BOLS STADSNIEUWS De Westduitsers zijn tegenwoordig niet enthousiast voor emigratie Kinder- en volksspelen te Warmond Regering overweegt remmen aan te zetten ten gevolge van groot gebrek aan bekwame vaklieden 207 L.S.C.-groenen Scherpe daling van aantal medici WOENSDAG 12 SEPTEMBER 19M Gisteren is de groentijd van het Leidsch Studenten Corps begonnen. Het aantal groenen bedroeg 207, dwz. iets meer dan vorig jaar toen 202 kandidaat-leden van het L.S.C. zich meldden. De verdeling over de faculteiten was 8ls volgt: theologie 2 (vorig jaar 2), rechten 72 (vorig jaar 66). medicijnen 42 (v. ,i. 60). wis- en natuurkunde 68 (v. j. 53», letteren en wijsbegeerte 19 (v. j. 15), psychologische faculteit 3 en Verenigde faculteiten 1 (vorig jaar deze beide laatste tezamen 6). Opmerkelijk is in deze cijfers de sterke stijging in de faculteit van wis- en natuurkunde, tegenover een scherpe daling in die der medicijnen. VERENIGING VOOR HANDENARBEID. In het besef, dat handenarbeid een (voortreffelijk middel is om te komen tot leen zinvolle en cultureel verantwoorde wijze van vrije tijdsbesteding, organi seert de afdeling Leiden van de Vereni ging voor handenarbeid in het komende (seizoen wederom een groot aantal cur sussen. Ook ditmaal is een grote varia tie gebracht in de opleidingsmogelijk heden. WARMOND P.V. „WARMOND". De postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht van oude en jonge duiven vanaf Vilvoorde. Afstand 142 km. De duiven werden gelost om 7 uur met een zuid-oosten wind. De eerste duif bereikte haar hok om 9.18.26. De overige uitslagen luiden: J. Roest 1. 2; P. v. d. Drift 3, 9; J. Smeets 4; dr. J. Venker 5: B. Oskam 6, 7; B. ter Beek 8; Th. Verwoerd 10. WASSENAAR Bouwactie van Hervormd Wassenaar Hervormd Wassenaar doet momen teel alle moeite om te komen tot ver nieuwing van de inrichting van de Kievietkerk, de bouw van een kerk in Deyleroord en van een groot modern ingericht verenigingsgebouw in de dorpskom. Bij voorkeur zet men een geheel nieuw gebouw, maar wanneer het niet anders kan wordt „Dorpscen trum" aan de schoolstraat veTgroot tot de Achterweg. Geholpen door de leiders van de vier secties en door een 40-tal medewerksters en -werkers, die zich bereid verklaarden om alle hervormden in Wassenaar te bezoeken is het uitvoerend comité be gonnen om te trachten steun te verkrij gen door schenkingen ineens, geregelde bijdragen of het kopen van bouwstenen. Het uitvoerend comité bestaat uit de heren G. F. Klarenbeek, P. A. Rueck. F. van Vlaanderen, kassier, C. Meijer, ad ministrateur. 1 VERGADERING „WASSENAAR E. O." De tuinbouwvereniging „Wassenaar en Omstreken" vergaderde gisteravond in café v. d. Zalm. Op 80 oktober wordt te Utrecht de algemene vergadering ge houden. De diverse aanbevelingen van afdelingen van kandidaten voor het hoofdbestuur werden niet gevolgd, men besloot de convocatie van het hoofdbe stuur af te wachten De heren J. van Keppel en A. Vaandrager hadden inte ressant materiaal meegebracht, dat r voorts bekeken en besproken werd. Na een pauze bracht een jury verslag uit over de inzending op de prijsvragen. Een bloemstuk van dahlia's kreeg met 25 punten een 2de prijs en een inzen ding dahlia's verwierf met 27 punten een 1ste prijs. Inzender was de heer Kooyman. Er zal voor deze winter weer contact worden gezocht met de drie verenigin gen op tuinbouwgebied ter plaatse, voor gecombineerde bijeenkomsten. Bij de rondvraag dankte de voorzitter de heer v. Vulpen voor het optuigen en de heer v. d. Marei voor de be schikbaarstelling van de auto voor het bloemencorso. PISTOOLWEDSTRIJD