DIJK OOSTELIJK FLEVOLAND GESLOTEN V.S. niet van plan zicli schietend een weg te banen door Suezkanaal WEERBERICHT MEISJESPYJAMA'S Britse regering behaalde zege in Lagerhuis na toezegging van stap bij Veiligheidsraad Eden terecht geprikkeld over onbillijk verwijt van Labour 95ste Jaargang VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1956 No. 28935 (Ingez. Med.-Adv.) Gebloemde flanellen ALLE MATEN VOORRADIG vanaf 3.95 NATUURLIJK BIJ. Haarl.str. 172—174—179 Herenstraat 9 MIDZA-BONNEN VOOR ONZE CLIËNTEN. Op Prinsjesdag: Kon. rijtoer door Den Haag Met de vier Prinsessen Op Prinsjesdag namiddags om kwart voor 4 zullen Koningin en Prins Bern- hard met de vier Prinsessen een rijtoer maken langs de volgende route: Huis ten BoschLeidsestraatwegLaan van N. O. IndiëWillem WitsenpleinVan Alkemadelaan Breitneriaan Van Hoytemastraat Wassenaarseweg Javastraat Alexanderstraat Plein 1813 Alexanderstraat Parkstraat Kneuterdijk Plaats Vijverdam Buitenhof Hofweg Lange Po ten Plein Korte Poten Hee rengracht Bezuidenhoutseweg Huis ten Bosch. De stoet zal als volgt zijn samenge steld: Hoofdcommissaris van politie te paard. Met vier paarden bespannen open rode landauer, hierin zullen gezeten zijn Ko ningin Juliana, Prins Bernhard, Prinses Margriet en Prinses Marijke. Met vier paarden bespannen open lan dauer, waarin gezeten Prinses Beatrix en Prinses Irene. In het eerste volgrijtuig zullen plaats nemen H. P. J. baronesse van Till-Tu- tein Nolthenius en mr G. C. D. baron van Hardenbroek, in het tweede gene- raal-majoor C. F. Pahud de Mortagnes neemt op het vliegveld afscheid van zijn dochter en kleinzoon. Links op de achtergrond de informateur prof. De Gaay Fortman, die hem naar ons land had ontboden en hem thans weer uitgeleide deed. Belangrijke mijlpaal in Zuiderzeewerken H.M. de Koningin stelde drie gemalen in werking, die dagelijks wateroppervlakte één centimeter zullen laten dalen Acht minuten over één op 13 september 1956 Een forse greep van de grote kraan, een zware plons, de dijk rond oostelijk Flevoland was dicht. Hoog joelden de scheepsfluiten, laag basten de scheepshoorns, jui chend wensten de dijkwerkers elkaar geluk. Het Wilhelmus klonk. Een nieuwe mijlpaal in de IJsselmeerwerken was bereikt. Voor ogen van H. M. de Koningin was het laatste gat gedicht in de Meerdijk, die de nieuwe polder zal omsluiten. Een oppervlakte van 54.000 hectare kan droog ge maakt worden. Diezelfde middag stelde de landsvrouwe het gemaal „Wortman" bij Lelystad in werking. Tegelijk gingen de machtige pompen van de gemalen „Colijn" bij Ketelhaven en „Lovink" bij Harderwijk aan de slag. Een taak van ruim een half jaar staat hen te wachten. Met een capaciteit van 4200 kubieke meter water per minuut zullen de acht pom pen het gigantische werk verrichten: het droogleggen van de polder. Gigantische werk kost 755 miljoen Twaalfde provincie Deze dijksluiting was wellicht min der spannend, minder spectaculair dan die van Ouwerkerk in 1953, toen het razende zeewater zich met enor me kracht verzette. Maar ook nu voelden alle aanwezigen dezelfde Hol landse glorie: opnieuw was land aan de zee ontrukt. Een nieuwe zege op Neerlands aartsvijand, bijgewoond door H.M. de Koningin, die met haar gevolg met de „Piet Hein" van Muiden naar het sluitgat was gevaren, een tocht van een uur of drie over het vrij woelige iJsselmeer. Via een ponton begaf het hoge gezel schap zich op de „Van Hasselt", die reeds bij het sluitgat lag afgemeerd. De leden van de Zuiderzeeraad werden voorgesteld. Daarna had de sluiting plaats. Een ceremonie, die maar net op het nippertje kon doorgaan. Door het slechte weer was de bouw van de klei- leemdam in het sluitgat normaal zes meter per uur trager gevorderd, dan verwacht werd. Maar met hard werken en vooral nauwe samenwerking slaagden de dijkbouwers er tijdig in voldoende leem voorradig te krijgen om de mach tige grijpers van de kranen te vullen, welke op hun beurt de drempel moesten leggen. en majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck. Het escorte van het rijtuig van de Koningin en de Prins wordt gevormd door luitenant-kolonel-vlieger mr. R. J. E. M. Van Zinnicq Bergmann en luite- nan-kolonel C. C. Geertsema, dat van het rijtuig van Prinses Beatrix en Prin