Kan men Joden dwingen te dienen in een leger met oud-S.S.-ers? Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Informateur beschikt thans over tien van de dertien ministers Met een enkel woord Agenda rt DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1956 Vervolg van pag1 Het Suez-debat in het Lagerhuis Volgens oppositie is de nieuwe vereniging „slag in de lucht" Is de toestand na het debat wel veel opgehelderd Eden sprak forsmaar zijn oplossing is maar een halve De onmiddellijke reactie op het nieuwe Britse voorstel, waarvoor de oppo sitie slechts een bitter hoongelach over had, was, dat het niet veel meer dan een slag in de lucht is, want men vraagt zich af, of de kanaalgebruikers, bereid zijn zich bij de nieuwe club aan te sluiten. Immers de risico's welke zij daarbij lopen, schijnen niet gering: de oprichting van de „vakbond" van kanaalge bruikers betekent een internationale boycot van de nieuwe genationaliseerde Kanaalmaatschappij. Zi* wil de loodsen die op het punt staan hun ontslag te nemen op deze manier voor de kanaalvaart behouden. Eden verklaarde, dat hij duidelijk wilde maken, dat indien de Egyptische regering wilde ingrijpen in de operaties van de nieuwe vereniging, of zal weigeren het vereiste minimum aan faciliteiten te verlenen, de Egyptische regering opnieuw inbreuk zou maken op de conventie van 1888. „Doelbewuste provocatie!" zo werd er van de labourban- ken geschreeuwd. Er zijn in Londen inderdaad niet weinigen, die geloven, dat de Britse regering bewust op een incident in het Suezkanaal aanstuurt, als voorwendsel om tot militaire interventie over te gaan. Het is niet aan te nemen, dat de Britse regering deze boosaardige bedoeling bezit. Desniettemin blijft de reeds sinds kort na het begin van de crisis gevestigde indruk voortbestaan, dat tenslotte alleen met geweld het Suezkanaal aan Nasser's greep zal kunnen worden ontwrongen. stelt, alsof het Suezkanaal een kwestie van leven of dood voor west-Europa is, Als Nasser 'i? Hitier is, waarom dan toch onderhandelen Eden verklaarde met overtuigings kracht, dat wy thans niet de fouten uit de jaren '30 stap voor stap mogen her halen, omdat zulks tot de catastrofe zal voeren. Reeds vele malen is in het debat gezegd, dat Nasser op Hitier lijkt, maar als hij werkelijk een Hitler is, heeft het weinig zin om met hem te onderhande len. De Britse regering beschouwt Nas ser terecht als een dictator, maar wil tóch met hem onderhandelen. Men had mogen verwachten, dat op Edens dap pere woorden minstens een voorstel tot toepassing van economische en finan ciële sancties tegen Egypte zou volgen, of een beroep daartoe tot de Verenigde Naties met als minimum een uitzicht op economische en financiële drukmiddelen. De militaire dreiging zou dan moeten dienen om Nasser te weerhouden van nieuwe daden van agressie als reactie daarop. De toestapd is na het debat in het Lagerhuis, dat vandaag nog zou voort duren, allerminst opgeklaard, eerder ver troebeld. Als Eden het inderdaad voor- Kampioenswedstrijd politiehonden PRINS EN PRINSES MARGRIET AANWEZIG In het sportpark de Bilderberg te Oosterbeek is gisteren de kampioens wedstrijd met politiehonden gehouden waaraan mochten deelnemen 7 hoogst geplaatste honden uit het gehele land, die dit jaar voor het eerst een certifi caat behaalden. De winnaar van deze wedstrijd mag zich Kampioen 1956 noemen. Spectaculair was het middagprogram ma, bestaande uit het z.g. „pakwerk" waarbij een vluchteling achterhaald en tot staan wordt gebracht. Prins Bem- hard woonde deze oefening van 2 tot 4 uur geheel bij. Om ongeveer 3 uur arri veerde ook Prinses Margriet Haar