Chr. Gymnastiekver. Jahn 40 jaar Herdenking in de Zuiderkerk Ds. N. Kleermaker nam afscheid van wijkgemeente „Het Centrum" Uitbreiding van Schiphol zal 180 miljoen gulden kosten Wet Ziekenfondsverzekering voor bejaarden thans ingediend Enorme opstopping in Maastunnel vrachtauto hoorde zich in bus 95ste Jaargang Donderdag 13 september 1956 Tweede blad no. 28934 Oproepen van Gods naam is het fundament waarop de vereniging moet werken! De christelijke gymnastiekvereniging „Jahn", die in de rijen van de Leidse sportverenigingen een vooraanstaande plaats inneemt, bestond vorige maand veertig jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum is enige tijd geleden een goed verlopen sportdemonstratie gehouden, terwijl ook de uitgaansdagen van de adspi- ranten al weer tot het verleden behoren. Met een herdenkingssamenkomst in de Zuiderkerk werden gisteravond de festiviteiten voortgezet. Zowel ds. P. W. Spruyt, Herv. predikant te Amsterdam, als dr. F. H. von Meyenfeldt, Geref. predikant alhier, hebben er gedurende deze bijeenkomst o.m. op gewezen, dat de sport niet slechts beoefend mag worden om de oefening of de prestatie, maar dat zij deel uitmaakt van de christelijke lichamelijke opvoeding. GEEN NATIONAAL EGOÏSME Ds. Spruyt, die als eerste spreker het woord voerde, begon zijn toespraaJk met een korte uiteenzetting te geven over de persoon van Jahn, de Duitse voorvechter op het gebied van de lichamelijke oefe ning. Deze achtte lichamelijke training van het grootste belang en wilde een ge slacht kweken, dat èn geestelijk èn licha melijk strijdbaar is. Volkomen fout was echter zijn streven naar een nationale verheffing van het Duitse volk. Immers men moet het werk van de sportbeoefening in zo breed mo gelijk verband zien. Liefde tot de natie waartoe men behoort valt vanzelfspre kend toe te juichen, doch zij mag nooit en te nimmer ontaarden in een natio naal egoisme, aldus ds. Spruyt. Hij drong er derhalve op aan steeds over de gren zen heen te zien en gaf vervolgens als zijn mening te kennen, dat het werk van .Jahn" in Leiden tot doel moet hebben; jonge mensen paraat te doen zijn in het leven van het volk en van de volkeren. Mannen en vrouwen behoren doelbewust te handelen en contact te blijven zoeken met andere naties. Aan de jeugd vooral de taak om de vrede te dienen! DIENSTBAARHEID GODS De Duitser Jahn heeft zeer waar schijnlijk alleen de eigenwaarde van de mens in het oog gehad en niet de dienstbaarheid Gods, zo ging spreker verder. De leden van de gymnastiek vereniging „Jahn" kunnen en mogen niets anders doen dan bewust mèt Christus staan in het leven. Eerst dan kan „Jahn" niet alleen maar letten op de verheffing van de eigenwaarde, doch tevens haar werk doen, verwach tende dat het Koninkrijk van God komt. !Ds. Spruyt vestigde er met nadruk de aandacht op, dat in ons lervten. zowel het «itgangs- als het doelpunt, Christus is. De mens immers gaat voortdurend van Christus uit en gaat uiteindelijk naar Christus toe. Hebben ook Jacob, Paulus, Luther, Calvijn en nog zo vele anderen niet gewerkt met het oog op Christus gericht? DOEL VOOR OGEN HOUDEN De hedendaagse jeugd heeft de plicht een doel voor ogen te houden en te trach ten de zonde, die haar zo licht in de weg staat, te ontwijken, aldus de predikant. Nadat hij er op gewezen had, dat de soepelheid van elk menselijk lichaam voortkomt uit de soepelheid van de geest, sprak ds. Spruyt tot slot van zijn rede de wens uit, dat de gymnastiekvereniging „Jahn" haar leden zo zal weten te trai nen, dat deze in de moeilijkste omstan- Ds. J. N. de Ruiter ontving toezegging von beroep VAN