Raad van Zocterwoude kreeg vele subsidies te behandelen VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1956 Uit verlies winst Nieuw onderdak Gezinszorg aan Praktisch en gerieflijk ingericht Toen ongeveer een jaar geleden be kend werd, dat met het oog op de in richting van het Sociologisch Instituut het pand Rapenburg hoek Doelensteeg niet langer tot huisvesting kon die nen voor de opleiding met daaraan verbonden internaat, van Interkerke lijke Gezinszorg, was dit voor het I.K.G. een grote teleurstelling. Een teleurstelling, welke echter in grote vreugde en dankbaarheid omsloeg, toen men de beschikking kreeg over het ruime en voor dit doel uitstekend geschikte pand aan de Rijnsburgerweg 86. Uit verlies werd zodoende winst geboren. Na een ingrijpende restauratie, waar door het mede mogelijk werd thans ze ventien toekomstige gezinsverzorgsters in het internaat onder te brengen, zijn de werkzaamheden thans zover gevor derd, dat dit nieuwe centrum van I.K.G. morgenmiddag om 3 uur ingebruik kan worden genomen. De officiële opening zal deze middag worden verricht door de voorzitter van de commissie voor de opleiding tot gezinsverzorgsters van de Stichting I.K.G.ds. D. J. Vossers, her vormd predikant alhier. Het nieuwe onderkomen is praktisch en gerieflijk ingericht, terwijl zon, licht en lucht het Interieur een vriendelijk aanzien geven. Ook de aankleding van de diverse vertrekken, die alle in vro lijke klem-en zijn gehouden, is hiermede geheel in overeenstemming. Gelijkvloers treft men een ruime ontspanningszaal, les- en eetkamer, een moderne leskeu- ken en een onderkomen voor de admi nistratie aan. Op de eerste verdieping bevinden zich o.a. een directrice- en leidsterkamer en een met veel smaak ingerichte slaapzaal voor de leerlingen, terwijl men op de tweede verdieping eveneens nog drie slaapkamers voor de toekomstige gezinverzorgsters aantreft. Tenslotte is er een ruime zolder, welke eventueel ook nog aan enkele meisjes een goede slaapgelegenheid biedt. Voor de opleiding, welke op 3 sep- Flesje met pillen verloren GEBRUIK VAN PILLEN KAN GEVAARLIJK ZIJN! De Commissaris van Politie maakt be kend, dat gisteren in de gemeente Lei den een aantal pillen is verloren, die verpakt waren in een glazen flesje, waarop de naam Goddijn voorkomt. Het gebruik van deze pillen kan, speciaal voor kinderen, gevaarlijk zijn. Het flesje zou verloren zijn gaande van Timorstraat via een bouwterrein naar het Anna van Burenhof. Indien men de pillen, al dan niet in het flesje, vindt, verzoekt de Commis saris van Politie deze te deponeren by het Bureau van Politie aan de Zonne veldstraat. Lezers schrijven LAAT MAAR LOPEN De woorden van de heer Van Rossum in uw blad van gisteren zijn mij uit het hart gegrepen. Als onze gemeenteraad niet genoeg begrip heeft voor dieren leed, zal eij toch moeten inzien, dat voor een stad ter grootte van Leiden een asiel een noodzaak is. Als thans bij be voegde autoriteiten een dier wordt aan geboden, luidt het: laat maar lopen, wcy weten het ook niet (historisch!). Bravo, vroede vaderen, dlit gaat in de richting van het oude China, waar de honden, met zweren overdekt, op de vuilnishopen Helaas, de plannen van Dierenbe scherming zijn te kostbaar en niet aan vaardbaar. Maar waar blijven de tegen voorstellen van de gemeenteraad? Of is dit een kwestie, die alleen een hand vol dierenbeschermers aangaat? Aan de „aandacht van B. en W. (nu reeds ja renlang) alleen heeft het dier niets! Hopend op spoedig en vooral tastbaar resultaat, N. VAN WOUW, Ledden. Officiële publikatie AFSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de Dlef- steeg, voorzover gelegen tussen de Bree- straat en de Langebrug. met Ingang van heden voor de dUur der aldaar plaats vindende werkzaamheden gesloten ls ver klaard voor bespannen wagens ln belde richtingen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Adriaan Jan, zn van A. J. van der Weel en M. Smittenaar; Bernardus Johannes Maria, zn van J. M. Sassen en C. J. F. Üouven; Enno Jurgen, zn van W. F. Dreef en W. Ligtvoet; Jacoba Carla Maria, dr van R. H. Schotanus en S. van Emmen; Hen- drlkus, zn van P. F. H. de Roos en W. J. Bodrfj. GETROUWD: A, C. van Westbroek en M. v. d. Waals. OVERLEDEN: W. Etienne, weduwnr, 82 Jr; G. Dollen, doohter, 3 Jaar. WARMOND AFSCHEID KAPELAAN W. C. TAMIS In de r.