Minister Algera liep als eerste onder het Noordzeekanaal Engeland wijst op zijn beurt een tweetal Egyptische diplomaten uit WEERBERICHT Veiser tunnel nu doorbroken Russische atlete bezweek voor verleiding van mooie hoedjes NAVO-raad zal woensdag a.s. de Suezkanaal-kicestie gaan bespreken - Komt Dulles ook? Abdoelgani wei d niet schuldig bevonden aan eorrnptie 95ste jaargang VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1956 No. 28923 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In 1957 jagen hier 12.000 auto's per dag van en naar het noorden Een groot gezelschap genodigden is na deze redevoering, die werd uitgesproken in de directiekeet aan de zuidzijde van het kanaal in de tunnel afgedaald, om de eerste stappen naar de noordkant te zetten. Onder meer de Directeur-Gene raal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, de hoofdingenieur-directeur van de afdeling directie wegen van de Rijks waterstaat, ir. Le Cosquino de Bussy en de hoofdingenieur-directeur van de directie sluizen en stuwen, ir. J. Eggink. Een ruwhouten trapje vormde gistermiddag de verbinding tussen de beide helften van de Velsense tunnel, die tot nu toe door een 90 centimeter dik betonnen schot van elkaar waren gescheiden. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, was na de arbeiders die dit schot doorboorden, de eerste die onder het Noordzeekanaal in Velsen doorliep, bij wijze van ver traagd preludium op de komende drukte van het wegverkeer, dat naar men aanneemt 10 a 12.000 auto's per dag door de Velser tunnel zal jagen. Minister Algera heef', voor hij op 24 meter beneden het maaiveld deze histo rische stappen zette, in een korte toe spraak de, geschiedenis van de Velsense tunnel opgehaald en een prognose voor de toekomst gegeven. Hij zeide, hoe al voor de oorlog besloten werd twee tun nels onder het Noordzeekanaal te bou wen, een project dat echter in 1941 door de bezetter werd afgebroken. Het heeft zijn goede zijde gehad, want, al kon men pas zeven jaar na het einde van de oorlog het gigantische werk hervatten, toen bleek dat het autoverkeer zo sterk zou toenemen, dat de aanvankelijk ge projecteerde tunnel met één rijweg al spoedig te klein zou zijn. In 1941 immers rekende men met 4000 auto's per dag. maar als het bouwwerk eind 1957 gereed zal zijn, moet er rekening worden ge houden met 10 a 12000 voertuigen, zodat de dubbele rijbaan (tweemaal zeven me ter) geen overbodige weelde zou blaken te zyn, aldus de minister. Complex van 130 miljoen De minister lichtte voorts enige histo rische data uit de wordingsgeschiedenis van de Velser tunnel toe, zoals die van mei 1953 toen de eerste tunnelvloer in beton werd gestort, de zomer van 1955 toen boven het zuidelijk gedeelte van de tunnelbouiwput de aarde werd weggebag- Gouverneur Van Tilburg minister van Financiën Dr. W. DREES GERAADPLEEGD (Van onze parlementaire redacteur) Informateur prof. De Gaay Fortman heeft aan de heer J. van Tilburg, Gouverneur van Suriname, verzocht per snelste gelegenheid naar Neder land te komen ten einde hem te raad plegen in verband met de Kabinets formatie. De heer Van Tilburg ver trekt vandaag van Suriname naar Curasao, waar hy op een aansluiting wacht. Zondagavond hoopt hy in ons land te arriveren. De heer Van Tilburg is wethouder van Financiën van Rot terdam geweest en voordien was hy inspecteur der belastingen. Het ver moeden bestaat daarom dat de heer Van Tilburg zal worden gevraagd mi nister van Financiën te worden. Vanmorgen heeft de informateur van kwart voor tien tot kwart voor elf een onderhoud gehad met minis ter-president dr. Drees in het Depar tement van Algemene Zaken. Gistermiddag had de informateur een onderhoud met ir. C. Staf, minis ter van Oorlog en van Marine. Plaatse"i:k regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met later plaatselijk regen. Matige of krachtige wind uit noordelijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 1 SEPTEMBER. Zon op* 5.53 uur; onder: 19.29 uur. Maan op: 126 uur; onder: 17.