nUOXV?. R0XY ruiken is ROXY roken! Lezers schrijven ja graag! Leidse spoorwegplannen zijn th ans verwezenlijkt A. F. Zeelen nam afscheid van Leidse Hervormde ULO-sehool ÊN 95ste jaargang Woensdag 5 september 1956 Tweede blad no. 28927 Na 7 jaar en 8 maanden Personeel, belast met de uitvoering vandaag uit Leiden vertrokken Na zeven jaar en acht maanden van breken en bouwen keert het perso neel van de N.V. Spoorwegopbouw, dat belast was met de uitvoering van de Leidse spoorwegwerken, vandaag Leiden de rug toe. Een miljoenenplan is verwezenlijkt! Het is een vertrek, dat met geen feestgedruis of daverende huldigingen gepaard gaat. Slechts de afbraak van de directiekeet aan het Stationsplein, waarmede gistermiddag werd begonnen, levert het enige bewijs, dat aan een periode van intensieve arbeid een einde is gekomen. Het werk, dat Leiden zoveel voldoening schonk, is opgeleverd! Tussen dit moment en het storten van de eerste kipkar met zand tot dem ping van de Spoorweghaven, waarmede op 8 janugri 1949 de werkzaamheden werden ingeleid, ligt de bouw van een aantal viaducten, een nieuw Stations gebouw met aansluitende perrons, het ophogen van de baan en de aanleg van een ruim en modern Stationsplein. In totaal werden hiervoor verwerkt ruim één miljoen kubieke meter zand, on geveer vijftig miljoen kg grind, plm. 200 000 perrontegels, 15.000 m3 beton, 2.200.000 kg. betonstaal en 3.300 heipa len met een totale lengte van 50.000 meter. Voorts werden 10.300 meter spoor en 32 wissels gelegd en kwam de NX- beveiliging tot stand. Onder het motto „Hoe staat het er mee?" hebben wij in ons Blad in een aantal artikelen, waarvan vandaag de 55ste en laatste verschijnt, een kroniek van Leidens spoorwegwerken geschreven, waarvoor wij meerdere ma len de sympathieke medewerking ont vingen van ir. F. Schaly, die van 1949 tot aan zijn vertrek in september 1954 met de leidng van de verwezenlijking van dit miljoenenplan was belast. Zo als bekend voerde zijn opvolger, ir. J. Thijsse, dit werk naar zijn eindsta dium. Doen wij nog eens een greep uit de belangrijkste data van deze jonge „spoorweghistorie", dan blijkt, dat het eerste viaduct (aan de Holle Mare) in juni 1950 in gebruik werd genomen, dat het plaatskaartenkantoor in de nieuwe hal van het Stationsgebouw 12 december 1952 werd geopend. Op 26 april 1953 reed de eerste trein in de richting Den Haag over de verhoogde baan. op vier mei gevolgd door die in de richting Amsterdam. Hiermede was Hoe stoot het er mee? LV Leiden voorgoed verlost van zijn over wegmisère aan de Rijnsburgerweg. Ruim twee jaar daarna (27 mei 1955) opende de Minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, het viaduct aan de Rijnsburgerweg. Na deze opening, waaraan een fees telijk karakter werd gegeven, hebben zich weinig spectaculaire feiten meer voorgedaan. Een tijd van rustige af bouw leidde naar de voltooiing van dit werk. Een tegenslag vormde in september 1952 de werking van de grond in de verhoogde baan ter hoogte van de Haarlemmertrekvaart. waardoor het noodzakelijk bleek de baan over een lengte van ongeveer zestig meter te versterken met een draagplaat van ge wapend beton. Bij deze werkzaamhe den, welke een stagnatie van circa 6 maanden opleverde, deed zich het enige ongeval tijdens de gehele duur van het werk voor: een heistelling stortte neer. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. Met vertrek van het personeel is van daag een laatste streep gezet onder dit voor de Sleutelstad zo uitermate be langrijke object, waarmede ruim 25 miljoen was gemoeid. De Leidse spoorwegwerken zijn voltooidde directiekeet wordt afgebroken. (Foto L.D./Van Vliet.) Wachthuisje beginpunt tram Hoge Rijndijk Naar aanleiding van enkele vragen van de raadsleden, mej. A. J. van Nie- nes en de heer J. G. Hagens, over het plaatsen van wachthuisjes nabij de tram- en bushalte aan de Hoge Rijn dijk, Rijnsburgerweg en de Lijsterstraat delen B. en W. mede, dat aan de Noord- Zuid-Hollandsche Vervoermaatschappij vergunning is verleend voor het plaat sen van een wachthuisje nabij de halte plaats aan het beginpunt van de Hoge Rijndijk. Aangezien echter de oprit van de Wil- helminabrug binnen afzienbare tijd zal worden gewijzigd - een plan hiertoe is bij de Provinciale Waterstaat in voorbe reiding - is het wenselijk het huisje te plaatsen, nadat genoemde wijziging haar beslag heeft gekregen. B. en W. hebben inmiddels, zowel bij de Provin- vinciale Waterstaat als bij Gedeputeer de Staten op een zo spoedig mogelijke uitvoering van dit werk aangedrongen, burgerweg (Lijsterstraat) is geen ge- Nabij de halteplaats aan de Rijns- meentegrond beschikbaar voor het plaatsen van een wachthuisje. LEIDSCHE SPAARBANK. De gisteren gepubliceerde bedragen van inlagen en terugbetalingen aan de Leidsche Spaarbank gedurende de maand augustus behoeven verbetering: de juiste cijfers zijn respectievelijk f. 1.324.030,04 en f. 906.597.32. Ds. C. v. d. WEELE OP TWEETAL. Ds. C. v. d. Weele, chr. geref. predi kant alhier, staat met ds. D. van Wil- sum te Dedemsvaart, op een tweetal van de Chr. Geref. Kerk te Biezelinge. Bij beschikking van de minister van O., K. en W. is voor het tijdvak van 1 juli 1956 toten met 30 juni 1957 benoemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar bij de cardiologie aan de Leidse Universiteit dokter D. van der Sande, thans assistent. RUILBEURS VOOR VERZAMELAARS. In het komende seizoen zal de Ned. Vereniging „De Verzamelaar" in de Sleutelstad weer enige ruilbeurzen or- ganiseren. De eerste beurs zal donder dagavond in café „De Valk" aan de Stationsweg worden gehouden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Petronella, dr van A. J. van der Heyden en H. ten Dam; Daniëlle Helena Hendrica, dr van D. F. Velth-uysen en J. W. van Zonneveld: Leonie. dr van N. van der Linden en B. A. de Ligny; Maria Aptoi- netta. dr van W. M. M. van Herwaarden en A. M. Th. Broeks; Marinus Cornelis. zn van M. Onos en M. Kooyman; Elizabeth Alida Maria, dr van H. Neuteboom en H. Visbeen; Alice Dina, dr van A. C. Pellen- koft en E. P. v. d. Meyden; Antonia Joanna, dr van A. van Gennip en H. W. J. van Rijn; Petronella Everina, dr van J. L. de Roode en E. H. J. Wouters; Louise Helena, dr van J. L. de Roode en E. H. J. Wouters; Hendrik Jacobus, zn van H J. Blikman en W. P. Laterveer; Henri, zn van M. O. Woelders en N. Korbee OVERLEDEN: J. E. van der Voorden, vrouw. 