LICHTE WENDING IN FRANSE KOERS JEGENS ALGERIJE Invloedrijke politici van zeer uiteenlopende richting voelen veel voor federale banden DEBRQLME Voor Uw vakantiefoto's fotoalbums van foto-ciné Jan Wolfslag Grootse plannen voor een Prot. Chr. Bejaardencentrum te Lisse Met een enkel woord De Franse dokter Bombard gaat met nieuwe expeditie naar zee Agenda VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1956 Alleen militair gaat het niet (Van onze correspondent in Parijs) Er zijn verschillende tekenen, die er op kunnen wijzen, dat Frankrijk zijn politiek tegenover Algerije enigszins gaat wijzigen. Zeker niet door het roer plot seling volkomen om te gooien, maar wèl vermoedelijk door in het oorspronkelijke programma zoveel veranderingen aan te brengen, dat men toch van een verras sende kentering zal kunnen spreken. De officiële Franse politiek, zoals die door het parlement met een zeer grote meerderheid werd bekrachtigd, wordt nog altijd door een viertal richtlijnen be paald. Frankrijk wenst de zaken In Algerije zélf te beredderen, omdat dit gebied constitutioneel als een deel van het moederland beschouwd wordt. Geen inmen ging dus van derden. Parijs wil voorts door middel van de „pacificatie", waaraan nu een klein half miljoen soldaten bezig zijn, éérst orde op zaken stellen, ver volgens vrije verkiezingen organiseren en dan pas met de overwinnaars uit de stembusstrijd, die dus het vertrouwen van de meerderheid van het volk zullen genieten, overleg plegen inzake de toekomstige relaties tussen beide landen. Dat zijn de doelstellingen, die premier Mollet in zijn regeringsprogramma zes maan den geleden had uitgestippeld en waarvan zich de resident-minister Robert La- coste de even overtuigde aanhanger als energieke uitvoerder heeft betoond. rede in Vichy zich dezer dagen ook heeft verenigd. Woordvoerders van de (katholieke) MRP, van de Radicalen van Mendès-France, van de Conserva tieven van Paul Reynaud, van de So cialisten en zelfs van de Gaullisten - in de persoon van de vroegere resident-ge neraal in Algerije, Soustelle - hebben de wens geuit, dat Frankrijk zijn be trekkingen met Algerije op federatieve basis zal bewerkstelligen. Plaatsvervanger van Lacoste bereidt de nieuwe richting voor In theorie is dit een redelijk stand punt, dat bovendien door de democrati sche beginselen geïnspireerd scheen te worden. In de praktijk blijkt deze poli tiek echter niet zo goed uitvoerbaar te zijn. Mendès-France heeft, indertijd het Kabinet verlaten, omdat hij met Mollet en Lacoste van mening verschilde en be greep dat Parijs met zijn beleid - hoe democratisch ook voor het oog - nooit de sympathie en het vertrouwen van het Algerijnse volk zou verwerven. Hij ver langde direct radicale hervormingen grondverdeling onder de arme boeren en meer bestuursverantwoordelijkheid voor de Algerijnen, vooral in de lagere organen), die gelijktijdig met de mili taire actie zouden moeten worden door gevoerd. Lacoste daarentegen heeft zich altijd verzet tegen een „strijd op twee fronten", enerzijds tegen de rebellen of fellagha's en anderzijds tegen de Franse „colons", die alle macht zo lang moge lijk in handen willen houden. Drie overwegingen Deze controverse bestaat nog altijd, maar bovendien is er nu vrijwel al gemeen twijfel gerezen aan de wense lijkheid, dat Frankrijk zijn bedoelingen met Algerije eerst na de verkiezingen kenbaar zou maken. Door nü reeds zijn kaarten op tafel te werpen, zouden de Franse soldaten tenminste weten waar voor ze vechten en zou vooral het Alge rijnse volk inzien wat het van Frank rijk te wachten heeft. En, derde belang rijke overweging, in dat geval zou Frankrijk aanzienlijk sterker staan wanneer in november a.s. de V.N.