MOSKOU STUURT LOODSEN NAAR HET SUEZKANAAL.... In ons land in vier jaar 15.551 doden tengevolge van ongevallen WEERBERICHT Menzies eind deze iveek naar Londen om rapport uit te brengen - Heden weer overleg 6379 (41,02%) door het verkeer en 1835 slachtoffers stormramp 95ste Jaargang WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1956 No. 28927 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel Lelden Glro no 57055 Hoofdredacteur: 1. Brouwer tl.— per kwartaal; f!.35 per maand; f 0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Grootste uitdaging aan Londen en Parijs (Van onze Londense correspondent) De Sovjet-Unie is thans overgegaan tot de „grootste uitdaging tegenover de Britse en Franse politiek in de Suez-crisis" (zoals men het in de Britse hoofdstad noemt) door haar beslissing loodsen naar het Suezkanaal te zenden. Zowel Enge land en Frankrijk zijn immers van mening, dat Nasser, als hij weigert om inter nationaal beheer van het kanaal te aanvaarden, nog op de knieën gebracht kan worden, wanneer de 61 Britse en 53 Franse loodsen hun diensten weigeren. Zoals bekend hebben de loodsen erin toegestemd hun werk te blijven verrichten totdat de Commissie van Vijf haar werk voltooid heeft, maar het is bekend, dat zij niet bereid zijn hun taak blijvend voort te zetten tenzij het kanaal geïnternationali seerd wordt. De houding van de loodsen vormt dus een belangrijk wapen in de handen van de Britse en Franse regeringen. Bovendien betwijfelt men of de Rus sische loodsen werkelijk in staat zullen zijn hun taak in het voor hen vreemde Suezkanaal behoorlijk te vervullen (zie hierover verderop in dit bericht). Tn Londen verwacht men, dat de Australische premier Menzies, die gisteravond twee uur met Nasser confereerde, vrijdag of zaterdag naar Londen zal terugvliegen om rapport uit te brengen aan premier Eden en de minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. Er zou nog steeds een kans bestaan om in Cairo iets positiefs te bereiken. Het feit, dat de onderhandelingen nog steeds niet zijn mislukt, ondanks het verzet van Nasser tegen internationalisering van het kanaal, wordt als een gunstig teken opgevat. Er zouden zelfs definitieve sttappen z(jn gedaan om tot verder overleg tussen Nasser en de kanaalgebruikers te komen, met inbegrip van Engeland. Er zijn zelfs optimisten, die Eden en Nasser al aan één tafel zien zitten! Maar voordat het zover komt, moet nog een lange weg worden afgelegd. Menzies verklaarde gisteren, dat de conferentie nog maar in het eerste stadium verkeert. MWü zjjn nog niet begonnen elkaar aan te vallen", zei hü lachend. Vandaag zou de vierde conferentie gehouden worden. Onervaren loodsen maken brokken Het heeft de aandacht getrokken, datde leden van het Britse Kabinet, die zich in het bijzonder met Suez be zighouden. gisteravond door premier Eden in een speciale vergadering wer den bijeengeroepen. De ministers van Oorlog. Luchtvaart, Marine en Defensie waren echter niet aanwezig. Vandaag zou de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, in Parijs in de Raad van het Atlantisch verdrag (NAVO) het Britse standpunt uiteen zetten. Zijn rede werd daar met grote spanning verwacht, in het bijzonder door de Westelijke zeemo gendheden, die over het algemeen in Londen duidelijk hebben gemaakt, dat zij onderhandelingen willen en geen oorlog. Selwyn Lloyd wil, dat de Atlan tische Raad hem eenstemmig steunt. Nina Ponomareva morgen naar Moskou? (Van onze Londense correspondent) Nina, de discuswerpster, schjjnt mor gen naar Moskou te zullen terugkeren. Dit werd