verstopping BAR Bonn tracht gesprek over Duitse hereniging op gang te hrengen Amerikaanse troepen beschermen negerleerlingen in Sturgis Medisch rapport over Ambonezen kamp „Lunteren*' en Heijthuijsen Met een enkel woord In den Vergulden Turk Agenda VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1956 Ambassadeur Haas overhandigt nota aan het Kremlindemilitarisering van een neutrale zone in Midden-Europa (Van onze correspondent in West-Duitsland) Heden, vrqdag, zon de Westduitse ambassadeur, dr. Haas, in het Kremlin de reeds lange tijd geleden aangekondigde nota over het vraagstuk der Duitse her eniging overhandigen. Hiermede neemt de Bondsregering het initiatief tot een poging om het gestokte gesprek tussen de Grote Vier over dit probleem, waarin de Russen tot dusverre hardnekkig afwijzend zijn gebleven, weer op gang te brengen. Dat is dan ook de reden, waarom de nota in eerste instantie recht streeks tot het Kremlin wordt gericht, dat in Duitse ogen de oorzaak is van de moeilijkheden, die een oplossing van deze kwestie in de weg staan en van de omstandigheid, dat er in de richting van deze oplossing nog hoegenaamd geen vordering is gemaakt, De Westelijke Grote Drie ontvangen slechts een afschrift van de nota met een begeleidend schrijven. Russisch antwoord wordt met spanning verwacht Nieuwe gezichtspunten bevat de nota, welker inhoud uiteraard geheim is, naar het schijnt niet. De poging van de Bondsregering om het gesprek over de hereniging van Duitsland opnieuw te ac tiveren. schijnt terug te grijpen op het voorstel, dat de Britse premier Sir An thony Eden medio vorig jaar op de con ferentie van Genève heeft gedaan. Edens voorstel hield de demilitarise- ring in van een neutrale zone in Mid den-Europa, ten westen en oosten van de Oder/Neisse linie, de na-oorlogse door Bonn evenwel nimmer erkende grens tussen Duitsland en Polen. In ruil daarvoor zouden de Russen dan moeten toestemmen in hereniging van Duitsland op basis van vrqe verkie zingen in de beide delen van het land en in de vrijheid van de te vormen Duitse regering en parlement om te be slissen of en zo ja welke bondgenoot schappen zij zouden willen aangaan. De grenzen van de voorgestelde gede militariseerde zone zouden ver ten oos ten van de Oder/Neisse linie (dus in Po len) moeten liggen en ten westen daar van niet mogen reiken tot het grondge bied van de Bondsrepubliek. Tegenover dergelijke voorstellen heeft de Sovjetrussische regering in het re cente verleden meermalen een afwijzen de houding aangenomen. De inhoud van de nota, welke waarschijnlijk hedenmid dag zou worden gepubliceerd, wordt in Bonn met spanning tegemoet gezien. Intussen heeft ambassadeur Haas woensdag nogmaals een Westduitse pro testnota overhandigd in de kwestie van de circa 250 Duitse technici, die in Soe- ehoem (aan de kust van de Zwarte Zee) door de Russen worden vastgehouden en niet mogen repatriëren, omdat de Rus sen slechts van enkelen hunner het Duitse staatsburgerschap erkennen. De Russen hebben Westduitse diplomaten in Moskou geweigerd met deze Duitse Ook hogere rangen voor oud S.S.