-as- semblee zich met de Algerijnse kwestie gaat bezig houden. Van deze drieledige gezichtshoek uit hebben de laatste tijd verscheidene in vloedrijke politici „hun oplossing" voor het Algerijnse vraagstuk bekend ge maakt. oplossingen die bijna alle in de federalistische richting gaan en waar mee maarschalk Juin in een uitvoerige Incidenten op Cyprus Cypriotische verzetstrijders hebben donderdagavond in een voorstad van Ni cosia op twee vrouwen van Britse beamb ten geschoten. Beiden raakten slechts licht gewond. In een koffiewinkeltje in een dorp even buiten Paphos hebben verzetstrij ders een Cyprioot door geweerschoten ernstig gewond. Al eerder had men een aanslag op hem gepleegd. Donderdagavond is het Britse schip Charles McLeod in de haven van Fama- gusta (Cyprus) zodanig door een ontplof fing getroffen, dat midscheeps een gat werd geslagen. De ontploffing is naar (men gelooft door een aan het vaartuig vastgehech te mijn veroorzaakt. Er vielen geen slachtoffers. In een ziekenhuis te Nicosia zijn heden morgen schoten gevallen. Volgens de eerste berichten zijn er twee doden en een gewonde gevallen. Cyprische verzets strijders schjjnen verantwoordelijk voor het incident. Patiënten en verpleegsters gilden, toen de schoten vielen en het geluid ervan in de gangen weerkaatste. Een functio naris van het ziekenhuis verklaarde: „De toestand is nog te verward om te kunnen zeggen, wat er precies is ge beurd". Britse veiligheidstroepen zijn onmid dellijk naar het ziekenhuis gezonden. De politie deelde later mede, dat vier personen, namelijk twee aanslagplegers, een Britse bewaker en een ziekenhuis assistent, dodelijk gewond zijn. De schiet partij schijnt te zijn begonnen, toen enige gevangenen voor medische behan deling naar de hal van het ziekenhuis waren gevoerd. Stoffelijke overschotten in Morcin.>lle geborgen In de nacht van donderdag op heden zijn de stoffelijke overschotten van 21 by de mijnramp van Marcinelle om het leven gekomen mijnwerkers geborgen. Verbitterd gevecht tussen mariniers en rebellen Franse mariniers hebben naby Nedro- mah in een van de bitterste gevechten sedert, de Algerijnse opstand begon, vijf tig opstandelingen gedood. Zij verloren zelf tien man. De gevechten begonnen woensdag en duurden tot donderdag voort. De opstandelingen hadden zich op twee hoogten op een afstand van dertig km. van de Marokkaanse grens ver schanst. De Franse luchtmacht bestookte hen, terwijl de mariniers de hoogten be klommen. In totaal zijn woensdag in geheel Algerije 130 opstandelingen gedood. Ve len werden gevangen genomen. Veel hangt af van Lacoste Natuurlijk zijn er aan zulke „onthul lingen" op d i t ogenblik ook duidelijke gevaren verbonden. Mollet heeft er meermalen op gewezen, dat Frankrijk dan het risico zou lopen, dat zijn uit eindelijke doelstellingen door de Alge rijnen als punt van uitgang worden be schouwd bij onderhandelingen, waarbij Parijs dan al te veel veren zou moeten laten. Maar hij zal aan de andere kant toch moeilijk kunnen ontkennen, dat Parijs via de weg van de pacificatie al léén evenmin redenen heeft de toekomst met heel veel illusies tegemoet te zien. Veel zal uiteraard afhangen van de in zichten van Lacoste, die geen man is, die zich de wet gemakkelijk voor laat schrijven. Lacoste is dezer dagen geope reerd en hij zal tenminste een maand aan de Algerijnse zaken onttrokken blij ven. De geruchten over zijn verlangen af te treden heeft hij intussen met gro te stelligheid ontkend. Maar het schijnt niet uitgesloten, dat zijn plaatsvervanger (vermoedelijk de onder-minister van Oorlog, Max Lejeune) reeds nü de toe bereidselen gaat treffen voor die (lich te) wending in de Algerijnse politiek, die door de Franse „nationale" partijen thans algemeen als onvermijdelijk be schouwd schijnt te worden. (Ingez. Med.