Eigenmachtige „nationalisatie" van de „Drukkerij Makassar" Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1956 Doch het Kabinet keurt deze actie af Volgens in Djakarta ontvangen be richten, is de „Drukkerij Makassar" in Makassar, welke Nederlands eigendom is. maandag eigenmachtig „genationa liseerd" door een comité, dat speciaal voor dit doel was gevormd. Het comité, dat bestaat uit de uitge vers van drie dagbladen, welke bij de „Drukkerij Makassar" - de grootste in Oost-Indonesië - worden gedrukt heeft een communiqué uitgegeven, waarin het meedeelt: „Wij hebben alle rechten en verplichtingen van de Nederlandse ei genaars overgenomen, in overeenstem ming met de geest van de unilaterale opheffing door Indonesië van de RTC- overeenkomsten met Nederland". Het comtié gaf opdracht tot het hijsen van de rood-witte vlag op het gebouw van de „Drukkerij Makassar" en nam alle sleu tels over van de bedrijfsleider Tan Seng Hae. die bij afwezigheid van de Neder landse directeur het bedrijf voerde. De bedrijfsleider deed onmiddellijk aangif te bij de politie. Het Indonesische Kabinet heeft deze „nationalisatie bij verrassing" in zyn gisteravond gehouden zitting bespro ken. In een heden uitgegeven com muniqué wordt het optreden van het comité veroordeeld. „Nationalisatie Tunesië protesteert, maar Parijs ziet het anders Tunesië heeft bij Frankrijk gepro testeerd tegen een Franse militaire actie op Tunesisch gebied waarbij zes Algerijnen sneuvelden en deze actie een ernstige aantasting van de Tunesische soevereiniteit genoemd. De actie had plaats op 29 augustus bij een Tunesische boerderij te Kalaat es Senam, in de buurt van de Algerijnse grens, aldus het protest. De boerderij werd omsingeld en de Algerijnen gedood. Een onderzoek had aangetoond, dat de Algerijnen on gewapend waren. Het protest was door de Tunesische premier bij de Franse ambassade ingediend. Volgens een verklaring van de Franse ambassade in Tunis behoorden de be trokken Algerijnen tot een bende op standelingen. van wie de leider naar Tunis was gegaan om wapens te halen. Een van de Algerijnen had op Franse soldaten geschoten en zeven Algerijnen hadden van deze gelegenheid gebruik gemaakt om te vluchten. Zes Algerijnen werden na een lange achtervolging ge dood. Er werden wapens, munitie en documenten buitgemaakt. van een bedrijf kan alleen door de regering worden bewerkstelligd, op ba sis van de wet", aldus het communi qué. De minister van Voorlichting, Soedib- jo, verklaarde dat de kwestie zal wor den geregeld door het provinciaal be stuur van Celebes, waarvan Makassar de hood fstad is. De drie Indonesische dagbladen, wel ker uitgevers de drukkerij tot nationaal bezit „proclameerden", zijn sinds de „nationalisatie" niet meer verschenen. BINNENLAND Op de Nijkerkerweg te Voorthuizen werd het 11-Jarig zoontje van de familie W. Bunt uit Voorthulzen gistermiddag door een slippende vrachtauto uit Spa kenburg aangereden en tegen een boom gedrukt. Het ventje, dat van school op weg naar huis was, werd zeer zwaar ge wond. H.M. de Koningin heeft een tele grafische gelukwens gezonden aan mevr. Dorothy d'Houghton en aan mevr. Van Keuven Goedhart, die in Genève de Nansen-medaille in ontvangst hebben genomen, De rectoraatsoverdracht aan de Rijksuniversiteit te Groningen zaJ ge schieden op maandag 17 september. Tij dens een plechtigheid in de aula van de universiteit zal de rector-magnificus prof. dr. T. A. Rompelman zijn waardigheid overdragen aan de nieuwe rector-magni ficus prof. dr. J. Arlens Kappers. Te Delft worden door de legerfilm- en fotodienst opnamen gemaakt voor de kleurenfilm ,.Je Maintlendrai". welke straks zal dienen om vertoond te worden voor ouder- en schoolverenigingen, op scholen (op verzoek), op militaire Jeugd- dagen, enz. 15 september wordt de Arnhemse Toneelschool officieel geopend; met