grootste belangstelling ging uit naar de 2% jarige gladharige Belgische Mechelaar van de heer H. Munter uit Rotterdam. De vele aanwezigen brachten Prins en Prinses een warme ovatie. De eerste prijs in de wedstrijd werd gewon nen door de heer C. Jordaans (Rotter dam) met 305 punten met „Boy". Havenradar te Rotterdam Eind oktober in bedrijf Het ligt in de bedoeling op 31 oktober het havenradarproject langs de Nieuwe Waterweg waarover wij indertijd uit voerig schreven tenbehoeve van de haven Rotterdam in bedrijf te stellen. Dan zullen zelfs tijdens mist alle sche pen zonder gevaar de Nieuwe Waterweg en de Rotterdamse haven kunnen bin nenlopen. Miljoenen Beieren kennen nog altijd geen waterleiding Kinderen mogen zich niet eens elke dag wassen (Van onze correspondent in West-Duitsland) In Beieren, het grootste bondsland van de Westduitse bondsrepubliek met een oppervlakte, die meer dan twee keer zo groot is als die van Nederland, wonen nog altijd 2,25 miljoen mensen, dat is ongeveer 25 pet. van de bevolking, die zelfs nog van de zegeningen van de waterleiding geen gebruik kunnen ma ken. Dat heeft de afgevaardigde in de Beierse Landdag. Clement Ortloph, de zer dagen vastgesteld. Ortloph behoort tot de C.S.U. (de Christelijk-Sociale partij). Dit enorm groot lijkende getal hoeft heus niet overdreven te zijn. want Ortloph. die geen kleine jongen meer is (hij werd in 1890 geboren), is gewend met cyfers en met grote getallen om te gaan. Hij is immers al sedert meer dan 20 jaar belastingconsulent. Ongeveer 11.550 plaatsen in Beieren zijn niet aan een waterleidingstelsel aan gesloten. In tal van dorpen, zo vertelt Ortloph, moeten de onderwijzers de kinderen nota bene verzoeken zich niet elke dag met water te wassen, omdat men elke droppel veel te hard nodig heeft voor de voedselvoorziening ïan mens en dier! Het komt vaak voor, dat een brand in Beieren wegens gebrek aan water al leen maar met vocht uit de beerputten kan worden bestreden. Ortloph zegt, dat deze wantoestanden het gevolg zijn van de zonden en de nalatigheid van de voorvaderen en hy neemt a>n, dat men in Beieren het aardige som metje van 1,3 miljard mark zou moe ten uitgeven om de bevolking een be hoorlijke watervoorziening te kunnen geven! Grote oefening mijnenvegen Onder Nederlandse leiding Meer dan 50 oorlogsbodems komen thans bijeen in de zuidelijke Noord- zee-havens en maken zich gereed om deel te nemen aan een grote Navo- mijnenveegoefening, welke morgen avond aanvangt. Deze schepen, behorende tot de ma rines van België, Groot-Brittannie, Frankrijk, Noorwegen, de V.S. en Ne derland, zullen gedurende een maand tezamen opereren in een grootscheepse oefening, welke is ontworpen door Nederlandse en Britse officieren van het Kanaal-commando van de NAVO en welke onder leiding zal staan van de commandant der Zeemacht in Ne derland, schout-bij-nacht G. B. For tuin, in diens functie van admiraal- Benelux en bevelhebber van het Be- neluxgebied van het Kanaal-comman do. In de Belgische, Franse en Nederlandse wateren en in de scheepvaartroutes in open zee zullen velden oefenmynen wor den gelegd. Tijdens de oefening zullen mijnenvegers tot taak hebben het scheepvaartverkeer in het gehele oefen- gebied open te houden. Mijnenvegers en konvooien zullen wor den aangevallen door vliegtuigen en snelvarende patrouillevaartuigen, o.a. van de Britse en Nederlandse Marine luchtvaartdiensten, de Britse Lucht- dan zal men evmturëTmet aUe mWde- macht en de Britse kuatverdediging. len vierkant tegenover Nasser moeten staan. Nu probeert men het met een nieuwe halve oplossing, welke op zich zelf misschien verdedigbaar is, maar