APARTE HOTELS VOOR DE HONGAARSE PARTIJBONZEN Met een enkel woord Prinses Beatrix woont Congres menselijke verhoudingen bij Agenda DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1956 Eeuivenoude gedachte gerealiseerd Polder Oostelijk Flevoland begin volgende zomer droog. H.M. de Koningin sal sluiting Ringdijk op donderdag 13 september a.s. bijwonen (Speciale berichtgeving) Toen Stevin, zoon van Simon Stevin, Maurits' wiskundige, in 1667 zijn ideeën publiceerde over een inpoldering van de Zuiderzee, toonde hij hierdoor ruim twee en een halve eeuw in de toekomst te kunnen blikken. Niet omdat volgens hem de grond, die binnen de dijken zou komen te liggen, „bekwaam zou zijn om droog te maken", maar omdat hij door deze inpoldering het zoute water wilde terugdringen. Het te winnen land vormde voor hem een bijzaak, het scheppen van een zoetwater reservoir de hoofdzaak. Stevin was realist genoeg om te beseffen, dat zün plan toentertijd niet uitvoerbaar wos. Ook de ideeën van de Belg Wem- maekers in de 2e helft van de vorige eeuw werden nooit verwezenlijkt, daar deze gebaseerd waren op een „dijkenlegmachine," welke nimmer werd geconstrueerd. Neen, het was ir. C. Lely, die met grote kunde en doorzettingsvermogen de plannen gerealiseerd heeft. Werd in 1932 de eerste fase afgesloten door het gereed komen van de Afsluitdijk met welk werk in 1927 was begonnen de Wieringer- meerpolder kwam in '30 gereed, de Noordoostpolder in '42. Drie belangrijke mijl palen voor de dienst der Zuiderzeewerken. De vierde mylpaa.1 in de wordings geschiedenis van het nieuwe land wordt donderdag, 13 september a.s., bereikt, wanneer de ruim 90 km. lange Ringdijk rond de polder Oostelijk Flevoland, gelegen ten zuid-westen van de Noordoostpolder, gesloten zal worden. Een plechtige en tot dankbaarheid stemmende verheugende gebeurtenis, temeer omdat Koningin Juliana de wens te kennen heeft gegeven hierbij tegenwoordig te zijn. Nadat een machtige hap keileem uit ide grote grijper van de drijvende kraan in het laatste gat zal zijn gestort, waar door het toekomstige Oostelijk Flevoland geheel omringd zal zijn, zal H.M. de Koningin in Lelystad het gemaal Wort- man in werking stellen en tegelijker tijd de gemalen Lovink, nabij Harder wijk en Colijn, nabij Ketelhaven. Het rond acht maanden vergende werk van het wegpompen van bijna 1.5 miljard kubieke meter water heeft dan een aan vang genomen. Tot het begin van vol gende zomer behoeft er echter niet ge wacht te worden met het in cultuur brengen van het nieuwe land. Nabij de Roggebotsluis tegenover Kampen staat slechts zo weinig water, dat deze oostelijke hoek van Oostelijk Flevoland zeer spoedig zal droogvallen. Volgend jaar zou er reeds geoogst kunnen wor den, verzekerde men ons tijdens een gis teren gemaakte tocht rond deze poïder- in-wording. Rondom water Oostelijk Flevoland zal aan alle zijden door water ingesloten blijven (de zuid west kant wordt echter t.z.t. begrensd door Zuidelijk Flevoland dat zelf echter ook geen aanrakingspunt met de vaste wal zal hebben). Hierdoor voorkomt men wat zich bij de Noordoostpolder wel heeft voorgedaan, daar deze tegen Fries land/Overijssel werd aangelegd dat aan de bodem van de voormalige kust streken water wordt onttrokken, hetgeen nu juist niet de bedoeling is. Het verzil- tingsproces van eeuwen moet juist door de inbreng van zoet water ongedaan ge maakt worden, waardoor de teelt- en weidegrond verbetert, hetgeen van het grootste belang is voor onze volkshuis houding nu de uitbreiding van steden en dorpen en de aanleg van