HERV. GEMEENTE TE RHENEN Ds. J. N. de Ruiter, hervormd predi kant alhier, heeft een toezegging van beroep ontvangen van de Hervormde Gemeente te Rhenen (Gld.) Ds. de Ruiter, die 6 december 1936 te Aalsum (Fr.) het prediktambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde, dient sinds 1 juli 1951 de Leidse Hervormde Ge meente als predikant. Hij is speciaal be last met de geestelijke bearbeiding van het Kooikwartier en volgde in 1951 ds. P. W. Spruyt. die in dat jaar naar Am sterdam vertrok, als wijkpredikant op. PRIJSUITREIKING KLAVERJAS- WEDSTRUDEN D.S.B. Ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van „De Stalen Band", onderaf deling van de ontwikkeligs- en ont spanningsvereniging van de HCW en de NEM droeg gisteravond de prijsuitrei king van de gehouden klaverjaswedstrij- den een feestelijk karakter. Voor deze bijeenkomst, welke in de recreatiezaal van deze bedrijven werd gehouden, be stond grote belangstelling. De tweede voorzitter, de heer H. de Graaf, sprak de wens uit, dat deze bij eenkomst mocht bijdragen tot nog meerdere sportiviteit. In de loop van de avond, welke werd afgewisseld met het optreden van de Electro Boys. een Ha- waiianbandje en een toneelclubje, reik ten de heren Pauw en De Graaf de prij zen, w.o. vele bekers, aan de winnaars van deze wedstrijden uit. OPENING CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Maandagmiddag zal het tweede con sultatiebureau voor zuigelingen van de Prot. Chr. Ver. voor Gezondheidszorg het Oranje-Groene Kruis worden ge opend. Dit consultatiebureau is onderge bracht in één der nevengebouwen van de Maranathakerk aan de Lage Mars- weg. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Grietje Willemina, dr. van J. Hus en J. J. Guijt; Jan Willem, zn. van G. van Delft en N. van Wleringen; Willem Dan- kert, an. van C. J. H. Blokhuizen en P. Faas; Arie Pieter Jan, zn. van C. J. Vroe ge en P. Noteboom; Oornelis, zn. van J. Amoldus en M. Kulk; Engeltna Neeltje, dr. van G. Kraaij en M. A. v. Ingen Sche- nau; Emmy, dr. van J. v. d. Water en F. v. d. Bosch; Gerardus Johannes, zn. van G. J. den Dubbelden en M. v. Helden. GETROUWD. J. Hollebeek en N. v. Beelen; W. J. v. Harteveld en A. J. H. M. van Zandwijk; G. M. Friedhoff en Th. W. M. Servaas; J. B. Castelein en J. M. Stlkvoort; J. M. Slingerland en P. C. Mleloo; L. Vernet en E. A. C. Ouwerkerk; J. Mark en H. Heruer M. G. Tros en L. C. v. d. Vooren; K. J. Ph. de Graaf en H. J. van Westbroek; J. de Lange en Th. W. J. de Boer; J. Zaal berg en C. v. Gorsel; J. Brussé en A. J. P. de Koning; T. Klejjn en P. de Groot; J. Boelee en C. J. M. van Cassel; J. W. Mas sa ar en E. Th. Taverne; H. Slagman en A. Derogee; Ph. A. Kooien en M. C. v. Leeuwen. OVERLEDEN E Verdonk, 68 jaar, man. digheden stand zullen kunnen houden en zodoende de krans der overwinning mogen ontvangen. Dr. von Meyenfeldt, die evenals ds. Spruyt de jubilerende vereniging feli citeerde, waarschuwde tegen de opvat ting als. zou alleen maar hu, die de beste prestaties op sportgebied levert, meetellen. Nadat dr. von Meyenfeldt de figuur van Kain, die zich ver buiten zijn land is gaan ontplooien, een stad heeft ge sticht en zich zo «en naam in de wereld verworven heeft, had belicht, besprak hij het leven van Lamech. Deze nam meer dan slechts één vrouw tot zich en streefde naar macht. Hem werden drie zoons en een dochter geboren. Zij ver' schaften hun vader achtereenvolgens de macht van het plezier, van de vermake lijkheid. van de techniek en van de ver lokkende schoonheid. De mensen ver gaapten zich toen op het geslacht La- medh, dat een uitbeelding was van de geest van