-Adv.) stop die jeuk J met een paar druppels Schaal en munten uit de 17de eeuw gevonden Tydens de opgravingswerkzaamhe den bü de Nieuwkoopse toren, welke momenteel wordt gerestaureerd heeft men een zeer oude test en een aantal oude munten gevonden, die naar alle waarschijnlijkheid dateren uit de 17e eeuw. Door deze vondst heeft men aan de betrekkelijk kleine verzameling van historische voorwerpen, die Nieuwkoop rijk Is, belangrijk mate riaal kunnen toevoegen. RIJKSTUINBOUWSCHOOL VOOR DE BLOEMBOLLENTEELT Voor het toelatingsexamen voor de Rijkstuinbouwschool voor de Bloem bollenteelt te Lisse, dat op 29 en 30 augustus werd gehouden, slaagden de navolgende kandidaten: W. P. M. de Bruijn, Naaldwijk; P. J. M. Duijn, Lutjebroek; J. van Vliet. H. A. M. Juffermans, C. H. v. d. Hoek," L. G. M, Damen, F. J. v. d. Ven, Hillegom; G. T. Vos, W Doornbosch, J. B. Kapteijn, Sassenheim; H. P. Ter Steege, Texel; L. D. M. Krijnse, Stompetoren; G. P. Vennik Limmen; J. J. M. Vrolijk, A. J. C. Geerlings, J. J. v. d. Berg, Noord- wijkerhout; J. J. P. Vink, Noordwijk; Ch. M. Gori. Soest; J. v. d. Steenhoven, Dordrecht; A. W. Bontsma, Warmond; D. L. Algera, Zaandam; B. M. v. d. Meer, Haarlem; J. A. Verdegaal, Peters- bourough; A. C. Sentel, Oegstgeest.; L. G. Dik. Oudendijk; F. H. Nieuwenhuis, P. J. M. v. d. Aart, C. G. M. Beelen, Lisse. Afgewezen werden 7 kandidaten. (Ingez. Med.-Adv.) BREESTRAAT 123 t.o. Stadhuis, tel. 21851 HAARLEMMERSTRAAT 102 naast BATA, tel. 32778 Poalse toeristen vragen asiel in Zweden Zes Poolse toeristen hebben in Stock holm het schip waarmee zij reisden, ver laten. Alle zes hebben zich bij de politie gemeld en politiek asiel gevraagd. Het schip, de „Massowse", maakte met 124 passagiers een rondreis door de Oost zee. Woensdagavond, bij het vertrek uit Stockholm, werden zes passagiers ver mist. Het schip is zonder hen vertrok ken. Twaalf passagiers gedood bij vliegramp in Canada Een vliegtuig van de „Canadian Pa cific airline" van het type DC-6b is, op weg van Vancouver naar Tokio, naby Cold Bay In Alaska neergestort. Van de veertien passagiers en de bemanning van acht kwamen er twaalf om het le ven, terwyl er nog drie worden vermist. De overige zeven hebben het ongeluk overleefd. Enige ogenblikken voor het ongeluk had de bestuurder gemeld, dat het toestel In brand stond. Bij een po ging om op het vliegveld Cold Bay een landing te maken, stortte het vliegtuig neer. incident in Israël Op een weg ten noorden van de neder zetting Ktzioth is een Israëlische ver kenningswagen op drie mijnen gereden. Twee Israëlische soldaten werden door de ontploffing gedood en twee werden ernstig gewond. De weg waarop het ongeluk gebeurde, ligt in de gedemili tariseerde zone van El Auja. Volgens welingelichte kringen te Tel Aviiv zyn de drie mynen op klaarlichte dag door tien personen, afkomstig van Egyptisch gebied, op de weg ten noorden van de nederzetting Ktzio'th geplaatst. In beginsel tot stichting besloten Streven naar brede interkerkelijke basis Te Lisse is men het probleem van de bejaardenzorg ernstig ter harte gaan nemen en men ijvert om tot de stichting te komen van een modern ingericht bejaardencentrum. Zo af en toe werden enkele flitsen waargenomen van deze plannen, doch deze waren nog te zeer in het beginstadium om daarover iets te kunnen berichten. De voorbereidende werkzaamheden van de daartoe in het leven geroepen interkerkelijke commissie zijn thans zover gevorderd, dat het mogelijk is over de doelstelling en de arbeid van deze commissie mededeling te doen. De commissie van initiatief Zoals bij alle gebeurtenissen in het leven moet er altijd iemand zijn, die. om een volksuitdrukking te gebruiken, „de kat de bel aanbindt" om tot daden te komen. Een commissie van 6 perso nen dan heeft die kat de bel aangebon den. Bij een van deze commissieleden (de heer C. Steenwinkel) rijpte de ge dachte om in Lisse te komen tot de stichting van een bejaardencentrum. Dit commissielid zocht en verkreeg contact met personen uit alle protes tantse kerken en vond. na uiteenzetting van zijn gedachten