GOLD STAP^^texiNFsiiE 75ct. Lezers schrijven Anib Leiden bestaat tien jaar 95ste jaargang Donderdag 6 september 1956 Tweede blad no. 28928 Feestelijke herdenking in Den Burcht In maart van dit jaar bestond de afdeling Leiden van de Algemene Neder landse Invaliden Bond tien jaar. Werd ter gelegenheid van dit heuglijke feit op 7 april j.l. een receptie gehouden, gisteravond hebben vrijwel allen, die de .ANIB een warm hart toedragen, in de grote zaal van „Den Burcht" feest gevierd. In verband met het overlyden van de heer J. C. Livingston, die sedert de op richting secretaris van de afdeling Leiden is geweest, heeft men dit niet eerder willen doen. Medewerking aan deze jubileumavond verleenden de leden van Sempre Avanti's Jong en Jolig. De voorzitter van de afdeling Leiden, de heer H. P. Pannekoek, heette de vele aanwezigen va nahrte welkom in het bijzonder de voorzitter van het hoofd bestuur van de ANIB, mr. Drossaart Bentfort, de directeur van de Gem. Werkplaats, de heer H. Bassie, de op richter van de afdeling Leiden, de heer Lepelaar, en de afgevaardigden van ver schillende zusterverenigingen en die van het Rode Kruis. De heer Panne- koek memoreerde het overlijden van de heer Livingston en gaf vervolgens een overzicht van het wel en wee van de af deling. Hij wees er op, dat er sedert maart 1951 een zwemschool voor min der validen is en dat in 1952 een reis- club werd opgericht. Tenslotte wekte de voorzitter allen op de ANIB zoveel mogelijk te steunen. VAANDEL Het jubileumcomité, bestaande uit mej. Regeer, mevr. de Jong-Buitelaar en de heer Goedhart, bood het bestuur van de afdeling Leiden daarna een vaandel aan. Mevr. Drossaart Bentfort, die het vaandel heeft vervaardigd, en de heer P. de Boer, die de tekeningen heeft ge maakt, mochten een geschenk in ont vangst nemen. Na dit min of meer officiële gedeelte was de beurt aan Sempre Avanti's Jong en Jolig. muziek, zang en spelletjes werd in vlot Een vrolijk en nieuw programma van Zomeravondwandeltochten groot succes RUIM 500 TIPPELAARS. De gisteren door „De Stalen Band" en het Veteranen Legioen Nederland ge organiseerde zomeravondwandeltochten zijn een groot succes geworden. Ruim 500 tippelaars verschenen deze avond bij Oud-Hortuszicht aan de start. Mede dank zij de uitstekende weersomstandig heden werd er met veel animo gewan deld. Alle deelnemers er waren geen uitvallers ontvingen een fraaie me daille. Deze avond ging het parcours over 10, 12% en 15 km. Naast de vele persoonlijke pryzen, be haalden de volgende groepen een spe ciale groepsprijs, t.w.: Waingunga's 11 deelnemers; Amicitia I (Katwijk) 27; Vry en Blij (Den Haag) 11; W.O.W. (Abbenes) 23; Maria Geortigge 23; Jeugdgroep Stalen Band 24; Stalen Band sr. 16; V.L.W. 16; Leidse Hout- school 22; Amicitia II (Katwijk) 19; Amioiitia EU (Katwijk) 22; De Zwervers (Voorschoten) 15 en C.JJVI. Voorwaarts (Katwijk) 20. Gezien dit succes ligt het in de be doeling van de organiserende vereni gingen dit wandelfestijn ieder jaar te herhalen. Ons christelijk levensperspectief In het gebouw Rehoboth hield de afd. Leiden en omstreken van de Chr. Boerinnen- en Plattelandsvrou wenbond haar eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen. Na een inleidend woord van mevr. M. E. de Wit sprak ds. G. v. Duinen, Geref. predikant te Wassenaar,, over „Ons