-k. pastorie vond gisteravond het afscheid plaats van kapelaan W. C. Tamis, die benoemd is tot kapelaan van de parochie van de H.H. Petrus en Pau- lus te Amsterdam. Vele bestuursleden van de plaatselijke organisaties waren naar de pastorie ge komen om de kapelaan een afscheid toe te roepen. Als eerste werd het woord ge voerd door de pastoor namens het kerk bestuur. Daarna nam de burgemeester jhr. mr L. M. E. von Fisenne het woord die evenals dokter H. A. G. M. Walenkamp op de avond aanwezig was. De heer J. van Vliet sprak daarna namens de sportvereniging Warmunda. Verder voerden het woord de heren S. van Rijn namens de KAB, Vergeer namens de LTB, en mej. M. Haverkort names het Bijbelclubje. Tenslotte dankte de kapelaan alle sprekers voor hun mooie woorden en de cadeaus. Tenslotte voerden nog vele vertegenwoordigers van jeugdverenigingen het woord. Interkerkelijke Rij nsburgerweg tember aanvangt en bestaat uit een in tieme opleiding van een half jaar en één jaar praktijk, hebben zich 17 leer lingen aangemeld. Voor de directrice, mej. T. Schuyt, het bestuur en niet in de laatste plaats voor de leerlingen, moet het een grote voldoening zijn, dat met dit prachtige werk in zulk een pret tige omgeving weer begonnen kan worden. RECHTZAKEN Inbraak in Boerenleenbank TWEE JAAR GEËIST. De Procureur-Generaal bij het Am sterdamse Gerechtshof, mr. W. B. J. Aberson, heeft gistermiddag 2 jaar ge vangenisstraf geëist tegen een 41-jarige autohandelaal- uit Amsterdam wegens medeplichtigheid aan de geruchtmaken, de inbraak in de Boerenleenbank te Ruigoord in de Kerstnacht van 1951, waarbij een bedrag van bijna f. 50.000 verdween. Door de Haarlemse Rechtbank was verdachte na een eis van 3 jaar en 6 maanden van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. De verdediger, mr. J. A. van Waar den, vroeg bevestiging van het vonnis van de Haarlemse Recthbank: vrij spraak. Het Gerechtshof zal in deze zaak op 13 september a.s. uitspraak doen. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: BakkerJanzee, dr. Den Haag; VisserVan Nieuwenhuizen, dr, Dalfsen; BakerSchpebtor, zn, Los Angeles. Getrouwd: S. O. Bergen en L. B. M, Lammerts, Leiden; Jhr. J. W. van den Bosch en C. Brantsma, Helmond/Vaas- sen; H. J. Mulder en L. F. A. Cranberg Winchester (Hampshire)D. C. Ver hoeven en L. C. Willems, Rotterdam mr. H. G. Mos en E. Furstner, Den Haag. Overleden: J. Knape, m. 74 jr, Brielle; P. Leeuwenburgh Jzn., m. 85 jr, Heinen. oord; A. L. den Hollander, m. 74 jr, Rhoon; L. van Reenen, vr. 95 jr, Bergen A. M. 'BoeropPaul, vr. 56 jr. Rotter dam; A. M. PaulWaardenburg, vr. 60 jr, Rotterdam. Jaarvergadering „Alphen" Onder leiding van de voorzitter, de heer M. de Veth, heeft gisteravond de klaverjasclub „Alphen" in het clubge bouw de jaarvergadering gehouden. De heer de Veth sprak een welkomst woord, waarbij hij er op wees, dat de avonden van de club er stellig toe bij dragen, dat de onderling*, binding in de vereniging „Alphen" verstevigd wordt. Als erkentelijkheid voor deze prettige samenwerking bood de heer de Veth aan het bestuurslid van de voetbalafd., de heer C. van Heijningen, een nieuwe leren bal aan. De secretaris-penningmeester, de heer M. Verboom, bracht het jaarverslag uit, waaruit de vooruitgang van deze onder afdeling van de voetbalvereniging „Al phen" duidelijk sprak. Besloten werd volgende week weer met de