KORTE TROONREDE SPIEGEL I VAN DE HUIDIGE SITUATIE GOLDEN FICTION r B. en W. wensen onderzoek naar restauratie St. Caeeiliagasthuis Personenvervoer in Leiden Onder ons gezegd, toch maar liever 95ste jaargang Dinsdag 18 september 1956 Tweede blad no. 28938 Voorstellen aan Leidse raad Gebouwencomplex leent zich uitstekend voor cultureel centrum Zoals bekend bestaa' er reeds geruime tijd in de kring van het College van B. en W. van Leiden het plan de mogelijkheid tp onderzoeken tot het restau reren van en het geven van een bestemming aan het historische St. Caeeilia gasthuis. Door de veie werken, die in uitvoering of in voorbereiding zijn, was het tot op heden niet mogelijk aan dit voornemen gevolg te geven. Thans doen B. en W de raad echter een voorstel een bedrag van f. 5000 beschikbaar te stellen voor het instellen van een onderzoek naar de toestand van het gebou wencomplex en het ontwerpen van een plan tot algehele restauratie en het inrichten van het complex tot cultureel centrum. Ten aanzien van het historische ge bouw zelf kunnen wij mededelen, dat dit uit het midden van de 15de eeuw da teert. Aanvankelijk was ter plaatse een klooster, het St. Caeciliaklooster, dat eerst in 1459 wordt genoemd; een ge deelte van het klooster was ingericht als krankzinnigen-inrichting. De zusters Augustinessen, die het klooster be woonden. hielden zich o.m. bezig met weven, spinnen en andere handwerken. Na het beleg van de stad is het klooster opgeheven en werden de gebouwen tot ziekenhuis bestemd. In 1952 werd een zaal speciaal voor pestlijders ingericht, terwijl de gebouwen in 1596 werden ver bouwd tot ,,dol- en pesthuis". Het gast huis is in 1636 aan het medisch onder wijs dienstbaar gemaakt. Hoogleraren, onder wie Boerhaave, hebben hier prak tisch medisch onderwijs aan het bed der zieken gegeven. Na allerlei verbou wingen werd het Caeeiliagasthuis in 1843 aangewezen voor tijdelijke opne ming van geesteszieken. Nog later werd het o.a. gebruikt voor de Stedelijke Werkinrichting (sedert 18521, de Prakti sche Ambachtsschool, de Gemeentelijke ontsmettingtsdienst, de z.g. choleraba- rak enz. De z.g. Boerhaavezalen zijn thans nog intact en bieden met haar kruiskozijnen en balkenplafonds twee indrukwekkende ruimten. Het ingangs poortje van het gasthuis bevindt zich in de Lange Vrouwenkerksteeg, alwaar zich de woningen bevinden van de ge huwde proveniers, die zich terwille van welverzorgde levensavond in het gast huis inkochten. Het Caeeiliagasthuis staat vermeld op de Voorlopige lijst der Nederlandse Mo numenten van Geschiedenis en Kunst. len voor de exploitatie-vergoeding aan bijzondere scholen voor G.L.O.. V.G.- L.O. en Ulo over het tijdvak 1948 t.e.m. 1952. Tenslotte doen B. en W. de raad een voorstel om over 1956 aan de Dr. Van Voorthuijsenstichting en de Corn. Mu- siusstichting een gemeentelijke subsidie toe te kennen in de kosten van: a. na zorg ten behoeve van oud-leerlingen van b.l.o. scholen, ten bedrage van f 12.50 per Leidse oud-leerling; b. avond verzorging ten behoeve van oud-leer lingen van b.l.o. scholen, ten bedrage van f4.50 per gegeven lesuur, benevens f 150.per leidinggevend hoofd van een b.l.o. school, alsmede twee derden van de netto zakelijke lasten, naar de ver houding van het aantal Leid:e leerlin gen tot het totale aantal leerlingen, een ên ander met dien verstande, dat het subside slechts wordt toegekend, indien en voor zover de instellingen over 1956 in het genot worden gesteld van pro vinciaal subsidie. De Ds. de Wolffstichting aan het Plantsoen, die zich ook met dit werk bezig houdt, treft momenteel nog een Zij zal tot het reorganisatie van deze arbeid, zich in een later stadium nog tol college wenden met het verzoek ook een zodanige subsidieregeling te tref fen. VERBREDING VAN BEUNINGENLAAN. Het gedeelte Van Beuningenlaan bij de Antonie Duycklaan is zeer smal en levert gevaar op voor het verkeer, in het bijzonder van voetgangers, omdat