de afgrond. Seth daarentegen noemde zfjn kind Enos, zwakkeling, en bedoelde daarmede een belijdenis. Enos, eenmaal groot geworden, voerde een plan uit en riep de naam van God op. Hij was de stichter van een gemeenschappelijke eredienst en Jezus komt uit zijn geslacht voort. GODS NAAM OPROEPEN Het oproepen van Gods naam is ook het fundament, waarop de jubilerende gymnastiekvereniging moet werken, zo vervolgde dr. von Meyenfeldt. Tot slot van zijn toespraak wees hy er op, dat de mens die in de sport zijn eigen grootheid zoekt, op de verkeerde weg is en dat de kracht van de mens alleen bU God Mgt. zy nog vermel'd, dat de heer W. v. d. Brink voor een goede orgelbespeling zorg droeg. Na vijf jaar evangeliebediening in Leiden Ds. N. Kleermaker, die sinds 26 augustus 1951 de Leidse Hervormde Ge meente als predikant heeft gediend en thans een beroep naar Nunspeet heeft aangenomen, heeft gisteravond afscheid genomen van zijn wijkgemeente „Het Centrum". Voor deze bijeenkomst, welke In het Wijkcentrum aan de Hooglandse Kerk- gracht werd gehouden, bestond grote belangstelling. In zijn afscheidswoord greep ds. Kleer maker terug op zijn komst in Leiden, waartegen hij aanvankelijk erg had op gezien. Gekomen uit de landelijke ge meente Genemuiden trof hij in Leiden een gemeente aan met grote kerkelijke verscheidenheid, waarin „ieder vogel tje zong zoals het gebekt was". In de achterliggende rijf jaar is Leiden, en met name de kerkelijke gemeente, voor hem en zijn gezin echter zeer veel gaan betekenen. Hoeveel dit is, is juist de laatste twee maanden wel sterk aan de dag getreden. Hartelijk dankte ds. Kleermaker voor al de vriendschap en de medewerking, die hij in deze vijf jaar niet alleen van de ouderen, doch ook van de jongeren, had ontvangen. In deze tijd, aldus spreker, hebben wij door Gods goedheid en genade eendrachtelijk een wijkgemeente opgebouwd. Steeds heb ik daarbij getracht de nadruk te leggen op hetgeen ons samenbond. Met lede ogen, aldus ds. Kleermaker, laat ik het werk in Leiden achter. Nu spreker afscheid neemt, wenst hij nog eenmaal te herinneren aan het woord uit de Hebreeënbrief: „Laat ons met geduld en lijdzaamheid lopen de loopbaan, die ons is voorgesteld". Voor de wijkgemeente ligt deze loopbaan in Leiden en straks voor spreker in Nun speet. Moge wijkgemeente en prediker ook in de toekomst de roeping verstaan om te staan in de dienst van Gods Ko ninkrijk. Tenslotte richtte ds. Kleermaker zich in een kort woord van afscheid en dank Schade aan de landbouw Steunverlening in studie Op schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid de heer Gortzak over de door vele land- en tuinbouwers geleden schade tengevolge van slechte weersom standigheden heeft minister Mansholt geantwoord, dat het hem bekend is. dat de abnormaleregenval van de afgelo pen maanden op vele plaatsen in ons land afbreuk heeft gedaan aan een nor male produktie en opbrengst van land en tuinbouwbedrijven. Een gedeelte van het gebied, dat in 1954 op soortgelijke wijze ernstig werd getroffen, is thans wederom bij de wa teroverlast betrokken. Het is niet uitge sloten. dat voor een aantal der opnieuw getroffenen ernstige moeilijkheden drei gen bij de financiering van hun bedrij ven. In overeenstemming met de verlan gens van het Landbouwschap zal de mi nister de schadegevallen doen registre ren. Met de voorbereiding van het hier voor nodige onderzoek is inmiddels een aanvang gemaakt. De vraag of en, zoja, hoedanige steun kan worden geboden, is in studie. tot de wijkkerkeraad, die steeds voor, naast en achter hem heeft gestaan, tot de bezoekers van de bijbellezingen, met