Modern bankgebouw zal Breestraat ander aspect geven Wat wordt dit seizoen geboden? Zeventiende eeuws geveltje valt onder slopers handen Catena voorziet mogelijkheid van inschakeling in Civitas SECRETARESSE C.H. LENS Co K. en O. thans méér dan 10.000 leden! Toneel, Kleinkunst, muziek in „Meesterserie", vele films, talloze cursussen en lezingen 95ste Jaargang Vrijdag 31 augustus 1956 Tweede blad no. 28923 Een modern bankgebouw zal de Breestraat ter hoogte van de Korte Dief- steeg over enkele jaren een totaal ander aspect geven. Reeds jaren de plannen dateren van 1949 loopt de directie van de Twentsche Bank met plannen tot uitbreiding van haar kantoorgebouw rond. Lag het aanvankelijk in de bedoe ling om de panden, gelegen in de Korte Diefsteeg en de Langebrug, bij het bankbedrijf te betrekken, de zeer slechte toestand waarin zich vooral de funde ringen van het huidige gebouw bevinden, maakt het noodzakelijk, dat tot een algehele nieuwbouw werd besloten. Een en ander heeft tot gevolg, dat het zeventiende eeuwse geveltje op de hoek van de Breestraat en de Korte Dief steeg over enige tyd onder slopers handen zal vallen. Ook het tegenwoordige bankgebouw aan de Breestraat zal tot op zijn fundamenten worden afgebroken. Verandering op komst? Langdurige onderhandelingen het oude geveltje stond op de voorlopige monumentenlijst met de hoogste autoriteiten in het land hebben er ten slotte toegeleid, dat toestemming werd verkregen -dit pand af tebreken. Het pand, dat thans reeds een moderne onderpui had dateert uit 1652. Het is één van de weinige percelen in de Bree straat. waaraan men nog een trapgevel aantreft. Zes trappen met zandstenen dekstukken leiden naar de top. Boven de zomen zijn sluitstenen met z.g. dia mantkopjes aangebracht. Ter hoogte van de eerste verdieping bevinden zich enkele cartouches (met met het jaartal 1652) en een gevel steen men een gekroonde Oranjehoed. Een symbool, waarmede men in het midden van de zeventiende eeuw tot uitdrukking bracht, dat men Oranje gezind was. Zo het wordt. Een modern bank gebouw zal de Breestraat over enkele jaren een ander aspect geven. van de directie van het Stedelijk mu seum „De Lakenhal". UITVOERING GESCHIEDT IN TWEE GEDEELTEN Aangezien het bankbedrijf, dat voort durend de beschikking over een kluis moet hebben, tijdens de gehele bouw on gestoord zal moeten doorgaan en ook ter plaatse van de bestaande gebouwen moet worden gebouwd is de uitvoering van het werk in twee fasen gedacht. Na sloping van de bebouwing aan de zijde van de Diefsteeg en de Langebrug. hetgeen thans vrijwel is voltooid, wordt overgegaan tot de bouw van het eerste gedeelte. In dit gedeelte bevinden zich o.a. de nieuwe kluis, een ingang voor clientèle aan de Langebrug en de centrale ver warmingskelder. Zodra dit klaar is, wordt het gehele bankbedrijf uit de bestaande gebouwen aan de Breestraat hierheen overgeplaatst. Het dan leeggekomen bankgebouw en het hoekpand Breestraat/Diefsteeg zul len dan worden gesloopt om plaats te maken voor de nieuwbouw op dit ter rein. Begane grond en sousterrain, die zich beiden uitstrekken over het gehele bouw terrein, zijn samengevat in een onder bouw, waarop langs de Breestraat nog twee verdiepingen en langs de Lange brug nog één verdieping worden ge bouwd. Vanzelfsprekend is aan de construc tie van de kluis bijzondere aandacht be steed. Vloeren, wanden en dek zijn van gewapend beton, voorzien van een der mate zware bewapening, die het prak tisch onmogelijk maakt, van buitenaf in de kluis door te dringen. De onderbouw van het pand wordt aan de buitenzijde bekleed met licht kleurige natuurstenenplaten; de boven verdiepingen worden omkleed met bak steen. De begane grond bevat een ingang aan de Breestraat, een zeer ruime kas hal, waarin een balie van circa 12 m lengte, een royale effectenhal, de grote kantoorhal, drie spreekkamers, een boe- kenkluis en de afdeling mechanische