aldaar bovendien een trottoir ontbreekt. Met het oog op het vele gebruik, dat van deze laan wordt gemaakt, ook door schoolkinderen, is het noodzakelijk de laan aan de noordwestzij de te verbre den tot 6.5 m. (rijweg) met een trot toir ter breedte van plm. 2.80 m. Hier toe dient de gemeente de eigendom te verkrijgen van een strook grond ter plaatse, groot plm. 284 m2. De eigenaar van die grond, de heer A. N. Ballego. is bereid die strook grond aan de gemeen te af te staan in ruil voor een noorde lijker gelegen gedeelte halve sloot met een aangrenzende strook grond, waar van de gezamenlijke oppervlakte plm. 248 m2. bedraagt. Als voorwaarde is daarbij gesteld ,dat de gemeente wegens verschil in oppervlakte van de stroken grond, wegens vergoeding van een min dere opbrengst gedurende vijf jaren en JOOA SUTUatZJOOA US8 ITCA U33JBUI iq JOOA opberging van tuinvuil, een bedrag van f 900.zal toebetalen en verder voor haar rekening de sloot zal dempen en afdekken met voor de cultuur geschikte grond, ligusterhagen zal verplaatsen en nog enige bijkomende werken zal ver richten. De totale kosten van uitvoe ring der werken, met inbegrip van het bedrag ad f900.worden geraamd op f 33.500 Voorts zal in deze zitting nog een voorstel aan de orde worden gesteld een bedrag van f 10.650 beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van een boekhoudmachine t.b.vr de afdeling financiën der gemeentesecretarie, het brengen van een wijziging in de begro ting 1956 en de herbenoeming van de heren P. C. A. ten Broek. B. J. Huur man. J. de Jong. B. de Kier en J. H. Schüller tot lid van de commissie van advies, bedoeld in art. 8 van de Woon- ruimtewet 1947. Lezers schrijven HINDERLIJK STRAATRUMOER We mogen 's zondags geen optochten houden en geen fanfarekorps horen spe len, maar mogen we wel de hele lieve lange zondag lang vergast worden op de geluiden, die jongens maken, die voort durend op hun fietsen rondrijden en daarbij een dergelijke cacafonie van ge luiden maken alsof het voortdurend 3 oktober is? EEN BEWONER VAN DE RUNSBUiRGERWEG DE ONTWIKKELING CARDIOLOGIE. DER Tijdens de enige jaren geleden hier ter stede gehouden Einthoven-herdenking, is het besluit genomen voortaan om de 2 of 3 jaar vanwege de Leidse Univer siteit bijeenkomsten te organiseren, waarin vooraanstaande cardiologen zou den worden uitgenodigd om te spreken over de recente ontwikkelingen op dit specialistische gebied. Als uitvloeisel van dit besluit zal a.s. vrijdagmiddag om 4 uur in de filmzaal van het Academiegebouw prof. Paul D. White, hoogleraar aan de Harvard Me dical School te Boston voorzitter van de Internationale Vereniging van Car diologen en de belangrijkste adviseur bij de behandeling van de hnrtaandoe- ning van president Eisenhower, een voor alle belangstellen-den toegankelijke voordracht houden over het onderwerp „An internist looks at cardiovascular surgery in 1956". F. 2000 VOOR T.B.C.-BESTRIJDING. De collecte, welke de vorige week ge houden is ten bate van „Draagt Elkan ders Lasten" „Sonnevanck" en „Zonne- LEIDSE UNIVERSITEIT. Bij beschikking van de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen is voor het tijdvak van 1 juli 1956 tot en met 30 juni 1957 benoemd tot weten schappelijk hoofdambtenaar bij het Rijksherbarium aan de Rijksuniversiteit te Leiden, dr. H. O. Sleumer. ^iHinimiMiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii™ 3. en W. wensen een onderzoek Bij de behandeling van de gemeente begroting werd het vorig jaar, zoals be kend, een voorstel van de heer E. Meester aangenomen, waarin B. en W. werden uitgenodigd een commissie van deskun digen in te stellen, die opdracht krijgt een rapport uit te brengen over een verantwoorde regeling van het personen vervoer; waarin de vormen van exploi tatie, de soort tractie, lijnenschema's en eventuele inschakeling van randgemeen ten nader warden behandeld. Hoewel B. en W. geen bezwaar hadden tegen aanneming van