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.47 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Moskou maakt eigen veebezit onmogelijk Belasting gaat koopwaarde •*in het dier teboven Het presidium van de Opperste Sovjet (het z.g. parlement in de Sovjet-Unie) heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij aan alle stadsbewoners der Sovjet-Unie, leden van kolchozen uitgezonderd, die een koe, trekpaard, varken, geit of schaap bezitten, een jaarlijkse belasting wordt opgelegd, die in bepaalde gevallen gelyk is aan de koopwaarde van het dier De jaarlijkse belasting bedraagt 500 roebel voor een paard, 150 roebel voor een varken van meer dan twee maan den, 40 roebel voor een schaap of een geit, 1.500 roebel voor een trekpaard en 750 roebel voor ieder ander trekdier. Het bezit van koeien en varkens wordt met het dubbele tarief belast, indien men meer dan een koe of een varken bezit. De belasting wordt voorts met de helft verhoogd, indien een der leden van het gezin, dat het vee bezit, niet werkt by een staatslichaam! PFinses Wilhelmina viert heden in samenzijn met Koningin Juliana haar 76ste verjaardag in de Rui- genhoek" te Scheveningen. Ko ningin Juliana heeft zich gistermid dag naar de Ruigenhoekbegeven en zal daar enige dagen verblijven. Gisteren werd tijdens liet Inter- niores verreden. H.M. de Koningin i Prinses Irene, die aan dit kampioen- nationaal Concours Hippique het volgt samen met Prinses Beatrix op schap deelnam, nationaal kampioenschap voor ju-1 de tribune de verrichtingen van Gistermiddag bereikte men een mijlpaal in de geschiedenis van de tunnelbouw bij Velsen: Minister Algera wandelde als eerste door de doorbroken dammuur in de auto tunnel. waardoor de verbinding noord-zuid een feit was geworden. gerd en de scheepvaart daar kon passe ren, die van 30 augustus 1956 nu men dus onder het kanaal door kan komen en naar verwachting eind 1957, als dank zij een uiterste krachtsinspanning deze belangrijke verkeersverbinding ge reed zal zijn. Hij noemde ook enige cyfers die een indruk gaven van de enorme omvang van dit Rijkswaterstaatsproject: 300.000 kub meter gewapend beton, 2.7 miljoen kub meter grond in den droge verzet en 1.6 miljoen kub. meter grond gebaggerd. 200.000 kub. meter waterdichte asfaltbe- kleding en een maximum van 3000 kub meter water, dat per uur uit de bouwput moest worden opgepompt. Minister Algera vertelde verder dat het gehele complex van werken, afge zien van de met de tunnelbouw samen hangende verdubbeling van de Ryks- weg HaarlemVelsen en de aanleg van de nieuwe rijksweg van Beverwyk via Uitgeest naar Alkmaar, ruim 130 miljoen gulden zal kosten, waarvan het leeuwendeel op rekening van de beide tunnels komt: ongeveer 95 miljoen gulden. Klein drama in Britse hoofdstad Zij werd betraptmaar verscheen niet voor de rechter Vertoeft zij nog in de ambassade of is zij al het land uit? (Van onze Londense correspondent) Herinnert ge U Ninotsjka,, gespeeld door Greta Garbo in de film van die naam? Garbo speelde daar de rol van een Sovjetrussische staats-ambtenares, die op een missie in het buitenland zo bekoord werd door een schattig hoedje en door de liefde voor een niet-eommunist, dat zy Marx en Stalin verzaakte Ninotsjka heeft gestalte gekregen in de gespierde struise figuur Nina Ponomareva, een 27-jarige Sovjetrussische atlete, die in Londen vertoeft als lid van een team, dat vandaag en morgen tegen Britse atleten zijn krachten zal meten. Nina, kam pioen in het discuswerpen, getrouwd met een dokter en moeder van een zoontje, was woensdag in Oxfordstreet aan het winkelen, zoals elke echte vrouw in haar vrije tyd zal doen. In het modemagazijn van „C. en A modes" een Engelse tak van de Nederlandse firma van die naam, zag zij vyf doddige hoedjes. Niemand weet waarom, maar zy stal die hoedjes in plaats van ze te kopen, ofschoon de totale waarde van die dingetjes in deze goedkope zaak vermoedelijk niet meer dan een paar tientjes was. Misschien had de sportleider van haar team wel verzuimd haar deviezen te geven. In elk geval, zy werd betrapt en aan de politie overgeleverd. Onnozele zaak uitgegroeid tot diplomatieke affaire (Van onze Londense correspondent) De Britse autoriteiten hebben gisteren twee Egyptische diplomaten gelast bin nen drie etmllen het land te veriaten. Deze uitwijzing volgt op het Egyptische besluit twee Britse diplomaten uit te wijzen, nadat in Egypte een spionage-kom- 'ïlot ontdekt zou zijn, waarby, volgens de Egyptenaren, de Britse ambassade in Cairo betrokken was. Deze Britten zouden heden, vrijdag, Egypte verlaten. De Britse autoriteiten hebben de Egyptische beschuldigingen „absoluut vals" genoemd Woensdag a.s. zal in Parijs de NAVO-raad bijeenkomen om de Suezkanaal- iwestie