(£sso) In Zoetermeer maakt men „koffie' uit Nederlandse grondstoffen Directeur van Zwammerdamse fabriek bezit het recept LIKDOORNS WONDEROLIE Met Esso bent U beter uiV Met een enkel woord Eisenhower verduidelijkt zijn uitlating over Suez-kwestie Agenda A ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1956 NIET zonder heimelijke bezorgdheid zal men kennis genomen hebben van de berichten, dat Frankrijk doende is een deel van zijn in Noord- Afrika benodigde troepen naar Cyprus te expediëren. Men denke niet gering over dit besluit van Londen en Parijs: de Britten onderstrepen er nog eens de betekenis mee, die zij aan dit rebelleren de eiland blijven hechten, de Fransen geven hierdoor met nadruk te kennen, dat zij er niet aan denken hun positie in het gebied van de Middellandse Zee zonder meer op te geven en beide mo gendheden tezamen waarschuwen op deze wijze het Egypte van Nasser voor onberaden stappen. NATUURLIJK weten de regeringslei ders in Londen en Parijs wel, dat de Arabische Liga militair niets te betekenen heeft, maar het is hun even zeer bekend Frankrijk ondervindt het dagelijks in Algerije dat ook militair- zwakke staten door guerilla-actie een grote, moderne troepenmacht in een al lesbehalve benijdenswaardige positie kunnen brengen. Bovendien heeft Kroesjtsjef openlijk de komst van „vrij willigers" aangekondigd voor het geval „de nood aan de man komt". En dan spreken we nog niet eens over de anti- Westerse sfeer, die door militaire actie tegen Egypte in het Midden-Oosten, zelfs in geheel Azië en mogelijk ook in Afrika zou ontstaan, met alle gevaar voor de olie-toevoer, daaraan verbon den. En hoe zou Amerika reageren, als zijn Westerse bondgenoten het vrijmoe dige gedrag van Nasser niet langer zou den nemen? OFSCHOON dit alles dus wel dege lijk aan Eden, MacMillan, Mollet en Pineau bekend is. menen zij toch verstandig te doen de nodige mili taire maatregelen te treffen. Wie naar de achtergrond zoekt, stuit spoedig op de vraag: wie is eigenlijk Nasser? Is hij de energieke officier, die zich tot het uiterste inspant zijn land omhoog te brengen en dan wel eens onbezonnen uit de hoek komt? Of behoort hij zonder meer tot de categorie ziekelijke machts wellustelingen-met-boze-voornemens. die men onder geen beding een kans mag g?ven? In deze dagen herinnert men zich heel gemakkelijk de dramatische dagen van „München". toen de Duitse despoot zeer vermoedelijk ten val gebracht had kunnen worden, als Engeland en Frank rijk en desnoods Amerika hun tanden hadden laten zien. Maar helaas, Cham berlain stapte in het vliegtuig en be zegelde daarmede het lot van tiental len miljoenen soldaten en zes miljoen Joden. VANZELFSPREKEND kan men ach teraf niet met mathematische ze kerheid beweren, dat een krachtiger houding in die vooroorlogse jaren een andere wending aan de geschiedenis zou hebben gegeven. Maar, om het in voor zichtige juridische termen te zeggen, „met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid" had de nachtmerrie 1940—1945 voorkomen kunnen worden, mits er energiek, ja zelfs dreigend zou zijn opgetreden. De openbare mening in de gehele wereld wilde echter van oor log met de Duitse tiran niet weten, om korte tijd later tot de afschuwelijke ont dekking te komen, dat het te laat was. Het ligt voor de hand, dat een man als Eden, die destijds zijn stem vele malen waarschuwend heeft laten horen en die zelfs aftrad als minister van Buiten landse Zaken, omdat hij niet langer de verantwoordelijkheid wilde dragen voor de slappe politiek van de regering in Londen, niet voor de tweede maal in zijn politieke loopbaan de gevolgen wenst te aanschouwen van misplaatste vrede lievendheid, ook al zit het mogelijke