wegen steeds meer cultuurgrond gaat opeisen. Amsterdams palen mogen niet rotten Straks na afsluiting van de werkzaamheden aan Oostelijk Flevoland zal een aanvang wor den gemaakt met de inpoldering van Markerwaard, gelegen ten noord-oosten van Amsterdam, en tot slot volgt dan de polder Zui delijk Flevoland. Omstreeks 1965 hoopt men gereed te zijn met het grootste inpolderingswerk, ooit in ons land uitgevoerd. Zo Oostelijk Flevoland los van het vasteland ligt, de Markerwaard zal Noord- Holland tussen Hoorn en een punt ten westen van Enkhuizen raken en tussen Edam en een punt ten zuiden van Hoorn. In deze streken zal zich namelijk niet het gevaar van wateronttrekking voordoen. Nabij Amsterdam blijven de Mar kerwaard en Zuidelijk Flevoland echter een fiks eind van de kust. Zou namelijk het water aldaar te smal worden, dan zou dat tot ge volg hebben, dat het peil daalt, waar door ook Amsterdams grondwa ter zou zakken en de palen, waarop 's lands hoofdstad gebouwd is. deels droog komen te staan. En dit mag nu juist niet gebeuren, omdat op rottende palen geen stad kan blij ven staan. Het Veluwemeer en Eemmeer (ten zuid-oosten van het na de Marker waard in te polderen Zuidelijk Fle voland) zullen een waterbarrière gaan vormen, een waterreservoir, waarvan de oevers bovendien unieke recreatie terreinen zullen opleveren. Uit analoge overwegingen werd de Ringdijk rond Oostelijk Flevoland niet op de diep onder de vrij zachte klei-veen bodem gelegen zandbasis gelegd, daar anders het IJsselmeerwater via het zand van het dijklichaam en de „bodem" naar binnen zou kunnen sluipen in de polder, die juist permanent bemalen moet wor den om droog te blijven. Men heeft de dijkbasis dus op een ongeveer een meter dikke klei/veen laag gelegd, die samen geperst door het gewicht van de dijk een ondoordringbare barrière voor het IJssel meerwater vormt. De noord-oostelijke dijk rond de nieu we polder is de zwaarste. Niet alleen om dat deze weerstand moet kunnen bieden aan het door noord-wester stormen op- Arbeiders eisen proletarische gelijkheid Weekblad lucht algemene ergernis (Van onze Weense correspondent) In de afgelopen vakantiemaanden hebben Hongaarse arbeiders tot hun grote ergernH moeten vaststellen, dat hun partijfunctionarissen geen begrip hebben van proletarische gelijkheid. Het weekblad „Iroldolami Ujsag'* wijst er op, dat de secretarissen van vakverenigingen „natuurlijk" in aparte hotels of vakantietehui zen worden ondergebracht en dat zij slechts heel zelden met hun auto de „ge wone" arbeiders opzoeken. In Balatonliga aan het mooie Balatonmeer is een apart terrein voor de partijleiding gereserveerd, waar andere vakantiegasten niet mogen komen!! De gewone arbeiders verzetten zich tegen exclusiviteit en eisen verder, dat de hogere functionarissen hun inkopen niet meer in aparte winkels doen, maar dat zij hun levensmiddelen en textiel daar kopen waar de gewone man terecht kan. „Dan Ieren zij het levenspeil nauwkeurig kennen en weten zij ook waaraan het volk gebrek heeft, wat duurder is geworden en waar men de helpende hand moet bieden". Hetzelfde blad kritiseert ook het feit, dat Hongaarse ministers en hogere amb tenaren in aparte wijken wonen, die door politie worden bewaakt. Wanneer een minister een wandeling maakt, volgt aan de overkant een auto met toegeschoven gordijntjes Eisenhower ontkent verlies in koude oorlog met Moskou President Eisenhower is van mening, dat de internationale toestand is verbe terd sinds zijn ambtsaanvaarding, aldus gaf hij gisteren op zijn persconferentie in Washington