GOLDEN FICTIO laaggebouw 27 september open S^idc? Leidse raad 3 september bijeen Onder ons gezegd, toch maar Demping Middelstegracht kost bijna anderhalve ton 95ste jaargang Dinsdag 28 augustus 1956 Tweede blad no. 28920 (Ingez. Med.-Adv.) Naar wij vernemen zal het Waag gebouw, een van de fraaiste histo- rische gebouwen in Leiden, donder dag 27 september worden heropend na een restauratie die jaren in be slag heeft genomen. Toen de plan nen tot restauratie in eerste instan tie door de gemeenteraad werden beoordeeld, betrof het een herstel van veel kleiner omvang dan thans is voltooid, doch tijdens de werk zaamheden bleek het nodig of wen selijk, ook nog andere dan oor spronkelijk voorgestelde voorzie ningen ie treffen. Niet alleen heeft het zodoende veel langer geduurd dan men eerst had berekend, al vorens het gebouw weer in gebruik kan worden genomen, doch tevens is de restauratie veel kostbaarder gebleken dan men zich aanvankelijk had gedacht. Niettemin kan men. nu de restau ratie zo goed als voltooid is, dank baar zijn dat dit monumentale ge bouw weer voor lange tijd in uit stekende staat verkeert. Zeer verheugend is bovendien, dat door de heropening op 27 sept. de traditionele uitdeling van haring en wittebrood de komende 3 oktober weer in een prettiger omgeving kan plaats vinden dan de laatste jaren het geval was, toen het op zichzelf treffende decor voor deze gebeurte nis schuil ging achter een netwerk van balken, planken en latten en de entourage van de uitdeling bedor ven werd door de onvermijdelijke rommel van een bouwwerk-in-volie- gang. De heropening zal waar schijnlijk met enige plechtigheden gepaard gaan. (Foto L.D./Van Vliet.) grond Onderwijsbenoemingen B. en W. stellen de Leidse gemeente raad de volgende onderwijsbenoemingen voor. Tot tijdelijk leraar (lerares) aan de Meisjes H.B.S afd. Middelbare Meis jesschool: mej. F. A. de Gelder voor Frans, mevr. N. A. J. StrackHageman voor Duits, mr J. Th. Vermeulen voor Staatswetenschappen, mej. J. G. M. Vriens voor aardrijkskunde, de heer A. Menalda voor wiskunde, de heer D. de Hart voor wis- en natuurkunde, dr. J. B. Ubbink voor natuurkunde, mej. W. H. M. Voorhoeve voor natuurkunde, mevr. G. G. van den BoschPinke voor Nederlands, dr. H. J. de Graaf voor geschiedenis, mej. M. L. A. Groenhoff voor Engels en mej. R. C. Vogel voor tekenen. Tot tijdelijk leraar (lerares) aan de Gem. H.B.S.mej. G. C. A. Pot voor Nederlands, de heer D. Bosma voor Frans, de heer J. H. J. Herfkens voor wis- en natuurkunde, en ir. Jean B. Grandjean voor wiskunde en mecha nica, en voorts tot leraar in vaste dienst aan deze school voor de natuurlijke historie prof. dr. Siebe Bloembergen. Voorts stellen B. en W. voor op zijn verzoek eervol ontslag te verlenen aan de heer J. van Leeuwen als onder wijzer aan de O.L.S. aan de Storm Buy- singstraat in verband met diens benoe ming tot leraar bij het nijverheidson derwijs. Onderwijsinstellingen kopen I aan de Rooseveltstraat Ingevolge besluit van de raad van 28 mei j.l. werd aan de Maatschappij ter bevordering der Leidsche Onderwijsin stellingen N.V. en aan de N.V. Neder - landsch Drukkerij Bedrijf, gevestigd al hier. optie verleend, uiterlijk tot 1 au gustus j.l., voor de gehele of gedeelte lijke aankoop van een perceel industrie terrein, groot plm. 1100 m2, gelegen aan de Rooseveltstraat in het uitbreidings plan „Leiden-zuidwest", voor de prijs van f. 17 per m2. Bij schrijven van 31 juli j.l. hebben genoemde naamloze vennootschappen B en W medegedeeld het bedoelde recht van optie ten aanzien van het gehele terrein thans te willen realiseren. Nog een en een kwart ton voor Endegeest AANVULLEND KREDIET RESTAURATIE PAVILJOENS VOORGEEST De voorzieningen ten behoeve van de psychiatrische inrichtingen „Endegeest" c.a.. waarvoor de Raad bij besluit van 6 juni 1955 een krediet beschikbaar stelde, omvatten o.m. het vernieuwen van de verwarmingsinstallaties van de pavil joens van Voorgeest en het uitvoeren van restauraties aan die paviljoens. De hier aan verbonden kosten werden in totaal op f. 516.700 geraamd. Met dit bedrag zal evenwel niet kun nen worden volstaan. Het is nl. gebleken, dat het noodzakelijk is nog enige extra voorzieningen, zoals de vernieuwing van het elektriciteits-leidingennet, van de plafonds en van een deel van het water leidingnet te treffen, terwijl voorts de oorspronkelijk voorgenomen voorzienin gen meer blijken te moeten omvatten dan aanvankelijk was gedacht. Boven dien hebben zich sinds de opstelling van de restauratieplannen verschillende prijsstijgingen voorgedaan, welke een 'belangrijke verhoging van de kosten hebben meegebracht. Een en ander heeft tot gevolg, dat het oorspronkelijk beschikbaar gestelde be drag zal moeten worden verhoogd met f."125.000, welk bedrag o.i. in 5 jaar moet worden afgeschreven. Leidse Universiteit Voor liet tijdvak van 1 september a.s. tot en met 31 augustus volgend jaar is benoemd tot wetenschappelijk ambte naar eerste klasse bij de afdeling kin dergeneeskunde aan het Leids Acade misch Ziekenhuis dr. H. H. van Gelde ren, thans assistent. Voor het tijdvak van 1 juli j.l. tot en met 30 juni komend jaar is benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar eerste kl. bij de orientatistiek aan de Leidse Uni versiteit dr. S. A. Bonebakker, thans hoofdassistent. In de raadsvergadering van 17 oktober 1955 werd besloten een krediet van f. 11.600.beschikbaar te stellen voor de uitvoering van 'het grondwerk ten be hoeve van de aanleg van een bospark in de Kikkerpolder. De uitvoering hiervan is inmiddels, te zamen met de uitvoering van het grond'- werk ten behoeve van het sportvelden complex, ter hand genomen. Na voltooiing van het grondwerk zal Wt de aanleg en beplanting van het bos park moeten worden overgegaan. Het terrein, dat voor de aanleg van eem open lucht-theater is bestemd, blijft onbe- plan't, hangende de beslissing over de aanleg van een dergelijk theater. Het bospark zal aan de zijde van Oegstgeest, tussen Oud-Poelgeest en de Leidse Hout, de groeri'binding vormen en tevens de nodige beschutting bieden voor het sportveldencomplex. Het zal. mede in verband met de aan wezige slechte grond, enige jaren duren, voordat het aan te planten bosplantsoen tot voldoende wasdom is gekomen. Ge let op de omstandigheid, dat het tot bos park bestemde terreingedeelte na de grondbewerking moet worden schoonge- houden, teneinde onkruid-woekering te voorkomen, verdient 'het aanbeveling de beplanting in het winterseizoen 1956/ 1957 aan te brengen. Bij een latere be planting van het terrein zou deze woe kering wederom tot een intensieve grond bewerking noodzaken. Naar het ziöh laat aanzien, zullen de sportvelden eerder gereed zijn dan de ter plaatse geprojecteerde verkeersweg. Het is daarom gewenst, dat een tijdelijke toegangsweg wordt aangelegd naar de hoofdtoegang van de sportvelden, aan de zijde van de geprojecteerde verkeers weg. Deze toegangsweg is reeds nu met een voorlopige verharding aangelegd voor de aanvoer van materiaal, ten be hoeve van de uitvoering van het werk. De noordelijke scheidingssloot tussen het bospark en de geprojecteerde verkeers weg wordt eerst gegraven, als deze weg wordt aangelegd. De kosten van de uitvoering, welke zal geschieden binnen het kader van de G.S.W.