BOLS Raad van Warmond verleende subsidie voor herv. ver. gebouw ZcMvi e^tcc/j 95ste jaargang Woensdag 29 augustus 1956 Tweede blad no. 28921 Aankoop boerderij moest geheim blijven Onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne kwam de raad der gemeente Warmond gisteravond in openbare vergadering bijeen. Afwezig was met bericht van verhindering, de heer Th. Weijers (KVP). Alvorens aan de behandeling van de agenda te beginnen wendde de voor zitter zich tot de heer Pieterse, die voor het eerst officieel als gemeente secretaris de vergadering notuleerde. Alhoewel de gemeente-secretaris in wezen geen verantwoordelijkheid draagt ligt er toch een grote mate van verantwoordelijkheid in zijn adviserende en voorbereidende taak. De heer Pieterse dankte hierna de voorzitter voor zijn woorden. Daarna had de voorzitter eerste nog een mededeling over een bericht in de dagbladen, betreffende de aankoop van een boerderij aan de Leede. Hij deelde mede dat dit eigenlijk tegen de afspraak was om dit te publiceren en dat de ge meente Leiden deze vergissing had be gaan. De aangelegenheden hierover zou den volgens afspraak wederzijds in be sloten vergadering behandeld worden. GEEN SUBSIDIE Bij de ingekomen stukken was een verzoekschrift van de stichting militaire tehuizen, van het humanistisch thuis front om een subsidie voor het jaar 1957 te verlenen. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken, evenals in 1955. De heer van der Voet (CHU) was het hiermee niet eens en veronderstelde dat er wel inwoners van Warmond van deze tehuizen gebruik maken. Hij heeft ook bezwaren tegen het humanisme maar ziet hierin geen aanleiding om subsidie aan de te huizen te weigeren. De heer Schepers (WD) vond de principiële be zwaren van B. en W. niet ter zake. De heer van Bladel 'PvdA) had vorig jaar reeds geprotesteerd tegen deze hou ding. Hij wenste aangetekend te zien dat hü tegen afwijzen van subsidie is. Het voorstel van B. en W. kwam daar na in stemming en werd aangenomen. Betreffende een overzicht van het brandstoffenverbruik van het gemeente huis merkte de heer Willemsen op (KVP) dat de verbruiksstijging van een kleine 70% begonnen is na het instal leren van de nieuwe ketel, hij veronder stelde derhalve dat deze' ketel een te grote capaciteit voor het gemeentehuis heeft. STADSNIEUWS Kankerbestrijding heeft collectanten nodig Zaterdag a.s. wordt in Leiden gecol lecteerd voor de kankerbestrijding. Een doel dat, blijkens de ervaringen in het verleden, zeer velen sympatiek is. Ge zien de goodwill van het Koningin Wil- helmina Fonds zal de hopelijk royale opbrengst zeker niet gedrukt worden door een te geringe bereidheid tot ge ven. Eerder zou het mogelijk zijn. dat... een gebrek aan collectanten de od- brengst nadelig beïnvloedt. Het zou jam mer zijn. indien vele gaven waartoe de Leidenaren bereid zijn, ongegeven zou den blijven doordat te weinigen als ver zamelaars optraden: Het bestuur van het KWF doet een dringend beroep op allen, die gelegen heid tot collecteren hebben, zich als col lectant aan te melden bij de Genees kundige Dienst aan de Nieuwe Mare. Jan Kooiman in gele trui van Leidse jeugdtour De deelnemers aan de Leidse jeugd tour streden gisteren op het Hofdijk- pa rcours in een tijdrit, waarvan de resultaten alleen van invloed waren op het ploegenklassement, niet op de per soonlijke plaats. De tijd van de laatst- aankomende van iedere ploeg werd als ploegtijd genoteerd, waardoor het zaaks was de achterblijvers op te halen, een techniek, die niet alle ploegen even goed door hadden. Er werd met twee ploegen tegelijk gereden, waardoor de span ning werd