|Werk van Rembrandt (Bijbelse figuur) te Wylre ontdekt? Nieuwe brandweerladder werd in Boskoop gedemonstreerd Dankbaar dat liet Nieuw Guinea - probleem aan de orde is gesteld ploeg uit te trekken Poujade dreigt zijn Franse Kamer terug Zege van antibelastingdictator zou Frankrijk 1 vel heel duur te staan komen Duitse „bloed-generaaP V011 Schörner moet terechtstaan DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1956 De authenticiteit zou onbetwistbaar zijn Op de kunstveiling:, welke in april 1954 in het kasteeltje te Wylre by Maas tricht door makelaar G. H. M. Hommes werd gehouden, kwam o.in. een schil derstuk onder de hamer, dat in de cata logus werd vermeld als „Schilderij Rem brandt: Bybelse figuur". Het kwam voor de prijs van f.4500.in het bezit van de architect G. v. d. Velden te Helmond en de aannemer B. Lamers te Valkens- waard. Nadien interesseerde de kunsthan del zich voor het schilderij, zonder het echter te erkennen als een werk van Rembrandt. Dit prikkelde de eigenaren om te weten te komen of het schilder stuk al of niet van de grote meester afkomstig was. Zy wendden zich tot prof. Simone Bergmans van de Gentse Universiteit, die een langdurig onder zoek instelde. Op een gistermiddag in Eindhoven gehouden persconferentie heeft de Bel gische professor als conclusie van haar onderzoek medegedeeld, dat het schil derij afkomstig is van Rembrandt. Zij grondde deze conclusie op materiële, es- tetische en historische overwegingen. Uit de doorlichtingen met infra-rode en K-stralen, verricht door de Eindhovense politiedeskundige Garier, is volgens prof. Bergmans gebleken, dat het schilderij afkomstig is uit de 17e eeuw. Ook de vorm der verfbarstjes wijst op deze ouderdom. In alle technische détails ziet prof. Bergmans de hand van Rembrandt. Nu het werk van zyn vernislagen is ontdaan, verklaart de professor, is de authenticiteit ervan onbetwistbaar: de met infra-rood gefotografeerde hand tekening „Rembrandt" is leesbaar te voorschyn gekomen evenals een da tum, waarvan echter alleen het cyfer 5 onaanvechtbaar is. Volgens Simone Bergmans is het werk waarschijnlijk een jonge Rembrandt van omstreeks 1635. Daarbij beroept zij zich tevens op een oordeel van dr. Bredius. Het onderzoek van prof. Bergmans heeft haar- de zekerheid gegeven, dat het schilderstuk uit Engeland komt. Het raam, dat tegen het einde van de 18e eeuw vernieuwd moet zijn, is Engels en draagt het kenteken „Fleedham Li- mer", bovendien het nummer 250, ge volgd door de initialen J. G., welke vol gens haar toebehoren aan de Amster damse kunsthandelaar J. Goudstikker, die in 1940 op zijm vlucht naar Enge land overleed. Goudstikker zou het werk in Engeland gekocht hebben. De Duitsers namen zyn kunst bezit in beslag en brachten het naar Duitsland, waar het in 1941 door kunst handel Lemperts te Keulen werd ver kocht aan een zekere Fischer voor 85.000 Rijksmark. Na de oorlog kwam het schilderij door de geallieerden terug naar Nederland. Op een in 1949 door Frederik Muller gehouden veiling werd het voor een paar honderd gulden aan- Vereniging voor Volkszang vierde 50-jarig bestaan „GEEN SPONTANE LIEFDE VOOR HET LIED". De Nederlandse Vereniging voor de Volkszang bestaat een halve eeuw. Ter gelegenheid daarvan werd te Den Haag gisteren een herdenkingsbijeenkomst ge houden. Het hoofdbestuur en de afde lingsbesturen werden 's morgens in het oude stadhuis aan de Groenmarkt ont vangen door het gemeentebestuur van de Residentie, waarbij het woord werd gevoerd door de wethouder van econo mische zaken, mr. J. van Aartsen, die uiting gaf aan zijn erkentelijkheid voor de vereniging. Muziek en zang zijn zo oud als de wereld. „Helaas, het Neder landse volk zingt niet gemakkelijk, het schijnt zich altijd wat te generen, zo dat U naast een mooie ook een moei lijke taak heeft". De voorzitter, mr. A. L. des Tombe, sprak een kort antwoord. In de middaguren zwaaide hij de scep ter tijdens een vergadering in de Die