te kennen, in antwoord op de kritiek van de kant van de De mocraten, die beweren, dat de Verenig de Staten aan de verliezende hand zijn sinds Eisenhower in januari 1953 aan het bewind kwam. Om zijn opvatting te bewijzen, noemde Eisenhower de vol gende punten: de beëindiging van de oorlog in Indo- China; deze oorlog is op een zodanige wijze geëindigd, dat de vrije wereld vaste voet in dit land houdt en dat de smet van kolonialisme op de hulp van de Ver. Staten aan Indo-China is uit gewist; de beëindiging van de oorlog in Ko rea, die volgens Eisenhower nooit ge wonnen had kunnen worden onder de omstandigheden, die destijds beston den; de nederlaag van het communisme in Guatemala, de vreedzame regeling van het geschil om Triëst, het herstel van de Oostenrijkse onafhankelijkheid en de met succes bekroonde poging om Per- zië binnen het kader van de vrije we reld te houden. gejaagde water, maar ook omdat zij tot ongeveer 10 a 11 meter beneden N.A.P. doorloopt tot op de aldaar diep liggende draagkrachtige zandlaag. Met een kruin hoogte van ruim 5 meter boven N.A.P. komt men dus tot een dijklichaam van 20 meter. Nabij de kusten wordt niet al leen de dijk lager, doch behoefde zij ook niet tot zo ver beneden N.AP. „veran kerd" te worden. Decoratieve kunst De drie gebouwen, waarin de gemalen zijn ondergebracht, doen wel denken aan bedrijfsruimten, doch lijken met hun wisselende, lichte kleuren en brede, tot het dak doorlopende ramen in genendele op sombere fabriekshallen Ovan weleer). De kunst geeft verder duidelijk tekenen van aanwezigheid. Dat niet alleen overheidskantoren thans steeds meer door werken van kun stenaars gesierd worden, doch ook zake lijke bedrijfsgebouwen, is een ontwikke ling, waar men zijn verheugenis over uit mag spreken. BINNENLAND Teneinde tot betere bedrijfsvoering in het midden- en kleinbedrijf te komen, werken aoht verschillende middenstands- instituten thans samen. ZIJ stellen op de Utrechtse Najaarsbeurs in een zestal toe spraken de problemen aan de orde, waar voor de middenstanders komen te staan bij hun 6treven naar grotere produktivl- teit. De inleidingen worden op 12, 13, 14, 17. 16 en 19 september, telkens om kwart voor een. in de congreszaal naast de Bernhardhal gehouden. Op 17 oktober zal de gemeente Culemborg aan de ambassadeur van Zuld- Afrika, kolonel P. I. Hoogenhout, het ere burgerschap aanbieden, zulks in verband met het afscheid van de ambassadeur van Nederland. De gemeenteraad van Amsterdam heeft op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan prof. dr. P. B. van Steenis uit zijn ambt van buitengewoon hoogleraar in de tropische geneeskunde aan de hoofd stedelijke Gemeente Universiteit. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, heeft gistermiddag in het Provinciehuis in Den Haag de drulvenprlnses uit het Westland ontvangen. Tot hoofdvertegenwoordiger van de K L M. in België ls benoemd de heer J. H. J. M. Vingerhoed, vertegenwoordiger van de K.L.M. te Amsterdam. In zijn plaats zal tot vertegenwoordiger in de hoofdstad worden benoemd mr. H. W. A. Heldring, die de K.L.M. thans in België vertegen woordigt. In tegenwoordigheid van tal van autoriteiten heeft de consul-generaal van België in Amsterdam, de heer L. Borre- mans. gistermorgen in Artis de Okapi „onthuld", die naar men weet door de Gouverneur-Generaal van de Belgische Congo aan de Amsterdamse dierentuin ls geschonken. Deze mannelijke Okapi draagt de welluidende naam „Manala", is op 8 april van het vorige jaar in de Congo gevangen en op 3 augustus van dit Jaar in Artis