Nassers propaganda zou geleid worden door een Nazi-professor Nieuw televisiebestel treedt per 1 oktober in werking Scherpe „Open brief" aan Synode der Ned. Herv. Kerk over N. Guinea DINSDAG 28 AUGUSTUS 1956 Canadees journalist ondekte man-op-de achtergronden moest vertrekken.... Waarom is de Canadese journalist William Stevenson, correspondent van de „Toronto Star" uit Egypte gewezen? Omdat hij publikaties zou hebben ge^ daan, die tegen Egypte gericht waren, zoals in Cairo als officieel motief werd opgegeven? Nee, heeft Stevenson in Rome medegedeeld, maar omdat ik ont dekt had, wie de man-op-de-achtergrond is, die de huidige Egyptische politiek leidt. Dat is namelijk prof. Johann von Leers, een overtuigd nationaal-socialist, die tijdens het Nazi-bewind professor in de geschiedenis was aan een universi teit in Oost-Duitsland. Von Leers is een van de verwoedste aanhangers van de rassentheorieën van wijlen Hitier. Toen deze aan de macht kwam, werd hü eerst leider van de scholingsafdeling der nationaalsocialistische studentenor ganisatie. Daarna bekleedde hij andere propaganda-functies in Berlijn. Von Leers publiceerde enige fel-anti-Joodse boeken, o.a. „Joden zien U aan". Na de oorlog vluchtte hij eerst naar Zuid-Amerika, waar hij een berucht nationalis tisch en anti- semietisch blad redigeerde: „Der Deutsche Weg". Daarna ver trok hij naar Egypte, waar hij thans, aldus schrijft Stevenson in de Toronto Star, een bureau heeft naast dat van de officiële leider van de Egyptische propaganda. Von Leers beweert, dat hij alleen maar „vertaler" is, maar Steven son houdt vol, dat hij veel meer is dan dat. (Voordat Stevenson met zijn ont hulling kwam, was in het Westen reeds de veronderstelling geopperd, dat de po litiek van Egypte geleid moest worden door een knappe, kennelijk-Westerse geest, die ook de redevoeringen van Nasser inspireerde, Red. LJ>.). kon vinden. Ik wachtte de ontwikkeling in hotel Metropole af. Telkens als de politie kwam, verdween ik door de ach terdeur. Maar tenslotte wisten ze ons te pakken te krijgen. Ze noemden me „een bedreiging voor de staat". Stevenson vertelde, dat hij overigens tijdens de drie weken, die hij in Egypte is geweest, drie maal is gearresteerd. Dat was telkens weer als hy probeerde, de voormalige premier Mohammed Naguito te spreken te krijgen. „De staat Israël dient te verdwijnen", zegt Nazi-prefessor Von Leers Stevenson heeft voor zijn vertrek uit Cairo nog een gesprek met Von Leers gehad. Deze verklaarde toen o.m.: „Is raël is een abnormaliteit. Het is niet groot genoeg of vruchtbaar genoeg om de miljoenen Joden, die er een tehuis zoeken, te voeden. Het moet verdwijnen. Het veroorzaakt moeilijkheden". En ver der: „U vraagt mij, waarom Nasser zijn tijd en geld besteedt aan het bijeenbrengen van Arabieren buiten Egypte tegen Is raël, terwijl er in Egypte zoveel te doen is. Kijk eens, Israël is een probleem. De Zionisten zijn verantwoordelijk voor ne gentig procent van de persaanvallen in de hele wereld op Nasser en op Egypte". „De Egyptenaren beweerden, dat deze man op de achtergrond niet bestond", aldus verklaarde Stevenson nog, „doch toen ze mijn collega Ann Sharpley en mij uit 'smans huis zagen komen, be gonnen de moeilijkheden. Ann Sharpley wist haar uitwijzing twee dagen lang te ontgaan door naar Ismailia te gaan, waar men haar niet STADSNIEUWS Personeel N.V. Backer Co., ging op stap De door de heer N. G. Spaargaren, ge delegeerd commissaris van de N.V. Backer en Co. ter gelegenheid van zijn in februari gevierde 75ste verjaardag aan het personeel aangeboden uitgaans dag is gisteren gehouden. In 3 bussen vertrok het personeel met de dames om 8 uur via Noordwijk en de Zilk naar Zandvoort waar aan de stille Noordzee de koffie gebruikt