ONS MENU Hebt ge nog bont, doet dan mee! ZATERDAG 8 SEPTEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL pagina 3 malle gevallen Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Ook het kleinste velletje is bruikbaar ACTEUR BARRAULT ZOEKT IN PARIJS NAAR THEATER VAN DE WEEK Bij Fath tenslotte deden we nog een ander aardig ideetje op voor een ef fectrijke garnering: de tussengezette „ballon" van bont, in een zevenachtste mouw. Zowel in tailleur als japon is die garnering zeer aantrekkelijk; breitschwanz, maar ook persianer, bever, nutria kunnen ervoor dienen (V.). Hebt ge van uw bontweelde dan nog een stukje over, misschien zint U dan de bonthoes voor Uw lange paraplu J. V. Geen blauwe kaartjes meer voor de Newyorkse ondergrondse. Die zijn vervangen door andere. Waarom? De kaartjes waren gemaakt van pre cies dezelfde kwaliteit en kleur als de taartedozen van één der grote bakkerijen. Behalve lekker eten van het gebak, maakten de kopers van de dozen kaartjes voor de „un derground". De Amerikaan Farel R. Jones stond met zijn wagen achter een brand weerauto en een politieauto bij de plaats waar een grote brand woedde. Jones kreeg bevel zijn voertuig er gens anders neer te zetten, maar hij weigerde. ,Ik wacht tot het rode licht op groen springt", zei hij. Dat was aanleiding voor de sterke arm de chauffeur in de kraag te grijpen. Het rode licht zat boven op de poli- tie-auto. Mevrouw Wilma Kargard in Chicago heeft besloten haar eis tot echt scheiding in te trekken, nadat haar man had toegestemd om een maand lang ..boete" te doen. In die dertig dagen moet meneer koken, de bed den opmaken, de (vette) vaat was sen en de voorjaarsschoonmaak doen. Verder heeft hij op zich geno men de schutting in de achtertuin te herstellen en de struiken te snoeien. Mevrouw zal al die tijd in een gemakkelijke stoel zitten toe kijken. Een buiten nissige kip met neus, tan den en kin trekt thans vele bezoe kers naar Benguela. Het dier heeft nog nooit een ei gelegd en heeft een sterke minachting voor hanen. Zij heeft drie scherpe boventanden en weigert het gebruikelijke voedsel voor pluimvee tot zich te nemen. De eigenwijze lust alleen maar eten, dat haar eigenaar gebruikt. Op maat geschreven Hoe dat zij, Fresnay is tot dusverre in elk geval de enige directeur, die voor het aanstaande seizoen het weric van een onbekend toneelschrijver naar vo ren brengt en wel „Le Vbyage k Turin" van de criticus André Lang. dat'voor hem en zyn vrouw, Yvonne Prin temps, op maat geschreven werd en die de vraag te berde brengt of een echtpaar op het vijftigste jaar nog dezelfde lief de op kan brengen als in de aanvang op twintigjarige leeftijd. Vier k vijf auteurs met klinkende namen zullen eveneens weer op de markt verschijnen. Armand Salacrou annonceert maar liefst twee nieuwe titels: „Le Miroir" en „Une femme trop honnête". Jean Anouilh heeft ook weer een werk afgeleverd, een persiflage op de Franse politiek, die „Bilos ou le diner des tétes" is geheten. De niet minder suc cesvolle auteur en acteur André Rous- sin voltooide het blijspel „Le bel An tonio" over een jonggehuwde echtge noot. die zijn taak niet aankan en waarin de Roemeense actrice Elvire Popesco de vrouwelijke hoofdrol zal vervullen. Marcel Pagnol die met zijn .Judas" vorig Jaar een weinig fortuin lijke rentree op de planken maakte, zal mogelijk revanche nemen met een lief desspel dat „La belle amour" tot titel draagt. Tussen variété en toneel Marcel Achar, een andere geliefde boulevard-auteur heeft een stuk over de haat geschreven, dat „La Patate" is geheten en de Jonge Belg Felicien Marceau kondigt zijn tweede stuk aan onder de naam „l'Oeuf", het ei. Ook in de zone tussen toneel en variété is al enige activiteit te melden. De onge ëvenaarde frères Jacques gaan hun geluk in een nieuwe operette „La belle Arabelle" beproeven, een voorbeeld, dat door de „Compagnons de la chanson" wordt gevolgd met „Minnie Mous tache", alsmede in zekere zin door de jonge choreograaf Roland Petit, die nu eindelijk zijn lang verbeide plannen voor een Parjjse Broadway-revue tot uitvoering zal brengen. Projecten dus in overvloed! Het wachten is nu op de drie hamer slagen, die het startsein vormen voor het eerste bedrijf. Noodgedwongen verlegt hij arbeidsterrein naar het buitenland Toneelvrienden vorig jaar niet verwend met nieuws (Van onze correspondent in Parijs) Het Parijse toneelseizoen komt eerst in september op gang en in oktober op toeren, maar tijdens de fase van de voorbereiding waarin we nu verkeren, zijn toch al wel zoveel plannen bekend gemaakt, dat we thans al een blik in de naaste toekomst kunnen werpen. Intussen hangt er ook al een schaduw over dat aanstaande seizoen, veroor zaakt door het feit, dat een der drie vaste groepen, waarover Parijs beschikt (de Compagnie Jean-Louis Barrault-Madeleine Renaud) nog altijd geen onderdak gevonden heeft. De directrice van het Marigny- theater bij de Champs-Elysées, waar Barrault jaren heeft gespeeld, besloot einde vorig seizoen n.l. het contract niet meer te vernieuwen en wel om haar zaal aan buitenlandse en ambulante troepen ter beschikking te kunnen stellen. Barrault zoekt nu al maanden tevergeefs naar een geschikt theater en heeft dan ook besloten van de nood een deugd te maken door zijn arbeidsveld naar het buitenland te verleggen. Zo komt hij in december met zijn troep ook naar Nederland en vóór zijn komst hopen we U over de betekenis van deze grote kunstenaar nog iets te vertellen. Maar het wordt, de gigantische kos ten van een montering in aanmerking genomen, wel steeds bezwaarlijker hun activiteiten naar Fresnays beginselen te richten, en hijzelf heeft tenminste het geluk, dat hij met de opbrengst van zijn filmrollen de risico's van een mis greep voor de theaterdirecteur kan op vangen! In welk opzicht hij overigens de voetsporen drukt van Jouvet en Charles Dullin, die hun begrotingen als toneelleiders eveneens in evenwicht wisten te houden of te brengen dank zü hun persoonlijke gages in de film studio's. ACH. wat hébben we er op afgegeven Sinds 1714 is er niet zö'n koud. nat, miserabel zomertje geweest. Nu is 't afgelopen. Het regent door. Met stralen, met emmers kletst het water, althans nu ik dit schrijf. Komt er dan nooit een eind aan dat gutsen? Vitamineloos, rillerig, grauw, melancholiek drensen de men sen september in. Zelfs mijn optimistisch „sep- tembermannetje" ziet er geen heil meer in TöCH is de zon soms U móet me geloven! om de hoek komen kijken. Een collega van mij kwam bruin als koffie uit Katwijk. ..Kerel, waar heb jij dat op gedaan?" „Hèèl eenvoudig", juichte hij. „Ik heb de zon achterna gelo pen. Telkens als ze even uit schoot. zat ik er onder en door al die beetjes bij mekaar liep ik die roestige kleur op. Een kunstzon is er heus" niet aan te pas gekomen". Zo zie je: je moet de zon „opzoeken", dèn valt 't mee.... DIE arme zon Ze had 't kwaad te verdu ren. Een explosie gelijk aan die van een miljard atoombommen over een gebied dat vijf maal zo groot was als de aarde heeft U t ook gelezen? is niet voor de poes. De gevolgen hebben we nog niet eens gemerkt. Dat komt wel en is misschien voor onze kinds-kinderen bestemd (denk aan de lichtjaren!). Ook zón der explosie al zó veel regen. Waar moet dat heen? Ik zou willen weten, wie hier de hand in 't spel heeft. Experts worden wild als je ze zegt, dat misschien de atoombomproeven er achter zitten. Ik wèèt 't nog zo net niet Met dat al: we zitten ermee. En er is niemand, zelfs de hooggeleerden van de Sterre- wacht niet, die raad kan schaf fen. NU is 't dus ook met de grap op Katwijk en Noord- wijk uit De boel wordt maar opge ruimd De laatste brokstukken van de strandtenten, die door de gierende wind telkens op in storten stonden, gingen