in gang van 17 september zullen de lessen beginnen. Van de 80 kandidaten voor de opleiding tot beroeps-toneelspeler zijn er Inmiddels 25 getest en 11 geslaagd, meren deels afkomstig uit het oosten van het land. Directeur der school is Ben Groenier. toneelspeler en leraar, ook aan de Am sterdamse Toneelschool. De heer C. Hanemaaijer uit De Lier Is gistermiddag onder een auto gekomen, waarbij hij een schedelbaslsfractuur op liep. Hij is even later ln een ziekenhuis te Delft overleden. Bij K.B. is met ingang van 17 sept. 1956 aan dr. A. ten Bokkel Huinink op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te j Utrecht, met dankbetuiging voor de be- j langrijke ln deze betrekking bewezen diensten. In de Waalhaven te Rotterdam is het 3-jarlg dochtertje Ineke van de 26- Jarige schipper E. Knotsenburg verdron ken. Bij het spelen is zij tussen de wal en het schip van haar vader. „La Rochelle" geraakt. In samenwerking met de recherche te Tilburg heeft de politie te Apeldoorn vijf arrestaties verricht waarmee een ge raffineerd complot van handelaren in ver dovende middelen ls opgerold. BUITENLAND Een hefschroefvllegtuig van het Amerikaanse leger heeft een nieuw record gevestigd door 57 uur en 45 minuten in de lucht te blijven. Het toestel, een Bell H-13-1. dat al die tijd ln de omgeving van het vliegveld van Oklahoma City cirkelde, werd in de lucht van brandstof voorzien. De Belgische commissaris-generaal voor de Wereldtentoonstelling, baron Moens de Fernlg. heeft nabij Brussel de eerste steen gelegd voor het Canadese paviljoen. Canada is het eerste van de 51 deelnemende landen, dat met de bouw van zijn paviljoen is begonnen. In de V.S. zijn in het afgelopen lange weekeinde van „Laborday" bij verkeers ongevallen 405 personen om het leven gekomen. Door verdrinking en andere oorzaken verloren 141 personen het leven. In Canada werden 59 mensen gedood door ongevallen. Te Londen zal, ter gelegenheid van het derde Internationale congres over snelle fotografie, dat van 10 tot 15 sept. zal duren, een tentoonstelling van foto grafische apparaten worden gehouden, waar camcra'9 te zien zullen zijn. waarmee met een snelheid van miljoenen opnamen per seconde kan worden gefotografeerd. Engeland maakte gisteren een groot verlies bekend van 129 millloen dollar aan goud- en dollar-reserves middenin een nieuwe crisis van inflatie. Deze medede ling kwam een dag na het besluit van de machtige T.U.C. (het Engelse vakver bond) een einde te maken aan de anti- inflatle-politlek van tien jaren ln samen werking met de regering. Overstromingen, zware regenbuien en ongewoon lage temperaturen hebben deze zomer ln Neder-Saksen voor zeker 170 miljoen mark schade berokkend aan de landbouw. Op circa 2900 boerderijen ls de oogst voor meer dan 75 procent vernield en op 8200 boerderijen voor 50 tot 75 pro cent, aldus de voorlichtingsdienst van de Christendemocratische partij. Ongekend hoogte punt van de economie in de Ver. Staten Volgens een rapport van de Ameri kaanse minister van Arbeid, James Mit chell, aan president Eisenhower heeft het economische leven in de Ver. Sta ten thans een ongekend hoogtepunt be reikt: het gemiddelde netto-inkomen der fabrieksarbeiders is sedert 1952 met ruim 8.50 dollar gestegen. Het bruto- inkomen steeg biina 13 dollar per week. Er zijn thans ruim 5.5 miljoen personen meer in het produktieproces ingescha keld dan toen president Eisenhower aan de regering kwam. Natuurlijk niet minder De Sovjet-Unie bezit vliegtuigen die even snel zijn als de Britse „Fairey Delta Two" een proefvluigtuig dat met ruim 1800 km. per uur houder is van het wereldrecord zo heeft de Sovjet-minister voor de vliegtuigin dustrie, Dementief, dinsdag op de Britse luchtvaartbeurs te Farnborough verklaard. Hij zei dit toen verslaggevers hem na een luchtvaartshow van twee-en-een- half uur