al lerminst strookt met Edens vertoon van forsheid. De spanning is door dit alles slechts toegenomen. Een rechtstreekse verwijzing van het conflict naar de Ver. Naties zou misschien" niet tot een snelle oplossing hebben geleid, maar dan toch tot een afkoeling van de verhitte gemoederen en zou mogelijk Nasser tot bezinning brengen. Gedurende de oefening zullen Neder landse Mariniers een amfibische ope ratie uitvoeren, waarbij mijnenvegers van de zes deelnemende landen zullen samenwerken by het vrij maken van de route naar de kust voor de landings vaartuigen en aanvallende strijdkrach ten. die van de wal een tegenstand zul len'ondervinden, welke velen van hen, die aan deze oefeningen zullen deelne men, zal herinneren aan overeenkom stige ervaringen onder ernstiger omstan digheden gedurende de oorlog. Mag men dat trouwens wel van overtuigde Christenen eisenvraagt Duits blad (Van onze correspondent in West-Duitsland) Een paar dagen geleden heeft men niet alleen In West-Duitsland, maar ook in Nederland en elders verbaasd opgekeken by het vernemen van het vreemde nieuws, dat in het vervolg weer officieren, die vroeger bij de beruchte Waffen S.S. hebben gediend, en daar een rang tot en met luitenant-kolonel bereikten, voor een functie als officier in het nieuwe Duitse leger in aanmerking mogen komen. Men behoefde toen geen profeet te zjjn om met zekerheid te kunnen voorspellen, dat daartegen van tal van kanten verontwaardigde stemmen zou den opstijgen, niet het minst omdat men by de propaganda de jeugd vertelt, dat er in het nieuwe leger een heel andere geest dan vroeger zal moeten heersen, een geest die met de naam van „democratie" bestempeld wordt! De soldaten en toekomstige militairen worden zelfs „burgers in uniform" genoemd! ingezonden stuk in de „Frankfurter Allgemeine" op gewezen, dat thans de vraag aan de orde komt of Joden onder deze omstandigheden gedwongen zullen kunnen worden onder de wapens te komen. Kan men van mensen verwach ten in het leger te dienen als daarin ook officieren zijn opgenomen, die de verwanten van deze jongeren doodge schoten hebben of hebben laten dood schieten? Hij meent dat er thans slechts één consequentie kan zijn: namelijk vrijstelling van alle Joodse staatsbur gers voor de militaire dienstplicht! De in München verschijnende „Süd- deutsche Zeitung, een der meest voor aanstaande organen van de Westduitse dagbladpers, heeft zich intussen al met dezelfde kwestie bezig gehouden en kwam tot ongeveer dezelfde gevolgtrek king als de vermoedelijk Joodse inzender in de Frankfurter Allgemeine. Het is wel ondenkbaar dat de Joodse jongeren in een leger dienen, zegt het blad, dat met vroegere hogere S.S.-officieren ver mengd is. Het gaat trouwens nog verder en stelt de vraag of men van een over tuigd Christen wel iets dergelijks mag eisen! Scherpe reacties in vele vooraanstaande organen Tengevolge van de nieuwe bepaling zal het thans echter voor vele jon geren zeer moeilijk worden de soldaten rok aan te trekken. Een zekere Siegfried Lonnerstadter, in Frankfurt aan de Main, heeft er in een (Ingez. Med.-Adv.) Van belang voor Dames Loop geen risico bij het kopen van korsetten aan de deur. De reizigster met het monsterkoffertje is nooit en te nimmer in staat U een zo'n rijke en gevarieerde keuze te bie den als de gevestigde korset-speciaal zaak. En waarom zou U risico lopen Waarom zoudt U een contract onderte kenen, dat U aan handen en voeten bindt Waarom zoudt U een bedrag vooruitbetalen? U moet maar afwach ten wat U thuis krijgt. In de U bekende korsetzaak koopt U wat U ziet en ziet U wat U koopt; U hebt onmiddellijk controle op