dadelijk personen bereid om een samenspreking over deze plannen te houden. De eerste samen komst, die een oriënterend karakter had, werd gehouden op 14 mei 1956 en werd bijgewoond door de heren G. Mar seille (Ned. Herv. Kerk). J. den Bree- jen (Ger. Gemeente). W. Boot (Chr. Ger. Kerk). C. H. Steenwinkel (Ger. Kerk), J. H. Clement (Ger. Kerk, art. 31) en D. C. Nieuwenhuis (Oud-Ger. Gemeente). BINNENLAND Dinsdag 2 oktober zal de Vereniging van Reclasserlngslnstellingen ln het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een studiedag voor de reclassering houden, welke gepresideerd zal worden door mr. E. L. M. H. Baron Speyart van Woerden, oud procureur-generaal te 's-Hertogenbosch en voorzitter van de Vereniging van Reclasserlngslnstellingen. In de lederwarenlnd'ustrle ls volledige overeenstemming bereikt over een loons verhoging van 6 per 1 september op basis van het regeringsbesluit van 19 mrt. Door de postadministratie van Neder lands Nieuw-Guinea wordt m.i.v. 1 sept. 1956 een nieuwe frankeerzegel in de waar de van 85 cent uitgegeven. Deze zegel draagt de beeltenis van H.M. de Koningin yze ais de cent van Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zyn bezorgd, staan achter de naam van het 6Chip vermeld. Argentinië: m.s. Alberto Dodero, 8 sept.; Australië: m.s. Slbajak, 8 sept.; Brazilië: m.s. Alamak, 8 sept.; Br. O.-Afrika: s.s. Afrika, 6 sept.; Canada: m.s. Prins Alexander, 5 sept., s.s. Soestdljk, 6 sept.; Chili: via New York, 6 sept.; Indonesië: m.s. Willem Ruys, 4 sept., m.s. Slamat, 6 sept.; Ned. Antillen: s.s. Orlon, 3 sept.; Ned. Nw-Guinea: m.s. Willem Ruys. 4 sept.- Nieuw-Zeelandvia Enge land, 4 sept.; Suriname: m.s. Aegis, 5 sept.; Unie van Z.-Afrika: m.s. Arundel Castle, 8 september. Een grote boerderij van de Staats domeinen in de polder Gelderlngen van het land van Vollenhoven, bewoond door de pachter R. Vos. is gisteren tengevolge van hooibroei grotendeels afgebrand. De brandweer uit Steenwljk slaagde erin het woongedeelte van de boerderij te behou den. Het achterhuls en het daarin ge borgen hooi en de landbouwmachines gingen echter geheel verloren. De drie minderjarige Voorthulzer jongens, die zondagavond hun woningen hadden verlaten zonder de ouders iets over hun plannen mede te delen, zijn ln Hattem door de Rijkspolitie aangehouden. Zij zijn niet verder geweest dan de Noord-Oost polder en Kanvpen, waar zij de festiviteiten meemaakten. De Jongens zijn gisteravond door hun vaders uit Hattem gehaald. Op 26 en 27 oktober zal ln Utrecht een Beneluxcongres worden gehouden. Aan dit congres, dat gewijd is aan de gemeen- teiyke woningvraagstukken, zal worden deelgenomen door burgemeesters en wet houders uit de drie Benelux-landen. 27 oktober zullen de ruim 150 deelnemers door het gemeentebestuur van Utrecht ten stadhulze worden ontvangen. Voorts staat een excursie door de nieuwe Utrechtse woonwijken op het programma. Donderdagmiddag 6 september a.s zal het bestuur van de Nymeegse ver- i fraallngsvorenlglng het monumentale standbeeld van Keizer Marcus Ulpius Trajanus officieel aan het gemeentebe stuur van Nijmegen overgedragen. Het bronzen beeld ls 3 meter hoog en komt te staan op het nabij de Waalbrug ge legen huidige Keizer Lodewijkpleln, dat nu gaat heten: Keizer Trajanuspleln. Op het Texelse strand ls gistermiddag het stoffelijk overschot aangespoeld van de 15-Jarlge C. Vijzelaar uit Beverwijk, die op 21 augustus bij het baden in Castricum is verdronken. Gistermorgen is als het 14.000ste schip van het jaar het 328 brt metende Nederlandse kustvaartuig „Arctic" de Rot terdamse haven binnengelopen. Het kwam met stukgoed uit Londen en koos ligplaats ln de Jobshaven. Het 14.000ste schip kwam vorig jaar op 11 september aan. BUITENLAND Volgens de „Daily Express" hebben niet verwachte technische moeilijkheden tot uitstel van de proefnemingen met Britse