-regeling als werko'bject voor werkloze handarbeiders, bedragen, exclu sief de door het Rijk te betalen vergoe ding van 90% in 'de arbeidslonen, sociale lasten e. d. ad f. 1.667.37, afgerond f. 21.500.Dit bedrag kan in veertig jaren worden afgeschreven. Industriegrond aan 5 Meilaan voor Leidse Wolspinnerij iln verband met de 'bouw ter plaatse van een nieuwe fabriek met kantoor, heeft de Leidsche Wolspinnerij n.v., ge vestigd 'te Amsterdam, verzocht van de gemeente te mogen kopen een perceel industrie-terrein, tezamen groot plm. 15015 m2, gelegen aan de Roosevelt straat en aan de 5-Meilaan in het uit breidingsplan „Leiden-Zuidwest". Het te koop gevraagde terrein grenst aan het aan genoemde naamloze ven nootschap reeds in eigendom toebehoren de aan haar door de gemeente ver kochte terrein. Nu het Delfföe Jaag pad onlangs aan het openbaar verkeer is onttrokken, kan deze grondoverdracht tegelijk met de overdracht, welke voort vloeit uit bovenbedoelde grondverkoop, geschieden. Het thans te koop gevraagde industrie terrein is Volgens het partieel uitbrei dingsplan „Leiden-Zuidwest" bestemd voor „industrieterrein A" waarop over een strook ter diepte van 30 meter langs de 5-Meilaan uitsluitend kantoorgebou wen, laboratoria, showrooms, en derge lijke zakemgebouwen mogen worden op gericht. Met adressante is overeenstemming be reikt omtrent de verkoopprijs van f. 216.100.in totaal (bouwrijp en opge hoogd tot 0.30 m -f n.a.p.). hetgeen neer komt op een prijs van ongeveer f. 14.40 per m2. Agenda van 36 punten De Leidse gemeenteraad komt maan dag 3 september om 14 uur bijeen voor de behandeling van een agenda die niet minder dan 36 punten telt, een groot aantal voor een vergadering in dit jaar getijde. De belangrijkste dezer punten zijn: Verdeling van de Raad in sectiën: Be noeming van een lid van de Raad van Beheer van de Sportstichting. Op de voordracht staan I. H. Mentink, Z. J. Smeding: Benoeming van een vijftal leerkrachten aan de Gem. Hogere Bur gerschool met 5-jarige cursus en van een twaalftal leerkrachten aan de Gem. Hogere Burgerschool voor Meisjes met. 6-jarige cursus en afdeling Middelbare Meisjesschool: Voorstel tot het verle nen van eervol ontslag aan de heer J. van Leeuwen uit zijn betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school aan de Storm Buysingstraat: Voorstel inzake overplaatsing van de heer J. de Goey als onderwijzer van de openb. Montessori lagere school aan de Rijnsburgersingel naar de openbare school voor buitengewoon lager onder wijs aan de Marnixstraat: Voorstel tot het vaststellen van de vergoedingen in de kosten van vakonderwijs, waarop de besturen der bijzondere scholen voor glo, vglo en ulo over het jaar 1952 aan spraak hebben: Preadvies op het ver zoek van het bestuur van de Ver. voor Christelijk Onderwijs om medewerking voor de aanschaffing van nieuwe orna menten voor de elektrische verlichting in de scholen voor gewoon- en voortge zet gewoon lager onderwijs, gelegen aan het Noordeinde 40; Voorstel inzake het bepalen van het bedrag dat per leer ling voor de bijzondere scholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden in de jaren 1955 en 1956 be schikbaar wordt gesteld ter bestrijding van de kosten, bedoeld in artikel 32. lid 1. van het Besluit buitengewoon lager onderwijs 1949. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de voortgezette eerste inrichting van de openbare kleuterschool aan de Gorte straat; Preadvies op het verzoek van het bestuur van het Kon. Gen. „Mathesis Scientiarum Genetrix" om de uitbrei ding van 't leerplan van zijn uitgebreid tech. dagschool met de cursussen bouw kunde en elektrotechniek nodig te ver klaren; Voorstel inzake het toekennen van een subsidie ten behoeve van de Katholiek Sociaal Pedagogische School- dienst; Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de uitbreiding van het oefenveld aan de Zoeterwoud- sesingel; Voorstel inzake het beschik baarstellen van gelden voor het aan schaffen en plaatsen van doelpalen en ballenvangers, alsmede voor het aanko pen. plaatsen en inrichten tot kleedge bouw van een houten gebouwtje, een en ander ten behoeve van de sportterrei nen aan de Boshuizerkade; Voorstel in zake het toekennen van een extra sub sidie aan de openbare leeszaal en bi bliotheek „Reuvens" en aan de R.