klaverjascompetitie te beginnen. Twintig koppels rebben zich opgegeven Ook zal er dit jaar een klaverjastoernooi gehouden worden. Fraaie prijzen zullen beschikbaar worden gesteld. De heer de Veth sloot deze vergade ring met woorden van dank voo" de be toonde belangstelling. Deserteur Prinsen thans Parlementslid Vice-president Mohammed Hatta, heeft heden de benoeming bekrachtigd van J. C. Prinsen tot lid van het Indo nesisch Parlement. Prinsen is gelijk gemeld een voormalige Nederlandse militair, die in 1948 uit het Neder landse leger deserteerde en zich bij de Indonesische guerilla - strijdkrachten voegde. Hij heeft het Indonesisch staats burgerschap aangenomen en zal met nog vijf andere burgers van Nederlandse afkomst de Indo-Europese minderheid in het Parlement vertegenwoordigen. Mr. H. A. Helb ambassadeur in India Bij K. B. is mr. H. A. Helb, ambte naar van de buitenlandse dienst der 2de klasse, benoemd tot Hr. Ms. buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur by de Republiek India en tevens tot Hr. Ms. buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister bij het Afghaanse Hof. Nederlandse boter naar West-Duitsland West-Duitsland zal in de komende maanden ongeveer 17.000 ton boter in voeren. vooral uit Nederland en de Scandinavische landen. Deze invoer is nodig om de totale be hoefte van 335.000 ton te dekken, welke voor slechts 300.000 ton uit eigen produk- tie bevredigd kan worden. Tot nu toe zyn ongeveer 17.500 ton boter ingevoerd. Wel of niet parkeren op de Miening? De raad dezer gemeente vergaderde gisteravond onder voorzitterschap van de burgemeester. Afwezig met kennisgeving mevr. A. E. M. Neuwahl-Sanders. Aan het bestuur van de r.-k. Jongensschool Schenkchvcg werd medewerking verleend tot het aanschaffen van reken-, taal- en leeshoeken en letterdozen, evenals aan het bestuur van de St. Bernardusschool aan de Hoge Rijndijk voor het aanschaffen van schoolmeubelen voor de nieuwe houten noodschool. Wegens gebrek aan schoolruimte werd aan het bestuur van de r.-k. Meisjes school medewerking verleend tot het bouwen van een drieklassige houten noodschool in de Zuidbuurt. De vergoeding over 1955 werd voor de St. Bernardusschool aan de Hoge Rijn dijk vastgesteld op f. 10.967 en de voor vergoeding inaanmerking komende kos ten op f. 10.048.04. Aan de Stichting Rembrandt herden king werd een subsidie van f. 30 toege kend voor het te Leiden op te richten gedenkteken. De Geerpolder ontving een jaarlijkse subsidie van f. 250 als bijdrage in de onderhoudskosten van de Geerweg. Op het verzoek van de N.H. jeugdbe weging alhier om toekenning van een subsidie werd gunstig beschikt. De sub sidie bedraagt f. 600. Ook de r.-k. EHBO te Zoeterwoude (dorp) ontving een sub sidie groot f. 250. In verband met deze subsidie-aanvra gen deelde de voorzitter mede, dat ook voor 1957 reeds verschillende aanvra gen om subsidie werden ontvangen. Deze werden doorgezonden aan de commissie voor de subsidiëring. Voorts deelt de voorzitter mede, dat tot leerling-tekenaar is benoemd de heer N. C. Plomp te Waddinxveen. In de Weiqoortseweg zijn twee gedeel ten berm verzakt. Aangezien het hier een tertiaire weg betreft, is in overleg met de prov. waterstaat besloten het herstel hiervan op te dragen aan J. Ro- dewijk, alhier. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Frederik J., zn van G. J. van Nlmwegen en C. L. H. van Sluyters; Jan netje, dr van K. Mulder en G. van Rooijen; Nike zn van H. Nauta en T. Verhagen; Anton C. R., zn van A. C. R. Dreesmann en M. L. van der Spek; Dolores E. A., dr van L. Zanin en H. J. W. Otten. Ondertrouwd: T. baron Vos van Steen- wijk genaamd Van Essen en P. E. G. Pel grim; J. D. Morien en G. Hofman; J. T. van Dijk en A. Noort; F. P. T. H. Holtzer en A. M. de Hoop; H. E. Niemeijer en M. E Krom; A. P. Rudolf en L. Riemersma; J. H. Pleterse en H. Roosa; E. van Beckum en F. Winterkamp; J. Brusse en A. J. P. de Koning; J. H. Vierhout en H. H. Spek. Getrouwd: P. Hack en A. van der Waard; D. H. J. van Hllten en T. Vos; H. M. Semp en T. H. M. Hasslng. Overleden: N. van de CoolwlJ'k, 81 jr; L. J. H. Mlnnlgh, 81 Jr; J. Blommers, 61 jr; L. H. v. d. Berg, 82 Jr; J. S. Birkel, 79 Jr. PLANTENTENTOONSTELLING Donderdag 6 september a.s. wordt in het Verenigingsgebouw de jaarlykse ten toonstelling gehouden van de Floralia- vereniging. 