christelijk levensperspectief". Spr. vroeg zich af of men in deze tyd nog levensperspectief heeft. Heeft men nog zin om verder te leven? Is er nog een bepaald doel? Omstreeks 1900 dachten we, aldus ds. Van Duinen, dat we alles in onze hand hadden. Er waren weinig problemen en men zag nog perspectief in het leven. Maar toen barstte de krater ineens open, aldus spreker, twee wereldoorlo gen kwamen er achter elkaar. Het resultaat was. dat onze schijn- perspectieven over waren. Tijdens deze oorlogen vielen we in de werkelijkheid. Het was toen 's avonds donker op straat, licht was er niet, maar ook ons hart was een donkere kamer geworden. De oorlogen zijn nu voorbij, maar we gaan weer de verkeerde kant op!! We hebben weer een schynperspectief ge kregen in deze tyd van hoogconjunc tuur. Sartre, aldus de spreker, wilde het levensperspectief zoeken. Deze existen tialist heeft overal gezocht, maar ge vonden heeft hy het niet. De levens cirkel liep slechts van hier naar nu. Is er dan toch perspectief in deze tyd mogelijk? Sartre heeft gelyk. het perspectief is er niet. Van de mens krijgt men geen antwoord. Wij hebben zelf de lui ken dicht gegooid, vervolgde de spreker. We zitten in het donker. Maar geluk kig komt Kerstmis weer. en dan denken we er opnieuw aan, dat Christus naar de aacrde daalt, om ons weer opnieuw licht te geven. Verdienen doen we het niet. maar het heerlijke is Juist dat we geroepen zyn. En wat zien we dan? Als we op Hem letten, dan zien we het ééuwige pers- pectoef, dan weten we. dat we in Gods zorg opgenomen zijn, en dat God altijd by ons zal zijn. Dit alles geeft God op één voorwaar de, besloot spreker. We mogen ons niet aan de tijd hechten. Als God ons van daag weg wil nemen, moeten we daar ook bereid voor zijn. Wie achter Hem wandelt, zal het licht des levens hebben. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, K. en W. is voor het Jaar 1956 benoemd tot wetenschappelijk amb tenaar bij de fysische chemie aan de Leidse Universiteit, de heer J. Schrama, than* hoofdassistent. Onze stadgenoot, mr. F. Portheine, die benoemd is tot plaatsvervangend lid van de Sociale Verzekeringsraad, heeft deze benoeming aanvaard. Officiële publikatie GESLOTENVERKLARING. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de Langebrug, voor zover gelegen tussen de Zonneveldstraat en de Pieterskerkgracht, met Ingang van heden, voor zoveel en zolang de aldaar plaats vindende werk zaamheden zulks noodzakelijk maken, ls afgesloten voor het verkeer met alle voer tuigen, rij- en trekdieren en vee, in belde rlohtdngen. tempo afgewerkt. Zowel met de Hol landse als met de Duitse, Weense en Italiaanse liedjes oogstte Jong en Jolig veel succes, terwijl ook het radiospel „Trek aan de bel" en de dirigeerwed- strijd bijzonder werden gewaardeerd. ZILVEREN JUBILEUM MEJ. A. J ASPERSE Vandaag was het 25 jaar geleden, dat mej. A. Jasperse in dienst trad bij de N.V. v.h. R. M. Beuth Zonen. Op ver zoek van de jubilaresse werd dit feit slechts in intieme kring herdacht. Een der directeuren wees er op, dat mej. Jasperse zich steeds heeft doen kennen als een ijverig en plichtsgetrouw mede werkster, waarop de directie nimmer tevergeefs een beroep deed. Als stoffelijk blijk van waardering bood de directie de jubilaresse een enveloppe met inhoud aan. Tevens wer den haar het Vererend Getuigschrift van de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel en daarbijbehorende draagpenning in uitzicht gesteld. Ook haar directe chef. de heer A. Majolee prees haar vele goede hoeda nigheden en wees op de prettige wijze, waarop hij altijd met haar heeft samen gewerkt. 