Gronheid ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1956 Drukke maand in Leids kerkelijk leven Installatie-afscheid intrede-jubileum Het kerkelijk leven in Leiden wacht deze maand nog tal van plechtighe den. Allereerst vindt morgenochtend om 9.45 uur de installatie plaats van pastoor A. J. Glazemaker tot pastoor van de Oud-Kah. Kerk aan de Zoe- terwoudse Singel. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. prof. dr. A. Rinkel, zal deze plechtig- jióid verrichten. Volgende week zondag volgt dan b avonds om zeven uur in de Pieters kerk het afscheid van ds. N .Kleermaker kan de Leidse Hervormde Gemeente. Zoals bekend heeft ds. Kleermaker een beroep aangenomen van de Hervormde Gemeente van Nnuspeet. Dinsdag 18 september ontvangt de Geref. Gemeente, na een langdurige va cature, in kandidaat G. Molenaar uit Dordrecht weer een eigen predikant. Ds. I Rijksen uit Middelburg, die de Leid se gemeente geruime tijd als predikant iiende, zal kandidaat Molenaar In zijn jmbt bevestigen. Van geheel andere aard is de plechtig- beid, welke zondag 23 september in de Pieterskerk plaats vindt, 's Middags om vijf uur zal ds. J. van der Wiel, her vormd predikant alhier, hetfeit herden ken. dat hij vóór 25 jaar in zijn eerste eemeente, Oostkapelle (Z) in het ambt d-erd bevestigd. Lezers schrijven.. DE DEMPING VAN DE MIDDELSTEGRACHT Nu de Leidse gemeenteraad besloten heeft tot demping van het resterende deel van de Middelstegracht, moge ik tegelijkertijd een nieuwe doorbraak be pleiten van de Herengracht tot de Hooi gracht. waardoor de Vestestraat en Groenesteeg aanmerkelijk ontlast zou den worden. Verkeersopstoppingen en stagnaties zijn daar aan de orde van de dag. Mag ik ook de aandacht vestigen op het feit. dat de ankers, welke in de walmuur zijn aangebracht vóór de pottrekken. De uit het riool opstijgende Houthandel Verbeek de muur geheel ka- hei d der omwonenden, verfdampen vormen bovendien een voortdurende bedreiging van de gezand- P. J. MELET, Groenesteeg Diploma-zwemmen in „De Zijl' Onder grote belangstelling hebben gisteravond weer vele jongens en meis jes, onder de goedkeurende ogen van ouders en familieleden, in de zwemin richting „De Zijl" diploma gezwommen. De uitslagen zijn als volgt: Dllpoma A (jongens): B. van Brandenburg, Th. Johannes Geels, Petr. Corn, de Wolf, Hans de Jong, Bennie Bronsgeest, Wim Hoogen- dijk, Casel v. d. Beuk, Johannes v. d. Berg, Hans Smit, Siegen Bennik, Henny Brakel. Jos Buis, Kees Buis, Renier Gijzenij, Wim Bekoo en Hans Martens. JONGENS B: Cor Roelandsen. Diploma MEISJES A: Anneke de Zwijger, Riet Janssen,, Willy de Tombe. Deny Oosterom, Angela Aafje Brandenburg, Rika v. Tongeren, Marian Visser, Atie v. Galen, Ineke Truman, Selly v. Leeuwen, Peter van Leeuwen. Geuske Groen, Hona Broek- sema, Willy Naver, Annie Kosenhof, ■Ria Mulder, Corry Kaspers, Anneke Kaspers, Mathey v. Sebrille, Corry Ver ver, Anneke Pruis, Truus Everts, Anneke v. d. Berg, Margriet v. d. Steen, Tiny de Hartog, Ria Brouwer, iSuus Ouwerkerk, Liesje v. Kampen, Lenie Teske, Els Broxtermijn, Corrie Pont, Joke de Geus, Ineke Ooyevaar, Diny Heemskerk, Josa Lindenhof, Irene Heemskerk, Elly van Leeuwen, Greet Meerburg, Marian Jasperse, Gonny Penseel. DIPLOMA B: Marijke Schinkel, Joke Landesbergen, Aly v. Proosdy, Ria v. d. Water, Beb v. d. Kwaak, Selma Philippo Anja v. d. Zijp, Willy Wittebol, DE ARBEIDSMARKT Mede aLs gevolg van de uitermate slechte weersgesteldheid steeg het aan bod van werfkrachten bij het Gew. Ar beidsbureau over de periode van 27 au gustus tot 1 september van 140 tot 175. In de sector hotel-café-restaurantbe- dryven was de terugslag het sterkst merkbaar. Het zomerseizoen is in het algemeen zeer teleurstellend en de slui ting van de seizoentoedrijven en de daar mede gepaard