boekhouding en expeditie. Even ver hoogd liggen langs de Langebrug de di rectiekamer en de ruimte voor de procu ratiehouders. De indeling wordt zodanig, dat de we gen van publiek en personeel streng ge scheiden zijn en elkaar dus nergens kruisen. Het sousterain bevat de kluis, die aan merkelijk groter is dan de bestaande, de kluishal, die in verbinding staat met de effectenhal, archieven en fietsen stalling, garderobe en toiletten voor het personeel. Het sousterrain heeft, door de sterke helling in het terrein aan de Langebrug een volledige verdiepinghoogte. Hier zijn geprojecteerd een overdekte par keergelegenheid en een ingang voor de effectenhal. Onder de parkeerplaats ligt langs de Langebrug de centrale ver warmingskelder en een gedeelte van de archieven. De twee verdiepingen langs de Bree straat bevatten verhuurbare kantoren en een kantine voor het personeel met keu ken. De verdieping langs de Langebrug bevat een dienstwoning met een eigen ingang. Bij de plannen, welke zijn ontworpen door het architecten-bureau ir. J. Jonk man en P. van Dorp, met als medewer ker voor dit project ir. W. Snieder, heeft men zoveel mogelijk getracht het ge bouw op een bevredigende wijze aan te passen in het stadsbeeld ter plaatse. Door het handhaven van een juiste ver deling, het gebruik van daarvoor ge- eigende materialen, de kleur van het gebouw en het ontbreken van tralies voor de ramen wenst men er voor te waken, dat dit bankcomplex straks uit de toon valt. BOUW DUURT TWEE JAAR De bouw, welke is opgedragen aan het Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid te Oegstgeest, zal in totaal ruim twee jaar in beslag nemen. flngpz. Med.-Adv.) Compl. 10 mnd. opleiding: TYPEN, STENO (4 talen), BOEKH., CORRESP.: Nederl., Engels, Spaans, Frans, Duits. Mulo vóóropleiding is hiervoor reeds voldoende. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 Kritiek op mensa De Leidse studentenvereniging Ca tena. opgericht in 1052 en in aanhang gegroeid van 40 tot 130 leden, wordt nog steeds als uitvloeisel van de in 1945 aangenomen grondbeginselen voor de Civitas Academica niet als gezelligheids vereniging erkend en niet toegelaten tot het toporgaan van de Civitas, het Consilium. Tijdens een gisteren gehouden pers conferentie heeft de senaat van Ca tena verklaard, dat er ondanks deze situatie toch onofficiële contacten tus sen Catena, Civitars en L.S.C. be staan, die er misschien toe zullen lei den, dat mettertijd Catena op een of andere wijze vooralsnog zonder officiële erkenning in het werk van het Consilium zal worden ingescha keld, b.v. als waarnemer of opponent. Voorts wordt sinds mei j.l. de gehele thans bestaande opbouw van de Ci vitas nog eens op haar houdbaarheid onderzocht door de commissie-Pen ning. Reeds is een rapport door deze commissie opgesteld, waarin de een of andere vorm van opneming van Ca tena in het Consilium in overweging wordt gegeven. De academische va kantie heeft een verdere behandeling van deze suggestie opgeschort. Catena is thans toegelaten als waarnemer tot de Federatie van Unitates en Bonden. De senaat van Catena heeft de pers conferentie tevens aangegrepen om nog maals het standpunt van de vereniging tegenover de gegroeide Civitasverhou- dingen kenbaar te maken. Catena blijft van mening, dat het Leidsch Studenten Corps, in 1945 de enige gezelligheids vereniging van de mannelijke Leidse studenten geworden, nagelaten heeft als consequentie daarvan het exclusieve en van de maatschappij isolerende karak ter af te leggen, waardoor het de in 1945 op zich genomen taak niet heeft ver vuld. Dientengevolge bleef nog steeds een groot aantal studenten buiten het georganiseerde gezelligheidsleven, en uit die groep is o.m. Catena geboren. Vol gens deze vereniging kan echter het principe van de Civitas even goed ge handhaafd blijven bij het bestaan van meerdere erkende gezelligheidsvereni gingen. Voorts werd door Catena kritiek ge oefend op het feit. dat men plannen heeft grote overheidssubsidies te in vesteren in verbetering van de mensa, die in feite de sociëteit van het Leidsch Studenten Corps ten goede zouden ko men, en de bestaande bezwaren tegen de huisvesting van de mensa in deze sociëteit (dus een niet-neutraal ter rein) niet zou wegnemen. De kennismakingstijd van Catena voor nieuwe leden begint 19 september en duurt tot 5 oktober a.s. (Ingez. Med.