BOEKEN Stalin overleed na verraad van zijn naaste medewerkers Ontvoerders zijn in de Y.S. thans zo goed als kansloos Dr. Otto John staat over enige maanden in Karlsruhe terecht Scotland Yard heeft het zeker niet gemakkelijk in Eastbourne Met een enkel woord Agenda DINSDAG 28 AUGUSTUS 1956 Hij strekte zijn hand uit naar alarmbel, maar toen kwam plotseling het einde Joseph Stalin, de machtigste despoot in de geschiedenis van de Sovjet-Unie, stierf op 1 maart 1952 terwijl zijn hand was uitgestrekt naar een alarmbel. De dictator wilde zijn lijfwacht waarschuwen, maar hij had zich in de voorafgaande minuten zo opgewonden over het openlijke „verraad" van zijn naaste medewerkers, dat een adertje in zijn hersenen het begaf. Kaganovitsj en de andere mannen aan de top van het Sovjetrussische bestuurs apparaat wisten niet wat te doen, nadat Stalin dood in zijn stoel was teruggeval len. De zitting van het praesidium was 'savonds begonnen: bU het krieken van de morgen zaten de Russische leiders nog om het lichaam van Stalin, verpletterd door de geweldige omvang van de nieuwe situatie. Kaganovitsj slingerde hem partijkaart in het gezicht Het Franse blad „France-Dimanche" heeft dit verhaal van Stalins laatste uren samengesteld aan de hand van verhalen in de New York Times (van Harrison Salisbury) en in het Joegoslavische par tij-orgaan „Borba". Details vernam het blad van de bekende schrijver Jean Paul Sartre, die ze tijdens zijn bezoek aan Rusland van zijn Russische collega Ilja Ehrenburg vernam. Op 15 januari 1952 verlangde Kagano vitsj, zonder overleg met wie dan ook, een onmiddellijke bijeenkomst van het praesidium „teneinde de vergadering van het centrale comité voor te bereiden". De bijeenkomst van het praesidium werd op 1 maart bepaald en Stalin, die vakantie hield in Sotchi, haastte zich naar Mos kou terug. Kaganovitsj was de eerste die het woord nam tijdens deze historische vergadering. „Ik stel voor", aldus Kaganovitsj. ..een speciale commissie in het leven te roe pen om te onderzoeken waarom de art sen werden gearresteerd zonder dat er een enkel bewijs tegen hen werd aange voerden Kaganovitsj liet er onmid dellijk op volgen: „Verder stel ik voor dat het besluit van kameraad Stalin be treffende de deportatie van Joden, bui ten het praesidium om genomen, wordt teniet gedaan". Alle aanwezige leden stemden met beide voorstellen in, be halve Beria. Stalin kreeg hierop een verschrikke lijke woede-aanval. Zijn befaamde kalmte was totaal verdwenen. De dictator schreeuwde zijn vroegere aanhangers de verschrikkelijkste Georgische vloeken in het gezicht, terwijl zijn gezicht van as grauw tot purperrood werd. Terwijl Stalin nog raasde, nam Miko- jan het woord: „Joseph Wissarianowihsj, wij waarschuwen u tegen elke voortijdige en onberaden stap. Je zult begrijpen dat wij onze voorzorgsmaatregelen hebben getroffenen Mikojan voegde er ver klarend aan toe: „Het is nu elf uur Cs avonds). Als wij niet binnen 30 minu ten een teken geven dat wij vrij zijn, zal het Kremlin door het leger worden be zet....". Op dit ogenblik wendde ook Bena zich van Stalin af. Stalins woede bereikte nu de climax. Weer overstroom de hij de leden van het praesidium met de ergste beledigingen. Onbewogen door Stalins geraas, stond Kaganovitsj andermaal op. Hij haalde zijn lidmaatschapskaart van de partij uit zijn zak en zei: „Zie Je dit, kameraad Stalin. En dit is wat ik ermee doe Bij deze woorden scheurde Kaganovitsj de kaart in kleine stukjes, die hij Stalin vervolgens met een snel gebaar in het gezicht wierp. Terwijl de stukjes dun karton langs zijn tuniek dwarrelden, maakte Stalin een beweging in de richting van zijn alarmbel. Maar het was te laat: door een beroerte getroffen zonk hij in zijn stoel terug. De leden van het praesidium beraad slaagden de gehele nacht over de vol gende stap. Eerst toen de ochtendsche mering de vergaderzaal zwak verlichtte, waren zij zichzelf weer meester en werd besloten, een dokter te roepen. De dok ters die Stalin onderzochten, noemden zijn geval „een gewoon geval van hersen bloeding". (Ingez. Med.