gisteravond door een Russi sche sportofficia! in Moskou medege deeld. Maar gisteren waren er in Londen nog geen stappen genomen om de tegen haar gerichte aanklacht in te trekken. Mogelijk zal dit van daag gebeuren. De politie heeft het zoeken naar Nina Ponomareva opge geven, omdat het bekend was gewor den dat zjj zich in de Sovjetrussische ambassade schuil houdt. Het bevel voor haar gevangenneming kan echter slechts worden ingetrokken door de magistraat, die het uitgevaardigd heeft. Verwacht wordt dat vandaag een verzoek tot intrekking zal worden ingediend. Het Openbaar Ministerie heeft gisteren met Scotland Yard en de advocaat-generaal geconfereerd. De zaak werd door de advocaten van C. en A. in Oxford Street bij het Open baar Ministerie aanhangig gemaakt. De Britse ambassadeur in Moskou, Sir William Hayter, werd gisteren ook in de kwestie betrokken. Hij werd in het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden waar hij werd ontvan gen door Koeznetsof, de eerste onder minister van Buitenlandse Zaken, die hem een verklaring voorlas welke ge lijkluidend was met die welke vorige week aan Lord Reading de Britse onder minister van Buitenlandse Zaken door de Sovjetrussische zaakgelastigde in Londen werd overhandigd. Sir William's antwoord was hetzelfde als dat van Lord Reading n.l. dat in Engeland de regering geen macht heeft zich in rechtzaken te mengen. Weinig verandering De Bilt verwaoht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, maar later ook enkele opklaringen. Matige, hier en daar tijdelijk krachtige zuide lijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 6 SEPTEMBER Zon op: 6.02 uur; onder: 19.18 uur. Maan op: 8.21 uur; onder: 19.31 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.59 uur en 16.25 uur. (Springtij). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Na loodsen ook piloten Elke fout van een onervaren loods bij het hanteren van de reusachtige lijnschepen en olietankers in het smalle Suezkanaal zou tot chaos leiden, aldus de mening van deskundigen in Londen. Vandaar dat de betekenis van het Rus sische besluit tot het zenden van lood sen voor het ogenblik meer politiek dan praktisch is. In Londen beschouwt men deze Russische loodsen als de eersten van een reeks „vrijwilligers", op wie Kroesjtsjef dezer dagen zinspeelde, toen hy verklaarde dat, als er oorlog over het Suezkanaal kwam, de Arabie ren niet alléén zouden vechten. Van daar dat verwacht wordt, dat de Rus sische loodsen zullen worden gevolgd door Russische piloten die als zg. vry- willigers de vliegtugen zullen bestu ren, die Nasser onder het Tsjechische wapenverdrag heeft ontvangen. Moskou levert graan aan de Egyptenaren De Egyptische minister van Bevoor rading, dr. Ramzy Stino, heeft dinsdag bekend gemaakt, dat de Sovjet-Unie 200.000 ton tarwe tegen betaling in Egyptisch geld zal leveren. De koopsom bedraagt 5.7 miljoen Egyptische pon den. De vorige maand hebben de Egyp tische autoriteiten aangekondigd, ^dat zi.i besloten hadden het Egyptische tar- we-areaal met 15% uit te breiden, ten einde het hoofd te kunnen bieden aan iedere economische druk, waaraan Egypte mocht worden blootgesteld. Naar de minister van bevoorrading voorts mededeelde heeft de Egyptische regering alle maatregelen genomen om een voldoende voorziening met. tarwe en andere produkten te verzekeren. Be halve van de Sovjet-Unie zal zij tarwe kopen van Syrië. Zwitserland, Bulga rije. Italië. Canada. Australië en Hon garije. Volgens minister Stino zijn de bestaande tarwevoorraden in Egypte voldoende om de behoeften te dekken, totdat