aangekomen. Deze Okapi is de eerste, die ooit ln Nederland ls aangeko men. Artis hoopt er ln de toekomst nog een wijfje bij te krijgen, zodat men kan gaan fokken. Gisteren is ln de Ridderzaal te Den Haag het aldaar gehouden internationale gezinscongres in aanwezigheid van alle deelnemers gesloten, nadat diverse reso luties waren aangenomen. Vrijdagmiddag 2 november wordt ln de Leuvensestraat te Schevenlngen het internationaal jeugdhotel van de Vereni ging voor Internationaal Jeugdverkeer offieel geopend. Dit Jeugdhotel ls deze zomer al in gebruik genomen. De volgende dag. zaterdagmiddag 3 november, recl- pieert de vereniging ter gelegenheid van haar 25-Jarig bestaan. 12 september a.s. zal de tweede van de nieuwe tot de B-klasse behorende onderzeebootjagers. Hr. Ms. Groningen, in de bouwhaven nabij d® werf Oost van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij door de commandant, kapitein- luitenant ter zee A. M. Niessink, in dienst worden gesteld. De eerste bodem van deze klasse, Hr. Ms. Friesland, werd dit voor jaar aan de Nederlandse zeestrijdkrachten toegevoegd. Namens de minister van Marine zal de vlagofficier materieel. Schout-bij-nacht W. J. Kruys, het schip van de bouwers overnemen. Gistermorgen raakte de 47-jarige J. H Ha bets uit Klimmen, werkzaam als kolenverlader by het bovengronds bedrijf van de mijn Oranje-Nassau 3 te Heerier- heide, met zijn hoofd bekneld tussen de buffers van twee wagens, bestemd voor kolenvervoer. De man werd op slag ge dood Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. De 24-jarige inbreker uit Hoogkerk, die op 24 augustus samen met een ge detineerde uit Hendrlk-Ido-Ambacht uit de Scheveningse strafgevangenis ls ont1- snapt, is te Groningen aangehouden. Een agent herkende hem dank zij het opge geven signalement. Zoals bekend ls zijn kameraad al enige dagen geleden ge grepen, toen hij trachtte in te breken ln een warenhuis te Dordrecht. Van 30 oktober tot en met 1 novem ber van dit jaar zal ln Schevenlngen een Europees congres voor luchtvaart genees kunde („European Congress of aviation medicine") worden gehouden, waaraan ongeveer 250 artsen zullen deelnemen. Voor ongeveer 80 vertegenwoordigen deze de militaire luchtvaart, de overige 20 zullen uit de burgerluchtvaart af komstig zijn. De procureur-generaal te Paramaribo, mr. Jhr. Th. v. d. Bosch zal ln oktober voor enige maanden naar Nederland ver trekken voor het voeren van besprekingen en voor persoonlijke aangelegenheden. Bij K.B. is voor het studiejaar 1956 1957 aangesteld als rector magnificus aan de Landbouwhogeschool te Wagenlngen.de hoogleraar it. W. de Jong, aldaar. Het 11.814 ton metende Britse onder zeebootmoederschip „Maidstone", onder bevel van commandant H. R. B. Newton, zal voor een bezoek aan Amsterdam op 12 september a.s. meren aan de Sumatra- kade. Het vertrek ls bepaald op 19 sept. Gistermiddag is in het O.L.V.-Gast- huis te Amsterdam overleden de 72-jarige heer W. EIJkes, die ln de avond van 25 augustus j.l. in zijn huls aan de Czaar Peterstraat door een 21-Jarlge elektricien werd overvallen. Hij werd daarby ernstig met een hamer gewond. BUITENLAND De Nederlandse econoom dr. J. J. Polak en zijn Noorse collega dr. Rolf Evanson zijn door het Internationale Monetaire fonds aangewezen om de IJs landse regering te helpen bij een reorga nisatie van de IJslandse economie. De economen zijn reeds in Reykjavik aange komen en zullen daar ongeveer twee weken blijven. De centrale raad van de Bank Deut- scher Lander, de Westduitse circulatie bank in Frankfort, heeft met