-Adv.) NIEUWE RIJN 39-40 Groene kaarten De veel omvattende manifestaties bevatten nog een uiterst belangrijke afdeling, een uniek onderdeel van het K. en O.-werk, n.l. de voorstellingen en concerten voor de personeelsleden der Leidse bedrijven en die uit de om geving (thans reeds ruim 100, terwijl er zich nog steeds meer aanmelden). Deze z.g. „groene kaart"-houders wor den in de gelegenheid gesteld tegen sterk verlaagde prijzen (dank zij de prijzenswaardige medewerking der di recties) een keur van avonden bij te wonen. Voor hen komen er 12 toneelvoorstel lingen (vier series van drie), vormend een combinatie van de toneelseries A. en B., dus „voor ieder wat wils", met als opening twee voorstellingen van „Een huwelijk onder Lodewijk XV" en één voorstelling van „Van de brug af gezien" van Miller. Voorts kunnen zij genieten van drie concerten, te geven door het Residentie-Orkest en het Rot terdams Philh. Orkest met meer popu laire programma's. Solisten zijn o.a. Herman Krebbers, Theo Olof en Sal- vatore Tomasso (viool), Samuel Brill (cello) en Dick van der Ven (piano). Er worden voor de groene kaart-hou- ders voorts drie cabaret- en variété avonden gegeven, n.l. het Triangel-Ca baret, de revue „Puur Plezier" en een variété-avond met het show-orkest „De Topliners". Films Nog wijzen wij op de K. en O.-film voorstelling en, n.l. op de donderdag avonden in het Casino-theater; films, die niet in openbare voorstellingen wor den vertoond, maar die om artistieke, culturele, historische of andere redenen ten volle waard zijn gezien te worden. Ook de zeven filmavonden van de Film studiekring brengen zulke films, even eens in het Casino-theater. Autoriteiten op filmgebied zullen bij deze laatste films korte inleidingen houden, n.l. mr. D. Bijdendijk, voorzitter Centrale Com missie voor de Filmkeuring (over: Film keuring en coupures), W. de Vogel, verbonden aan het Ned. Universitair In stituut voor wetenschappelijke films (over: „Trucage in en experimenten met films") en mr. J. M. Landré. directeur N.V. Polygoon, over een nader te be palen onderwerp. Ballet Tenslotte het ,3allet": zeker is reeds het optreden van het „Nederlands Bal let" o.l.v. Sonia Gaskell, terwijl men onderhandelingen voert met het ,3allet der Lage Landen" en het beroemde Pa- kistaans Danstheater. Hiermee besluiten wij ons summier overzicht van het programma der afd. „Kunst". Op het V.U.-werk in engere zin, het zich zo sterk uitbreidende onderdeel van K. en O., komen wjj gelijk gezegd nader terug. a De huidige toestand. Het zeven tiende eeuwse geveltje op de hoek van de Breestraat en de Diefsteeg en het daarnaast gelegen pand zullen over enige tijd worden af gebroken. Leidse Jeugdtour De derde étappe van de Leidse Jeugd- tour aan de Hofdijk ging in 3 manches van 20 jongens over 15 ronden. Na een spannende rit werd de win naar van de derde manche. Bob Slinge- land no. 1 in 14 min 53 sec. Hierdoor legde hij beslag op de gele trui; Kooi man werd nu drager van de groene trui. Het ploegenklassement werd gewon nen door de Levendaalploeg, die daar mede zijn plaats in het dagploegenklas- sement aanmerkelijk verstevigde. De algemene rangschikking is nu als volgt: 1. Slingeland; 2. Kooiman. 