-ers in Westduits leger Voormalige officieren van de Waffen- SS tot en met een rang, die overeenkomt met die van luitenant-kolonel kunnen thans toetreden tot het nieuwe West duitse leger, aldus een besluit van de commissie in Bonn, die de keuze van (hoge off icieren voor het Westduitse leger controleert. Zij mogen echter geen mis daden of vergrijpen tegen de menselijk heid hebben begaan. Tot heden konden voormalige leden van de Waffen-SS slechts als soldaat ditenst nemen in het nieuwe Westduitse leger. Volgens dit besluit zullen oud-kolonels en generaals van de Waffen-SS niet in het Westduitse leger opgenomen kun nen worden. technici - die na de oorlog voor de Rus sen werkten, maar wier contracten thans zijn afgelopen - contact op te ne men over de details hunner repatriëring. De Westduitse regering spreekt in haar nieuwste nota van ..een ernstige schen ding van een principiële volkenrechter- lijke opvatting van de conciliaire rech ten en van de afspraken, die in septem ber van het vorig jaar tussen Bondskan selier dr. Adenauer en premier Boelga- nin werden gemaakt". Zij eist. dat in het standpunt der Sovjetrussische rege ring verandering wordt gebracht. Ambassadeur Haas zal na overhandi ging van de nota over Duitslands her eniging nog ongeveer drie weken in Moskou blijven, in afwachting van een eventueel Sovjetrussisch antwoord daar op. Dan zal de ambassadeur een lang durig verlof nemen. Dit heeft in Bonn opnieuw voedsel gegeven aan de ge ruchten. dat de ambassadeurspost in Moskou onbezet zal blijven tot de Rus sen een opvolger hebben benoemd voor hun ambassadeur in Bonn, Valerian Zo- rin. Kranslegging te Parijs DOOR NEDERLANDSE EX-GEDEPORTEERDEN. (Van onze correspondent te Parijs) Een groep voormalige Nederlandse politieke gedeporteerden en oud-krijgs gevangenen brengt thans een bezoek aan Parijs. Gistermorgen deponeerde de deputatie, die uit 90 leden bestaat, een krans bij de onbekende soldaat. Bij die gelegenheid heeft een der leiders van de groep, de heer Huisman, gezegd dat hij en zijn kameraden een vijfdaagse reis door Frankrijk niet wilden besluiten zonder een symbolisch saluut te bren gen aan Fransen, die dezelfde verschrik kingen hebben gekend als zij. Onze landgenoten zijn ook nog in het Parijse stadhuis ontvangen, waarbij zij door de heren Turpin, vice-president van de gemeenteraad en Pouzet, secre taris-generaal van de prefectuur, die beiden ook de Duitse concentratiekam pen uit eigen ondervinding hebben ge kend, werden toegesproken. Als Neder landse woordvoerder fungeerde de heer Degois, directeur-generaal van de douane aan het Ministerie van Financiën in Den Haag, die tevens secretaris-generaal is van de Internationale Federatie van ge deporteerden. flngez Med -Adv.) Geef de strijd niet op tegen DIT IS de manier om verstopping: te over winnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het tollet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Lever- pilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvigheid af. u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, oververmoeid heid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVER PILLETJES - f 1.20 per flacon. Leger zal zo lang blijven als nodig is", zegt gouverneur van Kentucky, Chandler De gouverneur van de Amerikaanse staat Kentucky, Chandler, heeft don derdag de vijfduizend inwoners van Sturgis er voor gewaarschuwd, dat gewa pende troepen in het stadje zullen blüven „zo lang als nodig is" om de relle tjes naar aanleiding van de opheffing van de rassenscheiding op de Ameri kaanse scholen de kop in te drukken. Gisteren hebben gewapende troepen de negerkinderen, die in Sturgis bij de opening van het nieuwe schooljaar naar school gingen, met gevelde bajonet beschermd tegen een dreigende menigte blanken De soldaten grepen in, toen een aantal blanken trachtte de jongens te mishan delen. Op de punt van de bajonet werd de menigte teruggedreven. Nadat de negerkinderen de school waren binnengegaan, omsingelden de militairen de school, terwijl er pantserwagens voor het gebouw werden opgesteld. Ongeveer