Aanzienlijk succes in Australië voor Nederlandse gemeenschappen Twee woningbouwverenigingen in Sydney en Melbourne kregen belangrijke kredieten Met een enkel woord Vrachtauto met aanhanger uit Leiden, te Koudekerk in sloot Agenda WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1956 De gemeenschap van Nederlandse immigran ten in Australië heeft een in geld gewaardeerde officiële erkenning gevonden, welke nog geen en kele andere groep van immigranten, van welke nationaliteit dan ook te beurt is gevallen. Die waardering bedraagt in Sydney een goede 850.000 gulden. De Nederlandse vereniging aldaar die vooral in het afgelopen jaar grote activiteit heeft vertoond (het ledental is verdrievoudigd), heeft door die activiteit een representatief karakter ge- (Van onze correspondent in Australië) kregen hetwelk niet nagelaten heeft indruk te ma ken bij Australische autoriteiten en andere orga nisaties uit het maatschappelijk leven. De geoogste waardering heeft thans klinkende munt opgeleverd in de vorm van een door de Staatsspaarbank (Commonwealth Savings Bank) verleend krediet van 850.000 gulden, gegarandeerd door de regering, ten behoeve van een door de vereniging opgerichte coöperatieve woningbouw vereniging. Het doel van de nieuwe bouwvereniging (in het bestuur waarvan ook ver tegenwoordigers van Nederlandse verenigingen in de directe omgeving van Sydney deel uitmaken), is de verstrekking van leningen voor de bouw of de aankoop van woningen aan Nederlandse immigranten. Dit betekent dat er veertig woningen zullen kunnen worden gebouw op een gemiddeld krediet van ruim 20.000 gulden. De bouwkosten van een nor maal huis bewegen zich tussen f. 19.500 en f. 38.000. Met een betrekkelük gering bedrag als aanbetaling (kasgeldstorting) krijgt een Nederlandse immigrant, die daarover beschikt (f.4000.— tot f. 17.000.—en die zijn er velen nu dus de kans zijn ideaal, een eigen huis, te verwezenlijken. Het is in de laatste jaren namelijk zeer moeilijk geworden (en dikwijls onmogelijk) om lid te worden van een Australische woningbouwvereniging, omdat de regering de kredieten voor woningbouw sterk had beperkt. Nu de kredietregeling sinds kort is verruimd, zal de bouwactiviteit wel groter worden, maar er staan duizenden woningzoe kenden op de wachtlijst van de bouwverenigingen. De verlening van een krediet aan een specifiek Nederlandse bouwvereniging, die uiteraard slechts Neder landse immigranten als lid toelaat, opent dus een zonnig verschiet voor onze landgenoten. toen de bank een beslissing moest ne men welke coöperatieve bouwonderne ming zij als eerste zou verrassen met een krediet. Evenals in Sydney waren het in Melbourne: de Nederlanders! Nederland heeft nu morele plicht niet achter te blij ven Het feit, dat de Nederlandse immi granten in het algemeen als flinke spaarders gekend staan en zij ook „op de penning" zijn. waar het hun ver plichtingen betreft, mag als een der factoren worden aangemerkt, die geleid hebben tot de beslissing van de Staats spaarbank om als haar eerste begunstig de emigrantengroep de Nederlanders in Sydney te kiezen. Nederlanders staan niet alleen in 'n goed blaadje, omdat zij spaarzaam zijn, maar ook omdat zij goe de klanten zijn zowel van de Staats spaarbank als van de Staatshandels- bank (Commonwealth Trading Bank), waarvan de opperdirecteur een en de zelfde man is Het woningprobleem is met een kre diet van 850.000 gulden natuurlijk niet opgelost ,/maar onze hoop" zo vertel de mij de voorzitter der vereniging, de heer P. Oomens „is nu gesteld op ver dere kapitaalverstrekking uit Nederland. Er ligt voor Nederlandse beleggers een aantrekkelijkheid in de