m Lugdunum-LF.C. INVESTERINGEN NIET ALLEEN ZALIGMAKEND - 7f lxfif,3rT¥m/,*J»5»e31819Lrt*° 20 weedse verkiezingsstrijd ligt geheel in materialistisch vlak Nederlands elftal oefende in Boxtel tegen B-elftal ge jaargang Woensdag 12 september 1956 Derde blad no. 28933 a (Ingez. Med.-Adv.) IMOÜiHJlTTTW mG*1o*SDAG<~a^n»OENSDAG^WjONDEKDAgJ^» VRIJDAG f""** «rERDAG f^Êf ZO^O MAANDAG O'NSOAG ^^^WOeNSDAG^^^DONDERDA /««Bk. itVlEMBtA SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMER SEPTEMBER DONDERDAG SEPTEMBER Op 16 september ter stembus les streeft slechts naar één doel: een g hogere levensstandaard met minder terkheter pensioen en lagere lasten (Van onze correspondent in Stockholm) fat U zich, geachte lezer, nog voorstellen hoe op oude verkiezings-attiches rbeider werd voorgesteld: wilde haren, vurige ogen, opgestroopte mouwen, broek, aangetrokken riem (vanwege de honger) en naast hem zijn vrouw één kind op de arm en een ander aan de rok trekkend. (jheid-arbeid-brood, of iets dergelijks stond op die affiches. Hoe anders nu veden! Voor ons ligt een verkiezingsbrochure der Sociaal-Democraten. Op de e pagina is de familie Svensson afgebeeld, een gemiddeld gezin: hij net als modeplaatje, golvend haar en pareltanden. zij gelukkig en tevreden en de (ren in nylon hemd met butterfly en lange broeken, keurig in de plooi. Het ode plaatje toont hoe de Svenssons hun nieuwe Volvo van 10.000 kronen een lange autoreis startklaar maken. |k, dat is Zwedenna 25 jaar socialistisch te zijn geregeerd. Maar het It nog mooier, zo wordt hier beloofd: een kortere werkweek, een goed pen- I voor allemaal, een eenheidsschool. En iets wat de arbeiders absoluut nodig en: méér parkeer-terreinen! De rijken immers hebben geld voor garages. It mogen nu de andere burgers hiertegenover aan voordelen venvachten? De litie (de Liberalen en Conservatieven) illustreert hun antwoord, vreemd ge- op dezelfde wijze: met zuiver materialistische denkbeelden. Zij belooft be- Ijverlaging, meer woningen, hoger volkspensioen enz. Ook hun doel is vooral hogere levensstandaard. et gezin beschouwd ais familie-aangelegenheid" Zweedse boeren, die thans met de (listen in het schuitje zitten, houden in ouds al zuiver materialistische beelden op na. Toen hun indertijd jubsidie van 30 kronen per varken (toegezegd!, hadden zij er dan ook iop tegen om met de Socialisten sa ke gaan. 1 materialistische denken heeft tot Igenaardige situatie geleid, dat men list. kan zijn en toch uitsluitend li fe bladen leest. Verder: dat men de |le politiek is toegedaan en toch de lal- Democraten steunt om bijv. een kking te behouden. En aangezien jaat steeds machtiger wordt, zullen Sociaal-Democraten voorlopig nog ie grootste partij blij ven, t is met de buitenlandse politiek in jen al evenzo gesteld. De Zweden D zich absoluut tot het Westen be- I, maar moreel menen zij niet ver- te zijn het Westen in geval van g bij te staan. Zjj zullen dit niet doen, als de broederlanden worden erallen. Alle partijen zijn voorstan- ran de neutraliteit. Ook hier weer zuiver materialistische standpunt. Zweden echter worden aangevallen, lit men wél op de hulp van buiten!! Alléén zó kan de hoge levensstandaard blijven »r de hele verkiezingsstrijd (op 16 imber gaat Zweden ter stembus) op naterialistische vlak te houden, laat Ide onmeetbare waarden als vrijheid Dsleven, levensopvatting, godsdienst geheel buiten beschouwing. i is er zojuist een congres gehouden, top