de bergplaats in, juist toen de zon even kiekeboe speelde. Ze deden hun plicht, al was *t deze zomer een halve plicht, want meestal bleven de men sen achter het raam mistroos tig naar de wild razende gol ven koekeloeren. Natuurlijk: ook d&t was mooi. Maar niet bepaald, waar om je naar een badplaats gaat. Een lekker ..badje" is er zel den aan te pas gekomen STRAKS ligt het strand verlaten Een enkeling vindt nog de moed tot wandelen. Misschien kan een late herfstzon nog iéts van het zo merse gemis vergoeden. Zielig staar ik naar buiten. De Boulevard is zo nat De lucht zo grijs. Nog éven en er valt de zoveelste plensbui.... De koffie smaakt me niet.... „Geef mij maar iets pittigs!" zeg ik tot een trieste kelner in z'n hoek. „Het had zo mooi kunnen zijn", peins ik bij de begrafe nis der badstoelen Tóch ziet m'n collega bruin. Als de koffie Hoe is 't mogelijk! FANTASIO. Vaak moet film de kasten van het toneel dekken Voor Parijs is deze gedwongen emi gratie van Barrault en de zynen in middels wel wat beschamend en in de gemeenteraad zijn er al stemmen op gegaan om hem, hoe dan ook, tenmin ste voor een deel van het seizoen toch voor Parijs te bewaren. Parijs bezit een dertigtal toneel- tJhea'ters en er worden ieder seizoen zo'n 150 stukken opgevoerd, voor een overgroot deel natuurlijk reprises. Hoe noodzakelijk het ook moge zijn, dat voor de opvoering van de klassieke meesterwerken de toneeltraditie in stand wordt gehouden, toch zijn het de nieuwe scheppingen, waardoor het belang van een seizoen wordt bepaald. Vorig jaar werden de Parijse toneel vrienden op dat stuk niet zeer venvend en daarom is het een verheugend teken, dat nu al verschillende nieuwe titels bekend werden gemaakt. De vermaarde toneelspeler, Pierre Fresnay, die men in Nederland vooral van de film kent (Monsieur Vincent, Le Défroque) heeft onlangs een boekje gepubliceerd waarin hij de opvatting verdedigt, dat een werkelijk toneelkun stenaar die naam slechts waardig is in dien hij zich in de eerste plaats in in dienst stelt van onbekende auteurs en stukken. Ik speel liever een klein rolletje in een stuk, dat desnoods helemaal geen meesterwerk is, zo schrijft Fresnay, dan een klassieke solo, die al door genera ties van acteurs tot het been is afge kloven. zeker een apart effect, indien het de lange, slanke steel van een elegant parapluutje omhult, en een klep van bever, seal of andere pels staat aller aardigst op een eenvoudige, suède of stoffen enveloppe-tas Luxe bont, zoals nertz of breit schwanz, zijn geheel in stijl met mode 1956'57. Een smal, recht sjaaltje van nertz is „je van het", wanneer het, over elkaar geslagen, de kleine hals opening van tailleur of japon opvult. Minder kostbaar kan het echter ook: bever, seal, ocelot, persianer, bibrette en zelfs fluweel en zijde hebben dezelf de functie en zijn even modern. Zo oud als de weg naar Rome en te gelijkertijd zo nieuw als dit najaar is het met bont omlegde geklede decol leté (IV). Hoog aan de voorkant, laag op de rug, en afgezet met nertz bete kent gegarandeerd effect. Onnodig te zeggen echter dat ook andere decol leté-vormen en andere bontsoorten (kort- of langharig) hun attractie kunnen hebben, of ze nu detail zijn van een fluwelen, een wollen of een zijden japon. De maandag staat voor velen zowel in het teken van „de was" als van „rest- verwerking"! De maaltijd moet op die dag niet te gecompliceerd zijn en de mogelijkheid bieden op smakelijke wijze de restanten van de vorige dag onder te brengen. Heerlijk zijn vleeskoekjes, ge maakt van vleesresten, oud brood, krui den en wat melk, maar ook het brood schoteltje (b.v. met appelmoes) is een uitkomst wanneer er veel brood van het weekeinde over is. ZONDAG Kopje bouillon met kaasrotjes; rollade, prinsessenbonen, rauw gebakken aardappelen; coupe vruchten met eiwitschuim. MAANDAG Vleeskoekjes (van rest vlees), andijvie, aardappelen; brood - schotelje met appelen. DINSDAG I Rolpens met appelmoes en aardappelpurée; flensjes. WOENSDAG t Hutspot van rauwe groenten, krabbetjes, pruimencompote. DONDERDAG Slakropjes gevuld met gehakt, aardappelen; sinaasappelvla. VRIJDAG Bakbokking met roerei, rode kool sla, aardappelpurée; appel. ZATERDAG Aardappelsla met kaas; yoghurt. Recept: Coupe vruchten met eiwit schuim. 