Australische rentevoet, die minstens één procent ho ger is dan die in Nederland. Wanneer onze nieuwe bouwvereniging nog eens f. 850.000 uit Nederland kon krijgen, dan zouden we het dubbele aantal huizen kunnen laten bouwen". Ook in Melbourne Natuurlijk behoeft het bij dat tweede bedrag niet te blijven. Alle kredieten worden gegarandeerd door de Australi sche regering. Er is geen enkel risico. De activiteit van de Nederlandse gemeen schap in Australië op het gebied van de woningbouw beperkt zich niet tot Syd ney. waar zo'n tienduizend Nederlanders wonen. Ook in Melbourne (de hoofdstad van Victoria), met een vrijwel even groot aantal landgenoten, is een coöpe ratieve bouwvereniging voor immigran ten uit Nederland opgericht. En déar heeft de Australia and New Zealand Bank de financiering ervan op zioh ge nomen. De Australia and New Zealand Bank (ANZ) is de tweede grootste particulie re bankonderneming in Australië. Zij was de eerste Australische bank. die al in 1949 een „bijkantoor" opende op het Rokin in Amsterdam en veel heeft bij gedragen tot verspreiding van kennis over Australië in Nederland. Talloze Ne derlanders in Australië, particulieren zo wel als zakenlieden, hebben him geldza ken aan deze bank toevertrouwd. Zij was ook de eerste bank in Australië die een Nederlander in dienst nam om de financiële belangen der Nederlandse im migranten te behartigen Pas veel later hebben andere banken dit voorbeeld ge volgd. Daar Australië geen postcheque- en girodienst kent, speelt de handelsbank een grote rol: het eigen bankcheque boekje is hier ook voor de loontrekker een normaal verschijnsel. Het behoeft daarom niet te verwonderen, dat toen de ANZ-bank onlangs het recht kreeg om een spaarbank te openen, vele Neder landers klanten van de Handelsbank daar ook hun spaargelden gingen beleg gen. De beloning is niet uitgebleven, Indonesië wacht af NEDERLAND DIENT INITIATIEF TE NEMEN De Indonesische regering houdt zich pal aan haar eenzijdige opzegging van de RTC-overeenkomsten en zal wach ten tot de Nederlandse regering het initiatief neemt tot de hervatting van de normale diplomatieke betrelckin- gen, aldus werd te Djakarta In rege ringskringen vernomen. De regering meent dat Nederland er meer voordeel by heeft om met Indo nesië goede betrekkingen te onderhou den en dat derhalve de Nederlanders het eerst dienen te onderhandelen, al dus deze kringen. Men voegde hieraan toe, dat normale diplomatieke betrekkingen tussen de twee landen eerst mogelijk zijn nadat de algemene vergadering der V.N. in het najaar is byeengekomen. Volgens de kringen wacht Nederland de reactie van andere leden der V.N. af omtrent het niet erkennen door Indo nesië van de schulden aan Nederland, alvorens met Indonesië te gaan onder handelen. „wy vertrouwen erop, dat de wereld opinie ons zal steunen", aldus deze kringen. Onder garantie Ook hier is Nederlands kapitaal in de vorm van krediet, onder garantie van de Australische regering, welkom. In Melbourne hebben zich voor deze nieu we uiting van Nederlands initiatief in het bijzonder geweerd: J. van de Noordaa, oud-Nederlands-Indisch han delsvertegenwoordiger en directeur van Dutch-Australian Constructions. S. G. Kruvtbosch. secretaris van Model Dai ry Proprietary Ltd.. H. Snelleman. oud reserve officier, en T. Barling en W. Olver. die in het Nederlands-Australi sche verenigingsleven van Melbourne een actieve rol vervullen. In Sydney heeft het gehele bestuur van de Nederlandse Vereniging zich de lof waard getoond, die hun toekomt: de voorzitter P. A. M. Oomens. secretaris P. G. J. Albers en penningmeester M. A. Verhulst (beiden uit Den Haag), H. A. Wam