Forumavond in Leiden De Vrijzinnig Hervormden en de Ned. Hervormde Kerk „Door elkanders invloed ondergaat men een tcederkerige verrijking(ds. Burger) Accountant vervalst boekhouding van Leidse aannemer Beurs van Amsterdam 95ste Jaargang Vrijdag 7 september 1956 Tweede blad no. 28929 In Huize „Over 't Hof" aan het Gerecht hield de afdeling Leiden van de vereniging van Vrjjz. Hervormden gisteren een drukbezochte forumavond, waarop ds. C. B. Burger uit Utrecht, ds. J. Heidinga uit Haarlem en ds. H. J. Kater uit Amsterdam naar aanleiding van gestelde vragen een uiteenzetting gaven van de huidige stand van zaken in hun kerkelqke gemeenten, waarbij verschillende problemen aan de orde kwamen. Verantwoordelijk voor het eigen geestelijk bezit Deze drie vrijzinnige predikanten heb ben in de hervormde gemeente van hun standplaats elk een z.g. „mentale" wijk, die de gehele burgerlijke gemeente omvat en waarin hun de arbeid onder de vrijzinnigen is opgedragen. Ds. W. J. H. Hubeek, voorganger van de Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den, zei in zijn inleiding, dat het be lang van „onze" Hervormde Kerk bij alle overwegingen op de voorgrond moest staan. Daarbij dienen wij ons verantwoordelijk te weten voor het eigen geestelijk bezit, dat ons door de eeuwen heen is doorgegeven. Voorts dienen wij ons bewust te zijn van de waarde van dit bezit voor de kerk. Daarbij komt, dat het van de oprichting van onze vereniging af de bedoeling is geweest de Hervormde Kerk niet in de steek te laten, aldus ds. Hubeek. Ds. Burger achtte een goede samen werking tussen recht- en vrijzinnigen in beider belang. Door elkanders invloed ondergaat ,men een wederkerige ver rijking. Ook ds. Kater was van mening, dat de reïntegratie een enorme invloed ten goede heeft. Naar aanleiding van vra gen van organisatorische aard bleek o.m. dat de vrijzinnige predikanten in Haarlem, Amsterdam en Utrecht ook preekbeurten in de wijkkerken vervul len, waartegenover orthodoxe predikan ten ook wel voorgaan in de bij de Vrij zinnig Hervormden in gebruik zijnde kerken. Bij het ter sprake komen van de Kerkorde en het begrip „Kerk" hierin, herinnerde ds. Heidinga aan de typeren de onderscheiding van prof. Kraèmer in „hotelkerk" en „gezinskerk". In de „ge- zinskerk" krijgt de Kerk van Christus, uitgaande van de gedachte van Paulus, gestalte rond de Avondmaalstafel. Eerste Leidse E.H.B.O.-brigade In „Het Gulden Vlies" vond de diplo ma-uitreiking plaats van de Eerste Leidse E.H.B.O.-brigade. De voorzitter opende met een woord van welkom tot alle aanwezigen. Het verheugde spreker, dat aan een zeer groot aantal cursisten het E.H.B.O.-di- ploma kon worden uitgereikt. Vervolgens feliciteerde dokter H. J. M. Kortmann de sursisten met 't behaalde succes en sprak de wens uit. dat dit succes zal blijven voortbestaan door steeds de vervolgcursussen te blijven volgen, waardoor een volledige paraat heid wordt verkregen. Hierna vertoonde hij een interessante film over Frankrijk, waarbij hij een uiteenzetting gaf over het leven van de bevolking en de bouwstijlen uit de 15de eeuw. Na de pauze overhandigde de voorzit- zitter de diploma's aan de geslaagden, t.w. aan de dames A. van Alphen, L. v. d. Bos, A. van Brakel, C. Goudsmit, J. Hoeken, v. OosterrijkDreef. J. Otten, L. v. d. Reyden, J. van Schravendijk, C. Schneiders, S. Vlaardingerbroek, mevr. v. d. Reyden (Oegstgeest), en aan de heren L. de