dit voorstel, heb ben zij zich indertijd alle vrijheid voor behouden t-.a.v. de samenstelling van deze commissie. Nadere overwegingen van het besluit, om instelling van een commissie, heeft B. en W. geleid tot de conclusie, dat het aanbeveling verdient een andere opzet te kiezen. Wil men een commissie vor men van werkelijke deskundigen, dan rijst de vraag, of dezen in voldoende mate bereid zijn en tijd beschikbaar hebben om zich hieraan te wijden. Het zal bezwaren opleveren regelmatig data Kerkelijk Leveu Gaan predikanten Ger. Gem. ook mee met „De Hoop"? Gelijk bekend gaan predikanten van verschillende protestantse kerken van tijd tot tijd mee als geestelijk verzorger van het hospitaalkerkschip „De Hoop". Het bestuur van dit kerkschip heeft thans aan de Gereformeerde Gemeenten gevraagd of ook van die zijde eens een predikant kon worden afgestaan. De zaak kwam ter tafel op de vergadering van de classis Amsterdam waar het voorstel met algemene instemming werd begroet. De classis vreesde echter, dat, gezien het chronisch tekort aan predi kanten bij de Gereformeerde Gemeen ten, verwezenlijking van het verzoek wel moeilijk zal zijn, maar zij besloot toch met instemming deze zaak voor te leg gen aan de Part. Synode van het wes ten. DS. G. J. DUWENDAK GAAT MET EMERITAAT Ds. G. J. Duyvendak, predikant van de Evangelisch Lutherse Gemeente te Apeldoorn heeft tegen 1 oktober om ge zondheidsredenen vervroegd emeritaat aangevraagd. NED. HERV. KERK Beroepen te Putten o. d. Vel., J. C. Stel wagen te Hillegersberg. Te Sohettens en te Longerhouw (toez.) W. Hogendoorn, kand. te Woerden. Te Ouderkerk a. d. IJssel, J. Hovius te Dordrecht. Te Dordrecht (vac. Ij. A. Bodaan, wijkgem. 4), S. L. Knott- nerus te Hillegom en (vac. W. A. Smit, wijkgem. 1), J. A. v. d. Meiden, laatstelijk pred. te Paramaribo, die dit beroep ook aannam. Aangenomen naar Drelschor, H. Duyven dak, kand. te Utrecht. Bedankt voor St.-Maartensdijk, C. Vos te Westbroek. GEREF. KERKEN Tweetal te Rulnerwold-Koekange, J. H. Blnnema te Oude-Pekela en E. J. Duur- sema te Vorden. Idem te Zwolle (vac. H. A, Munnlk). J. M. Bloemkolk te Ede en H. v. d. Wey te Emmen. Beroepen te Hazerswoude, A. Brink te Joure. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Tholen, H. C. v. d. Ent te Werkendam en J. C. v. Ravenswaay te Scheveningen. Beroepen te 's-Gravenhage-oost, H. v. d. Schaaf te De Krlm (O.). te vinden, waarop de deskundigen zich allen kunnen vrij maken voor de bespre kingen. Ook ontbreekt een centraal punt, terwijl geen deskundig apparaat ter be schikking staat om zo nodig bepaalde onderzoekingen te verrichten. In ieder geval zou gerekend moeten worden op een lange tijd van onderzoek en hoge advieskosten, terwijl een eenstemmig advies geenszins is gewaarborgd. Na ampele overwegingen zijn B. en W. tot de slotsom gekomen, dat de gemeente het meeste gebaat is bij een advies van het Nederlands Verkeers- instituut te 's-Gravenhage. Dit Insti tuut bezit een grote ervaring op het gebied van het verkeer en vervoer en is op een onderzoek als het onderha vige geheel ingesteld. Een objectief deskundig advies is alsdan verzekerd, terwijl met het opstellen van het ad vies ongeveer een half jaar gemoeid zal zijn. Ook andere gemeenten heb ben met vrucht het advies van dit Instituut ingewonnen. Met het oog hierop hebben B. en W. voorlopig contact opgenomen met de directie van het Instituut. Het is daar bij gebleken, dat het Instituut bereid en In staat is het gevraagde advies te ver strekken; het advies zal eventueel in het voorjaar van 1957 tegemoet kunnen worden gezien. Het zal ziclh uitstrekken over: a. de vervoersbehoefte; b. het lij nenstelsel; c. de eisen van het verkeer; d. de lopende concessies en e. de exploi tatie-vorm, waarbij tevens de soort trac tie onder het oog zal worden gezien. Het advies zal een uitgave van ten hoogste f. 10.000 vergen, waarbij het In stituut ervan uitgaat .dat eventuele ver