duizend inwoners van Sturgis hebben donderdag in het stadspark geluisterd naar redevoeringen van voorstanders van rassenscheiding uit Louisville, de grootste stad van Kentucky. Zij juichten de sprekers toe. Vrees voor ondervoeding; behuizing Vuglit is in hygiënisch opzicht ontoelaatbaar Op verzoek van de Stichting „Door de eeuwen Trouw" hebben dokter W. A. Roessingh, dr. A. H. Wiebenga, internist en mej. H. A. Kenter, diëtiste (allen uit Eindhoven) een onderzoek ingesteld naar de medische en sociaal- medische toestanden en enige nauw daaraan verbonden facetten in het Ambo- nese woonoord .Lunetten" te Vught (2.500 bewoners) en het strafkamp te Heijt huijsen (er zün totaal c.a. 70 kampen met een totale bevolking van 17.000 personen) Aanleiding tot dit onderzoek was de Geneeskunde zou zulks wellicht kunnen verontrusting by de Stichting over de behartigen, consequenties van de afkondiging der z.g. zelfverzorgingsregeling van 13 mei j.l. voor de Ambonezen in ons land. De stichting wild een inzicht hebben in de mogelijke gevolgen op sociaal-me disch gebied, voortvloeiende uit deze situatie. Bü de algemene conclusie wordt t.a.v. de voedselvoorziening opge merkt: de psychologische onvoorbe reide overgang naar de zelf verzorging heeft het gemiddelde Ambonese gezin geplaatst voor problemen van voed- selinkoop en voedselbereiding, die de krachten in kennis en financiën vrij wel zeker te boven zullen gaan onder moeilüke omstandigheden, zoals de winter en ziekte. Maar zelfs reeds nu is ondervoeding te vrezen. Als advies wordt o.m. gegeven: een een onderzoek naar de voedingstoestand der Ambonezen door een officiële com missie, samengesteld door de Neder landse Voedingsraad, is dringend ge wenst voor de a.s. winter, wil men niet eventueel geconfronteerd worden met het feit, dat het Ambonese volk in ons land aan ondervoeding gaat lijden. Over de behuizing wordt o.a. ge zegd de inrichting der keukens te Vught is onvoldoende en onoordeel kundig opgezet. De inrichting te Heijt huijsen is in dit opzicht redelijk. De behuizing te Vught voldoet in geen enkel opzicht aan de minimum eisen voor een menswaardig bestaan en is in hygiënisch opzicht ontoelaatbaar. Geadviseerd wordt een commissie van sociaal-geneeskundigen en hygiënisten te vormen om objectief vast te stellen of het leven in de kampen aan mens waardige voorwaarden op dit gebied vol doet. Het instituut voor Preventieve Ook elders incidenten In Texarkana (Texas) is donderdag een schot gelost op een benzinestation, dat door een neger wordt geëxploiteerd. Er zijn hierbij geen gewonden te be treuren. In dezelfde plaats is donderdag een kruis verbrand door een aantal voor standers van de rassenscheiding. Ook hingen zjj een negerpop op voor de middelbare school in Texarkana, waar twee negermeisjes woensdag waren in geschreven. In Oklahoma, een Amerikaanse staat, die inzake de rassenkwestie de politiek van de zuidelijke staten van de Ver. Staten volgt, heeft een r.-k. school een neger als sporttrainer aangesteld. Te Aston in Maryland hebben blanke ouders honderd kinderen van de lagere school gehaald, uit protest tegen de in schrijving van aclht negerkinderen. Ongeveer 500 personen verzamelden zioh voor de hbs te Matoakq in West- Virginia. om te protesteren tegen de inschrijving van 17 negers. Drie uur la ter gingen de demonstranten uiteen op aanraden van een dominee. Soekarno in Bakoe President Soekarno en zijn gevolg zijn donderdag in de namiddag in Ba koe. de hoofdstad van Azerbeidsjan aangekomen. Het presidentiële Gezel schap kwam per vliegtuig uit Achkma- bad. de hoofdstad