Ingang van heden het disconto van tot 5 procent verlaagd. Daarmede heeft de bank de krediet-rem iets losser gelaten. Het dis conto ligt thans weer op het niveau van 1952. Sinds augustus 1955 ls het disconto ln West-Duitsland voortdurend van 3± gestegen tot het in mei J.l. de 5% bereikte. Elf mensen en 1200 schapen zijn nabij het Joegoslavische dorp Gradol ln Macedonië door een geweldige aardmassa bedolven. Een heuvel gleed van zijn basis en bedolf een schaapherder met zijn kudde en boeren die op weg waren naar de markt in het stadje Kavadar. Vijfhonderd soldaten zijn thans bezig, de slachtoffers uit te graven. De kans wordt gering ge acht, dat er overlevenden zullen worden gevonden. Een Australische film, die bedoeld was om het vandalisme te bestrijden, blijkt dit Juist te bevorderen. Volgens de universiteit van Melbourne leren kinde ren, aan wie de film wordt vertoond, methoden van vandalisme, die zij tevoren nog niet kenden. Het in Peking verschijnende „Volks dagblad" maakt melding van een grote achterstand bij het goederenvervoer van de spoorwegen. In verscheidene delen van Communistisch-China worden de produk- tle en het levenspeil van de bevolking daardoor nadelig beïnvloed. In de provin cies Honan, Sjantoeng, Hopei en Ahwel in mldden-China ls de handel en de bouw nijverheid vrijwel tot stilstand gekomen. Twintigduizend man Chinese natio nalistische troepen zijn woensdag op For mosa begonnen met oefeningen, die drie dagen zullen duren en die bedoeld zijn om de verdediging van de Formosaanse hoofdstad Talpeh te b«yroeven. Angelo Lamarca. de Amerikaanse monteur en taxi-chauffeur, die beschul digd wordt van ontvoering van en moord op de baby Weinberger, heeft woensdag voor het gerechtshof te Nassau in New York ontkend schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde, omdat hij ten tijde van het misdrijf krankzinnig was. Zijn verdediger voegde hieraan toe. dat deze krankzinnigheid veroorzaakt was door de steeds stijgende schulden van Lamarca. Deze schulden bedroegen 2000 dollar. West-Duitsland heeft woensdag krachtig bij de Sovjet-Unie geprotesteerd tegen een beperkende maatregel ten aan zien van de consulaire activiteit van de Westduitse ambassade te Moskou. De Sovjetrussische regering heeft de ambas- sade verboden, dat Westduitse consuls in 1 de Sovjet-Unie bemoeienis hebben met een groep Duitsers, die in het gebied van 1 Soechoemi wonen. Het besluit van de regering te Moskou is gebaseerd op een geheime overeenkomst met Oost-Duitsland. aldus werd te Bonn vernomen. Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft woensdagavond medegedeeld, dat de uitgeweken Kurt Ebert niet een zoon van de burgemeester van Oost-Berlijn is. De vader van Kurt Ebert was een zekere Paul Otto Ebert, die overleden is. De Franse minister met standplaats Algiers, Robert Lacoste, die de vorige week een nieroperatie onderging, ls woens dag in het zomerpaleis te Algiers terug gekeerd, waar hij geleidelijk zijn werk zaamheden zal hervatten, zo is woensdag officieel bekendgemaakt. Zijn gezond heidstoestand wordt snel beter. Twee mijnwerkers zijn dinsdag door een instorting op 600 meter diepte in een i kolenmijn bij Gelsenklrchen in West- Duitsland omgekomen, aldus heeft de directie van de mijn woensdag bekend- gemaakt. Volgend jaar zal een kabel door het Kanaal gelegd worden voor de uitwisse ling van elektriciteit tussen Engeland en Frankrijk. Laatstgenoemd land. met zijn hydro-elektrische centrales, heeft te weinig produktie in de zomer en teveel in de winter. Engeland, dat hoofdzakelijk