Grote Drie richten vereniging van gebruikers van liet Suezkanaal op Informateur beschikt thans over tien van de dertien ministers WEERBERICHT Britse oppositie ontevreden over negeren van de V.N., hoe gering kans op spoedige uitslag Londen en Parijs hebben wel de Veiligheidsraad ingelicht Mr. van Campen krijgt Financiën Beperking van de bestedingen? 95ste Jaargang DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1956 No. 28934 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Londense correspondent) Tezamen met Frankrijk en de Verenigde Staten heeft Groot-Brittannië een nieuw plan ontworpen voor oplos sing van de Suez-crisis: oprichting van een soort vereni ging van gebruikers van het kanaal, welke nu de strijd met Nasser zal moeten aanbinden. Dit deelde premier Eden gisteren in het Lagerhuis mede tijdens een grote rede in het debat over het Suez-probleem. Deze nieuwe organisatie zal loodsen in dienst nemen en de gelden voor het gebruik van het kanaal innen. Als Egypte de stationering van deze loodsen op zijn gebied zou weige ren (in Cairo is de schepping van de nieuwe vereniging „een uitdaging" genoemd, „bedoeld om tot oorlog te leiden"), zouden de loodsen in de laatste niet-Egyp- tische aanlegplaats op de route aan boord komen en in de eerste niet-Egyptische aanlegplaats na de vaart door het kanaal weer van boord gaan. Een zeer belang rijk facet van het plan is, dat de Verenigde Staten er blijkbaar even nauw bij betrokken zijn als Engeland en Frankrijk, die tot nu toe vrijwel uitsluitend het initiatief in handen hadden. Het debat in het Lagerhuis zou van daag eindigen met een vertrouwensstemming over de politiek van de regering inzake Suez. Van socialistische kant is een amendement ingediend, dat neerkomt op een motie van afkeuring. Onze correspondent in Washingtön telegrafeerde hedenochtend, dat het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren duidelijk had gemaakt, dat de Amerikaanse instemming niet to positief was als Eden had doen uitkomen. Washington onderstreepte de wenselijkheid van Egyptes medewerking met het nieuwe plan. Mogelijk zou dit verschil van mening hedenochtend opgelost worden door minister Dulles, die een persconferentie zou houden. In elk geval was men gisteren in Parijs van oordeel, aldus telefoneerde hedenochtend onze Parijse cor respondent, dat Washington zich zonder reserves achter Londen en Parijs geschaard had. Men had de indruk, dat de Amerikanen de doorvaartsgelden aan de nieuw op te richten organisatie betalen zal en niet langer aan Nassers maatschappij. Bovendien heeft Washington zich bereid verklaard zonodig naderhand in Europese petroleumtekorten te voorzien, wanneer de route langs de Kaap noodzakelijk zou worden. Deze vrij plotselinge wijziging van het Amerikaanse standpunt moet, zo meent men in Parijs, het gevolg zijn van persoonlijk ingrijpen van president Eisenhower. Sommige kranten aarzelden hedenochtend zelfs niet de val van Nasser op korte termijn te voorspellen. tuatie, echter zonder het verzoek om thans reeds tot enigerlei actie over te gaan. De consequentie van deze stap is echter, dat Engeland en Frankrijk thans wel verplicht zijn een dringende actie te verzoeken, indien zulks later nodig mocht blijken. Nog een nieuwe kans voor Nasser zei premier Eden Over het Lagerhuis-debat telefoneer de onze Londense correspondent heden ochtend: Edens rede vermocht helaas niet de indruk weg te nemen dat de regering als het erop aankomt eventueel buiten de Ver. Naties om. zal handelen en moge lijke instemming van dit lichaam als weinig meer dan een formaliteit be schouwt. Deze houding is een gevolg van de teleurstellende ervaring door het achterwege blijven van enigerlei actie na de resolutie van de Veiligheidsraad inzake Nassers blokkade van Israël. In dit verband merkte Gaitskell. de leider van de socialistische oppositie terecht op. dat het vooral Engelands schuld was dat destijds aan de tegen Egypte ge richte aanbeveling geen gevolg werd ge geven. uit angst voor de andere Arabi sche Staten! Gaitskell beschuldigde de regering er thans van, dat zij Engeland in feite voor de keus gesteld heeft om het drei gement met wapengeweld uit te voeren, dan wel het grootste diplomatieke pres- tige-verlies aller tijden te ondergaan In het afgestampte en uiterst gespan nen Lagerhuis - de oude Churchill luis terde tot aan het eind toe, maar sprak zelf niet, Menzies zat gedurende de ope- ningsspeeches op de