MENZIES ZOU BESPREKINGEN ELDERS WILLEN VOORTZETTEN WEERBERICHT Laatste conferentie op heden werd in Cairo niet helemaal onmogelijk geacht Grote diplomatieke aetivïteit van Dulles achter schermen AUTORIJDERS (STERS) Fa. D. KRET Zn. Zandvoortse politie greep fors in bij jongens-relletjes 95ste jaargang ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1956 No. 28930 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f2.35 per maand; f 0.55 per week f7.— Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Na het fiasco inzake het Suezkanaal (Van onze Londense correspondent) Nu volgens de best ingelichte leringen in Cairo de besprekingen over het Suezkanaal volkomen zijn vast gelopen, kan de Commissie van Vijf (de groep-Menzies) niet veel meer uitrichten zonder de grenzen van haar opdracht te overschrijden. In Londen acht men het waarschijnlijk, dat de Australische premier in zijn rap port aan Londen zal voorstellen de besprekingen elders voort te zetten. In een laatste poging om volledige mis lukking te voorkomen, hield de Commissie gistermiddag een vergadering van drie uur om haar gedragslijn te bepalen. Na afloop werd slechts aangekondigd, dat er geen verzoek tot Nasser zal worden gedaan voor een nieuwe bijeenkomst op heden, zaterdag, maar volgens waarnemers bestond er een kans, dat er vandaag toch nog een laatste vergadering zou gehouden worden. Menzies zou zijn vertrek mogelijk tot na zondag uitstel len om te zien of er ondanks alles nog iets te redden viel. Achter de schermen ontwikkelt Dalles, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, een enorme diplomatieke activiteit in een laatste poging om een compromis te vinden. Maar Nasser kan, aldus Arabische zegslieden, niet meer terug na zich zo uitdrukkelijk tegen internationalisering van het kanaal te heb ben uitgesproken. Gistermiddag sprak Dulles drie kwartier met de Britse en Franse diplomatieke vertegenwoordigers in Washington. Later werd er nog eens vergaderd. De eerste maal namen ook deskundigen op het gebied van het Mid den-Oosten aan het overleg deel. Italië heeft gisteren nog een beroep op Nasser gedaan wat meer verzoenings gezind te zijn in zy'n onderhandelingen met het Westen, De Italiaanse regering verzocht Nasser er rekening mee te houden, dat de eensgezindheid van de acht tien landen, die zich achter het plan-Dulles hebben geschaard, niet verbroken zal worden. Volgens de Londense Daily Telegraph treft Nasser intussen voorbereidingen om het Suezkanaal voor maanden te blokkeren. Een groot roestig vrachtschip, de „Akka", is, met een grote hoeveelheid ijzer en steen geladen, naar een punt ten noorden van het Timsah-meer gesleept. Binnen enkele uren kan het schip dwars over het kanaal worden gesleept en tot zinken worden gebracht. ser de vrije vaart door het kanaal aantast en niet eerder. Uit Alexandrlë zijn gisteren 159 Fran sen, die in Egypte wonen, naar Frank- In geval van nood: economische sancties De grote vraag, welke ook in Londen steeds luider klinkt is, wat het Westen eigenlijk wil. Onderhandelen met Nas ser, of hem verdrijven? De militaire stappen, welke velen we gens hun omvang weigeren als louter voorzorgsmaatregelen te beschouwen, zouden de kansen op succesvolle bespre kingen in gevaar hebben gebracht, maar het is nu wel zo goed als zeker, dat de Britse regering, in welker midden bo vendien een breuk heerst over de te vol gen gedragslijn, overstag zal gaan en de Veiligheidsraad zal inschakelen, welke binnen enkele uren kan bijeenkomen. De bijeenroeping van een speciale zitting van de Algemene Vergadering zou tot aanzienlijke vertraging leiden. Hoewel een Sovjetrussisch veto kan worden ver wacht, zouden de achttien landen toch de gelegenheid hebben hun standpunt tegenover de wereldopinie te verduide lijken en een voldoende meerderheid verwerven, welke hun moreel gezag zal versterken voor alle verdere tegen Egyp te te nemen maatregelen, behalve mi litaire interventie. Het zou dus, volgens deze redenering, eventueel op economische sancties uit draaien. Ook de positie van Engeland en Frankrijk en anderen die zich bij hen aansluiten zal versterkt worden voor het geval er geen andere keus meer mocht zijn dan een militaire ex peditie tegen Egypte als zelfverdedi ging tegen agressie. Maar ook in Lon den onderstreept men, dat er pas van agressie sprake zal zijn, wanneer Nas- (Ingez. Med.