-K. openbare leeszaal en bibliotheek ten be hoeve van de aanvulling en vernieu wing van het boekenbezit; Voorstel tot het doen van een verzoek aan de minis ter van Binnenlandse Zaken om verho ging van de uitkomst per inwoner van de algemene uitkering uit het gemeente fonds; Voorstel inzake het beschikbaar- stellen van gelden voor het dempen van de Middelstegracht en het maken van een verbindingsweg tussen deze gracht en de Hooigracht, met bijkomende wer ken; Voorstel inzake het beschikbaar- stellen van gelden voor de aanleg en be planting van het geprojecteerde bos park in het recreatieplan Kikkerpolder; Voorstel inzake het beschikbaarstellen van een perceel grond, gelegen nabij de Willem de Zwijgerlaan in het uitbrei dingsplan „Leiden noord V". ten behoe ve van de bouw van een transformator- gebouwtje door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit; Voorstel inzake het beschikbaarstellen van gelden ter voldoening van de schadeloosstellingen terzake van onteigening van grond, ge legen aan de Boerhaavelaan; Voorstel inzake het verkopen van een perceel in dustrieterrein. gelegen aan de Roose veltstraat en aan de 5-Meilaan in het uitbreidingsplan „Leiden-zuidwest" Voorstel inzake het verkopen van een perceel industrieterrein, gelegen aan de Rooseveltstraat in het uitbreidingsplan „Leiden-zuidwest"; Voorstel inzake het verkopen van de boerderij met aanho- righeden. gelegen aan de Jan Steenlaan te Warmond; Voorstel inzake het verho gen van het bij raadsbesluit van 6 juni 1955, no. 168. beschikbaar gestelde kre diet ten behoeve van het treffen van enige voorzieningen aan de paviljoens van Voorgeest: Voorstel inzake het be schikbaarstellen van gelden ten behoeve van het vernieuwen van de verwar mingsinstallatie in het gebouw van het Stedelijk Museum „De Lakenhal": Pre advies op het voorstel van de heer M. Sommeling inzake het ondernemen van stappen bij de regering, ertoe leidende, dat aan de ingevolge de sociale werk voorzieningsregelingen tewerkgestelden. een uitkering van 3 over het jaarloon 1955 wordt verstrekt; Voorstel inzake het verlenen van een toeslag aan hen. die krachtens verordening in het genot zijn van een pensioen of toeslag daarop ten laste van de gemeente; Voorstel in zake het toekennen van subsidie aan de Protestantse Vereniging voor Gezond heidszorg „Het Groene Kruis" en aan de R.-K. Vereniging ..Het Wit-Gele Kruis" voor de jaren 1952 en 1953; Voorstel inzake het voeren van verweer tegen de door M. C. van der Valk te Voorschoten ingestelde rechtsvordering; Voorstel tot het vaststellen van een ver ordening, houdende wijziging van die op de straatpolitie; Preadvies op de voorstellen van de heer Meester betref fende het verkeer op de Haarlemmer straat en op het voorstel van de heer De Kier voor een motie betreffende de demping van de Langegracht met bijko mende werken. Een gulden genieting aar So rt. Voorbereiding verplaatsing LDM-complex B. en W. hebben een plan doen ont werpen tot het slopen van enkele perce len van het gebouwencomplex van het voormalige bedrijf van Tieleman en Dros C.V., het dempen van de Middelste gracht tussen de Groenesteeg en de Oude Rijn en het maken van een ver bindingsweg tussen deze gracht en de Hooigracht. Deze werken houden ver band met het'in vergevorderde staat van voorbereiding verkerende plan tot ver plaatsing van kantoor, werkplaatsen enz. van de N.V. Leidse Duinwater Maatschappij van de Stationsweg naar het