Vierde (kritieke) bespreking is „in uitstekende geest" verlopen WEERBERICHT Gematigde toon van Britten en Fransen in NAVO-raad (Parijs) Foster Dulles was afwezig Voor 45 miljoen opdrachten aan de Nederlandse industrie Uitbreiding der P.E.N.-Centrale Velsen De financiële toestand van de Ned. Radio Unie is onrustbarend Kabinetsformatie staat weer volkomen op losse sehroeven P. v. d. A. koestert verschillende bezwaren 95ste jaargang DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1956 No. 28928 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 Het overleg tussen de Vijf en Nasser De vierde bijeenkomst van de Commissie van Vijf in Cairo duurde gisteravond 105 minuten en zij verliep, naar een woordvoerder van de Commissie mededeelde, „in uitstekende geest". Na afloop van de bijeenkomst reden de Australische pre mier en de andere commissieleden naar het paleis op het in de Nijl gelegen eiland Rodah, waar president Nasser him een diner aanbond. Vóór de bespreking van gisteravond bestond de verwachting, dat deze een kritieke fase zou inluiden en dat tot in bijzonderheden zou worden gesproken over een der voornaamste geschilpunten. Intussen heeft de Nederlandse tijdelijk zaakgelastigde in Cairo. mr. D. J. Slin- genberg, gisteren bij de Egyptische regering mondeling geprotesteerd tegen de weigering der autoriteiten de terugreis mogelijk te maken voor de twee Neder landse baggermolens. De Nederlandse bezwaren waren tevens neergelegd in een aide-mémoire, welke door de heer Slingenberg bij zijn protest werd overhan digd. De Nederlandse regering heeft in dit stadium nog geen officiële protest- nota doen overhandigen. In Sjanghai hebben zich 29 rivierloodsen vrijwillig opgegeven voor dienst bij de Egyptische Suezkanaalmaatschappij. Ook een bevoegde Indonesische kracht heeft voor de functie van loods bij de nieuwe maatschappij gesolliciteerd. over een te groot aantal bezettingstroe pen. dat met het oog op de Suezcrisis aan de verdediging van West-Duitsland zou kunnen worden onttrokken en ten slotte is er dan natuurlijk nog Rusland, dat met economische en militaire steun zijn gewicht steeds openlijker ten gunste van Nasser in de weegschaal werpt in de hoop het Westen van Egyptische avonturen af te kunnen doen schrikken. Al die factoren werden al voor de zit ting op een lunch aan de Quai d'Orsay tussen Pineau en Selwyn Lloyd uiter aard overwogen en besproken en zij hebben er blijkbaar toegeleid dat deze ministers zich gisteren nogal op gema tigde toon schijnen te hebben uitgela ten. Het gebruik van geweld, zo moet de Britse minister ongeveer hebben gezegd. stuit onze volkeren nog altijd tegen de borst, maar het is denkbaar dat onze en niet alleen onze vitale belangen ver dedigd zullen moeten worden. Die nood zaak kon in beginsel door alle 15 NAVO landen gemakkelijk worden onderschre ven, maar het denkbeeld van een com promis met Nasser, waarbij zelfs de Londense resolutie nog enkele veren zou moeten laten, wint intussen, zo lijkt het, ook in de Franse en Engelse hoofdstad zienderogen veld. Twintig doden bij treinramp in V.S. De snelste passagiers trein van de „Santé Fe Railways' is woensdag bp Springer in de Amerikaanse staat Nieuw Mexico ingereden op een stil staande posttrein. Volgens sommige be richten zjjn achttien mensen om het leven gekomen, volgens andere twintig. De posttrein stond op een zijspoor te wachten tot de passagierstrein gepas seerd zou zijn, doch door een verkeerde wisselstand reed ook de sneltrein het zijspoor op. Vier diesellocomotieven van de nassagier tein, en