publieke tribune - verklaarde Sir Anthony Eden dat er geen sprake zou zjjn van enige toegeef lijkheid jegens kolonel Nasser, maar hij wil hem nog een nieuwe kans geven om met het Westen samen te werken. Eden kondigde namens Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten het nieuwe plan aan voor oprichting van een vereniging van kanaalgebruikers. De andere voornaam ste landen, die van het Suezkanaal ge bruik maken, zullen worden uitgenodigd zich bjj de nieuwe organisatie aan te sluiten. Egypte zal een behoorlijk aan deel ontvangen uit de opbrengst der gelden en zal worden gevraagd het ka naalverkeer op maximale capaciteit te houden. De aankondiging van dit plan werd door de oppositie, welke Edens rede herhaaldelijk met groot lawaai inter rumpeerde. met zeer gemengde gevoe lens ontvangen. Overigens vormde de onthulling van het plan dè grote ver rassing van dit debat. Algemeen was na melijk aangenomen, dat Eden zou wij ken voor de op hem van zovele kanten uitgeoefende druk om zich terstond tot de Veiligheidsraad te wenden, nadat de Britse regering de Ver. Naties in dit conflict vrijwel had genegeerd. Eden kwam aan deze wens echter slechts in zoverre tegemoet, dat de Britse regering spiaqSiiiaA 9P Pa* asireaj ap ?ara uaums raad in kennis heeft gesteld van de si- Zacht weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht plaatselijkwat regen of motregen. Morgen overdag overwegend droog weer met enkele ver spreide opklaringen. Overwegend matige westelijke tot zuidwestelijke wind. Zacht weer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 SEPTEMBER Zon op: 6.15 uur; onder: 13.59 uur. Maan op: 16.14 uur; onder: 0.16 uur. Hoogwater te Katwijk te plm. 10.48 uur. Dit nummer bestaat alt 10 pagina's. „Spelen met vuur" De besluiten werden door de rumoeri ge Labour-fractie met grote teleurstel ling ontvangen. Eden, die snel en krach tig sprak als iemand die volkomen mees ter is van de situatie, werd door zjjn ei gen partii stormachtig toegejuicht, maar de geestdrift bekoelde toen Gaitskell, de leider van de oppositie een indringend en soms meeslepend betoog hield, waar in hjj de regering verweet met vuur te spelen. De indruk, welke het voorstel van de Britse regering maakte, was die van een absolute anti-climax, want men was vrij eenstemmig van mening, dat na de mislukking van het achttien-lan den plan thans het ogenblik niet lan ger mag worden uitgesteld om zich. zij het beter laat dan nooit, via de Ver. Naties tot de wereldopinie te wenden, hoe gering misschien ook de kans op een spie^i^e onlpsring zou ziin. Al vijftig schepen rondom tie Kaap Sedert het begin van de crisis rondom het Suezkanaal hebben 50 schepen de weg langs de Kaap de Goede Hoop genomen in plaats van hun normale vaart door het Suez kanaal. Men verwacht, dat dit aantal tegen het einde van deze maand tot 100 zal zijn gestegen. De Britse regering bezit kennelijk bit ter weinig vertrouwen in de Ver. Naties, omdat het met de resolutie over het Suezkanaal vijf jaar geleden op niets is uitgelopen en wegens het in de Veilig- veto. Er is inderdaad ijzeren geduld no- heidsraad thans dreigende Russische dig om in de Ver. Naties iets positiefs te bereiken, maar wanneer Engeland niet bereid is geduld te oefenen, dan dreigt het de Ver. Naties als wereldor ganisatie in een groter diskrediet te brengen dan waarin deze reeds verkeert Slot op pag. 2 Vreugdebetoon na Koninklijke rijtoer MANIFESTATIE VOOR HUIS TEN BOSCH Nu het paleis Huis ten Bosch geheel gerestaureerd weer zijn functie in het leven van land en stad is gaan vervullen heeft het Algemeen Haags Comité, als orgaan van en voor de Haagse burgerij daarin aanleiding gezien tot een mani festatie van vreugde. Deputaties van al lerlei verenigingen en van de jeugd zul len daartoe op Prinsjesdag, na afloop van de rijtoer naar het Kuis ten Bosch gaan waar enige geschenken van „Haag se bodem" worden aangeboden aan het koninklijk paar. De Engelse loods Alan Harrison stapt van het loodsbootje. waarmee hij jarenlang op het Suezkanaal naar en van de schepen voer, welke het kanaal passeerdenVoor hem was het de laatste keerdat hij dit deed. Hij is een van de vele loodsen die hun diensten opzeggen en men verwacht dat velen hun voorbeeld zullen volgen. „Dat zei men in de jaren -'30 ook" „Er zijn er", aldus zei Eden gisteren in het Britse Lagerhuis, „die menen, dat wij niet het recht hadden krachtig op te treden, voordat president Nasser nieuwe