3. Verberg, 4. v. Biemen; 5. Bakker; 6. v. d. Tuyn. 7, Heemskerk; 8. Arnoldus; 9/10. Janmaat en Uljee; 11. Brouwer; 12. Delfos; 13. Brosse; 14. v. Weizen; 15. Disseveld. De ploegen hebben de volgende rang schikking op de lijst: 1. Levendaal; 2. Hoge Mors; 3. Meerburg; 4. Maredijk; 5. Ons Eiland; 6. Leidse Hout; 7. Kooi; 8. Plan-Noord; 9. Oranje; 10. Lage Mors; II. Burggravenlaan en 12. Ge mengde ploeg. REMBRANDT ALS LEERMEESTER Twintigduizendste bezoeker. In een groep van Duitse toeristen, die de tentoonstelling Rembrandt als leer meester" bezocht, bevond zich de twin tigduizendste bezoeker aan deze expo sitie. De tentoonstelling is tot en met zondag voor het publiek geopend. VICTORIA REGIA WEDEROM IN BLOEI De Victoria Regia in de Hortus staat heden- en morgenavond wederom in bloei en wel afwisselend in wit en roze. Beide avonden is de Leidse plantentuin van 9 tot 11 uur geopend. VIJFTIG JAAR VOLKSZANG Beiaardbespeling Leidse Stadhuis. Op 5 september zal de Nederlandse Vereniging voor de Volkszang haar 50- jarig bestaan herdenken. Ter gelegenheid van dit jubileum zul len op die dag op de beiaard van het Leidse Stadhuis van 121 uur volkslie deren ten gehore worden gebracht. JUBILEUM M. J. BLANGÊ. Dinsdag viert de heer M. J. Blangé zijn 40-jarig jubileum als beambte der Amsterdamsche Bank. In 1916 trad hy in dienst van de toenmalige bankiersfirma Lezwijn Eigeman, welke in 1918 werd overgeno men door de Amsterdamsche Bank; bij het kantoor Leiden van deze instelling is hij thans werkzaam als chef van de afdeling Buitenlandse Wissels. Uit dien hoofde is de heer Blangé een bekende figuur voor de vele zakelijke en particuliere relaties der Bank, die in de moeilijke materie der deviezentrans acties zijn vakkundige voorlichting be hoeven. Dekkingspercentage 64 Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in juli 1956 f. 1343 min. (v. m. f. 1.222 m'.n), terwijl voor een waar de van f.796 min. (v.m. f.899 min.) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 64 (v. m. 74). NIEUWE UITGAVEN Nederlands Voetbal ABC. Verschenen is een handig, actueel en Interessant boekwerkje het „Nederlands Voetbal ABC" Seizoen 1956/'57. dat talrijke wetenswaar digheden op voetbalgebled bevat. Men kan er o.m. In vinden de persoonlijke gegevens van 2157 voetballers, een beschrijving van 116 belangrijke clubs (seml-prof en ama teurs), de opstellingen der elftallen, de ligging van de voetbalvelden met het aan tal zit- en staanplaatsen, de voorverkoop adressen. invulvelden voor het bijhouden der uitslagen, de voetbalspelregels, het reglement van het betaald voetbal, de namen en adreseen van de voornaamste scheidsrechters, de kampioenen van Ne derland sinds 1897, een overzicht van de door Nederland gespeelde Interlandwed strijden. een handleiding voor het Invullen van voetbalpoolformulleren, een voetbal- prijsvraag en nog tal van andere Interes sante gegevens. De heer L. Brunt, secretaris-penning meester van de K.N.V.B., schreef er een voorwoord ln. Het werd ln overleg met de K.N.V.B. uitgegeven door C voor Handel en Industrie N.V., Fontelnlaan 3. Haarlem. Dokter en zwart Ivoor, door Frank G. Slaughter. Ultg.: J. Philip Kruseman. Den Haag. Eet eens wat anders! Nieuwe recepten voor hen die kunnen koken, verzameld door C. M. van Lanschot en C. van Lim burg Stlrum-Van der Willigen. Ultg.: H. P. Leopold N.V., Den Haag. By de uitgeversmaatschappij J. Muusses. Purmerend. verschenen de deeltjes één, twee en drie van „Zuidholland". Een serie gewestelijke leesboeken voor het lager en voortgezet onderwijs Samengesteld door P van Adrlchem, Th. Duchateau en J. van Mourlk. Enkele van deze sierstenen zijn bij een verbouwing van de ondergevel (om streeks 1880) in de bovenpenanten ge plaatst. Ook in de zijgevel aan de Dief steeg treft men nog enige van deze cartouches en bovendien enkele zeven tiende eeuwse consoles onder de uitge bouwde schoorsteen aan. Bij de sloping zal er op worden toege zien, dat de meest waardevolle stenen, resp. de oranje hoed, ongeschonden uit het pand worden verwijderd. Zij zullen daarna ter beschikking worden gesteld Nationale rundvee-beoordeling