door vooraanstaande Sociaal- fcxratische vrouwen het volgende li gezegd ,De vrouwen hebben een jrtepunt buiten hun huis en familie te en dat krijgen ze door 't beroeps- k". Men scheen het er over eens te [dat „de huishouding een familie- gelegenheid" moet worden en dat de Bjes een beroep moeten kiezen, dat zij I hele leven kunnen hebben en pts enkele jaren onderbreken om de Ite tijd hun kinderen zelf te verzor- Reeds lang meent men dat het nood felijk is, dat de moeders weer een be- p kiezen, zodra hun kinderen de óolgaande leeftijd hebben. Slechts zó I de levensstandaard worden ver- kd. Daarom komt bij de verkiezingen (probleem van de werkende vrouw t eens ter sprake Jaarbeurs als leermeester De gisteren te Utrecht geopende 1ste jaarbeurs staat zoals be- end voor een belangrijk deel in iet teken van de middenstand. Met elerlei middelen wordt gepoogd iet midden- en kleinbedrijf te doordringen van de belangrijkheid an de efficiency en de importantie an een goede bedrijfsvoering, i Telt zo enerzijds de efficiency-af- deling op de beurs inzendingen van 362 binnen- en buitenlandse fir ma's op het gebied van kantoorma- jchines, administratiesystemen, kan toormeubilair, archief- en maga- richtingen, telefonie- en o.p- /stemen, kantoor- en schrijf- sften, verpakkingsartikelen ed., waaronder tal van nieuwigheden en Interessante vindingen, anderzijds &1 door middel van het beeld en 't woord de aandacht op de betrokken problemen gericht worden. Zo werden o.m. zes korte instruc tieve lezingen georganiseerd', waar in kwesties zoals bedrijfsindeling, prod'Uktiviteitsver hogingkostprijs- I berekening, financiering, personeels beleid en werkmethodenverbetering men, gevolgd door een discussie, die onder de loep zullen worden geno- bft naar voren gebrachte moet ver diepen. De eerste dezer discussies werd vanmiddag gehouden en wel door E. Vincent, hoofd van de afde- Ung organisatie-voorlichting van de Rljksn Overheidsdienst. Titel van z'jn uiteenzetting: „Haal meer uit uw bedrijf Hiernaast treft men onder het motto „Betere bedrijfsvoering" een kort resumé aan van wat ir. Vin cent heeft verteld. De komende dagen zal in dezelfde i vorm ook verslag worden gedaan I van wat de overige vijf sprekers I voor behartigingswaardigs op te merken hadden. En wat het particuliere initiatief be treft, het moge o.i. méér inhouden dan de factor „werkkracht", omdat er ook iets in zit van „vrijheid-blijheid". maar in de huidige discussies schijnt zij niet mee te tellen. Democratisch en boeiend Intussen moet ons van het hart, dat de verkiezingsstrijd op de meest demo cratische en ook op boeiende wijze wordt gevoerd. Men tracht de onderwerpen zo populair mogelijk te behandelen. In de radio worden de partijleiders ieder voor zich aan een verhoor door de tegenpar tij bloot gesteld. Ook de leider der Com munisten zal gedurende een heel uur antwoord moeten geven op vragen van de overige vier partijen. En duizenden zullen naar het woorden-duel gaan, dat tussen de leider der Sociaal-Democraten premier Tage Erlander, en de woord voerder van de grootste oppositie-partij, Bertil Ohlin (Lib) zal plaats hebben. Hoe men echter ook zal vechten, met een al te grote verschuiving mag niet worden gerekend. En welke partij ook na Rootleiiburg-jeugd was in Duitsland Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de stad Bergisch-Gladbach (Duitsland) werd door de SV 09 Ber- gisch Gladbach een internationaal