rentuin. Hij belichtte in zijn openings rede het baanbrekende werk der ver eniging, die haar taak echter nog geens zins heeft beëindigd. Er wordt in ver enigingen en kampdagen wel meer ge zongen dan vroeger, maar een spon tane liefde voor het Nederlandse lied bestaat er nog niet. De heer E. A. Schuettenhelm. hoofd van de afdeling jeugdvorming en volksontwikkeling van het Departe ment van O., K. en W. overhandigde namens H.M. de Koningin, de secre taris van het hoofdbestuur, de heer J. F. Nijssen de onderscheiding van ridder in de orde van Oranje Nassau, een decoratie, „die uitdrukking wenst te geven aan de grote waardering voor diens werk en dat van de vereniging". I> bijeenkomst werd besloten met het zingen van Nederlandse liederen onder leiding van Hei-man Stenz en het uit voeren van folkloristische dansen. Hier na volgde een drukbezochte dag en 's avonds zagen de deelnemers aan deze dag elkaar weer in de Dierentuin om een gezellig uurtje door te brengen met het cabaret van Benny Vreden. Vlieqhaven Rotterdam opent 1 oktober DAGELIJKSE DIENSTEN OP SOUTHEND Het ligt in de bedoeling de luchtha ven-Rotterdam op 1 oktober a.s. te ope nen. De afhandeling van vliegtuigen zal er worden verzorgd door „Air-Despatch" en „Rotterdam-Air". Van deze laatste maatschappij, die hoofdagent is van Channel Air-Bridge (Air Charter ltd., Londen) en van East Anglian Flying Services Ltd. vernemen wij. dat ieder van deze twee luchtvaartmaatschappijen van 1 oktober af een regelmatige, twee maal dagelijkse dienst tussen Rotterdam en Southend zullen openen. Er worden machines gebruikt, ge schikt voor het vervoer van drie auto mobielen en 15 passagiers. De bisschop wist te veel De door brand omgekomen oude bis schop Sims, die te Evator bij Johan nesburg tengevolge van onlusten om het leven is gekomen, was een der tegen standers van een beweging die de ge meentelijke autobussen wilde boycotten, nadat de tarieven verhoogd waren. On langs hebben zich ongeregeldheden tus sen voor- en tegenstanders van de boy cot voorgedaan, waarbij veel slachtof fers zijn gevallen. Men gelooft, dat bisschop Sims be langrijke inlichtingen over deze kwes tie bezat. Onlangs is een andere neger, die ook over dergelijke inlichtingen be schikte, eveneens vermoord. De politie bewaakt nu de getuigen die bij het ko mende gerechtelijk onderzoek naar de onlusten zullen optreden. gekocht door de kunsthandel Range te Arnhem. Het raakte nog meer in dis krediet door manipulates van enkele zwendelaars. Toen bracht de heer Range het naar de veiling te Wylre, waar het door de huidige eigenaren werd verworven, zonder te weten, dat het een werk van Rembrandt zou zijn. Het certificaat van dr. Bredus vindt een bevestiging in de verklaring van prof. Vogelsang, die van „een goed bewaard gebleven karakteristiek werk van Rembrandt" spreekt. Het certificaat zelf is echter spoorloos verdwenen. Het Leidscli Dagblad De krant voor iedereen WARMOND COLLECTE Op zaterdag 8 september a.s. zal in Warmond een huis-aan-huis-collecte worden gehouden t.b.v. het Koningin Wilhelminafonds. PROGRAMMA NAJAARSFEESTEN De najaarsfeesten beginnen dit jaar op maandagavond as. met een muzikale rondgang door het dorp. De dinsdag is gereserveerd voor de kinder, en volks spelen op de Dorpsstraat en de Burg. Ketelaarsraat. De grote dag is woensdag wanneer om 2 uur de traditionele korte- •baandraverij wordt gehouden op de He renweg tussen Korenmolenforug en de boerderij „Boshoeve". 's Avonds op het plein voor de r.-k. jongensschool worden de festiviteiten gesloten met het spel voor volwassenen: „Wie vangt de kwar tel?". Op het feestterrein van „de Baan" zullen deze dagen verschillende verma ken staan opgesteld. WARMONDS FANFARE Zaterdag 8 september zal het voor de leden van „Warmonds Fanfare" een be langrijke dag zyn. Voor het eerste na dertig jaar zullen zij in uniformen ver schijnen. Het zal de burgerij van War mond verheugen, dat de fanfare zater dagavond om 8.15 uur een rondgang door de gemeente zal maken, als dank voor de steun, die zij heeft mogen ontvan gen. De route is als volgt: Herenweg, Oranje Nassaulaan, Sweidandstraat, Jan Steenlaan, Dorpsstraat, Burg. Ketelaar straat, Warmundastraat, Herenweg waar straat, Warmiundastraat, Herenweg naar het Huijs te Warmond. Om halfnegen zal een concert gegeven worden in de gemeentelijke muziektent op de Baan. Na de pauze is er taptoe. Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN. Beroepen te Sellingen C. J. van der Meu' i te Dr fiber. Aangenomen naar Ee (Fr.) G. Haak- sma te Smllde. GEREF. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Beroepen te Aldergrove (Brits Colum bia) D. van der Boom te Alkmaar. VRIJE EVANG. GEMEENTEN. Beroepen te Veendam K. Moerland te Musselkanaal. GEREF. KERKEN Beroepen te Nleuwdorp Z. C. Versluys te Glessen-Rfjswljk (N.-Br.). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Bussum H. C. van der Ent te Werkendam. Dominee trok aan noodrem... EN WAS OP TIJD VOOR DE MORGENWIJDING De passagiers in de sneltrein Amers foortAmsterdam, die gistermorgen om 8.42 uur uit Amersfoort vertrok, zagen tot hun ontsteltenis, dat een man even na het vertrek uit de trein wilde sprin gen. Zij wisten hem hiervan te weerhou den. De bewuste persoon bleek ds. Bobel- dijk, Ned. Herv. predikant in Zwolle te zijn, die gistermorgen in Hilversum voor de radio een morgenwijding moest hou den, maar in plaats van in de stoptrein, in de sneltrein was gestapt. Ds. Bobeldijk stapte hierna naar de conducteur en vroeg hem, of hij de trein in Hilversum zou willen laten stoppen. Deze moest dit echter weigeren. De dominee kondigde daarop aan. dat hij in Hilversum aan de noodrem zou trekken en deed dit ook inderdaad. Met een „bonnetje" van de conducteur in zyn zak verlies ds. Boberdijk, aldus de Tel., even later de trein. Hij was op tijd in de studio! BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Daniël Marcus, zn van A. G. Kop en S. Kuyvenhoven; Nicolaas, zn van W. F. van Leeuwen en M. Truyers; Abraham Johan nes. zn van A. J. Bavelaar en M. Teleng: Josephus Clemens, zn van P. G. van Diest en J. Th. Halvemaan; Robert Josephus Ferdinand, zn van M. Anlba en B. Meisner Sylvia, dr van F A. Mouw en L. J. F. Krijnen; Maria Johanna, dr van J. Zwart en H. Mooten; Birgitta Hermeneglldus Maria, dr van M. A. van Dongen en G. H. M. te Nijenhuis; Daniël, zn van A. Ver schoor en A. van Ryswijk. GETROUWD: P. A. A. Spijkers en J. J. Krol; E. G. H. van Vloten en J. Fuchs; A. Fuchs en C. A. Niehot; S. J. J. Hamerling en H. H. Groen; E. M. Oosterhout en C. Èoeff; J. I. Fieie- mon en C. Flanderhijn; C. F. Segaar en C. Harteveld; P. Harte velt en B. I. M. Roozen. OVERLEDEN: J. Zitman, huisvr. van D. Nieuwenburg, 75 Jr; C. Stol, wed. van Meyer, 48 jaar. (Ingez. Med.-Adv.) Uw maaltijd boeft V niet op te breken Een of twee Rennies blussen dat zuurbranden dadelijk. 'n Uitkomst die Rennies, voor alle lijders aan brandend maagzuur. Zorg steeds ze bij de hand te hebben. Mak kelijk bij U te steken één voor één hygiënisch verpakt nog makkelijker in te nemen, zonder water of wat ook. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. U moet ze in huis hebben, voor Uzelf, voor Uw huisgenoten. Gisteravond werd voor de raadsleden de onlangs aangekochte brandweerlad der gedemonstreerd. Deze ladder, die werd aangekocht in verband met eventuele brandbestrijding in hoge objecten wij denken hierbij o.m. aan de flatbouw in het Juliana- kwartier werd vervaardigd door de firma Geesink te Weesp. De ladder, die is gemonteerd op een Badford-wagen heeft een hoogte van 19 Zz meter waaronder een opstapladder van 1V2 meter hoogte. De totale hoogte van de grond af be draagt dus ruim 21 meter. De ladder is geheel van staal ver vaardigd en kan in de steilste stand een hoek vormen van 78 graden met een maximumbelasting aan de top van 325 kg. BEVEILIGINGEN. De nieuwe ladder is uitgerust met een aantal