ses'Irene door majoor J. J. L. baron van Lynden en majoor J. J. Eisma. f 25.000 met premie van f 30.000 In de Staatsloterij is een prjjs van f. 25.000 met een premie van f. 30.000 gevallen op lot no 20664. RussischIndonesische overeenkomst MORGEN ONDERTEKENING? De RussischIndonesische over eenkomst inzake Russische economi sche en technische hulp aan Indone sië zal naar venvacht wordt morgen in Djakarta worden onderte kend. Dr. Soebandrio, de voorzitter van de Indonesische delegatie voor de besprekingen tussen de Sovjet-Unie en Indonesië bevestigde de berichten, dat de Russische steun een bedrag van 100 miljoen Amerikaanse dollar zal bedragen. De slotbijeenkomst tussen de beide de legaties. welke twee uren duurde, werd vanmorgen in het ministerie van Bui tenlandse Zaken gehouden. Dr Soebandrio zeide. dat over de Rus sische hulp in alle aspecten overeen stemming is bereikt. Twee duizend stoere Hollandse polder jongens hebben ruim vijftig miljoen kubieke meter zand en klei met hun bag germolens, slepers, bakken, kranen en perszuigers moeten verslepen voor deze mijlpaal in de groei der twaalfde pro vincie werd bereikt. Ruim 1.6 miljoen vierkante kraagstukken en 800.000 ton zink en stortsteen gingen te water. En nog is het werk niet gereed, want 55 km klinkerweg en de dijkglooiingen moeten nog worden afgewerkt. Dat zal eerst be ëindigd zün .wanneer de gemalen hun werk hebben voltooid en de dan reeds gebaggerde kanalen en tochten als zilve ren strépen in de grauwe slikmassa zul len liggen. Doch dan leven wy in zomer 1957. Ministeriële belangstelling Kort na de sluiting van het gat ver trok H.M. de Koningin met haar gevolg aan boord van de „Piet Hein" naar Lelystad om daar de bemaling in wer king te stellen. Aan boord bevonden zich ook de ministers dr. W. Drees en mr. J. Algera. alsmede hoofd-ingenieur-direc- teur ir. J. F. R. van de Wall en de di recteur-generaal van Rijkswaterstaat ir. A. G. Maris. In Lelystad stond de bevolking reeds lang aan de steiger voor „het stuur huis" te wachten om de landsvrouwe te begroeten. Lelystad, eens een paal in zee, toen een modderklomp, nadien een plek. thans een vrolijk dorp. dat zal uitgroeien tot de hoofdstad der Flevolanden. van de Noordoostpolder en van de Markerwaard. Nederland leeft wij bouwen En thans het trekpunt voor vele auto riteiten op waterbouwkundiggebied, die de ingebruikstelling van het grootste gemaal in Europa, het gemaal „Wort man". door H.M. Koningin Juliana, wilde bijwonen. Mr. J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat voerde het eerst het woord. Na gewezen te hebben op het volk van elf miljoen, dat leeft op een oppervlakte van 33.000 vierkante kilo meter met alle gevolgen van dien. be sloot de minister zyn toespraak met de woord: „Ik ben overtuigd, dat ons volk die geestkracht bezit, die voor de oplos sing van al die problemen de onmisbare voorwaarde is. De dag van vandaag is daarvoor een sterke waarborg en een rijke belofte. Nederland leeftwij bouwen Eén h.a. f. 14.000.— Daarna schetste ir. J. F. R. van de Wall de totstandkoming van de derde polder: Oostelijk Flevoland. „Het staat wel niet op het hoge peil van een af sluitdijk of een deltaplan, maar negentig kilometer sluizen en gemalen bouwen in enkele jaren kar alleen in goede sa menwerking en goede organisatie." Spreker liet weten, dat de dijk met de kunstwerker 175 miljoen gulden zal kosten. Een bedrag van 580 miljoen zal nodig zijn voor het inrichten en ontginnen van de drooggekomen gron den. Gezien de publiek economische waarde, aldus ir. v. d. Wall kan de grondprijs gereed voor exploitatie en bebouwd van f. 14.000 per hecta re niet te hoog worden geacht. „Wij krijgen brood voor vis en een land met duizenden welvarende boeren gezinnen". Spreker dankte al zijn mede werkers voor hun gegeven energie. Zij hebben gemaakt, dat door goede samen werking opnieuw bewezen is, dat wij geen uitgedoofde natie zijn doch over durf. kunde en kracht beschikken en in staat zijn tot grote daden Decoraties Alvorens Koningin Juliana door het overhalen van een handel de gemalen in werking stelde, las mr. Algera het Ko ninklijk besluit voor, waarin een aantal medewerkers aan de Zuiderzeewerken Koninklijke onderscheidingen waren ver leend. De minister