gaande afvloeiing van personeel, vond dit jaar eerder plaats dan normaal het geval is. Voorts wer den een aantal ex-sdholieren ingeschre ven. De vraag handhaafde zich op ge lijk niveau en beliep 420 geregistreerde aanvragen, waarvan er 200 betrekking Ihadden op jeugdigen. De resultaten van de contactavonden en de avondspreekuren in het kader van de jeugdbemiddeling, beginnen zich te weerspiegelen in het aanbodcijfer, dat in de verstreken periode toenam van 35 tot 50. De stijging van het aanbod heeft slechts geringe beteknis en om vat in hoofdzaak kantoorpersoneel. De vraag bleef constant (200 aanvra gen). Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten nam enigszins toe, n.l. van 105 op 125. De vraag onderging geen wijzi ging en bedroeg 420. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Willem Pieter, zn van K. Bergman en J. H, Smit; Susanna, dr van H. Singerling en J. M. Schouten; Jolanda Diana, dr van P. C. Kapaan en H. J. van Benten; Johan na Catharina Wilhelmina, dr van C. Pet en W. C. J. van Es; Wilhelmina Hendrika, dr van W. A. Roos en H. W. Owel; Ge- i rarda Johanna Margaretha, dr van M. Schuiling en A. P. B. v. d. Meer; Carla Mathilde,*dr van J. J. Schaap en Th. Meier; Carolijn Christine, dr van A. J. M. j Visser en S. A. Demmink; Martha Elisa beth. dr van C. A. Buijsen en J. A. Dene kamp: Cornelia Aafke Martha Maria, dr van M. Levarht en J. C. Kortekaas. ONDERTROUWD: C. R. F. Kalff en M. A. Arnold: C. G. J. de Jong en S. I. Gryte; G. van Rij en M. A. A. de Mooij: I. Th. Kooien en W. Abbink; R. R. N. de Bruyn en A. J. M. Soupart; P. J. Noordermeer en C. de Lange; C. P. Nagtegaal en W. Otgaar; J. Arbouw en A. M. Ouwerkerk; J. Bave- laar en L. H. J. Vlletstra; N. J. de Groot en M. L. Tetteroo; J. J van Zonneveld en M. v. d. Hoeven; M. Z. Lawalata en M. C. Lel); P. Bloemendaal en C. Dee; T. Ah- rens en C. J. van Loef; J. Schermer en M. C. Nibbelink; C. Uit den Boogaard en J. Verboon: D. Boschma en R. Bake; D. M. Boelee en F. C. Harteveld; F. W. Kluge en B. Haase. OVERLEDEN: V. E. Dietrich, vrouw. 77 Jr; C. M, E. Bos, wed. v. r. Noort.'Bö Jaar. De volgende maand wacht Leiden nog een nieuwe predikant. Veertien oktober zal ds. J. Th. Mackenzie zijn intrede doen by de Rem. Gemeente. Ds. Mac kenzie, die beroepen is in de vacature va nda. E. B. A. Poordman, zal tot zijn ambt worden ingeleid door zijn vader, ds. W. Mackenzie te Amsterdam. Tenslotte volgt dan nog de bevesti ging en intrede van de nieuwe gerefor meerde studentenpredikant, ds. Robhui zen vain Uithoorn, die beroepen is in de vacature van ds. J. Toornvliet. Afkondiging Grondwetswijzigin A.S. MAANDAGOCHTEND IN DE RAADZAAL VAN STADHUIS Bij de Rijkswetten en de wetten van 23 augustus j.l. (Staatsbladen 1956 no's 435 tot en met 445) zijn veranderingen in de Grondwet aangebracht. Ingevolge artikel 212 van de Grondwet moeten die veranderingen plechtig worden afgekon digd. Dit zal in Nederland geschieden door vorenbedoelde Rijkswetten en wet ten voor te lezen in een plechtige open bare zitting van de Hoge Raad {Ier Ne derlanden, van elk der gerechtshoven en der arrondissements-rec'htibanken, als mede in iedere gemeente in of voor het huis der gemeente. De datum en het uur van de plechtige afkondiging zijn bepaald op a.s. maan dag te 10.30 uur. Op dat tijdstip zal te Leiden de burgemeester de Rijkswetten en wetten voorlezen in een openbare bijeenkomst, die belegd zal worden in de raadzaal van het Stadhuis. Deze bijeen komst is voor het publiek toegankelijk op de publieke tribune. Waar blijft Leids Dierenasiel? VRAGEN VAN RAADSLEDEN De raadsleden, mej. A. J. van Nienes en E. Meester (P. v. d. A.> hebben het college van B. en W. de volgende vragen gesteld: 1. Op welke wijze wordt in Lei den voorzien in de behoefte aan ver zorging eventueel tijdelijke plaatsing van zwerfdieren sinds de tijd dat het Die renasiel te Leiderdorp werd opgeheven? 