69 jaar; C. Griekspoor, man, 47 jr; A. J. v. d. Poel. man, 89 jr; A. J. Griesser, man, 21 Jr; J. M. Alting, vrouw, 72 Jr. A. J. Glazemoker pastoor Oud-Kath. Kerk Met ingang van 1 september is pas toor A. J. Glazemaker benoemd tot pastoor van de Oud-Katholieke Kerk te dezer stede. Pastoor Glazemaker. die pastoor G. P. Geskes opvolgt, is in Hilversum ge boren en kortgeleden te Amersfoort afgestudeerd. A.s. zondagochtend zal de aartsbisschop van Utrecht, mgr. prof. dr. A. Rinkel pastoor Glazemaker in zijn ambt installeren. Pastoor Geskes. die de Oud-Kath. Kerk te Leiden vijf jaar heeft gediend, zal binnenkort naar Utrecht verhuizen. „CRESCENDO" SPEELT IN VAN DER WERFPARK Morgenavond geeft de Leidse Mond- accordeonorkestvereniging „Crescendo" een concert in het Van der Werfpark. Het programma van dit concert luidt als volgt: 1. Petit Henri, mars, arr. P. F. de Kort; 2. Rêverie, valse de concert, arr. P. F. de Kort; 3. A.M.C., mars, K. H. Moed; 4. Cavalleria Rusticana, P. Mascagni; 5. Wilgerda, concertwals, R. Wassenaar; Luna Walzer, Paul Lincke. Pauze. 7. Accordeonisten mars, P. van Es; 8. Julia wals; 9. De Tilburger mars, arr. P. F. de Kort; 10. Mignonette, ouvertu re, J. Bauman; 11. Vineta Glocken, arr. R. Wassenaar en 12. De opmars, C. J. N. Cori. MAX TAILLEUR KOMT NAAR LEIDEN. Max Tailleur, de man van het be kende Amsterdamse cabaret „De Doof pot", dat zich in korte tijd zulk een grote naam heeft verworven, zal, voor het eerst sinds hij dat cabaret opende, een korte tournee door Nederland ma ken. Leiden is een van de weinige plaat sen, die in deze tournee zijn opgeno men. Op vrijdagavond 14 september a.s treedt hij met zijn ensemble, dat voorts bestaat uit Wiesje Bouwmees ter, de Engelse cabaretière Pauline Johnson en de pianist Jelle de Vries, in de Schouwburg op. Scooterrijder en lifter gedood Het slachtoffer van een botsing op Rijksweg nr. 12 onder de gemeente Ze venhuizen, die j.l. maandagavond is ge schied. is een 17-jarige jongen uit Den Haag. Hij was als lifter meegereden op een scooter, bestuurd door een 45-jarige inwoner van Zeist.. De scooter is in bot sing gekomen met een vrachtauto. De bestuurder van de scooter is eveneens om het leven gekomen. Valt vandaag de beslissing Gouverneur Van Tilburg formateur (Van onze parlementaire redacteur) Vandaag valt naar alle waar schijnlijkheid - men zie ook pag. 1 de beslissing over de Kabinetsfor matie. De heer Van Tilburg is van morgen in het Parkhotel in Rotter dam gebleven om het regerings program nader te bestuderen. In de late middag zal hij weer een be zoek brengen aan prof. de Gaay Fortman om hem mee te delen of hij het minister-presidentschap in een extra-parlementair Kabinet aanvaardt. Gisteren hebben dr. Drees en mr. Burger van de heer Van Tilburg het regeringsprogram ter inzage gekregen. Het schijnt dat dit voor de P. v. d. A. wel aanvaardbaar is, zodat er tege moetkoming in moet schuilen van de K.V.P. op het punt van de bezitsvor ming. Onder deze omstandigheden lijkt men in de P. v. d. A. heen te willen stappen over het verlies van dr. Drees als minis ter-president. Daar staat tegenover dat de P. v. d. A. de socialist Hofstra op de Ministerszetel van Financiën krijgt. Bo vendien wordt overwogen dat redelijk is, dat aan het hoofd van een extra parlementair Kabinet niet een vooraan staande figuur van een bepaalde partij staat. Dus niet Drees of Romme. De kopstukken van de P. v. d. A. komen in ieder geval vandaag nog bijeen om de situatie te bespreken. Geconstateerd wordt dat de K.V.P. een ministerszetel verliest. Indien de heer Van Tilburg vandaag een positief antwoord geeft aan prof. de Gaay Fortman, zal hy voor de vorm alsnog tot formateur worden benoemd. Het ziet er naar uit dat de Kabinets formatie dan spoedig zal slagen. (Ingez. Med.