Bolster, L. v. d. Berg, Ch. Bosch, H. v. d. Broek, A. Bergers, J. Gouwentak, D Houten, P. de Jager, E. Kwaak, E. v. d. Kraan, H. Klom, M. Kriek, J. Labruyère, N. v. Leeuwen. B. Mark. G. Meuldijk, N. Otto, H. Pola- nen, G. Plomp, K. de Regt, I. Riinsbur- ger. J. v. d. Reyden, L. v. d. Voet. M. Verlind, v. d. Heyden, A. van Winkel, L. de Wit. H. Zitman, P. Hiep, J. Rigter en J. Rietkerken. DE SYNODALE OPROEP. In verband met het feit, dat de Syno dale Oproep tot bezinning inzake Nieuw Guinea deze maand in de classicale vergadering van Leiden behandeld zal worden, wordt donderdagavond in het Wijkgebouw Levendaal een buitenge wone vergadering van ambtsdragers der Leidse Hervormde Gemeente gehouden. Dr. K. E. H. Oppenheimer zal in deze bijeenkomst een korte inleiding hou den over het recht der kerk om zich te richten tot overheid en volk. Mr. S. C. Graaf van Ranawijck, één der secreta rissen van de Raad voor de Zending zal de Oproep tot bezinning nader toe lichten en prof. dr. J. Prins, ouderling te Leiden, heeft zich bereid verklaard zijn bezwaren en die van anderen tegen deze Oproep onder woorden te brengen. GOUDEN BRUIDSPAAR. Woensdag is het een halve eeuw ge leden, dat de heer J. J. den Os enmej. M. E. Groeneveld, thans wonende in de Julianastraat 73, in de echt werden verbonden. De bruidegom, die evenals zijn echtgenote 72 jaar is, was ruim 38 jaar dekenwever bij de voormalige dekenfabriek van de firma Zuurdeeg, indertijd gevestigd aan de Oude Singel. Voordien is hij nog geruime tijd werk zaam geweest bij de steenfabriek Ouderzorg te Leiderdorp. Uit dit hu welijk werden acht kinderen geboren, terwijl de verdere nakomelingschap van dit gouden echtpaar bestaat uit 34 kleinkinderen en zes achterkleinkinde ren. Onze stadgenoten, de heren J. Splinter en R. R. J. van Straten slaag den voor het diploma architect H.B.O. In een levende kerkzuilen altijd modaliteiten zijn Ds. Kater antwoordde op een gestelde vraag, dat de modaliteiten (het nieuwe woord voor „richtingen") niet tot uiting komen in de Kerkorde. In een levende Kerk zullen er altijd modaliteiten zijn. Wij zijn samen op weg naar een nieuwe toekomst, waarvan niemand weet hoe die er uit zal zien. Het is van belang, dat de Kerk geestelijk in beweging blijft en niet statisch wordt. Ds. Hubeek zei in zijn slotwoord er van overtuigd te zijn. dat de verschillen tussen rechtzinnigen en vrijzinnigen nimmer zullen verdwijnen. Gelukkig niet, want dat zou een versmalling van basis betekenen, waardoor onze Kerk niet meer als volkskerk zou kunnen functioneren. Trouwens ook in het ver leden zijn er altijd vrijzinnige gedachten geweest. Spreker zag dan ook geen ge vaar, dat de vrijzinnigheid louter door de dynamiek uit de Kerk zou verdwij nen. Dit zou alleen het geval zijn, wan eer het vrijzinnig geloofsbezit niet ge worteld stond in Gods eeuwige waarheid. Veertig jaar „Jahn" HERDENKINGSGBLJEENKOMST IN DE ZUIDERKERK. Ter gelegenheid van het veer tig-jarig bestaan, van de chr. gymnastiekvereni ging „Jahn" wordt a.s. woensdagavond in de Zuiderkerk aan de Lammenschans- weg een herdenkingsbijeenkomst gehou den. Ds. P. W. Spruyt, hervormd pre dikant te Amsterdam en dr. F. H. von Meyenfeldt, geref. predikant alhier, zul len in deze samenkomst het woord voe ren. M. van Hilten 25 jaar bij de Politie Het perceel Koninginnelaan 37 stond gisteren onder .sterke politionele bewa king". Nadat de Commissaris van Poli tie, de heer J. Dreeuws en de hoofdin