-Adv.) en zij die het willen worden; lees de advertentie v. HERMAN STUIFZAND op de achterpagina. (lngez. Med.-Adv.) LOODGIETERSBEDR1JF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 rijk vertrokken. Een aantal Fransen, die zich voor repatriëring had gemeld, heeft echter op het laatste ogenblik verstek laten gaan. In berichten uit Djiboeti in Frans Somaliland wordt gezegd, dat daar voortdurend per vliegtuig Franse valscherm troepen uit Madagascar wor den aangevoerd. Nota van Bonn door Moskou verworpen De Sovjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken, Gromyko, zou giste ren tegenover de Westduitse ambassa deur in Moskou, dr. Haas, verklaard hebben, dat hereniging van Duitsland op „een democratische basis" onmoge lijk is. Gromyko zei dit, toen Haas hem de jongste Westduitse nota over here niging van de beide Duitslanden kwam overhandigen. De enige mogelijkheid is, aldus Gromyko, overleg tussen Oost- en West-Duitsland. De hermilitarisering van West-Duitsland en de „onderdruk king van de vrijheid" (waarschijnlijk bedoelde hy het verbod van de West duitse communistische partij) maakten „hereniging op democratische basis on mogelijk", aldus Gromyko. Dr. Haas antwoordde, dat West-Duitslands be wapening in navolging van die van an dere landen geschiedde en dat het ver bod van de communistische partij juist, in het belang van de vrijheid was. Frankrijk en de Suez-kwestie Pineau heeft er niets tegen „oorlogszuchtig" te heten Niettemin is Parijs bevreesd voor een diplomatiek isolement (zonder Engeland) „Het leven van 20 miljoen soldaten had gespaard kunnen blijven" Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Het overleg van Cairo is dus volledig mislukt en daarmee heeft de crisis rondom het Suezkanaal opnieuw een bedrijf voltooid zonder dat het doel van de internationalisatie ook maar een stap dichter bij is gekomen. Omdat Premier Mollet gisteren naar Algerije is gevlo gen voor een bespreking met de juist herstelde minister-resident Lacoste heeft _e Franse regering haar stand punt nog niet officieel kunnen bepalen ten aanzien van de verdere gang van zaken met betrekking tot Egypte. De minister van Buitenlandse Zaken Pineau heeft in de laatste minsterraad echter nogmaals uiteengezet welke re denen Frankrijk allemaal had om op zijn stuk te blijven staan. Redenen van principiële of morele aard en overwe gingen in verband met de Algerijnse moeilijkheden. Ik loop graag het risico, zo moet de socialist Pineau o.m. heb ben betoogd, vanwege mijn onverzette- Hlke houding tegenover Nasser als „oorlogszuchtig" gebrandmerkt te wor den. Wanneer mijn voorganger in 1936, zo ging Pineau verder, zich met dezelf de kracht tegen Hitiers plannen in het Rijnland zou hebben verzet, dan had hij de dood van 20 miljoen soldaten in de laatste oorlog kunnen voorkomen! Hoewel het Franse volk, anders dan in Engeland, vrijwel in zijn geheel achter de regering schijnt te staan en een speciale zitting van de Nationale Ver gadering niet eens wordt overwogen, betwijfelen politieke kringen toch of Pineau zijn krachtige gedragslijn zal kunnen blijven vervolgen. Vóór Prinsjesdag nieuw Kabinet? Op goodwill wordt gerekend (Van onze parlementaire redacteur) Het lijkt waarschijnlijk, dat prof. De Gaay Fortman thans zal trachten ministers te vinden in de kringen van vier partijen (KVP, AR, CHU en WD) plus enkele partijloze ministers, waar door het Kabinet een zeer gemengd karakter zou krijgen en het daardoor moeilijk een bepaalde kleur kan wor den aangewreven, al zal de PvdA het in ieder geval ls een anti-socialistisch Kabinet betitelen. Door het zeer gemengde karakter zou het Kabinet echter toch op een zo groot mogelijke goodwill kunnen rekenen en niet direct naar huis worden gestuurd, ofschoon geen enkele partij