's Avonds om 8.30 uur zal de prijsuitreiking plaats hebben. Uren van openstelling zyn 1012.30 en 20 uur. De toegang is vrij. COLLECTE In de week van 3 tot en met 8 sep tember wordt in deze gemeente een huls aan huis collecte gehouden voor de kan kerbestrijding, op de laatste dag van die week ook een straatcollecte, terwijl in het Astra-theater van 31 augustus tot en met 6 september een propaganda-film- pje over het werk van de kankerbestrij ding zal worden vertoond en aan de uitgang voor het goede doel zal worden gecollecteerd. JUBILEUM J. C. BEUK I Het was dezer dagen 50 jaar geleden, j dat de heer J. C. Beuk als organist en directeur van het kerkkoor werd ver bonden aan de St. Willibrorduskerk, een feit, dat in stilte is voorbygegaan omdat de jubilaris ziek is. De herdenking van dit gouden feest zal echter plaats heb- I ben zodra dit maar mogelyk is. De levering van de houten school aan de Hoge Rijndijk is enigszins ver traagd, doch zeer binnenkort zal met de bouw worden begonnen. De subsidie aan de commissie voor het geordend zwemmen wordt gebracht van f. 3725 op f. 4922.50. terwijl de renten en aflossingen van de door deze com missie te sluiten geldlening, groot f. 45.000. door de gemeente worden ge garandeerd. BENOEMINGEN Tot leden van de waterleidingscom missie worden herbenoemd de heren J. van Vliet en C. J. van Leeuwen en me vrouw A. E. M. Neuwahl-Sanders. De thans zitting hebbende leden van de adviescommissie ingevolge de Woon- ruimtewet t.w. de heren P. Koning. H. J. van Mil, J. H. van der Ploeg. A. M Schinkel en H. J. M. Sieverdirig wor den allen herbenoemd Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd wordt aan de heer Th. C. Berg. op diens verzoek, eer vol ontslag verleend als gemeentebode en als ambtenaar der plaatselijke belas tingen. Aangezien het maximum-krediet in rekening-courant niet voldoende is en de Bank voor Ned. Gemeenten bereid is dit krediet te verhogen tot f. 150.000. wordt met algemene stemmen besloten dit kre diet op laastgenoemd bedrag vast te stellen. Tot het doen van de nodige betalingen voor kapitaalswerken zou de gemeente een geldlening moeten sluiten. De Bank voor Ned. Gem. kan deze lening thans niet verstrekken en heeft de gemeente dus op de wachtlyst geplaatst. De Boe renleenbank alhier is echter bereid een kasgeldlening te verstrekken voor vier maanden tegen een rente van 3 7/8 T. Besloten wordt deze kasgeldlening groot f. 300.000 aan te gaan. PARKEREN Reeds vele malen werden klachten ontvangen over de op de Miening ge parkeerde auto's, die daar gedurende lange tijd en vaak aan twee kanten van de weg worden neergezet. Hier door wordt het verkeer ernstig belem merd, waardoor vaak zeer gevaarlijke situaties ontstaan. In verband hiermede stellen B. en W. voor aan Ged. Staten te verzoeken voor het gedeelte van de Miening, dat buiten de bebouwde kom valt. een wachtverbod voor langer dan een kwartier in te stellen. De heer Van der Ploeg, sprekende na mens de kath. fractie zegt, dat de frac tie met dit voorstel niet kan meegaan. Spreker vraagt zich af of een wacht verbod wel effect zou hebben, maar bo venal geldt het feit. dat men hierdoor het bedrijf van de bewoner van de Mie ning onmogelijk maakt. Spreker is er voor om in overleg met de belanghebbende een andere oplossing te zoeken, zo nodig door het maken van een parkeerplaats. De