as, R. W. W. van der Vegt, G. v. Barneveld, W. A. A. Hecker, dr. C. J. Wouters en de enige vrouw in het be stuur mevr. dr. D. van der Poorten. Het zal bij deze twee bouwverenigin gen wel niet blijven. Het is althans te hopen, dat de plannen, die ontworpen zpn om ook buiten Sydney en Melbour ne soortgelijke bouwverenigingen in het leven te roepen, kunnen worden verwe zenlijkt, niet uitsluitend door verlening van kredieten door Australische bankin stellingen. maar mede door verstrekking van kredieten uit Nederland. Want na de genereuze behandeling van de Neder landers in Australië door de Australische Staatsspaarbank. is het welhaast een morele plicht van de Nederlandse kapi taalbeleggers om ook een „duit" in het zakje te doen. Het mag wellicht een aansporing daartoe zijn te weten, dat met dit geld vele hnizen gebouwd zul len kunnen worden door Nederlandse huizenbouwers, die alleen of in compag nonschap hun sporen op dit gebied hier al hebben verdiend. De meesten hunner weten wat een huis waard is, want ook zij hebben na hun aankomst als emi grant hun weg moeten zoeken en in ga rages gewoond, en zich in korte tyd op gewerkt van timmerman, metselaar of welk beroep in het bouwvak dan ook, tot aannemer. Soekarno in Moskou verwelkomd Gistermiddag is president Soekarno in Moskou aangekomen, waar hü op grootse wijze werd ontvangen, niet al leen door een groot aantal leidende fi guren onder wie Boelganin en Kroesjtsjef maar ook door duizenden Moskovieten. die langs de weg stonden geschaard, toen Soekarno naar het Kremlin reed. De straten in het centrum van de Sovjetrusssche hoofdstad waren versierd met vlaggen. Voorts hingen er portretten van Soekarno en wimpels met Indonesische en Russische op schriften als „groeten aan de illustere zoon van het Indonesische volk, presi dent Soekarno. Welkom, dierbare gasten uit Indonesië". Rassenscheiding in Alabama De meerderheid van de overwegend blanke kiezers in de Amerikaanse staat Alabama, waar veel negers wonen, schünt liever de openbare scholen en parken af te schaffen dan negers toe te laten. Er is dinsdag een stemming gehouden over wyzigingen van de grondwet van de staat om de besluiten te omzeilen van het federale Hoge Gerechtshof, die rassenscheiding by het openbare onder- wys en in openbare parken, zwembaden e.d. verbieden. Volgens de uitslagen van 1.860 van de 2.700 stembureaux hebben 97.093 kiezers zich voor en 62.967 tegen een grondwets- wyziging uitgesproken, die de ouders vrijheid van keus laat by de vraag of hun kinderen scholen waar geen negerkinde ren toegelaten worden, zullen bezoeken. Dit amendement zal de wetgevende verga dering van Alabama machtigen open geven aan scholen, die als particuliere bare scholen op te heffen en subsidie te instituten, waarschynlyk zonder toela ting van negerkinderen, willen blijven bestaan. Ook een maatregel die het mo gelijk zal maken dat openbare parken, speelvelden, zwembaden en gemeentelijk huizenbezit worden verkocht of wegge geven werd. door de meerderheid van de kiezers goedgekeurd. Abdoelgani in Djakarta terug MET BOODSCHAPPEN VAN NASSER De Indonesische minister van Buiten landse Zaken Roeslan Abdoelgani, Is gisteren in Djakarta teruggekeerd. HIJ heeft - naar men weet - ais hoofd van de Indonesische delegatie de confe rentie over het Suezkanaal in Londen by gewoond. Roeslan Abdoelgani zei bH aankomst, dat president Nasser van Egypte hem persoonlijke boodschappen had over handigd voor president Soekarno en premier AH Sastroamldjojo. Hij kon de inhoud van deze boodschappen echter niet bekend maken. Voorts zei de minister, dat hy met Nasser de mogelykheden had besproken van het bijeenroepen