kolen stookt, heeft meer dan voldoende in de zomer en te weinig in de winter. In de toekomst zullen de leveranties van elek triciteit ln belde landen elkaar dus kun nen aanvullen. Op het Liberiaanse vrachtschip „Llnda", dat met steenkool op weg ls van Norfolk (Virginia. V.S.) naar Rotterdam, heeft zich woensdag een ontploffing voor gedaan, als gevolg waarvan drie beman ningsleden verwondingen opliepen. Het ge beurde 500 mijl ten oosten van Norfolk. Een schip van de „Holland-Amerika-ll)n", dat een dokter aan boord heeft, en een vaartuig van de Amerikaanse kustwacht hebben koers gezet naar de „Llnda", die 7228 ton meet. President Soekarno. die zich thans ln Oezbekistan bevindt, is woensdag naar het industriecentrum Chirchlk gereisd, waar tienduizenden de gasten begroetten. Een schoolmeisje bood de president een Pioniersdas" aan. Het Indonesische staatshoofd bezocht de electro-chemlsche fabriek, een van de grootste bedryven van de chemische industrie in de Sovjet- Unie, die thans 1000 ton minerale kunst mest per dag produceert. Een Sovjetrussisch patrouillevaartuig heeft woensdag zeven Japanse vissers boten opgebracht, die ervan worden ver dacht Russische terrltorialen wateren in de omgeving van de ten noorden van Japan gelegen eilanden Habomai en Sji- kotai te hebben geschonden. Deze eilanden werden na de oorlog door de Russen bezet. De Japanners hebben teruggave ervan geëist. De Amerikaanse regering heeft woens dag bekendgemaakt, dat in het op 30 Juni j.l. geëindigde begrotingsjaar het netto verlies op de pryssteun voor landbouw- produkten 974 767.365 dollar heeft be dragen. Dit bedrag is volgens het Ameri kaanse ministerie van Landb. 175.705.901 dollar groter dan het verlies in het voor afgaande begrotingsjaar. De Amerikaanse regering heeft mede gedeeld. dat in'augustus het record-aantal van 66.752.000 personen in de Verenigde Staten werkzaam was. Het aantal werk lozen in het midden van de maand augus tus, toen de stand werd opgenomen, be droeg 2.195.000 tegen 2.833.000 in Juli en 2.237.000 ln augustus 1955. De T.U.C., het grote Britse vakver bond. heeft woensdag op zijn jaarverga dering te Brighton een grootscheepse aanval gedaan op de economische politiek van Edens conservatieve partij. Het stond n.l. zijn acht miljoen leden toe hogere lonen te eisen. Harold Macmlllan. de Britse minister van Financiën, had Juist de vorige week de vakbonden ervoor ge-- waarschuwd, dat eisen tot loonsverhoging het gevaar voor inflatie zouden vergroten. Voor het eerst in de II8-jarige geschiedenis van Artis bezit deze dierentuin thans dank zij een schen king van de Belgische regering een Okapieen merkwaardig dier. dat in 1901 in de Belgische Congo werd ontdekt. Voor het eerst valt daardoor in ons land een levende Okapi te bewonderen. Alle voor gaande pogingen om dit te bereiken mislukten doordat de dieren stierven tijdens het transport. Van de Euro pese dierentuinen bezitten thans alleen die van Amsterdam, Bazel. Kopenhagen en Rome een Okapi Toehoorster bijeenkomst jeugdgroepen Vanochtend omstreeks half tien is H.K.H. Prinses Beatrix in gezelschap van haar secretaresse, mej. mr. M. Meurs, in hotel Berg en Dal aangeko men ter bijwoning van het internatio nale congres inzake menselijke verhou dingen. Zij werd begroet door prof. dr. F. Rutten, die vergezeld was van prof. dr. E. de Vries. Hierna werden de leden van het organisatie-comité aan de Prinses voorgesteld. Prof. Rutten sprak zijn grote erkentelijkheid uit voor de eer, welke de Prinses het congres aan deed door dit persoonlijk bij te