voorzitter wyst er op. dat de ge meente voor elk bedrijf toch geen par keerplaats kan gaan aanleggen. Het al gemeen belang moet hier prevaleren boven het particuliere belang. Na ampele bespreking wordt besloten de beslissing op het voorstel van B en W aan te houden. B. en W. zullen eerst de belanghebbende eens horen. Bij de rondvraag verzoekt de heer Van der Ploeg de borden „Verboden te par keren" aan de Schenkelweg weer te plaatsen. Nieuw uitleveringsverzoek ex-pleegmoeder Op het parket van de Procureur- i Generaal te Luik is gisteren het nieuwe uitleveringsverzoek voor de ex- pleegmoeder van Anneke Beekman, mevr. G. M. LangedijkVan Moorst ontvangen. Dit verzoek bevat tevens het bevel I tot onmiddellijke gevangenneming, I waartoe het Amsterdamse Hof besloot evenals ook de rechtbank in haar uit- 1 spraak had gedaan. Door dit nieuwe verzoek is het oude uitleveringsverzoek van eind 1955, dat 1 gebaseerd was op het vonnis van de Rechtbank te Amsterdam van 24 okto- i ber, komen te vervallen. I Nieuwe invoerbepalingen 5 september van kracht De Indonesische minister van Fi nanciën, mr. Joesoef Wlbisono, heeft vandaag medegedeeld, dat de nieuwe invoerbepalingen eerst op 5 september en niet op 1 september zoals aan vankelijk was aangekondigd van kracht zal worden. Onder deze nieuwe gepalingen zuller de importgoederen worden verdeeld lr.. 9 groepen, waarop extra rechten worden geheven tot 400% van de roepiah- waarde. Het uitstel ls veroorzaakt door enkele wijzigingen in de nieuwe indeling der importgoederen, aldus minister Wlbi sono. Behandeling wild, gevogelte, vis VETERINAIR TOEZICHT Tydens het ln Utrecht gehouden Internationaal Veterinair Congres heeft de directeur-generaal van de j Volksgezondheid, prof. P. Muntendam, verklaard, dat „een deel van de vlees behandeling zich in Nederland nog onttrekt aan ons toezicht, namelijk het vlees afkomstig van wild en ge vogelte". Prof. Muntendam zei het van betekenis te achten, dat ook hierover het overheidstoezicht zich zal gaan I uit strekken. Dit is volgens de direc teur-generaal in studie en ook wordt de vraag bestudeerd of een dergelijk toezicht op vis gewenst is. Van bevoegde zyde wordt ons meege deeld. dat prof. Muntendam by deze opmerkingen uitsluitend het veterinair toezicht op de vleesbehandeling op het oog had. hetgeen op het Utrechtse con gres van dierenartsen voor de hand lag. De opmerkingen over de wenselijkheid van een uitbreiding van het veterinair toezicht moeten dan ook, volgens de ons gegeven interpretatie, geheel los worden gezien van de algemene controle die door de warenkeurlngsdiensten wordt toegepast. Het bestuur van het College van directeuren van de keuringsdiensten van waren merkt in dit verband op. dat deze diensten nu reeds bijna 50 jaar een intensief toezicht uitoefenen op de be handeling en bewerking van vis, wild en gevogelte. PRIJSVERHOGING KALKZANDSTEEN In de Ned. Staatscourant van heden is gepubliceerd een wyziging van de op 20 maart j.l. van kracht geworden be schikking prysstop kalkzandsteen 1956. Deze wyziging houdt ln, dat de pryzen van diverse soorten kalkzandsteen met ten hoogste f. 1.25 per 1000 verhoogd mo gen worden. De veihoging is noodzakelyk geworden, doordat in de grondstoffen- sector een aantal prijsverhogingen zyn opgetreden, die, met het oog op de ren- tabiliteitspositie in deze bedryfstak, niet konden worden opgevangen. Deze prys- verhoging is toegestaan met ingang van 1 september a.s. VEEHOUDER VERDRONKEN Gistermorgen is de 53-jarige veehou der W. Streefkerk, die om halfviyif naar het land was gegaan om de koeien van zijn broer te melken, in een sloot by de Amstelveenseweg te Amsterdam gelopen en verdronken. ZOETERWOUDE Echtpaar J. Lagerwij 50 jaar getrouwd Op 6 september zal het 50 jaar geleden zyn, dat het in Zoeterwoude alom be kende echtpaar Johannes Lagerwij en Dirkje