werd. De tocht ging verder naar IJmuiden en de machtige sluizen en vervolgens naar Hilversum, alwaar in „Anna Hoeve" een uitgebreide koffietafel gereed stond en waar men zich in diverse vermakelijkheden uit stekend amuseerde. Amsterdam was het volgende doel van de reis, met een rond vaart door de grachten en een bezoek aan het nieuwe depot van de firma aan de Prinsegracht. Uitgekeken in het mo derne depot werd naar het Rembrand ts- plein vertrokken waar tijdens het aan geboden diner de heer Bleeker namens het personeel een dankwoord sprak voor de prachtige dag, die overigens nog niet ten einde was want een bezoek aan „Carré" voor de bijwoning van de nieu we Snip en Snap-revue was het slot van deze keurig verzorgde uitgaansdag. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Johannes, zn van J. Schell en W. Kuns; Blrgitta Maria Clara, dr van A. F. M. Peterse en M. W. J. Wouterse; Jelle, zn van G. Verboon en T. Tolsma; Olga Ber- nardina Alida, dr van J. J. van den Akker en B. J. Witte; Hendrikus Jacobus, zn van P. J. Mink en M. van Zeist; Hendricus Bartholomeus, zn van J. Jonker en P. A. Bierman; Hendricus Cornells Johannes, zn van J. j! van Dorp en E. Swagers- Hiltje, dr van S. Boonstra en G. Dijkstra; Marinus Andreas, zn van J. Verhoeven en L. Kerk- man; Jolande, dr van A. Erades en S. A. Lambooy; Jan, zn van J. van Duijvenbode en J. van Duyn; Gabriëlle, dr van A. Luyendijk en M. v. d. Reyden; Matthljs, zn van M. de Boer en N. de Haas; Susanna, dr van J. v. d. Lucht en H. Koelewijn; Francisca Maureen, dr van F. H. Koning en F. Preyers; Frank, zn van J. Drop en M. Moot; Theo. zn van J. J. Bleyi en D. W. de Lange- Ahrend Pleter,- zn van J. Kuyt en Chr. Stlkkelorum; Herman Ferdinand Antonius, zn van H. Gelaudie en J. C. v. d. Vossen; Roland Cornells Nlcolaas, zn van L. G. E. Nooyens en A. Th. v. d. Kamer; Cornelia Sytzke. dr van W. A. S. v. d. Meer en M. J. Eikerbout. GETROUWD: W. P. Mizee en E. Meyers; F. v. d. Zeeuw en M. C. Meerburg: P. G. Gressie en J. Bavelaar; A. G. J. Oskam en H. C. Smit; T. Spaanderman en H. Heunks; A. B. G. Hol en E. v. d. Kooy. OVERLEDEN: M. v. d. Lelie, man, 70 Jr; P. M. Durieux, man, 41 jr- J. Slingerling, weduwnr, 77 Jr; H. L .Hendriks, man, 63 Jr; J. P. Spijker, vrouw. 58 Jr; A. S. de Mooy, weduwe van Minnee, 77 jaar. Officiële publikatie De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Staten der provincie Zuld-Hol'land bij besluit van 2d augustus 1966, G. S, no. 176, hebben goedgekeurd a. een plan tot herziening van het uit breidingsplan der gemeente, vastgesteld bij raadsbesluit van 6 november 1933, in dier voege, dat een gedeelte, gelegen tussen de Poelwetering, de Endegeesterweterlng en de trambaan Leiden's-Gravenhage, wordt ingetrokken; b. een partieel-uitbreidingsplan „Leiden Endegeesterweterlng", met betrekking tot de in het onder a genoemde gedeelte ge legen gronden, met daarbij behorende bebouwingsvoorschriften; vastgesteld bi) raadsbesluit van 28 mei 1956, no. 160. Het goedgekeurde plan ligt met uit voerige kaarten c.a. voor een ieder ter inzage ter Gemeente-Secretarie, afdeling Openbare Werken (kamer 111). LEIDEN, 28 augustus 1956. Wethouder-looo-Burgemeeete», RECHTZAKEN Gevangenisstraf veer amateur gangsters (Van onze Haagse redactie) De zes Haagse jongemannen, die als amateur-gangsters maandenlang tal rijke diefstallen en inbraken hebben gepleegd, zijn door de Haagse Recht bank tot gevangenisstraffen veroor deeld, nadat de Officier van Justitie 14 dagen geleden tegen ieder der ver dachten een gevangenisstraf van 2 jaar had geëist. De heren plachten per taxi of per huurauto op roof uit te gaan. Zij braJken o.m. in bij een coöperatieve mëTkfa/briek te Ruinerwold (Drente), waar de brand kast, inhoudende f. 80.000.