RESERVE-POLITIE Zaterdagmiddag 2 uur organiseert de Wassenaarse reserve-politie een pistool wedstrijd op de banen aan de Klip. Hiervoor hebben ingeschreven de re serve-politie van Den Haag, Delft, Gou da, Voorburg. Rijswijk, Alphen a.d. Rijn en Noordwijk. De politie van Gouda zorgde voor een verrassing door voor de personele baan 22 prijzen beschik baar te stellen. De hoofdcommissaris van politie te Den Haag schonk een medaille voor de beste schutter perso neel. POSTDUIVEN. „De Gevleugelde Vrienden" hield een wedvlucht met oude en jonge duiven vanuit Vilvoorde, afstand plm. ISO km. In concours stonden 153 vogels, die om 7 uur werden gelost. De eerste duif kwam aan om 9.07.12 uur. De uitslag was: mevr. Groene veld 1, 13, 14; W. v. d. Zwaan 2, 7. 18. 19; J. C. B. Brederode 3, 26; A. G. Viss?r 4 5; J. H. M. Brouwer 6, 9, 16, 22, 28, 30, 3'1; J. Parlevliet 8, 11, 15; J. P. Brederode 10; L. Farla 12; J. M. Brederode 17, 20; W. C. van Eek 21, 25; J. M. Wiegel 23, 29; L. V. d. Berg 24,27. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Maria Mar gare tha Theodra, dr. van R. A. Keijzer en A. A. Kempers; Gerrit, zn. van H. Gertenaar en M. A. de Koning; Elizabeth Margaretha, dr. van J. Kuijer en W. Stouten; Johanna Astrid Nicolina, dr. van A. Glasbergen en A. v. d. Keur; Dirk, zn. van W. v. d. Oever en J. Rous; Ephralm. zn. van W. v. d. Oever en J. Rous; Maarten, zn. van W. Vervoort en A .A. G .Bakker; Sylvia, dr. van H. de Jong en H. Th. Wouters; Izaak. zn. van A. Duindam en J. Sohaddee; Wllhelmina Francisca, dr. van A. C. v. d. Hoef en W. van Dam; Yolande Adelheid, dr. van G. J. de Bruyn en J. Bierbrauer; Pleter Fre- derik Marinus. zn. van M. J. de Bruyn en P. j. H. Faber; Teunls, zn. van G. Ouwehand en E. Vlieland. GEHUWD. H. W. Rensink en G. Meurs. OVERLEDEN. J. J. van Zonneveld, man. 74 Jr.: J. Jansen, wed. van S. Rijke, 81 jr.; N. J. Koet man, 44 jr.; J. F. A. v. d. Ven. man, 72 jr.; A. H. Vermeij .hulsvx. van Slin gerland, 69 jaar. B B. SLOEG GOED FIGUUR IN DRUIVENMARS Met twee groepen B.B.-ers en een groep brandweerpersoneel heeft de A- kring Leiden, deelgenomen aan de to Naaldwijk gehouden druivenmars, wel ke aldaar was georganiseerd als onder deel van de Westlandse druivenfestivi- teiten. In deze mars, welke liep over een parcours van 15 km sloegen de Leide- naars een goed figuur .Van de tien deel nemende groepen werd door de brand weerploeg een tweede prijs veroverd, terwijl de BB-ers(sters) van de groep Leiden I als derde binnenkwamen. De van begin- tot eindpunt gehand haafde correcte marsorde ontlokte bij de vele toeschouwers grpte instemming. De drumband van de Leidse Reserve-ge- meentepolitie liep het laatste gedeelte van de route mee. Onder aanvoering van deze band werden de deelnemers in pit tig marstempo over de laatste kilometers maar het eindpunt geloost. Zilveren jubileum A. A. Rozier Een bij de regelmatige bezoekers van de Stadsgehoorzaal bekende figuur, de heer A. A. Rozier, speciaal belast met de bewakingsdiensten in deze zaal, herdacht vandaag het feit, dat hij vóór 25 jaar als brandwacht bij de gemeente in dienst trad. Bovendien was hem in de eerste jaren van zijn dienstverband de zorg over de elektrische verlichting opgedragen en deed ljij dienst als as sistent- toneelmeester Sinds 1939 is hij eveneens belast met het onderhoud van het luchtbescher mingsmateriaal, terwijl hij nu reeds weer vele jaren toezicht houdt op het goed functioneren van de bluswater voorziening in de Sleutelstad Aanvan kelijk ingedeeld bij de Politie-brand- weer, ging hij in 1943 over