decoreerde de betrokke nen. de Koningin trok aan een handel, een bel rinkelde.... sloom, maar machtig trok een der dieselmotoren de „Wortman" aan. Achttien minuten over vierLuttele seconden later verklapte een rode lamp op een kaart, dat ook de „Colijn" was begonnen. En kele minuten later draaide ook de „Lo- j vink". De aanwezigen juichten. Per dag zal nu de waterspiegel van Ooste lijk Flevoland een centimeter dalen. Zo lang tot alleen nog maar land over is. Dan is het derde deel werk van de beide Flevopolders en de Markerpolder j voltooid. Samen zijn zij 150.000 ha. Nog altijd groter dan Neerlands klein- I ste provincie. Koningin Juliana stelt de machtige pompen .in bedrijf van het gemaal „Wortman" dat acht maanden lang samen met twee andere gemalen, werken zal om de polder Oost- Flevoland droog te leggen. Directeur: i. W. Heimy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte smgel l- Lelden - aao n° 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7._ per kwartaal; f2.35 per maand: f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150? Duidelijke persconferentie van Dulles LEIDSCH DAGBLAD Een luchtopname van ANP-Foto van de sluiting van het laatste gat in de ringdijk om Oost Flevoland, gistermiddag omstreeks acht minu ten over één. Vrij zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind ruimend naar noordelijke richtingen. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 15 SEPTEMBER Zon op: 6.16 uur; onder: 18.59 uur. Maan op: 16.42 uur; onder: 1.18 uur. Hoog water te Katwijk aan Zee te 11.40 uur en 0.27 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Mr. van Tilburg, de gouverneur van Suriname, die onlangs naar ons land vloog in verband met de Ka binetsformatie. is gistermiddag weer per vliegtuig naar Paramaribo teruggekeerd. Mr. Van Tilburg (Van onze corre, Of men Amerika's huidige politieke koers huldigt dan wel laakt, één ding moet gezegd worden: de mi nister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft gisteren een persconferentie gehouden, die aan duidelijkheid niets te wensen overliet! Hij verklaarde, dat de V.S. niet van plan zijn zich schietend een weg te banen door het Suezkanaal, als Egypte zou proberen de doorvaart te blokkeren van schepen van de voorge stelde vereniging van kanaalgebruikers. In dat geval zouden de Amerikaanse schepen om Kaap de Goede nt in Washington) Hoop gezonden worden. Dulles heeft hiermede aan Edens vrij krachtige rede veel van haar effect ont nomen. Het Westerse front is hierdoor minder in drukwekkend geworden, maar Dulles en Eisenhower wensten Engeland en Frankrijk beslist niet te ster ken in de illusie, dat Amerika bereid zou zijn de doorvaart door het kanaal eventueel met geweld te forceren. In Egypte zal men zich zonder twijfel over deze gang van zaken verheugen en minder dan ooit geneigd zijn tot concessies. Onze Londense correspondent telefoneerde hedenochtend: Na het tweedaagse debat over de Suez-crisis heeft het Britse Lagerhuis gister avond met een meerderheid van 71 stemmen (319 tegen 248) zijn goedkeuring aan het regeringsbeleid gehecht. De socialistische oppositie slaagde er aan het slot in de tot het uiterste geprikkelde en nerveuse Eden de verklaring te ontwringen, dat de Britse regering zich inderdaad als volgende stap tot de Veiligheidsraad zal wen den. indien Nasser weigert zijn medewerking te verlenen aan de in oprichting zijnde vereniging van kanaalgebruikers. Toen Eden zijn belagers op deze wijze te gemoet kwam, barstten dezen in een langdurig gejuich uit, omdat zij dit als een belangrijke overwinning beschouwden. Maar tegenover dit socialistische gejuich stond dat van de conservatieve medestanders van de premier, toen deze er voor Labour op pijnlijke wijze aan herinnerde, dat de Labour-regering ten tijde van de Beriijnse crisis niet minder dan drie en een halve maand gewacht had alvorens de hulp van de Veiligheidsraad in te roepen! De oppositie had eveneens van Eden geëist, dat de Britse regering zich na al het getalm ogenblikkelijk tot de Veilig heidsraad diende te wenden inplaats van gebruik te maken van de nieuwe vereni ging van kanaalgebruikers. Maar op dit punt bleek Eden niet van zijn stuk te brengen en moest de oppositie bakzeil halen. Nassers