van een Aziatisch - Afrikaanse „of andere internationale conferentie" ter bespreking van de kwestie van het Suezkanaal. Hy ont week echter vragen, of al een beslissing hierover was genomen. Roeslan Abdoelgani werd op het vlieg veld verwelkomd door de minister-pre sident, leden van het diplomatieke corps en vele hoge autoriteiten. Toen hem gevraagd werd naar de zo genaamde „13 augustus-affaire". zei hy „afwachten". (Zoals bekend heeft het leger op 13 augustus getracht Roeslan Abdoelgani te arresteren, op beschuldi ging van corruptie). Tenslotte zei de mi nister, dat hij nog niet wist. of hij zich by het gezelschap van president Soe karno. die zondag naar Moskou is ver trokken, zou voegen. Abdoelgani zal rapport uitbrengen Nader vernemen wij, dat Abdoelgani over de z.g. „13 augustus-affaire" rap port zal uitbrengen aan een speciale commissie, waarin zitting hebben de eerste en tweede vice-premiers, Moh. Roem en Idham Chalid, en de minis ters van Justitie en Voorlichting, Moeljatno en Soedibjo. de procureur- generaal Soeprapto, de chef van de politie, Soekanto en andere politie autoriteiten. De commissie zal dan moeten beslissen of Abdoelgani al dan niet ondervraagd moet worden door het hoofdparket. Het onafhankelijke blad „Indonesia Raya", dat het nieuws over het bijna aanhouden van Abdoelgani wegens be schuldigingen van corruptie bekend maakte, kondigt heden in een artikel met een kop over de hele pagina een nieuwe serie onthullingen aan over ro- very en corruptie in de Indonesische hoofdstad. Althoff contra Boltini MISBRUIK VAN NAAM? De directeur van het circus Althoff. Franz Althoff. heeft zijn advocaat, mr. A. W. Kymmell te Amsterdam, opdracht gegeven, rechtsmaatregelen te nemen tegen het circus Boltini, dat onlangs ook in onze stad voorstellin gen gaf. Dit circus rijdt met wagens, waarop staat te lezen „Grand Cirque International mit Althoff". Alle woor den. behalve het woordje „mit", zijn met kapitale letters geschilderd, zo dat men de indruk kriigt met het Duitse circus Althoff te doen te heb ben. Bol tini's enige relatie met de naam Althoff is echter, dat er by hem een ar tiest. werkt, die zo heet. Enige weken geleden verschenen in de bladen be richten volgens welke het circus Althoff bij Alphen aan den Rijn in moeilijk heden zou zyn geraakt. De laatste drie jaar is Franz Althoff echter niet in Ne derland geweest. Mr. Kymmell heeft foto's laten maken van de wagens van het circus Boltini en van aanplakbiljet ten met de naam Althoff als blikvanger. Hij zal tegen Boltini een kort geding aanhangig maken, en eisen dat hem misbruik van de naam Althoff zal wor den verboden. Als dwangsom eist mr. Kymmell een bedrag van f. 1000 per dag. BINNENLAND De heer E. F. H. de Vriendt, sedert 1951 de Nederlandse secretaris-generaal van de Caraiblsche commissie heeft zich gedwongen gezien per 22 augustus J.l. pensioen aan te vragen met het oog op zijn gezondheidstoestand. Onder normale omstandigheden zou hij pas in december met pensioen zijn gegaan. De heer en mevrouw De Vriendt zijn per s.s. „Brasil" van Trinidad, waar het hoofdkwartier van de commissie gevestigd is, via de V.S. naar Nederland vertrokken. Vrijdag 7 september zal op de J. en K. Smlt's Scheepswerven N.V. te Krimpen aan de Lek de kustmljnenveger Hr. Ms. Gemert in dienst worden gesteld. Het schip werd voor Amerikaanse rekening gebouwd in het kader van de wederzydse hulpver lening aan Nederland. Het zal door de directie van de werf via de vertegenwoor diger van de V.S. aan de Kon. Marine worden overgedragen, waarna de aan gewezen commandant, de luitenant ter zee vlieger der tweede klasse O. C. C. H. Poelman, de