verhoogd. De ploeg Hoge Mors leidt thans in het ploegenklassement met 18 min. 15 sec., terwijl de Lage Mors hekkesluiter is met 2>1 min. 21 sec. In het persoonlijk klassement heeft Jan Kooiman (Hoge Mors) de leiding en de gele trui, gevolgd door Van Die- men «Ons Eiland) in de groene trui. Derde is B. Slingeland, vier en vijf Calvijn en Brand, zes Heemskerk, ze ven, acht en negen Van Kooperen, Driessen en Brouwer, tien en elf Goosen en Spadonk. en twaalf tot en met vijf tien Arnoldus, Zaalberg. Sintuur en De Wit. LEIDSE JONGEN HAD SUCCES IN ZWITSERLAND Zondag is in Bille (Zwitserland) een wereldconcours voor accordeons gehou den. Ieder land mocht twee afgevaardig den zenden en Nederland was vertegen woordigd door Henny Langeveld, een 15- jarige Leidse jongen, en Harry Mooten uit Amsterdam. Er waren in totaal 21 deelnemers en onze stadgenoot behaal de de zevende plaats; Mooten eindigde op de negende plaats. Vorig jaar nam Henny Langeveld ook deel aan het con cours.' dat in Engeland werd gehouden en bereikte toen de 16de plaats. VOOR HET ZONNEHUIS. De collecte, die vorige week voor Het Zonnehuis is gehouden heeft een bedrag van f.1371,15 opgeleverd. Bij beschikking van de Minister van Verkeer en Waterstaat is benoemd tot lid van de PTT-kamer voor Zuid-Hol land, dr. P. G. Knibbe, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, alhier. Onze stadgenoot, de heer H. Hen zen, zal vrijdag a.s. in Schaarsbergen be ëdigd worden als res. 2de luitenant bij het Garde Regiment Jagers. De voorzitter beloofde hierover cor respondentie te zullen voeren met de leverancier. Een voorstel van B. en W. tot wijziging in het subsidie voorwaardenbesluit Kruisverenigingen 1954 werd aangeno men. Dit behelsde een uitkering van subsidie aan de gemeenten Rijpwete- ring, Oud Ade en Hoogmade voor die gezinnen die lid van deze vereniging zijn. doch in de gemeente Warmond woon achtig, om redenen van geografische en economische aard niet in het verzor gingsgebied van de plaatselijke vereni ging het Wit Gele Kruis kunnen worden opgenomen. HUURCONTRACT Een voorstel tot verlenging van het huurcontract met de heer P. C. W. C. Gereadts betreffende huize Groot Lee- rust lokte nogal wat discussie uit. Bij het. sluiten van het contract \Verd over een gekomen dat de vastgestelde huur niet in aanmerking zou komen voor tussentijdse verhogingen. Nu bij het opnieuw vaststellen was deze clau sule vervallen doch zouden de huurver hogingen niet van terugwerkende kracht toegepast worden. De financiële commissie vond dit niet billijk aangezien de opbrengst de exploitatie toch al niet dekt. De voorzitter verdedigde het voor stel. Bovendien mag de cemeente blij zijn dit huis te kunnen verhuren, aange zien er waarschijnlijk geen ander in zou willen wonen. VERENIGINGSGEBOUWEN Als laatste agenda-punt was er een voorstel tot het verlenen van een sub sidie voor een te stichten Nederlands hervormd verenigingsgebouw en een r.-k. verenigingsgebouw. Hierbij was bepaald dat het n.-h. verenigingsge bouw een bijdrage zou krijgen van 10% van de bouwkosten ten bedrage van f. 7560,60. Hieraan vastgekoppeld zou dan in de toekomst ook het r.-k. verenigingsgebouw een subsidie krijgen van 10% op basis van de bouwkosten van f. 150.000 tot een maximum van f. 15.000. De heer van Vliet (KVP) vindt het gestelde bedrag nogal fictief omdat er in de toekomst niet te bepalen is hoe 'hoog de 'bouwkosten zullen zijn. Na veel gepraat werd het voorstel als volgt gewijzigd. De subsidie zal 10% be dragen van de bouwkosten van een naar behoefte en eenvoudig ingericht ver enigingsgebouw met ongeveer 350 zit plaatsen. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede dat hij een brief gezonden had aan het raadslid de heer Schepers om met de raad een excursie te maken naar verschillende jachthavens. In zijn ant woord juicht de heer Schepers dit plan toe en was gaarne bereid zich met de organisatie te belasten. De excursie's BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Dickjan Arthur, zn van L. J. Nleuwen- huizen en J. H. de Wekker; Pieter Wijnand. zn van H. Boxma en W. J. J. Graaff; Cornelia Maria, dr van W. van Kempen en C. M. Vogelaar; Elisabeth, dr van J. J. van Oosterhoud en G. C. Vink; Yvonne Anto- nla Maria, dr van Th. Kwakkenbos en C. Zwaak; Adrianus. zn van J. M. de Vos en Chr. Pracht; Michael Jonathan, zn van R. A Robbins en S. Wechman; Jan Marinus, zn van H. P. van Nieuwkerk en P. Krom hout. OVERLEDEN: P. J. A. van Oerle, man. 76 jr; F. M. Mühlstaff, man, 56 jr; D. Heerius. man, 71 Jr; C. M. Schrama, vrouw, 67 Jr; J. H van Laar. man, 52 jr. J. van Leeuwen, weduwnr, 82 Jr; E. de Ruiter, weduwe van A. C. Niemeyer, 77 Jaar. Kabinetsformatie in de knoop (Van onze parlementaire redacteur) Informateur, prof. De Gaay Fortman, heeft thans zijn oriënterende gesprek ken achter de rug en heeft vanmorgen - men zie elders - een tussentijds rap port uitgebracht aan de Koningin. Men zou menen, dat er nu weer schot moet komen in de Kabinetsformatie, in de richting van een oplossing of een nieuwe mislukking, maar alle te kenen wijzen erop dat het formatie- tempo nog traag blijft. De Kabinetsformatie zit volkomen ln de knoop. Er is geen moeilijkheid van financiële, economische of politieke aard die niet is opgeworpen in de gesprekken die prof. De Gaay Fortman met diverse personen heeft gevoerd. Hij ziet nog geen licht in de formatieduistemis. Reeds enige dagen is de informateur bezig met het opstellen van een rege ringsprogram en daar werkt hij ook nu nog aan. zodat een beslissing in de een of andere richting nog niet is te ver wachten. Arrestaties in Egypte Van ambtelijke Egyptische zijde is medegedeeld, dat een marine-officier en drie andere Egvptenaren. onder wie een journalist, naar aanleiding van een „bekentenis" van James Swinburn, de Engelsman, die volgens Egypte een spionageorganisatie voor de Britse ge heime dienst leidde, zijn gearresteerd. Een woordvoerder van de Britse am bassade te Cairo heeft bekendgemaakt, dat de Egyptische overheid weer een Britse onderdaan heeft laten arresteren. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Monnikendam (toez.) C. L. Verbaas te Harkstede-Scharmer. Naar Vollenhove J. v Woudenberg te Ten Boer (Groningen). GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN Vraagt Indonesië Rusland 100 miljoen dollar? VOOR ECONOMISCHE EN TECHNISCHE HULP Welingelichte kringen in Djakarta hebben heden gezegd, dat Indonesië aan de Sovjet-Unie voor een waarde van 100 miljoen Amerikaanse dollars economische en technische hulp zal vragen. Een officiële bevestiging van dit be richt kon echter niet worden verkre gen. Kolibaloft lid der Russische delegatie die zich thans in Indonesië bevindt, zou het bedrag, dat Indonesië voorstelt in Moskou bespreken. WARMOND „Als de drank is in de man..." ZOON SLOEG VADER ..Als de drank is in de man is de wijsheid in de kan" Dit spreekwoord geldt wel heel erg voor een 34-jarige los-arbeider uit Warmond, die voor de Haagse Politierechter moest verschij nen omdat hij zijn 78-jarige vader zo danig had geslagen dat deze vier weken van de kaart was. zoals de rechter het uitdrukte. „Mijn vader drinkt ook zo ontaard veel", zei verdachte met iets van ver wijt in zijn stem. De rechter vond ech ter dat verdachte er ook