de nieuwe oogst beschikbaar komt. Militair overleg in Riad Radio-Cairo meldt, dat Egypte is uitgenodigd voor een militaire confe rentie te Riad (Saoedi-Arabië), waar aan militaire leiders van Egypte, Irak, Syrië en Libanon zullen deelnemen. Op de conferentie, die morgen 6 sep tember begint, zullen besluiten van het grootste strategische belang voor de verdedigng van, de Jordaanse grenzen en het afslaan van alle aanvallen op de grenzen van Israël -met de Arabische landen worden genomen. De bevelhebber van het Jordaanse leger, generaal Nawar, heeft het initia tief voor deze conferentie genomen, al dus Radio-Cairo. In vier jaar tijds zijn er bij ongevallen in ons land 15.551 doden te betreuren geweest. Dat maakt op een totaal sterftecijfer van 317.196 een percentage van 4,90 uit. Van het totale aantal ongevallen waren er 6.379 te wijten aan het verkeer: dat is 41,02 Na de verkeersongevallen nemen de valpartijen- van een trap, een ladder, een hoogte of gelijkvloers de tweede plaats in: 3236, ofwel 20,80 Op de derde plaats staan de verdrinkingsgevallen - met uitzon dering van die bij een verkeersongeval- met 1793 ofwel 11,52 De overige 26,66 waren vergiftiging door vaste of vloeibare stoffen, ver giftiging door lichtgas, kolendamp en andere dampen, ongevallen met vallende voorwerpen of bij instortingen, met machines, door elektrici teit, brand en brandwonden, met vuurwapens en munitie, verstikking, bliksem en nog enkele minder voorkomende oorzaken. Dit waren 4143 gevallen. Zij betreffen de jaren 1952 tot en met 1955, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Verkeer Bij verkeersongevallen kwamen 5116 mannen en 1263 vrouwen om het leven. De meeste slachtoffers vielen in de leef tijdscategorie van 2039 jaar: 1575, van wie 1370 mannen en 205 vrouwen. Hier op volgde de groep van 40—59 jaar: 1499, van wie 1236 mannen en 263 vrouwen. In de categorie van 6074 jaar kwamen 1125 personen om het leven: 940 man nen en 185 vrouwen. Onder de kinderen blijkt de groep van 5—9 jaar het kwets baarst: 604 doden, van wie 412 jongens en 192 meisjes. Op bijna gelijk peil staat de groep van 10—19 jaar: 592, van wie 439 jongens en 153 meisjes, evenals de groep van 75 jaar en ouder: 537, van wie 447 mannen en 90 vrouwen. Op de voor laatste plaats staat de groep van 14 jaar: 444,van wie 272 jongens en 172 meisjes. Beneden de 1 jaar kwamen 3 gevallen voor, alle meisjes. Van 1952 af is het aantal slachtoffers van het ver keer jaarlijks gestegen: 1952: 1061 man nen en 251 vrouwen. 1953: 1244 mannen en 329 vrouwen: 1954: 1371 mannen en 344 vrouwen, 1955: 1440 mannen en 399 vrouwen. Valpartijen De groep valpartijen in de enige van de statistiek, waarbij het aantal omge komen vrouwen groter is dan het aan tal om gekomen mannen: van de 3236 slachtoffers waren 1495 mannen en 1741 vrouwen. Dit wordt uitsluitend veroor zaakt door de categorieën boven de 60 jaar, want beneden die leeftijd zijn er bij valpartijen meer mannelijke dan vrouwelijke slachtoffers. In de categorieën van 6075 jaar en van 75 jaar en ouder zijn trouwens meer dan driekwart van de slachtoffers te betreuren. In de categorie 60-75 jaar: 724, van wie 335 mannen en 389 vrou wen; in de categorie 75 jaar en ouder: 1883 van wie 687 mannen en 1196 vrou wen. De overige gevallen zijn vrij ge lijkmatig over de overige leeftijdsgroe pen verdeeld. Over de afzonderlijke ja ren bezien valt een lichte stijging van het aantal ongevallen te constateren: 1952: 355 mannen en 385 vrouwen; 1953: 356 mannen en 382 vrouwen; 1954: 376 mannen en 472 vrouwen; 1955: 408 mannen en 