enige ver antwoordelijkheid zal willen nemen voor het Kabinet waarvan de daden zullen worden afgewacht. De niet-socialistisobe partijen zullen daarom prof. De Gaay Fortman niet dwarsbomen en eventueel aangezochte partijgenoten voor eigen verantwoording tot het Kabinet laten toetreden. Het is echter wel even moeilijk voor een dergelijk Kabinet de geschikte krachtige figuren te vinden, maar na de afspraken, die prof. De Gaay Fort man gisteren telefonisch heeft ge maakt, zal hij in het week-einde toch al een heel stuk vorderen. Gisteren ontving de informateur prof. Polak (Onafhankelijk) van het Centraal Plan bureau, prof. v. d. Grinten (KVP), hoogleraar te Tilburg en prof. Zijlstra (AR). In den Haag heerste gisteravond in vele kringen het vertrouwen, dat er vóór Prinsjesdag een nieuw Kabinet is. Informateur wikt en weegt De bezoekers, die prof. De Gaay Fortman gisteren heeft ontvangen, moet men nog niet zien als figuren die gevraagd zijn minister te worden. Hij heeft met hen zijn plannen be sproken en aan prof. Polak een poli tiek advies gevraagd, dat prof. Polak hem vanmorgen is komen brengen. Uit het feit, dat hij met prof. Van der Grinten en prof. Zijlstra zjjn plannen heeft besproken, kan echter worden afgeleid dat hij hen als belangrijke personen beschouwt, die voor een be langrijke zetel in het Kabinet in aan merking zouden kunnen komen. Hr. Ms. „Zeeleeuw" in dienst der wetenschap Ter aanvulling van de metingen, wel ke verleden jaar door een aantal geode tische deskundigen aan boord van Hr. Ms'. fregat Vos werden verricht, zullen de experts van de Rijkscommissie voor geodesie dr. R. Dorrestein, dr. B. J. Co- lette en de heer R. D. Schuiling van 10 tot 22 september aan boord van Hr. Ms' onderzeeboot Zeeleeuw zwaartekracht metingen verrichten in de Noordzee. De Rijkscommissie voor Geodesie zal daartoe aan boord van deze onderzee boot een aantal instrumenten opstellen. Aan deze metingen zijn zowel nationale als internationale belangen op weten schappelijk gebied verbonden. Men kan namelijk moelijk blind zijn voor het feit, dat Frankrijk zonder En geland geen enkele kans van slagen zal hebben Nasser op de knieën te dwin gen. De oppositie van de Labourpartij tegen de Engelse regering beperkt daarom gelijktijdig de bewegingsvrijheid van het kabinet-Mollet, zodat de En gelse Socialisten hun Franse geestver wanten weer eens belemmeren hun politeke denkbeelden ten uitvoer te brengen. Men vreest hier daarom al, dat Parijs en Londen, die vanaf het begin van de crisis de supporters waren van actie tegen Nasser, nu toch moei lijk zullen kunnen voorkomen, dat de Suezkwestie aan de Verenigde Naties of zelfs de Veiligheidsraad zal worden voorgelegd. Aangezien Rusland in die Veilgheidsraad nog altijd over het veto recht beschikt, is het niet zo moeilijk te voorzien wat dan de kansen zullen zijn van eventuele sancties tegen Nasser! Zuidoestlijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht opklaringen, hier en daar mist en weinig wind. Mor gen toenemende bewolking met van het zuidwesten uit enige regen en matige, later tot krachtig toenemende zuidooste lijke wind. Dezelfde middagtemperatu- ren als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 SEPTEMBER. Zon op: 6.07 uur; onder: 19.11 uur. Maan op: 12.08 uur; onder: 20.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 6 03 en 18.27 uur. (10/9 te 6.45 en 19.05 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel Met feestelijk vertoon is in Ierseke met een soort vlaggetjesdag het nieuwe oester- en mosselseizoen be gonnen. Een kleurrijk dameskoor laat vrolijke klanken horen voor de gepavoiseerde schepen. Wij laten ons niet in een hoek duiven Er iverden rake klappen uitgedeeld, maar ook de verkeerden kregen hun deel (Speciale berichtgeving) In de loop van de dag werd gisteren bekend, dat een groep Haarlemse jongens het voornemen had om 's avonds naar Zandvoort te gaan, teneinde daar de rust te verstoren. „Hun plan heeft ons allerminst van ons stuk ge bracht", zo zeide ons de korpschef van de Zandvoortse politie, de heer