"Hêfif» m m m F# w §h rn ia rn i9 ra 20 Hartekreet van Jaarbeursvoorzitter Fockema Andreae te Utrecht mr. Speeltechniek Deze tijd vraagt om bezinning! Hernieuwde verkenning nieuwe beleving zijn dringend nodig U.V.S.i-U.V.S.2 Probleem van eerste orde wordt de beschikbaarheid van risico- aanvaardend kapitaal ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1958 (Ingez. Med.-Adv.) (dinsdag hj^^^bwoensdagê^^^^boonderoag^^^^^ë VKIJOAG zaterda G ZONDAG MAANDAG dinsdag woensdag m^^kdondeiioag' f september september b september september j september j september (Speciale berichtgeving) De wereld heeft bezinning nodig! Dat was het kernpunt van de gedachten van mr. W. H. Fockema Andreae, voorzitter van de Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs, op een te Utrecht gehouden bijeenkomst ter inleiding van de dinsdag a.s. te openen 67ste beurs, uitgesproken. Sedert de prille lente van dit jaar is er in ons land en in de wereld heel wat voorgevallen, aldus de heer Fockema Andreae, dat om bezinning vraagt, om een door de Britse auteur Charles Morgan genoemde .scheppende rust" in zijn verhaal „The river line". In ons land waren op dat moment vragen over de grondslagen van onze staatkundige en maatschappelijke instellingen niet primair aan de orde. Binnen het raam van de algemeen aanvaarde en ten dele bewust gewenste opbouw onzer samenleving voltrok zich het maatschappelijk gebeuren, gesteund door een redelijke welvaart, op vreedzame en goedmoedige wijze. „Meer opwinding over betaald voetbal dan over toekomst van onze zeevaart" Sindsdien is aldus spreker deze rust verstoord. In wat als min of meer vanzelfsprekend werd beschouwd, is hier en daar en het gaat daarbij om gevoelige onderwerpen de twijfel binnengedrongen. Op internationaal terrein was er evenzo een aantal gebeurtenissen, welke de wereld, althans Nederland, onvoorbereid en levende in een zekere optimistische gezapig heid overvielen, waardoor de kans op onvqldoend doordachte boze reacties ont stond, welke des te gevaarlijker kunnen zijn naarmate prestige-overwegingen veelal uit zwakheid geboren! stijfhoofdigheid bevorderen. conjuncturele spanningen of de gloed van de broederliefde der westeuropese integratie niet zou kunnen weerstaan. Ernstige waai-schuwingen van deskun digen over toekomstige gevaren worden in brede kring eöhter niet al te tragisch genomen gezien o.m. de volledige bezet ting der ondernemingen en de aange name dividenddeclaraties. De regelmatig verschijnende statisti sche gegevens, waaruit de groei in om vang van onze nijverheid spreekt, geeft aldus de heer Fockema Andreae het publiek ten onrechte het behaaglijke gevoel, dat deze kwantitatieve vermeer dering gelijk staat met een dienovereen komstige toeneming van welvaart. Maar zonder twijfel zo liet spreker er op volgen staan heel wat Nederlandse industriële ondernemingen heden ten dage voor grote en moeilijke vraagstuk ken betreffende financiering, moderni sering, concentratie en organisatie, welke zeker niet met optimisme alleen zullen kunnen worden opgelost en waarvan de behandeling vraagt om ondersteuning juist door een „scheppende rust". De sector van het bedrijfsleven zal bij onze tegenwoordige inrichting der nationale gemeenschap slechts kunnen gedjjen, wanneer er sprake zal zijn van een verstandig samenspel van onder nemers en werknemers, consumenten en overheid. Hieruit zal in brede kring een les getrokken moeten worden, wil men werkelijk bijdragen tot het behoud Verstoring Tn deze omstandigheden