keerstellingen en enquêtes door en voor rekening van de gemeente worden ver- riciht. Een en ander achten B. en W. thans aanvaardbaar. Afscheid Leo J. Mens Als organist der Pieterskerk De heer Leo J. Mens is voornemens in de dienst van zondagmorgen 30 sep tember 10 uur in de Pieterskerk aan het orgel afscheid te nemen als orga nist-cantor. Na deze dienst, waarbij ds. Kloek voorganger is, zal van plm. liy4—11% uur een kort orgelprogramma worden uitgevoerd, met medewerking van Jaap Stotijn, hobo. Te ongeveer 12 uur zal er dan in de consistorie gelegenheid zijn afscheid te nemen. „ER RUST GEEN ZEGEN OP DEZE ZAAK". „Er rust geen zegen op deze zaak", zei de Officier van Justitie bij de Haagse Politierechter toen het geval van een werkman uit Leiden voor de tweede maal moest worden aangehou den. De T eidenaar werd ervan ver dacht op 16 september 1955 een varken te hebben laten wegnemen ten nadele van de heer L. M. M. Menken. Bij de politie had hij dit bekend, maar nu ontkende hu. De eerste verklaring zou zijn gegeven ornHnf. tyi niet. togAn vast zitten kon. s LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Gijsbertus B. M.. zn vac P. Verdoorn en P. A. J. van der Veek: Wil helmus J. M., zn van G. C. J. van der Geest en G. M. de Jong; Fulco, zn van W. Neijmeljer en M. J. Houtschild, IJsbrand W zn van A P. Zlntel en G Reijneveld. Getrouwd: J Fr Block en V, Wedding; A. Jansen en A Borreman; H. J. Boelee en A. van Leeuwen. (Ingez. Med.-Adv.) Ejen gulden genieting voor 80 ct. Hedenmiddag heeft Koningin Juliana de nieuwe zitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van een Troonrede, die het stempel droeg van de onzekere politieke verhoudingen in het Nederland van vandaag. Er was bij deze opening van een nieuwe zitting van de volksver tegenwoordiging slechts een demissionair Kabi net, niet een volwaardige Regering aanwezig. Zowel in de lengte als in de inhoud van de Troon rede werd deze toestand weerspiegeld. Koningin Juliana richtte zich in de volgende bewoordingen tot de leden van de verzamelde Staten-Generaal. BOUW RIOOLPOMPGEMAAL. Ten behoeve van de bouw van een rioolpompgemaal aan het Philosophen- pad behoeft de gemeente de eigendom van enkele gronden, gelegen aan de Zoeterwoudse Singel en dit pad. Aange zien te verwachten is, dat deze eigen dommen niet langs minnelijke weg kun nen worden verkregen, doen B. en W. de raad het voorstel om met toepassing van artikel 77 der Onteigeningswet tot onteigening van de gronden over te gaan. GROOT AANTAL ONDERWIJSVOORSTELLEN. In de zitting van de raad van a.s. maandagmiddag komt ook weer een groot aantal onderwijsvoorstellen aan de orde. Zo stellen B. en W. voor mede werking te verlenen tot een aanbren gen van een oliestookinrichting in de Chr. Ulo-school aan het Noordeinde 3, idem tot het aanschaffen van meubilair en de inrichting van een natuurkunde- lokaal t.b.v. de R.-K. Ulo-school aan de Haarlemmerstraat 34. idem tot aan schaffing van meubilair en verduiste ringsgordijnen van de R.-K. meisjes school voor V.G.L.O. aan de Pelikaan straat, 20, idem van leermiddelen voor de R.-K. school aan de Franchimont- laan. voorts om mej. L. T. Kohier en de heer T. L. Groenendijk over te plaatsen van de openbare lagert school aan de Medusastraat naar de school aan de Javastraat. Verder is er een voorstel om een afrekening vast te stel- illlllllllillllltlllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Geen plannen Ofschoon meer dan drie maanden zijn ver lopen sinds de verkiezin gen voor de Tweede Ka mer werden gehouden, is het nog niet mogelijk gebleken te komen tot de vorming van een nieuw Kabinet. Het demissio naire Kabinet doet op mijn uitnodiging alles wat het in het belang van het Koninkrijk nood zakelijk acht. Evenwel kunnen U on der deze omstandigheden geen plannen betreffende het in de toekomst te voeren beleid worden voorgelegd. Niettemin heb ik er bijzondere prijs op ge steld de eerste gewone