Harde strijd Willem II-Feyenoord eindigde onbeslist: 3-3 Cor v» d. Zeeuw redde op valreep UVS van nederlaag 1—1 5 Koopal maakte prima debuut met twee doelpunten Uitslagen Driemaal stond het houtwerk een Leids doelpunt in de weg 95ste jaargang Maandag 3 september 1956 Derde blad no. 28925 De competitie is begonnen (Van een onzer verslaggevers) In het nog in aanbouw zijnde stadion in Tilburg hebben ruim 15.000 toeschouwers gisteren dik wijls spannende, maar ook harde wedstrijd ge zien tussen Willem II en Feyenoord. Spanning was er vooral in de eerste helft toen in elf minuten tijd niet minder dan vier doelpunten geboren werden, en in het laatste kwartier toen Willem U's nieuwe aanwinsten zullen de Brabanders over het algemeen wel voldoening gescfionken hebben. Vooral de ex-VW'er en international Koopal maakte een prima debuut met twee doelpunten van uitstekende kwaliteit, ter wijl de Limburger naarnaast Van Kerkum, die speciaal door Jaap v. d. Lek op de rechtsbackplaats was gezet, voor tal van moeilijkheden plaatste, moei lijkheden, die de stevig spelende Rotterdammer niet altijd wist op te lossen. Ge lukkig voor hem en voor de paar duizend Rotterdamse supporters waren spil Hans v. d. Hoek en linksachter Osterholt wel zo goed, dat er niet al te veel ongeluk ken konden gebeuren, al konden ook zjj niet verhinderen, dat Koopal tweemaal de Rotterdamse roos kon treffen. Dat Willem n de eerste helft nog met een 32 voorsprong kon afsluiten, was feitelijk'wel wat tegen de verhou ding in, want in deze eerste drie kwar tier demonstreerden de Maasstedelingen een schijnbaar niet te stuiten over macht. Uitstekend beheersten de bin- nenspelers Schouten en Bak met voor al rechtshalf Van Steenbergen en links half v. Woerden het middenterrein, keu rig sneden de aanvallen maar al te vaak door de Willem Il-defensie, waarin v. Bladel en Van Loon nog al eens meteen harde sliding de zaak moesten redden, al kwam hun dat uiteindelijk op een strafschop te staan, waarmee Feyenoord door Schouten in de 11de minuut de leiding nam, toen Moulijn voor de derde achtereenvolgende maal gevloerd werd. Tevoren hadden v. d. Gijp en Bak met keiharde schoten doelman Feijt reeds in actie gebracht, waarbij de ex-Woer denaar aan het langste eind trok. Over het algemeen deed het spel van Willem II niet prettig aan. Drie minuten later was het al weer gelijk, toen rechtsbui ten De Jong een afgemeten pass gaf aan linksbinnen De Wit en doelman v. d. Bijl vergeefs naar de hoek dook: 11. De rood-wit geblokten bleken hierdoor allerminst uit het veld geslagen en rus tig bouwden zij de aanvallen weer op. Zo groot was de overmacht, dat zelfs rechtsachter Van Kerkum een gewel dige kogel kon lossen, die echter door de paal werd gekeerd. De terugsprin gende bal werd hierna beheerst door Schouten over de op de grond liggende Feijt ingeschoten, 12. Dat was weer een minuut later. Bij een der aanvallen van de in het oranje gestoken Tilbur- genaren wist Koopal zich goed vrij te spelen, waarna hij onverwacht een om haal op het doel gaf, die tot ieders verrassing opnieuw de gelijkmaker op leverde. Doelman v. d. Bijl reageerde iets te laat, met het gevolg dat hij opnieuw naar het net kon: 2—2. De wedstrijd was toen 22 minuten oud en het zag er naar uit, dat, hoewel de Rotterdammers nog wel in de meerderheid bleven, de thuisclub toch bezig was de juiste ca dans van de aanval te vinden. Geluk kig voor de gasten bracht linksachter Osterholt tweemaal achtereen op de doellijn