Dr. M. Rooseboom bood eerste exemplaar „Microscopium" aan Harddraverij tijdens Warmonds feest M mzmM. Www* Plechtigheid in de Lakenhal Premier Neliroe niet ingenomen met het nieuwe plan-Suez DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1956 av, Wsr v« '-■C'.AÜ'V ïn de Lakenhal werd hedenochtend het eerste exemplaar van het boekwerk „Microscopium" als uitgave van het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen tijdens een plechtige bijeen komst door de schrijfster en directrice van het museum mej. dr. M. Rooseboom aangeboden aan dr. J. H. Wesselings, de secretaris-gene raal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die als vertegenwoordiger van Minister Cals optrad. De uitgave van dit boek (waarover wij onlangs uitvoerig schreven) is mogelijk geworden door financiële medewerking van de N.V. Pfizer en is een poging om blijvende vorm te geven aan de belangrijkste aspecten van de twee jaar geleden over de geschiedenis van het microscoop door het museum georganiseerde tentoonstelling. Prof. Zernike schetste ontwikkeling Onder de aanwezigen bij de plechtig heid bevonden zich vertegenwoordigers van Universitaire en industriële instel lingen benevens aan het museum ver wante instellingen, terwijl namens de Amerikaanse ambassade aanwezig was mr. Edward Cheney. Prof. dr. ing. N. A. Halbertsma, oud lid van de commissie van advies van het museum, leidde de uitreiking in met een welkomstwoord waarna prof. dr. F. Zer nike, hoogleraar in de natuurkunde en werktuigkunde te Groningen die de No belprijs verwierf voor de uitvinding van de fasecontrastmicroscopie. een voor dracht hield over de optische geschiede nis van de microscoop. De twee moeilijkheden, die een eerde re ontwikkeling van de microscopie dan tegen het einde van de zestiende eeuw hebben voorkomen, zag prof. Zernike in de moeilijk aanvaardbare scheiding tus sen objectieve en subjectieve waarne ming en de grote voorsprong die de wis kunde in die tijd op de natuurkunde had. Merkwaardig noemde spreker, dat de microscopie, eenmaal ontwikkeld, steeds enige tientallen jaren bij de verrekijker ten achter is gebleven. Vele technische aspecten geven daar voorbeelden van. Prof. Zernike sprak uitvoerig over de verschillende stadia, zoals het samenge steld microscoop dat later weer plaats moest maken voor het enkelvoudige tot eerst in de eerste helft van de negen tiende eeuw de toepassing van achroma tische lenzen de samengestelde micros coop weer op de voorgrond plaatste. Voorts noemde spreker de olie-emer- sietecniek waardoor het bereik van de microscoop tot kleiner dan een halve lichtgolf lengte kon worden uitgestrekt en later de door hemzelf ontwikkelde fa- secontrastmethode die andermaal een uitbreiding van het bereik mogelijk maakte en bovendien andere voordelen bood. Tenslotte noemde hij de in Ame rika in ontwikkeling zijnde techniek van televisie-waarneming van ultra-violette microscopie. De wetenschappelijke betekenis Prof. dr. T. Y. Kingsma Boltjes, bui tengewoon hoogleraar in de microbiolo gie te Amsterdam, schetste het belang van de microscopie voor de ontwikkeling van verschillende wetenschappelijke terreinen en kwam tot de conclusie, dat eerst na 1835 de belangrijkste onderzoe kingen vooral op medisch en biologisch gebied een aanvang namen. De micros coop was technisch tot een goed han teerbaar betrouwbaar instrument ont wikkeld, juist toen Pasteur zijn baanbre kend werk verrichtte. Zelfs deze heeft echter nog belangrijke weerstand onder vonden van hen, die de microscopische Waarneming nog niet konden aanvaar den. Daarna echter is de microscoop een onmisbaar instrument geworden voor vele wetenschappen, zoals geneeskunde, chemie, biologie en voor de industrie. Als laatste ontwikkeling noemde spreker de resultaten van de electroner.