zitting der vernieuwde Staten-Generaal persoon lijk te openen. Uitbreiding Gij zijt hier voor het laatst bijeen in het sinds 1887 geldende aantal. De uitbreiding van het aantal leden, waartoe bij de jongste wijziging der Grondwet is besloten, zal spoedig tot stand komen. Ondermijning Ook in het komende jaar zult gij gesteld wor den voor tal van vraag stukken, waarop veelal ook de internationale toestand invloed uit oefent. Over het wereld beeld blijven de schadu wen liggen van belang rijke internationale pro blemen, welke nog steeds niet tot oplossing konden worden gebracht. In de laatste tijd be staat bovendien reden tot bezorgdheid over een ondermijning van het vertrouwen, dat althans in de vrije wereld de in ternationale rechtsregels en gebruiken worden na geleefd. Herstel van dit ver trouwen moet van het hoogste belang worden geacht voor het bereiken van stabilteit in de in ternationale betrekkin gen. Alleen indien de over tuiging aanwezig is, dat de regels van het inter nationaal verkeer in acht worden genomen, zal de mogelijkheid blijven be staan om ernstige con flicten te voorkomen door tijdig in vreedzaam over leg een voor de partijen aanvaardbare oplossing te zoeken. Indonesië Verschillende gebeur tenissen in Indonesië in de loop van dit jaar heb ben geleid tot een ont wikkeling in de verhou ding tussen ons land en deze republiek, die wij betreuren. De zorg der Regering blijft uitgaan naar Ne derlanders in Indonesië, die aldaar in moeilijk heden verkeren, en naar Woningbouw Dit is ook van invloed op het tempo, waarin kan worden ingelopen op het woningtekort, dat de zwaarste nood is, waar onder ons volk lijdt. Alle mogelijkheden om in die nood met groter spoed te voorzien dienen te wor den aangegrepen. Aan de woningbouw wordt de grootst mogelijke priori teit gegeven. Onderwijs gezondheid en oude dag Ook bij de verschil lende takken van het onderwijs noopt het te kort aan personeel en gebouwen tot ingrijpende maatregelen. De gezondheidstoestand der bevolking blijft zich gunstig ontwikkelen. Hoewel nog niet te voor zien is welke wetsvoor stellen U in de naaste toekomst zullen bereiken en in hoeverre reeds in gediende voorstellen zul len worden gehandhaafd, staat het vast. dat in het komende zittingsjaar weer veel van Uw werk kracht zal worden ge vraagd. Naast de begrotingen zullen reeds dadelijk de ontwerpen betreffende pensioenregelingen en in zake de ziekenfondsver zekering voor bejaarden in aanmerking komen voor behandeling. Tijdige afdoening daarvan is van overwegende betekenis in verband met de wet op de algemene ouderdoms- verzekéring. Internationaal Het beroep, dat op velen van U wordt ge daan voor de vertegen woordiging in internatio nale en supranationale parlementaire instellin gen, zal een nieuwe uit breiding ondergaan. Bin nenkort zal de raadge vende interparlementaire Beneluxraad voor het eerst bijeenkomen. Ik vertrouw, dat hij een nieuwe impuls zal geven aan de samenwerking van de Beneluxlanden, die een bijzondere betekenis heeft in het geheel van de vormen van samen werking tussen de vrije volkeren, waaraan Ne derland deelneemt. Het overleg tussen de zes landen, die deel uitma ken van de Kolen- en Staal-Gemeenschap, in zake de totstandkoming van een verdrag over de gemeenschappelijke markt en over de kern energie zal bij welslagen aan dit geheel een nieuw en belangrijk element toevoegen. Moge God U wijsheid en kracht schenken voor de vervulling van Uw veelzijdige en verant woordelijke taak. Hiermede verklaar ik de zitting der Staten- Generaal voor geopend. EERST EEN ONDERZOEK NAAR MOGELIJKHEDEN. Alvorens tot een algehele restauratie kan worden besloten, achten B. en W. het nodig een grondig onderzoek te doen instellen naar de staat van de ge bouwen in het algemeen en de even tuele verborgen gebreken in het bij zonder. De toestand der gebouwen kan het plan, en vooral de kosten, sterk be- invloeden. De volgende stap is dan het