terrein van het v.m. complex van Tieleman en Dros. Enerzijds is de be oogde verbindingsweg nodig om de ver eiste ontsluitng ten behoeve van de toe komstige bebouwing ter plaatse mogelijk te maken, anderzijds wordt hierdoor een nieuwe schakel verkregen in de verbinding Oosterkerkstraat-Kerksteeg- Hooigracht Omtrent de verplaatsing van het bedrijf van de L.D.M. zullen B. en W. zo spoedig mogelijk nadere voorstel len doen. De werkzaamheden omvatten in hoofdzaak het slopen van twee bruggen en van de walmuren en landhoofden tot plm. 0.80 n.a.p., het maken'van een gedeelte walmuur voor het kopeinde van de Middelstegracht, het aanbrengen van Warmond koopt boerderij van Leiden MAAR NIET BIJBEHORENDE GROND IN HET „MERENPLAN" De gemeente Warmond heeft Leiden verzocht voor de prijs van f. 24.000 in totaal te mogen kopen de boerderij met aanhorighedën. gelegen aan de Jan Steenlaan te Warmond. Bedoelde boerderij c.a. werd ingevolge raadsbesluit van 28 juni 1950 met ver schillende percelen weiland, bos en wa ter, gelegen in de Zwanburgerpolder in de gemeente Warmond, door de ge meente Leiden aangekocht in verband met het zandwinningsplan. De te koop gevraagde boerderij c a. ligt op enige afstand en gescheiden door de Leede van bedoelde weilanden in de Zwanbur gerpolder. Aangezien voor het doel. waarvoor de onderhavige eigendommen zijn aange kocht. liet behoud van de in het dorp gelegen boerderij zelve niet van belang is. bestaat er volgens B. en W. tegen deze verkoop geen bezwaar. De koop som van f. 24.000 is naar de mening van B. en W. redelijk te achten. Opge merkt wordt verder, dat bij aankoop van de boerderij door de gemeente Warmond die gemeente de terzake lo pende pachtovereenkomst overneemt. Nieuwe verwarming van de Lakenhal De centrale verwarmingsinstallatie van het Stedelijk museum „De Laken hal" is oud en verkeert in een zodanig slechte toestand, dat algehele vernieu wing op korte termijn en wel vóór het stookseizoen 1956-1957 geboden is. Bo vendien voldoet deze installatie niet aan de eisen, die daaraan uit museum-tech- nisch oogpunt bezien, gesteld dienen te worden. Het is gewenst de zalen, waarin schil derijen en oude meubelen zijn tentoon gesteld. te verwarmen met lucht, omdat men hierbij in de gelegenheid is de vochtigheidsgraad te regelen, wat van belang is voor de bescherming van de verflaag op de schilderijen en voor het tegengaan van scheuren van het hout der meubelen. De overige ruimten kun nen zonder bezwaar met radiatoren wor den verwarmd. De kosten voor een installatie, met olie gestookt, die aan deze vereisten voldoet, bedragen f. 310.500, welk be drag in 15 jaar kan worden afgeschre ven. Op grond van het vorenstaande, in overeenstemming met de adviezen van de Commissiën voor het Stedelijk mu seum „De Lakenhal", voor de Openbare Werken en voor de Financiën stellen B. en W. de raad voor het benodigde krediet te verlenen. zandaanvullingen, 'het leggen van een riool in de verbindingsweg en het aan brengen van bestratingen. De Middelste gracht zal. evenals het reeds gedempte aansluitende gedeelte, een rijweg ver krijgen van 9 m breedte, met aan beide zijden trottoirs; de verbindingsweg krijgt een rijweg ter breedte van 7 m, met eveneens aan Weerszijden trottoirs. De kosten van demping en straat- aanleg worden geraamd op f. 132.000. Dit bedrag moet nog worden vermeer derd met f. 8.000 wegens de restant boekwaarde van één der te slopen bruggen, namelijk die nabij de Oude Rijn. Het te voteren bedrag ad f. 140.000 kan in veertig jaren wor den afgeschreven. B. en W. geven in overeenstemming met de adviezen van de Commissiën voor de Openbare Werken en voor de Finan ciën in overweging aldus te besluiten. VRAGEN AAN B. EN W. OVER DE ZES PROCENT. Het raadslid H. van