195 WSL-novieten EVEN VEEL ALS VORIG JAAR. Vanochtend is de novitiaatstjjd van de Verenigng van Vrouwelijke Stu denten te Leiden, de VVSL, begon nen. In totaal hebben zich 195 novie ten aangemeld. Vorig jaar was dit aantal eveneens 195, in het jaar daar voor 184. Uit deze cijfers blijkt, dat de studie en het VVSL.-lidmaatschap van Prin ses Beatrix niet een bijzonder grote toeloop tot de VVSL hebben veroor zaakt, zoals sommige voorspellingen indertijd wilden doen geloven. In aan merking moet echter worden genomen dat eertijds ook meisjes van de M.O.- opleiding VVSL-ld konden worden, en dit jaar voor het eerst niet meer. Vo rig jaar waren dit er 22. De verdeling van de Novieten over de verschillende faculteiten is nog niet bekend. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: mr. Marianne KanBlitz, z., Israël; van Paassenvan Wijk, d„ Nieuw Zeeland; v. d. MeyDresselhuys, d.t Rotterdam; DeyllKroesen, d„ Am sterdam; Mock—Goedhardt, z., Amster dam. Getrouwd: J. P. G. van der Smit en Hetty S. M. E. Mulder, Oud-Loosdrecht Ton Groenevelt en Elly van Ganswijk. Nieuw Guinea. Overleden: dr. Johan Peters, m., 86 J„ Bilthoven; H. I. G. Eijkman, m., 60 j. Ubbergen; L. H. A. Vehmeyer. m„ 82 j's HertogenboschP. L. van Nieu- wenhu.vze. m.. 68 j. 's Hertogenbosch; dr. M. F. J. Smith, m., 73 j. Wassenaar; A. P. HohmannNeervoort, vr., 89 j.. Oosterhout; K. Kooyman, m., 87 j., Amsterdam. DEMP OOK DE UITERSTE GRACHT Mijnheer de redacteur, verleen ons een plaatsje in uw veelgelezen blad. Met instemming lazen wij over de demping van de Middelstegracht. Maar zou het nu niet tijd worden dat ook aan de Uiterstegracht eens gedacht wordt? In 1938 werden de walkanten al afgezet met palen omdat zij op invallen stonden. Nu is er al een 15 meter inge stort en het is gelukkig dat er geen vuilniswagens meer kunnen passeren, want anders had de hele boel al in de gracht gelegen. Moet deze toestand nog langer voortduren? Als men een dokter of ziekenauto nodig heeft,kan hij bij de meeste bewoners niet komen of hij moet weer terug rijden zoals hij ge komen is. De desbetreffende ambtena ren moeten eens een kijkje komen nemen bij laag water; dan zouden zij schrikken van de toestand waarin de wallen verkeren! De brug aan de Nieuwe Rijn is al gestut, maar zij mogen er ook wel eens onder kijken, want daar zijn ook gaten in de fundering. Als deze brug vandaag of morgen instort, hoeft men niet vreemd op te kijken. Dat het zo lang duurt met die demping komt, zegt men, doordat de fabrieken vergun ning hebben om in de gracht te lozen, maar zou daarvoor nu geen andere op lossing gevonden kunnen worden? Alles is even slecht, ook de bestrating. Het zijn allemaal kuilen en gaten waar ge over gaat. Ook zijn er huizen, die wegzakken, daar de wal is ingestort. Ik kan me niet indenken, dat de H.H. doktoren nog niet geprotesteerd hebben tegen deze gracht, want als er iemand invalt moet de drenkeling direct naar het ziekenhuis gebracht worden om leeggepompt te worden. Er zijn er zelfs geweest, die zeven