moet een achterstand in wijsheid met bekwame spoed worden ingehaald om ongelukken te voorkomen. Dan behoort, onder het dagelijkse werk door, de geestelijke rust voor een „Scheppende rust" te worden gevonden, waaraan alleen de kracht voor het hervinden van de juiste maat in de dingen, van de harmonie in de keuze van argumenten en van het begrip voor synthese bij het aanwijzen van oplos singen kan worden ontleend. De levens opdracht zelf vraagt om hernieuwde ver kenning, om nieuwe beleving. Bezieling in daden valt anders niet te verwachten. Gebrek aan veerkracht Ons land beschikt thans over een be hoorlijke mate van rust en orde. De nationale huishouding, aldus de heer Fockema Andreae. wordt rustig bedre ven, van opgewondenheid is geen sprake. van een sterke industriële basis voor onze volksgemeenschap. Dat betekent dus een „scheppende rust" van brede allure en hierin krijgen de waarschu wende stemmen ook een eerlijke kans. Zij behoeven dan tenminste niet hun toevlucht te nemen tot schorre stem verheffing. Gewichtigdoenerij Het beste bewijs, aldus de heer Fockema Andreae, voor de noodzakelijkheid, dat ■wij aan een „scheppende rust" toe zijn is het feit, dat wjj bij het opkomen van nijpende vraagstukken betreffende we zenlijke elementen van onze samenle ving ófwel voorshands net doen of deze ons (nog) niet raken, ófwel commissies instellen, congressen organiseren en in e'lk geval te pas en te onpas gaan ver gaderen. Wij maken onszelf dan wijs, dat een dergelijke frenetieke bedrijvig- De „scheppende rust" Charles Morgan laat in zijn boek „The river line" een der figuren het volgende zeggen". „Het probleem zou dan niet zijn, dat er een keuze kwam tussen het ene programma en het andere, tus sen het ene economische systeem en het andere „of zelfs tussen de ene of de andere regeringsvorm" Het zou het vraagstuk zijn op welke wijze de mensheid de kracht heeft om zuiver te kiezen. Zij werden gek gemaakt door he vige stormen en door de ontdek king, dat him schip niet langer naar het roer luisterde. De stuur inrichting zelf - de kracht om te kiezen en te denken - moest ver nieuwd worden. Daarom had de wereld een wan hopige behoefte aan een periode van „scheppende rust". heid zal voeren tot het onderkennen»van het wezen der dingen en dat daaruit het 'heil bepaaldelijk zal ontspringen. Door al deze gewichtigdoenerij gaat echter veel energie verloren en het zou beter zijn mensen op verantwoordelijke plaat sen rustig aan hun eigen werk te laten. Voor onze samenleving is het juist nu een voorwaarde om de verant woordelijkheden voor ons gezonde volksbestaan met succes te kunnen blijven dragen en om „de kracht om te kiezen en te denken", zoals Charles Morgan zegt: de stuurinrichting voor ons handelen, bewust te behouden, al dus de heer Fockema Andreae. VOETBAL Nu de competitiewedstrijd tegen Hil versum is uitgesteld, speelt het eerste elftal van UVS morgen een oefenwed strijd tegen het tweede team. Opstellin gen: UVS 1 Van Putten. Meygaarden. v. Leeuwen, F. v. d. Zeeuw. J. de Wolf. De- vilee. Verhoogt, C. v. d. Zeeuw, Rijshou- wer. Verkuylen, v. d. Steen. UVS 2 v. Duyl, Bavelaar, Leupe, H. de Haas, Jac. Verkuylen. Pardon, H. Bekkering, Rietkerken, Verhoeks, W. Bekkering, Regtering. (Ingez. Mea.