ze. /y.cigen liepen uit de rails. Een van de diesellocomotieven van de posttrein werd vernield. De posttrein vervoerde geen betalende passagiers, doch in de laatste wagon reden spoor wegarbeiders mee. De directie van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noord-Holland (PEN) heeft 2 turbine-installaties van elk 125.000 kw en 2 ketelinstallaties eveneens elk 125.000 kw. besteld. Deze opdrachten belopen in totaal een be drag van rond f. 45.000.000 en worden geheel in Nederland uitgevoerd. De turbines zullen worden vervaardigd door de Kon. Machinefabriek Gebr. Stork en Co N.V. te Hengelo. De ketels zullen worden vervaardigd door een daartoe gevormde combinatie van de N.V. Kon. Maatschappij ..De Schelde" te Vlissmgen en de N.V. Machinefabriek „Breda" v h Backer en Rueb te Breda. Door de opstelling van deze twee nieuwe units (een combinatie van één turbine met één ketel, die te zamen een eenheid van 125.000 kw vormen) wordt in het eerste halfjaar 1960 de capaci teit van Centrale Velsen, welke thans rond 250.000 kw bedraagt, verdubbeld. De nieuwe installaties zullen een aan zienlijke besparing op brandstoffen mo gelijk maken. De ketels zullen geschikt zijn voor het verstoken van kolen en /of olie; ook hoogovengas kan worden bijverstookt. Protest van Israël Israël heeft bij de voorzitter van de Veiligheidsraad geprotesteerd tegen de weigering van Egypte om een Grieks schip, dat door Israël gecharterd is. het Suezkanaal te laten passeren. Het is de „Panagia" van 400 ton, die in mei al met een lading cement van Haifa naar Elath vertrok. Het schip is echter in Port Said vastgehouden. Israël heeft al tweemaal eerder bij de Veiligheidsraad over dit geval geprotesteerd. Het vraagt geen op treden van de raad, maar behoudt zich het recht voor dit later alsnog te doen. Een Israëlische woordvoerder in Lon den deelde mede, dat de Egyptische re gering aan drie categorieën schepen de doorvaart door het kanaal weigert: alle Israëlische schepen, andere schepen, die „contrabande" naar Israël vervoeren en buitenlandse schepen die Israëlische ha vens aandoen. De blokkade tegen de laatstgenoemde categorie wordt niet zo streng doorgevoterd en sommige niet- Israëlische schepen, die geen contra bande naar Israël vervoeren wordt wel toegestaan door het kanaal te varen, terwijl andere schepen worden gewei gerd. De „Panagia" valt onder de derde categorie, en de reden waarom het schip in Port Said is gebleven was, dat de bevrachters hoopten, dat Egypte het alsnog de doorvaart zou toestaan. Ce ment staat namelijk niet op de Egypti sche contrabandelijst, aldus de woord voerder. NAVO-raad achter potdichte deuren Onze Parijse correspondent telefoneer de ons hedenochtend: De zitting van de permanente NAVO- raad in Parijs, waarbij zich gisteren de vijf ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland. Canada, West-Duitsland. België en Frankrijk - de heren Selwyn Lloyd, Pearson, Hallstein, Spaak en Pi neau - hadden gevoegd, is gisteren in Palais Chaillot achter potdichte deu ren gehouden. Verklaring van deze dis cretie, om niet te zeggen geheimzinnig heid. was natuurlijk gelegen in het feit. dat de middagvergadering geheel aan het onderwerp Suezkanaal gewijd was en dat het uiteraard niet gewenst werd geacht, dat vanuit dit gezelschap, dat tenslotte maar zijdelings bij de kwestie is geïnteresseerd, standpunten naar vo ren zouden komen, die het overleg in Cairo tussen Nasser en de Commissie van Vijf zouden kunnen bemoeilijken. De omstandigheid, dat de Amerikaan Foster Dulles als enig lid der Westelijke Grote