tZIATISCH RUSLAND VALT OP DOOR STERKE BLOEI Bezoekers uit Azië en Afrika zijn ervan onder de indruk al is peil niet hoog genoeg Een halve eeuw padvinderij Yele spectaculaire snufjes op politietentoonstelling Essen ste jaargang Woensdag 5 september 1956 Derde blad no. 28927 De Islam onder de Rode Ster (VIII) Aan de bomen in Tasjkent groeiden weer de luid- skers, de leuzen en de portretten van de Sovjet- iische groten, dit was weer een van de cultuur ken van de USSR, waar het communistisch regiem nuttige met het aangename verenigt. Maar op de iken onder de van onomstotelijk zekerheden spreken- gezichten van Lenin, Stalin en Kroesjtsjef zaten dit r geen Russen, maar koffiekleurige Aziaten met jorduurde witte hemden en zwart-witte schedelkap jes. Zij zaten in kleermakerszit op lage met kelims over dekte tafels, slurpten groene thee van Samarkand en aten bedachtzaam geroosterd vlees op stokjes. Oude mannen die nauwelijks Russisch verstonden, zaten er vriendelijk zwijgend tric-tac te spelen, staken ons buiten landse bezoekers een groen twijgje achter het oor en confronteerden ons ineens met een te weinig besefte werkelijkheid: de Sovjet-Unie als Aziatische mogend heid! (Van onze reisredacteur) Dit was Tasjkent, de hoofdstad van de Sovjet-republiek Oezbekistan, oude lden-Aziatische metropool, weleer de stad van feodale, orthodox-Mohamme- .nse emirs, daarna koloniale uithoek van tsaristisch Rusland, tenslotte bloot- leid aan de schokkendste omwenteling die deze eeuw heeft gekend: de bolsje- tische oktober-revolutie. Te weinig besefte werkelijkheid: indiende Sovjet-Unie, land waar het tien uur duurt voordat de zon is opgegaan over zyn 200 miljoen roners, niet in bevolkingsaantal een overwegend Aziatisch land is, dan is zy het grafisch gezien toch zeker, al lag achter Oeral en Kaukasus alleen maar Siberië, ar het gaat niet in de eerste plaats om onderbevolkte vierkante kilometers. In i wereld, die verscheurd is door kleur- en rasgevoelens, door ressentimenten een koloniale periode, problemen die waarschijnlijk van beslissend belang zijn k de uitkomst van de worsteling, die de democratische en communistische blok- l met elkaar voeren, gaat het er in de eerste plaats om, koel en onbevooroordeeld t te stellen, hoe de Sovjet-Unie die kwesties heeft aangepakt, die het Westen steeds de pijnlijkste naweeën bezorgen. de grandeur van de oude koloniale hoofdsteden, het totaalbeeld is beter, schoner, gezonder en welvarender. Er wordt hard gebouwd en hard gewerkt, de twintigste eeuw heeft hier definitief de overhand. Uit deze stand van zaken hoeft overigens niemand in het Westen een minderwaardigheidscomplex over te houden, in menigerlei historisch opzicht heeft de Sovjet-Unie hier de wind in de zeilen gehad, al was het maar alleen om dat de westelijke landen in hun kolo niale verhoudingen als kleine minder heid voor een grote meerderheid hadden te zorgen, terwijl Rusland bijv. in Oez bekistan en Kazakstan slechts gebie den met 5 miljoen resp. 3 miljoen men sen te ontwikkelen had! inalfabetisme in enkele tientallen jaren verdwenen t wilde wel, dat U de gezichten had len van de (niet-communistische") astaanse delegatie, die tegelijk met Tasjkent bezocht. De verbazing en nauwelijks verholen bewondering lag iuimendik bovenop! Ook zij hadden, als wij, de Oesbeekse vice-premier )ib Abdoelajef gesproken, die hun I verteld, dat Oezbekistan tweemaal »el katoen produceert als voor de olutie, onder meer door zich steeds ultbreiden- bevloeiingsstelsel