gevaar nu elders in de wereld. WEER gaat het, stilzwijgend, mede om het lot van de Joden, ditmaal in Israël. Op de vingers van één hand kan men natellen, dat Nasser de Zionistische staat zal bespringen als hem geen halt wordt toegeroepen. Ein delijk hebben de Joden een „nationaal tehuis" gevonden, een wijkplaats voor de demonische jagers van het antise mitisme, maar nog wordt hun geen rust gegund. Nasser zint op wraak voor de nederlaag, die zijn land werd toege bracht door een handjevol Joden, die hun rechten op het land hunner vade ren verdedigden met hun rug tegen de muur. En achter de schermen van de Egyptische propaganda zit prof. Von Leers, een van de handlangers van wij len Goebbels. De wereld weet. wat deze man' wil: Israël is nationaal een onding, dat verdwijnen moet. Geen leidende Egyptenaar hoe rap men in die krin gen moge zijn met tegenspraken! heeft de moeite genomen te protesteren, tegen deze Duitse uitlating. De journalisten, die deze woorden uit de mond van de Nazi optekenden, wer den echter met grote spoed het land uit gezet DE vrije volken mogen dus kiezen: de Egyptische wildemannen en hun Nazistische handlangers op de ach tergrond met de Kremlinistische sto kers nog verder in het verschiet tot de orde roepen of achteraf opnieuw bemer ken, dat het juiste tijdstip voorbij is. Kennelijk hebben Engeland en Frankrijk besloten ditmaal tijdig in te grijpen, in dien de autocraat Nasser in de voetstap pen van wijlen Hitier zou willen tre den. De keuze is in deze spannende da gen dus niet alleen bij het Westen, maar vooral ook bij de man, die voor het dilemma staat: redelijk blijven naar alle kanten of met een heroisch gebaar ten onder gaan en dan alles in zijn val meeslepen. WAT Nasser in zijn hart wenst, daarover behoeft niemand in het onzekere te verkeren. Niet zonder reden verklaarde de Israëlische premier Ben Goerion gisteren nog: „Israël heeft nog nooit over zo'n sterk leger en zoveel uitstekende wapens beschikt als thans". Mogelijk zal Nassers verstand toch nog overheersen, maar dat zal dan moeten blijken als hy de volgende week de Commissie van Vijf uit de Londense Suez-conferentie ontvangt. Het bolwerk Cyrpus kan hem bij het bepalen van de juiste keuze helpen. Grote belangstelling uit het buitenland Wie op het ogenblik een bezoek brengt aan de margarine-fabriek ,,De Rijnstreek" in Zwammerdam en zich aldaar bij de directie laat aandienen zal tien tegen één de vraag gesteld krijgen „komt U voor koffie of margarine?" Wij kwamen voor de nieuwe ontdekking van de heer Van Driel en zijn bedrijfsleider, de heer L Lobbe: de kunstkoffieboon of zo u wilt namaak- koffieboon, waarvan de produktie maandag a.s. in een momenteel nog klein fabriekje in Zoetermeer gaat beginnen. ■deze koffie te keuren en te proe ven. Er werd ons een kop met heerlijke geurende lichtbruin gekleurde „koffie" voorgezet, dat, wij moeten het eerlijk toegeven, in vrijwel niets verschilt met de ons bekende natuurkoffie. Wellicht, dat de smaak iets zachter is dan van echte koffie, een feit is echter, dat in dien men niet zou weten een kop kof- gezet van kunstbonen te drinken, men het zeer besilist aan de smaak niet zou ontdekken. De heer Van Driel vertelde ons hier over aardige staaltjes, beleefd met za kenmensen, die niet voor koffie bij hem op bezoek kwamen, maar voor vetten etc. etc. Ook zij kregen door het koffie- meisje de zg. kunstkoffie voorgezet en toen hen na enige tijd de vraag gesteld werd of zy iets aan de koffie bemerkt hadden, moesten ook zij beamen door smaak en geur van deze nieuwe-oude drank verrast te zijn. Grote belongsellinq De belangstelling zowel uit binnen-, maar vooral uit het buitenland is enorm, zelfs ook uit