van Turkmenië. Daar werd Soekarno voor zijn vertrek een nationaal Turkmeens kostuum, bestaan de uit een zilveren jurk en een witte bontmuts, aangeboden. Amerika wenst overleg met de Roemeense regering De V. S. hebben Roemenië aangebo den de volgende maand besprekingen te beginnen over de nog bestaande ge schillen tussen beide landen. Dit is don derdag door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Het ministerie zegt, dat het de reis beperkingen voor Roemeense diploma ten in de V. S. had verzacht met het oog op een dergelijke maatregel ten aanzien van de Amerikaanse diplomaten in Roemenië. Het Amerikaanse aanbod was vervat in een nota, die 29 augustus j.l. te Boe karest was overhandigd. Er wordt onder meer nog in voorgesteld te spreken over de behandeling van Amerikaanse on derdanen in Roemenië". Tenslotte wordt betoogd, dat het ach terwege blijven van overleg met de daarvoor in aanmerking komende door de Zuid-Molukkers zelf verkozen lei ders in strijd is met de elementaire be ginselen van democratie, recht en vrij heid. Deze psychologische achtergrond heeft de commissie geleid tot het ad vies: men scheppe een geestelijk kli maat. waardoor de verhouding tussen de Nederlandse overheid en de Zuid- Molukkers in het reine wordt gebracht. Australische schepen gaan om de Kaap varen De Britse scheepvaartmaatschappij „Shaw Savill Line" heeft besloten twee passagiersschepen, die de dienst tussen Groot-Brittannië en Australië onder houden, om Kaap de Goede Hoop te laten varen in plaats van door het Suez- kanaal. Het ene schip, de „Largs Bay" is op weg naar Australië", het andere, de „Moreton Bay", zal zaterdag uit Syd ney naai' Groot-Brittannië vertrekken. Beide schepen hebben ongeveer 400 pas sagiers aan boord. Verscheidene vracht schepen van deze maatschappij zullen ook de route om de Kaap nemen. De meeste schepen die uit Brisbane en havens in North Queensland naar Europa vertrekken, maken thans ge bruik van de zeeweg via het Panama- kanaal. Ook de „Oriënt Sipping Line" heeft besloten „als voorzorgsmaatregel" twee van haar schepen, de Orsova en de Orion, op de EngelandAustralië-route om de Kaap te laten varen. Opnieuw uitstel uitleveringsverzoek De behandeling van het verzoek van de Nederlandse regering tot uitlevering van mevrouw G. LangedjjkVan Moorst, ex-pleegmoeder van Anneke Beekman, is door de Kamer van inbe schuldigingstelling van het Hof van Beroep te Luik, opnieuw acht dagen uitgesteld. Het verzoek zou gisteren in behandeling worden genomen. De behandeling is uitgesteld omdat nog niet alle door het Nederlandse Departement van Justitie overge maakte documenten vertaald zjjn. BINNENLAND voor Vee en Vlees zal op woensdag 18 sept te Utrecht een openbare vergadering houden. Prof. dr. J. H. Beoklng, rector- imagnificus over het afgelopen studiejaar aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen. zal op 17 september a.s. In een publieke Senaatsvergadering mededeling van de lotgevallen van de landbouwhoge school doen over dat studiejaar en het rectoraat overdragen aan zijn opvolger, prof. ir. W. de Jong. Arbeiders, die in een bouwput in de Piekstraat te Rotterdam aan het graven waren, zyn op een aantal skeletten van mensen gestuit, vermoedelijk een vijftal. Oók werden resten van kisten gevonden. Voorlopig neemt men aan. dat het hier overledenen betreft uit het pesthuis, dat zich hier eertyds bevonden heeft. Het College van Ryksbemiddelaars heeft de 6 loonvoorstellen voor de elek trotechnische en centrale verwarmlngs- bedryven goedgekeurd. Als Ingang voor de nieuwe lonen ls voor de elektrotechnische bedrijven gesteld de loonweek, waarin 1 september 1956 valt. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zyn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. ..Argentina" (13 sept.); Australië: s.s. Stathnaver" (13 sept.); Brazilië: s.s. ..Argentina" (13 sept.); Brlts- O.-Afrika: s.s. ..Pierre Loti" (15 sept.): Canada; m.s. „Prins Willem van Oranje" (12 sept m s. ..Skanbrljn" (13 sept.): Chili: vla New York (13 sept.); Indonesië: s.s. ..Polydorus" (13 sept.); Ned. Antillen: m.s „Vorlnda" (10 sept.); Nieuw Zeeland: via Engeland (15 sept.); Suriname: m.s. „Bonaire" (12 sept.). BUITENLAND Een Inbreker te Bremen heeft don derdagavond de politie telefonisch ver zocht, hem uit het warenhuis te bevryden waarin hy zyn slag had willen slaan. Hij brak evenwel zyn enkel en kon niet meer uit het dakvenster ontsnappen waardoor hy naar binnen was gekomen. Een circus, dat op het ogenblik in Hamburg optreedt, ls beroofd van een driehonderd Jaar oude schildpad. De tralies van zyn kooi zijn volgens de politie met speciaal gereedschap krom gebogen.^ Te Marclnelle ls donderdag een rouwdienst gecelebreerd voor 22 slacht offers van de mijnramp. Het betrof twaalf Italianen. acht niet geïdentificeerde slachtoffers, een Rus en een Belg. De dienst werd o.a. bygewoond door twee Belgische ministers en de Italiaanse am bassadeur. De lichamen werden ln een gemeenschappeiyk graf ter aarde besteld. In een boek over de correspondentie van de Franse wijsgeer Voltaire, dat ln Leningrad zal worden uitgegeven, zullen 49 tot nu toe nog niet gepubliceerde brieven van Voltaire worden opgenomen. Een groep Franse ministers is bijeen geweest ter bestudering van het vraag stuk voor het zoeken naar het ln exploi tatie brengen van olie ln de Franse Sahara. Na afloop der bijeenkomst werd medegedeeld, dat er goede hoop bestaat, dat olie zal worden aangetroffen nabij de grens tussen de Franse Sahara en Libië. Columbië wil de immigratie aanmoe digen en heeft de'consuls in verscheidene landen, waaronder Nederland, ge machtigd, zonder meer visa te verstrekken aan hen. die op eigen risico en rekening en zonder garantie van de Columbiaanse regering naar Columbië willen gaan. Bij herstelwerk aan een spoorlijn in de buurt van Osnabrück ln West-Dults- land. is donderdag een myn, die waar- schynlijk ln de oorlog is gelegd, tot ont ploffing gekomen. Twee spoorwegarbeiders hebben het leven verloren, acht werden gewond. De Franse regering overweegt af schaffing van de invoerrechten op vlees, om de voedselpryzen laag te houden, zo deelden kringen, die in nauw contact staan met het Franse ministerie van Economische Zaken mede. Zij verwachtten echter niet. dat dit de prijzen plotseling zal doen dalen, aangezien alleen Dene marken en Ierland beneden de wereld- prijzen produceren en Frankrijk niet vol doende uit die landen kan invoeren. De Cyprische wijnboeren hebben donderdag geprotesteerd tegen de aanvoer van Franse wynen ten behoeve van de Franse troepen, die onlangs op Cyprus zijn geland. De secretaris van de boerenbond noemde de aanvoer een materiële en een morele slag voor de wijnboeren. De laatste Mau-Mau-benden in Kenia hebben de vorige maand zeker 55 man verloren. Tien verzetslieden zyn door veiligheidstroepen gedood. 