waar- r bijvoorbeeld in het jnde vijfjarenplan 2700 loen roebel zijn uitge- kken. Dat er is Oezbe- jan. waar voor de re- iitie geen enkele uni- slteit wa6, thans 34 versiteiten en andere tellingen op acade- ch niveau zijn, 98 in- uten voor gespeciali- rd middelbaar onder- l en 5400 scholen. Dat op een bevolking van miljoen 2,5 miljoen nsen zijn, die onderwijs lieten. lat er van de 97 anal- eten van weleer slechts i te verwaarlozen aan- over is. Dat er vroe- slechts 3 kranten wa- i en nu 223. dat Oezbe- lan thans 30 toneel- en zikale ensembles heeft 20.000 bibliotheken. Dat in Oezbekistan ver- iwde katoen f60 pro- it van de oogst der 6R) in eigen „ginne- t verwerkt wordt, dat ie republiek zijn eigen ►behoeften kan dekken dat er machine- en Hel- industrieën zijn gevestigd. Zij Iden net als wy gehoord, dat vice- mier Abdoelajef uit een boeren-fa- le van analfabeten stamde en thans feasor in de geologie en lid van de m Oezbekistaanse academie van we- ichappen is. Hoe de Aziaten het zien •eze Pakistani hadden deze dingen t alleen gehoord, maar ook ge in. zy hadden met eigen ogen in Ibekistan en voor hetzelfde geld in Kazakstan, Tazjikistan, Kirgistan Poerkmenistan kunnen waarnemen de achterlijke, onkundig geëxploi- rde tsaristische wingewesten van Mid- i-Azië in 40 jaar geforceerde ontwik- ing tot een materieel peil zijn geste- dat zijns gelijke in Azië niet kent, 'erschillig of het nu industrialisatie, grische ontwikkeling, volkshuisves- f, volksgezondheid, openbaar vervoer, [erwjjs of algemene levensstandaard reft. Een peil, dat hoogstens details op Europees Rusland achter ligt. Het zij toegegeven, dat peil in Europese ogen nog niet hoog ioeg is, maar de vraag is in de eerste lts hoe de Pakistani, de Indiër of de ikaan het ziet. Welnu, ik heb in de elopen twee jaar vrijwel onafgebro- i door Afrika, het Midden-Oosten en gereisd en het lijdt voor mij geen ;cle twijfel, dat de vergelijking met gebieden onherroepelijk in het voor- 1 van het Aziatische deel van de Sov- •Unie uitvalt! Wind in de zeilen fctgeen niet betekent dat de toestand lal is, niet alleen de gloeiende hitte i een tropische zomerzon, die in Tasj- »t het kwik tot 44 graden Celsius in schaduw op kan jagen, roept in deze d of Alma Ata („vader der appelen") in oude grenspost, die tot hoofdstad 1 Kazakstan is uitgegroeid) het beeld van Aziatische steden. Ook in Alma l, een soort kruising tussen Apeldoorn Djakarta, aan de voet van het wit- lieeuwde hemelgebergte, dat de grens t de Chinese provincie Sinkiang int, hangt de stoffige loomheid van tropen. Het klimaat leent zich 's zo ts nauwelijks voor socialistische wed- Br. En zeker de helft van Tasjkent miljoen inwoners) bestaat nog uit len huizen, bij aardbevingen overi gs uiterst praktisch zoals men ze ook andere achtergebleven gebieden van te wereld ziet. Maar al ontbreekt zelfs Nieuw Tasjkent: een doorkijkje uit liet nieuwe operagebouw over een plein met fonteinenwaar 's avonds de bevolking haar pan toffelparade houdt. En op de achtergrond verrijst alweer een bouwkraan. Alle functies staan open De vraag blijft nochtans of de bezoe kende delegaties uit Azië en Afrika, wier bezoeken elkaar hier met een eentonige regelmaat opvolgen, zich met zulke be cijferingen zullèn ophouden. En zij zijn de leiders van dat overgrote deel der mensheid, waarvan wij de politieke cliëntele aan de Sovjet-Unie betwisten. Hoe liggen onze kansen? Een factor, die voor die vraag van haast nog groter belang is dan de materiële