goed mee over weg kon. De bewuste avond, 30 april j.l„ had men met vier man 3V2 liter jenever opgedronken. Volgens nuchtere neefjes en nichtjes, die later het verhaal aan de politie moesten doen. was er ruzie ont staan over f. 25. De verdachte had de vader geslagen en toen deze op de grond lag nog tegen het hoofd geschopt, roe pende „Ben je nou nog niet goed dood?" De verdachte vertelde dat overigens de verhouding tussen hem en zijn vader zowel voor als na de vechtpartij erg goed is. „Het spijt me. want er was geen opzet bij", zei hij. „Ze hebben me alle maal gek gemaakt met die drank". Overeenkomstig de eis werd verdachte veroordeeld tot f. 10 boete of vijf dagen en twee weken gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd. Op de vraag of verdachte in beroep zou gaan tegen dit. vonnis antwoordde hij „Nee, als U denkt dat het zo goed is". „Me dunkt dat het wel goed is een tientje boete voor het zo mishandelen van een vader", vond de rechter. De verdachte was het er mee eens. Leiderdorp lieeft omvangrijke raadsagenda Binnenkort bouw van 111 woningen? De raad krijgt vrijdagavond a.s. een omvangrijke agenda te behandelen. Van de belangrijkste voorstellen volgt hier een korte uiteenzetting. AANGAAN VAN EEN VASTE LENING. De gemeente beschikte de laatste tijd over te weinig middelen om bepaalde uitgaven te financieren. Het is nu mo gelijk geworden f250.000 vast te lenen van de N. V. Bank van Ned. Gemeen ten tegen een rente van 4Va%. Voor de maand augustus bedroeg het maximum krediet bij de N. V. Bank voor zullen gehouden worden op de zaterdag middagen van 13 en 27 oktober a.s. De rondvraag leverde verder geen bij zonder heden, waarna de raad in beslo ten vergadering ging. I Nederlandse Gemeenten f450.000. Dit bedrag is ook nog nodig voor september van dit jaar om niet het risico te lopen, dat op een gegeven moment de ge- I meente niet aan haar verplichtingen zou kunnen voldoen. B. en W. stellen de raad voor een besluit in die zin te nemen. AANKOOP VAN GROND. Door de gemeente zijn reeds geruime I tijd onderhandelingen gevoerd over de aankoop van grond voor het stichten van woningwetwoningen. Thans is het gelukt de benodigde grond, toebehoren de aan een drietal eigenaren, te kopen. Het gaat hier om een oppervlakte van in totaal ruim 1% H.A., gelegen in de Doeswijk. De prijs is f. 2 per m. B. en W. vinden deze prijs redelijk en stellen voor tot de aankoop over te gaan. Bij een ander voorstel delen B. en W. mede, dat het in de bedoeling ligt, zo tot aankoop wordt besloten, deze gronden zo spoedig mogelijk bouwrijp te maken. De heer Th. N. J. A. Geels, architect te Leiden, heeft reeds een schetsplan voor de bebouwing ontwor pen. Volgens dit plan kunnen op de aan te kopen grond 111 woningen worden gebouwd. B. en W. stellen nu voor het gemaakte schetsplan geheel beschikbaar te doen maken. WIJZIGING BOUWVERORDENING. B. en W. komen met een tweetal voor stellen tot wijziging van de bouwveror- ning, de eerste in verband met de bouw van schuilplaatsen en de andere in ver band staande met de aanleg van een centrale riolering. Wat dit laatste be treft achten de ontwerpers van het rio leringsplan het nodig, dat de afvoerlei- dingen een zo kort mogelijk beloop heb ben en er zullen dan ook voor de rio leringen op particuliere terreinen rege lingen moeten worden getroffen. Dit ge schiedt van gemeentewege, maar het is nodig in voorkomende gevallen over machtsmiddelen te beschikken ten op zicht van onwillige eigenaars. DOORTREKKING H. P. SPLINTER-LAAN. Deze doortrekking staat al geruime tijd op het program. Deze laan. die loopt vanaf de Spanjaardsbrug naar de nieuwe