specteur, de heer D. W. van der Wal zich hier reeds in de ochtenduren van de situatie op de hoogte hadden gesteld, verschenen in de middag tal van inspec teurs en leden van het korps vóór en in de woning van „verdachte". Het was alles echter even goed bedoeld: de heer M. van Hilten, in de loop der jaren uit gegroeid tot een zeer verdienstelijk re chercheur van politie, herdacht deze dag het feit, dat hij voor 25 jaar zijn intrede deel in het Leidse korps. Een gelegenheid, die ook de oud-Commissa ris van Politie, de heer R. J. Meyer, aan greep om van zijn waardering voor de persoon en het werk van de jubilaris te getuigen. De heer J. C. Hofstede, hoofdnspec- teur van poltie en de directe chef van de heer Van Hilten, had eveneens vele goede woorden voor de prettige samen' werking en de nauwgezette plichtsver vulling van de jubilaris.Op diens ver diensten op organisatorisch terrein liet de heer Beens, voorzitter van de afde ling Leiden van de Bond van Chr. Po- litie-Ambtenaren, het licht vallen. In dit verband herinnerde spreker aan de vele activiteiten van de heer Van Hilten in het kader van het C.N.V.-werk en het fonds „Draagt Elkanders Lasten". Ook buiten de ambtelijke en organisa torische kring bestond grote belangstel ling voor dit jubileum. Zo kwamen de heren J. Roorda en J. Wssel de felicita ties aanbieden van de Vereniging voor Chr. Fröbelscholen, ds. G. F. Hajer, na mens de wjjkraad van de Geref. Kerk, van welke raad de jubilaris ouderling is, en voorts vele vrienden en bekenden van de familie Van Hilten. Vele ge schenken werden aangeboden. KATWIJKSE CHAUFFEUR WEER OP VRIJE VOETEN De 36-jarige Katwijkse zandrijder, die sinds 17 augustus in voorlopige hechte nis was gesteld, terzake van de vecht partij op een zandlosDlaats te Leiden, is gisteren bij beschikking van het Ge rechtshof te 's-Graven'hage in vrijheid gesteld. Op 17 augustus was een vechtpartij ontstaan tussen de Katwijker en twee arbeiders op de losplaats. Eerstgenoem de heeft daarbij met een panschop enige klappen uitgedeeld, waardoor de arbei der G. Griekspoor werd getroffen. Deze viel in het water en is zondag aan de gevolgen overleden. De chauffeur was tegen het bevel tot gevangenhouding In beroep gekomen bij het Gerechtshof. Deed ook valse belasting aangifte De Officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank heeft gistermiddag een jaar gevangenisstraf geëist tegen een Haagse accountant, die ter zitting bekende, dat 'hij in 1953 voor een cliënt valse boekin gen in diens kasboek, alsmede valise be lastingaangiften heeft gedaan. De Cliënt, een Leidse aannemer, die mede terecht stond, heeft daardoor f. 20.000.te wei nig aan inkomstenbelasting betaald. Te gen de aannemer eiste de Officier van Justitie wegens 't doen van valse belas tingaangifte een half jaar gevangenis straf. de aannemer ontkende ter zitting geweten te hebben, dat de aangifte vals was geweest. f. 58.000.— WAS „VERDWENEN" Ter zitting bleek, dat de accountant in totaal f.58.000aan inkomsten van zijn cliënt uit diens kasboek heeft laten verdwijnen. Toen de fiscale recherche de zaak in onderzoek nam, liet de accoun tant, in overleg met de aannemer, tal rijke bewijsmiddelen (documenten e.d.) eveneens verdwijnen, door ze in de kachel te verbanden. De accountant verdedigde zijn fraudu leuze beleid met de stelling, dat zijn cliënt het jaar daarvoor, in 1952, ruim 20.000 gulden te veel aan belasting heeft betaald, doordat