naar de be roepsbrandweer In 1947 werd hij bevor derd tot brandwacht 1ste klasse. Ter gelegenheid van dit jubleum vond hedenochtend in de brandweerkazerne een hartelijke huldiging plaats. De bur gemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die veel bewondering had voor de nauw gezette plichtsvervulling van de heer Rozier. bood hem namens het gemeen tebestuur een enveloppe met inhoud en de «oorkonde der gemeente aan. Tevens werd de jubilaris in het bezit gesteld van het zilveren kruis (met oorkonde) van de Ned. Vereniging van Brand weercommandanten. Nadat de brand weercommandant, de heer S W. Hage- doom. een overzicht had gegeven van de prijzenswaardige loopbaan van de jubilaris, boden nog de voorzitter van de Personeelsvereniging „De Vlam", de heer Chr. v. d. Holst en de oud-brand meester, de heer J. Lit, felicitaties aan. Namens „De Vlam" werd de jubilaris een foto-toestel overhandigd. Na een dankwoord van de heer Rozier, volgde nog een gezellig samenzijn in de kan tine van de kazerne. Loodsen in Suez vragen ontslag De oude Suezkanaal-maatschappij heeft de Egyptische regering ervan in kennis gesteld, dat Franse, Britse, N e- derlandse, Noorse en Italiaanse loodsen en andere werknemers (admini stratief) „de wens te kennen hebben ge geven vrijdagavond ontslag te nemen". Het betreft hier ongeveer honderd man. Een en ander is medegedeeld door het hoofd van de afdeling navigatie van de Suezkanaal-maatschappij, de Fransman Paul Raymond, aan de regering in Cai- FAMI LIE BE RICHTEN Ontleend aan andere bladen Bevallen: H. B. v. d. Schaaf—Van Zanden, d., Amsterdam; FockemaVan Everdingen, d.. Spankeren; DeMonchy Wenfchol't, d., Rotterdam; SjollemaVan Sandick, d., De Bilt; RikkersPosthu mus Meyjes, d., Weesp. Getrouwd: mr. W. G. Poolman en I. Buchanan Coltaft, Canada; F. J. Rau- wenhoff en J. C. H. Buurman, Heeren veen. Overleden: A. E. M. Doon—Ceurvorst, vr., 81 j.. Amsterdam; A. M. C. Fransen van de Putte—Bolland, vr., 92 j., Rotter dam; D. Dresmè, m„ 63 j., Amsterdam; B. van der Meiden, m., 71 j., Bosch en Duin; M. P. de JongsteThieme, vr„ 73 j., Rotterdam; A. A. Hul'shoff, m., 73 j„ Rotterdam. Momenteel wordt te Londen een tentoonstelling gehouden in verband met het derde internationale con gres over ..Hicg Speed Fotografie". Op de foto ziet men de 19-jarige Jennifer Davies. een korporaal van de R.A.F.-politie, die een „Vinten- H.S. 300" camera bedient welke wordt gebruikt om de banen van geleide projectieten te fotograferen. f 65.000 aan Prinses Beatrix overhandigd STARTKAPITAAL NATION ALE FONDS (Van onze Haagse redactie) De voorzitter van het Haags actie comité ter bestrijding van de kinderver lamming, de heer G. W. van Westering, heeft vanmiddag na de plechtige in stallatie van Prinses Beatrix als be schermvrouwe van het Nationale Fonds men zie elders op het bordes van de Ridderzaal te Den Haag haar een chèque groot f. 65.000, aangeboden als startka pitaal voor het Nationale Fonds. Hij zei. dat dit kapitaal afkomstig is uit alle lagen der Haagse bevolking en memoreerde in het bijzonder de actie van de Haage jeugd, die meer dan f. 24.000 bijeenbracht. KONINGIN ONTVING DELEGATIE ARTSENCONGRES. Koningin Juliana heeft vanmorgen de delegatieleiders van het zevende inter nationale congres van katholieke artsen te Soestdijk ontvangen. Nieuwe lente in de herfst De iepenbomen op hét eiland Texel en vooral die in het plaatsje Den Hoorn, zijn thans in een teer waas van jonge frisse blaadjes gehuld. De bewoners van het eiland, die sedert de hevige storm in de maand juli waardoor de bomen van