weken in het zieken huis zijn vastgehouden, omdat ze door de vieze rommel inwendig waren ge- infecteerd. P. COLLA. Uiterstegracht 76. In gelijke geest schrijft ons de heer Jacques Smit, Nieuwe Rijn 50, die in het belang van de verkeersveiligheid aandringt op drastische modernisering van de binnenstad. „HOE STAAT HET ER MEE?" Naar aanleiding van uw 55ste en laat ste artikel onder bovenstaand opschrift, betreffende de bouw en alles wat daar aan vast zit van het nieuwe station te Leiden, moet mij toch het volgende van het hart. Natuurlijk is e.e.a. een geweldige ver betering en zullen alle Leidenaars er wel mee zijn ingenomen. Toch ben ik en daarin sta ik heus niet alleen van mening, dat er ver schillende tekortkomingen zijn die voor verbetering in aanmerking komen en wel le. De overkapping der perrons is veel te kort (ruim tot 2/3 van de trein staat niet onder de kap, zodat bij regen weer de passagiers niet droog in of uit de trein kunnen komen. 2e. Als het regent en er is een weinig wind (iets wat toch wel eens voorkomt in ons landje) loopt het regenwater van de perrontrappen (z.w. zijde) af de toe gangstunnel in, die dan ook vaak met grote passen staan. 3e. De rijwielkelder is praktisch nooit droog en na een enigszins flinke regen bui is het als het ware ondoenlijk er in te moeten voor de rijwielstalling. 4e. Bij het lossen van te verzenden goederen aan de achterzijde der tunnel (Terweepark) is er geen overkapping waar b.v. een vrachtwagen onder kan staan, zodat de te verzenden goederen vaaik al nat zyn vóór ze in de tunnel komen en ook In die tunnel staat vaak veel water. Al met al dus een slechte service zowel voor de passagiers als voor de verzenders van verschillende goederen. Zou hierin nu alsnog kunnen worden voorzien? Met dank voor de plaatsruimte, Hoogachtend, J. M. v. d. BURG, Bakkerkorfstraat 1, Leiden. Koningin voert besprekingen Nadat H. M. de Koningin vanoch tend in het Huis ten Bosch ontvangen had de informateur prof. dr. De Gaay Fortman voor het uitbrengen van een tussentijds rapport, heeft zy vervol gens ontvangen dr. A. A. L. Rutgers vice-president van de Raad van State, mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer en mr. J. R. H. van Schaik, minister van Staat. Daarna heeft de Koningin een tweede onder houd gehad met de Informateur. Meisje door vuurwerk gewond (Speciale berichtgeving.) Tijdens het vuurwerk dat gisteravond de eerste dag der vierdaagse nazomer feesten in Weesp besloot, is de 16-jarige Hennie Langenberg. uit Amsterdam, en kapster in Weesp, gewond door neer vallend vuurwerk. Zij is in het Burger- Ziekenhuis in Amsterdam ter verple ging opgenomen. Eveneens, maar lichter, werd de 14- jarige Ria Schuurman, uit Weesp. ge wond. Beide meisjes stonden, ondanks enkele waarschuwingen, op de Lange Vechtbrug in de hoofdstraat te Weesp naar het vuurwerk te kijken. Eén plot selinge rukwind deed een mislukte vuurpijl in haar richting vallen. Om standers. die te hulp schoten om de vlam gevatte kleren te doven, liepen enkele lichte brandwonden op. Nederland uitgenodigd naar Bandoeng VOOR VOEDSEL- EN LANDBOUWCONFERENTIE. Nederland zal worden uitgenodigd tot het bywonen van een regionale confe rentie van de voedsel- en landbouw organisatie, die In oktober a.s. in Ban doeng zal worden gehouden, aldus is heden in Djakarta