LagerwyVan Donk te Alphen a. d. Ryn in het huwelyk traden. De krasse oudjes, de bruidegom is 73 jaar en de bruid 71 jaar, mogen zich verheugen in een goede gezondheid. Hun huweiyk werd gezegend met twee kinderen, waarvan er nog één in leven is. Zij hebben 2 kleinkinderen en 2 ach terkleinkinderen. Het bruidspaar woont reeds 43 jaar in een dienstwoning van de Ned. Spoor wegen aan de Ommedykseweg No. 7. In 1911 kwam Joh. Lagerwy als amb tenaar bij de Ned. Spoorwegen op het station Hazerswoude. Op 4 september 1913 werd hy verplaatst als overweg wachter en haltebeambte naar Zoeter woude. Bij de opheffing van de halte Zoe terwoude in 1928, kwam Lagerwy in aanmerking voor ploegbaas op de lljoi LeidenUtrecht. Ook de bruid was gedurende enkele jaren contractvrouw, d.w.z. overweg- wachteres. Op 1 januari 1947 werd La gerwy gepensioneerd wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd. Veertig jaar kerkeraadslid Op 4 september a.s. zal de heer J. Schenkeveld de dag gedenken, dat het 40 jaren geleden is, dat hy zyn intrede deed als diaken, dus als lid van de ker- keraad van de Ned. Herv. Gemeente van Zoeterwoude. Op 4 september 1916 werd hy daartoe door de toenmalige kerkeraad gekozen. Op 8 november 1922 werd hy gekozen tot ouderling en heeft dit ambt onon derbroken mogen bedienen. Ook maakt de heer Schenkeveld reeds van de op richting af van het Burgerlijk Armbe stuur deel uit. Hij is gedurende 16 Jaar lid van de Ver. voor Bijzondere noden. De jubilaris is niet iemand die zich op de oor- grond stelt, doch verricht al deze werkzaamheden, die de liefde van zijn hart hebben, op bescheiden doch se rieuze wyze. Voor de behoeftige en noodlydende mensheid is hij steeds tot hulp bereid. Onder de thans van kracht zynde nieuwe kerkorde is zulk een jubileum niet meer mogelyk. Deze schryft im mers voor een aftreden na de tweede herverkiezing of bij het bereiken van de 70-jarige leeeftyd. Een bUzonder jubileum dusl Kloosterzuster gedood Door vallende klok Vanmorgen vroeg heeft zich ln het klooster van de Zuster Augustinessen van St.-Monica aan de Warmoesstraat te Amsterdam een tragisch ongeval afgespeeld. Toen de 41-jarige zuster Clara (Clara Hermsen) om half zeven de 50 kg. zware klok, die op een hoogte van 9 meter op de binnenplaats hangt, luid de, schoot de klok plotseling door het breken van een bevestigingsbout. los en viel op het hoofd van de zuster, die op slag dood was. Koning Boudewijn voor enkele dagen naar Spanje Koning Boudewyn van België heeft het land voor enkele dagen verlaten. Het Franse persbureau AFP verneemt, dat de Koning naar Spanje is vertrok ken. ROEIEN Van Mesdag derde in de lieat Zonnig weer en weinig wind (33 meter per seconde uit het zuidoosten, later tot 5 meter per seconde oplopend) begun stigden vanmorgen de heats van de Europese roeikampioenschappen voor heren te Bied, al was het water vry woe lig. Op het programma stonden drie heats van Vier met stuurman, drie heats van de Twee zonder stuurman en een zelfde aantal voor het skiffnummer. In de eerste heat van de skiff, kwamen in deze boeivolgorde aan de start: 1. Bul garije, 2. Duitsland. (Von Ferse) S.Hon garije (Bartok), 4. Italië (Martinoli), 5. Nederland (Van Mesdag), 6. Denemar ken (Nielsen). De eerste start was vals, na het twee de vertreksignaal nam Von Ferse na 250 meter de leiding, gevolgd door Van Mes dag en de Deen Nielsen. De Duitser liet zijn tempo vervolgens zakken van 37 tot 34 slagen per minuut, terwyl voor Van Mesdag 35 slagen als baantempo werden genoteerd. Op de helft van de wedstryd, 1000 meter, was de positie: 1. Von Ferse, 3 min. 33.4 sec., 2. Van Mesdag 3.37.1, 3. Martinoli 3.40.2, 4. Nielsen 3.41.5, 5. Bar tok 3.42.-, 6. Bulgarije 3.58.