14 gevangen ge- omen en 31 hebben zich overgegeven. Men gelooft dat er nog 650 Mau-Mau- strljders op vrije voeten zijn. De vice-president van India, dr. Radhkrishnan zal op 25 september een ,,goodwlll"-reis beginnen naar Indonesië, Japan en China. Hij reist per vliegtuig en zal als eerste land op zijn reis Indo nesië aandoen, waar hij op 26 september wordt verwacht. Op 1 oktober zal hij uit Djakarta te Tokio aankomen, vanwaar hij na een verblijf van negen dagen voor een tiendaags bezoek naar China zal ver trekken. Met 24 tegen 21 stemmen heeft de Costaricaanse wetgevende vergadering donderdagavond de president van de republiek, Jose Figures, toestemming om het land te verlaten geweigerd. Figures zou een bezoek brengen aan Mexico en vervolgens aan Europa. w- jmm Dit is de „Willem Horsman", een door de B.P.M. aan de Kon. Noord en Zuidlwltandse Reddingsmaat- schappij geschonken reddingboot, die op Schiermonnikoog gestatio neerd zal worden. De boot is ge bouwd door de firma Gebr. Taat te Katwijk aan Zee en is vernoemd naar de gezagvoerder van de Shell- tanker ..Qndina". die op 11 novem ber 1942 sneuvelde in de strijd tegen twee Japanse hulpkruisers. De Sovjetrussische Academie van Wetenschappen te Moskou heeft de reha bilitatie bekend gemaakt van drie van de bekwaamste juristen, die tijdens de zuiveringen van de Jaren '30 van het toneel verdwenen en destijds als „vijan den van het volk" gebrandmerkt werden. De betrokkenen zijn: Krylenko. die procu reur was vóór Wisjinski en Pasjoekanis en Tsjellapof. Vier mensen zijn levend verbrand, toen de auto waarin zy zaten in botsing kwam met een andere wagen. Het ongeluk gebeurde donderdag op de weg van Brussel naar Luik. Op het congres van de T.U.C., het Britse vakverbond, zyn de betrekkingen tussen het Britse Vakverbond en de Sovjetrussische vakbonden besproken. Een resolutie, waarin om toenadering tot de Sovjetrussische vakbonden werd gevraagd, werd verworpen met 4.638.000 tegen 3 412.000 stemmen. Een motie, waarin er op werd aangedrongen, dat een delegatie van het Britse vakverbond een bezoek zou brengen aan de Russische industrieën, werd bij handopsteken verworpen. De Franse ambassadeur ln Tunesië. Roger Seydoux, heeft donderdag by de Tunesische regering geprotesteerd tegen de uitwijzing van twee Fransen. De twee mannen, een dokter en een monteur, die woensdag Tunesië moesten verlaten, be hoorden volgens de Tunesische autoritei ten tot de terroristische organisatie „De Rode Hand". Zy waren in mei'gearresteerd na een aanslag op een kantoor van de Nleuwe-Grondwetspartij ln Tunis. De beroemde Engelse fotograaf Baron, een waar kunstenaar ln zyn vak. ls op 49-jarige leeftijd na een operatie ln Londen overleden. Hij was aanvankeiyk als zakenman mislukt. Zyn loopbaan begon toen zijn moeder hem een eenvoudige camera schonk. Hij werd de veel gezochte fotograaf van de Britse aristocratie en de society. Hij portretteerde staatslieden en balletdanseressen en voor alles de schoon ste vrouwen ter wereld, zyn serie foto's van Prinses Elizabeth en Prins Philip maakte hem destyds beroemd. De Franse minister met standplaats Algiers, Robert Lacoste, heeft in een dag order aan de 400.000 Franse militairen ln Algerië gezegd, dat hun aantal niet zal worden verminderd alvorens de rust is hersteld. „Onze tegenstanders maken zich zelf Iets wys, Indien zij geloven, dat onze militaire Inspanning slechts van tljdeiyke aard is. De sterkte van onze eenheden ln Algerie zal. alvorens de rust ls hersteld, nauwelijks een verandering ondergaan". De overwegend Engels-talige stad East London (Oos Londen) ln Zuid-Afrlka heeft voor het eerst ln haar geschiedenis van 108 Jaar een Afrikaans-sprekende burgemeester. Het is Robert Lawrence de Lange, die dinsdag gekozen ls. Volgens een communiqué van de ge zondheidsdienst van India zyn ln de maanden Juli en augustus ln het gebied van Oettar Pradesj meer dan zevenhon derd personen gestorven aan een op cholera geiykende ziekte. (Ingez. Med.