jeugdtoernooi georganiseerd, waaraan werd deelgenomen door Roodenburg. Onze stadgenoten hebben het niet tot de finale kunnen brengen. Een van de oorzaken hiervan was het keiharde spel van sommige tegenstanders en reeds in de eerste wedstrijd, tegen SV Rot-Weiss 05 uit Keulen, welke met 20 werd ver loren, moest de Roodenburg-jeugd hier voor het hoofd buigen. De tweede ont moeting was, de handicap van de asvel- den ten spijt, van betere kwaliteit. Te gen Bergisch Gladbach speelden de Lei- denaars een prima wedstrijd. De blauw zwarten verloren eervol met 10 en bleken daarmee de beste prestatie te hebben geleverd tegen de toernooiwin- naar Bergisch Gladbach, dat vijf spe lers uit het eerste elftal had opgesteld. Op de tweede dag speelde Roodenburg in een spannende en sportieve wed strijd gelijk (1—1) tegen SC Preussen Dellbrück. waarna onmiddellijk moest worden aangetreden tegen het Belgische FC Zwartberg. Twee zware wedstrijden achter elkaar was teveel voor de jonge Roodenburgers en zij verloren met 42. De verzorging in Bergisch Gladbach was eenvoudig schitterend. Waarschijnlijk zal het jeugdelftal van de organiserende vereniging volgend jaar een bezoek aan Leiden brengen. (Ingez. Med.-Adv.) Zondag a.s. 2.30 uur de wedstrijd van het seizoen Voorverkoop vanaf donderdag: C. de Bock, Korevaarstraat, W. v. Deventer, Mare; J. Pauw, Hooigracht; J. Segaar, Morsweg. Uiterst voorzichtig spel Het Nederlands elftal heeft op het terrein van de Boxtelse derde klasser ODC, vóór het vertrek naar Lausanne een laatste oefenwedstrijd tegen het B-elftal gespeeld. Wedstrijd is mis schien teveel gezegd, omdat het er helemaal niet op aan kwam wie er won. Dit was veel meer een laatste po ging om de homogeniteit van de oranjeploeg te bevorderen. In dat op zicht heeft deze ontmoeting enig nut geha j, maar we mogen toch geen con clusies uit de overwinning trekken. Trouwens ook niet uit het vertoonde spel. Het was over beide linies een zeer voor de balbeihandeldng en meester in het af geven van passes, waagde zich niet in enig gedrang bij het doel van Feyt, waar voor Waïhout, Van Bun en Boskamp het niet cadeau gaven. Dat bleek eenmaal toen Wilkes een kansje had op een door braak, maar zijn rush zag verijdelen door Boskamp. De nationale rechtsbinnen keek toen minuten lang bezorgd naar een pijnlijk getroffen been, waarna hij het nog voorzichtiger ging doen. De aanval van „A" maakte geen grootse indruk. Alleen Koopal werkte een enkele maal op volle toeren. Maar Bosselaar kwam er nauwelijks aan te pas. En Cor van der Gijp bleef ook al angstvallig uit zidhtige kamp. Abe Lenstra, virtuoos in de buurt van zijn tegenstander. Hét beste spel kwam het eerste half uur nog van de B-linkervleugel, Timmermans—Cla- van. De Hagenaars hebben Wiersma met hun vlotte combinaties herhaaldelijk hopeloos uit positie gespeeld. De rech tervleugel SchoutenSchenkel was van veel minder gehalte en daar midvoor Rutten nauwelijks in het spel werd be trokken, hadden Van der Hart en Kuys het vrij gemakkelijk. De Munck kreeg vrijwel helemaal niets te doen. Het doelpunt waarmede Timmermans in de 24ste minuut de score opende, was onhoudbaar. De Hagenaar pikte in de open ruimte, midden voor het doel, een verre pass van de prima spelende De Wit op en liet 'toen de uitlopende De Munck kansloos. Twee minuten na de goal van Timmermans, werd de B-verdediging verrast door een snelle combinatie, afge sloten met een treffer van Cor