1 kopje suiker, Vi kopje water, 2 ei witten, sap van 1 citroen, IV2—2 kop jes verse vruchten, 3 dl. room. Suiker en water tot een stroop koken. Het eiwit stijf kloppen en er steeds kloppend, de suikerstroop doormen gen. Daarna de in kleine stukje ver deelde vruchten en het citroensap er aan toevoegen. Dan de stijfgeslagen room er luchtig doormengen en het mengsel in coupes overbrengen. Gar neren met een paar vruchtjes. Recept: Bakbokking met roerei. 4 bakbokkingen, 2 eieren, 2 lepels water of bouillon, 20 g. boter, 1 thee lepel fijngehakte peterselie, iets zout. De schoongemaakte bokkingen van de huid ontdoen en in dobbelsteentjes verdelen. Deze in de koekepan even laten bakken. De eieren met het wa ter en het zout loskloppen en by de bokking doen. Van het geheel op de gewone wijze roerei maken, opdoen en bestrooien met fijngehakte peterselie. staat bijzonder chic op een eenvoudige tweed manteljapon, alsook op alle an dere simpele japonnen van moderne en ietwat elegante allure. Jacques Heim, de Parijse ontwerper die dit na jaar een zeer mooie en elegante collec tie op het tapijt bracht, doet U deze tip aan de hand. Bezit ge van het zwarte lamsbout voldoende voor een moderne, hoge hoed, (genre pot- of kozakkenmuts), dan bent ge ook met zo'n geval hyper modern en de mode als het ware voor uit, of ge nu het hele hoofddeksel of van de modellen die Fath liet zien (II). De bovenste helft van de jas is van mooie wollen stof in welke kleur dan ook; zelfs de felste, als ge daar van houdt, kunnen dienen en ge kunt zonder schromen gentiaanblauw met bruine bever of koraalrood met zwarte seal combineren. Het omgekeerde gaat natuurlijk ook, en zonder twijfel zult ge zelfs nog genoeg geslaagde combinaties kunen bedenken. Soorten als seal, bever, nutria, bibrette, ocelot en andere kortharige zijn het meest geschikt voor een dergelijke mantel. Een restantje kan altijd dienen voor de bol van een hoge stoffen of vilten hoed. Met weinig bont kunt ge op diverse manieren een mouw garneren (III). Een smal (persianer) randje om een driekwart mouw waaronder een ondermouw zichtbaar is, doet het maar wat aardig in tailleur en man teljapon. Twee randen bever, seal of ander niet-langharig bont, die door een stoffen band met knoopsluiting gescheiden zijn, vormen een even mo derne als aparte en flatteuze garne ring op een negentiende mantelmouw. Een restje kortharig bont veroorzaakt Parijs, september 1956 Hebt ge nog bont, doet dan aan de nieuwe wintermode mee. Want bont is in die mode niet alleen een weelde en een hobby, maar bovendien is het aansprakelijk voor het aantrekkelijke aspect van heel wat modellen. Als ik U was, zou ik dus meteen alle nog bruikbare pels, waarover ge maar beschikt, voor de dag halen en mobiliseren - zelfs het kleinste stukje, en ook het bontjasje dat dit jaar «toch eigen lijk niet meer mee kan". Laat het niet liggen voor de mot, want zelf hebt ge er oneindig meer aan. Beschikt ge over: Mooi, soepel bont - persianer (of bever of seal of een andere kortharige soort), laat er dan bijvoorbeeld een smalle schoudersjaal van maken (I). Zo'n nog hoogst moderne accessoire slechts een gedeelte daarvan uit vacht laat maken. Veel bont of weinig, in beide geval len is er royaal keus. Met veel (bijkans de helft van een niet meer zo mooi maar nog wel bruikbaar bontjasje) maakt ge fluks de onderste helft van een nieuwe winterjas - zo in de trant

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 13