kwaliteit, afwerking en pas vorm. Neem het zekere voor het on zekere! Koop Uw korsetten in een van de vertrouwde korset-speciaalzaken. Nooit slaagt U beter en... voordeliger! M.O. gymnastiek duurt 4 jaar Ontstellend lerarentekort De opleiding tot de bevoegdheid middelbaar onderwijs gymnastiek is voor de naaste toekomst vierjarig ge worden. Dit ook in verband met de komende wijziging in de exameneisen. Aldus heeft de heer J. C. Marx, rector van de Haagse Academie voor Licha- lijke Opvoeding gistermiddag medege deeld by de opening van het nieuwe cursusjaar. De heer Marx wees verder in zijn toespraak op het ontstellende tekort aan leraren M. O. en op de goede rijkssubsidieregeling, welke tot stand is gekomen. Hierdoor kon o.a. het studie geld worden verlaagd. Onder deze sub sidieregeling valt ook de opleiding tot de M. O.-bevoegdheid gymnastiek. Spr. zei zich in dit verband erover te verwonderen, dat de gemeentelyke autoriteiten in grote delen van ons land die dit lerarentekort dus ook moeten voelen geen steun aan de opleidingsinstituten voor de M. O. be voegdheid gymnastiek verlenen. Spr. noemde dit o.a. een der oorzaken, dat de animo voor andere M. O.-opleidin gen zou kunnen dalen. Spr. wees verder op de ontstellend slechts huisvesting van de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding, waar b.v. de cursus tot opleiding voor de Staatsbevoegdheid heilgymnastiek en massage op een zolderruimte moe* wor- den gegeven. 1 (Ingez. Med.-Adv.) Nieuwe heerlijke smaak! De verrukkelijke peper- muntsmaak vinden ook de kinderen erg lekker. Nieuw actief schuim! Het zuivere, werkzame schuim houdt Uw mond fris en gezond. Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven.^ COLGATE DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD Vervolg van pag. 1 In politiek opzicht worden de informateur geen belemmeringen meer in de weg gelegd. Er is dus alle kans dat hy nog deze week een nieuw Kabinet tot stand brengt. Maar toch zullen de nieuwe ministers dan pas na Prinsjesdag worden beëdigd en dus a_s. dinsdag nog niet in de Verenigde Vergadering der Staten- Generaal verschijnen. De voornaamste reden is dat de nieuwe ministers in de korte tijd van misschien een enkele dag niet hun gezamenlijk beleid voor de toekomst kunnen uitstippelen, waarvan een uiteenzetting zou moeten worden ge geven in de Troonrede. Bovendien is het technisch onmogelijk de begrotingen van de diverse departementen nog te veranderen, want de stukken zijn reeds vrywei gedrukt. Het zou misschien nog mogelijk zijn onder de begrotingsstukken de naam te drukken van de nieuwe ministers, maar daarmee heeft men in 1952 een slechte ervaring opgedaan toen het nieuwe Ka binet ook pas op een laat tijdstip kort voor Prinsjesdag was gevormd. De naam van de nieuwe minister Algera stond toen onder een stuk waarmee hij het helemaal niet eens was en waarvan hij de inhoud als Kamerlid juist altijd had bestreden. Dergelijke verrassingen wil men nu vermijden. De Rijksbegroting voor het volgend jaar die door het oude Kabinet is opgesteld en volgens de Grondwet op Prinsjesdag moet worden ingediend, moet maar voor rekening van het oude Kabinet blijven. Daarom zal het nieuwe Kabinet pas na Prinsjesdag met een regeringsverkla ring voor de Tweede Kamer treden. De informateur heeft zich met het -zoeken naar nieuwe ministers eigenlijk 'niet te haasten.'hoewel hij natuurlijk zo spoedig mogelijk wil slagen, alvorens er weer wolken aan de formatiehemel ko men. Eén letter verschil Gistermiddag was er al weer beroe ring in de politieke atmosfeer door het verschil van één letter in een commu- i niqué dat prof. Romme uitgaf na de