VEBO-INITIATIEF BLEEF NIET ZONDER RESULTAAT Reeds gedurende een lange reeks van jaren worden op de Vebo-tentoon- stelling rundveebeoordelingswedstrij- den gehouden: een jury van vooraan staande figuren uit de veeteeltwereld onderzoekt hoe de jongeren de dieren beoordelen en waarderen. Nu is veebeoordeling iets dat niet is aan te leren. Men moet met een zekere aanleg om dieren te kunnen „kennen" geboren zijn. Ls die aanleg er in geringe mate dan kan ze wel wa-t aangekweekt worden, doch de feitelijke goede „ken ners" worden met de goede „kijk" ge boren en ze zullen zelve hun aanleg wel ontwikkelen. En dan is er nog altijd de kwestie van „smaak" van de verschil lende kenners of deskundigen, welker verschil soms door een arbiter moet worden overbrugd. Toch, als gezegd, kan in sommige (vele) gevallen de aanleg wel wat ont wikkeld worden en dat deze wedstrij den in Leiden wel resultaat hebben opgeleverd, bleek donderdag op de operatie H. en O. te Kampen. Hier toch werd voor het eerst een veebeoordelingswedstrjjd op nationaal niveau gehouden. Zwartbonte en blaarkoprunderen wer den beoordeeld: groepen van vijf en zeven moesten in de juiste volgorde worden geplaatst; de dieren moesten op hun prijzen-waarde (eerste, tweede, derde of geen) worden beoordeeld en deze oordelen moeten gemotiveerd wor den t.o.v. de deskundige jury. Roodbonten werden niet beoordeeld, wel provinciaal, maar dat was een an der hoofdstuk. En het bleek nu bij de uitslag van de wedstrijd dat Leidens streven wel succes heeft gehad, want van de tien jongeren, die de blaarkoppen beoordeelden, werd eerste J. W. v. Gaaien te Alphen a. d. Rijn; tweede werd een Groningse, A. Date'ma te Ferwerd en derde werd weer iemand uit het Zuidhollandse blaarkop- pengebied: H. v. d. Stoel te Leiderdorp. De beoordeling en motivering werden nogal verschillend getaxeerd, doch deze prijswinnaars sloegen een goed figuur. Wat de zwartbonten betreft, werd eerste een Overijselaar: J. Pape te Vrie zen veen, doch tweede werd weer een Zuid-Hollander, J. Vink te Leimulden, terwijl de derde plaats werd toegekend aan de Friese T. v. d. Valk, te Oos terend. De Leidse Volksuniversiteit „Kunst, Ontwikkeling en Ontspanning", voort gekomen uit „Nationaal Volksherstel", gaat vol enthousiasme en daadkracht, haar twaalfde seizoen in! Wie van dichtbij de buitengewone groei van deze culturele instelling heeft meegemaakt, kan hiervoor niet dan volle bewondering koesteren en begrijpt vol komen, dat andere steden haar voorbeeld, waarvoor ln de eerste plaats de voor zitter, de heer H. de Wilde en de directeur, de heer A. J. van de Pompe, hulde toekomt, gevolgd hebben. K. en O. komt ook het a.s. seizoen met een uitermate gevarieerd program ma, dat dank zij de enorme ervaring der bestuurderen ten volle is aangepast aan de bestaande behoeften van de dag! Volksontwikkeling „Volksontwikkeling", dat is het pa rool van enorme importantie, gehuldigd door het actieve K. en O.! In Leiden vond zij een vruchtbare klankbodem: de toegenomen welvaart ging lang niet overal gepaard met een verhoging der culturele belangstelling, doch gelukkig was zulks wel in onze stad het geval, dank zij de talloze K. en O.-activiteiten, welke ook in het ko mende seizoen weer in omvang zullen toenemen Groeiende cijfers Wij noemen enige cijfers, welke duide lijk spreken van de toegenomen belang stelling voor het K. en O.-werk. In het seizoen '54'55 bedroeg het aantal bezoekers der toneelvoorstellin gen 13.000; het steeg in het seizoen '55 '56 tot ruim 15.000. Voor de z.g. „klein- kunstavonden" steeg dit resp. van 2.000 tot 3400. Het aantal concertbezoekers bleef constant, doch zulks was het ge volg van het feit, dat de steeds uitver kochte Stadszaal niet meer muzieklief hebbers in totaal circa 9.000) bevatten kon. Het aantal curisten groeide van 3800 tot 4200. In totaal steeg het aantal uiteenlo pende K. en O.