van der Gijp (11). Abe Lenstra maakte nog voor de rust, uit een scrimmage, een fraai doelpunt. (21). Pas tien minuten voor het, einde van de tweede helft bracht Cor van der Gijp de stand op 31 de verkiezingen van 16 september aan de macht komt, Zweden zal voorlopig wel een rijk land blijven, dat zich menig eco nomisch experiment kan veroorloven dank zij de bodemschatten, het groene goud en de waterkrach': De sterkte der Zweedse partijen is als volgt: Regeringspartijen Sociaal-Democraten Agrariërs Burgerlijke oppositie: Folkpartiet (Lib) Högern (cons.) Communisten 1050 1952 1954 48.6 12.3 21.7 12.3 4.9 46.1 10.7 24.4 144 4.3 47.8 10.4 21.6 152 4.9 HENGELSPORT. „De Gulden Voorn" hield zyn derde prijzenwedstrijd in de Ringvaart bij Nieuwe-Wetering. Het weer was goed, maar de vangst slecht. Uitslag: 1. Joop Brugman (gr. blei); 2. C. v. d. Zwan (gr. voorn); 3. C. van Duin; 4. H. Rot mensen; 5. Joh. Azier; 6. Ten Dam; 7. G. Springer; 8. Luc Boers; 9. M. Hoogkamer; 10. F. Velthuizen. Het Nederlands elftal zoals het za terdag a.s. te Lausanne tegen Zwit serland zat uitkomen. Deze foto werd gisteravond gemaakt voor de Boxtel. Van links naar rechts, zit tend: Bosselaar. Wilkes, v. d. Gijp. Lenstra. Koopal. staande: v. d. Hart Schaap. Wiersma, De Munck, No- aanvang van de oefenwedstijrd te termans en Kuys. KNZB diende voordracht in bij NOC Toch nog lieren-zwemploeg naar Olympische Spelen? De KNZB heeft bij het Nederlands Olympisch Comité een voordracht ingediend om onder zekere voorwaarden vier heren aan de Olympische zwemwedstrijden te Melbourne te laten deelnemen. Men denkt aan de 19-jarige Gerrit Zevenboom, een jongen, die enige jaren geleden met zijn familie naar Australië is geëmigreerd en verleden jaar met een tüd van 18 min. 57 sec. op de 1500 meter voor dc dag kwam. Hij wordt nu getraind door Annie Timmermans, de bekende zwemster van RDZ uit de jaren van de Olympische Spelen te Berlijn (1936), die in Australië woonachtig is. Men heeft goede hoop, dat bij de die op het ogenblik in Australië vertoeft, selectiewedstrijden voor de Australische I ligt anders. Ook van hem verwacht men. ploeg, waaraan bü deelneemt, hij met maar in ieder geval voor de sluiting van een zodanige snelle tijd uit de bus komt, dat hij Nederland zal mogen vertegen woordigen. De kwestie Wim de Vreng, Naar een betere bedrijfsvoering (I) Belang van verbetering organisatie transport en methode niet onderschatten (Speciale berichtgeving) Er bestaat momenteel veel vraag naar tal van produkten en de prijzen zijn in de ogen van de fabrikanten doorgaans niet onaantrekkelijk. De wens zoveel mogelijk te produceren, kan echter begrensd worden door bijvoorbeeld gebrek aan ruimte, machines, man-kracht of kapitaal. Men dient er in dat geval dus naar te streven méér te doen met wat men heeft en dat kan méér dan ooit een gebiedende eis zijn. Langs de weg van investeringen: meer machines een investering in de breedte komt men natuurlijk tot een hogere produktie, doch de produktivi- teit behoeft daarbij niet noodzakelijkerwijs eveneens toe te nemen daar renta biliteit en liquiditeit gevaar kunnen gaan lopen. Verbetering van organisatie, werkmethoden, transport en personeelsbeleid benevens beperking van het assortiment kan een uitweg bieden. Aldus ir. E. Vincent, hoofd van de afdeling organisatie-voorlichting van de Rijksnijverheidsdienst, in de hedenmiddag in het kader van de lezingen-serie „betere bedrijfsvoering