hun bladeren werden ontroofd, tegen de kale takken moesten aankijken, beleven nu onder de uitlopende iepen een nieu we lente! RECHTZAKEN Tientje boete voor klap Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse Politierechter een watermole naar en los-arbeider uit Warmond tot f. 10 boete of 2 dagen. Te Oegstgeest had verdachte op 6 juni een 16-jarige jongen een klap gegeven. Verdachte erkende dit. Hij merkte op dat de jongen zat te vissen in water, waarvan hij de enig rechthebbende zou zijn. De jongen had gezegd vergunning te hebben maar hij wilde deze niet to nen, omdat verdachte in vroegere geval len een vergunning al eens verscheurd zo uhebben. De verdachte ontkende dit. Later bleek dat de jonden wel vergun ning had maar dat hij zich vergist had en in het verkeerde land zat. De rechter wees de molenaar er op dat zijn klap ernstige gevolgen had kunnen hebben, want de jongen had een zwak hoofd. Rekening werd echter gehouden met verdachtes blanco strafregister. 3. Anneke Groen in t Woud, 4. Marieke van der Weerd. Vlaggetje steken voor meisjes van 7 jaar 1 Elly Koppers, 2 Nora Broxterman 3 Annie Niekerk, 4 Cecilia Post, 5 Ans Beugelsdyk, Troostprijs Ria Oostdam. Doelschoppen voor jongens van 15 en 16 jaar. Onder gunstige weersgesteldheid wer den in Warmond de volks- en kinder spelen met groot enthousiasme gehou den. De kinderspelen werden gehouden onder leiding van onderwijzeressen, onderwijzers en commissieleden. De jeugd had zidh in gróten getale voor de verschillende spelen opgegeven. De uitslagen der kinderspelen waren als volgt: Korfballen voor meisjes van 6 jaar: 1. Tineke Kamphorst, 2. Toösje van der Hulst, 3. Fernanda Leenien, 4. Corrie Juffenmans, 5. Lia van Egimond. Troostprijzen Toosje Tuij'ühof en Maja Kieviets. Hinidernislopen voor jongens van 12 jaar; Theo Vergeer, 2. Klaas van Leeu wen, 3. Neville de Hasefh, 4. J. v. Ton geren. Kegelfietsen voor jongens van 11 jaar: 1. Hans Schipper, 2. Jan Schipper, 3. Aart van den Kerkhof, 4. Janus Sikking. Ringsteken op de fiets voor jongens van 10 jaar: 1. Gys van Tongeren, 2. Leo van der Weerd, 3. Gerard van Vel- zen. 4. Manus Söhavemaker. Zaklopen voor jongens van 9 jaar: 1. Jopie Beugelsdyk, 2. Piet van der Geest, 3. Bertje Beugeïsdijk, 4. Anton van Pat ten. Vlaggetje steken voor jongens van 6 en 7 jaar: 1. J. van Niekerk, 2. Chris Moerkerk, 3. Kees Slingerland, 4. Rinus Rijnbeek, 5. Jan van Leeuwen. Troost prijs Jaap van der Hulst. Autoraces voor jongens van 8 jaar: 1. Giel Söhavemaker, 2. Sjors Rijsbergen, 3. Frans de Winter, 4. Henk Schipper. Autoraces voor meisjes van 9 jaar: 1. Paulina van Niekerk. 2. Loes Schraal, 3. Elly Roest, 4. Lenie Kortekaas. Eierenrace voor meisjes van 8 jaar: 1. Maria van der Zalm, 2. Tresje Leenen, 3. Jeanne Söhavemaker, 4. Corry v. d. Hulst. Zakploffen voor meisjes van 10 jaar: 1. Lenie Heemskerk, 2. Nellie van der Voet, 3. Thea Houweling, 4. Beföie van Sdhie. Ringsteken op de fiets voor meisjes van 11 jaar: 1. Trees Helsen, 2. Rietje Groen in 't Wout, 4. Truus Söhavema ker. 4. Mieke de Winter. Kegelfietsen voor meisjes van 12 jaar; 1. Hennie de Boer, 2. Joke Broxterman, 1 Jan Mulder. 2 Jan Sleet, 3 Gjjs Groen in 't Wout, 4 Piet van Stijn. Serveerrace voor meisjes van 13 en 14 jaar. 1. Jopie van Kampen, 2. Tienie van Vel- zen, 3. Grietje Klaver, 4. Trees van den Berg. Schijfschieten voor Jongens van 10 en 14 jaar. 1. Ko Zwetsloot, 2. Karei Nieuwenhuis, 3 Wim van Dijk, 4. Gerard Kopper. Serveerrace voor meisjes van 15 en 16 jaar. 1. Riet Kortekaas, 2. Anke Sikking, 3. Thea Willemsen, 4. Wietske Haarsma. De prijzen werden door burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne uitgereikt. Tussen de kinderspelen door vond het ringsteken met paard en tweewielig rij tuig plaats. Voor dit volksspel bestond zoals ieder jaar zeer veel belangstelling. De rijtuigen waren prachtig versierd en de prijzen hiervoor werden als volgt toegewezen: 1 Leo de Nie. 2 Jan Warmerdam, 3 Gijs Vergeer. 