agressiedaden had begaan. En dat was precies het argument dat in de jaren '30 werd aangevoerd, om elke con cessie aan de dictators te rechtvaardigen Het is niet onze taak de geschiedenis dezer jaren stap voor stap in onze da gen te doen herleven. Wij moeten thans verstandiger handelen en agressie tegen houden. Dit kan gschieden door de druk der internationale mening, doch indien dit niet mogelijk is, moet het op andere wijze gebeuren en wel voordat het kwaad monsterachtige afmetingen heeft aan genomen. Voor Engeland is een militaire actie altijd het laatste middel geweest, dat het aanwendde. Wij zulen blijven streven naar het bereiken van een vreedzame oplossing, zolang er nog enige mogelijk heid hiertoe bestaat. Doch de regering is niet van plan een verachtelijke sussings- politiek te gaan voeren". Weer enige incidenten aan de grenzen van Israël Generaal Burns, het hoofd van de V.N. commissie voor toezicht op het Palestijn se bestand, heeft woensdag een beroep gedaan oo Jordanië en Israël om het be stand in acht te nemen. Zijn oproep volgt op botsingen waarbij deze week 19 Jordaniërs en 6 Israëliërs zijn gesneu veld. Bovendien hebben gewapende Jor daniërs woensdag bij een aanval op Ein Ofarim in de Negeb twee Israëlische wachters gedood. Een derde wordt ver mist. Dit was het derde incident aan de Israëlisch-Jordaanse grens deze week. Van Libanese zijde is woensdag ge schoten op een Israëlische patrouille nabij de Libanees—Israëlische grens, zo heeft een Israëlische woordvoerder in Tel Aviv bekendgemaakt. Een Israëlische soldaat liep verwondingen op. Feodale wet in Arabië Het Internationale Verbond van vrije vakverenigingen zal krachtig protesteren tegen een onlangs afgekondigde Saoedi- Arabische wet tegen stakingen, aldus heeft het I.V.V.V. in Brussel meege deeld. Het verbond zal door middel van de Internationale Arbeidsorganisatie trach ten intrekking te bewerkstelligen van dit staaltje van „feodale reactie van de ergste soort", zoals de wet dinsdag werd genoemd door de secretaris-gene raal van het I.V.V.V., de Nederlander J. H. Oldenbroek. Bij de wet is het werknemers van maatschappijen met concessies, die op treden als openbaar-nutsbedrijf, verbo den het werk neer te leggen op grond van een overeenkomst tussen drie of meer werknemers. Op overtreding zijn strenge straffen gesteld. Ter gelegenheid van de instelling van het Nationaal Fonds voor de be' strijding van de kinderverlamming heeft Prinses Beatrix als bescherm vrouwe in de Ridderzaal een rede uitgesprokenwaarna zij op het bordes samen met een aantal kinde ren giften van bedrijven, instellin gen en particulieren in ontvangst nam. De Prinses deponeert een van de giften in de grote bus op het bordes. Kabinet eerst na Prinsjesdag in functie (Van onze parlementaire redacteur) De 45-jarige mr. Philippus Carnisius Maria van Campen (KVP) te Eindhoven (geboren 1 januari 1911 te Nijmegen) wordt de nieuwe minister van Financiën. Hij heeft gisteren aan prof. De Gaay Fortman bericht dat hij bereid is de ministersportefeuille van Financiën in het nieuwe Kabinet te aanvaarden. Wanneer hij het departement van Financiën aan de Kneu terdijk in Den Haag betreedt, komt hij in een vertrouwde omgeving terug, ivant hij is er op 1 juni 1936 op 25-jarige leeftijd zijn maatschappelijke loopbaan begonnen. In juni 1945 werd hij waarnemend hoofd van de af deling Economische en Sociale Zaken, waarna hij op 1 februari 1946 eer vol ontslag kreeg in verband met zijn benoeming tot directeur van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. Hij is geen belas tingdeskundige en de verwachting is daarom, dat mr. dr. W. H. van den Berge hem terzijde zal blijven staan als Staatssecretaris voor de belasting zaken. 6-3-2-2 Van prof. W. C. L. van der Grinten (KVP). hoogleraar te Tilburg, heeft de informateur bericht gekregen dat hij bereid is de portefeuille van Justitie te aanvaarden en ir. H. B. J. Witte (KVP) is bereid minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting te blijven. Gistermid dag bracht de informateur een bezoek aan mr. J. M. A. H. Luns (KVP) die direct bereid was zijn zetel te blijven bezetten aan het departement van Bui tenlandse Zaken. Informateur sprak met de heren Tilanus en Moorman De informateur prof. mr. de Gaay Fortman heeft vanmorgen te elf uur andermaal ontvangen de heer A. B. W. Tilanus, directeur van de Stichting Gel derland voor Maatschappelijk Werk te Arnhem. Te kwart