TALEN Rode intellectuelen schamen zich voor Russische „kunst" in Venetië Opgepoetste werkelijkheid in verouderde academische stijl Is er ook levende kunst België en Frankrijk deelden in malaise van bar slechte zomer Nieuw record in Oostenrijk voor het vreemdelingenverkeer XT' T.V. GEEN SUPER-WAPEN IN VERKIEZINGSSTRIJD... Parlementair congres voor de Europese eenheid in Wenen 95ste Jaargang Donderdag 6 september 1956 Derde blad no. 28928 Oost-Europa op de Biënnale (III en slot) Menigeen had verwacht, dat verreweg de grootste attractie van de 28ste Biennale gevormd zou worden door de compacte deelname van de landen aan gene zijde van het ijzeren gordijn. Die deelname is er en zij is zelfs overweldigend groot. De Sovjet-Unie stelt in het oude Russische paviljoen, een min of meer Byzantijns bouwsel, niet minder dan 180 werken ten toon, waarmee 82 schilders, beeldhouwers en grafici zijn vertegenwoor digd. Tsjecho-Slowakije komt uit met 23 grafische kun- (Van onze Romeinse correspondent) stenaars en maar liefst 358 werken. Als men bedenkt, dat van de werkelijk belangrijke „kunstlanden" er niet één met meer dan een tiental kunstenaars vertegen woordigd is, dan blijkt duidelijk, dat „het Oosten" wat hoeveelheid betreft flink voor de dag komt. Maar helaas voegt alles wat wij in die paviljoens en vooral in het Russische te zien krijgen, niets, maar dan ook niets, toe aan het beeld van de hedendaagse kunst. Groofse Luchtmacht- ten toonstelling De Luchtmachttentoonstlling, welke van 8 tot 19 sept, in de Philips Jubi- leumhal te Eindhoven wordt gehouden, zal de grootste zijn, welke op dit ge bied ooit in ons land is gehouden. Voor het eerst zal de expositie, behalve een statische afdeling ook een dynamische afdeling hebben, waarin een aantal demonstraties wordt gegeven. De tentoonstelling heeft een twee ledig doel. Enerzijds wil zij laten zien wat er bij de Luchtmacht leeft en an derzijds is het de bedoeling, dat zij revenuen oplevert, welke ten goede zul len komen aan het Van Weerden Poel manfonds. Zij zal de Navo-verdedigings- middelen laten zien op het gebied van de luchtmacht. Een dertigtal explica teurs zal op de tentoonstelling de be zoekers van voorlichting dienen. Op 15 september zullen boven het vliegveld te Eindhoven vliegdemonstra- ties worden gegeven. De catalogus vermeldt de namen, lange ingewikkelde namen, van al die Russi sche schilders; als dat niet zo was, zou men ook kunnen denken, dat al het ten toongestelde aan een en dezelfde hoogst middelmatige geest is ontsproten!! Of zij tachtig dan wel dertig jaar oud zün, deze heren blijken allen op dezelfde wijze te werken! Zij doen ons denken aan de derde-rangs-schilders in onze streken een flinke honderd jaar geleden. Hun werkstukken zijn als die welke men in een „schilderijenwinkel" (in Italië ook wel op straat) kan kopen tegen een vaste prijs, die bepaald wordt door de grootte en het verguldsel van de lijst! Allen houden zich aan de meest banale weergave van een blijmoedige, opgepoetste „werkelijkheid": aardige boerenmeisjes, die steeds blijmoedig tractors besturen, arbeiders, die glimlachend vergaderen of in een smidse werken, een enkel landschap vredig en bij avondlicht, vissers, die trots het nieuwe zeid van hun bootje bekijkenAllen glimlachen behalve natuurlijk de helden, die stoer kijken en de vele geportret teerde kunstenaars, wier blik in eindeloze verte staart ook al zijn hun handen bezig een of ander meesterwerk te scheppen, een schilderij van Rafael of een antiek Grieks beeld. Fotografisch schilderen In het Britse paviljoen trokken enkele jongere Engelse schilders onze aandacht, wier „leider" Edward Middleditch schijnt te zijn. Deze jongelui zijn zon der voorbehoud teruggekeerd tot de uit beelding der „werkelijkheid', waarbij ze dan. vooral Jack Smith, de voorkeur geven aan een uitgesproken proletari sche werkelijkheid. Beïnvloeding door de neo-realistische Italiaanse filmbeelden is niet alleen waarschijnlijk, maar blijkt onloochenbaar uit de wijze, waarop zij die wereld van achterbuurtjes en ver- Italianen bewonderen banale plaatj es De catalogus deelt ons mede, dat het Russische paviljoen ten doel heeft aan West-Europa te tonen wat er tussen 2Ö34 (toen Rusland voor het laatste aan de Biennale deelnam) en thans op kunstgebied tot stand werd gebracht. Wij hopen zeer, dat er naast deze kennelijk offi ciële kunst ook nog een. werkelijk levende kunst be staat, die zich problemen stelt en die tracht op te lossen en dat er kunste naars zijn, die enig begrip hebben van wat in de laat ste eeuiw de scheppende kunstenaars van Europa heeft beziggehouden. Het zonderlinge is, dat al die lieve plaatjes in het Russische paviljoen door de gezeten burgerij van Ita lië met vreugde worden be groet. „Eindelijk een pavil joen waar je op adem komt. Schilderijen waar wat aan te zien is. Kunt u mij zeggen (dit tot de sup poost) in welk paviljoen we hier zijn?" „Wat zegt u: Rusland? Uitgeweken Rus sen dan toch zeker? De Sovjet-Russen? Onbegrijpe lijk. zulk gemeen volk en dan zo goed kunnen schil deren". Dat is ongeveer de reac tie van de gemiddelde bur ger, terwijl de Italiaanse intellectuelen, doorgaans nogal links ir hun politeke meningen, met neergeslagen ogen wegvluchten en zich schamen voor de Russische kameraden!! Pas wanneer ze weer buiten zijn, begin nen ze druk te praten over Picasso, die dan toch ook maar.Totdat er plotse ling iemand fluistert, dat het Vaticaan en de Spaanse ambassade in Rome sedert maanden bezig zijn met po gingen om ook Picasso (na Salvador Dali) ertoe te brengen zijn aandacht eens te schenken aan gewijde onderwerpen. Het is een vreemde gewaarwording, maar Venetië leert ons dit jaar, dat niets zo „burger lijk" is als de communisti sche kunst, terwijl de „bourgeoisie"-kunst de eni ge is waar Westerse (in tellectuele) communisten warm voor lopen Een uitzondering Er ls een grote uitzondering op de ba naliteit der oostelijke paviljoens: uit het wijze, verre China is het werk gekomen van een bijna, honderdjarige man, de schilder Chi Pai Sjih, in 1861 als arm boerenkind geboren. Die grijsaard schil dert. volgens de eerwaarde tradities van de Miing-periode, een poëtische wereld van insecten, bloemen, hagedisjes, eek hoorntjes en andere kleine dieren, een diohter met het penseel. Roemenië en Tsjecho-Slowakije zijn bijna even erg als het Russische voor beeld. Een ietsje meer leven en wat vrijere opvattingen vindt men bij de Po len. En hoezeer in dictatoriale landen de cultuur wordt beïnvloed door de poli tiek, bewijst het voorbeeld van Joego slavië, dat bij voorafgaande Biënnales precies datzelfde soort blijmoedig zwoe gende boerinnetjes tentoonstelde, terwijl nu in dat paviljoen enkele zeer persoon lijke kunstenaars aan het woord komen. Lazar Vajaklija, die enigszins aan Cha gall doet denken (dit slechts om een idee te geven van de richting, waarin hij zoe kende is. de kwaliteit en de poëtische wereld, waarin de Joegaslaarf zioh be weegt zijn natuurijk niet van het uit zonderlijke peil. dat Chagall weet te bereiken) is een der meest opmerkelijke. Het werk van de jonge Miodrag Protitsj staat onder de invloed van Picasso. Maar een werkelijk groot en boeiend meester is de beeldhouwer Vojin Bakitsj, die, al doet hij soms aan Moore