hervormde school, moet wor den doorgetrokken naar de Van der Valk Boumanweg. B. en W. hebben van deze doortrekking een prijsop gave gevraagd aan de heer W. Hen- nipman alhier. Deze heeft ingeschreven voor een be drag van f. 65.123. De begroting van de gemeente-architect is f. 64.321,55. B. en W. stellen nu voor het werk onder hands aan te besteden aan de heer Hennipman. Daar de gemeente voor een bedrag van f. 23.512 aan materialen bij levert komt het werk in totaal op f. 89.000 rond. INSTELLING WATERLEIDINGBEDRIJF. De administratie van de waterlei ding is tot nu toe steeds tot uitdrukkng gebracht onder het hoofd algemene dienst van de gemeentebegroting. De waterleiding wordt dus niet aangemerkt als een gewoon bedrijf. Dit brengt be zwaren mee en is niet meer te verant woorden ook al vanwege de uitbreiding van de gemeente gedurende de laatste jaren. Daarom stellen B. en W. voor het waterleidingbedrijf aan te wijzen als een tak van dienst overeenkomstig art. 252 der gemeentewet. Eén ster vijftien dagen onder internationale observatie Gisterochtend om half twaalf begon een vijftiendaagse periode van intensieve internationale samenwerking op sterren kundig gebied. Zeventien sterrenwachten, over de gehele wereld verspreid, zullen dan zo lang bij hen de nacht duurt en voor zover de weersomstandigheden het toe laten hun kijkers gericht houden op een sterretje in het sterrenbeeld „de Hage dis". Deze ster. 12 Lacertae, zoals zijn officiële naam is, verandert nogal eens. De helderheid ervan is niet steeds de zelfde maar verandert voortdurend met een regelmaat die toch weer niet ge heel regelmatig is. Reeds 45 jaar weet men dat de ster veranderlijk is, maar nog steeds zijn de sterrenkundigen er niet geheel in ge slaagd een juist beeld van deze helder heidsflikkeringen te krijgen. Daar de ster bovendien ook om an dere redenen zeer merkwaardig is het is een van de belangrijkste leden van een interessante familie van tien sterren die allen dezelfde soort eigen aardigheden vertonen heeft men thans besloten aan de onzekerheid een eind te maken door met alle ten dien sten staande middelen een gecombi neerde aanval te doen op het geheim van 12 Lacertae. Gedurende vijftien da gen wordt de ster (voor zover het weer het toelaat) geen seconde uit het oog verloren. Het plan is uitgegaan van dr. C de Jager van de Utrechtse Sterren wacht, welk observatorium deelneemt aan de waarnemingen en waar de re sultaten worden verwerkt. Zweeds opleidingsschip door Russen opgebracht Het radiostation van Stavsnas bij Stockholm heeft woensdag een telegram ontvangen van het Zweedse opleidings schip „Vliegende Klipper", waarin het schip meldt dat het op 12 mijl van de kust bij Riga door Russische torpedobo- ten is aangehouden. De „Vliegende Klipper" wordt naar een Oostzeehaven opgebracht, aldus het radiostation. De klipper, die 659 ton meet. heeft in juli deelgenomen aan de zeilwedstrijd van Torbay naar Lissabon. Het is een oplei dingsschip voor de koopvaardij en in be zit van de Zweedse klipperlijn. Vroeger was het het jacht van Lord Runciman en het heette toen ..Sunbeam". De klip per maakte een oefenreis met jongens die opgeleid worden voor de koopvaar dij. De radio-telegrafist seinde dat Rus sische officieren aan boord kwamen en dat hij zou proberen zo lang mogelijk contact met Zweden te houden. Toen viel echter zijn zender uit. Het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken heeft onmiddellijk de am- I bassade in Moskou gewaarschuwd en de I Sovjetrussisehe ambassade in Stock holm om inlichtingen gevraagd. Meisjes staken nog steeds (Speciale berichtgeving) De stakende meisjes