het land van de koffie, Brazilië, ontvangt de heer Van Driel tal van brieven om inlichtingen, terwijl tijdens ons bezoek een telefo nische afspraak werd gemaakt met de Braziliaanse legatie in Den Haag. De kunstboon komt voorlopig onder de naam Bantoe-koffie op de markt en zal naar alle waarschijnlijkheid rond drie gulden per kilo gaan kosten, waar uit dan. zo werd ons verzekerd, een ge lijk aantal sterke koppen koffie gezet kan worden als uit een kilo bonen uit Brazilië. Natuurlijk kon nooh de heer van Driel noch de heer Lobbe ons het recept geven van de bestanddelen waaruit deze kleine bruine kunstboon vervaardigd Is. De heer van Dried verzekerde ons, dat de bonen natuurlijk ook vervaardigd zullen worden met coffeïne, ao goed als zonder dit opwekkende middel. Dit is slechts een kwestie van toevoegen aan de grondstof, dae geheel plantaardig is en in Nederland groeit. Op onze vraag of er bij een grote vlucht van de produktie kans bestaat dat deze grondstoffen zou den opraken, kregen wij een ontkennend antwoord. Octrooi Teneinde zich te beschermen tegen namaak, heeft de heer van Driel als Hoofd van de N.V. Bantoe, die thans twee margarinefabrieken en dan de nieuwe koffiefabriek in Zoetermeer be heert, zich door een aantal octrooi-aan vragen in tal van landen gedekt. Ook voor ons land is een octrooi-aanvraag ingediend. Reeds zijn afname-oontracten gesloten met enorme verkoopconcerns in Amerika, Engeland, Denemarken, Zwe den en andere landen. Dat deze nieuwe drank voorlopig nog niet op de Nederlandse tafels ge serveerd wordt, is een soort van han delspolitiek van de heer van Driel, die, gelet op de vele weerstanden die hier zyn ondervonden van de vele be langhebbenden van de echte koffie, eerst het buitenland vertrouwd wil maken met dit nieuwe Nederlandse produkt. Te laat Uit het feit, dat zowel de heer van Driel als de heer Lobbe meer dan twee jaar vrijwel dagelijks bezig zijn geweest •met de vervaardiging van deze kunst boon, mag de conclusie gtrokken wor den, dat beide zeer zeker niet over één nacht ys gegaan zijn. Meerdere malen hebben zü zowel het recept als de ma chine die uiteindelijk de boon moet ver vaardigen gewijzigd. Voorad het handha ven van de vorm van de koffieboon heeft ons veel hoofdbrekens gekost, al dus de heer van Driel. De bonen worden geglansd afgeleverd, dit is zowel voor het oog van de huisvrouw als voor de koffiesmaak zelf beter. De koffieboon zal Iets grover gema len moeten worden dan echte koffie bonen. Feitelijk zijn wij hiermee vijf tien jaar te laat begonnen, aldus de heer van Driel, wij zouden dan zonder slag of stoot gewonnen hebben. Na nog een kop van het lichtbruine vocht gedronken te hebben namen wy afscheid, nadat de heer Lobbe er nog op gewezen had. dat de fabriek eerst een aanloopperiode door moet. wil de grote stroom van „koffie"bonen straks de fabriek gaan verla>ten. Dat zal ech ter geen weken meer duren. (Tngez. Med.-Adv.) VERWIJDERD MET Weg met onhandige likdoornrlngen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaine. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U onnoemelijk veel ellende. (562) Weer atoomproef in Siberische vlakten De Sovjet-Unie heeft donderdag .een nieuwe en grotere atoomproef in Sibe rië genomen, aldus onthulde president Eisenhower in zijn persconferentie van gisteren. De president kritiseerde de ge heimzinnigheid, waarmee de Russen hun kernproeven omhullen. Intussen heeft ook het officiële Sovjetrussische pers bureau Tass bekendgemaakt, dat op 24 en 30 augustus kernproeven zijn geno men „ter verbetering van kernwapens en voor de ontwikkeling van nieuwe typen". (Ingez. Med.