-Adv.) Café Restaurant LEIDEN Vanaf ZATERDAG a.s. is onze wederom iedere dag, behalve zondags, geopend tot 2 uur. Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersver gadering N.V. v/h E. J. Brill, 11 uur v.m. ZONDAG Stadszaal (grote zaal): Jazz-show. 8.15 uur namiddag. Luxor-theater: Filmvoorstelling Bijzon der Kerkewerk Herv. Gem., 10.15 u. n.m. MAANDAG De Doelen: Leldse Amateurfotografen- vereniging, 8 uur nam. Loge-gebouw (Steenschuur 6): „De Natuurvriend". Film: „Aquarialoglca". 8 u. namiddag. Schouwburg: Hoofdstad Operette „Die lustige Witwe", 8 uur nam. DINSDAG. Volkshuls: K. en O.-beginnerscursus Creatieve Arbeid o. 1. v. Henk Kors 7 uur nam. WOENSDAG. Oud-HortuszlchtTulnconcert Lelds Polltiemuzlekgezelschap. 8 uur nam. DONDERDAG. Rehoboth: Veron opent seizoen. 8 uur nam. Lakenhal: Aanbieding boek „Mlcrosco- plum" aan minister van O., K. en W. 11 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelllng „Van kiel tot pot". (Tot 1 oktober). Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m. 15 september). BoerhaavezalenTentoonstelling van werk van Mlep de Leeuwe. Jos Mertens en Dlok Loef. Werkd. 25 en 710 uur n&m.; zond. 25 uur nam. BIOSCOPEN Casino. „Ik verdedigde myn kind", 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2 30. 4.45, 7 en 9 15 uur. Don derdagcyclus „Die Drelgroschenoper". Lldo. „Het eiland der verleiding", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Gas-oil", 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon. „Charlie's tante", 18 Jr. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex. „Jungle Jim en de zwarte duivels". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 u.; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 8 september 8 uur waargenomen door: apotheek Herdlngh en Blanken, Hogewoerd 171. tel. 20502; apotheek Reijst, Steenstraat 35 tel. 20136: apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8. tel. 26274. BU geen gehoor bij Uw Huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Oiitl handschrift van Johannes - evangelie Prof. Martin uit Genève deed belangrijke vondst (Van een onzer correspondenten) Prof. J. Martin, hoogleraar in de Pa pyrologie te Genève, heeft in een me dedeling aan een congres van Bijbel onderzoekers in Leuven, bekend ge maakt, dat hq een handschrift van het Evangelie van Johannes in zijn bezit heeft uit de tweede eeuw na Christus. Het oorspronkelijke evange lie moet gesehreven zijn rond het jaar 80 na Christus. Het handschrift van prof. Martin bevat de eerste 13 hoofd stukken van het vierde evangelie. Over de toestand van het geschrift wilde de hoogleraar zich niet uitlaten, maar hij zegde toe. dat de volledige pu- blikatie tegen het einde van het jaar te verwachten is. Wanneer de datering van prof. Martin juist is, zou dit handschrift verreweg het oudst bekende manuscript van dit Nieuwtestamentische geschrift zijn, zo dat de ontdekking van grote waarde zou zijn. Afkondiging noodtoestand Ter bestrijding corruptie De voorzitter van de sectie defensie van het Indonesische Parlement, Lu cas Koesartjo, heeft er vandaag bü de regering op aangedrongen „in In donesië de noodtoestand af te kon digen, om eerlijke mensen gelegenheid te geven tegen de corruptie te strij den". Koesartjo is lid van de „verdedigers van Indonesië's onafhankelijkheid", waarvan de chef-staf van de Landmacht generaal-majoor Nasoetion, voorzitter was, voordat hij in zijn huidige functie vverd benoemd. Koesartjo meende, „dat het Kabinet moet aftreden, indien het niet in staat is de