—, echter door politie bewaakt werd. Toen konden zij nog ongemerkt wegkomen, maar na nog een paar meestal niet-succesvolle inbraken in Den Haag, liepen zij tegen de lamp. De straffen, die werden opge legd, varieerden van 1% jaar met aftrek tot een jaar, waarvan 3 maanden voor waardelijk, met een proeftijd van 3 jaar. Burgemeester van Nicosia heeft huisarrest Aan de Grieks-Cyprische burgemees ter van Nicosia, dr. Themistocles Dervis, is volgens een officiële mededeling huis arrest opgelegd. Britse militairen door zoeken de woning van de burgemeester. KNAAPJE VERDRONKEN De 2% jaar oude Peter Bosch, wo nende in de Joop IJsbergstraat in de tuinstad Slotermeer te Amsterdam, is gisteravond gevonden in de gracht langs de Coronelst-raat nabij de ouderlijke wo ning. Het jongetje is in de bijna geheel met kroos bedekte sloot verdronken. Raadsagenda Zoeterwoude Onderwijs heeft plaatsgebrek Als gevolg van het grote gebrek aan lesruimte aan de St. Bernardusschool, wordt aan de Hoge Rijndijk een drieklas- sige houten noodschool gebouwd. Voor gesteld wordt medewerking te verlenen tot de aankoop van de voor deze 3 klas sen nodige söhoolmeubeTen. Ook de R.-K. meisjesschool heeft een tekort aan lesruimte. Het ligt in de be doeling t.z.t. een nieuwe 10-klassige school te bouwen. Aangezien dit nog wel enkele jaren zal duren, heeft het school bestuur verzocht medewerking te verle nen tot het bouwen van een drieklassige houten school, aangezien anders een rouleringssysteem zou moeten worden ingevoerd. Voorgesteld wordt de ge vraagde medewerking te verlenen. ZWEMMEN Aan de Stichting tot bevordering van geordend zwemmen alhier was reeds een subsidie van f.3725.toegekend. Door de stijging van de kosten van het bou wen van het zwembad aan de Noord-Aa is het geraamde jaarlijkse tekort geste gen tot ruim f. 4900.Voorgesteld wordt de subsidie tot eenzelfde bedrag te ver hogen. Voorts wordt voorgesteld de ren ten en aflossingen van de door de Stich ting te sluiten geldlening ad f.45000.— te garanderen. B. en W. stellen verder voor de thans zitting hebbende leden van de Waterlei dingcommissie en van de Adviescommis sie ingevolge de Woonruimtewet opnieuw te benoemen. GELDLENING Aangezien het maximum-krediet in rekening-courant ad f.75000.— bijna is bereikt en de gemeente binnenkort grote sommen moet betalen o.a. voor aankoop van grond en straat- en rioleringswer ken heeft de gemeente een geldlening aangevraagd bij de Bank voor Ned. Ge- LE/DERDORP Raadsagenda De gemeenteraad komt op vrijdag 31 augustus a.s. des namiddags te 7.45 uur in vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: Verhuur van het gebouwtje Kerklaan 3; verhuur van de woning Hoofdstraat 120; verhuur van de woningen Kerklaan 4 en 5; aangaan van een vaste lening bij de Bank voor Ned. Gemeentenverho ging van het krediet in rekening-cou rant bij de Bank voor Ned. Gemeenten; aankoop van grond van de heren M. van der Velden, H. Baars en P. K. Los; wijziging der bouwverordening in ver band met de bouw van schuilplaatsen; wijziging der bouwverordening in ver band met de aanleg van een centrale riolering; wijziging van de rechtspositie regelingen voor het gemeente.personeel; medewerking, ingevolge art. 72 der La ger onder wijs wet, voor aanschaffing van leermiddelen door de Vereniging voor Chr. lager-, mulo- en bewaarschool; subsidiring van militaire tehuizen; aan gaan van een gemeenschappelijke rege ling voor het stichten en instandhouden van een regionaal woonwagenkamp te Leiden; onderhandse aanbesteding van de doorti :kking van de M. P. Splinter laan; verstrekker, van een subsidie aan de plaatselijke groepscommissie van de Nederlandse padvinderijverstrekken van een subsidie aan de gymnastiekver eniging Sparta; verstrekken van