Drie niet naar Parijs was overge komen, ofschoon het hem aan diploma tieke reislust over het algemeen toch ze ker niet mankeert, kan stellig als een teken te meer worden uitgelegd dat Washington de Frans-Engelse opvat ting over de Egyptische kolonel nog al tijd niet volledig wenst te delen. Die zelfde conclusie wordt in Parijs trou wens ook getrokken uit de houding van de Amerikaanse vertegenwoordiger te Cairo, Loy Henderson, die, naar Franse inzichten althans, de Egyptische kolo nel de beschermende hand nog altijd boven het hoofd blijft houden. Er zijn trouwens ook nog wel andere krachten indirect ten gunste van Egypte werk zaam, die eveneens in de NAVO-raad tot uiting zouden zijn gekomen. Zo staat Griekenland nog altijd aar zelend tegenover mogelijke militaire ac tie van Engeland en Frankrijk in het oostelijke Middellandse-Zeegebied. ter wijl Bonn zich al ongerust moet maken Zonnig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog een enkele bui, maar morgen over het algemeen zonnig weer. Matige tot krachtige wind, ruimend naar zuidwest. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 SEPTEMBER Zon op: 6.03 uur; onder: 19.16 uur. Maan op: 9.40 uur; onder: 19.57 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.40 uur en 17.06 uur. Dit nummer bestaat nft 12 pagina's Kawilarang naar Washington vertrokken Kolonel Kawilarang, de voormalige militaire commandant in West-Java, die drie weken geleden opdracht gaf tot aanhouding van minister Roeslan Abdoelgani, is vandaag uit Djakarta naar Washington, waar hy benoemd is tot militaire attaché in de V. St., vertrokken. Een leger-woordvoerder heeft mede gedeeld., dat kolonel Kawilarang zich voor zijm. vertrek heeft verantwoord voor zijn opdracht tot ondervraging van de minister van Buitenlamdse Zaken en dat de kwestie thans is overgedragen aan de chef-staf van de Landstrijd krachten, generaal-majoor Nasoetion. Kawilarang werd bij zijn vertrek uit geleide gedaan door militaire autoritei- j ten en door ambtenaren van het mi- I misterie van Buitenlandse Zaken. „Oneerbiedig Mr. A. R. Roosjen verklaart: (Speciale berichtgeving) Onrustbarend zyn de financiële moeilijkheden van de Ned. Radio Unie. Dit onthulde NCRV-voorzitter mr. A. B. Roosjen gistermorgen op een persconferentie te Hilversum. Dit is vooral te wijten aan de toenemende personeelskosten. Zo zal b.v. de 6% niet kunnen worden uitgekeerd, tenzij men hiervoor de reserves aanspreekt. Mr. Roosjen achtte dit buitengewoon bedenkelijk en hij zag hierin opnieuw een aanleiding om de financiering van de Nederlandse Radio te herzien. Schatkist enige hope Hiervoor zijn naar zyn mening twee .mogelijkheden, een verhoging van de luisterbijdrage, die echter zal stuiten op de afkeer van de minister van Economi sche Zaken om de prijzen te verhogen. De enige andere oplossing is naar zijn mening de Wereldomroep te financieren uit 's Rijks schatkist. Hij meende uit de jongste uitlating van minister Cals te kunnen opmaken, dat 'hij thans voor deze laatste oplossing is gaan voelen. Mr. Roosjen gaf een overzicht van de moei lijkheden met de Omroepwet sinds twee jaar geleden de Kamers in hun voorlopig verslag een vernietigend oordeel gaven over het ontwerp van minister Cals. Sinds die tijd aarzelt de minister met zijn Memorie van Antwoord te komen. Het feit dat daardoor nog steeds de Om roep geregeerd wordt door ministeriële besluiten, achtte hij hoogst onbevredi gend. De financiële moeilijkheden zijn hiervan slechts een aspect. Moeizaam Ook drong mr. Roosjen aan op een spoedige benoeming van