wonen. Na deze begroeting woonde de Prinses een sectaebijeenkomso bij van jeugdgroe pen van allerlei politieke en sociale rich tingen. Hierbij waren vertegenwoordigd de Gereformeerde Jeugdraad, het Jon geren Jeugdcontact, de groep Pater Jelssma, het Institute for social studies, de Nederfandse Studentenraad, de K.J. N.V. (jonge middenstanders), de K.N.J. B.T.B. (jongere boeren), de K.A.J., de K.V.J., de Jonge Strijd ('de jeugdorgani satie van het NWi en de A.J.C. Ook waren afgevaardigden van de jeugdbe wegingen van Suriname en de Antillen aanwezig. Het tihema van deze speciale jongeren bijeenkomst, waar Nederlands en Engels werd gesproken, was: „Hoe ervaren wij de verhouding van de ouderen tot de jongeren". Dit onderwerp werd van ver schillende kanten belicht: zo sprak mej. Mensing (Wifca) over de verhouding in het gezin. De heer Molenkamp van Jonge Strijd belichtte de verhoudingen in het werk. Mej. Van den Acker van de Proosdij te Meerssen sprak over toeval lige ontmoetingen, ook op straat en de heer Kuyper van de Ger. Jeugdorgani satie behandelde de verhoudingen in de samenleving. Tot slot werd door de heer Brinkman van de Ned. Studentenraad gesproken over de internationale verhou dingen. De bijeenkomst stond onder voorzitterschap van ds. Steenbeek. voor zitter van de Ned. Jeugdgemeenschap. Om elf uur werd de Prinses officieel begroet door het organisatiecomité, dat DONDERDAG Café De Valk: Ruilbeurs voor verzame laars 7.3010 uur nam. ZATERDAG Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersver gadering N.V. v/h E. J. Brlll, 11 uur v.m. ZONDAG Luxor theater: Filmvoorstelling Byzon- der Kerkewerk Herv. Gem., 10.15 uur v.m. Stadszaal (grote zaal): Jazz-show, 8.15 uur namiddag. Luxor-theater: Filmvoorstelling Byzon- der Kerkewerk Herv. Gem., lO.lS u. n.m. De Doelen: Leldse Amateurfotografen- vereniging, 8 uur nam. Loge-gebouw (Steenschuur 6): „De Natuurvriend". Film: „Aquarialogica", 8 u. namiddag. Schouwburg: Hoofdstad Operette „Die lustige Wltwe", 8 uur nam. DINSDAG. Volkshuls: K. en O.-beginnerscursus Creatieve Arbeid o. 1. v. Henk Kors 7 uur nam. WOENSDAG. Oud-Hortuszicht: Tulnconcert Leids Polltlemuziekgezelschap. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rykemuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelling „Van kiel tot pot". (Tot 1 oktober). Lakenhal: Tentoonstelling „Rembrandt als leermeester". Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag. Donderdags en dinsdags bovendien 7.300.30 uur nam. Zondag 15 uur nam. Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m. 15 september). Boerha avezalen: Tentoonstelling van werk van Mlep de Leeuwe, Jos Mertens en Diok Loef. Werkd. 2—5 en 7—10 uur nam.; zond. 25 uur nam. BIOSCOPEN Casino ,,Als de kat van huls ls...." A.l. Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Elke minuut teltA.l. Werk- dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „You're neven too young". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon „Charlie's tante" 18 Jaar Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rcx „Davy Crockett, koning van het wilde westen". 