wie hfj zioh geestelijk zo één voelde, tot de jeugdcommissie, die hij onder het oog bracht er voor te waken, dat de bijbel niet van het jeugdwerk wordt weggehaald en men het alleen in de ontspanning zoekt, en tot de leiding van de zondagsschool, zijn catechisanten en de diverse commissies, die het wijk werk stimuleren. De heer Brinks, die zich hierna na mens wijkgemeente en wijkkerkeraad tot de scheidende predikant richtte, was ds. Kleermaker er dankbaar voor, dat hij steeds in zijn prediking en ambtswerk een volle, rijke Christusprediking had gebraoht. Nadat ds. Kleermaker de zegenbede uit Psalm 134 was toegezongen, hebben nog enkele afgevaardigden van vereni gingen, die nauw bij het wijkwerk be trokken zijn, woorden van afsoheid en dank gesproken. Hierna was er gelegen heid voor de leden van de wijkgemeente om van ds. en mevr. Kleermaker per soonlijk afscheid te nemen. A.s. zondagavond om zeven uur zal ds. Kleermaker in de Pieterskerk af scheid nemen van de Leidse Hervormde Gemeente. (Ingez. Med.-Adv.) Rapport van deskundigen O.a. tMvernaai twee start-en landingsbanen aan Rijksweg Utrecht-Den Haag Een commissie, waarin samenwerken de dienst Luchthaven Schiphol, de Rijks luchtvaartdienst, de Amsterdamse gemeentelijke dienst der Publieke Werken en de KLM, heeft een rapport uitgebracht met een plan voor uitbreiding van de Luchthaven Schiphol. Dit uitbreidingsplan is ter vaststelling voorgelegd aan de Amsterdamse gemeenteraad. De commissie is bij dit plan uitgegaan van schat tingen ten aanzien van het toekomstige verkeer en vervoer en van de daarop gebaseerde noodzakelijke capaciteit van het banenstelsel en het verkeersareaal op de luchthaven. Het plan omvat in hoofdzaak een stelsel van twee maal twee start- en landingsbanen, geprojecteerd op een verkeersareaal aan de Rijksweg Utrecht-Den Haag. die voor een deel is omgelegd. De kosten van dit plan worden geraamd op circa 180 miljoen gulden (110 mil joen voor het banenstelsel) een platform en inrichting van het verkeersareaal, 50 miljoen voor gebouwen in dit areaal en 20 miljoen voor omlegging van en werkzaamheden aan de wegen. Enorme groei Over de ontwikkeling van het verkeer en t vervoer op de luchthaven wordt in het rapport gezegd, dat, terwijl ervoor de tweede wereldoorlog de gemiddelde jaar lijkse toeneming van het passagiersver- keer in absolute zin nog betrekkelijk ge- Voor hen, wier inkomen niet hoger ligt dan f 3300.—een premie van f 1.— per tveek By de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot regeling van de Ziekenfondsverzekering voor bejaar den. Deze regeling is bestemd om op 1 januari in werking te treden ter vervanging van de verplichte Zieken fondsverzekering, waaronder thans degenen vallen, die een uitkering ge nieten krachtens de Noodwet Ouder domsvoorziening. Wanneer op die datum de Algemene Ouderdomswet in werking treedt, zal het niet meer mogelijk zijn de Zieken fondspremie op de ouderdomsuitkering in te houden. Het zou in strijd met de grondslag van de Ziekenfondsverzeke ring zijn alle bejaarden, zonder onder scheid naar inkomen, tot de verzekering toe te laten. Het is echter administra tief niet mogelijk, alleen premie in te houden op 'iet bodempensioen van degenen, die zich bij een Algemeen Ziekenfonds aansluiten. Daarom wordt voorgesteld een vry- willige Ziekenfondsverzekering in het leven te roepen, waartoe alle be jaarden kunnen toetreden, wier inko men een bedrag van f. 3300 per jaar niet overschrydt. De verzekerde be jaarden zullen een premie moeten be talen van ca. f. 1.per week, voor welk bedrag hun echtgenote en even tuele kinderen