verklaard. Deze ver klaring volgde op beriohten, dat Indo nesië bezwaar had gemaakt tegen Ne derlandse deelneming aan deze confe rentie, in verband met het Nederlands - Indonesische geschil over westelijk Nieuw-Guinea. Volgens welingelichte kringen is een uitnodiging aan Nederland gezonden, waarin te verstaan wordt gegeven, dat de Nederlandse deelneming aan de con ferentie niet gebaseerd is op Nederlands „overheersing" over dat gebied. Buit van f 11.000 bij inbraak 's Nachts is ingebroken bij een kan toorboekhandel aan de Amsterdamse Straatweg in het voormalige Zuilen. Er is voor een waarde van f. 11.000 meegenomen, o.m. een kofferschrijfma- chine, een rekenmachine en 250 vulpen houders. Tevens wordt een klein gelds bedrag vermist. De eigenaar, die het perceel niet be woont. is niet verzekerd Door het forceren van een tuimel raam aan de achterzyde is men het huis binnengedrongen. (Ingez. Me<L-Adv.) vast Vete tussen Haarlemse en Zandvoortse jongens bracht onrust op Houtplein Politie voerde charges met gummiknuppel uit en verrichtte acht arrestaties (Speciale berichtgeving.) Een vete tussen Haarlemse en Zand voortse jongens over de wekelijkse dans avond van de stichting der Touring Zandvoort is gisteravond oorzaak ge weest van enige onrust in de omgeving van het Houtplein te Haarlem. De vorige week zijn vele jongelui uit Haarlem naar Zandvoort gegaan om op het Raadhuisplein te dansen. Zij hebben volgens de Zandvoorters op een erger lijke manier huisgehouden. Na het drinken van enkele glaasjes bier vatten zij de moed op om al hun swingpassen in het openbaar te vertonen. Dit was echter niet naar de zin van de Zand voortse jongeren, omdat de Haarlem mers hun meisjes voor hun neus weg kaapten. Daarom besloten zij gister avond met de tram naar Haarlem te gaan om daar een dergelijk feest op touw te zetten. Er had zich een horde van 300 brooddronken Haarlemmers van 14 tot 24 jaar in slagorde opgesteld in de Tempelierstraat om de Zandvoorters een warme ontvangst te bereiden. Wie er echter ook kwamen, geen Zandvoor ters! De jongelui, door het lange wach ten enigszins teleurgesteld, begonnen zich te roeren. Om de feestvreugde te verhogen, werd er belletje getrokken, ging men voorbijgangers lastig vallen en plaatste men verkeersborden midden op de straat waardoor het verkeer werd gestagneerd. Omstreeks half tien ver scheen de politie-versterking ten tonele. De jongens werden aangemaand zich te verspreiden, wat in het geheel niet naar kun zin was. Hierop namen zij een dreigende houding aan tegen de orde bewaarders. Kort daarop verscheen er nog meer politieversterking. welke enige charges uitvoerde met de gummiknup pel. waarbij rake klappen vielen. Acht jongens werden naar het bureau ge- Op de luchtvaartshowwelke deze week te Farnborough in het Engelse graafschap Hampshire zat worden gehouden ai o.mdeze zeer lichte helikoptei van de Fairey vliegtuig fabrieken worden gedemonstreerd. Het machientje is zo licht, dot noch het vervoer over de weg. noch een landingsplaats een probleem vormt; de helikopter gebruikt de platte bak van een vrachtwagen rustig als heliport en kan ook op die wagen worden vervoerd bracht, waar proces-verbaal tegen hen is opgemaakt. Gewonden waren er niet. Om elf uur verscheen er een geluids wagen om de jongens aan te zeggen, dat geweld zou