een subsidie aan de „Harmoniekapel Leider dorp"; benoeming van leden der com missie van advies, bedoeld in art. 8 der woonruimtewet; bouw van een complex woningwetwoningen; instelling van een waterleidingbedrijf en reorganisatie van de administratieve organisatie bij ge meentewerken: vaststelling van een schadevergoedingsverordeningplaatsen van een aanjager ten behoeve van de centrale verwarming van het gemeente huis. LIMEIKA BESPRAK REISPLANNEN De buurtvereniging „Limeika" hield een ledenvergadering in het Dorpshuis, hoofdzakelijk ter beepreking van va kantietrips. De voorzitter, de heer W. v. d. Wijn gaard, deelde mede, dat de vereniging, nu tien jaar bestaande, geregeld ieder jaar een dagtocht voor de volwassen le den heeft georganiseerd. Het bestuur is van mening dat hieraan uitbreiding kan worden gegeven, n.l. dat dit tochten van enkele dagen kunnen worden en dan naar het buitenland. Hij besprak enkele reisjes, die gemaakt zouden kunnen worden. De leden waren wel enthousiast voor dit plan, want reeds meer dan 20 personen gaven zich voor deze vakantie- tochtjes op. Voor het reisdoel zal wor den gespaard en het gespaarde zal we kelijks bij de deelnemers worden afge haald. Bij de bestuursleden tounnen zich nog deelnemers opgeven. meenten. Deze lening, groot f. 860.000. kan thans echter niet worden verstrekt. De Bank is echter bereid het krediet in rekening-courant voor 1956 te verhogen tot f. 150.000.Voorgesteld wordt hier toe te besluiten. WACHTVERBOD Regelmatig worden klachten ontvan gen over de op de Miening geparkeerde auto's. Hierdoor wordt het verkeer op deze weg ernstig belemmerd en ontstaan vaak zeer gevaarlijke situaties. In verband hiermede Stellen B. en W. voor aan Ged. Staten te verzoeken voor het gedeelte van de Miening, dat buiten de bebouwde kom valt, een wachtverbod voor langer dan een kwartier in te stel len. Voor het gedeelte dat in de bebouw de kom valt zal t.z.t. eenzelfde voorstel aan de raad worden aangeboden. KASGELDLENING Naast het voorstel van B. en W. tot verhoging van het krediet in rekening courant tot f. 150.000—, adviseren B. en W. nog tot het sluiten van een kasgeld- lening groot f. 300.000.by de Boeren leenbank voor de tyd van 4 maanden en tegen een rente van 3% 'sjaars. i Dit moet worden gezien als een voor loper van de vaste lening van f. 860.000. VOORSCHOTEN Gelukwensen en sigaren voor Piet van der Zijde Het is zaterdag voor Piet van der Zijde, de veerman van „De Knip", een onvergetelijke dag geworden. 's Middags kwam burgemeester C. J. v. d. Hoeven de gelukwensen aanbieden van het gemeentebestuur, terwijl velen tijdens de receptie Piet kwamen felici teren. De jubilaris, keurig in het zwart en in een versierde stoel, overtrof zich zelf en vergat helemaal te mopperen. Heel wat mensen bleken hem een goed hart toe te dragen, want de sigaren-po sitie levert Piet de eerste maanden geen problemen op: hij kreeg er eiflge hon derden. 's Avonds bracht de harmonie St Laurentius de jubilaris een muzikale hulde, die - vanwege de stromende re gen - gedeeltelijk binnenshuis werd ge bracht. Br heerste een fesetelke stemming waarvan Piet (en zijn baas niet min der) bijzonder genoot. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Ida C., dr van W. Landman en J. I. van Kralingen; Henrlcus C. M. zn van J. A. van R(jn en W. J. van Schie; Ludovica E. M., dr van P. C. Schakenbos en C. M. Wassenaar; Matthias P. H., zn van J. C. van Winsen en J. C. Rulgrok; Jacobus W., zn van H. W. J. van der Wil ligen en G, M. H. van den Berg; Elisabeth M. A. Th., dr van A. L. Duynhoven en A. C. Beijersbergen; Maria V., dr van J. W. Deknatel en A. J. Feit-h; Franciscus A. A., zn van J. M. Rijnbeek en P. de Groot. Ondertrouwd: A. C. de Vroomen, 28 Jr en M. Heemskerk. 