4. Kees van Winsen. De uitslag van het ringsteken zelf luidt als volgt: 1 Leo de Nie en mej Knoppe. 2 Jan Warmerdam en mej. Ruijgrok, 3. Gijs Vergeer e n mevr. Vergeer, 4 Jan Landman en mej de Nie, 5 Wim Vergeer en mej. Vergeer. Aan de dames en heren werden de prijzen wederom met een toepasselijk woord door de burgemeester uitgereikt. Ook het stoeltje verwisselen voor da mes in de middaguren trok veel belang stelling. De uitslagen hiervan waren 1 Joke van Leeuwen, 2 Tr Vergeer. 3 Riet Heems kerk, 4 C. Heemskerk. Ondanks het in ongunstige zin veran derde weer werden door de burgemees ter om 8 uur de laatste prijzen uitgereikt De bij deze gelegenheid gebruikelijke muzikale felicitaties moesten achterwe ge blijven. (Van onze corespondent in West-Duitsland) De belangstelling van de Westduitsers voor emigratie vermindert in verge- lijking met de afgelopen jaren: in 1955 emigreerden 43.700 Westduitsers tegen nog ca. 62.000 in het voorafgaande jaar. Voorts verlieten byna 5000 voorlopig in de Bondsrepubliek gevestigde (meest statenloze) buitenlanders vooral vluchte lingen uit de landen achter het yzeren gordyn, het land. Het eyfer van 43.700 is het laagste, dat sinds 1951 werd genoteerd. In dat jaar was het emigratiecyfer nog flink aan het stijgen, omdat verscheidene landen hun grenzen voor Duitsers hadden heropend, nadat in 1949 de Bondsrepubliek politieke werkelyk- heid was geworden op de overigens aanzienlyk veranderde kaart van West- Europa. Tussen 1945 en 1952 emigreerden in totaal rond 200.000 Westduitsers, van wie de helft naar Amerika ging, 60.000 naar Canada, 15.000 naar Midden- en Zuid- Amerika, 7.000 naar Zuid-Afrika en 14.000 naar Australië. Ook na 1952 zyn genoemde landen do grootste „afnemers" van Duitse emigranten gebleven. Sinds de oorlog - met inbegrip van 1955 - zyn in totaal rond 367.000 West duitsers geëmigreerd naar landen, waar zij meenden een betere toekomst te kunen opbouwen of veiliger te zyn dan in de Bondsrepubliek voor de gevaren kunnen opbouwen of veiliger te zyn dan in de Bondsrepubliek voor de gevaren van een eventuele nieuwe wereldbrand. Geen tornen ami de individuele vrijheid De laatste tien jaren zijn er gemid deld 37.000 Westduitsers geëmigreerd, meer dan 100 per dag. Voor de Bondsre publiek, waar vrijwel geen werkloosheid bestaat, dank zij de „Vollbeschaftigung" der Duitse industrie, terwijl er zelfs in verschillende takken van bedrijf een te kort aan vaklieden bestaat, is dat vrij aanzienlijk. Het emigratie-probleem staat zoda nig in het middelpunt van de belangstel-' ling, dat verscheidene politici in Bonn zich afvragen of het nu nog wel ver standig is. dat de Bondsregering de emi- gratie-drang financiël aanspoort. De re gering stelt n.l. per jaar 9.000.000 mark voor dat doel beschikbaar. Daarmede draagt zij er dus min of meer toe bij, dat vaklieden, die West-Duitsland zelf hard nodig heeft - ingenieurs, landar beiders, verpleegsters en huispersoneel bijv. - het land op betrekkelijk gemak kelijke voorwaarden kunnen verlaten. Statistische cijfers hebben bovendien aangetoond, dat het aantal jongemensen onder de emigranten het grootst is. On geveer een kwart hunner is nog