een regerings commissaris als opvolger van mr. Kes- per. „Hoezeer wy ook de waarnemend Regeringscommissaris waarderen, hy is per slot van rekening een hoger departementaal ambtenaar". Het langzame malen van de departe mentale molens ten aanzien van radio en televisie spreken ook duidelyk uit de moeizame gang van zaken met het Televisiebesluit, dat 1 januari gedeel telijk, 1 oktober volledig van kracht zal worden. Het is typisch dat op de 2de oktober de N.T.S. zijn 5-jarig bestaan viert en dat dan pas een min of meer definitieve regeling tot stand kan komen. Ook deze nieuwe regeling is evenwel nog niet ge heel duidelijk. In ieder geval zal in het nieuwe bestuur een drietal door de minister aangewezen personen zitting nemen, t.w. mej. Marga Klompé, H. Al- gra en prof. P. T. ten Have. De in het Omroepbesluit genoemde algemeen secretaris zal zeer zeker op 1 oktober nog niet aangewezen zijn. In televisiekringen voelt niemand voor een dergelijke functionaris. Niemand weet ook precies wat deze algemene secretaris zou moeten doen. Hierover zul- Op weg naar Le Havre, waar zij zich voor een reis naar de Ver. Staten zouden inschepen, verbleven Prins Rainier en Prinses Gracia van Monaco enige dagen in Parijs. Hun aankomst in het Gare de Lyon in de Franse hoofdstad. Gistermiddag heeft Prins Bern- hard als Koninklijk Commissaris van de Nationale Padvindersraad de leden van het Internationale Comité van de Padvindersbeweging, die thans in het Kurhaus te Scheve- ningen vergaderen, in Paleis Soest- dijk ontvangen. Op de foto Koningin Juliana en Prins Bernhard met hun gasten op het bordes van het Paleis. De primaat van de Orthodoxe kerk in Griekenland heeft woensdag een brief gezonden aan de aartsbisschop van Canterbury en de Wereldraad van Ker ken, waarin hij de Britse autoriteiten beschuldigt van „oneerbiedige hande lingen tegenover de Orthodoxe kerk op Cyprus". De synode van de Grieks-Orthodoxe kerk deed een beroep op de Wereldraad van Kerken zijn bemiddeling te verle nen om „aan de onedele en anti-chris telijke maatregelen van gouverneur Har ding" een halt toe te roepen. Ook bisschop Jennadios van Salamis, de voorzitter van de Etnargische raad (d.i. de Grieks-Orthodoxe Kerkeraad) op Cyprus heeft aan verschillende in stanties en personen telegrammen ge zonden, waarin hij protesteert tegen de arrestatie van de secretaris van de raad Krani^iotis. (Er is in beginsel geen enkel bezwaar tegen, dat de Grieks-Orthodoxe kerk op Cyprus, aartsbisschop Makarios voorop, zich met de opstand bemoeit en hand en spandiensten verleent om de verzets strijders te steunen. Maar aan die zijde dient men dan te begrijpen, dat daar mee het recht op „eerbied" verspeeld wordt, waarop de primaat van de Or thodoxe kerk in Griekenland nu aan spraken laat gelden. Als de Britten ver moeden en blijkbaar niet ten onrech te dat de hoogste autoriteiten van de kerk op Cyprus aan het verzet steun verlenen, hebben zij uiteraard het recht de verdachten gevangen te nemen en dergelijke „oneerbiedige handelingen" te plegen. Red. LD.) In Manchester is woensdag een grote stapel pamfletten van de Eoka, de Grieks-Cyprische verzetsbeweging, van een vrachtauto gevallen, zo meldt de politie. In de pamfletten werd de gou verneur van Cyprus, veldmaarschalk Sir John Harding, een „moordenaar" genoemd. De politie stelt een onderzoek in naar de herkomst van de vlugschrif ten. Pessimisme overheerst opnieuiv (Van onze parlementaire redacteur) De kopstukken van de PvdA, die gisteravond bijeen waren in het gebouw van de Tweede Kamer, hebben hun partijgenoot