25 Jr; P. A. Oudshoorn 23 jr. en J. van der Welle, 23 Jr. Getrouwd: H. W. Severlns, 38 Jr en G. J. Moerkerk. 42 Jr.; M. C. Hoekstra. 24 Jr en M. van der Bent. 24 Jr. Benoemingen Kapelaan W. C. Ta rn Is te Warmond Is benoemd tot kape laan van de parochie van de H.H. Petrus en Paulus te Amsterdam, terwijl te Warmond! is benoemd de heer A. P. Loos (neomist) Op vrijdag 31 augustus a.s. houdt de V.V.V. afdeling Warmond haar jaar lijkse algemene ledenvergadering in de Kaagsociëteit te Warmond. Aan deze vergadering gaat een boottocht over de Kagenplassen vooraf. WASSENAAR AANRIJDING De 21-jarige F. A. Oudhoff uit Am sterdam kwam op het rijwielpad1 langs de Rijksstraatweg bij het passeren van drie naast elkaar rijdende fietsers met zijn bromfiets in botsing met een tegen ligger. Hij liep een zodanige verwonding aan een been op, dat overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk was. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: Von BalluseckVan der Paauw, zn., Amsterdam; LaboyrieVan Goudoever, dr, Den Haag; Noordam— Poll, dr, Den Haag: Van der Velden Niericker, dr., EygeishovenPinoVan Crevel, zn., Den Haag. Getrouwd: M. E. Dwarshuis en M. J. G. van Bosse, Chicago; J. Vreeken en M. A. J. van Brink. Rotterdam; W. Borfolró en E. Pólffy, Péo6 (Hongarije). Bijzonderheden over moord te Heer De vier personen die, verdacht van de moord op een motorhandelaar te Heer zijn aangehouden, zullen morgen in voorlopige hechtenis worden gesteld. Tegen hen is een aanklacht van moord, medeplichtigheid en aanstichting tot moord ingediend. Het gerechtelijk onderzoek is nog in volle gang. De vroegere knecht heeft tijdens verho ren gisteren en vanmorgen bekend zyn vrienden meermalen te hebben aange zet om de man om het leven te bren gen en met hen het plan tot de moord uitvoerig besproken te hebben. De bedoning van f. 20.000.—die hij, naar hij reeds heeft eikend, de moorde naars in het vooruitzicht stelde, zou hij hébben willen fourneren uit de bloeiende rijwielzaak, waarin hy dan met de weduwe van het slachtoffer zeggenschap hoopte te verkrijgen. De herkomst van de sleutel, waarvan hij ook heeft toegegeven deze de daders in handen te hebben gespeeld, staat ech ter nog niet vast. Men is nog bezig de echtgenote te verhoren. De revolver waarmede de moord is gepleegd, blijkt door de knecht in het buitenland te zijn gekocht met geld, dat hij door kleine diefstallen heeft bijeen gekregen. De begrafenis van het stoffélyk over schot van het slachtoffer zal geschieden a.s. donderdag in dien6 woonplaats Vylen (Vaals) Zendmachtigingen voor vijf omroepen en voor een aantal kerkgenootschappen Het nieuwe televisiebestel zal, volgens enige dezer dagen vastgestelde be schikkingen van de minister van O. K. en W. in werking treden op 1 oktober 1956. In verband hiermede zyn zendmachtigingen gegeven aan de vijf omroep organisaties, zodat deze voortaan over eigen zendtijd beschikken. Een deel van de zendtijd blijft aan de NTS voor het journaal, de Eurovisie-uitzendingen en voor de programma's die door de programma-commissie van de NTS (in samenwerking met de omroeporganisaties) zullen worden voorbereid. Tevens heeft de minister zendmachtigingen verleend aan een aantal kerkgenootschap pen. die om zendtijd verzocht hebben. Zendtijdverdeling Het zelfde ministeriele besluit bevat de zendtijdverdeling. De AVRO ziet zich, evenals de KRO, dc NCRV en de VARA, 69 uur per jaar toegewezen, de VPRO 23 uur per jaar. Voor de uit zending van kerkdiensten is 24 uur per jaar gereserveerd (voor de by het IKOR aangesloten kerken tezamen 10 uur, voor de bij het Convent van Ker ken inzake radiodiensten aangesloten kerken tezamen 4 uur en voor het r.k. kerkgenootschap 10 uur per jaar. Eigen gezag, dat van de Kerk