2. Zyn de besprekingen met het bestuur van de Verenigng tot Bescherming van Dieren te Leiden in een zodanig sta dium dat binnen zeer korte tijd de stich ting van een nieuw Leids asiel te ver wacht enis? 3. Mocht op vraag twee het antwoord ontkennend luiden wat is dan de oorzaak van de trage gang van za ken? 4. Welke maatregelen denkt het college te nemen om bij het uitblijven van een asiel, hetzij tijdelijk of perma- nenet, de in de pers gesignaleerde wan toestanden te voorkomen? KLAVER JA STOERNOOI TEN BATE VAN GEM. WERKPLAATS Nu reeds voor de derde maal organi seert de Klaverjasclub „Haagweg" ten bate van de Gem. Werkplaats een klaver- jastoernooi. Gisteravond werd dit toer nooi in café J. van Diemen officieel ge opend. Na een inleidend woord van de voorzitter van „Haagweg", de heer J. Crama. dankte de directeur van de Gem. Werkplaats, de heer H. Bassie, voor deze sympathieke geste. Van de opbrengst van vorig jaar (plm. f.200.—). zo deelde de directeur mede, werd met het perso neel een prachtige autotocht gemaakt. Spreker verwachtte, dat ook dit keer in een vriendschappelijke sfeer zou worden gespeeld. Niet de uitslag, doch het doel zal op de voorgrond dienen te staan. De 'heer Bassie stelde als prijs een door personeel van de Werkplaats vervaardig de poppenwagen beschikbaar. Hierna nam het toernooi, dat drie weken zal "duren, een aanvang. BIJZONDER KERKEWERK HERV. GEMEENTE. Zondagmorgenbijeenkomst in Luxor. Het Bijzonder Kerkewerk, o.l.v. dr. P. L. Schoonheim, uitgaande van de Leidse Hervormde Gemeente, zal in de komende maanden weer regelmatig zondagmorgenbijeenkomsten in het Lu xor-theater houden. Zondag wordt een aanvang gemaakt met een nieuw en uitgebreider pro gramma door vertoning van de film „A man called Peter" (Morgen zie ik je weer) een indrukwekkende geschiede nis over het leven en de (lood "an een man. die zijn roeping tot oredikmt op bewonderenswaardige wyze vervult. Hy blijft daarbij volledig mens, in moeiten, vreugden, huwelijksgeluk en medeleven met anderen. Ds. J. N. v. cl. Heyden overleden Eén der stemmen van „Herrijzend Nederland" Op 62-jarige leeftijd is na een lang durige ziekte te Grave (N.-Br.) over leden, ds. J. N. van der Heyden, predi kant van de Herv. Gemeente aldaar. Ds. Van der Heyden, diq, in 1893 te Leiden werd geboren en te Leiden stu deerde. stelde zich in 1918 kandidaat in Friesland, waarna hy op 30 maart ambt werd bevestigd. In 1925 verwisselde hij deze gemeente voor Lekkerkerk. Op 4 mei 1930 nam hij een beroep aan voor de tweede predi kantsplaats te Eindhoven. Na op 15 no vember 1948 met vervroegd emeritaat te zijn gegaan, verrichtte hij hulpdiensten in zijn laatste gemeente. Op 21 juni 1946 bevestigde hij in het Leidsche Volkshuis zijn zoon, ds. F. van der Heyden als tweede voorganger van de Vereniging van Vrijzinnige Her vormden Leiden Oegstgeest. Velen zullen zich ds. Van der Heyden herinneren als een der stemmen van „Herrijzend Nederland", het omroepsta- tion te Eindhoven, waarnaar in het laat ste zware halfjaar voor de bevrijding in het nog bezette noorden met zoveel spanning werd geluisterd. Ds. Van der Heyden verzorgde voor de microfoon van „Herrijzend Nederland" de morgen wijdingen. LEIDERDORP Medische dienst De medische dienst wordt waargenomen door dokter H. Ba- kema, Acacialaan 58, tel. 24828. De Leiderdorpse Damclub organi seert woensdagavond a.s. een simultaan seance. De Leidse dammer W. Heems kerk zal de strijd -tegen de Leiderdorpers aanbinden. Er wordt gespeeld in het clublokaal in „Het Wapen van Leider dorp", Bruggestraat 1. Aanvang 20 uur. RAADSVERGADERING De raad van Leiderdorp komt maan dagmorgen om tien uur in openbare