bij P. J. Blom N.V. te Enschede - men zie elders - hebben vandaag het werk nog niet hervat. Zij verschenen weliswaar van morgen op de naai- en strijkzaal, maar voerden niets uit. In de loop van de morgen hebben de meisjes het be drijf successievelijk verlaten. Het ont breken van een stakingsleiding maakt het voor haar moeilijk om een besluit te nemen. Gistermiddag is in het bedrijf een vergadering gehouden tussen de drie werknemersbonden en een groep meis jes. waarbij van de zijde van de Bonden werd gewezen op het wilde karakter van deze staking en waarbij tevens de meis jes piet nadruk werd geadviseerd om het werk te hervatten. Hieraan hebben zij geen gevolg gegeven. De produktie van de onderneming is tengevolge van deze staking stopgezet. Stempelplicht eieren afgeschaft In een vanmorgen te Utrecht gehou den bestuursvergadering van het Be drijfschap voor Pluimvee en Eieren is medegedeeld, dat j.l. zaterdag binnen gekomen is de ministeriële bekrachti ging van de verordening, die een ein de maakt aan het verplichte stempe len van eieren. Deze stempeling zal thans facultatief zijn. GENERAAL b. d. Mr. KRULS 20.000ste BEZOEKER ANTIEKBEURS. Ruim een dag eerder dan vorig jaar heeft men op de Oude Kunst- en An tiekbeurs te Delft de 20.000ste bezoeker kunnen noteren. Het ivas generaal b. d. mr. H. J. Kruis, die te zamen met zijn echtgenote de beurs bezocht. Hii werd ontvangen door de organisator, de heer Marcel B. Keezer. die hem namens het bestuur een Japans porceleinen bord uit de 18de eeuw aanbood, dat de ge neraal zelf had uitgezocht. BODEGRAVEN AUTO TE WATER In Oud-Bodegraven raakte gisteren een vrachtauto uit Gouda te water. De chauffeur moest om een kuil te ont wijken ver uithalen naar de kant. De grasberm was echter door de regenval te zacht geworden voor een dergelijke vracht, waardoor de auto langzaam in het water gleed. De inzittenden, twee volwassenen en twee kinderen, kwamen met de schrik vrij. terwijl een kraan wagen 4% uur nodig had om de wagen weer op de weg te krijgen. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna M. H.. dr van W. P. H. G. Klijn en J. P. Versteegen; Jozef T., zn van F. H. T. A Meerhoff en A. M H. Benschop; Marianna. dr van P. M. Staut- hamer en M. Maglicic; Marianne W., dr van D. de Pijper en H. P. Rulzendaal; Johannes A., zn. van F A. Vincenten en A. H. G. Noordoven; Antoine C zn van A. T. Cornellssen en A. M. T. Da men: Mariene, dr van M. Slersema en J. de Leede; Johannes, zn van J. Simons en W. de Vink. Ondertrouwd: J. C. de Bruyn en C. M. van den Assem. Overleden: K. A. Hermans. 72 Jr, echt genoot van G. Betz; B de Jong. 66 Jr, echtgenoot van S. E. Versteeg. BEURSOVERZICHT Lusteloze markt; Staatsfondsen lager Amsterdam, 29 augustus. De stemming ter beurze blijft luste loos; de activiteit is uitermate beperkt. Dit heeft mede tot gevolg dat ook de koersfluctuaties zeer gering zijn. Philips bijv. werd vanmiddag verhandeld op 285Va tot 285%, hetgeen slechts een koersschommeling van Va betekent. De internationale soorten bleven over het algemeen een kleinigheid bij giste ren ten achter, zonder dat zich grote verliezen voordeden. Gp de Scheepvaartsector bleven de noteringen over het algemeen in een doen met gisteren, alleen Holland-Ame- rika-Lyn was een puntje beter. Het zelfde geldt voor de cultuurmarkt. Met belangstelling heeft men kennis geno men van het bericht dat op de toewij zing van de obligaties Bank voor Neder landse gemeenten nog een reductie zal worden toegepast. Enkele van soortge lijke obligaties noteren reeds beneden pari. Vandaag staat nog de inschrijving open op f 5.000.000 obligaties ten laste van de gemeente Leiden. Men verwacht dat deze lening nog net zal slagen. Gul densbeleggingen voor het overige stil en opnieuw iets lager. WISSELKOERSEN Amsterdam, 29 augustus Londen 10.63y4—10.63%, New York 3.82%—3 8314, Montreal 3.903.90y4, Parijs 1.0842 1.0852li. Brussel 7 6474—7 65%. Frank furt 91 06—91.11, Zurich 87.28—87 33, Zü- rich (vr. frcs.) 89.3589.40, Stockholm 73.8014—73.85%, Kopenhagen 54 97%— 55.02%, Oslo 53.1853.23, Milaan 6059% —61.04%. (Ingez. Med.