-. De Italiaan, een nieuw gezicht in het Europese skiffeursveld. passeerde Van Mesdag op de volgende 500 meter en leverde een scherpe strijd met Von Ferse om de eerste plaats. In de eindspurt liet Van Mesdag de Duitser en de Italiaan lopen en zonder zyn reserves aan te spre ken. en geen kans meer hebbend op de overwinning in de heat, roeide hij als derde over de finish. Installatie P.T.T.-raad Minister Algera heeft vandaag ae by de wet ingestelde PTT-raad geïnstal leerd. De doelstelling van deze raad van advies en bystand is een vierledige: in alle zaken van algemeen belang, het Staatsbedrijf der PTT betreffende, dient de raad de minister desgevraagd, of uit eigen beweging van advies, in het by- zonder omtrent de wyze, waarop de lei ding van het Staatsbedrijf dit bedrijf aan zyn maatschappeiyke functie doet beantwoorden. Voorts oefent de Raad toezicht uit op de toestand en het be- beheer van de Rykspostspaarbank. De PTT-raad dient ook desgevraagd of uit eigen beweging de Directeur-Ge neraal der PTT van advies met betrek king tot de uitvoering van de diensten van het Staatsbedryf der PTT en van de Rykspostspaarbank. Tenslotte is de PTT-raad het orgaan van overleg tus sen het Staatsbedrijf der PTT en de ge bruikers van de diensten, welker uit voering of beheer aan dit bedryf is op gedragen. Meer decentralisatie in Indonesië? De Indonesische minister van Staat voor planning, ir. Djoeanda, heeft verklaard, dat de regering geëigende aandacht dient te schenken aan de jongste verklaringen van het „Soen- danese Jeugd-front", een organisatie in West-Java, die de regering beschul digt van „Javanisme". Hij zeide, dat de regering tegemoet moet komen aan de wensen van de pro vincies voor groter autonomie en meer mogelijkheden voor economische ont wikkeling. Het ls hoog tyd, aldus ir. Djoeanda. dat de provincies him deel krijgen van de rijkdommen van het land. Het „Soendanese Jeugd-front" is een van de provinciale bewegingen,, die ontevredenheid hebben uitgedrukt over „de regering door Javanen uit midden- en Oost-Java over de Indonesische Ar chipel". Afkondiging Grondwetswijziging«n OP MAANDAG 10 SEPTEMBER De plechtige afkondiging van de op 23 augustus 1.1. vastgestelde verande ringen in de Grondwet zal op maan dag 10 september geschieden. De vier Rijkswetten en de zeven wet ten worden in Nederland voorgelezen op 10 september 1956. des voormiddags half elf uur, in een plechtige openbare zit ting van de Hoge Raad der Nederlanden, van elk der Gerechtshoven en der Arron dissementsrechtbanken. alsmede ln iedere gemeente in of voor het huis der ge meente. De Rykswetten worden op 10 septem ber 1956, des voormiddags half elf uur gekiende plaatselyk tyd, tevens voorge lezen: in Suriname in een plechtige openbare zitting van het Hof van Justitie en in of voor het paleis van de Gouver neur; in de Ned. Antillen in een plech tige openbare zitting van het Hof van Justitie en in of voor het paleis van de Gouverneur; in Ned. Nieuw Guinea in een plechtige zitting van het Hof van Justitie en in of voor het paleis van de Gouverneur. De voorlezingen in of voor het huis der gemeente en in of voor de genoemde paleizen geschieden op voor het publiek toegankelyke plaatsen. Ontploffing aan boord van Brits passagiersschip Aan .boord van het 27.955 ton metende Britse passagiersschip „Himalaya" van de Peninsular and Oriental Line (P. en O.), dat op weg was naar Malta, heeft zich een ontploffing voorgedaan, waar door een bemanningslid werd gedood, twaalf man werden gewond. Er vielen geen slachtoffers onder de ongeveer duizend passagiers, die zich aan boord bevinden. De „Himalaya" was maandag JJ. op een normale lynvaart, uit Engeland naar Australië vertrokken. De ontploffing deed zich ter hoogte van Gibraltar voor. De gewonde bemanningsleden zullen, indien nodig, in een Maltese haven aan land worden gezet. Bromfietser tegen lichtmast Vannacht is de 52-jarige havenarbei der M. Venix te Rotterdam op het ry- wielpad, dat van het Drooeleever