-Adv.) ZONDAG 2.30 UUR Alle rangen f 0,25 Onze Bridgerubriek Het onderstaande spel is voorgekomen tijdens een oefenwedstrijd bij een bridgcvcreniging te Bussum. Zowel over de bied- als over de speeltech niek was veel te doen en het geheel was dan ook inderdaad verre van een voudig. Sch. B 6 Ha. H V Ru. 8 5 4 KI. A V B 10 6 4 N WO z Sch. A 8 5 2 Ha. A B 10 9 6 5 4 Ru. 7 KI. 3 Eén der zuidspelers opende met 4- harten, west en oost pasten; noord kwam op het vrij ongelukkige denkbeeld Mr. W. H. Fockema Andreae. In rust voltrekken zich groei en ver groeiingen, doch onder deze uiterlijke rust kan zich maar al te gemakkelijk een gebrek aan stootkracht of veerkracht verbergen. Materiële welvaart zo zeide spreker versluiert het inzicht in de vragen betreffende onze welstand, dat is omtrent de structuur en omtrent de levenssappen van de Nederlandse gemeenschap. De rust verstorende werking van kriti sche en waarschuwende geluiden wordt als regel echter in de huidige omstan digheden niet bijzonder op prijs ge steld. De betweterigheid van degenen, die hun plaats en invloed ontlenen aan een bestaande toestand, is in de ge schiedenis overigens maar al te goed bekend. Essentieel hierbij is nauwkeu rig waar te nemen, op welk moment de zucht tot het behouden van eertijds betrokken stellingen in denken en in heersen gaat leiden tot zodanige kramp- verschijnselen, dat van een ziektebeeld gesproken moet worden, waarvan de meest schadelijke werking niet gelegen is in materiële effecten, maar in ele menten van oneerlijkheid, welke als zodanig niet voldoende meer worden onderscheiden. Er is zo illustreerde de heer Focke ma Andreae, momenteel bepaald méér opwinding over het betaald voet bal dan over de Nederlandse zeevaart, maar de toekomst van onze zeevaart eist bepaald bezinning, een „scheppen de rust", de voetballerij nauwelijks. Waarschuwingen in de wind! De heer Fockema Andreae stipte in het vervolg van zijn causerie de sterk ge groeide nijverheid aan, die tot een veel ■belangrijker bron van bestaan is uitge groeid dan destijds voor mogelijk werd gehouden. De stabiliteit van deze be- staansbron is zo essentieel voor de toe komst van ons land. dat onder geen voorwaarde het risico gelopen zal mogen worden, dat ons industriële potentieel te eniger tijd onvoldoende vuurvast zou blijken te zijn en de hitte van de inter nationale concurrentie, de vonken van Aandacht voor financiering van de kleinere onderneming is gewettigd (Speciale berichtgeving) Wij leven in het beginstadium van een tweede industriële revolutie. De auto mation en de industriële toepassing van de kernenergie wedijveren met elkaar. Beide tezamen beloven zonder twijfel een ongehoord snelle ontwikkeling op alle mogelijk gebied. Een en ander zal ongetwijfeld grote investeringen vragen. De beschikbaarheid, vooral van risico-aanvaardend kapitaal, dreigt daarbfj, voor zo ver dit niet reeds nu het geval is, een probleem van de eerste orde te worden. De kleinere onderneming staat echter op de markt van het risico-dragend kapitaal in een relatief minder gunstige positie dan het grote bedrijf. Speciale aandacht voor de financieringsproblemen van de kleine onderneming is dan ook zeker ge wettigd, aldus mr. H. A. R. Schuit, directeur der Kon. Ned. Jaarbeurs, tijdens een te Utrecht gehouden bijeenkomst, speciaal met het oog op de in de toekomst te verwachten eisen van vernieuwing. In concreto manifesteert deze discri minatie in de verdeling van de risico aanvaardende middelen ten ongunste van het kleine en middelgrote bedrijf zich enerzijds in de vorm van bemoeilij king of beperking van de voor onze eco nomische toekomst zo essentiele indus triële expansie en vernieuwing in deze bedrijven, anderzijds in een overmatige interne financiering en