worden gebruikt, indien men niet naar huis zou gaan. Zij gaven hier gehoor aan en tegen half twaalf was de rust hersteld. Leidse Aquariumvrienden bijeen AQUA-FORUM BEANTWOORDDE VELE VRAGEN Gisteravond hielden de Leidse Aqua riumvrienden een zeer goed bezochte le denvergadering in de recreatiezaal der N.V. Hollandse Constructie Werkplaat sen en de N.V. Nederlandse Electrolas Mij. In zijn openingswoord heette de voor zitter. de heer Laman, speciaal de op deze avond aanwezige leden en bestuurs leden van de Oegstgeester aquariumver eniging „Natuur in Huis" hartelijk wel kom. Hij zeide zeer verheugd te zijn. dat deze vereniging blijk gaf van een prima geest van samenwerking, iets wat de aquariumliefhebberij alleen ten goe de kan komen. Spreker deed wederkerig de toezegging van een hartelijke samen werking. Vijf nieuwe aquariumliefheb bers konden deze avond in het ledenre- gister der vereniging worden ingeschre ven. Het hoogtepunt van deze bijeenkomst bestond uit het houden van een aqua- forum. Vijf deskundigen op aquarium- gebied hadden in dit forum zitting^ ge nomen. t.w. de heren W. Eriks en T. de Roode van de Oegstgeester Aquarium- vereniging, de heer J. Gijzenij, de man die enige tijd geleden bij de gehouden landelijke keuring het mooiste aquarium van geheel Nederland bleek te bezitten, de heer Jac. van Wezel, de heer Laman, een geroutineerd kweker van aquarium vissen en de heer J. Sieval, secretaris van de Leidse Aquariumvrienden, die als voorzitter van het forum optrad. Een lawine van vragen werd op dit forum afgevuurd, waarbij de forumle den geen enkele moeilijkheid op aqua- riumgebied uit de weg gingen, hoewel verschillende vragen, doordat niet vol doende gegevens aanwezig waren, zeer moeilijk te beantwoorden waren. Zelfs een vraag, die kennelijk als een grapje bedoeld was. n.l. of vissen horen konden, dit naar aanleiding van het feit dat de vissen van een bepaalde liefhebber zeer onrustig waren wanneer een man op een trompet blies, werden zeer goed be antwoord. Hoewel alle forumleden op merkten dat vissen geen oren hebben, iets wat ook was gevraagd, bleek uit de antwoorden wel zeer duidelijk dat ook vissen een bepaald gehoororgaan heb ben. iets wat in enkele gevallen proef ondervindelijk was aangetoond. Vragen als; Welke hoogte moet een aquarium hebben, wat moet ik doen tegen groene alg. hoe moet ik schimmel bestrijden enz. enz. werden alle op zeer duidelijke wijze beantwoord. De aanwezigen toonden zich dan ook zeer dankbaar voor hetgeen hen deze avond aan aquariumkennis was bijge bracht. iets wat de voorzitter in zijn dankwoord aan de forumleden nog even onderstreepte. Rest nog te vermelden dat in de pauze een verloting werd ge houden met als hoofdprijs een geheel beplant en bevolkt aquarium. De Leidse Aquarium vrienden kunnen op een zeer geslaagde avond mjs~ Bliksemsnelle inbraak TASJE MET F. 200 WEGGENOMEN. (Speciale berichtgeving) Een buitengewoon brutaal stukje heeft een inbreker met stalen zenu wen uitgehaald aan de Hazelaarlaan in Hilversum. Bliksemsnel sloeg hy zyn slag en dat terwijl de bewoonster van het huis thuis was. Gisteravond zat de mevrouw, die al leen thuis was, te lezen. Op dat moment verliet zij de kamer even om boven iets te gaan halen. Kennelijk heeft de dief deze gang van zaken in de tuin zitten afloeren. Toen hij zag