vergadering van de Kamerfractie van de KVP. In het communiqué stond, dat j er voor de KVP-fractie geen sprake kan zijn van afraden of goedkeuren van het deelnemen van geestverwanten aan een j zuiver extra-parlementair Kabinet., als .waarnaar door prof. De Gaay Fort- man wordt gestreefd". Verstaan was: ..als daarnaar door prof. De Gaay I Fortman wordt gestreefd", waaruit de i conclusie werd getrokken dat de KVP j wel bezwaar zou maken, indien het ex- i tra-parlementair in twijfel zou kunnen worden getrokken door de terugkeer van prof. Zijlstra als minister van Econ. Zaken, omdat hij in de verkiezingsstrijd lijstaanvoerder van de A.R. is geweest, terwijl de heer Korthals (VVD) en de BINNENLAND Op de gemeentelijke begraafplaats te Zaltbommel is gistermorgen op het graf van wijlen dr. A. van Anrooy, op richter der Oorlogsgravenstichting, ter gelegenheid van het 10-Jarlg bestaan der Stichting een krans gelegd namens de raad van bestuur, de directie en het per soneel. Gisteravond is de woning met land- bouwschuur van de heer Kragt te IJssel- mulden door brand verwoest. Hierdoor werden drie gezinnen dakloos. Het meu bilair en de landbouwlnventaris gingen vrijwel geheel verloren. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De oorzaak van de brand ls niet bekend. In verband met de gewijzigde route van de „Sibajak" zijn de tijdstippen waar op de luchtpostcorrespondentie aan de opvarenden kan worden verzonden als volgt gewijzigd: Kaapstad (24 sept.); Freemantle (4 okt.): Melbourne (11 okt.); Sydney (13 okt.). De data geven aan wan neer de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd. De 6-jarlge J. W. Loch van de Korte Achterweg te Schiedam ls gisteren in een sloot achter de tuin van een woning aan de Parallelweg aldaar verdronken. Bij werkzaamheden aan de losplaats van de Amsterdamse Ballast Maatschap pij te Nederhorst den Berg ls gisteravond dé 48-jarige arbeider A. M. Groeneveld uit Ankeveen. toen hij van de ene zand bank op de andere wilde stappen, te wa ter geraakt. Na een half uur dreggen werd de man uit het water opgehaald; de le vensgeesten waren toen reeds geweken. Het slachtoffer was vader van 7 kinderen. Voor belangstellenden ligt aan ons Bureau de passagierslijst ter Inzage van het ms, ..Johan van Oldenbarnevelt", dat op 3 september van Tandjong Prlok ls vertrokken met bestemming Amsterdam. Gisterochtend zijn twee spoorwegar beiders. die bezig waren met onderhouds werkzaamheden aan het viaduct Kinder huissingel te Haarlem, door een uit de richting Beverwijk komende goederentrein gegrepen. De belde mannen werden met vrij ernstige hoofdwonden naar het Joan de Deo ziekenhuis in Haarlem overge bracht. BUITENLAND Door het breken van een kabel in de mijn ..Odra" in het gebied van Ostra- va (Tsjecho-Slowakye) is een ongeluk veroorzaakt, waarbij drie mijnwerkers zijn omgekomen en zes gewond. De Griekse reder Nlarchos. zwager van de nog vaker genoemde Onassis. heeft met de Amerikaanse scheepswerf Bethle hem Steel Cy een contract gesloten voor de bouw van een tankschip van 65.000 ton dat begin 1958 zal moeten worden opge leverd. Het zal het grootste schip van de Amerikaanse koopvaardij zijn: ten volle geladen zal het meer dan 85.000 ton verplaatsen. De vloot van Nlarchos be staat op het ogenblik uit 47 schepen van ln totaal 1 043.000 ton. Verder is 965.000 ton ln aanbouw. Karl Dönitz. de voormalige Duitse groot-admiraal en opvolger van Hitler in mei 1945. zal op 1 oktober uit de inter nationale gevangenis van Spandau bij Berlijn ontslagen worden. Hij werd ln 1946 ln Neurenberg tot tien Jaar gevangenis straf veroordeeld en heeft op 1 oktober