zijn toenmalige boek houder allerlei uitgaven vergeten had te boeken. Deze teveel betaalde belasting was niet terugvorderbaar en het doen van een valse belastingaangifte leek de ac countant de enige manier om de zaak weer „in het reine" te brengen. Zijn verdediger, mr. W. van der Meij, wees erop, dat de accountant, sedert hij in 1941 ten onrechte wegens verduiste ring is veroordeeld, meer waarde hecht aan rechtvaardigheid dan aan recht. Ui teraard een onjuist, maar gezien de per soonlijke omstandigheden van de ac countant, begrijpelijk standpunt. Bovendien achtte de verdediger het doen van valse aangifte op juridische gronden niet bewezen, omdat naar zijn mening het bewuste aangiftebiljet on geldig was geweest. De Leidse aannemer ontkende op het moment, dat de aangifte werd gedaan, geweten te hebben, dat zij vals was. Dat was hem later tijdens het onderzoek pas gebleken. De getuige in deze zaak, een fiscaal opsporingsambtenaar, verklaarde echter,.dat de aannemer tegenover hem herhaaldelijk een volledige bekentenis had afgelegd. Hij had zelfs nog als ar gument voor de valse boekingen in het kasboek aangevoerd, dat hij f. 50.000 aan „zwarte lonen" voor straatmakers had uitgegeven, welke hij niet had kun nen boeken. „Ik bekende alleen maar om weer vrij te komen uit het voorarrest", verklaarde verdachte hierop. Zijn verdediger, mr. Gerritsen wees erop, dat verdachten maar al te vaak alleen maar bekennen om vrij te komen. Pleiter achtte onvoldoende bewezen, dat er bij zijn cliënt opzet in het spel was geweest. Uitspraak 20 september. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Elisabeth Johanna, dr van J. J. Hamaker en S. v. d Plas; Frederika Eke. dr van F. Meinema ei^ A. Hiemstra; Hendrika Jo hanna Maria, dr van J. J. A. Lek en M. J. van Egmond; Marinus Francinus Johannes zn van H. Backer en H. M. Cool; Lamber- dina Jantje, dr van H. van Leeuwen en L. J. Geertman; Jacoba Petronella, dr van N. v. Duijvenboden en A. Groenendijk. GETROUWD: W. J. van Rooijen en C. Wetselaar. OVERLEDEN: G. H. A. M. Langezaal, zn, 11 mnd. LEIDERDORP OPENING TROEPHUIS. Zaterdag 15 september a.s. zal de officiële opening plaats hebben van het nieuwe troephuis van de plaatselijke padvinderij. COLLECTE. Morgen wordt ook in onze gemeente de jaarlijkse collecte t.b.v. de kanker bestrijding gehouden. WARMOND LAATSTE ZOMERCONCERT Zondagavond a.s. zal dë R.-K. Har monie „St. Matthias" om 8.30 uur het vierde en laatste zomerconcert in de gemeentelijke muziektent geven. Warmonds Fanfare zal morgen avond om 6.15 uur een rondgang door de gemeente maken en niet om 8.15 uur zoals wij in ons Blad van gisteren heb ben gemeld. WASSENAAR Jaarvergadering oud-leerlingen landbouwonderwijs In Huize Den Deyl werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de Vereniging van Oud-Leerlingen van Landbouwonderwysinrichtingen, Was senaar, Voorschoten en Omstreken. De voorzitter, de heer S. de Jong. wees er in zijn openingswoord o.a. op, dat er in de komende winter in verband met de slechte zomer degelijk moet worden gelet op de voeding van het vee. Een aanvulling vitamines is zeker nodig. In het jaarverslag van de secretaris stond vermeld, dat over het afgelopen verenigingsjaar niet te klagen was en dat het komende eenzelfde verloop zal hebben als de leden weer allemaal meedoen, zich boeren tonen, die zichzelf willen ontwikkelen. Het verslag van de penningmeester vermeldde een batig saldo in kas