beveiligingen, o a. met twee extra steunspindels en een automati sche blokkering, waarmede dus wordt bereikt, dat nimmer te grote belasting van het laddercomplex kan plaats vin den door overschrijding. Een ander snufje is de horizontaalstelling van de sporten. Dit houdt in. dat indien de wagen op oneffen terrein wordt opge steld een scheve stand van de ladder sporten altijd met de hand is te cor rigeren. De ladder is verder uitgerust met een laddertopstraalpijp, welke afneembaar Met belangstelling ziet burge meester Verkerk (links) met de overige officiële genodigden toe hoe hoog de uiterste punt van de ladder wei reiken kan. is, hetgeen noodzakelijk kan blijken te zijn indien de ladder voor reddingswerk moet worden gebruikt. Om zeven uur verzamelden zich de raadsleden op het terrein voor het ge meentehuis. waar de ladder werd ge demonstreerd. De commandant brand weer gaf een uiteenzetting, waarna een der brandweerlieden naar boven ging en daar de straalpijp hanteerde. Na de demonstratie hebben nog twee leden van de raad blijk gegeven van hun durf door eveneens de ladder te bestijgen. Voor deze demonstratie bestond zeer grote belangstelling van de zijde van het publiek. In de hal van het raadhuis sprak de burgemeester de brandweerlieden toe. Hij wenste hen geluk met deze aan winst en zei er over verheugd te zijn, dat in de afgelopen tien jaar de brand weer in daadkracht belangrijk was vooruitgegaan. De commandant van de brandweer, de heer J. Bijloo. beantwoordde deze toespraak met enkele woorden van waardering voor de erken tel ykheid van het gemeentebestuur. Classis Amsterdam over Synodale oproep Maarconcrete oplossing van probleem ligt niet op weg van kerk Ds. J. J. Buskes: geen partijpolitiek De classis Amsterdam der Ned. Herv. Kerk heeft gisteravond, onder voor zitterschap van ds. J. H. Wolfensber- ger, een bijzondere vergadering ge houden in de Nieuwe Kerk te Am sterdam om zich te bezinnen op de oproep van de Generale Synode inzake Nieuw Guinea. Aan het slot van de beraadslagingen, die tot na midder nacht voortduurden, werd een resolu tie aangenomen, die aan de Generale Synode zal worden toegezonden. In deze resolutie spreekt de classi- cale vergadering haar dankbaarheid uit over „het feit, dat de Synode, ge bruik makend van het recht haar door de kerkordening toegekend, het pro bleem van Nieuw Guinea én kerkelijk én publiekelijk aan de orde heeft ge steld.". Voorts stelt de resolutie, dat de clas sical vergadering het billijkt, dat de Synode in dit geval de grondvergaderin gen der kerk niet heeft gehoord. De classicale vergadering spreekt vervol gens als haar gevoelen uit, dat Neder land bereid zal moeten zijn, zyn aan spraken om alleen op eigen gezag Nieuw Guinea te besturen discutabel te stellen. Een aanwijzing van een concrete op lossing van de problemen rond Nieuw Guinea acht de classicale vergadering niet op de weg der kerk liggend. De Synode dient er op aan te dringen, dat door regering en parlement naar een oplossing zal worden gezocht. Ten slotte constateert de classicale verga dering. dat de bijbels-theologische fundering van de oproep tekort is ge komen en dat zowel de Synode als de andere vergaderingen op dit punt zul len moeten arbeiden. Dit laatste gedeelte van de resolutie, die op enkele punten slechts een kleine meerderheid kon behalen, is de neerslag van de vele en verschillende bezwaren, die door predikanten en ouderlingen gisteravond op de vergadering werden ingebracht. Er waren er die het juist zeer betreurden, dat de Svnode de grondvergaderingen niet had geraad pleegd alvorens de oproep te publiceren. Men uitte zijn bezorgdheid voorts over „het feit, darf allerwegen de indruk heeft postgevat, dat de kerk in de op roep aan het woord zou zyn". TEGEN ALLE POLITIEK IN PARTIJ- Ds. J. J. Buskes jr. sprak als zyn mening uit, dat de Synode zeker niet, zoals van verschillende zijden wordt gezegd, de wensen van een bepaalde politieke partij heeft