502 vrouwen. Verdrinking Van de 1793 verdrinkingsgevallen be troffen 1431 mannen en 362 vrouwen. Bij deze ongevallen was de groep kin deren van 11 jaar de zwaarst getrof fen categorie: 562. van wie 389 jongens en 173 meisjes Daarna volgt de groep van kinderen van 59 jaar: 333, van wie 282 jongens en 51 meisjes. Deze twee groepen samen telden dus 895 slachtoffers, dat is 49,09%. Naar de hogere leeftijdsgroepen toe wordt het aantal gevallen geleidelijk minder: 1019 jaar: 244, van wie 212 jongens en 32 meisjes; 2039 jaar: 227. van wie 207 mannen en 20 vrouwen; 4059 jaar: 202, van wie 169 mannen en 33 vrou wen: 6074 jaar: 139, van wie 106 mannen en 33 vrouwen, en 75 jaar en ouder: 78, van wie 62 mannen en 16 vrouwen. Over de jaren bezien is het aantal verdrinkingsgevallen vrijwel sta tionair: bij de mannen schommelt het rond de 369, bij de vrouwen rond de 90. Stormramp Een aparte groep in de statistiek is die van de slachtoffers van de storm ramp van 1953. Van de 1835 slachtof fers waren 913 mannen en 922 vrouwen. In de leeftijdsgroep tot l jaar kwamen 40 kinderen om het leven: 20 jongens en 20 meisjes; in de leeftijdsgroep van 14 jaar 170 kinderen, van wie 97 jon gens en 73 meisjes; in de groep van 59 jaar 169 kinderen, van wie 93 jon gens en 76 meisjes en in de groep van 1019 jaar 223 kmderen. van wie 120 jongens en 103 meisjes. In de leeftijds groep van 2039 jaar kwamen 365 per sonen om, van wie 169 mannen en 196 vrouwen; in de leeftijdsgroep van 40-59 jaar 396 personen, van wie 183 mannen en 213 vrouwen; in de groep van 60—74 jaar 282 personen, van wie 138 man nen en 144 vrouwen, en in de categorie van 75 jaar en ouder 190 personen, van wie 93 manneg en 97 vrouwen. Overige categorieën Van de overige categorieën ongevallen geeft de statistiek de volgende cijfers: vergiftiging door vaste of vloeibare stoffen: 108 slachtoffers, van wie 74 mannen en 34 vrouwen; vergiftiging door lichtgas, kolendamp en andere dampen: 338, van wie 172 mannen en 166 vrouwen: door vallende voorwerpen of bij instorting: 229, van wie 218 man nen en 11 vrouwen; ongevallen met machines: 123 van wie 116 mannen en 7 vrouwen; ongevallen door elektri citeit: 89, van wie 56 mannen en 24 vrouwen; door brand of brandwonden: 313, van wie 173 mannen en 140 vrou wen; ongevallen met vuurwapens en mu nitie: 50. van wie 47 mannen en 3 vrouwen; verstikking: 361, van wie 237 mannen en 124 vrouwen. Deze gevallen vrijwel alle in de categorie beneden 1 jaar; bliksem 29, van wie 26 mannen en 3 vrouwen, en overige minder voorko mende voorzaken: 677, van wie 515 man nen en 162 vrouwen. Aan boord van Hr. Ms. „De Fuyter" vond gisterochtend de overdracht plaats van het comman do zeestrijdkrachten en het com mando zeemacht Nederland door vice-admiraal F. T. Burghard aan respectievelijk vice-admiraal H H. L. Pröpper en schout-bij-nachl G. B. Fortuyn. De inspectie door de commandanten tijdens hun aan komst. Weer een kerkleider op Cyprus door de Britten gearresteerd Steeds meer blijkt, dat de leiders van de Grieks-orthodoxe kerk op Cyprus ook op het gebied van de rebellie een grote rol speien. Gisteren is in Nicosia officieel medegedeeld, dat Nivos Krani- diotis, secretaris-generaal van de ..ker- keraad-' (etnarchie) van de Grieks- orthodoxe kerk op Cyprus, is gearres teerd. In een officiële verklaring werd gezegd, dal uit de thans beschikbare gegevens over de voorbereiding en de organisatie van de verzetsbeweging op Cyprus, de Eoka, „zonder twijfel blijkt, dat Kranidiotis van het begin af aan een belangrijke rol heeft gespeeld in de samenzwering". Door