op Farnborough, die zijn hoog te punt bereikte met demonstraties van de „Fairey Delta", vroegen of de Sov jet-Unie vliegtuigen bezit die het snel heidsrecord kunnen veroveren. Dementief voegde hieraan toe, dat de „Fairey Delta Two" een „prachtige ma chine" is, evenals de „Viscount", de ,3rittainnie" en de „Cornet". Op de vraag of de Sovjet-Unie burger vliegtuigen aan andere landen, b.v. Is raël, zou willen verkopen, antwoordde de minister: „De markt is altijd open". Toen een verslaggever vroeg hoeveel mensen er in de Russische vliegtuigin dustrie werken, antwoordde Dementief onder gelach van zijn toehoorders: „Ik weet het aantal, maar ik mag het niet noemen". De minister sprak zyn bewondering uit voor de wyze, waarop de lucht vaartbeurs is georganiseerd en voor het vakmanschap, waarmede de vlie gers de toestellen van de verscheidene fabrieken hebben gedemonstreerd. Reeds drieduizend burgers in Algerije omgekomen In btfna 2 jaar opstand in Algerije zijn ruim 2700 Mohammedaanse burgers door opstandelingen om 'het. leven gebracht, aldus is gisteren in Algiers bekend ge maakt. Onder hen zijn 42 vrouwen en 34 kinderen. Voorts kwamen 363 burgers van Franse afkomst om het leven, on der wie 47 vrouwen en 24 kinderen. Deze getallen betreffen dus uitsluitend de burgerbevolking. De militaire verliezen aan beide zijden zijn hierbij dus niet meegeteld (Wij brengen nog even in herinnering, dat juist dezer dagen de verliezen in Atjeh zijn gepubliceerd: 12.500 mensen zijn daar in drie jaar om het leven gekomen, waarbij dan wel de militaire verliezen inbegrepen zullen zijn. Niettemin is het verschil in publi citeit tussen beide bloedbaden opval lend. Red. L, D.). Een later bericht vermeldt ook de militaire verliezen. Volgens ramingen van Franse militaire kringen zijn sedert het begin van de nationalistische rebel lie in november 1954, 13.000 opstan delingen gesneuveld en 5336 gevangen genomen. De verliezen van het Franse leger bedroegen in die tijd 1.350 doden, 2,650 gewonden en 625 vermisten. Bij Montesquieu in Oost-Algerije heb ben Franse troepen zestien opstande lingen gedood. Er is ook melding ge maakt van gevechten op verscheidene plaatsen bij de Tunesische grens. Ver liescijfers zijn niet bekend. In Algiers is dinsdagavond door bom ontploffingen grote schade aange richt. Twee personen werden door scho ten gewond. Indonesische ex-diplomaat voor rechter Een vroegere Indonesische diplo maat is gisteren voor de rechter ge voerd onder beschuldiging handels documenten vervalst te hebben toen hü vice consul in Singapore was. De openbare aanklager Soewondo, ver klaarde dat de diplomaat, Mohamad Arsjad Astrajoeda, ook wissels verduis terd had die hem door zakenlieden in Singapore waren overhandigd, voor een waarde van 4100 strait-dollars. De aanklager zei voorts dat Astrajoe da in 1954 zonder wissels op de bank een aantal orders had afgegeven aan de firma öhoong Hick. De beklaagde zei echter dat zijn personeel deze documen ten in orde had gemaakt en dat hij het te druk had om hier nauwkeurig op te letten. Chinese vissersschepen na wervelsterm vermist De wervelstorm „Dinah" heeft dinsdag de Chinese kustprovincies getroffen: er worden 76 vissersschepen met 220 man aan boord vermist, zo meldt Radio- Peking. In Noord-Formosa, waar de wervelstorm maandag passeerde, zijn vijf mensen om het leven gekomen en 13 gewond. Te Kienkiang, aan de monding van de rivier de Min, zijn dinsdag bijna 700 ha bouwland overstroomd als gevolg van de zware regenval, die met de wer velstorm gepaard ging. Verscheidene dijken zijn doorgebroken. Enige huizen stortten in. doch er vielen geen slacht offers. Onder auspiciën van de Britse Kunst- raad wordt te Londen van 8 tot 30 sept. een tentoonstelling gehouden van vijftig kinderportretten, geschilderd door Neder landse schilders. Op de expositie, die