vertolkt. De Sy node heeft intee-endeel gesproken tegen alle partij-politiek in. Bij de hoogste vergadering der kerk heeft de bedoeling voorgezeten om de kwestie Nieuw Guinea onder de aan dacht van het Nederlandse volk en de Nederlandse regering te brengen, aldus ds. Buskes, die vervolgde: „Er is een Vogels hebben din'ecten. Ook vogels hebben dialecten, aldus heeft dr. P Marler, van de universiteit van Cambridge, de in Sheffield verga derde leden van de Britse associatie voor de bevordering van de wetenschap pen verteld. Het is dus heel goed mo gelijk. dat de ene boekvink (want deze vogelsoort onderzoekt hij) tegen de andere zegt: „Zo. dus jij komt uit het zuiden". Het. soort buren, waar een vogel in verschillende delen van de wereld mee samenwoont is geheel verschillend, ver klaarde dr. Marler. en daarom ligt het wel voor de hand, dat hun zang onder ling verschilt De zang van een boek vink. die uit Rusland komt. is. vooral tegen het eind. anders dan die van een soortgenoot die in een Westelijker land woont. Zelfs heeft dr. Marler „taal verschillen" vastgesteld bij voeels, die uit verschillende delen van Engeland bijeengebracht waren. Vogels, die in ge vangenschap worden grootgebracht le ren deze dialecten niet aan. waaruit moet worden afgeleid, dat de boek vinken en men veronderstelt: ook vele of wellicht alle vogelsoorten zich naar de zang van hun buren rich ten. Het kan dus heel goed voorkomen, dat twee boekvinken teeen elkaar zeg gen- „Je kunt wel horen, dat die daar in Amerika is geweest" of zangklanken van gelijke strekking Men heeft, de onderzoekingen gevoerd met een geluids-spectograaf, een toe stel. dat verschillen in de klankkleur aangeeft en ook de toonvariaties her kent. Men beschikt, dank zii dit on derzoek, over een grote hoeveelheid ge gevens over de ..taal van de vogels". Het wachten is nu op iemand, die, met behulp van de thans verkregen ge gevens. vogelschlagers en „tophits" gaat componeren einde gekomen aan de levensgevaarlijke rust rond Nieuw Guinea. Het probleem ls uit de ijskast gehaald waarin het onder invloed Juist van party-politiek was gestopt". Ds. P. J. Mackaay. zendingspredikant te Oegstgeest, die als adviseur de ver gadering bijwoonde, merkte op, dat de Raad voor de Zending, die de oproep heeft voorbereid, meer ingenomen is ge weest met het concept voor de oproep dan met de uiteindelijke versie. De strek king van de oproep is evenwel goed, zo zei hij. De classis Amsterdam is de eerste grondvergadering van de Ned. Herv. Kerk, die na het verschijnen van de oproep van de Synode en van de toe lichting daarop, een officiële uitspraak heeft gedaan. Actie voor doodstraf tegen Schmidt Gestook van communisten In Djakarta zijn vandaag vlug schriften verspreid, waarin de dood straf wordt geëist tegen de Nederlan der Schmidt. In de afgelopen dagen zijn in het communistische blad Ha inan Rakjat" zal verscheidene be richten verschenen over resoluties, die door verschillende jeugd-organisaties zyn aangenomen en waarin eveneens de hoogste straf voor Schmidt werd verlangd. Enkele van deze resoluties zijn ook in het nationalistische blad „Soeloeh Indonesia" verschenen. Op 20 augustus heeft de openbare aanklager in het proces-Schmidt, Soe- wondo, naar gemeld 15 Jaar ge vangenisstraf geëist. In de resolutie wordt gezegd, dat 15 jaar gevangenisstraf niet voldoende is voor de ..bandiet Sohmidt" en wordt een beroep gedaan op de „jongere generatie van arbeiders" een campagne te voeren voor de doodstraf De verdedigster van Schmidt, mevr. Bouman. zal maandag a.s. haar plei dooi houden. Verwacht wordt, dat de rechter enkele weken daarna uitspraak zal doen. (Van onze Paryse correspondent) Pierre Poujade, de leider van de anti-belastlngactie in Frankrtfk, heeft op de laatste spreekbeurt, die hU vervulde in het raam van zjjn oratorische „Tour de France", gedreigd zyn fractie in het parlement tot aftreden te zullen dwingen. Op 10 september as., zo heeft Poujade