redding, waarbij hij de laatste maal zijn eigen doelman raakte, want deze moest met een ontwrichte arm het veld verlaten en werd vervangen door doelman Onderstal. Het spel had in de volgende tien minuten weinig te bete kenen. Er kwam pas weer wat leven in de brouwerij, toen in de 38ste minuut Koopal na goed werk van Jan van Roessel, een vrije kans kreeg, die hij goed benutte en waarmee de thuisclub ERE-DIVISIE NOADAmsterdam 13 Ajax—NAC 1—0 DOS—Sparta 2—3 VVV—GVAV 1—0 Fortuna '54Eindhoven 41 PSV—MW 1—3 Sp.cl. EnschedeRapid JC 52 BW—Elinkwijk 1—2 Willem 2Feyenoord 33 le DIVISIE A HaarlemDWS af VolewijckersADO 33 (o.pröt. v. Vol.) Roda SportKFC 12 Xerxes—VSV 3—2 De GraafschapHVC 15 WageningenSVV 11 EmmaAlkmaar 2—4 le DIVISIE B Blauw WitVolendam DFCHelmond Hermes DVSVitesse ExcelsiorEBOH StormvogelsSittardia RCH—EDO SHSAGOW 2e DIVISIE A HeerenveenVelocitas Be QuickTubantia PECOldenzaal ZwartemeerVeendam OosterparkcrsEnsch. Boys RhedenZwolse Poys HeraclesLeeuv Vn 2e DIVISIE B DOSKO—Zeist DHC—TOP UVS—Wilhelmina De ValkHilversum ZFCLonga NF.C—ONA De BaronieRBC 5—1 2—1 3—1 2—0 2—4 2—1 3—1 ft—2 4—1 4—4 3—3 3—2 3—1 3—3 voor het eerste deze middag de weelde van een voorsprong kende: 32. De stemming in het veld was er intussen niet beter op geworden en meerdere spelers aan beide zijden moesten door de heer Bronkhorst op hun sportieve plichten gewezen worden. VERBETERING De verbetering in het spel van de Til- burgers, die voor de pauze reeds zicht baar was, bleef vrijwel het gehele eer ste half uur na de rust gehandhaafd, zonder dat evenwel Van Roessel c.s. dit in doelpunten wisten uit te druk ken. De geblokten moesten in deze periode het middenterrein steeds meer prijs geven, met gevolg, dat het er veel op leek, alsof er slechts één elf tal speelde. Een tactische fout was het, dat in deze periode Van Roessel in zijn teruggetrokken positie bleef volharden, terwijl juist krachtig door stoten wellicht een grotere voorsprong mogelijk had gemaakt. In deze periode toonde doelman On derstal zich een waardig plaatsvervan ger van v. d. Bijl want verscheidene malen wist hij prachtig in te grijpen als reeds al wat Willem II aanhing voor een doelpunt omhoog kwam. Het waren schoten van Koopal, De Jong en ook van die hij keurig wist te ver- Feyenoord door v. d. Gijp gelijk kwam. waarmee vooral de achterhoede der Tilburgers het maar matig eens was. Scheidsrechter Bronkhorst was echter terecht onverbiddelijk en wees de protesten van Feijt c.s. resoluut van de hand. werken. Toen aan de andere kant Van der Gijp bij een snelle aanval vrij spel kreeg, besloot hij zijn snelle spurt met een hard schot, waar Feijt vergeefs naar uitviel. De Tilburgse doelman probeer de scheidsrechter Bronkhorst te inti mideren, door de bal hard over zijn eigen doel in het publiek te trappen, toen de spelers al weer klaar stonden voor de aftrap. Terecht liep hij voor deze onsportieve daad een berisping op. Trouwens er waren nog meer Willem Il'ers, die meenden dat v. d. Gijp bui ten spel had gestaan, iets waar wij het niet mee eens waren: 33. Van dit mo ment af had Feyenoord zichzelf weer terug gevonden en ging de Rotterdamse combinatiemachine weer goed functio neren. Tot doelpunten kwam het ech ter niet meer, al zou kort voor het einde Hans v. d. Hoek bijna nog oorzaak zijn van een Tilburgs doelpunt, toen hij zijn eigen doelman behoorlijk in de weg liep en het er even benauwd uitzag voor de gasten. Het liep echter alles goed af. zo dat met een gelijk spel het