14 Jr. Werkdagen: 2.30 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Because you're mine". De avond- en nachtdienst van de apotheken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 8 september 8 uur waargenomen door: apotheek Herdlngb en Blanken, Hogewoerd 171. tel. 20502: apotheek Relist, Steenstraat 35 tel. 20136: apotheek Oegstgeest, Wilhelmlnapark 8, tel. 26274. BU geen gehoor bH Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstclefoon 22222. haar begeleidde naar de plenaire xit- ting in hotel „Hamer". Tijdens deze bijeenkomst werd ge sproken door dr. Fenna Th. Diemer uit Rotterdam, prof. K. A. Busia van de Goudkust en prof. dr. Devanadan. ZU behandelden: „Het verzwakken van de gezinsbanden en van het gemeen schapsleven", alsmede „De invloeden van de emancipatie van de vrouw". Prinses Beatrix woonde een deel van deze zitting bij. Vanmiddag tussen vier en vijf uur zou H.M. de Koningin te Soestdijk audiëntie verlenen aan vertegenwoordigers van de conferentie. Nieuwe olieconcessies in Indonesië? VRAAGSTUK KOMT IN BESCHOUWING. In Indonesische regeringskringen ls vandaag verklaard, dat het Kabinet het verlenen van nieuwe concessies aan buitenlandse oliemaatschappijen, die in Indonesië werken. in beschou wing zal nemen. Zij noemden in dit verband de Kon. Ned. She :I-B.P.M., de Nederlands Indonesische Olie Maatschappij de Niam, een geza menlijke onderneming van de regering en de Shell, en de American Stan dard Vacuum Company. Zij bevestig den berichten van olie-experts, dat Indonesië gedwongen zou worden olie te Importeren, indien de produktie- velden binnenkort niet vergroot zou den worden, gezien ook het steeds stijgende binnenlandse verbruik. Drie jaar geleden, heeft het voorlo pige parlement besloten geen nieuwe concessies aan buitenlandse oliemaat schappijen te verlenen. Neutrale waarnemers verwachtten, dat een eventuele beslissing van de re gering ten gunste van nieuwe conces sies aan buitenlandse maatschappijen, grote oppositie zou ondervinden, in het bijzonder van de links-georiënteerde partijen. SCHAKEN. FIDE-LANDENTOERNOOI. Te Moskou is het FIDE-landentoer- nooi voortgezet met het spelen van de partijen uit de vijfde ronde. In groep twee zorgde Nederland voor een over wining op Frankrijk, zodat het schaak team de tweede plaats in deze groep heeft ingenomen achter Zuidslavlë. Wie de kleuterschool in het Britse Cricklade gaat bezichtigen, kan het treffen, dat hij juist komt op het ogenblik, waarop de vijfjarige leer lingen stuk voor stuk in de raam opening verschijnen en omzichtig langs een laddertje naar de begane grond afdalen. Want dat is daar de gewoonte. Wie dan vraagt of die kin deren niet ordentelijk door de deur kunnen gaan, krijgt te horen dat er geen deur is. En de kans ls gering dat er één komt. De architect heeft namelijk bezwaar een buitendeur aan te brengen. Het gebouw is oud. heel oud. Een deur zou de stijl van het huis bederven. Of het veilig is de kleuters dagelijks in en uit te laten klauteren? De onderwyzeres zegt, dat er maar één tegelijk de ladder op (en af) mag en dat haar pupillen leren achterstevoren te klauteren. Als bijzonderheid vermelden we dat het schoolgebouw in het kiesdis trict van de minister van Onderwijs staat. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) c. dó 1 3 2 c. ■3 iï 6 L Stockholm zwaar bew. windstil 15 0 Oslo nevel O 3 15 1 Kopenhagen zwaar bew. zo 4 19 0 Aberdeen regen O 1 14 15 Londen zwaar bew. z 5 19 0.5 3 Amsterdam regen zw 3 20 Luxemburg regen zw 2 21 13 Parys zwaar bew. ZO 2 24 0.2 Bordeaux geh. bew. zzw 3 27 9 Grenoble zwaar bew. windstil 24 0 Nice half bew. wnw 2 24 0 Berlijn half bew. ozo 3 22 0 Frankfort regen no 2 23 3 München zwaar bew. windstil 23 0 Zürlch nevel O 1 24 0 Genève zwaar bew. windstil 22 0 Locarno zwaar bew. no 1 24 0 Wenen onbewolkt zo 1 23 0 Innsbruck half bew. w 5 25 0 Rome licht bew. windstil 30 0 Ajaccio zwaar bew. ono 2 25 0 Mallorca onbewolkt nnw 8 24 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2