van f46.05. Als bestuursleden werden herkozen de heren S. de Jong en C. van Schie, ter wijl in de plaats van de heer J. Ooster- veer in fuctie van vice-voorzitter werd gekozen de heer A. van Leeuwen. Besproken werd het houden van cur sussen in machinaal melken, enige les sen in het beoordelen en toiletteren van rundvee en in machinisatie. Over laatst genoemde cursus zal in de oktober vergadering worden beslist. Op het winterprogramma werden ge plaatst lezingen over mechanisatie in het weidebedrijf en varkenshouderij met film, een forumavond en een spe ciale filmavond over rundvee. Voorts werd nog gesproken over een gecombi neerde vergadering met bedrijfsvoorlich ting en een debatavond of -morgen over onderwerpen het bedrijf betreffende, waarvoor veel werd gevoeld. Besloten werd tot een excursie naar de N.V. Twijnstra te Maarssen op de laatste woensdag van november. De jongveekeuring gaat door en zal in ok tober plaats hebben. Bij de rondvraag dankte de voorzitter de heer Oosterling voor het door hem voor de vereniging gedane werk, waarna hij de vergadering sloot. Wegens het slechte weer kon <ie openlucht-dansavond van de buurtver eniging Oostdorp en Omgeving op j.l. 25 augustus niet doorgaan. De avond zal nu plaats hebben op zaterdag 8 sep tember, als bekend op de speelplaats aan de St. Willibrordusstraat. Floraiiatentoonstelling Wij hebben een zeer slechte zomer achter de rug en als gevolg daarvan kon worden verwacht, dat de kwaliteit van de door jong en oud ingezonden planten op de gisteren gehouden Flo raliatentoonstelling te wensen zou over laten. Zulks bleek evenwel geenszins het geval te zijn. Wel waren er iets minder planten dan vorig jaar, maar het aan tal was toch ruim voldoende om er de foyer van het Verenigingsgebouw mee te vullen. Het schoolvaantje werd deze keer toe gekend aan de Chr. lagere school aan de Herenweg. De hoofdprijzen kinderen werden toe gekend als volgt: Fuchsia: 1. Roelof Veldman, 2. Laurent Stokvis, 3. Carla v. Beelen; Agaratum: 1. Carla van der Wouden, 2. Marianna van der Ploeg, 3. Ina van Veen; Afrikaan: 1. Margriet Dijkstra, 2. Arnold van der Ploeg. 3. Li- dy Verhagen. Voor de ouderen was de uitslag: Ster van Bethlehem wit: 1. mej. W. Hooge- Grote Nazi-invloed in het Argentijnse leger De Argentjjnse generaal Gonzalez heeft op een bijeenkomst van de „Club van het leger" in Buenos Aires ver klaard, dat „het Argentijnse leger be heerst wordt door de invloed van Na zi's". Hij zei, dat de Argentijnse mili taire academies, waarop Duitse leraren de boventoon voeren, verantwoordelijk zijn voor de totalitaire achtergrond van het leger. Gonzalez nam het op voor nauwkeu rige „zifting" van de leraren, opdat slechts echte democraten tot de mili taire academies worden toegelaten. Hij wilde ook, dat Argentijnse officieren niet meer voor verdere studie naar tota litaire staten worden uitgezonden. Volgens hem moeten alle militaire attaché's in totalitaire landen terugge roepen en de piilitaire staven in demo cratische landen uitgebreid worden. In vele verantwoordelijke kringen vreest men op het ogenblik voor een staats greep van nationalistische groepen van het leger. Radio-Meskou zendt kritiek uit op eigen programma's Het communistische blad „Prawda" heeft kritiek geoefend op Radio-Moskou wegens zijn „eentonige en weinig inte ressante programma's". Het opmerke lijke is, dat Radio-Moskou deze kritiek vandaag, vrijdag, in een uitzending heeft