dat boven in het huis een lamp werd aangeknipt, achtte hij het moment gekomen om zijn slag te slaan. Plotseling hoorde de mevrouw het gerinkel van brekend glas aan de achterkant van haar woning. Met drie treden tegelijk stormde zij de trap af. maar zij was al te laat. Zij zag nog net hoe de inbreker zich door de tuin uit de voeten maakte. De inbreker heeft vliegensvlug ge werkt. Hij had een ruitje ingeslagen, was binnengedrongen en naar de ka mer gerend, waar de lamp brandde. Hier had hij een tasje meegepikt, ter wijl hij de eigenares al op de trap hoorde. Hij was toen dezelfde weg als hij gekomen was. weggerend. De buit van deze blikseminbraak was de moeite waard: het tasje bevatte ruim f. 200.—! Militaire jeep geslipt: een dode Gisterochtend is op de weg tussen Breda en Prinsenbeek een militaire jeep door de gladheid van de weg in een OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Rudolf C. W. M.. zn van W. L. Witteman en J. A. M. Lubbe. Ondertrouwd: J. Pijl. 26 Jr en J. A. Breuklnk. 27 jr: J. W. Kandou, 26 Jr en J. A. L. Warouw. 28 jr. Getrouwd: J. J. van Went en G. J. Bro- melow; J. M. A Hasselman en E. L. A. M. H. Regout- E. R. Nickel en A. M. P. de Vos; L. A.'J Vreeburg en A. M. J. Zand vliet. Overleden: M. S. van Zomeren-De ReiJ. 89 jr; L. P. Doesberg. 33 jr; K. Kooijman. 87 Jr; M. H. Beekman-Verhoogt. 51 Jr. WASSENAAR JONGEN AANGEREDEN. Bij het onvoorzichtig oversteken van de Van Zuylen van Nijeveltstraat werd de 11-jarige Jan Kooien alhier door een bestelauto aangereden. De jongen liep een linkerbeenbreuk op en werd naar Bronovo te Den Haag vervoerd. INBREKERS AANGEHOUDEN. De Rotterdamse recherche heeft en kele inbrekers aangehouden, waarvan een drietal jongens van 20 en 21 jaar. zich in april van dit jaar ook in Was senaar aan een inbraak schuldig maak te. Van de bij voornoemde diefstal ont vreemde goederen konden tien nieuwe gouden damespolshorloges, welke de benadeelde op zicht had. worden ach terhaald. bocht geslipt en tegen een boom ge botst. Van de vier inzittende militairen van de artilleriebadenschool te Breda werd dpi. korporaal J. N. Noordewier uit Leens (Gr.) gedood. De chauffeur, dpi. soldaat H. Polman uit Ouderkerk a. d. Amstel werd zwaar gewond en op genomen in het r.-k. ziekenhuis „St. Ignatius" in Breda. De twee andere in zittenden werden licht gewond. Ruim 6000 woningen in juli Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in juli 6038 nieuwe woningen opgeleverd. In dezelfde maand van het vorig jaar kwamen 5576 woningen gereed. In de eerste 7 maanden van 1956 werden 34.441 woningen voltooid, tegen 29.347 in dezelfde periode van 1955. Gerekend tot en met juli 1956 zijn se dert mei 1945 474.320 nieuwe woningen opgeleverd. BEURSOVERZICHT Vriendelijke stemming; cultures vast Amsterdam 6 september De verbeterde stemming van gisteren is vandaag ter beurze gecontinueerd. Speciaal viel het op dat de cultures zeer vost in de markt lagen. Hiervoor heer ste reeds onmiddellijk na opening goede belangstelling met name voor Ver. Deli die een koerswinst boekte van ruim 3 punten. In Amsterdam Rubber ging wel iswaar iets minder om, doch ook dit fonds was op 83 (78) zeer vast. In HVA bleef de hoek weliswaar gesloten, maar ook dit fonds werd toch 2 punten ho ger geadviseerd. Een en ander werd in verband gebracht met gunstige