volgende stap is een aanval op de staat Israël Ongetwijfeld kwam de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles de oppositie te hulp door zijn verklaring dat de Ver. Staten niet bereid waren zich al schietende een weg door het Suezkanaal te banen. Dat dit binnen kort gebeuren zou, was de al of niet op rechte vrees van de Britse Socialisten, die tijdens het debat Eden woedend hadden gemaakt. Op bewogen wijze wendde de Britse premier zich met schorre stem en hevig gebarende tot het Lagerhuis om dit ervan te doordringen, dat toch niemand aan zijn vredelievend heid kan twijfelen. Hij behoort tot de generatie, zo zei hij, die steeds omringd is geweest door oorlog, welke hij veraf schuwt. Steeds weer stond Engeland op de bres voor vredelievende oplossingen. Korea, Indo-China, Triest, Perzië waren voorbeelden en thans ook Suez, waar voor al zeven weken lang een oplossing wordt gezocht. Dit betekent echter niet, dat men voor Nasser zou capituleren. Eden onderschreef, hetgeen door een Labourlid in het debat gezegd was, na melijk dat de Suez-crisis niet anders gezien kan worden dan het begin van een permanente crisis, welke zeer wel in een algemene catastrofe kan eindigen. Als Nasser zijn zin krijgt bestaat er geen twijfel over zijn volgende stap, na melijk een aanval op Israël. Eden gaf opnieuw de verzekering dat Engeland achter de drie-mogendhedenverklaring van 1950 staat, welke de bestaande Is raëlische grenzen waarborgt. Zouden wij in dezelfde positie zijn om dit te doen als Nasser er thans goed afkomt? vroeg Eden tot een nu sidderende oppo sitie. Onwaardige aanval kige debat kunnen worden voorkomen, al had de oppositie natuurlijk het volste recht om zich tot tolk te maken van de in het land en daarbuiten heersende on gerustheid over de voornemens der re gering. Maar de Socialisten gingen te ver door op hun beurt de valse indruk te wekken, dat niet Nasser provoceerde en de agressor was, maar Eden! Deze onwaardige aanval op de in eigen kring meer dan eens belaagde Britse premier had tot gevolg dat de conservatieve rijen zich achter hem sloten. Onze correspondent in Washington meldt over Dulles' persconferentie nog: Egyptes eerste reactie voorspelt niet veel goeds voor het nieuwe plan voor een vereniging van kanaalgebruikers. Dulles zei officieel nog wel te hopen dat Egypte tot andere gedachten zal ko men. doch hij besefte kennelijk heel goed dat daar weinig kans op bestaat. Amerika haalt thans verschillende reeds opgelegde tankschepen uit de mot- tenballen. Bovendien zijn de Ver. Staten bereid andere landen, die hun schepen om de Kaap wensen te sturen, financieel bij te springen. Dulles matigde zich ech ter niet aan andere staten een gedrags lijn voor te schrijven. De Republikeinen streven er naar in november de verkiezingen te winnen met de leuze „vrede en voorspoed". Het zou hun daarom slecht uitkomen als de vrede thans niet gehandhaafd zou kun nen blijven. Intussen zou het toch be slist onjuist zijn het huidige Ameri kaanse beleid toe te schrijven aan het partijbelang in dit verkiezingsjaar. De uitingen van de Republikeinse regering zijn tengevolge van de binnenlandse po litiek wellicht wat nadrukkelijker maar ook indien er geen verkiezingen in aan tocht zouden zijn geweest, zouden Ei senhower en de zijnen waarschijnlijk een dergelijke gedragslijn als thans ge volgd hebben. Het was Eden aan te zien, hoe hij het zich aangetrokken had dat de Socialis ten het hadden trachten voor te stel len, dat hij tot oorlog wilde aanzetten. Het debat bevestigde nog eens, dat de vaagheid waarmee de Britse regering haar toekomstige stappen had gefor muleerd min of meer onvermijdelijk was. Doordat de Labour-oppositie op grond daarvan in het land verdeeldheid had gezaaid over de bedoelingen van de Britse regering, werden kansen op over eenstemming met Nasser bemoeilijkt, of misschien zelfs onmogelijk gemaakt, al moet daaraan onmiddellijk worden toe gevoegd, dat ook de regering ontactisch was geweest door Nasser met wie zij onderhandelen wilde te beledigen. Indien Eden de zaken duidelijker had geformuleerd en het niet aan Dulles overgelaten, dan had mogelijk het mis baar van de Socialisten en dit ongeluk-

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1