te bespreken. Dit is de gebruikelijke wekelykse samenkomst van de per manente vertegenwoordigers van de leden-staten. De Britse minister van Bui- 'cnlandse Zaken. Selwyn Lloyd, zal deze zitting bywonen. Of ook minister Dulles 'anwezig zal zijn, is nog niet bekend. Wel zal de Franse minister van Buiten landse Zaken. Pineau, de vergadering bijwonen. Over het aantal Franse manschappen, dat naar Cyprus overgebracht wordt ,ter bescherming van Franse onderdanen en belangen in het oostelyk deel van de Middellandse Zee", is niets bekend geworden, omdat dit een militair geheim wordt genoemd. In Algiers werd vernomen, dat ongeveer drie duizend man Franse valschermtroepen en leden van het Vreemdelingenlegioen woensdag per schip naar „onbekende bestemming" zyn vertrokken. Volgens „France Soir" zouden vandaag of morgen meer dan vijfduizend man uit Marseille naar Cyprus wor den overgebracht. De berichten over militaire voorbereidingen in de Middellandse Zee hebben gisteren op de effectenbeurs in New York de scherpste koersdaling sedert ruim een week veroorzaakt. heeft zich gisteren gekeerd tegen de ver klaring van de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken dr. Von Brentano, waarin deze de verwachting uitsprak, dat Egypte in de Suezkanaal-kwestie af stand zal doen van bepaalde soevereine rechten. De minister haalde daarbij het voorbeeld van de Kolen- en Staalge meenschap (KSG) aan. De Egyptische ambassade verklaarde dat de vergelij king tussen het Suezk anaal en de Ko- Prompt werd zij voor de politierech ter geleid, doch daar zij geen Engels sprak en Russisch onderdaan bleek te zijn, werd de Russische ambassade ge waarschuwd. Iemand van de ambassade wist gedaan te krijgen, dat zij werd vrijgelaten op voorwaarde, dat zij de volgende morgen voor de rechter zou verschijnen, waartoe een borgstelling van f. 50 werd gestort. Maar Nina ver scheen niet op de aangewezen tijd en plaats' Tot driemaal toe liet de rechter haar oproepen, detectives zwermden uit over de stad en trachtten haar op te spo ren, doch zij was in haar hotel noch in de Russische ambassade. Er werd een bevel tot arrestatie tegen haar uitgevaardigd en daarmee begon nen de moeilijkheden. Want öf Nina is door de Russische diplomaten reeds het land uitgesmokkeld, öf zij heeft asiel gevonden in de Russische ambassade. Per schip vertrokken? Havenarbeiders beweren, dat zij za gen hoe een vrouw geleid werd aan boord van het vrachtschip ..Balasjof dat gistermorgen in alle vroegte uit Londen vertrokken ls. Een woordvoer der van de Russische ambassade liet evenwel doorschemeren, dat Nina ver- Geen enkele Duitse loods heeft nog ontslag genomen Onze correspondent in West-Duitsland telefoneerde ons: De Egyptische ambassade in Bonn blijf houdt in de ambassade en dat hooggeplaatste Russische diplomaten het „Foreign Office" 'Britse ministerie van Buitenlandse Zakeni hebben ver zocht af te zien van alle rechtsvervol ging tegen de atlete. De heren van het Foreign Office brachten hun communis tische collega's evenwel aan het ver stand. dat de rechter in Engeland vol komen onafhankelijk is en daar Nina een strafbaar feit had begaan, moest het recht zijn loop hebben! Het Foreign Of fice weigerde commentaar te geven daar de zaak nog „sub judice" (hangen de) is. Als Nina zich inderdaad in de ambassade bevindt, staat de politie voor een moeilijke taak Want zij mag de ambassade, als zijnde vreemd grondge bied. niet betreden, maar evenmin kan Nina aanspraak maken op diplomatieke onschendbaarheid. Zouden de Russen trachten haar uit het land te smokke len, dan heeft de politie het recht de C D-auto aan te houden en Nina te arresteren. Scotland Yard heeft reeds de voorzorg genomen een bewakingscor don rondom de Russische ambassade te trekken. Inmiddels worden de besprekin gen met het Foreign Office voortgezet. (Het is duidelijk, dat deze zaak van Sovjetrussische zijde volkomen verkeerd behandeld is. Als Nina voor de Engelse rechtbank verschenen was. zou men haar waarschijnlijk met een kleine boe te hebben laten gaan, omdat een rech ter in een Westers land nu eenmaal wel weet, dat de geraffineerde mode aan deze kant van het ijzeren gordijn een al te grote verlokking voor een Russi sche vrouw kan zijn. Maar de Russen zouden een dergelijke argumentatie - al of niet uitgesproken, maar in elk geval in de strafmaat tot uiting komend! - natuurlijk