-mioroscopie Iets tijdelijks vereeuwigd Dr. M. Rooseboom deed de aanbie ding van het eerste exempltts verge zeld gaan met een woord van warme dank voor de medewerking van de firma Pfizer, die de uitgave mogelijk heeft gemaakt. Zij achtte het een vreugde, door middel van tentoonstel- Verkeerspost Hogewoerdbrug in gebruik genomen Hedenmiddag om twaalf uur is de ver keerstoren op de Hogewoerd'sfbrug in ge bruik genomen. Voorlopig zal in deze be langrijke verkeerspost nog gebruik ge maakt worden van de oude apparatuur. Over enige tijd zal deze vervangen wor den door een niemjve; ook de tijdelijke verkeerslichten zullen door nieuwe ver vangen worden. lingen de zo rijke cultureel-weten- schappelijke schatten van het verle den toegankelijk voor velen te maken, doch betreurde dat die toegankelijk heid steeds een tijdelijk karakter moet hebben. Juist daarom is het van zo grote waarde, dat door middel van dit boek iets blijvend bewaard kan wor den van de expositie, die sinds enkele jaren geleden door het museum was gereorganiseerd. Dankbaar was zij voor de belangstel ling, die ook reeds in het buitenland is Mej. dr. M. Rooseboom biedt de twee edities van het boek aan dr. J. H. Wesselings aan. Geheel links op de foto prof. Zernike. (Foto L.D./Van Vliet.) getoond, en die via onze diplomatieke vertegenwoordigingen gehonoreerd zal worden door de aanbieding van boeken in Engelse tekst. Dank namens minister Or. J. H. Wesselings, die het boek na- mensde minister in ontvangst nam, zeg de hiervoor zijn bijzondere dank en uitte waardering voor alle initiatiefnemers en medewerkers, in het bijzonder de heer N. Olivier die als directeur van Pfizer-Ne- derland deplechtige aanbieding bij woonde. Tot slot weer prof. Halbertsma nog op ae betekenis van dergelijke uitgaven, die de waardering voor de bijzondere presta ties van onze voorgeslachten levendig houden, een taak die voor musea in het bijzonder maar voor alle cultuur- en we tenschapskringen evenzee van groot be lang is. Na de aanbiedingsplechtigheid werd een lunch aangeboden in Schuttershof, waarna een bezoek aan het museum werd gebracht waar uiteraard de afde ling microscopie in het middelpunt der belangstelling bleek te staan. N.T.S. voor problemen (Speciale berichtgeving) Zoals bekend ligt het In het voorne men van 1 januari a.s. af het aantal avonden waarop televisie-uitzendingen plaats vinden, met één uit te breiden. Van de zfjde der KRO TV-sectie is gisteren op een persconferentie mee gedeeld dat deze uitbreiding de Om roepverenigingen voor grote problemen stelt. Ondanks deze vermeerdering van het aantal wekelijkse zenduren, is het on mogelijk gebleken het budget te verho gen. Bovendien zal men ook niet tot aanschaffing kunnen overgaan van nieuwe apparatuur, terwijl ook de per soneelssterkte niet zal worden opgevoerd Lag het aanvankelijk in de bedoeling door aankoop van het gebouw „Elthe- to" in Bnssum de studio-ruimte te vergroten, van dit voornemen beeft men, gezien de precaire financiële situatie, waarin men verkeert, thans moeten afzien. Oostelijk Flevoland omdijkt Vanmiddag om ruim acht minuten over één heeft een historisch gebeuren plaats gehad. In aanwezigheid van H.M. de Koningin werd het laatste gat ge dicht in de Meerdyk, die de nieuwe pol der Oostelijk Flevoland zal omsluiten. Een negentig kilometer lange dijk is ge sloten, waardoor het mogelijk wordt 54.000 hectare Oostelijke Flevoland droog te maken. Op deze bijzondere plechtig heid komen wij morgen uitvoeriger ten*. De heer Tikmus weigert (Van onze parlementaire