of aan de Ita liaan Viani denken, in zijn beste wer ken: De bronzen stier, De paardekop enz. geheel eigen en verantwoorde plas tische waarden heeft gevonden. Zo zag de 97-jarige Chinese schilder Chi Pai-Sjih in 1955 „De Eekhoorn". waarloosde kinderen bekijken uit een gezichtshoek, die beslist fotografisch, cineastisch is. Middleditch schildert bij voorbeeld de duiven van Trafalgar Square, zich badende in een modderig waterplasje op zulk een wijize, dat hij plat op zijn buik op die straat heeft moe ten liggen om ze zo te kunnen zien. Wij vragen ons zelfs af, of deze schil ders niet beginnen met het maken van een foto en dan hun onderwerp over brengen op het doek. Maar als een foto graaf wel eens een aardig effect weet te bereiken, is dat nog niet geschikt voor schilderkundige weergave. Wij vrezen dat deze „mode", die kennelijk in Enge land opgang maakt, heel gauw in het vergeetboek zal raken als het publiek genoeg krijgt van de erg gezochte, ver standelijke effecten. In het Engelse pa viljoen werd de grote prijs der Italiaanse regering toegekend voor beeldhouwkunst en wel aan de metaalbewerker Lynn Chadwick. Het is een keuze, waarmee we ons moeilijk kunnen verenigen. In hetzelfde abstracte genre menen wij dat er meer overtuigende werkstukken ge vonden worden in het Italiaanse, het Zwitserse en het Nederlandse paviljoen. De wereldstad Amerika heeft dit jaar een zeer eigen aardige inzending. We krijgen niet een groep belangrijk geachte kunstenaars te zien, maar een bepaald onderwf-p (,4e stad") de or schilders van allerlei rich ting, doch voornamelijk abstracter en surrealisten, beleefd en weergegeven. De opzet is als zodanig interessant, maar het is toch meer iets voor een afzonder lijke tentoonstelling in binnen- of bui tenland: .De Amerikaanse schilder en de wereldstad", dan een goede manier om ons een indruk te geven van wat er ginds op kunstgebied leeft. Er zijn ver scheidene hoogst belangrijke werken on der, o.a. van Jackson Pollock en Willem de Kooning, de twee meest vooraan staande abstracte schilders van Ame rika. Het is opvallend hoe onzegbaar somber de kijk van al deze schilders op het grote-stadsleven is. Het geheel is niet minder dan een wanhopige aan klacht tegen onze „cultuur" van lawaai, snelverkeer, neonverlichting, reclame en afgetobde mensen, wier bestaan als vol komen doelloos en oneindig triest wordt ondergaan. Met al haar gebreken is de Biennale weer hèt kunstevenement van dit jaar. Het ergste gebrek blijft de overdaad, vooral in het Italiaanse paviljoen. Maar ook in vele andere deelnemende landen zou de commissie strenger moeten zijn. Het geheel staat landen als Rusland, Polen, Spanje enz. daargelaten in het teken van de non-conformistische, niel- academische kunst met een zekere voor keur voor de abstracten. Daarbij schijnt men echter vaak te vergeten dat elke nieuwe school, eenmaal door de critici aanvaard, onmiddellijk lieden aanlokt voor wie de nieuwe uitdrukkingswijze geen heilig moeten is, maar eenvoudig een manier, om niet te zeggen: navol ging. Er is ook een academisme der anti-academici.Die had men (doch we geven toe, dat het moeilijk is) uit Venetië moeten weren. Parijsenaars zijn verkleumdverregend, vergriept, verkouden van vakantie terug (Van onze correspondenten in Parijs en Brussel) Laat het voor ons Nederlanders een troost - zij het een zeer schrale - zijn, dat w\j niet de enigen zijn, die hebben mogen „genieten" van de erbarmelijk slechte zomer, waarmede de natuur ons dit jaar heeft opgescheept. Ook onze zuiderburen, de Fransen en de Belgen, hebben hun aandeel gekregen in de natste augustusmaand sedert