corruptie uit te roeien". Enkele dagbladen in de hoofdstad wijden dagelüks hun gehele voorpagi na aan onthullingen van corruptie schandalen, waarbij talrqke hoge amb tenaren betrokken zouden zün. Malskat, de Van Meegeren uit Lübeck, gearresteerd Lothar Malskat, de Duitse schilder, die deskundigen om de tuin heeft geleid met imitaties van middeleeuwse fresco's in de historische Mariakerk te Lübeck, is donderdag te Stockholm gearresteerd. De arrestatie is verricht op verzoek van de Duitse ambassade. In 1952 maakte Malskats helper be kend, dat de „gothische" fresco's die aan het licht" waren gekomen tijdens de restauratie van de zevenhonderd- jarige kerk. die tijdens de oorlog zwaar beschadigd werd. nagemaakt waren. Deze onthulling was des te pijnlijker, omdat niet alleen de deskundigen die hun bewondering voor de vondst hadden uitgesproken in een zeer vreemde situatie kwamen te verkeren, maar ook omdat zij Bondskanselier Adenauer hadden uitgenodigd de kerk en haar prachtige fresco's te bezoeken, een invitatie, waaraan deze gevolg had gegeven. Op alle mogelijke manie ren was de ontdekküig dus officieel „erkend" toen Malskats assistent ont hulde dat alles vervalst was! Tragisch ongeluk op het strand van Okinawa Van een groep Amerikaanse mariniers, die woensdag op het voormalige Japanse eiland Okinawa in schijnbaar kalm water zwom, zijn elf man door een onderstro ming meegesleurd en verdronken. Twaalf anderen konden gered worden. De mari niers kwamen al voor zij tot hun middel in het water waren, in moeilijkheden. Zij werden door een krachtige onderstro ming opgenomen en naar zee gedragen. Een officier sloeg onmiddellijk alarm en liet een menselijke keten vormen om de baders te helpen het s'trand te bereiken. Maar door de kracht van de stroming had deze reddingspoging geen succes. Een andere officier slaagde er in een aantal mannen die in moeilijkheden ver keerden te bereiken met een rubbervlot. De mariniers konden zich aan het vlot vastklemmen en een helikopter wierp een lijn uit en sleepte het vlot naar de kant. De plotseling ontstane sterice stroom wordt toegeschreven aan een wervelwind die met de codenaam Emma wordt aan geduid en die ten zuiden van Okinawa werd waargenomen. Koks voor de Olympische spelen VERTREKKEN MET DE „SIBAJAK" Met het m.s. „Sibajak", dat op dins dag a.s., onder commando van kapitein J. Roos. uit Wassenaar, opnieuw met Nederlandse emigranten uit Rotterdam zal vertrekken naar Australië, reizen ongeveer 15 Nederlandse koks, merendeels met hun gezin, en afkomstig uit Den Haag, Voorburg, Rotterdam. Noordwijk, Amsterdam, Delft, Bussum, Utrecht, Til burg en Deventer, die hun diensten heb ben aangeboden ten behoeve van de in Melbourne te houden Olympische Spelen en daarna door de Australische regering aan werk zullen worden geholpen. De inscheping der pasagiers, o.w. onge veer 100 van verlof terugkerende of op bezoek gaande „nlet-emigranten", vindt op die dag plaats aan de kade van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, van 's mor gens 9 tot 'smid'dags 1 uur. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 5 3? Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mlinchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJacclo Mallorca half bew. geh. bew. regen motregen zwaar bew. motregen zwaar bew. zwaar bew. lioht bew. mist licht bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. mist zwaar bew. onbewolkt half bew. zwaar bew. nevel lloht bew. onbewolkt zzw 2 windstil nw 5 zw 4 zw 4 wzw 3 windstil wnw 4 windstil

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2