door dr. A. B. de Vries, directeur van het Mauritshuis ls samengesteld, zullen o.a. werken te zien zijn van Albert Cuyp, Jan Steen, Frans Hals en Pieter de Hoogh. Een dertigjarige architect uit Let land, die met een gezelschap Russische toeristen Zweden bezocht, heeft daar politiek asiel gevraagd. De Pakistaanse politie heeft dinsdag te Dacca in Oost-Pakistan het vuur ge opend op een opgewonden mensenmenigte, die, ondanks een verbod tot samenscho ling. een betoging hield voor betere levensmiddelenvoorziening. Twee demon stranten werden gedood, ten minste vijf gewond. Het samenscholingsverbod werd maandag afgekondigd, nadat ondervoede dorpsbewoners de Oostpaklstaanse hoofd stad waren binnengestroomd om van de autoriteiten een betere voorziening van rijst, het belangrijkste voedingsmiddel in Oost-Pakistan, te eisen. Vijf personen zijn omgekomen en twee gewond bij een ontploffing in een munitieopslagplaats ln het dorp Marka bij een vliegveld van de Britse luchtmacht aan de rand van de hoofdstad van Jor danië, Amman. De Franse regering heeft zich op nieuw tot de hoge autoriteit der Europese Gemeenschap voor kolen en staal (K.S.G gewend om haar te wijzen op het discri minerende karakter van de voorkeurs rechten. die voor bepaald kolenvervoer ln West-Duitsland worden toegepast. Frank rijk heeft deze kwestie reeds verschillende malen naar voren gebracht. De Sovjet-Unie heeft een Zweeds protest, dat was ingediend na de arrestatie van een Zweedse Instrumentmaker wegens spionage voor de Sovjet-Unie. als onge grond verworpen. De instrumentmaker, de 46-jarige Anatole Ericsson, heeft bekend, dat hij op de fabriek waar hij werkte, geheime radarapparaten had gefotogra feerd. De foto had hij verkocht aan een lid van de Sovjetrussische Handelsmissie ln Stockholm, Mlrosjnikof. Mirosjnikof is inmiddels uitgewezen. De vijfjarige zoon Kufi van prof. K. A. Bnsia van de Goudkust bood Koningin fuliana bloemen aan bij haar aankomst in „De Vereeni- ging" te Nijmegen, waar het con gres over de menselijke verhoudin gen waarvan Prins Bernhard voorzitter is) door haar werd geopend. In 1955 hebben zich in Engeland 12 615 verkeersongevallen voorgedaan, v/aarbij kinderen tot 15 jaar betrokken waren. In 1954 was dit aantal 10.715. De minister van Verkeer, Watkinson, heeft dinsdag te Londen verklaard, dat over wogen wordt het fietsen van kinderen tot een bepaalde leeftijd op de openbare weg te verbieden. De moeilijkheid is echter waar de leeftijdsgrens gesteld moet worden. In het Franse atoomcentrum te Cha- tillon bij Parijs heeft dinsdag een felle brand gewoed, die het gebouw aanzien lijk heeft beschadigd. Bij de blussing, waaraan acht brandweerploegen deel namen, zijn drie brandweerlieden gewond. Het atoomcentrum te Chatlllon ls geves tigd in een oud fort. Elf mijnwerkers, onder wie één blanke, zijn maandag by een ontploffing in Zuid-Afrlka omgekomen, aldus ls dins dag In Johannesburg bekendgemaakt. Een Joegoslavische onderofficier is met een bewapende motorboot, die voor patroulllediensten ln de Adriatlsche Zee gebruikt werd van Istrlë naar Triëst ge vlucht, waar hij de Italiaanse autoriteiten om politiek asiel heeft gevraagd. IJsland had, ln tegenstelling tot byna geheel Europa, een van de zonnigste augustusmaanden sinds de Jaren '20! In scherpe tegenstelling met de meeste Euro pese landen had IJsland in augustus bijna anderhalf maal zoveel zonneschijn als ge woonlijk. Er werden 224 uren zonneschijn tegen normaal 162 geteld. Ruw berekend is dit 56 uur zonneschyn per week, terwijl in Engeland en elders in Europa de weken ln dezelfde periode paraplu-weken waren. „Politieke dooi" in Polen is tijdelijk, zeggen vluchtelingen Niemand in Polen gelooft, dat de huidige ontspanningspolitiek van de Communisten van blijvende aard is, aldus verklaarden zes Poolse toeristen, die de vorige