gezegd, roep ik al myn Kamerleden bij me en dan zullen we nagaan hoe ze het parlement voor goed kunnen verlaten. Poujade deelde zyn gehoor, ter verklaring van deze voornemens, nog mee, dat hy er schoon genoeg van had eeuwig voor spek en bonen in het paleis Bourbon te moeten zitten. Het is mogelijk, zo ging hy voort, dat we na de parlementaire rentree maar korte tyd meer in Parys zullen blUven. We zullen het „Circus-Bourbon" echter niet verlaten, ze besloot hij zijn dreigement, zonder dat de man van Frankrijk zal verschijnen". Wie de grote leider met „de man van Frankryk" bedoelde, is uit zyn woorden niet geheel en al duidelijk geworden, maar, zyn natuurlijke bescheidenheid in aan merking genomen, is het niet geheel en al uitgesloten, dat hij daarby aan zyn eigen persoon heeft gedacht.... Premier Mollet zit zeer zeker niet op rozen Waar daarentegen weinig twijfel aan kan bestaan, is dat Pierre Poujade zich voorbereidt op nieuwe sabotage van het toch al niet zo kerngezonde parle mentaire stelsel in Frankryk. Door zyn volgelingen en masse uit de Kamer terug te trekken, zal hy nieuwe verkiezingen noodzakelijk kunnen maken. Een verkie zingscampagne op dit moment zou het hele politieke leven op drift brengen en llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hitler en Nasser somen op Israëlisch vliegveld Dezer dagen hebben Hitier en Nasser elkaar op Israëlisch grond gebied ontmoet. Deze historische gebeurtenis vond plaats op het vliegveld Lod toen Albert Hitler, een Amerikaanse Jood van Duitse afkomst, en Reuben Nasser, een immigrant uit Perzië, broederlijk het douanekantoor binnenwandel den. Het afroepen van hun na men ontketende een brullend ge lach onder de vertrekkende en binnenkomende passagiers, waar mee zelfs de douanebeambten in stemden. aldus het Ned. Isr. Week blad. Aanslagen in Algerije De bevelhebber van het Franse derde koloniale regiment parachutisten, ko lonel Bigeard, is woensdag het slacht offer geworden van een aanslag ln de Algerijnse stad Bone. De officier, die tweemaal te Dien Bien phoe werd gewond en in Juli van dit jaar tot grootofficier van het Legioen van Eer werd benoemd, werd zwaar gewond. De aanslag werd gepleegd, toen de ko lonel op zyn ochtendwandeling in een bijna verlaten straat liep. De daders wisten te ontkomen. In de stad Algiers werden drie per sonen gewond doordat opstandelingen het vuur openden op een café aan de rand van de Mohammedaanse wijk. Dinsdagavond werden twee personen bij een aanslag gedood. In het gebied van Constantine hebben Franse parachutisten verscheidene op standelingen „buiten gevecht" gesteld, aldus werd woensdag vernomen. Gehaat bevelhebber, die buiten de krijgsraden om wilde executeren (Van onze correspondent in We6t-Duitsland) Over enkele maanden zal voor een rechtbank in München terechtstaan de vroegere generaal-veldmaarschalk Fer dinand Schörner die tot het einde van de oorlog de Nazi-legers in Midden-Euro pa commandeerde. Schörner was een van de meest gehate bevelhebbers van de Duitse neermacht, zoals tot uitdruk king komt in de bijnaam „de bloed-ge- neraal". Hii wordt beschuldigd van meer voudige aanstichting tot doodslag. Met hem zal de vroegere generaal-luitenant Joachim von Treskow terechtstaan. Steunend op de getuigenverklaringen van uit Sovjet-Rusland teruggekeerde Duitse soldaten, wordt Schörner er van beschuldigd in maart 1945 het bevel te hebben gegeven tot executie van een korporaal, die achter het stuur van zijn munitievrachtauto in slaap was geval len. Von Treskow werd met de uitvoe ring van dit vonnis belast. Deze dele geerde de opdracht aan de bevelhebber van de achtste pantserdivisie, generaal Hax. die evenwel weigerde de executie te voltrekken, waarop Von Treskow aelf het bevel daartoe gai. De korporaal heeft niet de gelegen heid gehad om zich voor een krijgs raad te verantwoorden. Hij werd zonder vorm van proces in het slot Gömitz doodgeschoten. Een tweede beschuldiging betreft