nieuwe kustmijnenveger Hr. Ms. .Gemert" in dienst zal stellen. Tengevolge van een wyzlging in het oefenschema van de Kon. Marine zal de oefenrels van Hr. Ms. ..De Zeven Provin ciën" naar de Ned. Antillen worden ver schoven naar een later tijdstip. Het ligt thans in de bedoeling deze reis, welke circa 2'/2 maand zal duren, te doen plaats vinden begin 1957. De chef van de Luchtmachtstaf, lultenant-generaal-waarnemer A. Baretta, zal zaterdag a.s. om 11 uur op de vlieg basis Ypenburg 34 tot tweede luitenant benoemde kadetten van de Kon. Lucht macht beëdigen. Ter gelegenheid van deze plechtigheid zal een défilé worden gehou den door lucht- en grondeenheden van de Kon. Luchtmacht, aangevuld met twee batterijen van de 939ste afdeling lichte Lua. Bij werkzaamheden aan de nieuwe Maasbrug te Venlo is de 47-jarige hei baas J. van Schayk uit Asten (N.-Br.) bekneld geraakt onder een heistelling, die op een schip geplaatst was en plotseling omkantelde. Het slachtoffer moest met ijzerzagen uit zijn netelige positie worden bevryd en overleed spoedig na het ongeval. Het slachtoffer was gehuwd en had 7 kinderen Van 3 tot en met 6 september zal in het Kurhaus te Schevenlngen de Jaarlijkse byeenkomst van het internationaal comité van de padvindersbeweging worden ge houden. De leden van het comité, die gekozen worden door de landen, welke zijn aangesloten bij het Internationaal Bureau te Londen, zullen op woensdag 5 september te Soestdjjk worden ont vangen door Prins Bernhard als Kon. Commissaris van de Nationale Padvinders- raad. Gisteren is een wilde staking uitge broken bij de confectiefabriek P. J. Blom N.V. te Enschede. Ca. 4O0 meisjes van de naai- en strykzaal zijn in staking gegaan, wegens verschil van mening over de toe passing van de 6 loonsverhoging. Circa 60 Duitse meisjes zyn in sympathiestaking gegaan. De meisjes zyn wel op het werk verschenen, doch de machines werken niet. Het betreft hier dus een slt-down- staking. BUITENLAND De Poolse minister van Onderwijs, Witold Jarosinski, is van zijn functie ont heven en benoemd tot secretaris van het centrale comité van de Poolse communis tische party. Er is nog geen opvolger be noemd in zijn oude functie. In Queensland woedt een grote bos brand. Tienduizend mannen zijn gemobili seerd om de brand te bestrijden In de Zuidmexicaanse staat Chiapas is de vorige week de Duitse antropoloog Arthur Siltz door Chamula-indlanen ver moord. De geleerde was acht dagen ge leden, ondanks waarschuwingen van de bevolking, uit Las Casas naar het gebied van de Chamula-indlanen vertrokken. Op een tiental kilometers van Las Casas ls hij overvallen en doodgestoken. De moor denaars zijn aangehouden Volgens de ..Melbourne Herald" is de Australische regering van plan het gehele noordelijke deel van Australië voor de tijd van 20 Jaar tot belastingvrij gebied te ver klaren om kolonisatie door blanken aan te moedigen. Op het ogenblik telt dit gebied, dat een miljoen vierkante mijl groot is. sleohts 43.000 inwoners. In Italië zal de volgende maand een drie-dimensionale postzegel uitgegeven worden, waarvan men zonder speciale bril de derde dimensie zal kunnen zien. zo heeft de Italiaanse minister van PTT medegedeeld. MeJ. Autherlne Lucy, het negerinne tje. dat in het begin van het Jaar van wege haar huidskleur niet tot de universi teit van Alabama werd toegelaten, heeft op het congres van de Bond van Amerikaanse studenten meegedeeld, dat zij erover denkt opnieuw een aanvraag ln te dienen voor toelating tot deze universiteit. De regering-Elsenhower heeft dinsdag haar raming van regerings-ultgaven en -Inkomsten voor het lopende begrotings jaar herzien, zy verwacht