-Adv.) Intrekking bankbiljetten VAN TIEN GULDEN (1915 EN 1948) Overeenkomstig artikel 14 van de Bankwet 1948 roept de Ned. Bank N.V. krachtens machtiging, haar verleend bij K B. van 8 augustus 1956, no. 26. mits deze de houders der door haar in om loop gebrachte bankbiljetten van f. 10 model 1945 en model 1949. waarvan de uitgifte aangekondigd en een uitvoerige beschrijving gegeven werd in de Ned. Staatscourant van 3 december 1947. no. 234. resp. 18 februari 1952, no. 34. op om deze biljetten vóór 1 maart 1957 ter verwisseling aan te bieden bij haar hoofdbank. haar bijbank te Rotterdam, haar agentschappen of haar correspon dentschappen. De bankbiljetten van beide modellen vertonen aan de voorzijde de beeltenis van Koning Willem I. De bankbiljetten van model 1945e zijn gedateerd 7 mei 1945 en dragen de handtekeningen van mr. L. J. A. Trip (president) en van mr. J. Westerman (Ingez. Med.-Adv.) ...kauw Wrlgley Doublemint. Rustige Doublemint voor Hele dagen haastig tikken, tikken, tikken. Kauwen ontspant, kalmeert, verkwikt, het Is ook goed voor Uw tanden trouwens. En het smaakt... heerlijk en dubbel lang heerlijkI KAUW BINNENLAND De medische afdeling van de Ned. Spoorwegen heeft de beschikking gekregen over een autobus, die tot ambulancewagen ls Ingericht, De tot ambulance omge bouwde Crossleybus, die voorlopig de enige bij de N.S. zal biyven, staat ln Utrecht, waar het treinverkeer het meest frequent ls. gestationeerd. Gistermiddag zijn twee schepen van de Columbiaanse Marine, de fregatten .Almlrante Brio" en „Almlrante Padllla" oor een niet-officieel bezoek ln Amster dam aangekomen. Vanochtend heeft een delegatie van de fregatten bij het Natio naal Monument op de Dam een krans gelegd. - De huldiging van dirigent dr. Eduard van Belnum. die heden 25 jaar aan het Concertgebouworkest verbonden ls, is uit gesteld tot december. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat hij vanavond in het Concertgebouw te Amsterdam gehuldigd zou worden Mr. C. W. baron van Boetzelaer, eerste ambassade-secretaris te Bonn. zal tijdelijk worden belast met de leiding van het consulaat-generaal te Frankfort, ter ver vanging van mr. A. Furnée, die voor een andere bestemming in aanmerking komt. Op de kruising AmsteldijkStalin- laan bij de Berlagebrug te Amsterdam ls gisterochtend een 66-jarlge bromfietsberij der. doordat hij geen voorrang zou hebben verleend, ln botsing gekomen met een vierwielige bestelauto. De man werd met een schedelbaslsfractuur ln het O.L.V.- Gasthuls opgenomen, waar hij later op de dag overleed. De studiedagen van het Instiuut voor Bestuurswetenschappen zullen dit Jaar voor de tiende maal worden gehouden ln het conferentie-oord „De Pietersberg" te Oosterbeek van 27 tot en met 29 septem ber. Dit Jaar zal de cultuur ln het middel punt staan. Als algemeen onderwerp is gekozen: ..De culturele taak van de overheid". Met ingang van 1 oktober a.s. zal de heer Slmon Koster als hoofdredacteur op treden van de daebladuitgaven „Haarlems Dagblad", „Oprechte Haarlemse Courant" en „IJmuider Courant". Hij wordt daarmee de opvolger ln deze functie van de heer Peereboom. die ln mei J.l. ls overleden. De heer Koster is een bekende figuur ln de Journalistieke wereld. BUITENLAND Een touringcar, die deelnam aan een snelheidswedstrijd ls bij Bogota (Colum bia) ln een ravijn gestort. Elf personen kwamen hierbij om het leven en meer dan twintig raakten gewond. Het Hongaarse nieuwsagentschap heeft zaterdag meegedeeld, dat de eerste Amerikaanse scheepslading graan, bonen en boter ln Hongarije ls aangekomen. Dit voedsel ls door de Amerikaanse regering ter beschikking gesteld van de Hongaarse slachtoffers van de overstroming van de Donau ln de winter van het vorige Jaar. Tengevolge van een bomontploffing