geen 16 jaar oud. Met belastinggelden - zo argu menteren de tegenstanders van de emi gratie-politiek der Westduitse regering - Sta ten-Generaal Zaterdag sluiting De leden van de bei'de Kamers der Staten-Generaal zijn bijeengeroepen voor een verenigde vergadering in het gebouw der Eerste Kamer op zaterdag 15 september des namiddags te kwart voor idrie. In deze vergadering zal de huiidige zit ting der Staten-Generaal in naam van H.M. de Koningin wprden gesloten dooi de minister van Binnenland'se Zaken. Besprekingen van de informateur De informateur, prof. mr. de Gaay Fortman, heeft heden voor een onder houd ontvangen prof. dr. J. Horring, directeur van het landbouw-economisch instituut. Verder heeft hij een onder houd gehad met de heer C. J. van Mas- trigt, tweede voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond. Minister Beyen naar Parijs Minister Beyen zal vandaag naar Pa rijs vertrekken teneinde daar zaterdag deel te nemen aan een bijeenkomst van de Raad van Ministers der West Europe se Unie. Hij zal voorts Nederland ver tegenwoordigen bij besprekingen, die de zer dagen in Parijs worden gehouden met de „drie wijzen" van de Noord At lantische Verdragsorganisatie. Minister Beyen is voornemens as. zondag naar ons landi terug te keren. Eed van oud-illegaal: geld ging naar het verzet (Van onze Haagse redactie) De Ryswjjkse accountant H. W. Schippers heeft vanmorgen voor de ci viele kamer van het Haagse Gerechts hof de eed afgelegd in het proces, dat door de ex-bunkerbouwers Rietveld en 's Gravendijk tegen hem gevoerd werd De accountant, een ex-verzetsman, heeft gezworen dat hy alle gelden, die hy van eisers na „dolle dinsdag" ont ving, heeft afgedragen aan de illigali- teit" Na het afleggen van deze eed verklaar de de president van de civiele kamr, mr. A. W. J. v. Vrijberghe de Coningh, zijn op 27 juli jl. gewezen vonnis van kracht geworden, hetgeen inhoudt, dat de ex- bunkerbouwers geen enkel recht meer kunnen doen gelden op financiële giften die zij de accountant gedurende de bezet ting voor de illegaliteit hebben gedaan. Met dit vonnis is een geruchtmakende zaak tenslotte afgesloten, tenzij de ex- bunkerbouwers cassatie zouden aante kenen. Exploitatie van helikopter- diensten voorshands oneconomisch Weliswaar kan door het aan de markt komen van thans nog in ontwikkeling zynde typen omstreeks 1960 een betere situatie worden verwacht, maar dit neemt niet weg dat ook dan een ex ploitatie van geregelde helikopterdien sten naar alle waarschijnlijkheid nog zeer belangryke verliezen zal opleve ren. Aldus een der conclusies van de in november 1953 door de minister van Ver keer en Waterstaat ingestelde Commissie Hefsöhroefvliegtuigen. De commissie had 'tot opdradht te onderzoeken welke plaats in het verkeer in en om Nederland thans en in de naaste toekomst kan worden ingenomen door het hefschroefvliegtuig. De commissie Is van mening dat men hier te lande ten aanzien van het ge regelde vervoer door middel van heli kopters het beste doet een afwachten de houding te blyven aannemen en inmiddels voort te gaan de ontwikke ling nauwgezet te volgen. wordt het vertrek van vaklieden bevor derd en wordt bovendien het verschil tussen sterftecijfer en geboorten-over schot vergroot. Nu de belangstelling voor emigratie kennelijk begint te tanen, achten zy voor de Bondsregering de tyd gekomen om haar emigratie-beleid te herzien. Daarbij zal overigens niet mo gen worden getornd aan de vrijheid van het individu om over zijn eigen lot en toekomst te beslissen, die bij de vraag of het al dan niet emigreren