-Adv.) Voor automobilistendie soms wel eens de neiging krijgen hun oude wagen, als die per se niet verder wil. ..in elkaar te trappen", heeft een Duitse firma in Dussel- dorp de oplossing gevonden in de vorm van een enorme hydraulische perswelke zij voor anderhalf mil joen Duitse marken bouwde voor een Engelse staalfabriek. Het ge vaarte. dat maar liefst 230 ton weegt, slokt aan de ene kant car rosserieën van auto's op en levert deze aan de andere kant. geperst tot keurige pakjes van anderhalf tot twee en een halve ton. weer af. FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: FlippoVan Baarle, d., Delft; Hoogslag—Donker, z.. Rijswijk; NoyonLandsman, d., Bandoeng; Dubel Mulder, d., Velsen-N.; De Clercq Arnold, d., Aerdenhout. Getrouwd: B. Schaap en J. Feering, Den Haag; A. Broese van Groenou en A. Snoeck, Den Haag; H. W Blomberg en E. Tromp Meesters, Arnhem. Overleden: L. de Waard. m. 55 j., Naarden; D. C. P. VisserVan de Vree- de. v. 45 j.. Zevenhuizen; W. v. Leeu wen, m. 75 j., Arnhem; H. J. van Laar. m. 52 j., Naarden; G. N. A. Veeren— Faure, v. 97 j., Hilversum; F. A. M. G. Poth—Van Dijk. v. 67 j.. Den Haag; P. W. van Tetterode, v. 76 j., Den Haag. Beurs van Amsterdam Woensdag 29 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 94 93% Grootboek obl89% Ned. '51 3% 93"8 93% L Ned. '53 (3%) 93% 93^ Ned. '48 314 89% 8914 Ned. '54 314 89% 89 Va Ned. '55 3% 89% 8914 Ned. '55 II 3% 90% 89% Ned. '47 3% 3 90% 90% Dollarlng '47 3 94!7fl Ned. '56 3% 93% 92% Investeringscert. 3 93^ 9314 Ned. 62-64 3 93 93 Indië '37 A 3 92 91% Grootboek '46 3 89% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 51% 51% Nat. Handelsbank 119% lis Ned. HandelmiJ194% 194 A.K.0 249 247% Philips 286 286% Unilever 405% 402 Wilton Feyenoord 319% 317 Biliton 2de r231 233 Kon. Olie f.50.396 Kon. Olie 793% 792% Amst Rubber 77 78A Holl Amer lijn 190% 191 Kon Ned Stoomb. 166% 16714 Ned Scheepv. Unie 171 170% H.V.A103% 103 Java Cult57% Deli Mjj111 110% Senembah76 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 93% Den Haag 1937 1 3 90% Lelden 1947 96% R'dam '37 I III 3% 95 Industr. Obligaties Philips Dollarlng 99% 99 Premieleningen A'dam '51 2% 112 L 105 Eindhoven '54 2% 96% 96 Enschede '54 2% 94% 92% Den Haag'5112% 105 105 idem II 2% 105 105 R'dam '52 I 2% 107 idem n 2% 105% Utrecht '53 2% 100 99% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 245% 246 Rotterd. Bank212% 213 Twen tsche Bank218% 219% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr 220 220 Kon. Ned. Grofsm 117 116 Rott. Droogd. Mij 609% Tieleman en Dros 13% Handelsondernemingen BorsumU. cv A f 1000 90% 89 Internatio105% 105% Diversen Al bert Heyn288 L 287 L Ned. M. Walv. Vrt. 70% 70 Spoorwegen Dell Spoorw. M*J. 20% 21 y4 Amerik. fondsen Anaconda 83% 82% Shell Oil Cy96% 96 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl. Constructie Ing bur v. Bouwnfjv Int Kunststof! «nd Kon Ned Edelmet Pref w.a Idem Textiel Gebr v Wijk Leldsche Wolspinn Ned. Electrolasm Sikkens Lakfabr '53 Ver. Touwfabrieken Wernlnk's Betonm VK 424 124GB 51 71 71 81% 367 350 L 528 181% 99GB 50% 71 70% 525 180

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3