voor twaalf heeft hij een onderhoud gehad met de heer H. C. W. Moorman, staatssecretaris van Marine. Vanmiddag gaat prof. mr. de Gaay Fortman naar Schiphol om daar af scheid te nemen van de Gouverneur van Suriname, de heer Van Tilburg, die naar zijn standplaats terugkeert. Auto in sloot Twee inzittenden verdronken Gistermiddag is de 47-jarige loonploe- ger F. Meyer uit Opperdoes, toen hfj in gezelschap van zijn 17-jarige zoon in een auto van een stuk land in Abbe- kerk, waar hij gewerkt had, de weg opreed, tegen een juist passerende bus van de Naco gebotst. De personenauto kwam ondersteboven in een diepe sloot langs de berm van de weg terecht. Pas na geruime tijd slaagde men er in de beide inzittenden te bevrijden. Zij ble ken toen echter reeds te zijn verdronken Vier KVP-ministers heeft prof. De Gaay Fortman dus reeds kunnen aan werven. Het is de bedoeling dat er nog twee bijkomen, want de informateur wil de ministerszetels in het Kabinet als volgt verdelen: 6 KVP. 3 AR. 2 CHU, 2 VVD of partijloos. Aan prof. dr. J. Horring, directeur van het Landbouw-economisch Instituut in Den Haag. die geen lid is van een par tij, heeft de informateur gistermiddag de portefeuille van Landbouw aangebo den, aan de heer C. J. van Mastrigt (CHU). tweede voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond, heeft hij gevraagd minister van Sociale Zaken te worden. Beiden hebben even bedenktijd ge vraagd. Voorlopige opstelling Indien zij het aanbod aanvaarden, kan reeds het volgende, voorlopige ministers lijstje worden opgesteld: Minister-president: prof. mr. W. F. de Gaay Fortman (AR); Econ. Zaken: prof. dr. J. Zijlstra (AR); Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: prof. mr. A. M. Donner (AR); Vice-minister- president en Justitie: prof. mr. W. C. L. van der Grinten (KVP); Finan ciën: mr. Ph. C. M. van Campen KVP); Buit. Zaken: mr. J. M. A. H. Luns (KVP); Wederopbouw en Volks huisvesting: ir. H. B. J. Witte (KVP); Sociale Zaken: C. J. van Mastrigt (CHU); Maatschappelijk Werk: A. D. W. Tilanus (CHU); Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening: prof. dr. J. Horring (partijloos). Tien ministerszetels van de dertien zouden dus reeds bezet zijn. Nieuwe mi nisters zijn dan nog nodig voor Defen sie, Binnenlandse Zaken en Verkeer en Waterstaat. Met de zaken van de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en Bezitsvorming zal niet een aparte mi nister worden belast. Deze zaken wor den (eventueel nog gesplitst) onderge bracht bij een ander Departement. 9 Slot op pag. 2 Regering vraagt advies aan S.E.R. alsook over compensatie der ouderdoms-premie Namens de regering hebben de ministers van Economische Zaken van So ciale Zaken en Volksgezondheid een verzoek tot de Sociaal-Economische Raad gericht om advies over de noodzaak en mogelijkheid van een beperking der be stedingen en over een compensatie van de premie voor de algemene ouderdoms- verzekering. In verband met de ontwikkeling van de lopende rekening van de betalings balans een factor van grote betekenis voor de deviezenpositie vraagt de re gering zich af of de huidige verhouding van middelen en bestedingen in de Ne derlandse volkshuishouding wel geheel juist kan worden geacht. Mocht uit het door de SER in te stellen onderzoek blijken, dat deze verhouding correctie behoeft en een beperking van de beste dingen (overheidsuitgaven, consumptie en investeringen) derhalve inderdaad ge wenst is, dan doet zich de vraag voor, hoe dit doel zal kunnen worden bereikt. Indien het noodzakelijk zou blijken middelen te vinden om een corrigerende invloed uit te oefenen op de consumptie herinneren de beide bewindslieden aan de thans nog bestaande consumenten subsidies op melk en suiker en aan de tijdelijke vrijstelling van de omzetbelas ting op textiel, die op 1 januari 1957 af loopt, indien ten minste geen nadere voorzieningen worden getroffen. Voorts werpt de regering de vraag op, of de economische situatie in Ne derland, mede met het oog op een toe komstige huurverhoging van omstreeks 25%, slechts een gedeeltelijke compen satie rechtvaardigt van de met ingang van 1 januari 1957 te heften premie voor de algemene ouderdomsverzeke- ring, zoals bekend is hadden de werk nemersorganisaties zich indertijd be reid verklaard een niet volledige com. pensatie in overweging te nemen mits de economische omstandigheden hier toe aanle'ding zouden geven.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1