ontwerpen van een plan voor de restau ratie van het gasthuis en het bruik baar maken van het complex op een zo danige wijze dat de gebouwen opnieuw een doelmatige functie in het maat schappelijk leven van onze stad kunnen vervullen. Hierbij merken B. en W. op. dat thans nader wordt overwogen en de Commissie voor de Openbare Wer ken heeft, van de plannen reeds kennis gekregen welke stedebouwkundige maatregelen nodig zijn om het gebou wencomplex in de toekomst een waar dige entourage te bieden. Binnen niet al"te lange tijd hopen B. en W. omtrent de sanering van het hierbij betrokken stadsdeel voorstellen te doen. Hoewel de inrichting thans nog zeer sober is, bestaat reeds lange tijd bij verenigingen grote belangstelling voor de Boerhaavezalen voor het geven van uitvoeringen, tentoonstellingen. het houden van repetities enz. Met het oog op het brandgevaar waren B. en W. echter geruime tijd geleden genoodzaakt het gebruik van de zalen te beperken tot, het houden van tentoonstellingen en enkele concerten. CULTUREEL CENTRUM. B. en W. menen, dat het gebouwen complex zich uitstekend leent voor het inrichten tot cultureel centrum, een trefpunt van culturele activiteiten op verschillend terrein, een centrum, waarvan niet alleen enkele kringen van kunstliefhebbers, maar ook gro tere groepen uit de bevolking gebruik kunnen maken. Het College heeft nagegaan voor welke doeleinden het cultureel cen trum zal moeten dienen. Na ampele overwegingen zijn zij tot de overtui ging gekomen, dat lokalen moeten worden bestemd voor de volksmuziek school, voor repetities door zang -en muziekverenigingen, voor tentoonstel lingen (zowel in de Boerhaavezalen als in andere lokaliteiten), voor ate liers voor kunstenaars, voor „kunst- shops'' enz. Het ligt in de bedoeling het instellen van bovenbedoeld onderzoek en het ont werpen van het omschreven plan met begroting op te dragen aan het Archi tectenbureau Van Oerle en Schrama, welk bureau bij de restauratie van het Gravensteen uitstekend werk heeft ver richt. hen. die zich vandaar in Nederland vestigen. De ontwikkeling van de situatie in het Midden- Oosten heeft de wereld voor nieuwe en gevaar lijke problemen gesteld. De West Het bezoek dat mijn man en ik het vorige jaar aan Suriname en de Ne derlandse Antillen hebben gebracht, stemde ons tot grote vreugde. Wij bewa ren een djmkbare herin nering aan de talloze blij ken van aanhankelijk heid, die wij daar ont vingen en die duidelijk de sterke band met het Koninkrijk aantoonden. Nieuw Guinea De openlegging van Ne derlands Nieuw Guinea gaat voort. Daarbij wordt gestreefd naar toenemen de inschakeling van de autochtone bevolking bij de ontwikkeling van eigen land. Een werkcommissie is ingesteld, die tot taak heeft een algehele her ziening van de bewinds regeling Nieuw Guinea voor te bereiden. T eleurstelling De luchtvaartonderhan delingen met de Verenig de Staten hebben hier te lande tot nu toe teleur stelling gewekt. Ik spreek Foto Meybcom de hoop uit, dat bij de voortzetting daarvan meer dan tot dusver met rede lijke aanspraken van de Nederlandse luchtvaart rekening zal worden ge houden. Economische bedrijvigheid Het Nederlandse volk heeft zich de laatste ja ren mogen verheugen in een over het algemeen genomen gunstige econo mische ontwikkeling. Ook thans blijft de toe stand gekenmerkt door een hoge graad van be drijvigheid. Intussen tre den, zowel in ons land als daarbuiten, geleidelijk meer spanningen op. Maatregelen tot het tegengaan daarvan vra gen in toenemende mate de aandacht, in het bij zonder ook met het oog op de ongunstiger ont wikkeling van de beta lingsbalans in de verstre ken maanden van dit jaar. De op zichzelf verheu gend hoge stand van de werkgelegenheid in on derscheidene bedrijfstak ken komt tot uiting in een toenemende vraag naar arbeidskrachten, waaraan, ondanks alle inspanningen, niet kan worden voldaan.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3