week in Stockholm zijn achtergebleven toen hun schip vertrok en die maandag politiek asiel kregen, gisteren op een persconferentie in de Zweedse hoofdstad. De „politieke dooi" betekent slechts, dat cr soepeler toezicht is op pers en meningsuiting en dat het optreden van de geheime politie wat minder drastisch is, zo zeiden zij. Als iemand te vrij is in zijn kritiek op de regering, volgen spoedig vergel dingsmaatregelen. De economische toe stand wordt slechter. In Polen zijn nog steeds de Russen de baas. Zij hebben 200.000 man troepen en vele militaire bases in het land, aldus de vluchtelin gen. Twee van deze Polen zijn lid van de communistische partij geweest. Zij zeiden, dat er in de Poolse partij een strijd om de macht gaande is. In het centrale partijcomité staan twee groe pen tegenover elkaar, de ene onder lei ding van legerofficieren, die voor een krachtige politiek zijn, en de tweede onder leiding van premier Cyrankiewicz, die meent dat de consolidatie van het Communisme in Polen door een soepeler politiek beter gediend is. Het is in Polen algemeen bekend, aldus de vluchtelingen, dat er ook in de communistische partij in de Sovjet-Unie een machtsstrijd gaande is. Hoge Rus sische functionarissen in Polen vermij den zorgvuldig partij te kiezen en zich aan een der Russische leiders te binden. Pygmeeën in Nieuw-Guinea Schuwheid overwonnen door keukenzout (Van onze Weense correspondent) Nadat verschillende etnologen al jarenlang de stelling hadden verdedigd dat er ook in Nieuw Guinea pygmeeën te vinden moesten zijn, is dit dwerg volk nu feitelijk ontdekt door de be kende Oostenrijkse etnoloog M. Gusin- de, die tevens de beste kenner is van de pygmeeën in Afrika. Vergezeld door 62 dragers trok de Oos tenrijkse geleerde aan de voet van de berg Aiom het binnenland in, waar zich prak tisch nog geen blanke had geiwaagd. Na dagenlang zoeken ontdekte hij een eerste nederzetting van pymeeën op een hoogte van 720 meter, een tweede grotere groep vond hij bij de bronnen van de rivier de Asai. op een hoogte van 1260 meter. Deze dwergen, die dus bij voorkeur in de ber gen wonen, waren aanvankelijk wan trou wens en schuw, maar prof. Gusinde wist hun schuwheid te overwinnen door een voor hen kostbaar lokmiddel, namelijk gewoon grof keukenzout. Dit dwergvolk is gemiddeld 146 cen timeter groot, dat is ongeveer twee centimeter kleiner dan de pygmeeën in Afrika. Volgens de Oostenrijkse ge leerde zijn deze dwergen de oudste be woners van Nieuw Guinea en hebben zij hun oorspronkelijke primitieve ge woonten en gebruiken nog grotendeels bewaard. Hun aantal bedraagt op het ogenblik nog ongeveer 3500, maar zij leven verspreid in drie of vier geogra fisch afzonderlijke groepen met eigen dialecten. Stierenvechterij „ontaardt" CAMPAGNE VOOR EERHERSTEL. De „gedegeneerde stierenvechterij" moet weer in ere worden hersteld en nationaal gemaakt worden. Onder dit motto is een groep Spaanse dagbladen onder leiding van de machtige „ABC" een grote en felle campagne begonnen. ..Het is geen wonder dat de Spaanse jonge mensen zich meer en meer voelen aangetrokken tot voetbal", zo schreef ABC. „nu de beste stierenvechters van Spanje erop uit zijn. zoveel mogelijk te verdienen in zo kort mogelijke tiiri en met zo weinig mogelijk risico Het blad beschuldigt er de beste stie renvechters van. zich 10.000 gulden te laten betalen voor twee uur „ellendig" werk. ABC gooit er nog een schepje op door te beweren, dat de stieren in de meeste Spaanse plaza's onder het stan daardgewicht zijn. verdoofd ziin of met stomp gemaakte en verkleinde hoornen in de arene komen. „Er zijn geen stierenvechters meer, die de top van de ladder hebben be reikt en dan nog in Madrid willen vechten, waar de regels strikt worden nagevolgd. De stieren in Madrid zijn altijd echt gevaarlijk en de heren stierenvechters