 3% 390tt 9118 Dollarlng '47 3 94V% Ned. '56 3% 94 94 Investerlngscert. 3 93A 93% Ned. 62-64 3 93% 93ft Indlë '37 A 3 91% 92% Grootboek '46 3 88% 89 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 52 51 Nat. Handelsbank 118 117 Ned. Handelmy. 189 188 A.K.U243% 245% Philips 278 277% Unilever 393% 391% Wilton Feyenoord 320% 323 BUiton 2de r235 237 Kon Olie f.50.— 422 417 Kon Olie 840% 830% Amst Rubber ..- 77% 77% Holl Amer l«n 198% 200 Kon Ned Stoomb 172% 174 Ned Scheepv Unie 173% 172% RVA 101% 100% Java Cult 60 59 Dell My 110 B 110% Senembab76ft 76 ft NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A dam 47 3 93% 92% B OeD Haag 1937 1 3.. Lelden 1947 R'dam -37 I m 3% 94% industr Obligaties Philips Dollarlng 96% 97% Premieleningen A'dam '51 2% 115 113 L Eindhoven '54 2% 97% 97% Enschede '54 2% 94% 94% Den Haag'51 12% 102% 102% idem n 2% 100 101 R'dam '52 I 2% 107% 107 idem II 2% 104% 104 Utrecht '53 2% 107 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 241 240% Rotterd. Bank210 209% Twentsche Bank 219 220 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr. 217 215% Kon. Ned Grofsm. 118 118 Rott. Droogd My. 600 Tieleman en Dros 12% Handelsondernemingen Borsumlj cv A 1 1000 88% 89 Internatio102% 102 Diversen Albert Heyn186 B 288 Ned. M Walv Vrt. 69% 69% Spoorwegen Dell Spoorw My. 20 19% Amerik. fondsen Anaconda 84% 93 ft Shell OU Cy99 98% Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen Holl Constructie Ing our v Bouw ruiv Int Kunststof! -nd Kon Ned Edelmet Pref w a idem Textiel Geor v Wyk Leidsene Woisninn Nen Elecrroiasm S'kkens LaRlabr 53 Ver Touwfa briesen I Werolnk's Betcnm 96% V K 17/9 420 417L 59 59 66 Va 66GB 70 69% 77% 77 V4 368%GB 370GB 3.ir>< 480GB 470 178

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7