is die van de menselijke verhoudingen. En op dat ge voelige punt heeft de Sovjet-Unie nog maals gescoord. Ei* is met name geen enkele vorm van rassen-discriminatie op te merken, geen kleurslagboom. Voor zover er nog van een Russische elite in deze Aziatische gebieden sprake kan zijn, moet die als van tijdelijke aard worden beschouwd. Zio gauw de intellectuele ach terstand is ingelopen en de gehele cul turele en vooral de onderwijs-politek is daarop doelbewust gericht, zal niets ook de praktische gelijkstelling meer in de weg staan, de hoogste functies op ieder gebied staan reeds voor iedere Kazak of Oezbek open. Men kan werkelijk niet ontkennen, dat de Russen hier een uiterst gelukkige formule hebben ge vonden. Neg maar één moskee Dat zyn de dingen, die iedere bezoe kende Afrikaan of Aziaat te denken zullen geven. Natuurlijk zullen zij, voor zover zij geen communist zijn, eveneens overwegen, welke prijs voor deze voorde len betaald is, namelijk die van de com munistische dictatuur en haar hard handige methodes. De Islam, eertijds de algemene godsdienst in deze republie ken. heeft die aan den lijve gevoeld. Weliswaar is de frontale aanval op de religie geluwd, maar men ontkomt niet aan het gevoel dat dit voornamelijk is geschied, omdat het regiem meent, dat de godsdienst zo dodelijk is getroffen, dat zij verder rustig in een hoekje kan afsterven. In Alma Ata is nog maar één moskee open. waar een oude „moellah" slechts twee in plaats van vijf keer da gelijks de gelovigen tot het gebed roept. In Oezbekistan zijn alleen de oude ren onder de bevolking nog belijdend, polygamie is verboden, de sluier ver dwijnt Ik zag in Tasjkent slechts één vrouw in „poerdah", die op eerbiedige afstand haar gepofbroekte echtgenoot volgde. Weliswaar is vrijdag nog de vrije dag, wordt de Ramadan-vasten nog flauwtjes nagekomen en is het woord „chotba". het belangrijkste gebed, dat van de vrijdagmiddag, nog vaagjes be kend, maar dat neemt niet weg, dat de Islam hier al stuipen trekt. Nu mag het zijn, dat deze hardnekkigst beleden gods dienst ter wereld op iedere sociale en economische vooruitgang een vrijwel ver lammende uitwerking heeft, dat ook in Mohammedaanse landen door verlichte geesten een liberalisering van de ver- Een jong Oezbeeks paartje. Uitgaande van een voordelige begin positie, de „bolsjewistische bevrijding van de door de tsaren geknechte kolo niale volken", hebben zy iedere nationa listische rancune het gras voor de voe ten weggemaaid. Zij hebben niet, zoals de Franse in Noord-Afrika getracht deze Aziaten cultureel te assimileren, noch hebben zy zoals de Britten in India on overkomelijke raciale scheidsmuren op getrokken. Zij hebben deze mensen eco nomisch en politiek volkomen gelijkge schakeld en tegelijkertijd hun taal, hun cultuur en hun nationale identiteit ge handhaafd, zelfs gestimuleerd als „ver rijking van de Sovjet-cultuur". Met an der woorden, de Kazaken en Oezbeken zijn niet geassimileerd als Russen, maar als Sovjet-burgers. Het resultaat: ner gens valt dit woord „Sovjetskaja" met zoveel trots als hier. nergens bespeurt men een nationalitisch afscheidingsstre- ven, dat trouwens uit anderen hoofde bijzonder weinig kans van slagen zou hebben. ouderde gewoontes van de Islam, overi gens te vergeefs, wordt nagestreefd, nochtans zou een zo bloedige aanslag op het zieleleven van de mens een vrije democraat zonder twijfel te gortig zyn. Het is de belofte van vrijheid op lange termijn onafscheidelijk behorend tot ons