beneden 16 jaar mede verzekerd zijn. Deze premie 'dekt de helft van de kosten. Bejaarden, wier inkomen beneden f. 2400,per jaar bluft behoeven slechts een kwart te betalen van de kostprüsdekkende pre mie dus, ca 50 cent per week. De tekorten, welke de Ziekenfondsen by deze gereduceerde premie op de be jaardenverzekering zullen Ujden wor den voor de helft gedekt door een by- drage van het Ryk en voor de helft door een bydrage van het Vereveningsfonds (dat zoals bekend gevormd wordt uit de premies voor de verplichte Ziekenfonds verzekering. afkomstig van werkgevers en werknemers). Indien dit ontwerp tot wet wordt ver heven, vervalt de premiereductie voor bejaarden, welke thans by de vrüwil- lige verzekering van kracht is. ring was, de jaren na de oorlog op Schip hol een snelle toeneming van het passa- giersverkeer te zien hebben gegeven. Reeds in 1946 bedroeg het aantal aan komende en vertrekkende passagiers meer dan het drievoudige van het in 1938 bereikte aantal van ruim 100 000 op de Europese en intercontinentale lij nen vond een sterke groei plaats, zoda nig. dat in 1954 een aantal van ruim 616.000 werd bereikt. De commissie komt tot een totaal tonnage aan vracht- en passagiersver voer van 153.000 in 1960, 224.000 in 1965 314.000 in 1970, 400.000 in 1975 en 590.000 in 1985. Het aantal passagiers wordt geschat op 977.000 in 1960; 1.310.000 in 1965, 1.670.000 in 1970, 2.020.000 in 1975 er. 2.720.000 in 1985 Voor de vracht worden de tonnages geschat op 1960; 55.300, 1965: 93.000, 1970: 147.000, 1975 198.000 en in 1985: 318.000. Deze cyfers zijn uiteraard schattingen. Belangrijke afwijkingen naar boven en naar beneden zijn, naar de mening van de commissie wel mogelijk. De commis sie is van mening, dat de drempelwaarde van het opgestelde plan ligt bij 300.000 a 350.000 ton. „Vasthouwen" desastreus Indien zekerheid zou bestaan, dat dit volume nooit zou worden overschreden, zou gedacht kunnen worden over een be perkte opzet, die als consequentie zou hebben, dat uitbreiding dan ook niet zou kunnen plaats hebben. De commissie is er ten sterkste van overtuigd, dat een dergelijke beperking, welke „vasthou wen" betekent, voor de Nederlandse luchtvaart en voor het economisch leven in Nederland, voorzover dit van de dien sten van de luchtvaart gebruik maakt, desastreus zou zyn. Het is om die reden, dat de commissie heeft gemeend een ruimere opzet te moeten projecteren die, naar .gelang van behoefte, kan worden voltooid:. Kerkelijk Leven Ned. Herv. Kerk Beroepen te Op- en Neder-Anciel J. G. Jansen te Daarle; te Zuid-Beijerland L. A. Klootwijk te Raams- donkveer. Doopsgezinde Broederschap Viertal te Oldeboorn. M. C.Postema. kand. te Amsterdam,, mej. T. G. Siccema te Boven- Knijpe. A. Veldstra te Hallum (Fr.) en H. D. Woelinga te Hollum (Ameland). Geref. Gemeenten Bedankt voor Zeist W. Ha ge te Nunspeet. THEOLOGISCHE OPLEIDING CHR. GEREF. KERKEN OP 5 JAAR GEBRACHT De Generale Synode der Chr. Geref. Kerken heeft in haar gisteren te Apel doorn gehouden zitting verscheidene rapporten van deputaten verhandeld. Voorts heeft zij zich uitvoerig bezig gehouden met het rapport van curato ren van de Theologische School te Apel doorn. Curatoren stellen voor, dat lid van hun college slechts die predikanten kun nen zijn, die een wetenschappelijke op leiding hebben genoten en minstens vyf jaar het predikambt uitoefenen. Tevens wil men de theologische opleiding met een jaar verlengen en nu op 5 jaar brengen. Voorts werd voorgesteld prof. W. Kre- mer, wegens het aftreden van prof. J. J. van der Schuit, de benoemen tot hoofd redacteur van het weekblad „De Wek