financiering met vreemd kapitaal. Wisselvalligheid Een teveel aan geleend vermogen maakt het individuele bedrijf en daar mede ons gehele maatschappelijke be stel vatbaar voor kleine wisselvallighe den in het verloop der conjunctuur, noe aantrekkelijk financiering met leenkapitaal ook schijnt in een pe riode, waarin de prijsinflatie geen on bekend verschijnsel is en waarin hoge winsten en dividenden staan tegenover lage renten, de gevaren blijven even reëel. De heer Schuit kon zich in dit ver band niet aan de indruk onttrekken, dat in vele ondernemingen een goed opge zette rationalisatie en efficiente bedrijfs voering middelen uit eigen bedrijf kun nen vrijmaken en dus ook de behoefte aan vreemd kapitaal kunnen verminde ren. De voorzitter der Jaarbeurs heeft eens in beperkte kring, zo merkte de heer Schuit vervolgens op. gezegd „als tien staatshoofden eens een club vormden en samen afspraken om beurten iedere dag een onwellevende daad te doen of zelfs maar een hoogst vervelende op merking te maken, hoe zou dan onze conjunctuur er na tien dagen al uit zien?" Een opmerking, in scherts ge maakt. maar die toch volgens spreker de gevoeligheid van het economisch be stel heel duidelijk onderstreepte. Tegen zulke invloeden van buitenaf kan men zich het allerbeste wapenen door de meest efficiente bedrijfsvoe ring en weloverwogen finaneieringspo- lltiek, aldus de heer Schuit. Dit is de zorg van tal van efficiency- en be drijfsorganisatie-instellingen, die in ons land in een veelheid en verschei denheid aanwezig zijn. dat de reik halzende belanghebbende nauwelijks of niet weet tot wie zich te wenden. Vormgeving Spreker vestigde voorts de aandacht op de Stichting ..Industriële Vormge ving". die op de beurs voortreffelijk de idee heeft uitgewerkt om aan fabrikant en consument te laten zien. wat nodig is als basis voor produktie en tegen wel ke achtergronden de ontwikkeling van een bepaald industrieel produkt in zijn vormgeving geplaatst moet worden. Spreker had haast willen zeggen, dat men hier te maken heeft met een expe rimentele manifestatie, gericht op een vraagstuk, dat voor onze industrie - vooral met het oog op haar interna tionale positie - zeer belangrijk is. Wil Nederland zijn plaats op de exportmarkt behouden, dan is dat nu niet alleen meer een probleem van prijs en kwali teit, maar wel degelijk ook van vormge ving van het produkt. Juist onze grote concurrenten zijn op deze weg reeds vergevorderd, zo merkte de heer Schuit op. Vandaar dat de Jaarbeurs van harte hoopt, dat het experiment zowel door fabrikant en als consument gewaar deerd zal worden en dat hun opmer kingen tot lering zullen zijn voor een verdere ontwikkeling. Tenslotte gaf de directeur van de Jaarbeurs nog een globaal overzicht van enkele afdelingen der a.s. 67ste beurs. verder te gaan bieden. Als zuid twee harten had kunnen openen, had noord een slam mogen veronderstellen - na 4 harten echter, waarbij de openingsbieder al op ongeveer 2 slagen bij zijn partner rekent, is noord te zwak om slam te prober eren. Tegen 6-harten kwam west met ruiten uit en speelde ruiten na, getroefd door zuid; het slambod is nu slechts te win nen als zuid klaverenheer weet te vin den. de klaverenheer tweede of derde zit èn de troeven bij ow 2 2 verdeeld zijn. Deze combinatie van noodzakkei ijk gunstige voorwaarden is zo gering, dat zuid praktisch niet meer dan ongeveer 1 kans op 10 heeft het spel te winnen - het beste bewijs dat noords verder bie den na 4 harten ongemotiveerd was. Zuid