thans een be grotingsoverschot ln juni van het volgen de Jaar van 700 miljoen dollar. Dit ge raamde overschot is 280 miljoen dollar groter dan het herziene cijfer van Januari J.l. Volgens een regeringsambtenaar is het slechts ..een zeer kleine marge", welke een belastingverlaging in de naaste toe komst niet rechtvaardigt. De „Komsomolskaja Prawda", het blad van de Jeugdbeweging ln de Sovjet- Unie meldt, dat de politie in Froenze. de hoofdstad van Kirghlzlë. verscheidene handelaars ln verdovende middelen heeft gearresteerd. Uit het onderzoek is ge bleken. dat er een netwerk voor handel in opium bestaat, dat zich over verscheidene Sovjet-republieken ln Midden-Azië, vooral Oezbekistan en Toerkmensitan. uitstrekt, aldus het bericht noorden van Australië een parel met een doorsnee van meer dan 25 mm opgehaald. Het gewicht is 16 karaat. Vermoedelijk ls het op twee na de grootste parel, die ooit gevonden is. Het Sovjetrusslsche persbureau Tass meldt, dat tussen het station „Mirny" aan dc Zuidpool en het Sovjetrusslsche schip „Ob", dat zich in het Noordpoolgebied bevond, in de nacht van 27 op 28 augustus radlotelefonisch contact tot stand is ge komen. De afstand bedraagt 20.000 km. De ontvangst was aan beide zyden uit stekend. De Chinese premier Tsjou En-lal zal begin december naar Rangoon gaan om met de Blrmaanse regering te spreken over grensgeschillen tussen beide landen. Het Franse Jacht ,.Mic". dat met zes Parijse studenten aan boord langer dan een maand op de Atlantische Oceaan ver mist wordt, ls officieel als verloren be schouwd. Het zoeken is gestaakt. Een zware ontploffing heeft dinsdag een blok van zestien woningen in een bultenwyk van Montreal vernield. Vier personen werden gedood, drie mensen worden vermist. Voorts zyn er 10 ge wonden. De ontploffing is vermoedelijk ontstaan door gas dat ontsnapte uit een hoofdleiding, die arbeiders per ongeluk hadden beschadigd. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles maakte gisteren op zijn persconferentie bekend, dat Commu nistisch China dinsdag langs diplomatieke weg Washington bericht had. dat de Chinese luchtmacht vorige week donder dag bij de Chinese kust een vliegtuig had neergeschoten. Dulles zei, dat volgens de boodschap de Chinese piloten in de me ning verkeerden een nationalistisch vlieg tuig te hebben neergeschoten. Volgens de boodschap waren er geen overlevenden, en ook voor zover Dulles het wist, is dat zo. De „Daily Sketch" maakt, onder een reusachtige kop. melding van geruchten, volgens welke de „Britannia", het Jacht van Koningin Elizabeth, aan boord waar van Prinses Margaret woensdag a s. naar Oost-Afrlka zal vertrekken, niet zee waardig is. Volgens het blad zijn in de minder dan drie Jaar, dat de „Britannia" die 2.000.000 pond sterling (ruim twin tig miljoen gulden) heeft gekost in dienst ls, tot een bedrag^ van 140.000 pond (ongeveer anderhalf miljoen gulden) her stellingen aan het Jacht uitgevoerd. Het plan ls, dat de Hertog van Edinburgh met de „Britannia" naar Australië zal reizen. De vorsten van de staten op Malakka hebben dinsdag besloten Groot-Brlttannlë voor dertig Jaar land te verhuren waarop militaire bases kunnen worden ingericht, zc is in welingelichte kringen te Koeala Loempoer vernomen. Men verwacht voorts, dat voor het einde van het jaar in Londen een verdrag voor verdediging en weder zijdse bijstand zal worden gesloten, vol gens hetwelk de Britten een strategische reserve ln Malakka mogen houden ook nadat het land onafhankeiykheld verwor ven zal hebben. Bij de botsing tussen studenten en politie in de Argentynse stad Mendoza ls volgens de laatste berichten een dode ge vallen