doorslag gevend moet blyven. Derde deel van emigranten komt uit de Oostzone Van alle Westduitse emigranten Komt een derde deel uit de Oostzone van het land of de onder voorlopig Pools beheer staande gebieden, die in de Westduitse vocabulaire langzamerhand worden aan gegeven met rësp. „midden-Duitsland" d.i. dus de tegenwoordige „Democrati sche Volksrepubliek" en „Oost-Duits- land" (thans onder Poolse heerschappij) Het merkwaardige is, dat deze lieden in feite helemaal geen economische rede nen hadden om hun nieuw-verworven bestaan wederom op te breken. Zij had den n.l. in de Bondsrepubliek weer een werkkring gevonden. De oorzaken van hun emigratie liggen in het sociale vlak: zij waren er nog maar steeds niet in geslaagd een woning te vinden, bezaten daardoor nog geen eigen „home" en vonden het blijkbaar niet riskant om na him vlucht uit het Oosten nogmaals in een vreemd land te beginnen! Allemaal overzee Hier zijn de redenen, waarom de Westduitsers in zo groten getale zijn ge- emigreerd, in categorieën samengevat: vrees voor een nieuwe oorlog, waarin Westduitsland in de vuurlinie zou komen te liggen, ondernemingsdrang, de lust tot avontuur en aandrang van reeds ge- emigreerde familieleden, wie de sprong was gelukt. Dit heeft het „Instituut voor buitenlandse betrekkingen" in Stuttgart op grond van een onderzoek kunnen vast stellen. Het stelde verder vast, dat 98 procent van alle adspirant-emigranten naar overzee willen. Voor emigratie naar de Aziatische landen (2 procent) be staat weinig of geen belangstelling. Evenmin voor de andere Europese lan den. voor welker lot men in een even tuele toekomstige oorlog blijkbaar even zeer vreest als voor dat der Bondsrepu bliek. Bij de jongere adspirant-emi granten speelt de onlangs opnieuw inge voerde dienstplicht een grote rol. Het hoge emigratie-cijfer naar de Ver. Sta ten wordt beinvloed door de vele huwe lijken van Duitse meisjes en vrouwen met in de Bondsrepubliek gestationeerde Amerikaanse militairen, die hun man nen volgen zodra deze naar Amerika terugkeren. De positie der Bondsregering ten aan zien van het emigratie-vraagstuk is vrij moeilijk. Zij erkent de vrijheid van ie der individu om te emigreren, maar an derzijds bestaat op de Westduitse ar beidsmarkt een tekort aan werkkrachten Dit verbiedt de regering om. zoals in de eerste na-oorlogse jaren, emigratie zo veel mogelijk te bevorderen. Volgens deskundigen ligt haar taak op het ogen blik veel meer in het afremmen van de emigratie. Begrafenis oud-minister Bolkestein „WIJZE MAN MET JEUGDIG HART" Het stoffelyk overschot van dr. G. Bolkestein, de oud-minister van O. K. en W, is vanochtend op de alge mene begraafplaats Zorgvliet te Am sterdam ten grave gedragen. „Een gryze, wyze man met een jeug dig hart", zo kenschetste mr. J. M. L. Th. Cals, minister van O. K. en W„ die in de aula sprak, dr. Bolkestein, „een pedagoog van formaat, die met gioie deskundigheid en idealisme zyn leven lang gestreden heeft voor de vernieu wing van ons onderwys". De minister noemde dr. Bolkestein .,een rustig en vooral beminnelijk mens, een wyze raadgever, die een onbetwist gezag genoot in onderwijskringen". Na deze rede werd de baar van de aula naar het graf gedragen. Een lange stoet van familieleden en vrienden, vooraanstaande figuren uit het onder wijs en vroegere leerlingen, studenten, toneelspelers en andere kunstenaars, volgde dr. Bolkestein op deze laatste tocht. Bij het graf dankte mr. N. Bolke stein, raadsheer van het Gerechtshof te Amsterdam, voor het medeleven bij het overlijden van zijn vader. BEURSOVERZICHT Afwachtende houding Amsterdam. 