zijn straf uitgeboet. Dönitz is 65 jaar. Dinsdagavond zijn 38 uit Marokko gewezen Fransen aangekomen op een vliegveld bij Parijs. Onder hen bevonden zich de voorzitter van de „Présence Fran- Qaise", een organisatie van Franse kolo nisten, dr. Causse, en generaal Francois. Verscheidene aangekomenen zelden nooit aangesloten te zijn geweest bij de „Pré sence Francalse" en de reden van hun uitwijzing niet kennen. Te Bordeaux ls een vliegtuig uit Rabat met elf uitgewezen Fransen geland. Achtentwintig maal moest het gor dijn van het theater van de „Hamburger Kammerspiele" gehaald worden na de pre mière van „Schipper naast God" (Schiff ohne Hafen) van Jan de Hartog. In te genstelling tot de opvoering van 1949 ln de Hamburgse schouwburg, reageerde het publiek thans sterk op dit vluchtelingen- drama. dat door de Nederlands-Duitse auteur Rolf Italiaander voor het Duitse toneel werd bewerkt. Besloten ls voors hands 40 voorstellingen van ..Schipper naast God" te geven De kritiek op het stuk in de pers is onverdeeld gunstig. In de Maltese haven Valetta zijn woensdag drie tank-landingsvaartuigen met Centurion^tamkE aangekomen. als onderdeel van de Britse voorzorgsmaat regelen met het oog on de Suezcrisis. zo Is ln Valetta vernomen. Dinsdag te middernacht ls de ter mijn. waarin Cyprische opstandelingen gebruik konden maken van een aanbod tot amnestie, afgelopen zonder dat één lid van de Eoka zich bij de autoriteiten is komen melden. Dinsdagochtend was door de gouverneur van het eiland. Sir John Harding, een verklaring uitgegeven, waarin werd gezegd, dat de termijn iilet zou worden verlengd. Het aanbod was op 22 augustus voor het eerst gedaan. Aartshertog Joseph Arpad van de Hongaarse tak van het voormalige kei zerlijke huls Habsburg ls, woensdag ln het kasteel van Bronnbach ln West- Duitsland ln het huwelijk getreden met Prinses Maria zu Löwensteln-Wertheim- Rosenberg. De aartshertog is 24 Jaar. zijn bruid 20. Bijna 400 leden van de Europese adel waren ln de 700 Jaar oude kapel van het kasteel getuige van de huwelijksin zegening. Aartshertog Joseph droeg een rode tuniek, met goud geborduurd en met bont afgezet, een rode zijden broek en rijlaarzen en een hoed van vossenbont. De bruid droeg een hooggesloten wlt-zlj- den Jurk met lange sleep. Te Mers el Kebir. de Franse marine- basis bij Oran ln West-Algerije, zijn dins dag meer dan 6.000 man Franse troepen aan land gegaan. ZIJ waren met drie schepen uit Frankrijk aangevoerd. Een Duitser, die beschuldigd wordt van moord en uit de gevangenis was ont snapt. ls woensdag met behulp van een hefschroefvllegtulg weer gearresteerd. De man hield zich in de omgeving van een schietterrein bezig met het verzamelen van patroonhulzen die hij aan schroot- handelaren verkocht. Mensen uit de om geving waarschuwden de Amerikaanse autoriteiten, die de man onmiddellijk lie ten opsporen met een helikopter. Bij Huachlninango. tachtig km. van de stad Mexico, ls woensdag een autobus in een vijftig meter diep ravijn gereden. Dertien inzittenden kwamen om het le ven. terwijl er twintig weTden gewond. In een textielfabriek te Nottingham ln Engeland zijn de gekleurde meisjes ge scheiden van de blanke arbeidsters, om dat een aantal blanke meisjes er bezwaar tegen had zij aan zij met gekleurde ar beidstere uit Afrika en van Jamaica te werken. De blanke meisjes dreigden het werk neer te leggen. In de fabriek wer ken ruim honderd blanke en ongeveer twaalf gekleurde arbeidsters. De Britse politie heeft tegenover United Press verklaard, dat de Russische atlete Nlna Ponomareva heel goed En geland kan hebben verlaten door eenvou dig deel te nemen aan een plezierreisje naar Boulogne. Dit reisje werd door de Britse spoorwegen georganiseerd en er was geen paspoort voor nodig. Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken gaf toe dat de afgelopen dagen verscheidene men sen niet zijn teruggekeerd van plezier reisjes over het Kanaal. Nina werd veer tien dagen geleden betrapt bij het stelen van hoedjes. heer Andriessen 'KVP) voor een mi- nistersportefeuille hebbén bedankt om dat zij plaatsvervangend fractievoorzit ter zijn en de schijn willen vermijden van enige binding tussen hun partij en het Kabinet. Het gerucht ging snel rond dat er weer een kink in de kabel van de Kabinetsformatie dreigde te komen. In het Kamergebouw en buiten op het Bin nenhof zag men weer boze gezichten en wanhopige gebaren. Men verweet prof. Romme reeds dat hij voor de KVP ook de zetel van Economische Zaken wenste, men betoogde dat de A.R.. die bij de verkiezingen heeft verloren, in het nieu we Kabinet wel hoog te paard wil zitten op de zetel van de minister-president. Economische Zaken en Onderwijs. Maar het misverstand als gevolg van één let ter kon door navraag gelukkig worden opgehelderd. De KVP laat geestverwan ten vrij te doen wat zij voor eigen ver antwoordelijkheid menen te kunnen aanvaarden. Prof. De Gaay Fortman kan dus zijn gang gaan met het polsen van minis ters. Er zal hem van de ziide van de KVP niets in de weg worden gelegd. Het algemene optimisme, waarop even een domper was gezet, keerde terug. DONDERDAG. Den Burcht: Demonstratie oliekachels. 25 en 710 uur nam. Rehoboth: Veron opent seizoen. 8 uur nam. Lakenhal: Aanbieding boek „Microsco- pium" aan minister van O.. K. en W. 11 uur voorin. Van der Werf park: Openluchtconcert Leldsch Politie Muziekgezelschap. 8 uur nam. Geref. Kerk. Oude Vest. Orgelbespeling Chr. Hanegraaff. 8.30 uur nam. Oegstgeest: Patrona&tsgebouw. Openingsavond Ned. Blinden bond. 8 uur nam. VRIJDAG Botanisch Laboratorium (Nonnen steeg 3): Officiële opening Rijksherbarium 3.30 uur nam. Den Burcht: Voorlichtingsavond voor emigranten. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Kantklosten toonstel ling. 24 uur nam. Schouwburg: Voorstelling Max Tailleur. 8 uur nam. Schoolplein Oosterstraat: Lampion- optocht Speeltuinver. „Ons Eiland". 74 uur nam. ZATERDAG. staan Bouwver. „Eigen Haard". Speeltuinver. „Ons Eiland": Avondtuin feest. 811 uur nam. Rapenburg 73: Excursie Vola naar de Universiteit en Hortus. 2 uur nam. Schouwburg: R.-K. Toneelgroep „De Gastspelers" „Om de Karashoeve". 8 uur nam. Papengracht: K. en O.-excursie naar Rijksmuseum. 14 uur nam. D enBurcht (Jacobazaal)Ledenverg. Ver. van Gerepatrieerden voor Leiden en Omstreken. 7 3/4 uur nam. Het Gulden Vlies: Int. Friendship Lea gue. Spr. K. J. Junius Ingerman over het negervraagstuk. 8 uur nam. Schouwburg: De Schouwspelers „De witte non". 8 uur nam. Stationsplein: Strandexoursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Noordwijk. 104 uur voorin. MAANDAG Het Gulden Vlies: Openingsmiddag Ned. Ver. van Huisvrouwen. Lezing mej. S. G. Steltman over het Mauritshuls. 24 uur nam. Leidsohe Volkshuls: Voorlichtingsavond Leidse Jeugd-Actie. 8 uur nam. Maranathakerk (Wijkcentrum)Ope ning consultatiebureau voor zuigelingen Oranje/Groene Kruis. 4 uur nam. DINSDAG Schouwburg: K. en O. „Ned. Comedle": Een huweljjk onder Lodewijk XV. 8 uur nam.. WOENSDAG Schouwburg: K. en O. „Ned. Comedle": Een huwelijk onder Lodewijk XV. 8 uur nam.. Zomerzorg: Feestavond 10-JarJg bestaan afd. Leiden Hum. Verbond. 