in midden- en kleinbedrijf" op de Utrechtse Jaarbeurs uitgesproken causerie, getiteld „Haal meer uit uw bedrijf". In het bijzonder bepleitte de heer Vin cent het beter benutten der beschikbare ruimt en outillage Machines kunnen een juistere opstelling krijgen, de afde lingen kunnen beter gesitueerd worden, het interne transport en de loop der produkten kunnen ten goede veranderd worden. Het gaat hierbij om zoals het technisch spraakgebruik het noemt de „layout en routing, die sterk samen hangen met de „materialshandling", het hanteren der werkstukken tijdens de verplaatsing. Standaardoplossingen zijn niet te ge ven, aldus de lieer Vincent. Men dient zich bij het toepassen der verbeteringen te laten leiden door een analyse van de bestaande en de gewenste toestand, die van geval tot geval kan varieren. Alom wordt de noodzaak van korte, niet krui sende en ruime wegen, goede opstel ruimte bij de banken, gereedschappen opslag, toegankelijkheid en zo mogelijk verplaatsbaarheid van machines, kracht leidingen e.d. wel erkend, benevens juis te plaatsing van toiletten en magazijn, 1 oplos- nijver- goede verlichting en hoge veiligheid, maar in de praktijk ontbreken vaak analyse en ruim overleg. De neiging zich te richten naar min of meer geijkte uit spraken is soms te groot, waardoor nut tige variaties over het hoofd worden ge zien. Taak Rijksnijverheidsdienst De Rijksnijverheidsdienst, die na de oorlog uit 10 man bestond en thans reeds 100 man omvat, heeft tot taak de ontwikkeling van de nijverheid te bevorderen, in het bijzonder van de kleinere en middelgrote bedrijven. Men kan deze overheidsdienst als een soort adviesbureau beschouwen, die geval voor geval analyseert en singen suggereert. Provinciale heidsconsulenten leggen zioh hier spe ciaal op toe. Niet ieder bedrijf, en zeker niet het kleinere, kan het zich veroorloven er een speciaal ingerichte werkplaats op na te houden voor het verrichten van dikwijls vry ingewikkelde onderzoekingen, die de produktie moeten verbeteren. De Rijks nijverheidsdienst beschikt echter wél over een dergelijke werkplaats. Het la boratorium houdt zich verder bezig met het keuren van machines en toestellen, benevens het geven van demonstraties van nieuwe werkwijzen. Tenslotte werkt een der consulenten in het gebouw van de octrooiraad te Den Haag. waar zich een der meest uit gebreide technische bibliotheken van ons land bevindt, om advies te geven op ba sis van d'e laatste tientallen jaren bij zonder aangezwollen hoeveelheid litera tuur op technisch en technisch-organi- satorisch terrein. Onder de 1020 passagiers, die dinsdagmiddag met de Sibajak uit de haven van Rotterdam ver trokken voor de reis via Kaap de Goede Hoop naar Australië, bevon den zich vijftien Nederlandse koks, die hun diensten hebben aangebo den ten behoeve van de in Melbour ne in het einde van dit jaar te houden Olympische Spelen, en die na deze spelen door de Australische regeringnaar verluidt, aan werk zullen worden geholpen. Deze foto van de ondernemende koks werd gemaakt kort voor het vertrek van de ..Sibajak" uit Rot terdam. Geheel links staat de heer M. Mohr, chef-kok van de „Siba jak". Courses Hilversum Gisteravond zijn te Hilversum courses gehouden. De uitslagen waren Roerdompprijs1. Uranus (W. H. Geer- sen) 3.03.6 (1.33.7); 2. Uranle Duluth; 3. Tapuit S. Tot w. f. 1.50; pl. f. 1.20 en f. 1.50: cov. f. 2.90; koppel f. 5.10. Rietvinkprijs, le serie: 1. Queenly Ber tha (M. Ver ga ay) 2.50.2 (1.27.7); 2. Rosa Signal; 3. Quick Boy. Tot.: w. f. 12. pl. f. 2,90, f. 2,90 en f.4,80; cov. f. 6,20; koppel f. 56,70. Rietvinkprijs 2e serie: 1. René Neosho (K. Wltteveen) 2.54,- (1.31.6); 2. Rita Bond'; 3. Reyland. Tot.: w. f. 7,20; pl. f. 3,10. f. 2.80 en f. 3,60; cov. f. 7,60; kop pel f. 9,60. Lepel aarprijs: 1 Siera Hanover (W. Leeuwenkamp) 3.47.