-Adv.) -\ DE ZENDTIJD VAN DE V.P.R.O. Naar aanleiding van Uw artikel „Moeder van de Omroep" kan ik niet nalaten het volgende op te merken: Mejuffrouw dr. Bruining heeft als voorzitster van de V.P.R.O. aan het vrij zinnig Protestantisme niet te schatten schade toegebracht door als voorzitster toe te laten, dat haar omroep geen zend tijd toestond aan de Principiëel Vrij zinnig Hervormden d.z. zij, die niet buk ken en nooit bukken zullen voor de Orthodoxe Nieuwe Kerkorde. Met dank voor de plaatsing. J. A. LANZ, Hoge Rijndijk 76, Leiden. STADSSCHOON? Naar aanleiding vam hetgeen dezer dagen geschreven is over verdwijnend stadsschoon, moge ik de aandacht vra gen voor de erbarmelijke staat, waarin zich de huizen in de Binnenlaan en het voorste deel van de Juliajiastraat bevin den. Bij regenval lekken de daken als een mandje, onder de vloeren wemelt het van de ratten en vooral voor de kroostrijke gezinnen zijn de woning toestanden ver beneden het minimale. Het wordt werkelijk hoog tijd, dat daarin verbetering wordt gebracht. Met dank voor de plaatsing, W. VAN KLAVEREN, Juliamastraat 3, Leiden. J. Willemsen als zijn opvolger geïnstalleerd In verband met zijn benoeming tot leraar aan de Chr. Kweekschool heeft de heer A. F. Zeelen gisteravond af scheid genomen als hoofd van de Hervormde Ulo-school aan het Noordeinde 3. In dezelfde bijeenkomst, welke ge houden werd in de gymnastiekzaal van de school Noordeinde 40, is de heer J. Willemsen uit Rijssen als opvolger van de heer Zeelen geïnstalleerd. De gaande en komende man waren voor elkaar geen vreemde, want nu veertien jaar geleden, volgde de heer Willemsen de heer Zeelen als hoofd van de Christelijke school in Rijssen op. Thans is dit het geval in Leiden. Behalve vele leerkrachten van de bij de Ver. voor Chr. Onderwijs aangeslo ten scholen en de ouders der leerlin gen van de Ulo-school, woonden ook de rijksinspecteur voor het onderwijs in de inspectie Leiden, de heer J. Machiel- sen, en de chef van de afdeling On derwijs. mr dr. J. Roosenschoon. deze by eenkomst bij. De voorzitter van de Ver. voor Chr. Onderwijs, ds. D. J. Vossers, die zich allereerst richtte tot het scheidende schoolhoofd, had zeer veel waardering voor de onderwijscapaciteiten van de heer Zeelen. God heeft U, aldus spre ker, met vele voortreffelijke gaven van hart en verstand gezegend. Gaven, die gij in dienst stelde van de school en 't aan uw zorgen toevertrouwde kind. Thans kunt gij U bij het onderwijs in de kweekschool gaan wijden aan de lievelingsvakken en zijt gij ontheven van de vele beslommeringen van het hoofdschap. Tenslotte schonk ds. Vos sers aandacht aan het werkzaam aan deel. dat de heer Zeelen heeft gehad bij de stichting van een 2de hervorm de Ulo-school. Spreker, die vervolgens de heer Wil lemsen hartelijk welkom heette in de De rijksinspecteur, de heer J. Machielsen rechtsin gesprek met de gaande en komende man. Links de heer J. Willemsen en in het midden de heer A. F. Zeelen. (Foto L.D./Van Vliet.) Leidse schoolgemeenschap, verklaarde, dat het bestuur de leiding van ce Ulo-school met vol vertrouwen in zyn handen legt. Voorts weidde ds. Vossers uit over de bijzonder verantwoordelijke taak van een schoolhoofd, met name aan een Ulo-school. Uw arbeid, a;dus spreker, zal U voortdurend in aanra king