kernwapens, die ln de komende dagen in een Australische woestijn zouden worden gehouden, geleid. De eerste ont ploffing zou thans niet voor 12 september a.s. plaats vinden. Elj een ontploffing, die zich ln de haven van Tuxpan aan de Mexicaanse golf heeft voorgedaan aan boord van een aak van de Mexicaanse oliemaatschappij ,,Pe- mex", zijn acht personen om het leven gekomen en zeven gewond, terwijl er een wordt vermist. De oorzaak ls onbekend. Generaal Hosseim Azmoedeh. hoofd aanklager bij het Perzische leger, heeft donderdag op een persconferentie bekend gemaakt, dat een spion „van Internatio nale betekenis" in Perzië is gearresteerd en dat het onderzoek naar spionage wordt voortgezet. De generaal noemde naam noch nationaliteit van de betrokkene. Amerikaanse artsen zijn er In ge slaagd dierenhuid op het menselijk lichaam over te brengen. Vroeger was dit nooit gelukt. Voor de transplantatie is de huid van embroyo's van kalveren gebruikt. Op Ceylon is door de voorlopige af schaffing van de doodstraf het aantal moorden aanzienlijk toegenomen, zo ls in de Senaat meegedeeld. Sir George Thomson, Nobelprijswin naar voor natuurkunde ln 1937, heeft don derdag op het congres van „het Britse Genootschap voor de Vooruitgang van de Wetenschap", dat In Sheffield wordt ge houden, verklaard, dat hy niet verwacht nog eens een auto of vliegtuig te zien voortbewogen door atoomkracht, omdat z.l. het gevaar van radio-activiteit te groot ls. De 20-jarlge Nlves Zegra is donder dag te Rimini in Italië tot „Miss Italië" uitgeroepen. De strijd ging ditmaal niet alleen om lichamelijke schoonheid, maar ook om andere kwaliteiten. Zo zijn de kandidaten vragen gesteld over cultuur en de kunst van het koken. Vier Jonge Hongaren zijn er ln ge slaagd met een vrachtauto de Hongaarse grens te passeren. Zij hebben zich gemeld by de Oostenrykse politie. In het noordelijke deel van de Atlan tische Oceaan zullen van 4 tot 8 septem ber NAVO-vlootoefenlngen worden gehou den met de codenaam „Operatie-Golf stroom". De leiding zal berusten bij de Amerikaanse admiraal Jerauld Wright, de opperbevelhebber van de NAVO-strijd- krachten ln het gebied van de Atlantische Oceaan. Een Poolse rechtbank te Krakau heeft donderdag de Pool Wladlslaw Mazoerkl- wlcz ter dood veroordeeld wegens moord op vier mannen en twee vrouwen. Ma- zoerklwicz, een knappe man, had aan vankelijk zijn misdaden erkend, maar later zbn bekentenis weer Ingetrokken. De lijken van zijn slachtoffers had hy inder tijd (tussen 1943 en 1955) Ir de rivier de Welchsel geworpen Hy zou door de moor den een drie en een halve ton rijker zijn geworden Prins Rainier van Monaco en Prinses Grace Patricia zullen op 7 september uit Monaco vertrekken voor t. particulier bezoek aan de Ver. Staten. Zy maken de reis met 't passagler6sohip „United States". Een zwerm wespen heeft een 54-Jarlge Fransman uit Salins ln Midden-Frankryk zo hevig gestoken, dat de man korte tijd later overleed, Hy had op hun nest ge trapt, toen hy ln zijn tuintje aan het harken was. Te Ollnton ln de Amerikaanse staat Tennessee hebben zich donderdag onge regeldheden voorgedaan by de toelating van de eerste negerleerlingen tot de plaatselijke middelbare school. Ouders ivan blanke kinderen buiten de school bekogelden een negerin met tomaten en appelen. De politie verrichtte drie arrestaties. Een honderdtal mensen gooide daarna met stenen naar het ge- \angenisgebouw waarvan een ruit sneu velde. Deskundigen van de Nederlandsche Ileldemaatschappy hebben voor de Duitse grensdistricten Getelo en Itterbeok In het graafschap Benthelm grondverbeterings plannen opgesteld. Dit ongeveer 2500 hec tare grote gebied zal in de richting van Nederland worden ontwaterd. Het project zal worden gefinancierd uit de middelen van het Duitse Eemsland-plan. In een Perzisch gebied, bekend als „Alborz-5" spuit een nog niet geëxploi