nabil de oude Joema Masjldmoskee ln Delhi zyn vrydag twürtlg personen gewond van wie drie ernstng. Vijf personen zijn aangehouden. Vorige week was er ook een bom by deze moskee ontploft, waardoor zes mensen werden gedood en ruim dertig gewond. Nabij Hilden. ln West-Dultsland, zyn bij een botsing tussen twee auto's vyf personen, onder wie twee kloosterzusters, om het leven gekomen. De kloosterzusters waren uit Oost-Duitsland op weg naar het congres van Duitse katholieken ln Keulen. Zes Argentynse zeelleden zyn vrydag verdronken tengevolge van een scheeps- botslng op de Rio de la Plata. Het centrum van de Olympische Winterspelen ter waarde van ruim een miljoen gld., de Squaw Valley Lodge m de Amerikaanse staat Californië. is volkomen dooi een brand, waarvan de oorzaak onbe kend is, vernietigd. De Sociaaldemocratische en de Liberale party ln West-Dultsland hebben vrijdag een nieuw offensief geopend voor parlementaire controle op het leger. Beide oppositie-partijen maken melding van in cidenten, die zich kortgeleden zouden heb ben voorgedaan ln verscheidene Westdultse garnizoenen tengevolge van de onvoldoen de hulsvesting van de nieuwe recruten. Het Westdultse ministerie van Defensie noemt de berichten daarover „schromelijk overdreven". Volgens scheepsagenten ln Valetta (op Malta) zyn er gisteren tengevolge van een ontploffing aan boord van het Britse schip „Himalaya" drie personen om het leven gekomen en 15 gewond, van wie zeven ernstig. De ontploffing vond plaats in een koelinstallatie, aldus de agenten. Voor rekening van de Oriënt Line zal ln Groot-Brittannië een nieuw passagiers schip worden gebouwd. Dit schip, bestemd voor de vaart op Australië, zal een snel heid van 27 knopen krygen en 2000 passa giers en 875 bemanningsleden kunnen ver voeren. De prys wordt geschat op tien miljoen pond (ongeveer 100 miljoen gld.). Vier mynwerkers zyn vrydag omge komen by een brand ln de Stallngrad-mljn ln het bekken van Most ln het noorden van Bohemen. Een aantal mynwerkers had brandwonden opgelopen of was bedwelmd geraakt. Na enkele uren slaagde men erin de brand zodanig te beperken, dat de arbeid ln het overige deel van de myn kon worden voortgezet. De Belgische ambassadeur in Neder land. F. X. baron van der Straeten Walllet, heeft gisteravond om kwart over zes via de belde radiozenders een toespraak ge houden. waarin hy dank bracht aan het Nederlandse volk voor de steun en het medeleven by de ramp van Marclnelle. De regering van de Britse kroon kolonie Hongkong heeft meegedeeld, dat met Ingang van 2 september de grenzen weer voor Chinezen gesloten zyn. In februari werd de grens opengesteld, maar er hebben zich sindsdien zoveel Chinezen van het vasteland gevestigd (72.000), dat het vestigingsverbod weer van kracht moet worden verklaard. De V.S. hebben, naar aanleiding van het neerschieten van een Amerikaans marlnevllegtulg by de Chinese kust vorige week van Communistlsch-China schade loosstelling geëist voor het toestel en het verlies aan mensenlevens. Van twee van de zestien inzittenden zyn de stoffeiyke resten Intussen geborgen. Ook het wrak gevonden. Er zijn thans zeven personen ln arrest gesteld, die verdacht worden van brand stichting ln de bossen van zuidoost- Frankryk. Er ls één Imbeciel bij en drie verklaren door onvoorzichtigheid brand te hebben veroorzaakt. De branden ls men thans meester, maar op vele plaatsen smeult het nog. Als de wind opsteekt, zal het vuur weer aanwakkeren. Alleen flinke egenval kan het gevaar definitief be zweren. Een visser heeft ln de Seine een klein kanon „gevongen". Het zou afkomstig zyn uit de veertiende eeuw. - Volgens een officiële mededeling zijn de elf Inzittenden van