laten voorlezen. In het artikel wordt gezegd, dat „het dringend noodzakelijk is de kwaliteit van de programma's, de organisatie en de technische uitrusting van Radio- Moskou te verbeteren. Snelheid, be knopte en duidelijke berichtgeving wor den zelden aangetroffen bij Radio- Moskou." Er ziin te weinig bekwame commentators, die de kunst verstaan op een duidelijke en aantrekkelijke manier te spreken over onderwerpen die nuttig, interessant en actueel zijn, De radio toont te weinig belangstelling voor de propaganda van de „nieuwe dingen" in de Sovjet-Unie". Wat betreft de artistieke program ma's merkt het blad op, dat „men in de loop van vele jaren elke dag opnieuw dezelfde personen kan horen zingen". Tenslotte oefent het artikel kritiek op de tijdsindeling van de uitzendingen: „Sommige interessante programma's worden uitgezonden als iedereen aan het werk is, maar de programma's op zaterdag en zondag krijgen niet genoeg aandacht." Buitenman van f 3200 beroofd NA EEN AVONDJE OP DE ZEEDIJK. Een schipper uit Gelderland, die 's avonds in een café op de Amster damse Zeedijk kennis maakte met een schoenmaker en diens vrouw is later op de avond in de woning van het echtpaar aan de le Jan van der Heij- denstraat beroofd van zijn portefeuille met f. 3.200. De politie heeft de vol gende morgen de schoenmaker aange houden, die toen nog ca. f. 1.900 op zak had, ook de vrouw is gearresteerd. In het café werd meer dan een glaasje gedronken en daarna ging de schipper met zijn nieuwe kennissen naar hun woning. De schipper viel hier in slaap en toen hij wakker werd waren de man en de vrouw aan het ruzie maken. De schoenmaker stond met een mes in zijn hand tegenover de vrouw en verdween korte tijd later. De schipper, bemerkend dat hij bestolen was, verdween ijlings en ging naar de politie. Hij wist eohter niet precies in welk huis hij was ge weest. Aan de hand van een foto van de schoenmaker die een zeer goede bekende van de politie is herkende hij de man eohter De schoenmaker ontkent, doöh zijn vrouw heeft alles aan de recherche verteld. Bondsraad A.B.V.A. teleurgesteld De Bondsraad van de Algemene Bond van Ambtenaren (A.B.V.A.) heeft in een te Den Haag gehouden vergadering zijn ernstige teleurstel ling uitgesproken over de datum van ingang voor de salarisverhoging van 6%, welke voor het Rijkspersoneel is vastgesteld op 1 september 1956. Het bevreemdde de Bondsraad zeer, aldus een na afloop verstrekt communiqué, dat de regering de eenstemmige me ning^ van het georganiseerd overleg op dit punt heeft genegeerd. In zijn vergadering bracht de Bonds raad voorts een advies uit over het door de bond in te nemen standpunt ten aanzien van de salarisvoorstellen voor de hogere amtenaren en besprak hij de te treffen pensioenmaatregelen in verband met de invoering van de al gemene ouderdomsvoorziening per 1 januari 1957. Het is erg moeilijk een sparring- partnerte vinden voor de kangeroe van een circus uit Hamburg, die FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Beversenv. d. Plas, z., 's-Gravenhage; Rutgers—Middelberg, d., Amsterdam; R. M. Huber—Spanier d„ Amsterdam. Getrouwd: ds. A. M. Arntzenius en mr. C. Saacke. Amsterdam; W. Meijer en M. J. P. Stoppelenburg. Slikkerveer; K. Oosterman en G. Wiegman, Coven try; mr. P. R. Mees en E. C. Korten - bout van der Sluijs, Almelo; ir. D. R. A. Stapel en D. K. Chardon, Vlaar- dingen. Overleden: I. Borghart—Mittendorf, vr., Rotterdam; H. J. Vloodorp, m. 