systeem, die het Westen kan stellen te genover de menigvuldige voordelen in de grijpbare toekomst, die de USSR in haar Aziatische republieken kan etale ren. Maar zelfs al kan men niet met zekerheid voorspellen, dat het ongeduld van Azië en Afrika naar een menswaar diger bestaan Me gekleurde volken zal verleiden om te pogen lanrs Sovjet-weg de etappes naar een gelukkiger toe komst af te snijden, dan nóg is er voor het Westen geen enkele reden tot zelf genoegzaamheid, maar integendeel alle reden tot diep en ernstig beraad. Dat viel van de gezichten van die Paki staanse delegatie in Tasjkent duidelijk af te lezen. De vorige artikelen werden geplaatst in onze nummers van 3. 11, 15, 17, 21, 23 en 25 augustus j.l. 2000 padvinders naar Engeland! Bijzondere jamboree in het volgend jaar (Van onze Haagse redactie) In Sutton Park nabij Birmingham, Engeland, zal het volgend jaar een bij zondere jamboree worden gehouden ter viering van het feit, dat de pad vinderij in 1957 vijftig jaar bestaat. Tevens wordt in dat jaar de honderd ste geboortedag van de stichter Lord Baden Powell herdacht. Men verwacht, dat ruim 35.000 padvinders van 1 tot 12 augustus in Sutton Park zullen komen kamperen, aldus deelde het te Scheve- ningen vergaderende Boy Scouts Inter national Committee gistermiddag mee. Het internationale comité van de pad vinderij is nagenoeg het hoogste orgaan in deze beweging. Het overkoepelt alle nationale organisaties, geeft uitvoering aan de besluiten van de gezamenlijke padvindersverenigingen van de gehele wereld en vertegenwoordigt aldus de meer dan zes en een half miljoen leden van deze jeugdbewegingen. Van tijd tot Oud-Tasjkent. een plaatje, dat ook uit het Midden-Oosten had kunnen komen. Hele stadswijken bestaan nog uit lemen huizen, maar zij worden in snel tempo opgeruimd. tyd komt het ergens ter wereld byeen en zo zijn de comité-leden, die op het ogenblik voor een periode van 6 jaren zitting hebben, deze week in Schevenin- gen bijeen. Het zijn de heren Eli Boyaner uit Canada, Ali Bei Dandaóhi uit Syrië, mr. Pierre Delsuc uit Frankrijk. Bengt Junker uit Zweden, Paul Koenig uit Duitsland, generaal sir Robert LocWhart uit Engeland. John Schiff uit Amerika en de directeur van het internationale bureau der padvinderij major-general D. C. Spry. De voorzitter van de Nationale Padvindersraad in Nederland, tevens waarnemend hoofdcommissaris van de Ned. Padvinderdbeweging, de heer J. Voltomaris, is hun gastheer. Hy zal de comitéleden vandaag op Soestdyk voor stellen aan de Koninklijk Commissaris Prins Bernhard. De vergadering in Sche- veningen, die son dag begon en vandaag wordt beëindigd handelde voor een 'be langrijk deel over de jubileumjamboree van het volgend jaar. Nederland zal daar vertegenwoordigd rijn met een groep van 2000 padvin ders. Het jubileum zal bovendien in aMe 01 landen, waar een padvinders organisatie bestaat, afzonderlijk wor den gevierd. In de Verenigde Staten bijvoorbeeld wordt een kamp van 50.000 voorbereid, terwijl een kamp van dezelfde grootte voor padvinders in het Verre Oosten zal worden gehouden. Deviezen licht achteruit Uit tie verkorte balans der Ned. Bank folykt, dat de netto deviezenreserve de vorige week een kleinigheid achteruitge lopen is, n.l. met f. 14 miljoen tot f. 1.075 miljoen. De goudvoorraad bleef weder om onveranderd op f. 3.226 miljoen. HULDIGING MATTHIEU WIEGMAN Er heeft zich een comité gevormd on der voorzitterschap van mr. L. J. F. Wysenbeek met het voornemen de kunstschilder Matthieu Wiegman ter ge legenheid van zijn 70ste verjaardag te huldigen. De jarige zal een ere-tentoon- stelling worden aangeboden, die op 6 ok tober zal worden geopend in het Ge meentemuseum te Den Haag. Na deze opening zal de jarige recipieren en b\j die gelegenheid zal hem een huldeblijk van vrienden en vereerders worden aan geboden. 