redacteur) Nader vernemen wij, dat de heer Tilanus (CJH.) aan wie de portefeuille van Maatschappelijk Werk was aange boden, het aanbod van prof. de Gaay Fortman niet heeft aangenomen. Per soonlijk voelde hij er niet voor in de huidige politieke constellatie tot het Kabinet toe te treden. Aan de Staatssecretaris de heer Moorman van oorlog en marine, is de portefeuille van Defensie aangeboden. WASSENAAR ONGEVAL MET SCOOTER Op de Rijksstraatweg werd de 38-jarige J. Scfhrier uit Den Haag, berij'der van een scooter, door de bestuurders van een autobus en een auto in moeilijkheden gebracht, waardoor hy tegen een langs de weg staande bermplank gleed en een schouderfractuur opliep. Hy werd ver voerd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. MEISJE MET FIETS GEVALLEN (Bij een val met haar fiets op de v. d. Duyn van Maasdamstraat liep de 14- jarige Petronella Kortekaas een hersen schudding op. Het meisje werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ge bracht. VERGADERING K.A.B. Gisteravond werd in de foyer van het Verenigingsgebouw een vergadering ge houden van de K.A.B., afdeling Wasse naar. Deze bijeenkomst werd wegens ver hindering van de voorzitter geleid door Op de tweede Warmondse feestdag waren weer veel mensen op de been, dank zij het vrij gunstige weer. We morgenuren werden gevuld met tobbetje steken voor mannen boven 17 jaar. Zoals ieder jaar trok dit volksspel veel belangstel ling zowel van deelnemers als van kijkers. Menigeen haalde een nat pak tot groot vermaak van het publiek. De prijzen werden op het plein voor het politie bureau door burgemeester jhr. mr. L. von Flsenne uitgereikt. Het hoogtepunt van de Warmondse feesten is wel de traditionele kortebaan- draverij op de Herenweg. Aan de start kwamen niet minder dan 21 paarden en er moest dus heel wat strijd geleverd worden eer de winnaar bekend was. Het was reeds half zeven toen de laatste race werd gereden. Honderden mensen waren op de been om getuige, te zijn van de spannende wedstrijden en bzij zijn dan ook niet voor niets geko men. Öok de totalisator trok heel veel belangstelling. De uitslag was als volgt: le prijs: O Marijke eig. gebr. Knij- nenburg. rijder A. Th. Knijnenburg; 2e prijs Torero eig. Jb. de Jong. rijder E. Leeman: 3e prijs Thea Cornelia eig. Gebr. Knijnenburg, rijder A. Th. Knij nenburg: 4e prijs Petulance K eig. J. H. Kammeijer. rijder J. van Dooijerweerd; 5e prijs Ria Kitty eig. J. Wagenaar. rij der J. Wagenaar jr.; 6e prijs: Partout Dulles zou het niet eens zijn met de ivijze waarop Eden plan uiteenzette De Indiase premier, Nehroe, heeft vandaag een beroep gedaan op de rege ringen van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten om terug te komen van hun besluit tot instelling van een internationale vereniging van gebruikers van het Suezkanaal. „Ik heb er een vast ver trouwen in dat het zelfs nu nog niet te laat is om af te zien van een dergelijk actie", zo verklaarde hij. Nehroe betoogde in het Indiase parlement, dat hü Edens redevoering be treurde omdat deze „de deur voor verdere onderhandelingen schijnt te sluiten en een gevaarlijke toestand kan doen ontstaan". Hij verklaarde voorts: „De In diase regering kan niet naïaten er op te wijzen dat de aangekondigde stappen een vreedzame benadering bijzonder moeilijk maken". Woedende persstemmen uit Egypte Het Indiase staatshoofd is van me ning dat na het falen van de vijflanden- commissie de Egyptische tegenvoorstellen de weg voor verdere onderhandelingen hadden geopend. „Naar het inzicht van de Indiase regering zouden dergelijke onderhandelingen tot een oplossing heb ben kunnen leiden die aan alle verlan gens van de kanaalgebruikers en