brengen met meisjes en jongens, die zich in een moeilijke levensperiode bevinden en uiterst critisch zijn aange legd. Ds. Vossers, die herinnerde aan Jozua's woord: Kiest U heden, wie gij dienen zult", wees er in dit verband op, dat het een vreugde is om vanuit het evangelie anderen te mogen dienen. Hoofd van een school te zijn, aldus spr., betekent de eerste in het dienen te zijn. HET WONINGPROBLEEM. Spreker betreurde het. dat de heer Willemsen nog geen woning in Leiden had kunnen vinden. Z.i. komt dit het onderwijs niet ten goede. Volgens ds. Vossers staat het woningprobleem het aantrekken van goede leerkrachten in de weg. De heer Machielsen. die in zijn toe spraak eveneens aandacht vroeg voor het woningprobleem, merkte o.m. op, dat dit probleem het onderwijs lelijke parten speelt. Z.i. moest in feite geen enkel hoofd benoemd worden indien er voor hem geen woning beschikbaar was. Het ontbreken van een woning plaatst een leerkracht voor vele zorgen, waar door ongwild het onderwijs scha de lijdt. Dat de heer Zeelende stap van hoofd naar leraar heeft gezet, is volgens de heer Machielsen een bewijs van zyn vitaliteit, durf en zelfbewustheid. Ook de heer Machielsen weidde tenslotte uit Kurt Ebert vlucht naar West-Berlijn Kurt Ebert, zoon van de huidige bur gemeester van Oost-Berlijn en klein zoon van de eerste president van de „republiek van Weimar", is volgens het Westberlijnse blad „Tagesspiegel", dat welingelichte kringen aanhaalt, naar West-Berlijn gevlucht. Hij zou politiek asiel hebben gevraagd. De 36-jarige Kurt Ebert is enige da gen geleden uit de gevangenis te Tor- gau in Saksen ontslagen. Hij was in 1947 door een Sovjetrussiseh militair tribunaal op beschuldiging van spio nage tot 25 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Geldkistje leidde tot arrestatie Vier jongens van ongeveer 12 jaar hebben er toe medegewerkt, dat een kelner, die 12 inbraken gepleegd zou hebben, gearresteerd kon worden. De jongens vonden op een terrein aan de Waalhaven te Rotterdam een sigaren kistje met f. 180— er in. Toen zij dit aangaven 'trokken agenten op onder zoek uit. Zaterdagnacht troffen zij op hetzelfde terrein een kelner aan, die in een kantoor bezig was met een beitel een bureau open te breken. Hij sloeg op de vlucht, maar kon na een achtervol ging gearresteerd worden. Hij bekende nog vijf andere inbraken gepleegd te hebben. Het bewuste kistje bleek hij eens klaar gezet te hebben om mee te nemen. De eigenaar ervan beloonde de jon gens ieder met een rijksdaalder voor hun eerlijkheid. De Verificateur der Invoerrechten en Accijnzen, de heer H. Haak, wordt met ingang van a.s. maandag tijdelijk ter beschikking gesteld van het Depar tement van Financiën om belast te worden met werkzaamheden inzake Ta rieven van Invoerj-eohten in West euro pees en Benelux-verband. over de uitstekende onderwijscapacitei ten van de heer Zeelen. Mr. dr. Roosenschoon. die de heer Zeelen namens het gemeentebestuur dankte voor al het werk n het belang van de Leidse schooljeugd verzet, ze'de, dat het gemeentebestuur een open ocg heeft voor het huisvestingsp/rola-ïm dei- leerkrachten. De heer A. Hoelen, die namens het personeel van de Ulo-school, een woord van afscheid en welkom sprak, merkte o.m. op. dat het scheidende hoofd zijn onderwijstaak steeds tweeledig heeft gezien: het opleiden van de leerlingen en het brengen