vergadering byeen. Als voornaamste punt geldt de aanbesteding van een cen traal gymnastieklokaal. OEGSTOEESi Expositie in Studio 13 In haar „Studio 13", Boonstraat 13, heeft mevrouw Eli Kokke, de bedoeling regelmatig exposities te organiseren van produkten ener goed verantwoorde kunstnijverheid. Als eerste heeft de heer Meindert Zaalberg, pottenbakker te Leiden, van middag de tentoonstelling geopend van potterie van Jan v. Stolk (Oosterbeek) en olieverven en aquarellen van Tjen Tiau Soe (Den Haag). Bij een bezoek werden wij getroffen door het artistieke, frisse en contraste rende arrangement van de werken van deze twee kunstenaars. De eerste werkt voornamelijk met een combinatie van klei en angoglazuur, waarin hij dan later zijn tekening krast. Hij paart knap vakmanschap aan smaak en gevoel voor juiste verhoudingen. Zijn stoere werkstukken, vervaardigd met een persoonlijke visie, zullen zeker het decoratieve aanzicht van de woonkamer kunnen verhogen. Fijnzinnig en subtiel zijn in het bij zonder de kleine aquarellen van de Chi nese kunstenaar Tjen Tiau Soe, wiens eigen-aard zich niet verloochent in de typische kleurige voorstellingen uit zijn land. welke met kundige hand zijn uit gebeeld. Ook zijn olieverven (bijv. van vogels) getuigen van een grote vaar digheid en uitnemende abservatie. Mevrouw Eli Kokke heeft met de keuze van deze twee exposanten bij de opening van haar Studio, welke nog een schat van kunstnijverheids voorwerpen bevat, een zeer gelukkig entrèe gemaakt. Medische dienst De zondagsdienst wordt waargenomen doar dokter D. Held. VOORSCHOTEN DAMNIEUWS. D.E.S. heeft het nieuwe damseizoen geopend. De eerste avond werden gong wedstrijden gehouden, die gewonnen werden door: groep 1: Oostergo; groep 2 Weggen; groep 3 Van Egmond en groep 4 Knol. Ook vond de jaarlijkse wedstrijd Noord-Zuid plaats. Na een spannende strijd werd de uitslag 1010. De persoonlijke uitslagen waren: Oostergo—v. d. Meij 1—<1; Zitman— J. v. Bemmelen 02; OudshoornB. v. Bemmelen 11; StormWeggen 02; v. d. Egmond—J. v. d. Vlekkert 0—2; v. d. Hulst—v. d. Munt 2—0; Oosterom— H. v. d. Vlekkert 20; BuskensVan Delft 0—2; De Bruijn—Knol 2—0; Wes terbeek—De Ruyter 2—0. „DE ZWALUW. De postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude en jonge duiven, navluchten, vanaf Roosendaal. Gelost werd o m8.20 uur met Z.W.- wind. Aankomst eerste duif 8.55.56; snel heid 1821,10 meter per minuut. Aan komst laatste prijswinnende duif 9.9.52, snelheid 1338,23 meter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: A. de Graaf 1, 2; A. J. van Rossem 3; P. N. van Wissen 4; C. Zwaan 5, 9; P. d'Haens 6, G. L. Schrijvers 7, 8, 10. Een wedvlucht vanaf Duffel werd ook met zw. wind gevlogen. Afstand 115.54 km. Aankomst eerste duif 15.08.07 (ge lost om 13.50), snelheid 1479.07 meter per minuut. Aankomst laatste prijs winnende duif 15.21.59 snelheid 1249.56 meter per minuut. De prijzen werden Ver. Kaasexporteurs Doet mee aan Produktichap zuivel Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Kaasexporteurs heeft besloten wel mede te werken tot het benoemen van een bestuurslid van het Produktschap voor Zuivel. Deze benoeming moet in overeenstem ming met de Vereniging van Groothan delaren in Boter en de Vereniging van Groothandelaren in Melkprodukten ge schieden. Aangezien deze organisaties, evenmin aals F.N.Z. en V.U.Z.H. be stuursleden willen benoemen, zullen de kaasexporteurs hun recht niet kunnen uitoefenen. De secretaris van de Bond van Kaas exporteurs, de heer J. F. Ch. Kleyn, deelde mede, dat het bestuur zijner or ganisatie in tegenstelling tot andere besturen, vertrouwen stlt in or. B. van Dam, die in kringen van de Neder landse kaasexporteurs als een „be kwaam, actief en onpartijdig voorzitter" van het Bedrijfschap voor Zuivel (oude stijl) wordt gewaardeerd, zodat het be stuur van de B.V.K.E. geen reden aan wezig ziet. om de heer Van Dam als voorzitter van het produktschap het vertrouwen te onthouden. Indonesie's dekking opnieuw gedaald WEER BENEDEN WETTELIJK MINIMUM De Indonesische goud- en deviezen reserves zijn vandaag opnieuw bene den het wettelijk voorgeschreven dek kingsminimum van 20% der bankbil jetten in omloop en andere direct op eisbare verplichtingen gedaald. Een maand nadat het Internationale Mo netaire Fonds aan Indonesië een lening van 55 miljoen Amerikaanse dollars had toegestaan. Volgens de weekbalans van de Bank Indonesia is het percen tage de afgelopen week met 1.3% ge daald. Het percentage bedroeg vorige week zaterdag 20.9% en vandaag 19.6%. De goud- en deviezenreserves bedroe gen heden 2.027 miljoen roepiahs, of 30% miljoen minder dan ultimo augus tus. De „injectie" van het Internatio nale Monetaire Fonds kwam. nadat het dekkingspercentage in Juli van dit jaar was teruggelopen tot 18%. Oplichting door oud-Indonesisch diplomaat? Een oud-Indonesische diplomaat gaf voor het Gerechtshof van Djakarta toe, dat hij handels-documenten in 1954 voor een zakenfirma in Singapore had vervalst. Arsjad Astrajoeda, oud-vice-consul in Singapore, deelde aan de voorzitter van het Hof Liem Gie Kheng mede, dat hij bank-re^u's vervalst had om aan te tonen, dat de Tong Yik-firma Al heeft de Engelse mevrouw Rosalind Cornetl nu nog zo'n lieve baby, ze zou er nooit mee in de krant gekomen zijn als ze niet grote bekendheid had verworven onder haar meisjesnaam, Rosalind Rows, de internationale tafeltennis-ster. die met haar tweelingzusier Diana tot de sterkste ter wereld behoort in dit spel van snelheid en beheersing. Donderdag werd haar zoontje Martin geboren. als volgt behaald: F. C. van Heusden 1, 4; A. de Graaf 2, 10; P. Aertsen 3; P. J. d'Haens 5, 6, 8; P. N. van Wissen 7, 9. VOORSCHOTEN MEDISCHE DIENST De dienst der doktoren wordt gedu rende dit weekeinde waargenomen door dokter Swen, Veurseweg 20, tel. 2356. Voor wijkverpleegster Gezondheidscen trum, tel. 2177. WARMOND TWEE BROMFIETSEN BOTSTEN In het Oosteinde heeft een aanrijding plaats gehad tussen bromfietsen. Uit Sassenheim naderde een bromfietser op de rijweg, die nabij de heer Scholtens het fietspad op wilde gaan, maar niet bemerkte dat uit de richting Warmond een andere bromfietser naderde. Een botsing volgde De bromfietser, die het fietspad op wilde kwam met zijn voer tuig in een baggersloot terecht. Hij kwam er met een nat pak af, maar zijn tegenligger werd tegen de grond ge smakt Hij was er erger aan toe. Met een flinke hoofdwonde bleef hij liggen. Dokter Walenkamp verleende de eerste hulp. Hij heeft het slachtoffer meege nomen haar zijn huis. Beide bromfiet sen waren beschadigd. WASSENAAR MEDISCHE DIENST De medische dienst wordt zondag waargenomen door de artsen Janse en De Wit. Woensdagavond 12 september a.s. zal de schietvereniging Juliana de we kelijkse oefeningen in het lokaal aan de Johan de Wittstraat hervatten. Op deze avonden is er voor belangstellenden ge legenheid om met de vereniging kennis te maken. „De Kieviet" wordt herbouwd De bekende auberge „De Kieviet" te Wassenaar, die op zondag 29 april van dit jaar door brand nagenoeg geheel verloren is gegaan, zal worden her bouwd. De eigenaresse van dit restaurant, de N.V. Rotterdamsche Verzekerings-Socie- teiten, heeft de opdracht tot wederop bouw, waartoe vorige week de Rijks goedkeuring werd verleend en waarmede inmiddels door de aannemer D. Nell te Wassenaar is begonnen, gegeven aan de architect J. A. Lelieveld uit Rotter dam. Hoewel de oorspronkelijke vorm in grote lijnen gehandhaafd blijft, heeft de architect, van de gelegenheid gebruik gemaakt het gebouw aan meer moder ne begrippen aan te