's Avonds in het cultuur park van i partijtje schaak en drinken daar Tasjkent: Oezbeken spelen een groene thee van Samarkand bij. Misdadiger krijgt steeds kleiner kans Nederland kwam met kleine stand en een uitstekend Haags zangkoor (Van onze correspondent in West-Duitsland) Misdadigers van elk allooi doen er goed aan de eerste drie weken niet in Essen in West-Duitsland te komen. Op elk punt in deze stad kunnen zij een politieman tegenkomen: een deelnemer aan de grote politietentoonstelling, welke zaterdag j.l. door de premier van Noord-Rijnland-Westfalen Steinhoff is geopend. Achttien landen hebben deelnemers gezonden naar deze tentoonstelling in allerlei functies, als decor by de stands, als verkeersagent. Eindhovenaren en Fransen regelen het verkeer in deze stad, als bereden politie om luister by te zetten aan het concours hippique, als sportbeoefenaar of als (musici, zoals de 73 man van de Haagse politie- zangvereniging „Entre Nous", die onder leiding van Jan de Waart zaterdagavond hebben deelgenomen aan het massale politieconcert, waar de Hagenaars een groot suooes hadden. grote foto van het Zandvoortse strancj en temidden van oud-Hollandse en de on vermijdelijke Volendamse klederdrach ten. De Rotterdamse politie trekt met haar beroemde test-auto. waarin de Duitse automobilisten hun reactiesnelheid kun nen beproeven, grote belangstelling. De Nederlandse rivierpolitie toont haar nieuwste patrouilleboten. Doch het Nederlandse schakeltje is slechts klein op de gehele grote keten, die een zuiver beeld geeft van de wyze, waarop heden ten dage de misdadigers gevangen worden. Slechts zelden meer met wilde jachten en huiveringwek kende staaltjes van mannenmoed. De moderne detective zit in het labora torium. Hij werkt met reageerbuizen en de nieuwste apparaten. Hij werkt in constructiebureaus en onderzoek instituten. Daardoor wordt het aantal onontdekte misdadigers slechts kleiner. Zij komen gelukkig nog maar betrek kelijk weinig voor! Prachtige apparaten De tentoonstelling is opgezet met het doel om in zo breed mogelijke zin te laten zien wat de taak van de hedendaagse politie is. hoe deze in de tegenwoordige tijd wordt uitgevoerd en welk arsenaal van technïsöhe hulpmiddelen de moderne politieman daaifoy ten dienste staat. Uiteraard de snelle vervoermiddelen te land. te water en in de luCht, maar ook nog snellere apparaten, die woord en beeld in enkele minuten over de wereld jagen, schitterende fototoestellen, die in staat zijn verkeersovertredingen op grote afstand te registreren, automatisch rich tende televisiecamera^, die op hetzelfde moment de regelende verkeersagent laten zien hoe de situatie elders is. En als meest spectaculaire nieuwtje: het hoogfrequente krachtveld ter be scherming van banken en juweliers- saken. De overvaller, die volgens eeuwenoude traditie „handen omhoog" snauwt sluit zichzelf daarmede in een hermetische val, want de opgestoken handen verbreken een elektrisch krachtveld, waardoor de loketten ge blindeerd worden, de deuren dichtrol- len, de sirenes hun klagend geluid laten horen en de politie wordt gealar meerd. En dat allemaal op hetzelfde moment. Er is voor