en ook dat van Nederland geschaad^ Geen eerbied zelfbeschikking Papoea,s (Van onze Haagse redactie) Het comité der bezwaarden uit de Ned. Herv. Kerk heeft naar aanleiding van de oproep tot bezinning over het probleem Nieuw-Guinea een open brief aan de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk gericht. In deze open brief spreekt het comité in de eerste plaats zijn teleurstelling uit over het feit, dat de Synode zich niet uitspreekt in welk opzicht goddelijke geboden door het Nederlandse volk zouden worden overtreden wat betreft zijn houding inzake Nieuw Guinea. Het comité meent dat de synode opportunistische vragen aan de orde stelt, waarbij in feite de natie tegen haar regering wordt .Ontwaken" is dikwijls „neo-kolonialisme" Wanneer de Synode spreekt over „vol keren-gemeenschap" en daarbij kenne lijk doelt op de vergadering der Ver. Naties, dan is dit. volgens de open brief onwerkelijk, want er is geen sprake van een volkeren-gemeenschap. Immers de volkeren zijn verscheurd door sterke ideologische, zeker niet ideële motieven en bovenal door allerlei vormen van on geoorloofd economisch en ideologisch winstbejag. En op de achtergrond van dit alles: de diepere tegenstellingen der godsdiensten. Het bestaan van de Ver. Naties is een betrekkelijk goed, waarbij de kwade kansen niet ontbreken. Er zijn inderdaad politieke verschui vingen in het Oosten gaande, maar de christen doet goed zich zelfs tegenover „wereld-historische bewegingen" gere serveerd te gedragen Veel wat tot het ontwaken van Afrika en Azië wordt ge rekend is slechts nihilisme, overspan nen nationalisme en machtsdrift. Zeer zeker geldt dit voor Indonesië. Het comité is van oordeel, dat de Sy node zeer eenzijdig spreekt over ons recht t.a.v. die aanspraken van Indone sië en de bezwaren der Aziatische en Afrikaanse volkeren. Indonesië's aan spraken zijn niet gebaseerd op enig recht of enige bepaling. Zij berusten steeds meer op de verloochening van alle afspraken, daarbij uitgaande van een vreemde uitlegging van het begrip „zelfbeschikkingsrecht". Verdragen moeten worden nageko men, beloften en eden moeten worden nageleefd. Uit geen woord blijkt, dat dit grondbe ginsel voor de Synode belangrijk is en ook geldt voor een „veranderende we reld". Geen zelfbeschikkingsrecht Ten opzichte van andere bevolkings groepen. op Celebes. Atjeh, en op de Zuid-Molukken, hebben de leiders van Indonesië het zelfbeschikkingsrecht met voeten getreden. De nieuw-opgekomen staten stellen een grijp-graagte ten toon die men „neo-kolonialisme" zou kunnen noemen. Deze feiten worden in de oproep ge negeerd. Het oomité meent, dat het appèl voor de kerk ginds voor agitatie nieuw voed- „Groningens Ontzet" herdacht In Groningen wordt vandaag Gronin gens Ontzet in 1672 herdacht. Het feest, dat tienduizenden op de 'been bracht en waarvoor velen uit de provincie naar de stad waren getrok ken, werd ingezet met een reveille, ge volgd door het feestelijk gelui van de klokken van alle kerktorens van de stad. Daarna stapte het bestuur van de Ver eniging van Volksvermaken, vergezeld van de gasten, afgevaardigden van de 3 Octobervereeniging uit Leiden en de vereniging Alkmaars Ontzet uit Alk maar, in de rijtuigen voor een traditio nele rondgang door de stad. Terwijl de stadsbeiaardier Jakob Everts, een feestelijk carillonconcert gaf, werd op de Grote Markt de keuring van tuigpaarden gehouden, afgewisseld door een concours voor shetlandpo- nies. Vanmiddag werd in het stadspark het Nationaal Concours Hippique gehouden en trok de Energieparade 28-8 door de stad. Vice-president Hatta van Indonesië heeft heden de leden van een vriend- schapsmissie van de Chinese volksrepu bliek ontvangen. De missie brengt een bezoek aan Indonesië en heeft vóór haar bezoek aan Djakarta een reis gemaakt door Sumatra. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen Overleden: J. G. Lagerwey—Hljner, vr. 63 jr., Amersfoort; M. G. A. Jansen, vr. 48 jr, Amsterdam; J. Korendijk, m. 92 jr, Voorburg; Chr. F. A. Beek, m. Den Haag; J, Ph. van Pijlen, m 79 jr, Den Haag. sel zal geven. Daarom is dit in strijd met de hoge taak der kerk in Nederland publiekelijk zulk een vragenspel te be ginnen. Het merkwaardigste is, dat nie mand in Nieuw-Guinea dit woord der kerk behoefde. Het comité laakt het dat de Synode zegt, dat het niet de taak der kerk is een oplossing aan te wijzen, maar dat niettemin een bepaalde op lossing in doorzichtige bewoordingen wordt voorgedragen. Allereerste moet aan de toekomst van de Papoea recht worden gedaan. Daartoe heeft Nederland zich, door de onderte kening van het Handvest der Verenigde Naties, verbonden. Het is een eis van gerechtigheid, dat de Papoea's zelf te hunner tijd in vrijheid hun keus be palen. De opinie der minderheid werd verzwegen Het comité concludeert, dat de Synode zich door kennelijk eenzijdige politieke voorlichting tot haar publikatie heeft laten verlokken. Hierdoor is volgens de ondertekenaren de weg van Gods ge rechtigheid lichtvaardig vereenzelvigd met de gedachtengang van bepaalde politieke kringen. De Synode heeft, aldus de conclusie, alvorens de oproep afkwam, de mindere vergaderingen noch geraadpleegd, noch ingelicht. Evenmin heeft zij blijkbaar de Raad voor kerk en theologie daarbij betrokken. Daarenboven onthield zij ons kennisneming van de opinie der min derheid in haar midden. Het is twijfel achtig of de Synode na zulk een on deugdelijke voorbereiding in zulk een voor Nederland moeilijke zaak kan vol houden, waarlijk namens de kerk te spreken. De Synode heeft dientenge volge haar eigen gezag en dat van de Ned. Herv. kerk zelf in veler harten geschaad. Zij heeft voorts de rechts zekerheid der inwoners van Nieuw- Guinea aangetast en de positie der Ne derlandse regering geschaad en voor het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's weinig eerbied getoond. De brief is ondertekend door: mr. J. W. de Jong Schouwenburg; dr. H. Jon ker, mr. G. J. de Lint, prof. dr. J. Prins, jhr. W. de Savornin Lohman, dr. J. J. R. Schmal, dr. W. Volger. De zendtijdverdeling bepaalt zich tot het toewezen van de hierboven gegeven aantallen zenduren. Aan het bestuur van de NTS is opgedragen na overleg met de instellingen, die de uitzendingen der Kerkgenootschappen verzorgen de dagen en uren vast te stellen, waarop uitzendingen van de kerken en de om roeporganisaties zullen plaats hebben, met de mogelijkheid van beslissingen van het bestuur in beroep te komen bij de minister. Bij een derde beschikking heeft de minister overeenkomstig de nieuwe sta tuten van de NTS, drie leden van het bestuur der Stichting aangewezen. Be noemd zijn mej. dr. M. A. M. Klompé (Arnhem) en de heren H. Algra (Leeuw arden) en prof. dr. T. T. ten Have (Am sterdam). De heer Algra is tevens be noemd tot lid van het dagelijks bestuur. Voorts werden als bestuursleden aan gewezen door de AVRO: jhr. Th. Röell en D. Repko; door de KRO: prof. dr. mag. J. B. Kors O.P. en de heer A. J. J. van der Made; door de NCRV: mr. A. B. Roosjen en mr A. H. van de Veen; door de VARA: J. B. Broeksz en J. W. Ren- gelink: door de VPRO (voorlopig)dr. J. A. de Koning en de heer G. J. Ligthart. Waakzaamheid op Cyprus „Terrorisme en zelfbestuur onverenigbaar" zegt Sir John Harding Enkele Incidenten hebben maandag het aflopen van de „vreesloze periode" gekenmerkt. Op een legerbureau, In een rioolbuis en in een officiersauto heeft men, gewaarschuwd door onbekenden, tijdig drie tijdbommen ontdekt en bo ven op een autobus naar Paphos vond men een mortier, het eerste wapen van dit soort dat op Cyprus is aangetroffen. Vijf jonge Griekse Cyprioten, die we gens verzetsdaden tot lange gevangenis straffen zijn veroordeeld, zullen naar Engeland worden overgebracht. Hun ou ders hebben rechtskundige bijstand in geroepen. BEURSOVERZICHT Weinig verandering: Staatsfondsen lager Amsterdam. 