Schörners bevel tot executie van de plaatselijke commandant van het stadje Neisset overste Sparre, en diens onder commandant. die voor de aanstormen de Russen wilden capituleren. De beide officieren ontkwamen aan de voltrekking van dit - wederom zon der behandeling door een krijgsraad uit gesproken - vonnis omdat him meerde ren weigerden het bevel van Schörner uit te voeren. Schörner geraakte na de oorlog in Russische krijgsgevangenschap en keer de in januari 1955 naar West-Duitsland terug, waar onmiddellijk van alle kanten beschuldigingen door vroegere minderen tegen hem werden ingebracht. het zou dan zeer te bezien zijn of de nieuwe belastingen, die de regering hef fen gaat, dan ook inderdaad zouden kun nen worden geïnd. Het zou natuurlijk een fraaie overwinning voor zijn bewe ging zijn, maar die overwinning zou door Frankryk wel heel duur moeten worden betaald. Of het zover komen zal. is op dit mo ment nog niet met zekerheid te zeggen, maar in ieder geval herinnert Poujade premier Mollet er tijdens deze parlemen taire vakantie nog eens even aan, dat zijn regering nu niet bepaald op rozen is gezeten RECHTZAKEN Rijbewijs afgenomen van 71-jarige taxichauffeur Een 71-jarige Amsterdamse taxichauf feur is door de president van de rechtbank op non-actief gesteld. De man had op 4 maart j.l. een 75-jarige voetganger op het Muntplein te Am sterdam aangereden, die 13 dagen la ter was overleden. Volgens artsen zou een jongere man de aanrijding wel hebben overleefd, maar de grote vraag in deze zaak was slechts of verdachte geestelyk en lichamelijk nog in staat moest worden geacht een auto te be sturen. Het oordeel van een psychiater en een psycholoog luidde, dat een man op der gelijke leeftijd niet meer achter het stuur behoort te zitten. Zijn concentra tievermogen is gestoord en de reactie snelheid bepaald onvoldoende. Dit was ook het standpunt van de officier van Justitie, die vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid plus een week hechtenis vroeg. De raadsman, mr. Th. Sprey, mo tiveerde zijn standpunt, dat ontslag van rechtsvervolging moet volgen. De voet ganger was onoplettend overgestoken, de taxi-chauffeur had telaat gereageerd en de aanrijding was het gevolg. Maar het reactievermogen van de verdachte was onvoldoende snel. Dan ontbreekt, volgens pleiter de verwijtbaarheid en het schuldelement. Men kan van een vitaal mens niet eisen, dat hij zelf pre cies weet, wanneer zijn reactiesnelheid achteruit gaat. Hoewel de president eerst op 19 sep tember uitspraak zal doen, achtte hij het verstandiger de verdachte reeds nu zijn rijbewijs af te nemen en het bij de stukken te leggen. Valse huurkoopcontracten ECHTPAAR VEROORDEELD. Een radiomonteur, die samen met zijn echtgenote een geldschieter f. 40.000 afhandig had gemaakt door valse huur koopcontracten, is door de Haagse Rechtbank veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf m.a. Zijn echtgenote kreeg 8 maanden voorwaar delijk met 3 jaar proeftijd. Tegen de echtelieden was resp. 1 jaar en 6 maan den m.a. en een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar geëist. Peking gedwongen aan Tibet zelfbestuur te verlenen De Chinese Communisten hebben het gehele binnenlandse bestuur van Tibet in handen gegeven van Tibetanen, na dat eerder van het jaar ln het noord oosten van het land monniken in op stand waren gekomen en de rode Chi- nezen zeer bloedige verliezen hadden toegebracht, aldus hebben uit Lhasa komende Nepalese kooplieden woensdag te Katmanaoe in Nepal medegedeeld. De kooplieden waren naar Lhasa ge komen om bU de regering van Nepal aan te dringen op bescherming van hun rechten bij de onderhandelingen over een Chinees-Nepalees verdrag, die to Katmandoe worden gehouden. Verder deelden zij mede. dat de Chi nezen moderne landbouwmethoden in Tibet invoeren. Thans worden meer groenten en andere gewassen verbouwd dan ooit te voren.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9