- (1.35,3); 2. Red Star; 3. Sylvia Hanover. Tot.: w. f. 5.70; pl. f. 3,10 en f. 3.90; cov. f. 7,50; koppel f. 32,10. Oolevaarpnljs1. Qui Saint (W. Leeu wenkamp) 3.36.8 (1.31.8); 2. Prince Maire; 3. Olga Axworthy. Tot.: w. f. 4.30; pl f.2.60 en f, 2,20; cov. f. 5,10; koppel f. 14,90. Pelikaanprijs: 1. Olympia B (A. Sede- rius) 3.30,4 (1.29,9); 2. Our Volan; 3. Romeo Spencer Finale Rietvinkprijs: 1. Rosa Signal (H. Houtman» 2.58.- (1.32.7); 2. Rita Bond; 3. Reine Neosho. Tot. w. f. 4,60; pl. f 1.40 f. 2.10 en f 1,70; cov f. 4.90; koppei f. 9 2o! De totallsatoromzet was f. 59.924, de insöhrijvingen voor de zwemwedstrij den in oktober a.s., een officiële opgave van tijden op de 100 en 400 meter vrije slag. Tenslotte zijn er Peter Swijghuisen (Y) en Herman Willemse (Robben), die door de zwembond aan hét NOC zijn •voorgedragen voor respectievelijk de rug slag en vrije slag. De KNZB heeft besloten geen voor dracht in te zenden voor een tweede sohooïslagzwemster, zodat alleen Ada den Haan op di't nummer zal starten. Over Jans Koster zal te zijner tijd een beslis sing vallen, indien de diverse inentingen een gunstig verloop hebben gehad. (Naar bekend is moet nog een vierde zwemster worden aangewezen voor de 4 x 100 meter vrije slag estafette. Hier voor 'komen in aanmerking Loes Zand vliet (Golfbrekers. Leiden), Lotty Heni- ger «RDZ, Rotterdam) en Gr eet je Kraan (Robben, Hilversum). TRAINING IN VLAARDINGEN De leden van de zwem- en waterpolo- ploeg en degenen, die er eventueel nog voor in aanmerking komen, zullen zich in de komende weken onder leiding van hun respectieve trainsters en trainers in het Kolpa-bad verder voorbereiden. Het bad zal kunnen worden verwarmd tot 18 20 graden. Er staan rietmatten omheen en er is een tent met een luifel over de startblokken heen, waardoor de leden van de ploeg beschermd worden tegen wind en koude. Mocht de tempe ratuur in oktober of begin november sterk dalen, bijlv. door koude winden of zelfs nachtvorst, dan zal het oefensche ma met de indeling van de txainingsuren om technische redenen enigszins gewij zigd moeten worden. De gemeente Vlaardingen heeft het bad gratis ter beschikking gestold en ook in menig ander opzicht ondervindt de KNZB een bijzonder prettige medewer king van die zijde. Zaterdag 6 oktober a.s. zal op het Beerschotterrein in Antwerpen de voet-1 balwedstrijd worden gespeeld tussen de oud-internationals van België en Ne- derland. ATLETIEK. Kuts breekt record op 10.000 meter De Russische atleet Vladimir Kutz heeft tijdens wedstrijden te Moskou een nieuw wereldrerord gevestigd op de 10.000 meter, door deze afstand af te leggen in 28 minuten 30,4 secon den. Dit is een verbetering met 12,4 sec. van de prestatie van de Hongaar Iharos, die op 15 juli van dit jaar in Boedapest dc 10.000 meter liep in 28 min. 42,8 sec. Deze prestatie was ech ter nog niet als wereldrecord erkend. Het officiële record staat op naam van de Tsjech Emil Zatopek, met 28 min. 54,2 sec., gemaakt op 1 juni 1954 te Brussel.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7