een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht om het leven gekomen toen het toestel op 50 km af stand van Anchorage In Alaska naar be neden stortte. Krachtens verdrag mag Egypte de rechten van andere landen niet in gevaar brengen''' President Eisenhower heeft gisteren in zyn persconferentie te kennen gegeven, dat er blykbaar een misverstand tussen hem en president Nasser van Egypte bestaat over het woord „internationalisatie". Nasser had namelijk geprotesteerd tegen de uitlating van Eisenhower, dat het Suezkanaal bij het verdrag van 1888 is genationaliseerd. De Amerikaanse president verduidelijkte zijn woorden nu aldus: „Het verdrag van 1888 geeft vele landen bij voortduring .rechten in en op het Suezkanaal Natuurlijk betekent dat niet, dat deze landen eigenaars van het kanaal z(jn. Het betekent, dat krachtens het verdrag Egypte deze rechten van andere landen niet in gevaar mag brengen, nu niet en ook in de toekomst niet". „Wat dus het gebruik van het kanaal betreft", aldus Eisenhower, „is het geïnter nationaliseerd. Twee dagen geleden sprak ik de hoop uit, dat het voorstel van 18 landen voor alle betrokkenen aanvaardbaar zou blijken. In die verklaring zei ik, dat het voorstel de soevereiniteit van Egypte ten volle eerbiedigt". Financiële steun van India voor Egyptische schatkist Op de vraag wat hij dacht van de Franse troepenbewegingen ln verband met de kanaalcrisis, zei de president, dat hy geen commentaar wil geven op de handelingen van anderen. Wat de Amerkanen betreft, zy zijn vastbesloten om op alle mogelyke manleren te trach ten het geschil langs vreedzame weg Holstijn (secretaris). De achterzijde van deze biljetten vertoont een afbeelding van het mijngebied Limburg. De bankbiljetten van model 1949 zijn gedateerd 4 maart 1949 en dragen de handtekeningen van dr. M. W. Holtrop (president) en van prof. mr. A. M. de Jong (secretaris). De achterzijde van deze biljetten vertoont een reproduktie van het schilderij van Jacob van Ruys- dael getiteld „Molen bij Wijk bij Duur stede". Vier doden bij overval op Cyprisch ziekenhuis Het vuurgevecht in een ziekenhuis in Nicosia op Cyprus is volgens een be richt van Reuter ontstaan, toen gisteren drie verzetsstrijders een politieke ge vangene, die voor een medische behan deling door drie Britse bewakers naar het ziekenhuis werd vervoerd, trachtten te ontzetten. Het vuur van de verzetslieden doodde een der bewakers en verwondde een Cy prische verpleger zo ernstig, dat hij spoedig daarop stierf. De beide andere bewakers vuurden terug en doodden twee van de aanvallers. ^De derde man werd ernstig gewond. In de verwarring van het gevecht griste de gevangene om wie alles begonnen was de revolver van een der gedode aanvallers weg waarna hij wist te ontsnappen. Een sterke po litie- en troepenmacht doorzocht daar op nauwkeurig het ziekenhuis en het omliggende terrein, omdat men ver moedde dat de ontsnapte gevangene zich daar verborg. Men heeft hem niet kunnen vinden. tot oplossing te brengen en zij geloven, dat zo'n oplossing mogelijk is. Vyf in Engeland gereviseerde tank landingsvaartuigen zijn vrydag in de Maltese haven La Valetta, tevens hoofd stad van het eiland, aangekomen. Een Brits oorlogsschip, dat commandotroe pen naar Malta heeft overgebracht, is vrydag weer naar Engeland vertrokken. Men wilde van officiële zijde niet me dedelen, of de oorlogsbodem nog meer Britse troepen naar het Middellandse- zeegebied zal overbrengen. Het betreft hier voorzorgsmaatregelen vanwege de spanning rondom het Suez-kanaal. De Indiase regering heeft een krediet van twintig miljoen roepies ter be schikking van Egypte gesteld ter ver groting van de Egyptische deviezen reserve. Dit is officieel te Cairo mee gedeeld. Paradijs-eiland Wie van rust houdt en er anderhalve ton voor over heeft, kan een „paradys-eiland" kopen, slechts 20 minuten varen van St. David's in Wales. Het eiland Raimsey, met een be volking van vier personen, heeft geen telefoon, geen auto's en dus geen lawaai. Een andere attractie is de geest van St.