J. van Tilburg niet geadviseerd te weigeren minister-president te worden, maar hy is wel op de hoogte gebracht (hij was er zelf bij) van de velerlei bezwaren van de PvdA tegen de plannen en het regeringsprogram van prof. De Gaay Fortman. Dat betekent, dat het er zeer somber uitziet met de Kabinetsformatie, want het is onder die omstandigheden niet te venvachten, dat Gouverneur Van Tilburg toch in het Kabinet zitting zal nemen. Evenmin is het te verwachten, dat de informateur zijn plannen bevre digend voor de PvdA zal wijzigen. De PvdA heeft daan-oor echter de mogelijk heid opengelaten en de deur dus niet dichtgegooid. De bezwaren van de PvdA liggen voor de hand. Men wil zich niet neerleggen bij het wegwerken van dr. Drees als mi nister-president en ook wil men minis ter Mansholt niet laten vallen nu geble ken is. dat prof. De Gaay Fortman hem niet op zijn ministerslijstje had staan. Gebleken is ook. dat op het punt van de bezitsvorming naar de zin van de PvdA toch te ver is tegemoetgekomen aan de verlangens van de KVP en ook mist de PvdA in het regeringsprogram de op heffing van het ontslag aan de huwen de ambtenares. Er bestaan trouwens ook nog andere bezwaren, ook ten aanzien van de zetelverdeling. Al met al maken len ongetwijfeld nog nadere besprekin gen moeten volgen. Commerciële televisie Weinig lof had mr. Roosjen voor de onlangs in Amsterdam gestichte vereni ging van televisiekijkers, die niet de be doeling heeft zendtijd aan te vragen, maar wel zijn invloed aan wil wenden op de uitzendende verenigingen. Hij achtte het beter dat de kijker invloed op de programma's uitoefent door lid te worden van een van de uitzendende ver enigingen. Dat van de N.V. die commerciële televisie wil bedrijven in deze tyd min der en minder gehoord wordt, weet de heer Roosjen aan de teleurstellende ervaringen, die men in Engeland met commerciële televisie heeft opgedaan: daar heeft men nota bene bij de rege ring (vergeefs) om subsidie aange klopt zij het onmogelijk voor leden van de PvdA toe te treden tot het Kabinet, dat prof. De Gaay Fortman heeft willen voorbereiden. Zij zouden voorgoed bij hun partij uit de gratie zijn. Drukke besprekingen Gistermorgen heerste er in politieke kringen in Den Haag nog optimisme over een spoedig einde van de Kabinets formatie. hoewel men zich bewust was van allerlei onzekere factoren. In de loop van de dag werd echter steeds dui delijker. dat men in de kring van de PvdA de plannen en het regeringspro gram van prof. De Gaay Fortman eens ernstig wenste te bezien en zich door het optimisme niet wilde laten opjagen. Van de diverse bezwaren deed de heer Van Tilburg mededeling aan prof. De Gaay Fortman toen hij hem laat in de middag voor de tweede maal ontmoette. Het gesprek in het Torentje duurde van half vijf tot zes uur. De informateur vond daarin aanlei ding met spoed een onderhoud te heb ben met minister Suurhoff. die later op de avond aanwezig was op de bijeen komst van de kopstukken van de PvdA in het gebouw van de Tweede Kamer. Met de leden van het bestuur van de Kamerfractie van de PvdA. o.w. de frac tieleider mr. Burger, waren in deze ver gadering ook tegenwoordig de heer Van Tilburg, dr. Drees en minister Mansholt. Gisteravond van halfelf tot uur zyn de heren Van Tilburg en Suurhoff bij prof. De Gaay Fortman op bezoek ge weest om hem op de hoogte te stellen van de bezwaren van de PvdA. Vanmorgen heeft de informateur mi nister Staf ontvangen. Daarna is hij naar de Koningin gegaan in het Huis ten Boseh.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1