12 september De beurs leek vandaag wel stil te staan. In de koersen was vrijwel geen enkele fluctuatie en de affaire was van geen betekenis. Een ongeani meerde markt derhalve, waarin zich weerspiegelde de afwachtende hou ding tegenover de hangende proble men t.w. in eigen land de Kabinets formatie, in het buitenland het Suez- conflict. Wel werd de vaste houding van Ame rika voor Kon. Olie overgenomen waar door het hoofdfonds weer boven de 800 kwam. maar veel betekende deze ont wikkeling toch niet. Ten dele was deze stijging ook toe te schrijven aan weder om opduikende geruchten over te ver wachten uitkeringen van de Royal Dutch/Shell. Zowel AKU als Philips en Unilever bewogen zich rondom de vorige koersen. Hetzelfde was het geval voor de Scheepvaart. Indonesische waarden ble ven volkomen buiten de belangstelling. Bekend werd gemaakt dat morgen de notering in de obligaties en certificaten van de Young-lening zal worden hervat. Vandaag beperkte men zich tot bied en laat-koersen. Staatsfondsen bleven op het vorige ni veau gehandhaafd. De markt sloot stil. en onveranderd. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 12 september Londen 10.62%10.6314 New York 3.82%— 3.83%; Montreal 3.91%—3.91%; Parijs 1.0827%—1.0837%; Brussel 7.63%— 7.64%; Frankfurt 90.94—90.99; Zürich 87.1887.23: Zürich (vr. francs) 89.35— 89.40; Stockholm 73.84—73.89; Kopen hagen 54.94%—54.99%; Oslo 53.20%— 53.25%; Milaan 61.04%—61.09%. (Ingez. Med.-Adv.) bctifoi e\toc/i Beurs van Amsterdam Woensdag 12 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 94% 94 L Grootboek obl89 89 L Ned. '51 3% 93% 93% Ned. '53 (3%) 93ft 93% Ned. '48 3% 88 88 Ned. '54 3% 88% 88ft Ned. '55 3% 88% 88A Ned. '55 n 3% 90% 1. 8918 B Ned. '47 3% 391ft 91% Dollarlng '47 3 94ft Ned. '56 3% 93% 93% Investeringscert. 3 93ft 93% Ned. 62-64 3 93% 93% Indië *37 A 3 93% 92% Grootboek '46 3 89 89 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 52% 53% Nat. Handelsbank 119% 118 Ned Handelmy189% 190 AKÜ 251% 250 Philips 278 276% Umlever 393% 390% Wilton Feyenoord 320% 320 Biliton 2de r228 226 Kon. Olie f.50.— 384 Kon. Olie 795 801% Amst Rubber 81% 80 Holl Amer lijn 195 195 Kon Ned Stoomb. 170% 171% Ned Scheepv Unie 172% 173% H.V.A. 107 105% Java Cult. 61 62 Deli My. ..MMMa. 113 111 Senembah75% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 93b. 93% Den Haag 1937 1 3.. 90% Lelden 1947 96% R'dam "37 I m 3% 93% 94% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 96 95% Premieleningen A'dam *51 2% 118% 119% Eindhoven '54 2% 97 98% Enschede '54 2% 95% 95 Den Haag'5112% 104 105% idem n 2% 104 105% R'dam '52 I 2% 108 110% Idem n 2% 104% 105% Utrecht '53 2% 105 B 105B NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 243% 240% Rotterd. Bank208% 208 Twentsche Bank220 218% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr fabr 218 215% Kon Ned. Grofsm. 113 115% Rott. Droogd Mij. 607 605 Tieleman en Dros 12% Handelsondernemingen Borsumy. ov A f 1000 87 88 Internatio107 106 Diversen Albert Heyn283 Ned M Walv Vrt. 68% 69% Spoorwegen Dell Spoorw My. 20% 20% Amerik. fondsen Anaconda 83ft 83ft Shell OU Cy97% 97% Nog enkele fondsen dit Leiden en omgeving Aandelen Holl Constructie Ing bur v Bouwnyv Int Kunststof! ind Kon Ned Edelmet Pre! w a idem Textiel Geor v wyk Leidscne Wolspinn Ned Electrolasm Slkkens Lakfabr *63 Ver Touwf abri eken Wernlnk's Betonm. V JL 11/9 424 1i B 60GB 60GB 65% 66 70 77 V* 78 %B 359GB 361 355( ij. 500L 480% 178 178 97GB 97GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5