komen liever uit tegen de ongevaarlijke stieren in de provin cie", aldus ABC dat al maanden al leen tegen deze praktijken fulmineert, maar thans eindelijk wordt bijgeval len door tal van andere bladen. Eigen Garoedalijn op Europa? „POLITIEK SPEELT GEEN ROL". Speciale berichtgeving De Garoeda-Airlines wil op den duur een eigen luchtlijn op Europa ex ploiteren. Het zal echter nog wel enige jaren duren voor het zover is, maar in Indonesische luchtvaart kringen houdt men er wel rekening mee. De moeilijkheid met de Indone sische burgerluchtvaart is het feit dat men een verouderde vloot heeft. Van de 44 toestellen zijn er slechts 16 moderne vliegtuigen nl. Convairs en de rest bestaat uit de Havillands en Dakota's. Over drie jaar hoopt men de vloot gemoderniseerd te hebben, aldus zeide ir. M. Soetoto, directeur van de genationaliseerde Indonesische Lucht vaartmaatschappij Garoeda-Airlines, tijdens een kort verblijf in Amsterdam. De samenwerking met de K L M. noem de ir. Soetoto uitstekend. „Bij ons in de vliegerij doen wij niet aan politiek. Wij stellen ons slechts op het stand punt van de zakenman", verklaarde hij verder. De 350 Nederlandse luchtvaart deskundigen in onze dienst hebben wij hard nodig en de samenwerking met hen is uitstekend, aldus de directeur der Indonesische Luchtvaartmaatschappij. FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: W. DorsjantJanssen, z., Djakarta; Dapper—Meijer, d„ Zuid- Afrika; TekenbroekReyseger. z„ Den Haag. Ondertrouwd: H. Muntz en W. C. Momma. Rotterdam. Overleden: W. C. Wildervanck de Blécourt, vr. 78 j.. Wassenaar; A. D. AndriessenHofland, vr. 74 j., Doorn; dr. ing. J. J. Fransen, m. 53 j.. Ooster beek. Commando-overdrachten te Den Helder „PARAAT TER VERDEDIGING DER VRIJHEID". Gisterochtend Is te Den Helder aan boord v. Hr. Ms. „De Ruyter" het com mando der zeekrachten aan vice-admi raal H. H. L. Pröpper en het Com mando Zeemacht Nederland aan Schout-by-nacht G. B. Fortuyn overge dragen. De overdragende commandant, vice- admiraal F. T. Burghard, inspecteerde na aankomst de opgestelde troepen, waarna hij in zijn overdrachtsrede enige problemen opsomde, die tijdens zijn commando de aandacht hadden ge vraagd, n.l. de afbouw van de nieuwe schepen en de bemanning daarvan. Ook de opbouw van de Marine Luchtvaart dienst en de daarvoor benodigde uit breiding van het personeel bracht bij zondere problemen met zich mede. Het korps Mariniers zag zich gesteld voor uitbreiding van zijn taken in de over zeese Rijksdelen. Na herinnerd te heb ben aan de onrust in de wereld spoorde hij aan paraat te zijn om met onze mo derne vloot de vrijheid van Nederland te verdedigen. Na het strijken van de commandovlag en het afgeven van een saluut van 15 schoten aanvaardde vice-admiraal Pröp per het commando als bevelhebber der zeestrijdkrachten. Bij de aanvaarding van het commando Zeemacht Nederland dankte Schout-bij nacht Fortuyn de scheidende comman dant. vooral voor zijn warme belangstel ling voor het personeel. De plechtigheid werd opgeluisterd door de Marinierskapel onder leiding van de majoor der Mariniers Gijsbert Nieuwland. In een dagorder hebben de vice-admiraals Burghard en PrÖpper het vlootpersoneel met de mutaties in kennis gesteld. Demonstratie met nieuw procédé van wegverharding De Nederlandse Heidemaatschappij heeft in Markelo gedemonstreerd met een nieuw procédé van wegverharding, dat reeds enige tijd in toepassing is. Hierby wordt gebruik gemaakt van cement om het ter plaatse aanwezige of van dichtbij aan te voeren zand te binden tot een stevig wegfundament. In Amerika kan men hiermede reeds bogen op een 20-jarige ervaring en ook de Duitsers hebben er in de oorlog ge bruik van gemaakt. Vooral in Engeland is het de laatste tijd sterk ontwikkeld. Er wordt dan ook gebruik gemaakt van een Engelse machine die f. 300.000 