einde kwam, wat tevens ook de juiste verhouding weergaf. HEET PUBLIEK Hoe warm, nee zelfs heet, het pu bliek wel lopen kan, wordt door het volgende duidelijk geïllustreerd. Toen de wedstrijd nauwelijks enkele minu ten oud was raakten reeds supporters van beide clubs op de in aanbouw zijnde hoofdtribune slaags, waarbij het niet alleen bij scheldwoorden bleef. Buiten, bij de talrijke loketten, liep het eveneens finaal mis. De grote toe vloed van toeschouwers kon niet snel genoeg verwerkt worden, ook al door dat tal van opkopers zich steeds weer naar de loketten begaven, om twintig en soms zelfs meer kaarten te be machtigen, die men dan gTif voor een kwartje meer aan het publiek ver kocht. Toen op een gegeven moment enkele rangen uitverkocht waren, raakten enkele teleurgestelden hierover zo in woede, dat de grote, nieuwe ruiten van de loketten het ontgelden moes ten, die grif aan scherven vlogen, waarbij enkele verkopers bloedend verwond werden. Dure Faas zat op tribune De supporters van V.V.V. hebben op de eerste dag ere-divisie een teleur stelling te incasseren gekregen. De dure Faas Wilkes, waarvoor een ton moest worden neergeteld, speelde niet mee. Op de tribune moest deze grote trekpleister toekijken hoe zijn nieuwe ploeg in een matige wedstrijd maar juist met 10 de baas kon blüven over een GVAV, dat niet voldoende stootkracht bezat om zijn ijver in klinkende munt om te zetten. Ook het bestuur van de Venlose ploeg zat een beeltje sip te kijken. Met angstig hart vraagt het zich af, hoe de kniebles sure van Faas zich zal ontwikkelen. Men heeft er overigens wel goede hoop op. Ook een andere kostbare kracht kwam niet in actie. Flip Gerberink voor 12.000 mark overgenomen van Preussen Mun ster stond niet onder de lat van En schede. Het was de lange v. d. Wint, die als doelwachter meehielp, dat zijn ploeg het nieuwe stadion inwijdde met een ruime 52 zege op de lands kampioen Rapid JC. die in het gehele vorige seizoen geen nederlaag van een dergelijk formaat te slikken heeft ge kregen. Ajax had aan een enkel doel punt voldoende om de eerste premie in de wacht te slepen. NAC werd hiervan het slachtoffer. Overigens een succes met een bijsmaakje voor de hoofdstede lingen. want linksback Bijker moest de wedstrijd ontijdig beëindigen wegens een gescheurde spierband van zijn lin ker knie. Ook de andere ploeg uit groot Mokum behaalde volle winst. In Tilburg hield Amsterdam NOAD met 3—1 onder de duim. De zwarte schapen schijnen aan slagvaardigheid gewonnen te heb ben. Een verrassing van de eerste orde kan de nederlaag van PSV genoemd worden. De mannen uit de lichtstad droegen in hun spel het stempel van de nieuwe trainer, de Joegoslaaf Brocic, die het speltype op middeneuropese leest heeft geschoeid snelle pn korte combinaties. De Eindhovenaren stonden er nog een beetje onwennig tegen over, waarvan MVV gebruik maakte door met 31 te winnen. Sparta onder leiding van de onverwoestbare Rinus Terlouw ging van start met een 32 zege op DOS. De nieuwe aanwinsten Geel en Bosselaar deden het voortref felijk. Maar de Rotterdammers hebben hun zege toch in eerste instantie te danken aan de lekken, die er in de Utrechtse verdediging zaten. De aan hang van Fortuna had al spoedig reden tot juichen. Reeds in de eerste minuut scoorde Bram Appel zijn eerste doelpunt in deze nieuwe voetbalrace. Het was een voorproefje, wat Eindho ven te wachten stond. De gasten kwa men er nauwelijks aan te pas. Toen de kruitdamp was opgetrokken gaf het