passen. Het restaurant zal plaats bieden aan ruim 80 personen, terwijl er hotelaccom modatie voor 14 gasten zal zijn. Indien het weer meewerkt hoopt men het restaurant tegen Kerstmis te her openen. terwijl de aannemer het gehele gebouw waarschijnlijk eind februari a.s. zal kunnen afleveren. „Draagt Elkanders Lasten" Evenals vorig jaar zullen ook dit. jaar weer het fonds „Draagt Elkanders Las ten" en de sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren'' een beroep doen op Uw ooffervaardigheid. De collecte zal dit jaar gehouden worden van 10-16 sep tember a.s. Alhoewel het aantal t.b.c.-gevallen de laatste jaren aanmerkelijk terugloopt, is het toch nog altijd noodzakelijk de strijd tegen deze ziekte te blijven voort zetten, want nog teveel patiënten wor den jaar in jaar uit in de sanatoria en thuis verpleegd. Voor dit alles is veel geld nodig. Wie dit goede doel wil steunen, kan zulks in de komende week op twee manieren doen: le door een ruime bijdrage in de collectebus te deponeren. 2e door zich gedurende enige dagen of uren als col lectant beschikbaar te stellen. De heer A. Kiel, Gerrit Doustraat 9, neemt gaarne aanmeldingen in ont vangst, i (Ingez. Med.-Aöv.) 14.75 p mtr. j 160 on. br. Maak met *o J' Buüerick •patroon. STOF FENSPECIALISTEN LEIDEN, BOTERMARKT 18 - DELFT, OUD£ LANGENDIJK 15 bank-garanties had gedeponeerd voor ruilhandel-overeenkomsten. Hij legde uit, dat een buitenlandse handelsfirma geen goederen kon 'ont vangen, voordat zij bedragen had gede poneerd voor een waarde van 75% van de waarde van de goederen in een bank voor de betaling van de Indonesische exporteur. Astrajoeda hield echter vol, dat „de Indonesische regering niet door zijn ver valsingen was bedrogen om'dat een andere bank betaalde voor de goederen, die door de firma Tong Yik werden ont vangen". De openbare aanklager, Joesoef Soe- wondo, verklaarde, dat hij op 18 septem ber zijn requisitoir zal houden. Optimistisch geluid inzake de wereldolievoorziening Twee Amerikaanse geologen hebben een optimistisch geluid laten horen over de toekomstige wereld-olievoorziening door te verklaren, dat de exploitatie van olielagen in de zeebodem zeer gunstige vooruitzichten biedt. Deze geologen, E. Locke en T. R. Goedicke, hebben op het internationaal geologisch congres te Mexico-City me degedeeld, dat de onder water verrichte exploitatiewerkzaamheden der afgelo pen tien jaar voor de kusten van de Golf van Mexico in 44% van het aantal onderzoekingen succes hebben opgele verd. Dit is een percentage, dat volgens deze deskundigen nog nimmer bij de werkzaamheden op het grondgebied van de Verenigde Staten werd bereikt. Als gebieden, welke waarschijnlijk rijk aan olie zullen zijn, noemden deze deskun digen die, welke gelegen zijn voor de kust van Mexico, het onderste deel van Californië en voor het schiereiland Joe- catan, voorts voor de Atlantische kust van centraal-Amerika en voor de kus ten van Cuba en Jamaica. FAMILIEBERICHTEN. ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Waal-Bonset, z., Den Haag; L. VorsterVersteeg, d., Riehen; Fente- ner van VlissingenVan Goelst Meijer, d., Eindhoven; BackerCool, z., Leiden; M. M. van der TasVan Santen, d._ Amsterdam; Mendes de LéonVan Beeckel, d„ Maastricht. Getrouwd: W. A. Engelbrecht en S. Zeylmans van Emmichoven, Den Haag; ir. H. E Niemeijer b. i. en M. E. Krom, Wassenaar. Overleden: J. A. v. d. Vüvtr, m. 70 j. 's-Gravenhage; D. Schumacher, m. 17 j., Den Haag: I. BorghartMittendorf, vr., Rotterdam; F. Dronkers, vr. 75 j„ Rotterdam; J. M. P. RorgersDe La- couture, vr. 53 j., Huis ter Heide; A. J. van PfeifferVan Tol, vr. 80 j., Al melo; D. Chr. Ketelaar, m. 72 j., Haar lem. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 8 september. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Per 100 kilo: Appelen 1421. druiven 617'2, peren 3845, aardappelen 811, andijvie 21 40, augurken 87188, pronkbonen 8117, snijbonen 92174, spekbonen 92-94, stam- bonen 96128, stokbonen 113159, kroten 1718. kroten gek. 35. rode kool 2339. froene kool 2934, postelein 2141, prei 831. spinazie 1553, stoof sla 10, kom kommers 1358. tomaten A 6590, idem B 71—90. idem C 49—68. idem CC 25—37, idem bonken 3612, uien Picklers 1215, waspeen 3150, zilveruien 827. Per 100 stuks: Meloenen 25117, perziken 2 36, pruimen 38, bloemkool A 3864, ld. B 2834, komkommers A 1847, idem B 12—38, Idem C 4—28. sla A 8—16, idem B 39. Per 100 bos: Kroten 410, peter selie 89, selderie 68. BOSKOOP, 7 september. Bloemenvei ling. Rozen, gr.bloemig. 20 stuks: Duis burg 1.80—3.00, Mad. Butterfly 2.60—3.40, Mm. Jules Bouché 1.102.00, Pechthold 1.502.80, Vierlandcn 1.70—2.60, Better Times 1.803.60, Gemengde rozen 80 1 00, Babyrozen, 10 stuks: Moulin Rouge 1.303.10, Ingar Olsson 1.101.60, Sweet heart 1.10—1.90, Gloria Mundi 80—1.30, Wolfs Glorie 901.40, Else Poulsen 85 1.50, Juweeltjes 1.101.70, White Sweet heart 1.30, Else Poulsen 651.10. Paul Grampel 6068. Poulsens Pink 701.20, Diversen 10 stuks: Vlburnumtakken met bes 1.101.80, Clematis Prins Hendrik 3.50, Idem Mevr. Le Coultre 3.60. idem Durandii 1 401.80. Sneeuwbestakken 3080. Asters 3846, Llatrix 23—51, Flox 3749. Plu- mosagroen 5090. Achillea 41, Montbretia 36, Chrysanten kl.bloemig 1.90, Diversen ter tak: Lelies 48, Viburnum met bes, le :w. 851.00, idem 2e kw. 3455. HOOFDDORP. 6 september. Graan- leursnoteringentarwe f22.0025.00. wintergerst 21.5023.00. zomergerst 22.50 24.50. haver 22.0025.00, groene erw ten 40.0075.00 capucjjners 60.0080.00, karwijzaad 115.00125.00. blauw maan zaad 150.00—170.00 .koolzaad 48.00—55.00. Alles per 100 kg. KATWIJK AAN DEN RIJN, 7 september. Groenteveiling. Bloemkool A 5063, id. B 3545, idem C 1224, bospeen 5054, waspeen A 4447. idem B 2639, prin- sessenbonen 81135, stamsnijbonen 19 21, stoksnijbonen A 8594, idem B 30 68. sla 417. groene kool 30- n, gele kool 4042, prei 1927. uien 1 zaaluien 1117. tomaten A 69—73 B 81—85. Idem C 3440. Idem CC 21—komkom mers 11—23, spinazie 3840 andijvie 27 —43. selderie 8.008 80. kroten A 4.10— 4.30, idem B 1.10—2.50. LISSE. 7 september. Plantgoedveiling. Voor d© plantgoedveiling van de H.B.G. ras de belangstelling zeer groot. Vooral WISSELKOERSEN Amsterdam, 8 sept. - Londen 10.62% 10.63%, New York 3.82%—3.83 Mon treal 3.91is«3.91A, Parijs 1.0835—1.0845, Brussel 7.64%7.64%, Frankfurt 90.98%- 91.03%, Zürich 87.19%—87.24%, Zürich <vr. francs) 89.34%89.39%, Stock holm 73.8373.88%, Kopenhagen 54.96 —55.01%, Oslo 53.17%—53.22%, Milaan 61.02—61.07%. LISSE AANRIJDINGEN Donderdagavond om 21.10 uur slipte een inwoner van Noordwijkerhout, ko mende uit de richting Leiden, door de gladheid van de weg met zijn auto op de Achterweg in de eerste bocht voorbij de Catharijnelaan. Daardoor raakte hij eerst het opgaande hout aan de west zijde van de weg en toen hij zijn stuur omgooide kwam hij terecht in de oost van de weg lopende sloot. Hij kreeg zelf geen letsel maar zijn wagen moest wor den weggesleept. het telgoed ging vlot van de hand en wel in het bijzonder de goede broeisoorten van z.l2op, doch ook z.10 werd vlot verkocht. Goede, gezond© partijen plantgoed konden een behoorlijke prijs opbrengen. Tulpen z.10 per 100: Baronne de la Tonnaye 2.00, Bartigon 2.40, City of Haar lem 2.55, Clara Butt 3.00, Cordell Hull 3.15, Duke of Wellington 2.10, Edith Eddy 3.05, Fuga 2.50, Golden Measiure 2.50, Hilde- garda 2.60, Kleurenpracht 2.05. Orange Favourite 2.90, Philip de Comines 2.30, Philip Snowden 230. Piccadilly 2.75, Pru nus 2.20, Prinses Elisabeth 2.75. Queen Elisabeth 3.10, Red Champion 3.15. Re- forma 2.55, Roze