een degelijk over valler geen eer te behalen. Onvermijdelijk Volendam Nederland komt er minder sensatio neel voor de dag: dienaren van de Gro ningse, Arnhemse en Amsterdamse Hermandad alsmede enkele leden van rijks- en waterpoli'tie lossen elkaar af in een zeer rustige stand, waarin voorna melijk met foto's en tekst is te zien, hoe de Nederlandse politie tewerk gaat. Dat alles tegen een achtergrond van een zeer Een maand schorsing voor eerste stuurman „Myonia" De Raad voor de Scheepvaart heeft de eerste stuurman van het tankschip ..Myonia" een maand geschorst, omdat hij schuldig is bevonden aan de aanva ring van zijn schip op 24 augustus 1955 op de Noordzee met het motorvissers- vaartulg „Cornells'' IJM 218. De inspec teur voor de scheepvaart, de heer J. H. Th. Eerman, had de raad voorgesteld de eerste stuurman een berisping te geven. De stuurman gaf ter zitting toe, dat hij verkeerd gehandeld heeft. Hij had de IJM 218. die vissende was, op een af stand van drie mijl gezien en wilde ach ter langs het scheepje varen. Daarom liet hij iets bakboord aanhou den. maar toen hij dichterby was geko men. zag de stuurman, dat de ..Corne lls" niet vóór maar achter netten had uitgezet. Hij liet toen hard stuurboord- roer geven, maar het schip nam de ma noeuvre niet onmiddellijk over en was inmiddels zo dicht bij de IJM 218 ge komen. dat die aan de achterzijde door de ..Myonia" geramd werd. Door de schok sloeg de matroos Cornells van der Plas overboord, maar deze werd nu een kwartiertje weer opgevist. De UM 218. die ernstige schade had kon op eigen gelegenheid naar IJmuiden varen. De Raad zal zijn overwegingen bin nenkort schriftelijk bekend maken Westlands druivenfeest Prinses „Jantine" middelpunt (Van onze Haagse redactie) Het heeft de organisatoren van Westlands vijfde druivenfeest gister middag waarlijk meegezeten: geen druppeltje regen is er gevallen toen druivenprinses .Jantine" haar zege tocht van Honselersdijk naar het Wilhelminaplein te Naaldwijk onder nam. De inzet van dit lustrumdrul- venfeest was de aankomst van drui venprinses Jantine per helikopter op het terrein van de Coöperatieve fruit en groenteveiling aan de Nieuwe weg te Honselersdijk, waar een aller hartelijkste begroeting volgde door leden van de verschillende comité's. Temidden van een fraaie stoet praal wagens is zij daarop door het West- trum Naaldwijk, waar op het plein trum Naardwyk. waar op het plein voor het oude gemeentehuis een grote menigte feestgangers op de been was. Nadat diverse toespraken waren ge houden volgde een onderzoek naar het zoetgehalte van de druif. Dit geschiedde met een z.g. „refracto meter". welke aanwees dat dit ruim 15% was. Volgens een beslissing van alle drul- venkwekers in ons land. moet het zoet gehalte minstens 14% bedragen. In de druiveneetgelegenheid werd vervolgens de erewijn rondgediend en een heildronk uitgebracht op het wel slagen van het feest. Vanzelfsprekend werden de druiven niet vergeten en alle aanwezigen werden gul hierop onthaald. De Oostenrijkse kapel uit de wijnstad Krems liet zich niet onbetuigd en liet het ene Weense melodietje na het an dere horen. De opening van het druivenfeest werd besloten met een gezamenlijk bezoek aan de mooie tentoonstelling van drui ven en bloemen in het gebouw De Binnenhaven" te Naaldwijk, 's Avonds brandde voor het eerst de feestverlich ting en beleefde de druiventaptoe in tegenwoordigheid van de druivenprinses de première.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7