ging dan ook down en wij kunnen dat dan ook niet meer dan billijk noe men. Een andere zuidspeler kwam in het normale contract van 4 harten terecht; west kwam met een kleine troef uit en ook nu is het spel nog niet eens zo een voudig. Een redelijk speelplan is. harten vrouw in noord te nemen en dan klave renaas te spelen en hierna op klaveren- vrouw een ruitentje weg te gooien (ten zij oost klaverenheer bijspeelt, in welk geval zuid moet aftroeven). Mocht west klaverenheer hebben en die maken, dan is het spel gewonnen als de troeven 2 2 verdeeld waren of als de klaveren 3 3 verdeeld waren; in het laatste ge val zal men in noord immers nog een klaver kunnen maken, zonder dat ow kunnen introeven. Zouden de klaveren 4 2 bij ow vallen en zou de tegenspe ler die 2 klaveren heeft óók 3 troeven hebben, dan gaat het contract vrij ze ker down. daar zuid dan 3 schoppen slagen en 1 ingetroefde klaver zal ver liezen. Het o.i. beste speelplan, meer geba seerd op psychologische dan op kansre- kenkundige factoren is. na een uitkomst in troef de eerste troefslag in noord te nemen. Hierna spele zuid uit de dummy hartenheer na. neemt die over in de hand met het aas, waarna zuid al zijn troeven op twee na afspeelt. De tegen spelers hebben het nu zeer moeilijk met WIELRENNEN Swift-Combinatie Morgen wordt er met een amateur- en een nieuwelin genteam deelgenomen aan het door de Utrechtse wielervereniging De Volhar ding te organiseren Zilveren Domtoer- nooi te Wijk bij Duurstede. Vertrek van het Stadhuisplein 9.30 uur. CHARLES BURGESS FRY OVERLEDEN. In de Engelse hoofdstad is, in de ouderdom van 84 jaar, de in de cricket- wereld vermaarde Charles Burgess Fry overleden. Hij was niet alleen een bekend cricketer (o.a. captain van het Engelse team), maar cok oud-internationaal voetballer, in 1893 wereldrecordhouder vèrsprlngen (7,175 meter) en verder bokser, zwemmer, golfspeler, tennisser, roeier en speerwerper. Behalve in de sport had Charles Burgess Fry een re putatie als schrijver en als lid van de vroegere Volkenbond. Als zodanig moet hij eens zijn gepolst om koning van Al banië te worden, tegen een salaris van 100.000 gulden per jaar. Maar „C B" had geven interesse. De Haan 50 77 3 0.649 Popeyus 45 77 4 0.584 Van Bommel 50 61 5 0.819 Jan Sweering 43 61 6 0.704 Teegelaar 50 78 5 0.641 Van Braam 33 78 5 0.423 Vingerhoedt 50 53 3 0.943 Faugonnier 37 53 5 0.698 Popeyus 39 44 9 1.136 Vingerhoedt 39 44 4 0.886 Faugonnier 50 54 4 0.923 Teegelaar 41 54 4 0.759 Van Braam 50 72 6 0.694 Van Bommel 41 72 4 0.569 Jan Sweering 50 75 5 0.666 De Haan 40 75 3 0.526 De stand luidt na twee dagen: S1 portagenda Leidse Hout: Leidse atletiekkampioenschappen Wassenaarseweg (2.30 u.) Oefenwedstrijd UVS 1 UVS 2. Haagweg: (2.30 uur) Oefenwedstrijd LFC Fluks. Haagweg: (2.30 uur) Competitiewedstrijd DOCOSTeylingen. Kempenaerstraat (9 uur) Veter anentoernooi A SC. Westeinderplassen Nederlandse zeilkampioenschap- pen. Rotterdam: (Nenyto) Olympische tienkamp. Renbaan Duindigt: Courses. Amsterdam: (Dubois) Internationaal drieban- dentoemooi. afgooien, daar zij de juiste verdeling van het zuidspel niet kennen. Eén der twee tegenspelers heeft ten minste vier schoppens in handen en als die speler vermoedt dat hij van die kleur wel één of twee kaarten kan weg gooien (hij zal dat bijv. doen om enke le ruitens of klaveren te kunnen vast houden) wint zuid het spel, doordat hij als .