uitla tingen van een Indonesische handels delegatie die op dit ogenblik in ons land vertoeft. (Men zie elders). De internationale soorten boekten vandaag weer enige vooruitgang, daar bij gesteund door het koersverloop in Wallstreet. Kon. Olie steeg 12 punten tot 804 Unilever overschreed weer de vier maal pariprys en sloot op 402%. Aku kwam van 249% op 253. Philips deed het iets kalmer aan, maar was toch ruim prijshoudend. De Scheep vaartsector had een zeer stil verloop, maar was in doorsnee toch iets beter. De beleggingamarkt vertoonde enig herstel na de flauwe stemming der laat ste weken. De conversielening 1947 kwam van 89 13/16 op 90 3/8. Vandaag staat de inschrijving open op certificaten van 8% obligatiën ten laste van de AEG. Deze lening werd een volkomen succes. Voorts maakten de premie-obligaties Amsterdam 1956. waaraan prijzen van f. 250.000 zyn verbonden hun entree. Er werd een adviesprijs opgegeven van 102 A 103%. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 6 augustus Londen 10.63%—10.637s. New York 3.82%—3.83%, Montreal 3.90%—3.91. Pa rijs 1.0837'1 08471.2. Brussel 7.64%— 7.65. Frankfurt 91.01—91.06, Zürich 87.19';87.24%, Zürich (vr. fres) 89.34% —89.39%, Stockholm 73.85—73.90, Kopen hagen 54.99—55.04, Oslo 53.20%—53.25%, Milaan 61.08%—61.13%. Beurs van Amsterdam Donderdag 6 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 93% 94% B Grootboek obl89 Ned. '51 3% 93 B 93'4 B Ned. '53 (3%) 92% 92% Ned. '48 3% 87% 88% Ned. '54 3% 87% 88 Ned. '55 3% 88% 88% Ned. '55 n 3% 89% 89% Ned. '47 3% 389H 90A Dollarlng '47 3 94^ Ned. '56 3% 91% 92 A Investeringscert. 3 93 A 93% Ned. 62-64 3 93 93,'« Indië "37 A 3 92% 92% B Grootboek '46 3 89 89 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 52% 55% Nat. Handelsbank 119 120 Ned. Handelmij186% 188% A.K.U 249% 254% Philips 283 284% Unilever 398% 403% Wilton Feyenoord 314% 319% Biliton 2de r237 239 Kon Olie f.50.— 384 Kon. Olie 792% 806% Amst Rubber 77% 83% Holl Amer iyn 197% 197% Kon Ned Stoomb 169% 171% Ned. Scheepv. Unie 171% 175% HVA 104% 110 Java Cult.58 64 Deli Mij. 112 114% Senembah75% 77% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam 47 3 93 93 Den Haag 1937 1 3 90y4 Lelden 1947 96% R'dam "37 I m 3% 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 97 L 96 Premieleningen A'dam "51 2% 113 115 Eindhoven '54 2% 96% 96% Enschede '54 2% 95% 95% Den Haag'5112% 107% idem n 2% 105% 106 R'dam '52 I 2% 111% 110 Idem n 2% 107 106% Utrecht'53 2% 102 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 242% 244% Rotterd. Bank210% 210% Twentsche Bank220% 221% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir fabr 221 222 Kon. Ned. Grofsm 115 Rott. Droogd My 611 615 Tieleman en Dros 12% Handelsondernemingen Borsumy. cv A r 1000 90 91% Internatio107% 110% Diversen Albert Heyn283 Ned. M. Walv Vrt. 69% 68% Spoorwegen Dell Spoorw My 21% 21% Amerik. fondsen Anaconda 84% 84II Shell OU Cy95% 96% Nog enkele fondsen ait Lelden en omgeving Aandelen VK 5/9 Holl. Constructie 425 424 Ing bur v Bouwnyv 1 'U Int Kunststoft ind. 50% 52% Kon. Ned Edelmet 71 Pref w.a idem 70% Textiel Gebr v Wyk 76 77GB Leidsche Wolspinn 350L 356 Ned Electroiasm 355 Ui Sikkens Lakfabr '53 514 515GB Ver. Touwtabrieken 178% 178% Wemink's Betonm. 97% 96%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3