kost. In de komende dagen zullen na Over ijssel ook de andere zandprovincies ken nis maken met dit procédé, dat een op lossing geeft voor de hoofdverkeers wegen, die onder de enorme toeneming van het. wegverkeer zoveel te lijden heb ben. Ruim honderd burgemeesters en hoofden van dienst woonden deze de monstratie by. Prof. Lieftinck weer in het land Een verrassing was gistermiddag, dat plotseling prof. Lieftinck weer op dook by de Kabinetsformatie. Hy wachtte in een taxi by het „Torentje", dat de informateur en de heer Van Tilburg juist hadden verlaten. Hij reed naar het gebouw van de Tweede Kamer, waar hij een lang gesprek voerde met mr. Burger, de fractie leider van de P. v. d. A. Nu prof. Lieftinck weer in ons land is aange-- komen, was by blijkbaar nieuwsgierig hoe het thans met de Kabinetsforma tie staat. Voor Gouverneur van Tilburg was het gisteren een zware dag. In het vliegtuig had hij een paar uur kunnen slapen, maar van gistermorgen vyf uur af was hij op de been en pas laat in de avond kon hij uit Den Haag terugkeren naar •het Parkhotel te Rotterdam, waar zijn oude vriend en partijgenoot, de Rotterdamse burgemeester mr. G. E. van Walsum (die door prof. Lieftinck was aangezocht als minister-president), lang op hem had zitten wachten. (Ingez. Med.-Adv.) De Perfecta methode! 3 Geurige kopj'es Van Nelle's Thee uit één builtje. Handig, heerlijk envoordelig. Per doos van tien 50 cent. Per doos van twintig 98 cent. Van Nelle's Thee kwaliteit! WOENSDAG Den Burcht: Feestavond 10-jarig bestaan afd. Leiden Alg. Ned. Invalidenbond. 8 uur nam. GenestetstraatKoor en samenzang Contactcie voor Evangelisatie. 8 u. nam. Rehoboth: Chr. Boerinnen- en Platte landsvrouwenbond. Spr. ds. G. van Duinen over „Ons christelijk levensperspectief'. 8 uur namiddag. DONDERDAG Café De Valk: Ruilbeurs voor verzame laars 7.3010 uur nam. Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersver gadering N.V. v/h E. J. Brlll, 11 uur v.m. Luxor theater: Filmvoorstelling Bijzon der Kerkewerk Herv. Gem., 10.15 uur v.m. Stadszaal (grote zaal): Jazz-show. 8.15 uur namiddag. Luxor-theater: Filmvoorstelling Byzon- der Kerkewerk Herv. Gem., 10.15 u. n.m. Schouwburg: Hoofdstad Operette „Die lustige Witwe", 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor VolkenkundeZomer- tentoonstelllng „Van kiel tot pot". (Tot 1 oktober). Lakenhal: Tentoonstelling „Rembrandt als leermeester". Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag. Donderdags en dinsdags bovendien 7.309.30 uur nam. Zondag 15 uur nam. Prentenkabinet (Kloksteeg 25)Tekenin gen door Rembrandt (t.m. 15 september). BIOSCOPEN Casino „Als de kat van huls ls.,.." A.l. Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo „Elke minuut teltA.l. Werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor „You're neven too young". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon ..Charlie's tante" 18 Jaar Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex „Davy Crockett, koning van het wilde westen". 14 Jr. Werkdagen: 2.30 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Because you're mine". De avond- en nachtdienst van de apotheken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 8 september 8 uur waargenomen door: apotheek Herdlngh en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502; apotheek Relist, Steenstraat 35 tel. 20136; apotheek Oegstgeest, Wllhelmlnapark 8. tel. 26274. BI) geen gehoor bij Uw hulsarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Ontvoerde baby Ruotolo Is nog steeds niet terecht De zes weken oude Cynthia Ruotolo, die dezer dagen in Hamden in de Amerik. staat Connecticut ontvoerd is. is nog steeds niet terecht. Vier vrouwen, die zich in de winkel bevonden waar het kind zaterdaag ontvoerd is, hebben in een vroegere geesteszieke, die door de politie van Middleton is