-avonden van 38.400 tot ruim 42.000, hetgeen boekdelen spreekt! Nog zij vermeld, dat het aantal K. en O.-leden omhoog ging van 9360 tot 10.050 Met de overschrijding van de 10.000 is dus wel een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van K. en O. bereikt! T oneel In dit eerste artikel bepalen wij ons tot de komende toneelvoorstellingen en concerten. De voor de culturele ontwik keling der bevolking van de stad Leiden en omliggende gemeenten zo bijzonder belangrijke cursussen en lezingen, het eigenlijke Volksuniversiteit-werk dus reserveren wij voor een tweede beschouwing. Ook thans organiseert K. en O. weer twee series abonnements voorstellingen, nu onder de namen A en B en niet meer onder de betiteling „groot" en „populair". Aan deze weliswaar volkomen inge burgerde benamingen, waren grote be zwaren verbonden. Immers: een blijspel kan even zo goed „groot" toneel zijn, „populair" hield een zekere geringschat ting ln. De serie's A. en B. lopen niet meer sterk uiteen: hoogstens zou men kunnen zeggen, dat de serie B. een iets „lichtere" toets heeft, hetgeen tegemoet komt aan de wens van vele K. en O.- leden, die liever niet mèt te zware le vensproblemen op het toneel geconfron teerd willen worden. Het verschil tussen de serie's A. en B. is dus praktisch vervallen. In beide se ries treden uitsluitend de beste gezel schappen op, nJ. de Nederlandse Co- medie, de Haagse Comedie, het Rotter dams Toneel, het Nieuwe Nederlandse Toneelgezelschap en de Toneelgroep „Theater". Men zal dus op de K. en O.- voorstellingen alle vooraanstaande Ne derlandse toneelspelers kunnen zien. He toneelseizoen wordt op 18 en 19 sep tember geopend met twee voorstellingen in de serie B. van „Een huwelijk onder Lodewijk XV", blijspel van Alexander Dumas en gebracht door de Nederland se Comedie, met in de hoofdrollen Han Bentz van den Berg en Kitty Jansen. De voorstellingen van de serie A. worden gegeven op maandag-, dinsdag en woensdagavonden, die van serie B. op dinsdag- en woensdagavonden. Kleinkunst Wat de „Kleinkunst" betreft: de Ne derlandse cabaretwereld lijdt een zwaar verlies door het vertrek van Wim Son- neveld naar de V.S. en door de reis van Wim Kan naar Zuid-Afrika. Wim Kan is echter gelukkig bereid gebleken voor zijn K. en O.-vrienden tóch nog een tweetal voorstellingen te geven, vlak voor zijn Zuid-Afrikaanse reis. Hij brengt een ,oud- en nieuw-programma", met zijn Oudejaarsavondconference, welke hij ook voor de Ned. Radio-Unie zal voordragen. Voorts zullen optreden het nieuwe Triangel-Cabaret, waaraan me dewerken Hetty Blok, Sophie Stein en Wim lbo en in de derde, doch zeker niet laatste plaats de cabaretière Georgette Hagedoorn met de pianist Pierre Ver- donck in een voor Leiden nog onbekend programma. De „Kleinkunst-afdeling" omvat weer twee series, n.l. A. en B. elk van drie voorstellingen. Muziek Ook de muziek staat vanzelfsprekend bij K. en O. hoog aangeschreven! De vier abonnementsconcerten, onder de erenaam van feester-serie" worden verzorgd door het Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo en het Rot terdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Eduard Flipse. Als solisten zijn geënga geerd de beroemde Russische violist Richard Adnoposoff, die het vioolcon cert van Tsjaikowsky zal spelen, de be gaafde jonge Amerikaanse pianist Ab bey Simon, die het concert in f-mineur van Chopln zal uitvoeren, de in het voorjaar met groot succes te Amster dam opgetreden Hongaarse pianiste Edith Famady met het tweede piano concert in g van Saint Saëns en de be roemde mezzo-sopraan Eugenie Zareska uit Parijs. In het voorjaar van 1957 n.l. op 20 mei zal de Ned. Opera wederom voor de K. en O.-leden een voorstelling geven in het Gebouw van K. en W. te Den Haag, waarheen men met extra treinen vervoerd zal worden. Welke opera men geven zal is vooralsnog on bekend.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3