eeuwen. Ook daar is dat eindelijk iets, dat men gaarne van de metereologen wil aannemen. Een geluk bij een ongeluk: het toerisme heeft onder deze voortdurende zegen van Pluvius geen onoverkomelijke schade geleden. In België noteerde men zelfs meer en „betere" toeristen dan voorgaande jaren en in Frankrijk had men aan de zuidkust tenminste nog een plekje, waar de zon zich af en toe liet zien, al hebben de gasten hun zonnebrillen niet dagelijks nodig gehad. Regenverzekeraars hebben heel wat moeten uitkeren De buitenlanders zijn voor het me rendeel eind augustus weer uit Parijs vertrokken en de stad wordt weer be volkt met Parijzenaars in een tempo van driehonderdduizend koppen per dag. Het wordt daar weer tijd om aan het werk te gaan denken, al openen de universiteiten en de scholen eerst in oktober. Maar de bewoners van de lichtstad hebben er minder moed voor nodig dan andere jaren. Het liefst ver geten zij deze zomer maar zo snel mo gelijk. Zij zijn bijna allemaal een beetje verregend, verpletterd, verkleumd, ver griept en Verkouden van vakantie teruggekomen en slikken aspirientjes als pepermuntjes om weer te herstellen. Neen, zij hebben geen prettige herinne ringen aan de afgelopen maanden, waarin er bijna tweemaal zoveel water uit de hemel stroomde als normaal. De regenverzekeraars klagen ook al steen en been. want zij hebben tweemaal zo veel moeten uitkeren als zij ontvangen hebben. Voor hen dus een strop van de eerste orde. BELGIË IETS GUNSTIGER. In België liggen de zaken wat gun stiger. De prijzen zijn daar lager dan in Frankrijk, zodat vele Franse toeristen begroet konden worden. Ook dagjes mensen. Tot één uur, ja zelfs later in de nacht zag men de bussen uit Rijnland en Noord-Frankrijk de historische markt van Brussel oprijden. Overigens is het niet alles goud wat er blinkt, want de pensionhouders in het kustge bied van België klagen over de ge ringe verteringen van de gasten. Vooral de Engelsen genieten in deze een slechte reputatie. Tot zelfs op een prentbrief kaart of een zakkammetje durven zij nog af te dingen! De Fransen en de Nederlanders blij ven ook al aan de zuinige kant. Men geeft de voorkeur aan de Duitsers, maar die tonen niet zoveel interesse voor deze streken. Men vertelt U echter aan de Belgi sche kust en terecht niet zonder lander in wagen of op scooter, die de „franskens" een beetje guller wil la ten rollen. Elke seconde passeerde een buitenlander de grens Nederlanders zeer geziene gasten vanwege beschaa fd optreden (Van onze Weense correspondent) Ondanks het betrekkelijk slechte weer ls het aantal buitenlandse toeristen in Oostenrijk ook dit jaar weer buitengewoon sterk toegenomen. Men kan zeggen, dat er in het afgelopen seizoen elke seconde een buitenlandse gast de Oosten rijkse grens passeerde. Ofschoon het aantal hotels en bedden in de traditionele vakantiegebieden zoals Vorarlberg, Tirol en Salzkammergut. vrijwel constant is gebleven, nam toch ook daar het aantal overnachtingen toe. Een ongekend record werd echter behaald in de oostelijke provincies en vooral in Wenen, waar vorig jaar nog Russische troepen gestationeerd waren en waar nu het vreemdelingen verkeer met meer dan honderd procent is gestegen- Geen boerenkool met worst De inkomsten aan buitenlandse beta lingsmiddelen hebben zich dan ook te genover het vorige jaar meer dan ver dubbeld. Onder de buitenlandse toeristen neemt ons land de derde plaats in! Sommige streken leken wel op Neder landse enclaves, bij voorbeeld het Zil- lertal en het gebied rondom Zeil am See. waar wij bijna uitsluitend landge noten hebben aangetroffen. Zij kwamen per trein, in autobussen of in eigen au to's. Ze zijn verreweg de meest geziene gasten, niet omdat zij over veel geld be schikken. maar omdat zij zo vriendelijk en beschaafd optreden. Ze zijn niet las tig en verraden een goede opvoeding. Zoals een hotelhouder ons vertelde, ver wacht een Nederlander in Tirol bijvoor beeld geen boerenkool met worst, maar geeft hij juist de voorkeur aan de na tionale gerechten, die hij wil leren ken nen. Aan één ding houdt hij echter, vast. namelijk aan het kopje koffie Is mor gens tegen elf. (Ingez. Med.