de in ternationale gemeenschap, zonder de Egyptische soevereiniteit te kort te doen, tegemoet zou komen". Nehroe verklaarde dat de aangekondigde oprichting van een vereniging van kanaalgebruikers een eenzijdige beslissing is, die de Egyptische soevereniteit aantast. De New York Times zegt in een be richt uit Washington, dat de minister van Buitenlandse Zaken Dulles, aan wie in diplomatieke kringen het nieuwe Suezplan wordt toegeschreven, niet in genomen was met de manier, waarop premier Eden het plan uiteenzette. Sis Anthony behandelde het te zeer als een zaak van de grote mogendheden, als een of ander instrument van ouder wetse kanonneerboot-diplomatie Kolonel Anwar Sadat, hoofdredacteur directeur van het semi-officiële Egyp tische dagblad „Al Gomhoeria" heeft donderdag in zijn blad de voorgestelde westelijke vereniging van kanaalgebrui kers „een vereniging om Egypte de oor log te verklaren" genoemd. Sadat schreef, dat Egypte „niet alleen bet nieuwe plan zal afwijzen maar zelfs in oorlog zal gaan als dat noodzakelijk is om zijn eer en soevereiniteit tegen de imperialistiche overheersing, die zich als „vereniging van kanaalgëbruikers" vermomt te verdedigen. „In feite is dit plan, behalve onduidelijk, het toppunt van dwaasheid", zo voegde Sadat eraan toe. Ook het dagblad „Al Ahram" waar schuwt het westen dat „Egypte zijn soe vereiniteit niet voor het geringste deel zal opgeven. Indien Eden oorlog wenst wij zijn ertoe bereid." Boodschap van Boelganin aan Mollet over Suez De Sovjetrussische premier, Boelga nin, heeft aan premier Mollet van Frankrijk een persoonlijke boodschap aangaande de Suezkwestie gezonden. Dit is te Parijs in een officieelcommu- nigqué bekend gemaakt. Er werden geen bijzonderheden verstrekt. Een woord voerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zei echter, dat in het schrijven de Russische opvattin gen ten aanzien van de Suezkanaal- kwestie worden uiteengezet zoals deze ook zijn weergegeven door de Sovjet russische vertegenwoordiger op de con ferentie van 22 landen te Londen. Boelganin verklaarde, dat de Sovjet- Unie niet vooraf was ingelicht over pre sident Nassers voornemen om het Suez kanaal te nationaliseren, en hij drong er op aan, dat een oplossing voor het geschil wordt gevonden, welke in over eenstemming is met de bepaling van btt handvest der VJt. eig. mevr. G. J. M. Post-Pronk, rijder A. G. Heskes. Na afloop van de wedstrijd reikte bur gemeester Von Fisenne de prijzen uit. Dank zij de prima organisatie ver liep deze kortebaandraverij heel goed en kunnen vele Warmonders en ook velen van buiten Warmond op een gezellige middag terugzien. De vermakelijkheden op de Baan ga ven verder de gehele dag aan menigeen een gezellig uurtje. Zo kwam er wederom een einde aan de jaarlijkse Warmondse feesten. Produktschap Aardappelen vergaderde Langdurig debat. Lang en breed heeft het bestuur van het Produktschap Aardappelen gisteren gesproken over de diverse heffingen en fondsen dezer bedrijfs organisatie. Zo lang zelfs, dat de agenda ten dele naar een volgende vergadering moest worden verschoven en zo breed, dat thans een handelaar, een landbouwer en een werknemer als arbiters zullen gaan optreden in een geschil over tot meel te verwerken hoeveelheden fabrieksaardappelen tns- sen groepen fabrieken, waarna Ir. T. P. Huisman de definitieve verdeling zal vaststellen. De z.g. „Engeland-exporteurs", die dit voorjaar zware verliezen leden, zijn thans in 16 gevallen met voorlopige of definitieve kredieten tot een bedrag van f. 4.751.000 voorzien. Vijf gevallen zijn nog by de accountants in studie, waarnaast e:f aanvragen om kredieten werden afgewezen. Van deze afwijzin