8 uur nam. Snelste Nederlandse rekenmachine Het Mathematisch Centrum te Am sterdam heeft kort geleden een nieuwe elektronische rekenmachine in gebruik genomen. Deze rekenmachine de „Ar- mac" geheten, die geheel door het Ma thematisch Centrum is gebouwd over eenkomstig het ontwerp van eigen mede werkers, is op haar gebied de snelste in Nederland. Haar capaciteit is twintigmaal zo groot als die van de „Aarra", de eerste door het Ma thematisch Centrum ontworpen reken machine. Een „zusje" van deze „Arra" is de eveneens door het Mathematisch Centrum vervaardigde „Ferta", die in vol bedrijf bij de Fokkerfabrieken is en onder meer uitstekende diensten heeft bewezen bij de berekeningen voor de constructie van het „Friendship" vlieg tuig. Op het ogenblik bestaan er bij het Mathematisch Centrum plannen voor de bouw van een derde elektronische reken- machine, die weer in menig opzicht een verbetering van de „Armac" zal zijn. Salarissn muziekleraren VRAGEN AAN MINISTER Het Tweede-Kamerlid de heer M. M. J. M. Peters heeft aan de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat in de kringen van de muziekleraren aan de kweekscholen een ernstige bezorgd heid is ontstaan in verband met het nu als sinds 1 januari 1953 achterwege blij ven van de aanpassing hunner salari ëring aan de verbetering der kweek schoolsalarissen 2. Kan de minister mededelen of deze passage thans spoedig haar be slag zal krijgen 3. Acht de minister het niet billijk, dat de met ingang van een nader vast te stellen datum in functie zijnde mu ziekleraren allen als volledig bevoegd worden erkend Twaalf doden door een instorting in Spanje In Huelva (Spanje) zijn woensdagoch tend acht huizen ingestort tengevolge van een grondverschuiving: twaalf men sen zijn om het leven gekomen en tien ernstig gewond Men vreest dat er nog meer slachtoffers onder de puinhopen liggen. Bij het reddingswerk zijn drie brandweerlieden gewond, een van hen ernstig. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Wie was Rembrandt?" (Tot 8 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelllng „Van kiel tot pot". (Tot 1 oktober). Prentenkabinet (Kloksteeg 25)Tekenin gen door Rembrandt (t.m. 15 september). Boerha avezalen: Tentoonstelling van werk van Miep de Leeuwe, Jos Mertens en Dlck Loef. Werkd. 25 en 710 uur nam.; zond. 25 urn- nam. BIOSCOPEN Casino. „Ik verdedigde mijn kind". 14 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2 30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Don derdagcyclus „Die Drelgroschenoper". Lldo. „Het eiland der verleiding", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor. „Gas-oll", 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon. „Charlie's tante". 18 jr. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex. „Jungle Jlm en de zwarte duivels" 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 u.; zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 15 september 8 uur waargenomen door: apotheek van Drle- sum, Mare 110, tel. 20406; Zuider-apo- theek. Lammenschansweg 4. tel. 23553; apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8, tel. 26274. BU geen gehoor bij Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Ztirich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca s. 1 w 3 £3 S s 8 li C<N lioht bew. no 15 13 17 zwaar bew. n 6 8 2 half bew. wnw 12 15 17 regen zzo 2 13 0.3 zwaar bew. w 3 17 0 regen w 9 15 2 geh. bew. wzw 7 16 0.3 nevel wzw 3 19 0.3 mist ono 3 23 0 lioht bew. no 2 23 0 licht bew. w 2 25 0 zwaar bew. w 6 14 11 geh. bew. wzw 4 17 0 regen wnw 2 15 8 geh. bew. w 4 15 0 mist windstil 22 0 onbewolkt windstil 26 0 zwaar bew. nw 6 18 3 regen onbewolkt z 1 16 19 ono 2 32 0 onbewolkt ono 4 29 0 onbewolkt nnw 2 32 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2