Huvs- man, toen hy juist met zyn mannen een groep van een stuk of 30 opge schoten jongens, die op fietsen en bromfietsen de badplaats met een bezoek wilden „vereeren", had teruggejaagd. „Wij zouden het eigenlijk als een grap willen beschouwen wanneer het niet zo in-droevig was", voegde hij er aan toe. „Wij laten ons niet in een hoek duwen door een stel vlegels. Wij hebben wel voor hetere vuren gestaan." Honderden nieuwsgierigen Even later werd weer een troep jon gens. dit keer afkomstig uit Zandvoort, hardhandig verdreven. Vrijwel het ge hele korps was op de been en diverse verloven waien ingetrokken. Ook de heer Huysman had van burgemeester Van Fenema opdracht gekregen zijn vrije dag maar een andere keer op te nemen. Al met al aus maatregelen, die deden vermoeden, dat er „toch zeker wel iets aan de hand was. Geruchten, die zowel in de omgeving van de Tempelierstraat in Haarlem als in Zandvoort bij het Raadhuisplein de ronde deden, wekten dat vermoeden trouwens nog in de hand. Bij het Hout plein in Haarlem wisten de vele kijkers ons te vertellen, dat er een groep van honderd jongens met de tram en op de fiets naar Zandvoort zou gaan. In Zandvoort wachtten een paar paar honderd nieuwsgierigen op de din gen, die komen zouden. Er gebeurde echter voorlopig niets. De eigenlijk „dorpse" en belachelijke vechtpartij tussen jongens uit de twee gemeenten bleef achterwege doordat de Zand voortse politie de gehele badplaats hermetisch voor ongewenste bezoekers had afgesloten. Op de vlucht! Een door de Algemene Studenten Vereniging Amsterdam uitgeschre ven tekenwedstrijd in verband met de studentenkamernood heeft 200 inzendingen opgeleverd, waarvan er negen bekroond werden. Een der bekroonde inzendingen, een student die afgunstig kijkt naar een vogel, een eekhoorn en een slak, die alle hun eigen woning hebben, wordt door de geestelijke vader, de stu dent j. Veenenbos. op een schutting gekopieerd om de aandacht van de Amsterdammers op het probleem te vestigen. Elders in dit blad schrij ven wij uitvoerig over de plannen, welke in Leiden bestaan tot oplos sing van het studentenhuisvestings probleem. Op de Zandvoortse weg bij de Duin manege had korpschef Huysman met 12 agenten, een grote brandweerjeep en twee felle politiehonden een controle ingesteld, waarbij iedereen, die zo maar een keer naar Zandvoort wilde gaan, ogenblikkelijk werd vastgegrepen en teruggestuurd onder het motto „Daar heb je niets te maken' Alleen op de Zandvoortseweg is het dan ook tot schermutselingen gekomen, toen enkele „voorposten" van de Haarlemse jongens teruggestuurd werden, hetgeen bij „de hoofdmacht" bestaande uit ongeveer 30 jongens niet bijzonder op prijs gesteld werd. Toen de politiemannen echter drei gend op de jongens afkwamen, volgde een ongeorganiseerde vlucht, waarbij een aantal fietsers een val maakte en de politie tenslotte een fiets, enkele kledingstukken en een paar schoenen over hield Er werden met de vuist of de gummiknuppel een paar klappen uitgedeeld, waarbij bovendien zoals gebruikelijk by dergelijke opstootjes ook de verkeerden weer de klappen kregen. Alles was dus nèt echt en de heer Huysman kon zich dan ook later uit putten in het maken van verontschul digingen toen een paar ouders kwamen klagen omdat hun zoon die alleen maar een paar kennissen in Zandvoort wilde bezoeken, een flink pak slaag van de politie had gekregen. Rust weergekeerd De groep jongens, die met de tram was gekomen, werd bij de halte „De Tol" bij de Kost verlorenstraat in Zandvoort door de politie opgewacht en hardhan dig teruggestuurd. Op deezelfde plaats werd korte tijd later een groep Zand- voorters duideliik gemaakt dat zij maar beter naar nuis konden gaan. Inmiddels bleven de op sensatie be luste nieuwsgierigen in Haarlem en Zandvoort maar wachten Er deden daarbij allenei verhalen de ronde: de jongens, op glimmende bromfietsen re den knetterend heen en weer, maar meer gebeurde er niet. De politie bleef pa trouilleren tot 10 uur. Toen was alles afelopen en verdwenen de mensen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1