gen zullen wellicht enige herzien wor den. Een verordening voor een uitvoer- heffing van 20 cent per 100 kilo aard appelen ter dekking van het risico der kredieten werd aanvaard. Men hoopt deze verordening te kunnen intrekken, indien de Minister van Landbouw toe staat om het bedrag van 1,1 miljoen pul den. dat door de grote uitvoer op En geland in het aardappel-egalisatiefonds vloeide, voor het dekken van dit risico bestemd wordt. Een verordening tot het vormen van exporteursfonds door heffing van 50 cent per 100 kg. verwierf de vereiste tweederde meerderheid niet. Ook het Soefcarno in Belgrado President Soekarno is woensdag in Belgrado aangekomen voor een offici eel bezoek van zes dagen aan Joego slavië. Hij werd op het vliegveld ver welkomd door maarschalk Tito en an dere hoge autoriteiten. Toen het vlieg tuig met president Soekarno landde klonken saluutschoten. Na de begroe ting inspecteerde 't Indonesische staats hoofd de erewacht. President Soekarno zal verblijven in het oude paleis van de vroegere Koning Alexander, dat thans voor bezoekende staatshoofden gebruikt wordt. Menigten juichten, toen de stoet auto's door de met vlaggen ver sierde straten reden. Soekarno legde een krans op het graf van de onbekende soldaat. Ver volgens ontving hij de hoofden van di plomatieke missies. DEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Wilhelmina M., dr van C. J. van Rijn en M. Reijn; Robert F. A., .zn van H. A. van Ingen Schenau en J. A. Eisen: Johannes, zn van J. Boekkooi en D. van Wijk. Ondertrouwd: L. W. A. Nouwens. 44 Jr en W. Vlaar, 44 jr; A. de Moolj. 26 jr en M. de Best, 22 Jr; W. J. M. Bakx. 53 jr en M. E. R. Timans, 49 jr. Getrouwd: N. H. A. Greve en W. van Dunné. Overleden: G. BreedijkVerburg, 87 Jr; J. A. MoerkerkVan Essen, 80 Jr. RIJNSBURG Slaapkamer uitgebrand Hedenmorgen omstreeks kwart voor elf is brand uitgebroken in het pand Rijnsburgerweg 14)1 te Oegstgeest, onder de rook van Rijnsburg, bewoond door de fam. van Duyn. Er was niemand thuis en toen een dochter even thuis kwam zag zij op de eerste verdieping in de slaapkamer het begin van brand. Zij waarschuwde onmiddelllijk buren en brandweer. Personeel van de garage van der Mey Poot sloot een slang aan op de waterleiding en begon met het blussings werk, dat spoedig overgenomen werd door de Oegstgeester brandweer. De slaapkamer brandde geheel uit en de be nedenverdieping kreeg waterschade. VOORSCHOTEN SCHAAKNIEUWS De competitie 19561957 van de Voor- schotense Schaakvereniging is met veel animo gestart. Niet minder dan 24 spe lers bonden de strijd aan en hebben zich geduchtig geweerd. In groep I waren de uitslagen: MaarsenSluiter 10; JansenBoven 10; P. SegaarWaasdorp In Groep IIA: Mareiv. d. Kooy 01, HullemanLobbezoo 01, HeyerBox man 10; N. SegaarDe Water 10. In groep IIB: v. DijkGrobben 01; KunekeM. Segaar 10, Kouwenhoven (V. Renswou 1—0; Groeneniberg—v. d. Werf 1—0. VEERTIEN DAGEN VOOR BESCHONKEN BROMMER Na een eis van drie weken gevange nisstraf veroordeelde de Haagse Poli tierechter een voddenkoopman uit Lei den tot veertien dagen gevangenisstraf. Verdachte had op 10 juni j.l. te Voor schoten een bromfiets bereden terwijl hij in kennenijke staat van dronken schap verkeerde. Hij zou zonder licht ben veroorzaakt met de bromfietser J. hebben gereden en een aanrijding heb- Th. Belt. die een kaakfractuur kreeg. De onderkaak was op twee plaatsen gebro ken en het slachtoffer moest vier we ken in het ziekenhuis vertoeven. Een getuige verklaarde dat verdachte een habituele dronkaard was. de heer G. A. Leijénhorst, die herinner de aan het grote verlies, dat de afdeling leed door het vertrek van kapelaan v. Vliet en meedeelde, dat