en zijn veertien personen gewond. Kolonel Arribau, die met het onderzoek ln deze zaak ls belast, heeft bevel gegeven tot arrestatie van zes burgers, die gebruik zouden hebben gemaakt van vuurwapens. Volgens diplomatieke kringen te Moskou zal de bevelhebber van de Sovjet russlsche luchtmacht, luchtmaarschalk Pavel ZJlgaref, ln september met een aantal hoofdofficieren Engeland bezoeken in verband met de luchtvaartschouw te Farnborough. Zoals bekend heeft in Juni de Britse minister van Luchtvaart Nigel Birch, de luchtvaartschouw ln de Sovjet- Unie bijgewoond. Het zal de eerste maal zijn, dat de leiders van de Russische luchtmacht Engeland bezoeken. Gisteravond moest de bestuurder van een vrachtauto met aanhanger van een Leidse expediteur, rijdende op de Hondsdijk in de richting Leiden plotse ling snel uithalen voor een hem tege moetkomende vrachtwagen geladen met klei. De Leidse chauffeur trok het stuur hierbij te ver naar rechts, waardoor de zeven ton wegende auto met aanhanger in de langs de weg liggende sloot kan telde. Gelukkig kwam de bestuurder er met de schrik goed af. Een takelwagen uit Wassenaar heeft daarna geprobeerd het zware transport weer op de weg te krijgen. Hierdoor is het verkeer langs de Lage Rijndijk vanaf half zeven tot half elf in de avond volkomen gestremd geweest. Pas op het laatst genoemde tijdstip was de vrachtauto die met zijn motor diep in de modder was weggezakt, weer op de begane grond. De autobusdienst van de Citosa is ge durende de versperring onderhouden met een pendeldienst, waarbij de reizi gers ter plaatse van het ongeval even moesten overstappen. Tussentijds rapport aan Koningin Het Kabinet van de Koningin deelt mede, dat HM. de Koningin vanmor gen in het „Huis ten Bosch" de infor mateur, prof. mr. de Gaay Fortman heeft ontvangen voor het uitbrengen van een tussentijds rapport. Chorzow: 29 doden Negen en twintig doden blykt het mijnongeluk in de kolenmijn van Chor zow in Opper-Silezië zaterdag gekost te hebben, aldus een officiële mededeling in Warschau. De brand in de mijn is thans bedwongen. Circa 180 mijnwer kers waren op het ogenblik van het uit breken van de brand onder de grond aan het werk, van wie men aanvanke lijk aannam dat zij allen omgekomen waren. Amerikaanse piloot excuseert zich De Amerikaanse piloot die met zyn T-33 straaljager maandagmiddag bij na een ongeluk had veroorzaakt toen hy gelyktydig met een KLM Skymas- ter op Kastrup op dezelfde landings baan wilde landen, heeft zijn veront schuldigingen voor het incident aan geboden. Captain William Clark, die een erva ren piloot met enige duizenden vlieg uren is, zei dat hy meende goed om zich heen te hebben gekeken. „Het spijt me erg", zei hij. De bladen in Kopenhagen geven ech ter ook de schuld aan de veiligheids reglementen op het vliegveld. Het blykt dat piloot Borgman van de KLM toestemming kreeg om te landen en piloot Clark nog moest wachten. De Deense raad van Luchtvaart zal nu be slissen of er nog stappen moeten wor den genomen. WOENSDAG De Burcht (Jacobazaal)Voorlichtings avond emigratie met film over Canada. 8 uur namiddag. Wassenaar. ZijllaankerkOrgelcon cert Gerard Akkerhuis, m.m.v. Elizabeth Verhagen. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelllng „Van kiel tot pot" (Tot 1 oktober) Lakenhal: Tentoonstelling Rembrandt als leermeester" Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag Donderdags en dinsdags bovendien 7.309.30 uur n.m. Zondags 15 uur nam. Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (tm 15 september) BIOSCOPEN: Luxor. „You're never too young", a. 1. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido. „De naakte oorlog", 14 Jaar. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 u-ur. Casino. ..Geef 'm de ruimte", a. 1. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Jeugd in gevaar", 18 Jaar. Rex. „Stad ln boelen", 14 Jaar. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon. „Rook around the cloök", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.16 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Boekwijt. Breestraat 74, tel. 20552; Haven-Apotheek Haven 18, tel. 20085; Apotheek Oegst geest. Wllhelmlnapark 8 tel. 26274 BU geen gehoor bi| Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Binnenkort heli-haven in Den Haag (Van onze Haagse redactie) Verwacht mag worden dat zeer bin nenkort de ministeriële beslissing zal afkomen op het verzoek van het Haagse gemeentebestuur een heliha ven te mogen aanleggen op een ter rein aan de Carel Reinierszkade in het Bezuidenhout te Den Haag. Het ziet er naar uit, dat de beslissing van de minister van Verkeer en Water staat gunstig zal zyn, nu het Ministerie van Gonlog en Marine zyn bezwaren tegen de plaats, welke men van Haagse zyde op het oog heeft, heeft laten varen. De hoop mag dan ook worden gekoes terd dat Den Haag binnen afzienbare tyd in het helikopterverkeer zal kunnen worden opgenomen, waarmee dan een wens, die onlangs nog in een vergade ring van de Kamer van Koopihandel is geuit, in vervulling zal gaan. Soekarno bezocht Worosjilof' en Boelganin President Soekarno heeft vandaag een bezoek gebracht aan Worosjilof, de president van het presidium van de Opperste Sovjet. Soekarno was vergezeld door de Indonesische bui tengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur, L. N. Palar, en andere Indo nesische autoriteiten. Van Russische zijde waren by dit ge sprek aanwezig: de minister van Bui tenlandse Zaken, Sjepilof, de vice-pre sident van de Opperste Sovjet, Rashi- dov, de secretaris van de Opperste Sov jet, Gorkin en de ambassadeur van de Sovjet-Unie in Indonesië, Zjoekof. Ook premier Boelganin heeft heden president Soekarno ontvangen. Op de ontvangst waren voorts aanwezig L. N. Palar en andere leden van het presi dentiële gezelschap. Van Russische zyde waren aanwezig de minister van Bui tenlandse Zaken, Sjepilof en de Russi sche ambassadeur in Indonesië. Zjoe- kov. GENERAAL-MAJOOR ROBINSON VERLAAT ONS LAND. De Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer H. Freeman Matthews heeft gisteravond in de ambassade een afscheidsdiner gegeven ter ere van ge- neraal-majoor R. A. Robinson, chef van de „Military Assistance Advisory Group", die ons land gaat verlaten. Generaal-majoor Robinson keert terug naar de V. S. wegens zijn promotie tot luitenant-generaal by het korps Mari niers. Onder de gasten waren minister en mevrouw Staf, Staatssecretaris en me vrouw Kranenburg, generaal en me vrouw Hasselman. luitenant-generaal en mevrouw Baretta en vice-admiraal en mevrouw Pröpper. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a b<) a 4> "3 wind S sf E t s Stockholm zw. bew. wzw 2 15 12 Oslo geh. bew. no 4 16 0 Kopenhagen onbew. zzw 4 17 6 Aberdeen geh. bew. nnw 6 18 1 Landen mist w 1 19 1 Amsterdam licht bew. zzw 4 16 1 Luxemburg mist windstil 17 12 PanUs nevel zzo 2 18 15 Bordeaux regenbul zw 3 20 6 Grenoble half bew. windstil 21 2 Nice zw. bew. nw 2 26 0 Beriyn onbew. zzw 3 23 0 Frankfort half bew. na 2 22 14 Mtlnchen geh. bew. windstil 18 9 Zürich zw. bew. o 1 17 4 Genève mist windstil 20 0 Locarno regenbui windstil 22 24 Wenen zw. bew. w 2 28 0 Innsbruck geen opgave Rome licht bew. w 3 36 0 AJacclo zw. bew. windstil 34 0 Mallorca geen opgave

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2