55 j., Arnhem; J, H. Uden Masman, vr. 81 j., Diepenveen Dennenhoek; F. G. S. Ha mers, m. 65 j.. Abcoude; H. C .S. Bo venkerk, vr. 84 j., 's-Gravenhage; P. G. AlberdingJager, vr. 41 j., Zwanenburg. veen, 2. mevr. G. de Geus, 3. de heer A. van Delft; Ster van Bethlehem blauw: 1. mevr. De Geus. 2. mevr. M. Zeedijk, 3. de heer v. Delft; Geranium: 1. mevr. De Geus, 2. mevr. v. d. Lelij, 3. mevr. v. d. Ploeg; Calceolana: 1. mevr. v. d. Ploeg, 2. mevr. Gussekloo, 3. mevr. De Geus. Ingevolge bovenstaande keuring viel de wisselbeker ten deel aan mevr. De Geus. De prijzen werden uitgereikt door de voorzitter, de heer R. A. J. van den Berg, waarbij hij o.a. nog eens de aan dacht vestigde op het eigenlijke doel der vereniging: het de jeugd bijbrengen van liefde voor planten en bloemen. Van hun belangstelling getuigden door een bezoek aan de tentoonstelling bur gemeester S. baron van Wijnbergen en de wethouders mr. dr. J. Hazenberg en K. Huibregtse. Bezoek Indonesische industrieëlen WEDERZIJDSE HARTELIJKE SFEER Tijdens haar verblijf in ons land heeft de Indonesische industriële missie op ruime schaal contact verkregen met officiële en zakenkringen, aldus een ge zamenlijk communique van de missie en het Centraal Orgaan voor de econo mische betrekkingen met het buitenland. Het contact met het Nederlandse be drijfsleven werd in hoofdzaak gelegd tijdens druk bezochte bijeenkomsten in het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam en aan boord van de Willem Ruys in de haven van Rotter dam, zomede tijdens een afscheidsrecep tie. aangeboden door de Indonesische Kamer van Koophandel voor Europa. De missie werd van deskundige Neder landse zijde voorgelicht omtrent de in Nederland met industrialisatie opgedane ervaringen. Door bezoeken aan verschil lende Nederlandse bedrijven werd de missie bovendien in de gelegenheid ge steld zich enig inzicht te verschaffen omtrent de stand van de industriële ontwikkeling in ons land. De bijeenkomsten werden geken merkt door een hartelijke sfeer van we derzijds begrip en de wens om vóór alles te streven naar hetgeen onze landen als een gemeenschappelijk belang ver enigt. t.w. versterking en uitbreiding van de wederzijdse economische betrek kingen, tot heil van Indonesië en Ne derland beide, aldus het gezamenlijke communiqué. Hoge boefes geëist tegen artsen (Speciale berichtgeving) Mr. F. Wüstenberg, ambtenaar van het O.M. bij het Kantongerecht Utrecht, heeft tegen een Utrechtse huisarts een geldboete van f. 1000. subsidiair een maand hechtenis geëist en tegen een Rotterdamse tandarts f. 500 boete, sub sidiair één maand hechtenis. Zij werden ervan beschuldigd verbonden te zijn aan een tand-technisch instituut te Utrecht zonder te beschikken over de hiertoe vereiste goedkeuring van de Inspecteur voor de Volksgezondheid. Uitspraak over 14 dagen. weldra in de ring zal uitkomen tegen een paar clowns. Zijn op- passer heeft daarom die taak maar op zich genomen. De foto toont een „trainingsrondje", waarbij blijk baar het voetenwerk bijzonder be langrijk Is. BEURSOVERZICHT Gedrukt in verband met Suez Amsterdam, 7 september Slechts twee dagen heeft de beurs van een vriendelijke stemming blijk gegeven, vanmiddag ging het weer de beneden waartse richting in. De politieke ont wikkeling met name de situatie rond het Suezkanaal blijft domineren. Nu er sprake is dat de conferentie van Cairo mislukt is, daalden de koersen reeds in het telefonisch ochtendverkeer. De be richten dat de onderhandelingen mor gen worden voortgezet hadden vrijwel geen enkele invloed. Ook vanmiddag was de stemming gedrukt. Kon. Olie daalde van 806% tot 790, Unilever kwam weer beneden de 4 x pariprijs en verliet de markt op 393, hetgeen een verlies van 10 punten betekent. Philips en Aku moesten circa 3 punten prijsgeven. 