diens plaats van geestelijk adviseur zal worden ingeno men door kapelaan De Smit. wiens in stallatie in de e.k. vergadering zal plaats hebben. Het bezoek aan de vergaderingen zal in het nieuwe seizoen worden gestimu leerd door een hersengymnastiekcompe- titie tussen de vakafdelingen. Hij wijd'de voorts woorden van hulde aan het werk van Herwonnen Levenskracht, waarvan Jhet 35-jarig bestaan zondag as. zal wor den gevierd, en deel'de verder nog mee, dat de Credo-Pugno-clulb weer zal wor den geleid door de heer W. Hendriks. Over het onderwerp „Uitkomen met uw inkomen" hield de heer J. Kortink, diocesaan-voorzïtter van de K.A.B. een inleiding. OPLEGGER RAMDE AUTO Toen de bestuurder van een truck met oplegger op de Rijksstraatweg moest bij- remmen wegens het links afslaan van een vóór hem rijdende personen-auto, zwenkte de achterkant van de oplegger naar links n ramde een uit de richting Den Haag komende personenauto be stuurd door de 37-jarige mevr. A. v, d. Horst uit Amsterdam, waarvan de car rosserie totaal werd vernield. Mevr. v. d. Horst liep een hoofdwonde en een her senschudding op en werd vervoerd naar het Academisch ziekenhuis te Leiden. Haar chtgenoot werdi licht aan het ge laat verwond. De recherche alhier hield' een 1)8- en een 119-jarige jongen uit Voorschoten aan. die zich ten nadele van een expe diteur alhier schuldig maakten aan dief stal van benzine MET BROMFIETS TEGEN PAAL De 33-jarig.e J. Remmerswaal alhier reed op het verbindingspad tussen Dey- leroord en de tramremise met zyn brom fiets tegen een paaltje, kwam te vallen en liep een hersenschudding op. Hij werd naar het Academisch ziekenhuis te Lei den overgebracht. Landbouwschap heeft zich tegen deze verordening gekeerd. De ontworpen garantieregeling voor aardappeleD oopst 1956 bracht vele ton gen in beroering. Deze garantie be draagt f. 4.75 Der 100 kg. landgewas, hetgeen plm 65% van de kostprijs is. Een commissie werd gevormd om met het Landbouwschap en de minister nog eens over de toepassing van de ga rantie van gedachten te wisselen. Een verordening voor de aardappel- meelproduktie 1956 (15,5 miljoen hekto- liter of 945000 ton meel) werd aange nomen. VoordieD werd de strijd bespro ken, welke tussen de grootste groepen georganiseerde coöperatieve en particu liere fabrieken en twee ongeorganiseer de fabrieken wordt gevoerd over de te verwerken kwanta. Men kwam overeen, dat, ofschoon de fabrieken het niet met elkaar eens kun nen worden en vertegenwoordigers der twee opposanten, ondanks uitnodiging, niet in de vergadering van het pro duktschap verschenen, opnieuw gepraat zal moeten worden. In 1960 luchtvaart scheepvaart voorbijgestreefd WAT PASSAGIERSVERVOER BETREFT. Tijdens het bezoek van de presi dent-directeur van de K.L.M, de heer I. A. Aler aan Montevideo, heeft deze verschillende aspecten van de inter nationale luchtvaart belicht. De heer Aler zeide o.a. dat ver wacht wordt dat de luchtvaart in 1960 de scheepvaart voorbfl gestreefd zal zijn, tenminste wat het passa giersvervoer betreft. Nooit in de ontwikkeling van het verkeer heeft één vervoermiddel een ander vervoermiddel volledig verdron gen. Bij het reizen over de Oceanen bijv. is sedert 1946 een reusachtig luchtpas- sagiersverkeer uit het niets ontstaan, maar het aantal passagiers per schip is nog ieder jaar toegenomen. Het vlieg tuig heeft het schip niet verdrongen, maar nieuwe mogelijkheden geopend. Op het ogenblik is de verhouding 60% per schip en 40% per vliegtuig, maar wij verwachten in 1960 de verhouding 5050 gepasseerd te zijn, aldus de heer Aler. Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd BEURSOVERZICHT Splitsing aandelen Kon. Olie? Amsterdam, 13 september Grote bedrijvigheid heerste vandaag in de hoek van Kon. Olie. Hoewel dit fonds gisteren in New York anderhal ve dollar lager was afgekomen, viel vanochtend reeds grotere vraag te constateren waardoor de koers tot 807 aantrok. Dit geschiedde op geruchten over een te verwachten splitsing der aandelen in de verhouding van 1 nieuw op 2% oud aandeel. Eenige be vestiging van dit gerucht bleef ach terwege. De koers in het officiële verkeer trok verder aan tot 812. een 10-tal punten boven het slot van gisteren. Het gaat er nup maar om welke koers Royal Dutch vandaag in New York zal laten zien. Dat in Amsterdam vooral in het telefo nische verkeer behoorlijk wat in Olie is omgegaan, staat vast. Bovendien zou een bonus-uitkering van de Koninklijke niet onwaarschijnlijk moeten worden ge acht. al behoort ook deze mening vol komen tot het vage terrein der geruch ten. „Als de fiscale consequenties nu maar geen roet ln het eten gooien", zo redeneerde men vanmiddag. Te dien aanzien wacht de beurs met spanning de vorming af van de nieuwe regering. Unilever steeg 3 punten; AKU en Philips bleven onveranderd. Scheepvaart kon zich moeilijk hand haven, vooral voor HAL. Cultuurfond sen licht in reactie, maar Amsterdam Rubber herstelde zich van 76 tot 79. Ned. Staatsfondsen prijshoudend, even als premieleningen. WISSELKOERSEN. Amterdam, 13 septembzr. Londen 10.62%40.63%; New York 3.82%— 3.83%; Montreal 3.91%—3.92%; Parijs 1.0327%—.1.0337; Brussel 7.64%-7.64%; Frankfurt 90—93—90.96; Zürich 87.19%- 87.24%; Zürich (vr. francs) 89.34%— 8939%; Stockholm 73.83%—73.88%: Ko penhagen 54.95—55.00; Oelo 53.31-53.26: Milaan ei.06%-61.11%. Beurs van Amsterdam Donderdag 13 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 94 L 94 Grootboek obl89 L Ned. '51 3% 93% 93% B Ned. '53 (3%) 93% 93 Ned. '48 3% 88 88% Ned. '54 3% 88ft 88 Ned. '55 3% 88ft 68% Ned. '55 n 3% 89it B 89% Ned. '47 3% 391% 91% Dollarlng '47 3 94ft Ned. '56 3% 93% 94 Investeringscert. 3 93% 93% Ned. 62-64 3 93% 93% Indie '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 89 88% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 53% 63% Nat. Handelsbank 118 120 Ned Handelmij. 190 191 AKU 250 250% Philips 276% 275% Unilever 390% 392% Wilton Feyenoord 320 319 Blliton 2de r226 226 Kon Olie f.50.— 384 404 Kon Olie 801% 811% Amst Rubber 80 78% Holl Amer lijn 195 192 Kon Ned Stoomb 171% 171% Ned Scheepv Unie 173% 172% H.VA105% 103% 'Java Cult.62 61 Deli Mij. 111 Senembah75% 76% POET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 93% 93% Den Haag 1937 1 3.. 90y4 Lelden 1947 96% R'dam "37 1 IH 3% 94% Industr Obligaties Philips Dollarlng ..95% 06% Premieleningen A'dam *51 2% 119% 118 Eindhoven '54 2% 98% 98 Enschede '64 2% 95 Den Haag '5112% 106% idem H 2% 105% 105 R'dam "52 I 2% 110% 110% Idem n 2% 105% 106 Utrecht *53 2% 105 B 107 POET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 240% 242% Rotterd Bank208 210 Twentsche Bank218% 219% Industrie Ondernemingen Ned G en Spir rabr 215% 217% Kon Ned Grofsm 115% 116 Rott. Droogd Mij 605 600 Tieleman en Dros 12% Handelsondernemingen BorsumU cv A f 1000 88 88 InternaUo106 105 Diversen Albert Heyn283 Ned M Walv Vrt. 69% 69 Spoorwegen Dell Bpoorw MJJ 20% 30 Amerik. fondsen Anaconda 83ft 83% Shell OU Cy97% 98 Nog enkele fondsen ait Leiden en omgeving Aandelen VK 12/9 Holl Constructie 424 Ing dur v Bouwnijv l i f Int Kunststofi tnd 60GB 61 Kon Ned Edelmet 66 66 Prei w a idem 70 70 Textjej Geor v Wilk 78 %B 78 Leidsche Wolspmn 361 364GB Ned Electrolasm 355G1 Slkkens Lakfabr "53 480% 480GB Ver Touwf abrieken 178 177 Wernlnk1» Betonm 97GB *3

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5