nooit hebben willen aanvaar den. Vandaar dat zij deze onnozele zaak nu tot een diplomatieke affaire heb ben laten uitgroeien. Red. L.D.) len -en Staalgemeenschap mank gaat. Zij wees er op. dat de tot de Kolen- en Staalgemeenschap behorende landen on beperkt hun nationale karakter binnen de gemeenschap hebben behouden. Over kwesties van investeringen en prijzen beperkingen van hun soevereiniteit ge maakt. Daarbij hebben, volgens de Egyptische ambassade, alle KSG-landen beperkingen van hun souvereiniteit ge- accepteert. In het geval van het Suez- kanaal wordt dit uitsluitend van Egypte verlangd, aldus de verklaring. Met betrekking tot de aanwerving van Westduitse loodsen voor het Suezkanaal. verklaarde de Egyptische ambassade in de bondshoofdstad. dat de Egyptische directie van de Suezkanaalmaatschappij geenszins van plan is de loodsdienst in het zogenaamde Noord-Oostzeekanaal Brunsbünnelkoog naar Kiel) te storen door loodsen weg te lokken. De aanbieding, die aan Duitse loodsen is gedaan, richt zich niet tegen de En gelse en Franse Suezkanaal-loodsen. Egypte is slechts voornemens om het aantal loodsen sterk uit te breiden, •een woordvoerder van de loodsenbond in Cuxhafen had verklaard, dat de Duitse loodsen niet van plan zijn de politieke moeilijkheden van Frankrijk en Engeland uit te buiten en de Franse en Engelse loodsen in de rug aan te vallen). De salarissen, die aan Duitse loodsen zijn geboden, zijn dezelfde als die welke door de vroegere Suezkanaal maatschappij werden betaald. Uit het feit. dat die veel hoger liggen dan de lood sen salarissen in de Bondsrepubliek mag. aldus de ambassade, niet de con clusie worden getrokken, dat Egypte door hogere aanbiedingen tracht Duit se loodsen weg te lokken In een andere verklaring zegt de am bassade in Bonn. dat er dagelijks „10 tot 15" sollicitaties van loodsen uit alle landen voor dienst in het Suezkanaal binnenkomen. Het bericht, dat reeds de zer dagen Westduitse loodsen naar Egypte zouden vertrekken, is door de loodsenbond tegengesproken. Nog geen enkele loods heeft ontslag genomen. Hun opzeggingstermijn is trouwens drie maanden, aldus een woordvoerder van de bond. Hij verstrekte 5Vz uur inlichtingen De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Roeslan Abdoelgani, is door de speciale commissie, ingesteld door het Indonesisch Kabinet, vrijgesproken op beschuldiging van corruptie. De voorzitter der speciale commissie, de vice-premier Mohamad Roem, deelde mede, dat deze commissie, bestaande uit vijf ministers, na de toelichting en opheldering van minister Abdoelgani te hebben aangehoord, „geen aanleiding heeft kunnen vinden, hem te beschuldigen van een wetsover treding (i.e. het plegen van corruptie)". Het speciale ministeriële comité, dat was ingesteld naar aanleiding van de poging van het leger om Roeslan Abdoel gani. te arresteren, was gisteravond zeven uur bijeen. De voorzitter van het comité, vice-premier Moh. Roem, ver klaarde. dat Abdoelgani gedurende 54 uur inlichtingen had verstrekt en dat hy verscheidene documenten aan zyn col lega's had overhandigd. Mr Roem zei. dat het comité de mededelingen van Roeslan Abdoelgani tot middernacht had besproken De bijeenkomst werd bijgewoond door de Procureur-Generaal, Soeprapto, en hoge autoriteiten van leger en politie. Naar Moskou Roeslan Abdoelgani zal nu „zo snel mogelyk naar Moskou vertrekken om zich by president Soekarno te voegen. Verwacht wordt, dat hy in het begin van volgende week zal vertrekken. Abdoelgani gaf als commentaar op het besluit van de commissie, dat hy nooit aan de uitslag had getwijfeld, evenmin als hy ooit had „getwijfeld aan de hoogste rechter de almach tige God". Nederlandse wachtmeester omqekomen BIJ VERKEERSONGELUK IN DUITSLAND De 21-jarige dienstplichtige wacht meester O. J. I'entermann uit Heem stede is gistermiddag in Duitsland om het leven gekomen tengevolge van een botsing tussen een Nederlandse mili taire vrachtauto en een Britse mili taire auto. De wachtmeester bevond zich achter in de vrachtauto toen de botsing gebeur de. HU is door de schok uit de auto op straat gevallen en ter plaatse overleden. Wachtmeester Pentermann behoorde tot het 41e eskadron zware tanks dat op het ogenblik oefeningen houdt ln Nedersak- .sen. Het ongeluk geschiedde op de weg tusaen FaUingsboa^i en 06terholz.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1