één of twee schoppens zijn wegge gooid. schoppenaas en schoppen na kan spelen; die schoppen moet natuurlijk al weggegooid zijn als zuid nog twee troe ven overheeft. Gooit de tegenpartij geen schoppens weg. dan houdt zuid toch nog de 50 percent kans over te snijden op klaverenheer. Dit speelplan zal mis schien falen als de ow-plaatsen ingeno men worden door twee, goed op elkaar ingespeelde experts, doch tegen 98 van de 100 paren zal het wel slagen. Dit praktische kanscijfer lijkt ons wel voldoende om het spel op de aanbevolen manier af te spelen - óók in Bussum. H. W. FILARSKY NOORDWUKSE GOLFCLUB Op de banen van de Noordwijkse Golfclub werd gisteren de finale ge speeld van het open kampioenschap foursomes dames. Mej. mr. A. Schif en mej. E. Mees sloegen in deze eindstrijd met 7 en 6 de dames I. Koch en A. Cramer. Driebanclentoernooi te Amsterdam De grote verrassing op de tweede dag van het internationaal driebanden- toernooi in Amsterdam was de neder laag van Vingerhoedt tegen Herman Popeyus, die nog niet veel had gepres teerd. In een schitterende partij, waar in hij na 35 beurten met 47 tegen 29 voor stond, bereikte Popeyus in zijn 44e beurt de eindstreep en liet Vin gerhoedt op 39 staan. De uitslagen waren gisteren: 1. Vingerhoedt 6 m.p.. (alg. gem. 0.926), 2. Teegelaar 6 m.p. (0.672). 3. Popeyus 4 m.p. (0.740), 4. Faugonnier 4 m.p. (0.697), 5. Jan Sweering 4 m.p. (0.693), 6. Van Bommel 4 m.p. (0.666). 7. De Haan 2 m.p. (0.547), 8. Van Braam 2 m.p. (0.545). Korfbal-programma Het nieuwe korfbalseizoen van de KNKB vangt aan met het volgende pro gramma, voor zover het de afdelingen en klassen betreft, waarin Leidse ploe gen zijn ondergebracht: Zuid-Holland I: GymnasiastenVicus Oriëntis; Het ZuidenDe Algemene; Die HagheOns Eibernest; Dee tos Spangen. Zuid-Holland IIA: RegenboogHSV; AotiefZuiderkwartier; ReadyVelox; RozenburgAchMes. Zuid-Holland IIB: OSCRHou Stand FluksOlympiaan; SchiedamBI. Wit '51; Quick—Sperwers. Zuid-Holland III B: CrescendoAIO; EurekaKNS; Pams—Phoenix; Raven- Trekvogels; USVWion. Reserve le kl.: Ons Eibernest 2 Fluks 2; Spangen 2—Deetos 2; 't Zuiden 2't Zuiden 3; Zwervers 2De Alge mene 2. Reserve 2e kl. B: Achilles 2Gymna siasten 2; Actief 2't Zuiden 4: Sper wers 2Vic. Oriëntis 2; HSV 2Dee tos 3. Reserve 3e kl. B: Vic. Oriëntis 3 Achilles 3; De Algemene 3Phoenix 2; Hou Stand 2HKV 4; Ons Eibernest 4—KNS 2. Uiteraard valt er op de eerste com petitiedag nog weinig te zeggen over de krachtsverhoudingen, zodat wij ons nog niet aan voorspellingen zullen wagen. Van de Leidse ploegen spelen Fluks en Crescendo thuis; Vic. Oriëntis, De Alge mene, Zuiderkwartier en KNS spelen alle een uitwedstrijd. Leidse Korfbalbond le klasse: KNS 3—Fluks 3 (2 uur); Zuiderkwartier 2De Danaïden (2 uur). 2e klasse: Vic. Oriëntis 5Crescendo 2 (12 uur); De Danaïden 2—KNS 4 (12 uur)De Algemene 4Morskwartier (12 urn-'. 3e klasse: Vic. Oriëntis 6Vic. Oriën tis 7 (10 uur): Crescendo 3—KNS 6 (12 uur); Zuiderkwartier 3KNS 5 (12 uur) De Algemene 5—Fluks 4 (10 uur). Gisteren arriveerden op Schiphol de heren ir. T. P. Huismanvoor zitter-directeur van het Produkt- schap voor Akkerbouw, en J. S. Brandsma. directeur van de sector onverwerkte produktendie een be zoek van ongeveer een maand aan Canada hebben gebracht op uitno diging van de Canadese ..Wheat Board". Op de foto van links naar rechts de heer W. R. Hickman. Canadee.s landbouwattarhê in Den Haag. ir. Huisman, mevr. Huisman en de heer Huisman jr.. de heer en mevr. Brandsma en de heer Ch. Boxer, directeur van het Canadese Wheat Board-bureau te Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5