- Justinianus, die daar rondwaart met zijn hoofd onder de arm. verwensingen mompelend naar het adres van rebel lerende monniken, die hem eeuwen ge leden op het eiland hebben vermoord. Ontslag burgemeester P. N. Höweler Hortus: Victoria Regla in bloei, 911 u. namiddag. Anth. Clubhuis: Toneelver. „Ons Toneel" Opv. van „De negerhut van oom Tom", 8 uur nam. Boerhaave-zalen: Leids Kunstcentrum. Opening tentoonstelling Miep de Leeuwe. Jos Mertens en Dlck Loef, 3 uur nam. ZONDAG StadsgehoorzaalOptreden van Tobl Rix. Cees de Lange, de Annebelle's e.a., 8 uur namiddag. MAANDAG Stadhuis: Gemeenteraad 2 uur nam. DINSDAG Noordeinde 3: Afscheid en installatie schoolhoofd (herv. ulo) 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijkemuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelling „Van kiel tot pot". (Tot 1 oktober). Lakenhal: Tentoonstelling „Rembrandt als leermeester". Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag. Donderdags en dinsdags bovendien 7.309.30 uur nam. Zondag 15 uur nam. Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m. 15 september). BIOSCOPEN Casino ,,Als de kat van huls ls...." A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Elke minuut teltA.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor „You're neven too young". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon „Charlie's tante" 18 Jaar Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rev „Davy Crockett, koning van het wilde westen". 14 Jr. Werkdagen: 2.30 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Because you're mine". De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Her- dingh en Blanken. Hogewoerd 171. tel. 20502: Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136; en Apotheek Oegstgeest. Wil- helminapar^t 8. tel. 26274. Zondag 2 september ls van 's ochtends 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend Apotheek Reijst. De nachtdienst wordt vanaf 24 uur weer waargenomen door Apotheek Herdingh en Blanken,, Apotheek Reijst en Apotheek Oegstgeest. Bij Koninklyk Besluit van 11 augus tus 1956, No. 10 is aan mr. P. N. Höwe ler, op zyn verzoek, met ingang van 1 december 1056, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ryns- burg, met dankbetuiging voor de lang durige diensten door hem als burge meester bewezen. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d 1 ■2 3 1 a E to o 3 Öeq Stockholm onbew. windstil 18 0 Oslo zw. bew. n 1 13 5 Kopenhagen onbew. windstil 17 3 Aberdeen zw. bew. nw 2 13 0 Londen geh. bew. nno 6 16 1 Amsterdam regen no 6 16 0.1 Luxemburg regen o 3 17 2 Parijs nevel nno 1 18 5 Bordeaux regen windstil 23 15 Grenoble regenbui wnw 2 22 2 Nice zw. bew. nw 3 27 1 Berlijn licht bew. ono 3 18 0 Frankort regen ono 3 18 3 München zw. bew. wnw 1 19 0 Zürlch nevel ozo 2 19 0 Genéve regenbui n 2 18 7 Locarno regen windstil 22 3 Wenen onbew. zo 1 22 0 Innsbruck zw. bew. w 9 23 0 Rome onbew. o 2 32 0 AJocclo zw. bew. ono 2 26 0 Mallorca onbew. windstil 30 0.1 De zondgsdlenst van de Leidse huis artsen wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagochtend waargenomen door de doktoren Kors. Mastenbroek, Veldhuyzen, en Van Wingerden. Te Oegstgeest door dokter Van Walchren (tel. 22030). BU geen gehoor bij Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22221L

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2