Weizen (CP.N.) heeft B. en W. schriftelijke vragen ge steld over mening van het College ten aamzien van eventuele navolging van Rotterdam voor wat betreft de toeken ning van zes procent salarisverhoging aan het gemeentepersoneel en het op korte termijn ter sprake brengen van deze kwestie bij het Georganiseerd Overleg. Rembrandtexpositie Lakenhal tot 3 september open In het Stedelijk Museum „De Laken hal" wordt een dezer dagen de 20.000ste bezoeker verwacht voor de tentoonstel ling „Rembrandt als leermeester". De tentoonstelling zou officieel eindigen op 1 september, maar de directie heeft be sloten de bezoekers in staat te stellen, tot maandag 3 september deze unieke collectie kunstwerken te bezichtigen. Onze stadgenoot, de kunstfluiter J. D. Drost, heeft een eerste prijs be haald in het concours dat door Radio Luxemburg op 18 augustus j.l. werd uit gezonden. Nenni ziet de NAVO niet langer als „agressief" Pietro Nenni, de links-socialistische Italiaanse partijleider, heeft in een ge sprek met een speciale medewerker van de „Corriere della Sera omtrent de NAVO verklaard: „Wij hebben de NAVO aangevallen in de periode, waarin zij de indruk op ons maakte een instrument voor imperialistische agressie te zijn. Doch thans erkennen wij, dat de toe stand veranderd is. Wü wensen, dat de verbeteringen tussen Oost eii West voortgang heeft. Wij zullen oprecht medewerken aan een beëindiging van de verdeling der wereld in twee blokken, in de overtuiging dat wjj daarmede de be langen van Italië en de vrede bevorde ren." Wet buitenlandse investeringen In de Memorie van Toelichting op de ontwerpwet over de buitenlandse inves teringen, die door het Indonesische Ka binet aan het Parlement is voorgelegd, wordt verklaard, dat de voorzieningen in de wet van toepassing zullen zijn op buitenlands kapitaal, dat na januari 1956 is geinvesteerd. In de memorie wordt gezegd, dat over de behandeling van het buitenlandse kapitaal, dat voor die datum is geinvesteerd zal worden be slist door de „buitenlandse investerin- genraad". Deze raad, die krachtens de nieuwe wet zal worden opgericht, zal bestaan uit de ministers van Economische Za ken. Finanoien en planning. Moeilijkheden bij kinderhuis Voordorp Directrice en leidsters nemen ontslag Directrice en personeel van het kin derhuis „Voordorp" te Leiderdorp hebben hun ontslag aangeboden aan de diaconie van de Nederlands her vormde gemeente te Leiden, waar van „Voordorp" uitgaat. Er is verschil van inzicht ontstaan tussen de directrice en leidsters enerzijds en de diaconie anderzijds, waardoor de directrice en leidsters het niet langer verantwoord achten de verdere leiding op zich te nemen. „Het ontslag is na rijp beraad aangeboden, niettegen staande onze grote gehechtheid aan de kinderen en ons gehele werk", al dus delen zij mede in een circulaire, die aan vrienden en kennissen is ver zonden. Verschillende kerkelijke in stanties en instellingen op het gebied van de kinderbescherming zijn even eens ingelicht. Van de zijde der diaco nie zijn maatregelen getroffen om de moeilijkheden in de periode, dat er nog geen nieuwe leiding is, op te van gen. Start jeugdtoer viel in het water De eerste etappe van de Leidse Jeugd Tour, die gisteravond verreden zou wor den, is in verband met de regen afge last. Thans zal deze hedenavond verre den worden. Start 18.30 uur op de Nieu we Beestenmarkt. In de grote zaal van het R.A.I.- gebouw te Amsterdam heeft de heer E. Kupers jr., inspecteur van de lichamelijke opvoeding in de ge meente Amsterdam, de Nederlandse Sportvakbeurs, die daar tot en met 30 augustus zal worden gehouden, op originele wijze geopend door vlot, zoals dat hoort, over een springtafel te springen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3