scorebord 4<1 aan in het voordeel van de Fortunezen. BW en Elinkwijk heb- Hoogspel tijdens de wedstrijd Willem 2 - Feyenoord. Op de foto ben elkaar weinig toegegeven. Eerst in de laatste fase van de strijd kon Wes ters uit een pass van Klein voor de Utrechtenaren een 21 zege een feit maken. Maar het was een dubbeltje op zijn kant. ziet men een aanval op het Rotter damse doel, welke v. d. Hoek met een kopstoot tracht onschadelijk te maken. V.l.n.r.: Brooymans Wil lem 2), v. d. Hoek (F.), doelver- aediger v. d. Bijl (F.) en in het gedrang Van Kerkum (F.). (Van onze sportredacteur) Als de ras-echte UVS-supporters vijf minuten voor het einde van de wedstrijd tegen het Bossche Wilhelmina uit pure wanhoop hun schoenen waren gaan opeten, hadden we dat natuurlijk wat gek gevonden, maar we zouden er toch ook wel begrip voor hebben kunnen opbrengen. Het was dan ook werkelijk om moedeloos van te worden, zoals in het laatste kwartier het Wilhelmina-doel keer op keer „zwijnde" en echt, die kopbal van Van der Steen, vijf minuten voor tijd, die vol schrik door de geslagen Bossche defensie werd nagekeken, maar die via de onderkant van de lat op haast onbegrijpelijke wijze terug in het veld sprong, die kopbal deed wat de pech betreft wel de deur dicht. En op dat moment leidden de bezoekers uit Den Bosch met 01, dank zij een door Van Meygaarden volkomen onnodig weggegeven penalty. Ook de gedachte daaraan was zuur. Want het sommige perio den zeer behoorlijk spelende UVS verdiende niet deze eerste compe titiewedstrijd te verliezen. Gelukkig is het ook niet zo ver gekomen, want op de valreep zag Cor van der Zeeuw tenslotte zijn harde werken nog beloond. Maar het was een dubbeltje op zijn kant Niet alleen tegen de pech heeft UVS in deze wedstrijd moeten vech ten, maar ook nog tegen de Wilhel- mina-doelman Wap. Deze 22-jarige militaire sportinstructeur heeft zijn doel op werkelijk zeer kundige wijze verdedigd en het applaus, dat hem na afloop ten deel viel, had hij ten volle verdiend. Met zijn atletische sprongen en zijn knappe ingrijpen ivas hij voor de Leidse voorwaartsen een "belangrijke sta-in-de-weg en het moet gezegd, dat hij ook volop gele genheid heeft gehad zijn klasse te tonen. Aanzienlijk méér in ieder geval, dan de UVS-doelman Koos van Putten, die in de gehele wedstrijd zelden een goed gericht schot te verwerken kreeg. De aanval van Wilhelmina is ons dan ook bitter tegengevallen. Weliswaar was het spel van Princen c.s. beweeglijk en enthousiast, maar de awerking van hun WtÊÊÊÊÊÊÊÊM aanvallen was zwak en meestal bleef het bij een dreigen. Dat de geel-zwarte voorhoede het tenslotte pog tot een doelpunt heeft kunnen brengen, had zij volledig aan de UVS-rechtsback Bob van Mey gaarden te danken. In de achttiende minuut van de tweede helft raakte deze overigens verdienstelijke speler even van zijn stuk en sloeg hij met de hand naar een bal, die zeker tien me ter naast het Leidse doel zou zijn ge gaan. Zelfs scheidsrechter (lovers hief vol verbazing beide armen boven het hoofd. Maar er zat voor hem niets anders op dan naar de witte stip te wijzen. Linkshalf Wierikx voltrok het vonnis GEVAARLIJKER. Wat het aarivalsspel van de blauw- witten betreft: de aanvallen van Ver hoogt c.s. waren aanzienlijk gevaarlij ker dan die van de Bosschenaren. Voor al in het eerste kwartier van de wed strijd waren de combinaties gepolijst en het bleek opnieuw duidelijk, dat de UVS-aanval in Coen Rijshouwer een voortreffelijke dirigent heeft gevonden. Maar