tot Hem. die aller le en het brengen tot Hheb, die aller ven bestiert. De heer Y. Tijmstra. die de heer Wil lemsen in de kring van schoolfhoofden hartelijk welkom heette, wees er o.a. op, dat de heer Zeelen het Ulo-onderwys in Leiden een goede klank gegeven heeft. Na een korte pauze sprak zowel de I heer Zeelen als de heer Willemsen I woorden van afscheid, resp. dank Ivoor het in hen gee telde vertrouwen. De Japanners willen wel wal1 groter worden Drie Japanse ambtenaren zyn in Sydney in Australië aangekomen om een onderzoek in te stellen naar de tarweverbouw in het kader van een proefneming om de Ja panner groter te doen worden door zijn voeding een Westers karakter te geven. Een van de leden van deze com missie van drie. het parlementslid Nakadjina, zei. dat er bij de Ja panners op wordt aangedrongen minder ryst en meer tarwe en vlees te nuttigen. Aan Japanse scholieren wordt gratis brood ver strekt. Men verwacht, dat deze wijziging in de voeding tot gevolg zal hebben, dat de Japanner groter en sterker zal worden. De ambtenaren zullen zeven we ken in Australië blijven. President Soekarno in Tasjkent Blijvende vriendschap mei Russische volk Tasjkent, de hoofdstad van Oezbe kistan (in de Sovjet-Unie) heeft presi dent Soekarno gisteren een massaal welkom bereid. Duizenden mannen en vrouwen verdrongen zich in dc straten. Op het vliegveld, dat versierd was met portretten van Soekarno. alsmede met de Indonesische, Russische en Oezbe- kistanse vlaggen, werd de Indonesische president begroet door leden van de regering der republiek Oezbekistan, waarna schoolkinderen hem bloemen aanboden. De voorzitter van de Opperste Sovjet (het z.g. parlement) van Oezbekistan, sprak een welkomstrede uit waarin hij het bezoek van president Soekarno als een gebeurtenis van het grootste belang schetste, en het vertrouwen uitsprak, dat dit bezoek de vriendschap tussen Indonesië en de Sovjet-Unie zal ver sterken en de wereldvrede zal be vorderen. In zijn antwoordrede behandelde pre sident Soekarno Indonesiës strijd om de onafhankelijkheid, die honderdduizen den levens heeft gekost. Na het ver krijgen van de onafhankelijkheid werd de strijd voortgezet voor het opbouwen van een rechtvaardige en voorspoedige maatschappij. Doch een volk kan. even min als een mens. niet leven zonder samenwerking met anderen. Ons land kan niet leven zonder samen te werken met andere landen. Daarom verlangen wij de vriendschap en dp kameraad schap van alle mensen. Wij zijn over tuigd. dat onze vriendschap met het Russische volk een diepe en blijvende vriendschap is. Tijdens de rit naar de residentie, waar de president za] verblijven, werd hij door de bevolking toegejuicht. Na aen. korte rust bezocht ureiid&üt Soe- Maak zon pakje Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken, volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen: 3 Roxy Rook Redenen Dubbel getermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige melange karno de Tillya Shaikh moskee, waar hij door vooraanstaande Islamietische leiders werd ontvangen. DODELIJK ARBEIDSONGEVAL. Gisteren is in de gietery van Werk spoor de 54-jarige arbeider W. J. la Hey uit Utrecht door een gietkast, die ty- dens de werkzaamheden kantelde, ge troffen. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is hy overleden. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3