teerde oliebron sinds zondag een straal olie van 60 meter hoogte. Het verkeer ln de richting van de bron is omgelegd en militaire hulpploegen controleren het be treffende gebied. De Perzische regering heeft hulp ingeroepen van Myron Klnley, een bekende bestrijder van oliebranden uit de Ver. Staten, die de oliestroom moet zien te stuiten en Perzië daarmee een verlies van ongeveer 160.000 dollar per dag moet helpen besparen. Het Oostduitse parlement, de „Volks- kammer", heeft donderdag twee wetsont werpen besproken, die voorzien in meer decentralisatie. „Wy streven er naar een socialistische democratie te stichten, die als voorbeeld voor geheel Duitsland zou kunnen dienen", aldus Hermann Matern, vice-voorzitter van de „Volkskammer". Het ls de bedoeling districts- en plaatseiyke raden, die tot nu toe rechtstreeks onder de regering stonden, meer rechten en ver plichtingen te geven. Strijdkrachten van de Soedanese (Zuld-Egyptlsche) politie hebben een dorp van 700 hutten ln brand gestoken als ver geldingsmaatregel voor de samenwerking van de bewoners met groepen opstande lingen In het Franse departement Alpesma- ritimes. ln het uiterste zuidoosten van Frankrijk, zijn drie arrestaties verricht ln verband met de bosbranden in het depar tement, waar zich in de afgelopen maand 47 grote branden hebben voorgedaan, die meer dan driedaiizend ha bos en struik gewas ln as hebben gelegd De prefect wees er op. dat herhaaldelijk bijna gelijk tijdig grote branden waren uitgebroken. Prof. Paul Dudley White, de hart specialist van president Elsenhower, is donderdag met een groep Amerikaanse in ternisten in Moskou aangekomen voor een tien-daags bezoek aan de Russische hoofd stad om er de Sovjetrusslsche geneeswijzen van hartziekten te bestuderen. Daarna zal het gezelschap ln Stockholm het tweede Europese caralologen-congres bijwonen. Een Amerikaanse overheidsdienst gaat 500 bisons. 76 elanden, 110 „reuzen- herten" en 141 langhoornige runderen verkopen. Deze dieren, die alleen nog voor komen ln de grote nationale parken, ver menigvuldigen zich onder bescherming van de overheid in een hoog tempo, zodat enige opruiming gewenst bleek. Met aantal medeiverkers gaat bij invloed van de zee op de mens bestuderen (Van onze correspondent te Parijs) Men zal zich vermoedelijk de naam van de jonge Franse dokter Bombard nog wel herinneren, die ongeveer drie jaar geleden plotseling beroemd werd en die roem met lezingen, interviews, radiopraatjes en boeken sedertdien kundig wist te handhaven! omdat hU in een een-persoonsbootje vele we ken over de oceanen had gezwalkt en zich daarbij uitsluitend met zeevis en zeewater in het leven had weten te houden. Overigens ook weer niet zonder enige blijvende naweeën, want de dokter, wiens eerste expeditie, tussen twee haakjes, door de Nederlandse scheepsexpert en uitvinder, de heer Schat uit Utrecht, werd beraamd en gefinancierd, moest daarna lange tyd ih klinieken worden opgenomen en verscheidene malen worden geopereerd, ter wijl hij desondanks toch zyn vroegere krachten nooit meer volledig heeft teruggevonden opgericht en waarin verscheidene grote Franse scheepvaart-ondernemingen en wetenschappelijke organisaties geïnte resseerd zijn, de nodige fondsen bijeen gebracht om de kosten te bestrijden. Er staat al een „jaoht-laboratorium" op stapel, dat „La Coryphène" zal heten en ruim zeventien meter lang wordt. De kosten worden geraamd op meer dan tweehonderdduizend guldien. Dit (zeil)schip zal door een kleine ploeg van zeevaartdeskundigen, biologen en medici, onder leiding ran dr. Bom bard, worden bemand en daarna vissers bootjes in verschillensj wateren volgen om invloeden van de eenzaamheid, wind en water en klimaat enz. op de zeelieden te bestuderen. Er bestaan inderdaad nog meerdere kwalen, waarvan de „zee ziekte" de bekendste is, die de medische wereld nog altijd voor