na die eerste periode, waarin Wap harde schoten van Verkuylen en Ver hoogt kreeg te stoppen en Van der Steen uit volkomen vrije positie het leer tegen de kruising van lat en paal joeg wat meer beheersing en het was een doelpunt geworden! na dit goede begin liep de kwaliteit belangrijk terug. We konden ons niet aan de indruk ont trekken. dat het hoge tempo Cor Ver hoogt af er> toe te machtig werd. ter wijl een wat tegenvallende Gerard De- vilee telkens gaten liet vallen tussen voorhoede en verdediging, waardoor de Bossche ploeg dikwijls een overwicht kreeg op het middenveld. Dat de geel zwarten dit voordeel niet hebben kun nen uitbuiten, hadden zij niet alleen te wijten aan hun reeds eerder genoemde, zwakke afwerking van de aanvallen, Een van de vele Leidse aanvallen op het doel van Wilhelmina. Rijs houwer en Verkuylen zitten in het gedrang, maar ook nu weer zal de lenige Bossche doelman Wap red ding brengen. (ïtoto LJWan Wet.) maar werd ook verhinderd door de goed ingrijpende UVS-achterhoede, waarin vooral Jacques van Leeuwen uitblonk. In het verdere verloop van de eerste helft zagen we nog goede schoten van Cor van der Zeeuw, maar Wap liet zich niet verschalken. Vlak voor rust kwam het Leidse doel nog even in gevaar, toen De Wolf een steek liet vallen en Princen een vrije kans kreeg, maar het schot van de Bossche aanvalsleider leek letterlijk nergens op In de tweede helft kwam Wilhelmina met Van Baarschot als invaller voor de geblesseeerde linksbinnen Van Wijk binnen de lijnen, maar aan sc&otvaar- digheid won de geel-zwarte voorhoede daardoor niet. Met een gelijkopgaande verhouding in het veld bleef de UVS- aanval voortdurend iets gevaarlijker en in de tiende minuut na de hervatting ontsnapte het Wilhelmina-doel aan een doorboring, toen een prachtig schot van Cor van der Zeeuw de paal op zijn weg naar succes vond. Een schuiver van Rijshouwer werd door Wap fraai uit de hoek gedoken en daarna volgden de handsbal van Bob van Meygaarden en het doelpunt van Wilhelmina uit de penalty. De terugslag deed zich door deze on fortuinlijk opgelopen achterstand even bij UVS gevoelen, maar allengs herstelden de blauw-witten zich en rolden vele aanvallen naar de Wilhel- mina-veste. Maar, zoals wij in de aanhef reeds meldden, het was voor de Leidse aanvallers om wanhopig to worden, zoals de Bossche verdediger® steeds weer met behulp van een enor me dosis geluk aan doelpunten ont- s hapten. Bij de heftige scrimmages in hun doelgebied was er steeds weer een been of een lichaam te vinden, dat zich in de baan van de Leidse schoten bevond en met de kopbal van Van der Steen tegen de onderkant van de lat, was vijf minuten voor het einde de maat wel vol. Het onder druk staande Wilhel mina begon ijverig tijd te rekken, maar tenslotte konden de Bosschenaren niet verhinderen, dat in de laatste minuut Vrouwe Fortuna de Leidenaren toch nog even toelachte en Cor van der Zeeuw zijn hoofd onder een hoge. uit de ach terhoede aangespeelde bal kon zetten. En toen was het raak.ll. Fel kwam UVS nog terug voor het Wilhelmina- doel en het scheelde maar weinig of onze stadgenoten hadden ook nog de winst uit dit enerverende duel ge sleept ZWEMMEN Zwemtraining in het Kolpabad Naar de KNZB meedeelt ligt het in de bedoeling, dat de Olympische zwem- en poloploeg half september begint met de trainingswedstrijden in het Kolpa-bad te Vlaardlngen. Naar bekend, kan dit 50 meter bad verwarmd worden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5