aangehouden, niet de vrouw herkent, die met een baby in de arm de winkel verliet waar mevr. Ruotolo boodschappen deed. Het F.B.I. (de federale politie) heeft de verdachte losgelaten na haar verschei dene uren verhoord te hebben. De theorie van de politie is, dat een vrouw de baby ontvoerd heeft, daar geen brief om losgeld is achtergelaten. In het Engels, Frans, Italiaans, Spaans en Grieks is een door de heer en mevr. Ruotolo in samenwerking met een gees telijke opgestelde oproep uitgezonden, waarin de ontvoerdster beloofd wordt dat zij geen moeilijkheden krijgt als de baby terug-gegeven wordt. Gevraagd werd het kind naar een van de der tien kerken van Hamden te brengen. Rekenschap gevraagd aan kolonel Kawilarang De chef-staf van de Indonesische Landmacht, generaal-majoor A. H. Nasoetlon, heeft de vroegere militaire commandant van West-Java, kolonel Kawilarang verzocht rekenschap af te leggen van zijn bevel tot arrestatie van de minister van Buitenlandse Za ken, Roeslan Abdoelgani, op 13 augus tus j.l„ aldus wordt in Djakarta van welingelichte kringen vernomen. Bedoelde kringen verklaarden, dat aan Kawilarang ls gevraagd te bewijzen, dat zijn opdracht tot arrestatie ge rechtvaardigd was. Het nationalistische dagblad „Merde- ka" onthulde vandaag, dat Kawilarang alvorens hij tot actie overging in de ..Abdoelgani-affaire" besprekingen had gevoerd met de leider van een kleinere politieke partij. (Het blad doelde op de socialistische partij van de oud-premier Soetan Sjahrir). Het blad beweert, dat het uiteindelijke doel was geweest de regering omver te werpen. Inbraak aan het Damrak opgehelderd VIJF ARRESTATIES De politie te Amsterdam heeft vijf Amsterdammers gearresteerd, die be trokken zyn geweest by een nachtelijke inbraak aan het Damrak. Twee hunner hebben de inhoud van een brandkast, groot f. 8000.geroofd. De daarop volgende nacht hield de politie een hunner aan. Van de andere inbre ker ontbrak echter elk spoor. In de vroege zaterdagochtend werd hy opge merkt in Harmeien. Hij reed daar rond in een gehuurde Mercedes en wist na een dolle rit door de landerijen aan een ach tervolgende auto van de Amsterdamse politie te ontkomen. In de nacht van zaterdag op zondag keerde hij naar Har- melen terug, waar hy onmiddellijk door de Rijkspolitie werd ingerekend. In zijn gezelschap bevond zich een 17-jarig Am sterdams vriendinnetje, dat eveneens ge arresteerd werd. Op grond van hun ver klaringen werden nog een winkelbedien de en een 15-jarige knaap, die bij de inbraak van donderdagnacht j.l. op uit kijk had gestaan, ingerekend. Van de buit was f.42.over. Het vijftal zit nu achter slot en grendel. DE „HAZENBERGERS" BIJEEN Zaterdag a.s. worden in de >rDe Drie Provinciën" te de Leek (Gr.) een 150- tal Hazenbergs verwacht, die daar hun eerste familiereünie zullen houden. Be halve de Groningers en Friezen, zullen ook leden van de Hollandse en Bra bantse stammen vertegenwoordigd zijn, terwijl ook familieleden van Madeira worden verwacht. De Leek is ïe bakermat van het Fries- Groninger geslacht. Stamvader Berend Hazenberg leefde hier in de tweede helft van de 17e eeuw. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 1 li if "3 f! I S a'5> SM Stockholm regen n 4 21 0.1 Oslo regen nno 3 18 0 Kopenhagen half bew. wzw 2 19 0 Aberdeen half bew. o 2 15 0.3 Londen motregen zzw 4 18 11 Amsterdam regen zo 4 16 5 Luxemburg zwaar bew. zo 2 16 1 Parijs Grenoble regen onbewolkt Z 2 windstil 19 23 0.2 0 Nice onbewolkt wnw 3 23 0 Berlijn onbewolkt wzw 2 20 0 Frankfort nevel windstil 17 4 Miinchen licht bew. windstil 17 0 Zurich mist n 2 19 0 Genève nevel windstil 20 0 Locarno onbewolkt wlnd6til 23 Rome onbewolkt ono 2 29 0 Ajacclo onbewolkt ono 3 26 0 Wenen half bew. windstil 20 0 Innsbruck mist w 2 19 0 Mallorca onbewolkt nnw 2

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2