problemen stellen en die nog nimmer met de vereiste grondigheid werden onderzocht. Naast deze medische opzet heeft de reis van de jCoryphène" ook nog tot doel verschillende reddóngsmethioden in de praktijk te beproeven, terwyl boven dien diepzee-onderzoekingen zullen wor den verricht. In dat laatste opzicht ver toont de nieuiwe expeditie dus gelijkenis met de onderneming van commandant Oousteau, die onder meer een uitermate boeiende film heeft opgeleverd: „De we reld der stilte", die op het laatste fes tival van Cannes werd bekroond en thans ook in ons land vertoond wordt. Het is intussen opmerkelijk, dat Frankrijk, dat zijn reputatie van zèeva- rende mogendheid ietwat verwaarloosd had, de laatste tyd met wetenschappe lijke excursies, die bovendien sterk spre ken tot de verbeelding van het grote pu bliek, een nieuw beroep op de belang stelling van de internationale scheep vaartkringen weet le doen. Frankrijk verwaarloost zijn reputatie als zeevarende mogendheid niet langer Niettemin beschouwt de ruim dertig jarige Bombard zijn taak nog geenszins als volbracht. Hiy maakt thans aanstal ten voor een nieuwe excursie, waarbij in het bijzonder de fysiologische en geestelijke levensomstandigheden van de zeeman zullen worden onderzocht. Voor deze nieuwe reis heeft een maat schappij, die speciaal voor dit doel werd DOELSTELLING DER COMMISSIE De commissie heeft van de aanvang af zich doen voorlichten door een des kundige op het gebied van de bejaar denzorg, die landelijk op dit terrein zeer actief is en over alle mogelijke gegevens beschikt inzake de stichting van be jaardentehuizen. Deze zijde van de bejaardenzorg heeft vooral de laatste jaren allerwege de vol le aandacht. Daar het vaak moeilijk is de bejaar de ouders bij hun (getrouwde) kinderen te huisvesten gaat men allerwege in den lande over tot de stichting van bejaar dentehuizen. Om in Lisse tot dit doel te geraken kwam bovengenoemde com missie in het leven en toog met grote ijver aan het werk. PROT. CHR. BEJAARDENCENTRUM Het was van meet af aan de bedoe ling van de commissie een positief Prot. Chr. Bejaardencentrum te stichten. By de eerste bespreking werd met grote meerderheid uitgesproken, dat hier zeer zeker een taak voor de kerken is weg gelegd daar de bejaardenzorg naar het oordeel van de commissie mede te zien is als een diaconale zorg. De commissie kwam tot de conclusie, dat deze arbeid aangevat diende te worden in opdracht van de kerken en na enige samenspre- kingen werd besloten naar buiten te treden en zich als commissie met de plannen voor de stichting van een be jaardencentrum op kerkelijke basis te wenden tot de diverse kerkeraden van de prot. kerken van Lisse. Aangezien van de Ger. Kerk onderh. art. 31 bericht werd ontvangen dat men om principiële redenen het standpunt van de commissie niet kon delen, heb ben de overige commissieleden de ar beid voortgezet en zijn thans zover, dat een drietal kerken n.l. de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Gem. en de Oud-Geref. Gem. reeds hun medewerking hebben VRIJDAG Hortus: Victoria Regia ln bloei, 911 u. namiddag. ZATERDAG Hortus: Victoria Regia in bloei, 911 u. namiddag. Anth. Clubhuls: Toneelver. „Ons Toneel" Opv. van „De negerhut van oom Tom", 8 uur nam. Boerhaave-zalen: Lelds Kunstcentrum. Opening tentoonstelling Miep de Leeuwe, Jos Mertens en Dick Loef, 3 uur nam. ZONDAG Stadsgehoorzaal: Optreden van Tobl Rlx, Cees de Lange, de Annebelle's e.a., 8 uur namiddag. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelling „Van klei tot pot". (Tot 1 oktober). Lakenhal: Tentoonstelling „Rembrandt als leermeester". Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag. Donderdags en dinsdags bovendien 7,309.30 uur nam. Zondag 15 uur nam. Prentenkabinet (Kloksteeg 25)Tekenin gen door Rembrandt (t.m. 15 september). BIOSCOPEN Casino „Als de kat van huls ls...." A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo „Elke minuut teltA.l. Werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4 45, 7 en 9.15 uur. Luxor „You're neven too young". A.l Werkdagen: 2,30, 7 en 9.15 uur Zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Charlie's tante" 18 Jaar Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Davy Crockett, koning van het wilde westen". 14 Jr. Werkdagen: 2.30 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderds^cyclus: „Because you're mine". De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Boekwyt. Breestraat 74, tel. 20552: Haven-Apotheek Haven 18, tel. 20085; Apotheek Oegst geest. Wilhelminapark 8 tel. 26274 BU geen gehoor bij Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Familiemoordenaar op Sardinië gedood De Italiaanse politie heeft donderdag j.l. in de bergen van Midden-Sardinië de misdadiger Giovanni Masuri in een vuurgevecht gedood. De Carabinieri had den hem al meer dan twee maanden ge zocht. Masuri had 2 juli j.l. zijn beide broers Salvatore en Pietro gedood en een aan slag gepleegd op hét leven van zijn vader en moeder. Donderdag j.l. slaagde men erin de plaats, waar hy zich verborgen hield, te omsingelen. Toen de bandiet 'twee handgranaten naar de politieman nen gooide, openden zy het vuur op hem. toegezegd en aan de commissie mee deelden, dat zy tot de stichting hebben besloten. IETS OVER HET GEBOUW Het ligt in de bedoeling om een naar de eisen des tijds ingericht modern ge bouw te gaan stichten. In de tegen woordige tijd wordt radicaal gebroken met. de oude trant van „rusthuizen" en worden overal bejaardencentra opge richt waar de bejaarden op prettige manier hun levensavond kunnen door brengen. Het ligt in Lisse in de bedoeling een bejaardencentrum te stichten met 50 60'bedden, terwijl men tevens wil trach ten een 15 20 bejaardenflats te bou wen rondom het hoofdgebouw. Deze flats zouden bevatten een huiskamer, een slaapkamer, een kleine slaapkamer, gang, keuken en W.C. Hierin zouden dan bejaarde echtparen hun intrek kunnen nemen, die nog geheel voor zichzelf kunnen zorgen en in geval van ziekte of anderszins direct op het centrale huis kunnen aansluiten voor wat de verzorging betreft. In het centrale huis kunnen personen worden opgenomen die geheel door het huis verzorgd worden, inclusief medisch toezicht en verpleging. Het ligt niet in de bedoeling van het bejaardencentrum om hierin ook personen op te nemen met een chronische ziekte. In het be jaardentehuis kan men dus zijn eigen zelfstandigheid bewaren. Desgewenst kan men op de eigen kamer bediend worden. Men kan ook aan de gemeen schappelijke maaltijden deelnemen, ter wijl een modern ingerichte conversatie zaal veel gezelligheid kan bieden. De kamers kan men geheel naar eigen smaak met eigen meubelen inrichten. STICHTINGSBESTUUR EN RAAD VAN TOEZICHT Als het antwoord van de Chr. Ger. Kerk en de Ger. Kerk binnen is, zal daarmede ook de taak van het voor lopig comité ten einde zyn en zal een officieel Stichtingsbestuur met daar boven een Raad van Toezicht de werkzaamheden voor de bouw van het bejaardencentrum voortzetten. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a bb J 2 S3 1 a ïi a Sc Stockholm zw. bew. nnw 4 16 2 Oslo regen wnw 1 11 14 Kopenhagen regenbul w 6 16 0.2 Aberdeen regenbui wnw 5 13 1 Londen zw. bew. nno 3 14 2 Amsterdam onbew. zzw 1 17 0 Luxemburg mist no 2 15 0.3 Parys half bew. no 1 19 0 Bordeaux onweer nno 3 20 3 Grenoble zw. bew. windstil 19 0 Nice onbew. nw 4 24 0 Berlijn nevel wzw 2 17 0 Frankfort mist windstil 17 0.3 München onbew. windstil 16 0 Zürich mist windstil 16 0 Genève nevel windstil 17 0 Locarno half bew. windstil 23 0 Wenen nevel w 1 20 0 Innsbruck nevel w 1 20 0 Rome onbew. ozo 2 29 0 AJacclo onbew. ono 3 24 0 Mallorca geen opgave

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2