'Ook elders had de handel een luste loos verloop en vertoonden de meeste fondsen een daling. Op de Scheepvaart sector kwam Holland-Amerika Lijn van 198 op 195. De overige soorten 1 a 2 pun ten lager. De Cultuurfondsen moesten een deel van de gisteren behaalde win sten afstaan, Van de tabaksmaatscha- pijen werd Senembah af en toe in open hoek verhandeld, waarbij de koers circa 3 punten daalde. Guldensbeleggingen stil maar ruim prijshoudend. Vandaag staat de inschrijving open op de 4y4% lening ten laste van de provincie Gel derland. Het aangeboden bedrag is slechts 1 miljoen gulden groot. Er be stond behoorlijke belangstelling, zodat deze lening waarschijnlijk wel geheel voltekend zal worden. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 7 september. Londen 10.64y4—-10.64%; New York 3.827/a 3.83V8; Montreal 3.90fg—3.91 AParijs 1.0837%—1.08471/2Brussel 7*64 7.647/s; Frankfurt 91.02—91.07; Zurich 87.19%—87.241/2; Zürich (vr. frs) 89.34% —89.39%; Stockholm 73.8473.89%; Kopenhagen 54.98—55.03; Oslo 53.18^- 53.23; Milaan 61.05%—61.10%. Vrijdag 7 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 94% B 94% Grootboek obl89 Ned. '51 3% 93% B 92% Ned. '53 (3%) 92% 88 Ned. '48 3% 88% 88 Ned. '54 3% 88 88% Ned. '55 3% 88% 89% Ned. '55 II 3% 89% 90% Ned. '47 3% 390^ Dollarlng '47 3 94^ qoi/ Ned. '56 3% 92A Investeringscert. 3 93% 93% Ned. 62-64 3 93A 93A Indië *37 A 3 92% B 92% Grootboek '46 3 89 89 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 55% 55 Nat. Handelsbank 120 120 Ned. Handelmij188% 189% A.K.U254% 2507s Philips 284% 280% Unilever 403% 394% Wilton Feyenoord 319% 318% Biliton 2de r239 Kon. Olie f.50.384 Kon. Olie 806% 790 Amst. Rubber 83% 81% Holl. Amer l«n 197% 194 Kon. Ned Stoomb. 171% 170% Ned. Scheepv. Unie 175% 174% H.V_A110 106 Java Cult64 61 Deli Mij. 114% 114% Senembah77% 76% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 93 93 Den Haag 1937 1 3.. 90% Lelden 1947 96% R'dam *37 I m 3% 93% 93% (ndustr. Obligaties Philips Dollarlng 96 95 Premieleningen A'dam *51 2% 115 115% Eindhoven '54 2% 96% 95% Enschede '54 2% 95% 95% Den Haag '5112%.. 107% 106 L idem n 2% 106 105% R'dam '52 I 2%110 107% Idem n 2% 106% 106 Utrecht '53 2% 102 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 244% 244% Rotterd. Bank 210% 210% Twentsche Bank221% 220 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr 222 218 Kon. Ned. Grofsm 115 115 Rott. Droogd. Mij 615 615% Tieleman en Dros 12% Handelsondernemingen Borsumij. cv A f 1000 91% 87 exd. Internatio110% 109% Diversen Albert Heyn283 282% Ned. M. Walv. Vrt. 68% Spoorwegen Dell Spoorw MIJ. 21% 21% Amerik. fondsen Anaconda 8411 84 Shell Oil Cy96% 97% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 6/9 Holl Constructie 424 424 Ing bur v Bouwnljv -b Int Kunststof! uad 52% 54 Kon. Ned Edelmet 71 66 Pref. w.a. idem 70% Textiel Gebr v Wijk 77GB 7*GB Leidsche Wolspinn 356 331 Ned Electrolasm 355G' Sikkens Lakfabr '53 515GB 516 Ver Touwfahrieken 178 V2 178 Werniak's Betonm 96% 97 y4

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3