Copland 2.25, Rosa van Lima 2.55, Rijnland 2.75, Rosy Wings 2.05, Sunshine 4.00, Symphonia 2.55, Van der Eerden 3.55, Vera 2.35, Violet Queen 3.10, Vlammenspel 3.00, White Sail 3.65, Wil liam Pitt 2.40, Zwanenburg 3.25, Zulu 2.65. Tulpen plantgoed per hl.: Edith Eddy 95/105, Elmus 90/95, Golden Harvest 60/65, Kr el age's Triumph 70/75, Rijnland 67/70, Van der Eerden 85/90. ROELOFARENDSVEEN, 7 september. Bloemenveiling. Dahlia's 3248, Gladiolen 1042, Scabiosa 1824, Margrieten 12 48, Asparagus Plumosls 4867, Fresia's 52—62, Colvillies 36—38, Asters 16—36, Zinnia 1833, Ornlthagalum 140150, Pyrethrum 3437, Montbretia 2930, Lia- trix 2428. Troschrysanten Chatsworth 6172, Mosquito 5568, per bos, idem geplozen: Balcombe 2226, Silvia Rally 1624, Daydream 15—25, Migoll 1526, Hormoon 1822, Yellow Triumph 2022. Dellghtfull 1517, Summer Snow 2224, Champion 2127, Perfection 3538, Al- fretton 22—26, Glgt 17—27, Millersdale 1622, Am. Anjers 817 p. st. ROELOFARENDSVEEN, 7 september. Groenteveiling. Aardbeien 7879 p. doosje, kropsla I 13.0027.00, idem II 3.0012.00, bloemkool 27.0061.00, breekpeen 10.00 21.00. andijvie 24.0025.0»kassnijbonen 160.00—174.00, snijbonen 61.00—107.00. id. stek 25.0043.00, pronkbonen 50.0083.00, dubb. stambonen 64.00105.00, stokprin- sen 71.0097.00, tomaten A 71.0084.00, idem B 80.00—88.00. idem C 57.0069.00. augurken C 146.00. idem DA 148.00. idem D 151.00, idem E 90.00, ld. CD 123.00 p. 100. RIJNSBTJRG, 7 september. Bloemen- lust. Joh, Wagenaar 4650, Nw Europa 6070, Mansoer 3438. Gold Dust 40 45, Sneeuwprlnses 2835, Knijnenburg 50 60, Alfred Nobel 3R45, Strauss 3642. Mem. Day 3442, Paul Rubens 3640, Leeuwenhorst 8036. Van Meegeren 34 40. Sunny Boy 5565. Holl. Glorie 28—35. Red Signal 4248, Palet 3240. Convlllie 280350, Gele Margrietjes 2635. Gouds bloemen 18—25. Viglstetla 60—70, Bonte Margrietjes 26—30, Enkel Asters 220—250, Witte Asters 220—280. Statice BI. 26—30. Strobloemen 22—28, Dwergasters 3540. Scabiosa 320—380. Zinnia klein 180—220, idem groot 350420. Hellanten klein 280— 320. idem groot 450600, Fresia geel 35 45, gemengd 4048. Pompon Dahlia rood 320380, gemengd 340—400. Passepartout 360400, Glorie van Heemstede 460550, Purity 400—450. Gerry Hoek 460—530, Afrikanen 2532. RIJNSBTJRG, 7 September. Groente veiling. Aardappelen 8—12, andfjvie 35— 40, kroten 1521, uien 1416, waspeen A 4048 B 3035, tomaten 7080. per kilo; selderie 7—9, peterselie 6—8, kervel 78, bosprei 63, bospeen 4050. radijs 810, per bos; bloemkool A 4060. B 25— 42, C 1225, per stuk; sla 513 per krop. TER AAR, 7 september. Groenteveiling. Snijbonen 0 70—1.08. idem B 0 37—0.60. idem stek 0.250.40, kassnijbonen 1.62, :d. stek 1.00, stokprlnsessenbonen 0 931.19, idem B 0.540.69, stamprinsessenbonen S ldem B 0 43—0.74. Idem stek 0.37. spekbonen 0.61—0.77. witte pronkers 0.52—0.71, idem B 0.280.45, idem stek 0.150.30, rode pronkers 0.50, tomaten A 0.610.88, idem B 0.590.98. idem C 0.300.66, idem CC 0 220.47, Idem bon ken 0.42—0.69. andijvie 0.33—0.43 was peen 0.130.33. idem B 0.080.20, kroten 0.060.15, groene kool 0.210.32. rode kool 0.260.30, witte kool 0.140.17 uien 0.050.15, postelein 0 270.32 prei b 14 0.18. Aardappelen 0.06—0.10.winterpeen 0.08. rabarber 0.040 09. alles per kg; s'.a 1 0.09—0,15, Idem B 0.04—0.09, bloemkool A 0.530.80, Idem B 0.240.50, Idem C 0.100.27, komkommers A 0.33—0.38 Idem B 0.160.26, Idem C 0.13—0.15. Idem stek 0.080.11 alles per stuk; selderie 0.07, bos peen 0.34. Idem James Grieve 0.310.49. Zigeunerinnen 0.25. Idem 2 0.18. Peren: Jutteperen 0.24. suikerperen 0 200.24. Claps Favorite 0.32 per kg. meloenen 0 98 —1.18, per stuk Bloemen Gladiolen 0.28. anjers 0.27, dahlia's 0.27 per bos. Deae pagina Is 6«deel»«lül£ gecorrigeerd

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7