-Adv.) CORRESP. CONVERS. (Nederl., Frans, Duits, Engels, Spaans) Een der talloze voorbeelden van °pl- A,MC Russische genreschilderijen: ]uri Kon. Erk. PITMANSCHOOL Pimenov's ..De ijdeltuit'. plantsoen es tel. 26558 4 Waarschuwing voor Republikeinen Dus zal president Eisenhoiver toch nog een vermoeiende tijd tegemoet gaan (Van onze correspondent in Washington) President Eisenhower had gehoopt een niet al te vermoeiende verkiezings campagne te kunnen houden. Aanvankelijk leek het de bedoeling, dat hij slechts een klein aantal redevoeringen voor de televisie zou uitspreken, dit zou weinig reizen van de president vergen en dus weinig inspanning. Thans ziet het er echter naar uit, dat Eisenhower toch een vermoeiende tijd tegemoet gaat. De televisie blijkt namelijk niet zulk een machtig strijdmiddel als men aanvankelijk meende De firma Sindlinger Co. te Philadelphia heeft een onderzoek ingesteld naar het percentage van de T.V.-bezitters, dat de conventies gevolgd heeft. De cijfers waren nogal ontstellend voor de Republikeinen en voor de firma's, die veel geld hebben uitgegeven om de televisie-programma's met him reclame te door spekken Het bleek namelijk, dat er in de conventie-periode 27 procent van de veertig miljoen T.V.-toestellen in gebruik waren geweest. In de week, die aan de conventies voorafging, was het percentage niet 27, doch46.3 Een enorm verschil dus. Democraten houden vast aan ouderwetse methode van rondreis en spreekbeurt De Democratische conventie kreeg meer belangstelling dan de Republi keinse. Men schat dat 63 miljoen men sen per dag naar de Democraten keken en 57 miljoen naar de Republikeinen. Dit betekent niet. dat de democra- Ook zes Nederlandse Kamerleden van verschillende richting) aanwezig Geen resoluties, maar wel persoonlijke contacten (Van onze Weense correspondent) Gisteren is in het Oostenrijkse parle mentsgebouw het zesde internationale congres begonnen voor volksvertegen woordigers uit landen, die bij de Euro pese beweging zijn aangesloten. De besprekingen duren vier dagen en hebben tot doel nieuwe wegen en mid delen te vinden om het streven naar een Verenigd Europa te versterken, voor al onder die politici, die hiervan nog niet voldoende op de hoogte zijn. Daar om treden voornamelijk leden van de Raad van Europa en overtuigde aan hangers van de Europese eenheid als sprekers op. zoals Robert Schuman (Frankrijk). G. Pella (Italië). Carlo Schmid West-Duitsland). J. Amery (Engeland) en, in de allereerste plaats, de vader van de Europese gedachte, graaf Coudenhove-Kalergi. Ofschoon uitsluitend volksvertegen woordigers uit de democratische lan den van het Westen aan de besprekin gen deelnemen, worden er toch ook in formaties uitgewisseld over de Europese landen achter het ijzeren gordijn, die men voor een Verenigd Europa op zui ver democratische grondslag wil win nen. Aan de besprekingen nemen 174 volksvertegenwoordigers uit 14 verschil lende landen deel. onder wie zes uit ons land. namelijk de heren J. Fokkema voldoening dat de Nederlandse (AR). J. Peters. A. Roebroek en C. van liedjeszanger met geruit hemd, lede- Meel <KVP). A. Vondeling (PvdA) en ren broek en gitaar een echt I R. Zegering Hadders (VVD), „schooierstoerisme" uitsterft. Hij Uit de samenstelling der delegaties maakt plaats voor de gegoede Neder- blijkt, dat vertegenwoordigers van ver schillende politieke richtingen hier sa menwerken voor een hoger gemeen schappelijk doel. Het ligt niet zo zeer in de bedoeling om het congres met een aantal resoluties te besluiten, maar wel wil men in openhartige gedachtenwisse- ling en door persoonlijke contacten de aandacht vestigen on alle vormen van overdreven nationalisme, die het ideaal van een Verenigd Europa in de weg staan. Twee jongens verdrenken Het 9-jarig zoontje van de familie Aafjes uit Wormerveer is gistermiddag in de Nauernasevaart aldaar verdron ken. Het knaapje, dat juist voor zijn verjaardag een hengel had gekregen, wilde met een vriendje gaan vissen. Beiden begaven zich op de fiets naar de vaart. Toen het vriendje eensklaps van de fiets stapte, reed de jongen, die hem niet meer kon ontwijken, pardoes het water in. Hoewel hulp spoedig ter plaatse was, mocht kunstmatige adem haling niet meer baten. ten meer populair zijn, doch de con ventie van de Democraten was span nender, omdat daar nog om de benoe ming gestreden werd. Stevenson tegen Harriman. Kefauver tegen Kennedy. Bovendien zullen zelfs zij. die veel be langstelling voor politiek hebben, toch door al dat kijken in de eerste week wel wat vermoeid zijn geraakt. Zij hadden minder uithoudingsvermogen, toen de Republikeinse conventie begon. Vele bezitters van een tele visie-toe stel klaagden erover, dat zij geliefde wekelijkse programma's moesten mis sen terwille van de conventies. Ook achtten velen het onjuist, dat alle grote T.V.-concerns deze politieke program ma's vertoonden. In verscheidene plaatsen kon men gedurende uren geen luchtig, onder houdend programma zien. Geen wonder dan ook, dat de radio waar nog wel muziek te horen was. in die weken veel werd gebruikt en dat de bioscopen extra goede dagen hadden. Het resultaat van bovengenoemd on derzoek moet er de Republikeinen wel definitief van hebben overtuigd, dat het riskant zou zijn teveel op het effect van televisie te vertrouwen. Niet alleen vice-president Nixon, maar ook Eisenhower zelf zal. meer dan oorspronkelijk nodig scheen, op de ouderwetse manier tot het volk moeten gaan! Temeer daar de Democraten hierdoor ten dele door geldgebrek ge dwongen vast zullen houden aan de traditionele campagne-methode van rondreizen en spreekbeurten houden. Natuurlijk zullen beide partijen ge bruik maken van de televisie, maar minder dan voorheen beschouwt men T.V als een superwapen in de verkie zingsstrijd. Inbraak in café KASSEN VAN CLUBS LEEGGEHAALD. 's Nachts is ingebroken in café Mo dern te Nijkerk. De dieven klommen over een schutting en drongen via een achterdeur de woning binnen. Na in de kamer en de keuken alles overhoop te hebben gehaald, vonden zij de kassen van een plaatselijke biljartclub en een kaartclub. Een paar honderd gulden werd hun buit. Doordat de hond begon H H te blaffen, werd de eigenaar wakker De 15-jarige Beekman, die op een en hoorde gerucht. Toen hij het vertrek, schuit, liggende in de Prinsengracht te waar de dieven hun slag hadden ge- Amsterdam aan het spelen was. raakteslagen, binnenkwam, waren zij reeds te water en is eveneens verdronkenI gevlogen. De politie stelde onmiddellijk Het stoffelijk overschot is gisteravond I met behulp van een politiehond een opgehaald en naar het Wilhelmina- onderzoek in, doch tot nu toe zonder gasthuis overgebracht. I resultaat.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5