ker". In de discussie wraakte prof. G. Wisse het feit, dat er zoveel predikanten emi greren. De Synode verenigde zich met deze voorstellen. Prof. dr. B. J. Oosterhoff rapporteerde over het rapport van de putaten inzake overleg voor de nieuwe bybelvertaling welk deputaatschap door de Synode gecontinueerd werd. Ook rap porteerde hij namens deputaten voor overleg inzake de psalmberijming. Hu deelde mede, dat de interkerkelijke com missie terzake een proeve var. tien psal men heeft aangeboden en was van ge voelen dat in de Geref. Kerken de be- rijming-Hasper er zonder twyfel uit zou gaan. De Synode besloot dat deputaten zich op de hoogte zullen blijven stellen van de gang van zaken in bedoelde com missie. Verkeersontwrichting in Rotterdam (Speciale berichtgeving) Dat de verbindingen tussen de beide Maasoevers van Rotterdam uiterst kwetsbaar zijn, is gistermiddag weer gebleken toen door een botsing tussen een vrachtauto en een R.E.T.-bus, de tunnelbuis noord-zuid gedurende anderhalf uur was geblokkeerd. Van de passagiers in de autobus werden er twee, een vrouw en een jongen, licht gewond, met een ziekenauto weggebracht. Daar de botsing op het spitsuur gebeurde, raakte het verkeer, dat zoveel mogeiyk via de bruggen werd geleid, volkomen in de knoop. Op verschillende punten in de stad kwamen opstoppingen voor, waarna lange files zich slechts langzaam konden voortbewegen. Het verkeer van de linker- naar de rechter-Maasoever heeft via de oosteiyke tunnelbuis vrü normaal door gang kunnen vinden. Even na kwart over elven wilde d chauffeur van een zwaargeladen vracht auto met oplegger, de heer R. Kleiwegt uit De Lier, een autobus van de R.E.T.- lün 52 passeren. Op hetzelfde moment, dat de heer Kleiwegt in de westelijke tunnelbuis naar links stuurde, wilde een andere vrachtauto voorbü. Op het nippertje kon de heer Klei wegt zün stuur omgooien. Maar daar bij boorde zijn wagen zich in de aan hangwagen van de autobus. Vanzelf sprekend ortstond er grote conster natie in dit tweede deel van de bus. Onmiddellijk snelden van alle kanten hulpvaardigen toe, maar gelukkig bleek niemand ernstig te zijn gewond. De beide lichtgewonden, de 8-jarige A. Jansen uit de Heenvlietstraat en de 53-jarige vrouw J. C. Verhagen van de Lokhorst, zijn met een ziekenauto weggebracht. Gezien de ravage, die werd aangericht, viel het een ieder mee. dat er geen ernstiger kwetsuren waren. De autobus stond zó dicht met zün rechterzüde langs de tunnelwand. dat de passagiers het voertuiig niet via de gewone deur konden verlaten, zy moes- ten er door het noodluik worden ultge-gezien. holpen, waarna een deel van hen met particuliere auto's verder werd gebracht. Een ander deel moest gaan lopen. Verkeer muurvast Het verkeer zat zó muurvast in de tunnel, dat 6lechts met grote moeite een tweede takelwagen tot de zwaar beschadigde voertuigen kon doordrin- ren. Daardoor ging er nogal veel tyd verloren. Het verkeer in de richting zuid werd zoveel mogelijk via de brug gen omgeleid. Maar toen daar plotse ling een vrachtauto niet verder kon, raakte het geheel helemaal in de knoop. Gelukkig was dat euvel spoe dig verholpen. Door de opstoppingen op vele plaat sen in de stad raakten bus- en tram- diensten volkomen in de war. Om acht minuten over half zes kon één file door de buis waar de botsing was eeteurd. Tien minuten later was de tunnel veer in vol gebruik. Het heeft een ev i -c 'el tot kwart over zeven gedut» 1. voordat alle sporen van de vertragi tg ren uit gewist. De vrachtauto, die de wagen uit De Lier is gepasseerd, heeft men niet meer

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3