de ontploffing van een tijdbom in het „Acropole Hotel" te Nicosia, waarin de Britse politie haar kwartier heeft, is dinsdag aanzienlijke schade aangericht. Er werd echter niemand ge dood of gewond. De helse machine was onder het beo van een Britse ambte naar geplaatst. Eind juli ontplofte er een b>xn op de daktuin van dit hotel. Te Larnaca, in het dorp Dhekelia, werd een Britse soldaat door schoten van opstandelingen gewond. Ook een Turkse Cyprioot werd getroffen en zwaar gewond. Hij is later overleden. In het dorp Akaki, 20 kilometer ten westen van Nicosia, werd een Grieks- Cypriotische boer bii een aanslag ge wond. Vier Grieks-Cyprioten werden dins dag elk tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij hadden bekend wapens en munitie te hebben vervoerd. Gisteren opende Koningin Juliana het congres over de menselijke ver houdingen. waarvan zij bescherm vrouwe is. Na afloop van haar rede luisterdè zij naar de vertalingen in gezelschap van Prins Bernhard. die algemeen voorzitter van het congres is. Verhoging salaris der ambtenaren Naar wü vernemen heeft de minis terraad besloten de datum van ingang van de verhoging der ambtenaren-sa larissen met 6% te handhaven op 1 september, ondanks bezwaren die daartegen door de organisaties van overheidspersoneel in de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg zijn geopperd. Informateur en gouverneur Koningin Na urenlang confereren Van onze -parlementaire redacteur) Na gistermorgen en gistermiddag urenlang te hebben geconfereerd, zijn prof. De Gaay Fortman en Gouverneur J. van Tilburg gister avond samen in het Huis ten Bosch door de Koningin ontvan gen. Te acht uur kwam de infor mateur en een half uur later ging de heer Van Tilburg het Paleis binnen, nadat hij nog betrekke lijk kort met partijgenoten had kunnen spreken. Na ruim een uur vertrok de Gouverneur en een half uur later verliet ook prof. De Gaay Fortman het Huis ten Bosch. Vandaag beslissing? Naar de woordvoerder vanmorgen te kennen heeft gegeven verwacht prof. De Gaay Fortman thans een snelle ontwikkeling, hetgeen zou inhouden, dat er voor Prinsjesdag een Kabinet is. Deze dag wordt als een beslissende beschouwd. Slachtoffers van ontsnappend gas Kinderen maakten waarschuwing onzichtbaar In de Nieuwstraat te Gilze heeft zich in de nacht van maandag op dinsdag een tragisch ongeval met een gasbuis voorgedaan, waarby de 21-jarige Henk van de Ouwehand om het leven is ge komen. ZUn broer moest naar het zie kenhuis worden vervoerd. Diens toe stand is evenwel niet ernstig. In bedoelde straat worden graafwer ken uitgevoerd voor de riolering. De machinist van een dragline heeft daarbij in de loop van de middag een gasbuis met de bak van zijn machine geraakt. Toen hij dit in de gaten kreeg, heeft hij het werk rond deze buis gestaakt en is even daarna verder gegaan met graven. De buis in de middenweg werd dusdanig geraakt dat een koppeling onder het trot toir los schoot. Het in de loop van de nacht ontsnappende gas is door het zand van de opgraving gedrongen en de wo ning van de familié Van de Ouwehand binnengekomen. Dit werd pas 's morgens vroeg ontdekt, waarbij, medische hulp voor Henk van de Ouwehand helaas te laat kwam. De gemeente had gezorgd, dat overal waar gasbuizen in de te bewerken grond zaten, de huizen gemarkeerd waren met rode stippen. Kinderen uit het dorp hadden de rode stip op het huis van de familie Van de Ouwehand met teer onzichtbaar gemaakt, zodat de dragline machinist niet wist dat daar gasfeuiae* in dc grond zaten.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1