28 augustus Uiteraard was men vandaag zeer nieuwsgierig naar het verloop van de inschrijvingen op de Jongste 4 1/4 lening ad f. 10.000.000 ten laste van de Bank der Nederlandse gemeenten. Voor zover de inschrijvingen reeds binnen waren was men van oordeel dat het aangeboden bedrag wel geheel geplaatst zal worden, doch de belangstelling was niet zo groot als bij de eerste lening van genoemde instelling. De Staatsfondsen- markt. die zich gisteren vrij goed hield, gaf vandaag vrij veel verliezen te zien, waarbij de 3 1/4 leningen tot 3/8 lager noteerden. Met voldoening heeft de beurs er kennis van genomen dat president Nas ser van Egypte instemt met besprekin gen met de vijflanden-commissie, doch een stimulans ging hier niet van uit. Alleen Kon. Olie kon een kleinigheid verbeteren en kwam van 79iy2 op 794 De overige internationals in feite on veranderd. De scheepvaartsector had een lusteloos verloop waarbij fractione- le verliezen in de meerderheid waren. Cultures stil en hier en daar iets luier. WISSELKOERSEN Amsterdam, 28 augustus - Londen 10.62%10 63%, N York 3.827/s—3.83%, Montreal 3.90%—3.90% .Parys 1.0842%— 10852%. Brussel 7.64%—7.65%, Frank furt 91.03%91.08%, Zürich 8727—87.32, Zürich (vr. fres.) 8925—89.40, Stockholm 7378%—73.83%, Kopenhagen 54.94-54 99, Oslo 53.16%53.21%, Milaan 6096%— 61.01%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 28 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 94% L 94 Grootboek obl89% Ned '51 3% 94% 93% Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned '48 3% 89% 89% Ned. '54 3% 89% 89% Ned '55 3% 89% 89% Ned. '55 n 3% 90% 90% Ned. '47 3% 390{jj 90% Dollarlng '47 3 94-ft Ned. '56 3% 93% 93% Investerlngscert. 3 93ft 93ft Ned. 62-64 3 93 ft 93 Indië -37 A 3 92ft 92 Grootboek '46 3 89% L 89% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 51% 51% Nat. Handelsbank 120% 119% Ned. Handelmy195% 194% A.K U 250 249% Philips 287 286% Unilever 405% 405% Wilton Feyenoord 317 319% Blliton 2de r235 231 Kon Olie f.50.— ..396 Kon. Olie 791% 793% Amst Rubber 77% 77 Holl Amer HJn 193y4 190% Kon Ned. Stoomb. 168 166% Ned Scheepv Unie 172% 171 H.V.A 104% 103% Java Cult57 57% Dell MU 112% 111 Senembab76 NIET-ACTTEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 93% 93% Den Haag 1937 1 3.. 90% Lelden 1947 9RU. R'dam "37 I m 3% 95 Industr Obligaties Philips Dollarlng 100 99% Premieleningen A'dam *51 2% 115 112 L Eindhoven *54 2% 96% 96% Enschede '54 2% 95 B 94% Den Haag '5112%.. 106% 105 100 106 R'dam *52 I 2% 110 B 107 Idem n 2% 109% 105% Utrecht '53 2% 100 100 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Amsterd Bank 246% 245% Rotterd. Bank213% 212% Twentsche Bank217 218% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr 223% Kon. Ned. Grofsm 119 Rott. Droogd My 609% Tieleman en Dros 13% Handelsondernemingen Borsumy cv A f 1000 92% Internatio106% Diversen Albert Heyn288% Ned M Walv Vrt 70% Spoorwegen Deli Spoorw My 21% Amerik. fondsen 220 117 90% 105% 288 L 70% 20% Anaconda Shell OU Cy 84% 96 83% 96% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl Constructie Ing bur v Bouwnyv Int Kunststof! tnd. Kon Ned Edelmet Pref w.a. Idem Textiel Gebr v Wyk Leidsche Wolsplnn Ned Electrolasm Sikkens Lakfabr "63 Ver Touwfabrieken Wernlnk'g Betonm. VK 27/8 424 1241i H 50% 71 71% 71 81 81% 367 367 350 L 530 526 191% 181% 99GB 99GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5