For tuinplein naar de Parkkade loopt, met zijn bromfiets tegen een lichtmast eere- den. In bewusteloze toestand werd hy naar 't Westerziekenhuis vervoerd, waar hy enige uren later aan zyn ernstige hoofdwonden is overleden De botsing was zo hevig, dat de lichtmast scheef kwam te staan en de afschermkap los raakte en op straat viel. WEER UITVOER VAN TOMATEN Met ingang van vandaag hebben Bel gië en Luxemburg weer de invoer van tomaten uit Nederland toegestaan. BEURSOVERZICHT Internationals gedrukt AMSTERDAM31 augustus De laatste beursdag van deze maand heeft geen verrassingen gebracht. Wall- street heeft gisteren flinke koersdalin gen ondergaan onder invloed van de troepenJbewegingen in het Mid'dellandse- zeegefoied. Ook Londen noteerde vanmor gen overwegend lager en het viel dus niet te verwonderen dat de stemming voor de internationals vanmiddag ge drukt was. Zo opende Kon. Olie 16 pun ten lager tot 772%, steeg daarna licht tot 775, maar daalde tegen slot weer tot het openingsniveau. Unilever en Philips noteerden beide ca. 5 punten lager, ter wyl Aku van 243te op 241 te kwam. Ook de Scheepvaartsector gaf weinig beweging te zien. De stemming hier was licht verdeeld met een kleine koerswin.st voor Holland Amerika Lyn en Stoom vaart Mij. Nederland doch een kleine daling voor KPM en Rotterdamse Lloyd. By de cultures had Amsterdam Rubber enige verkooporders te verwericen waar door dit fonds circa 4 punten daalde tot 72 te. HVA en Ver. Deli werden onver anderd vernomen. Guldensbeleggingen stil met een fractioneel verlies voor de 3'i leningen. Premieobligaties ten slotte eerder iets beter. WISSELKOERSEN Amsterdam, 31 augustus - Londen 10 63V4—10 63%, New York 3 82%—3 83te. Montreal 3.90%—3.90%, Farys 1 0840—^ 1 0850, Brussel 7.64;14—7 65%. Frankfurt 9105—91 10. Zürioh 87.27'.—87.32%. Zü- rich (vr. fres) 89.34%—89.39%, Stock holm 73.83—73.87, Kopenhagen 54.97% 55 02%-. Oslo 53.1953.34, Milaan 0100% —61.07 te. Beurs van Amsterdam Vrijdag 31 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden 93% 93% Grootboek obl. 89% 93% 93* 93 93 88 89y4 86% 89 89 Ned. '55 n 3% 89% 89% Ned. '47 3% 3 90% 90* Dollarlng '47 3 94* 91% 91% Investeringscert. 3 93% 98y4 Ned. 62-64 3 93 90H 92 9^* Grootboek '46 3 89% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind. B 51 50% Nat. Handelsbank 118 115 Ned HandelmiJ191 I88te A.K.U 243 240% Philips 290V4 2(75% Unilever 392% 386% Wilton Feyenoord 307 310% Bill ton 2de r233 226 Kon Olie f.50.— 3% I Kon Olie 788% 772% I Amst Rubber 76% 73 Holl Amer li|n 189% 191% I Kon Ned Stoomb 166% 165 Ned Scheep v Unie 169% 1«8 HVA 99% 99% Java Cult 54% 54 Dell My IIOV4 110% Senembah"c 76 76 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen Adam 47 3 94 93% Den Haag 1937 1 3 90V4 Leiden 1947 96% R'dam 57 1 m 3% 95 Industr Obligaties Philips Dollarlng 99 L 98 L Premieleningen 110 116 Eindhoven '54 2% 95% 96 Enschede '54 2% 93% 94% Den Haag *5112% 106% 107 i05y4 R'dam '52 I 2% 109% 110 idem n 2% 106% 107% Utrecht '53 2% 99H 100 NIET-ACTTEVE AANDELEN Bank- en Credletinstelllngen Amsterd Bank 246 244 Rotterd Bank212% 210 Twen tsche Bank 218% 218% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr. 332 22a Kon. Ned. Grofsm. 116 H16 Rott. Droogd. MIJ. 609 613 Tieleman en Dros 13% Handelsondernemingen BorsUmJJ. cv A 11000 89 87 Internatio1<105% Diversen Albert Heyn287 L 286 L Ned. M Walv. Vrt. 69% L 69% B Spoorwegen Dell Spoorw. Ml). 20 Amerik. fondsen Anaconda Shell OU Cy 82% 82% 20% 81% Nog enkele fondsen alt Leiden en omgeving Aandelen V K 30/8 Holl Constructie 424 Ing bur v Bouwnyv W40B Int KunststofI aid 50GB 50 Kon Ned Edelmet 71 Pref wa idem 70% Textlej Gebr v Wlik 79% Leidsche Woispmn (67 36OL Ned Electroiasm 350 L Slkkens Laklabr 52 22 i Ver Touwfahrleker 179% 179% Wernink 's Betonm 99GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9