-Adv.) Inkoop van boeken en tiidschriften. „DE BOECKHALLE" iM. L. SWERIS) PRINSESSEKADE 4 bij de Haarl.str. TELEFOON 25065 Russische bezetting verbat Oost-Duitsland Uit Finsterwelde hij Cottbus in Oost- Duitsland zijn maandag negentig Rus sische Mig-15 straaljagers naar de Sov jet-Unie vertrokken. Het terugtrekken van deze jagers is een onderdeel van de vermindering van de Sovjetrussische troepen in Oost-Duitsland met 33.500 man, aldus meldt het Oost-Duitse pers bureau A.D.N. Bij het vertrek van de jagers waren vertegenwoordigers van de Westelijke Grote Drie aanwezig. Uit Dresden is maandag per trein een volledige infanterie-divisie naar de Sov jet-Unie vertrokken. Het station was feestelijk versierd en duizenden Duitsers waren bij het vertrek aanwezig. „Radiosignalen" van Venus Een Amerikaans radio-astronoom van de staatsuniversiteit van Ohio, dr. John Kraus, heeft „radioseinen" van Venus opgevangen, die kunnen bijdragen tot de kennis van de toestanden onder de blij vende wolkenbanken, die de geheimzin nige planeet omgeven. De geluiden du ren vaak langer dan een seconde, soms met korte of langere tussenpozen, soms ook komen ze in reeksen door. Elke dag komt het hoogtepunt zeven minuten eer der dan de vorige dag, hetgeen zijn oorzaak vindt in de kortere omwente- lingsduur van Venus om haar as. De ge luidstoten die men in een luidspreker weergeeft, hebben de toonhoogte van de z.g. gestreepte bes. De federale politie mag zich reeds na een etmaal met kidnap-zaken bemoeien De Amerikaanse federale politie (landspolitie, in tegenstelling met die van de afzonderlijke staten) heeft het kidnappen in de Ver. Staten steeds moeilijker gemaakt. In feite blijkt uit de statistieken dat de kansen van de ontvoerder niet gepakt te worden voor zijn misdaad, vrijwel nihil geworden zijn. Het FBI heeft sedert 1932 in totaal 460 gevallen van ontvoering behandeld, nadat ontvoering een kwestie voor de federale wet was geworden. Slechts twee gevallen werden niet tot een oplossing gebracht. De cijfers zijn niet altijd zo gunstig geweest. Voor de FBI zich er mee bezig ging houden was het aantal ontvoeringen een nationaal kwaad geworden. De politie van Chicago schat dat tussen 1930 en 1932 ongeveer 200 ontvoeringen gepleegd zijn en dat twee miljoen dollar aan losgeld werd betaald. De zaak-Lindbergh in 1932 deed de deur dicht De ontvoering van het 18 maanden oude zoontje van kolonel Charles A. Lindbergh in 1932 was het begin van het einde voor de ontvoerders. President Hoover gaf het FBI opdracht de zaak ter hand te nemen en het congres nam de zogenaamde Lindbergh-wet aan, die het FBI jurisdictie gaf in ontvoerings zaken. In totaal 974 kidnappers zijn sedert 1932 veroordeeld op grond van de Lind bergh-wet: vijf werden geëxecuteerd, 40 kregen levenslange gevangenisstraf. De VERTEGENWOORDIGER LICHTTE VERPLEEGSTER OP Een ha n delsv er tegen woor dil g e r uit De venter is voor de Officier van Justitie te Zutphen geleid wegens oplichting van f. 5.500.ten nadele van een verpleeg ster. De man had de vrouw leren kennen toen hij haar in zijn auto liet meerijden. Het kwam tot trouwplannen, maar aleer deze verwezenlijkt konden wórden moest de vertegenwoordiger van zijn vrouw scheiden. Bovendien wilde hij zyn kin deren op een kostschool doen. Dit kost te geld, en de verpleegster leende haar vriend haar spaargeld. Van dit geld is niets meer over. Het is opgegaan aan hotelrekeningen e.d. Voor de doeleinden waarvoor het geleend was is het niet gebruikt. De vertegenwoordiger heeft een volledige bekentenis afgelegd. Brian Hewson. lid van liet Engel se Olympische team. met het nieuwe uniform voor de spelen: waterdichte Panama met een lint in de Olym pische kleuren, een marineblauw jasje met embleem, nylon overhemd met een zijden das. een witte fla nellen broek en witte nijlon sokken met bruine schoenen. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Dr. Otto John, de voormalige leider van de West-Duitse geheime dienst, is wegens landverraad aangeklaagd. Hij zal in de tweede helft van oktober of be gin november a.s. in Karlsruhe voor het Opperste Gerechtshof der Bondsrepu bliek moeten terechtstaan. De zaak zal waarschijnlijk twee weken duren en in binnen- en buitenland grote belangstelling trekken. Dr. John ging op 20 juli 1954 van West-Berljjn uit naar Oost-Duitsland, Op 11 december van het vorig jaar dook hij onverwacht weer in de Bondsrepu bliek op en meldde zich bij de politie, die hem in voor-arrest stelde, hangende het tegen hem in te stellen onderzoek, dat acht maanden heeft geduurd. Hij is thans aangeklaagd wegens landverraad Terwijl dr. John in juli 1954 in Oost- Duitsland verklaarde geheel eigener be weging de Bondsrepubliek te hebben verlaten vanwege de stijgende invloed van vroegere Nazi's, zei hij bij zijn terug keer destijds door een „vriend", de Berlijnse vrouwenarts Wohlgemut, met verdovende middelen te zijn bedwelmd en naar communistisch Duitsland te zijn ontvoerd. Zijn verblijf in Oost-Duitsland zou derhalve geen kwestie van vrij willigheid zijn geweest. Met behulp van' de correspondent in Berlijn van het Deense dagblad Ber- lingske Tidningen, Henrik Bonde-Hen- riksen slaagde hij er tenslotte weer in naar West- Duitsland te vluchten, aldus het verhaal van dr. John. dat de rechter van instructie evenwel niet heeft ge loofd, zodat nadat meer dan acht honderd getuigen waren gehoord thans een aanklacht wegens landverraad tegen hem werd ingediend. De akte van beschuldiging telt tachtig pagina's. Dr. John bevindt zich in een gevangenis nabij Stutgart, nog steeds in voor-arrest. Zijn (Engelse) vrouw en dochter wonen in Keulen. De officier van Justitie zal nu moeten bewijzen, dat dr. John in 1954 inderdaad vrijwillig naar Oost- Duitsland ging en dat zijn gedragingen en verklaringen aldaar van landver- raderlijke aard zijn geweest. Dr. John bracht ook een bezoek aan Moskou. Wat hij daar heeft verteld, zal wel ten eeuwige dage een geheim blijven. Er zijn vele publieke verklaringen van dr. John tegen de Bondsrepubliek be kend. Acht dagen na zijn vlucht naar Oost-Duitsland verklaarde hij, dat de o„,-> V.«f gezamenlijke gevangenisstraf voor de overigen was 10.224 jaar. De enige kidnap-zaken. die, voordat de zaak-Weinberger zijn ontknoping kreeg, nog open stonden, waren die van de 10-jarige Charles Mattson uit Tacoma in 1936 en van de 12-jarige Peter Levine uit New Roohelle in 1938. Het congres heeft het de kidnappers dit jaar nog moeilijker gemaakt. Krach tens een nieuwe wet mag het FBI zich na 24 uur met'een kidnap-zaak gaan be moeien. (ingevolge de Lindbergh-wet moest het FBI zeven dagen wachten!) Het nieuwe wetsontwerp was door een commissie van het Huis van Afgevaar digden 18 maanden vastgehouden. Na de ontvoering van de baby Weinberger zorgde het Congres voor snelle afwik keling MODERNE „VOSMEER DE SPIE" Om aan de politie te ontkomen, die hem een bekeuring wilde geven omdat hij dronken een motorfiets bereed, dook een 25-jarige Amsterdamse schoonmaker in een sloot nabij de Osdorperweg in Amsterdam-west. De politie had toen al vergeefs enige waarschuwingsschoten ge lost. Na enige tijd ijverig zoeken ont dekte men de man in een sloot met slechts het hoofd boven water, gelijk „Vosmeer de spie" in de Gijsbreght van de Am stel „Wegenbouwers wacht omvangrijke taak" ^De opdrachtgevers van wegen bouwwerken, vrijwel uitsluitend Rijk, provincies, gemeenten en andere pu bliekrechtelijke lichamen, kunnen nog steeds hun taak niet volvoeren zoals een particuliere onderneming dit kan", aldus ir. H. D. Prins, voorzitter van de Ned. Ver. van Wegenbouwers in de gisteren in het Kurhaus te Scheveningen gehouden algemene le denvergadering van deze organisatie. „Dit maakt", zo vervolgde ir. Prins, dat de meest economische uitbouw van ons wegennet, ook tegen de zin van de genoemde instanties, niet mogelijk is en ofschoon de wegenbouwers een zeer uitgebreide markt voor zich zien, is het hun toch niet mogelijk om door een marktanalyse het inzicht in die markt te verruimen en de bedrijven daarbij aan te passen. Tevoren had spreker er de aandacht op gevestigd, dat men er alom van overtuigd is, dat het wegennet in Ne derland, ondanks de vele goede wegen, die er reeds zijn, nog dringend verbete ring en uitbreiding behoeft. Zij, die zich verdiepen in de toekomst van ons land, vervolgde hy, zien met angst en vrees de dagelijkse toeneming van het ver keer aan en wanneer hun berekeningen juist zijn, waar wij vooralsnog niet aan mogen twijfelen, dan wacht de wegen bouwers nog een zeer omvangrijke taak. Ir. Prins brak voorts o.a. een lans voor een grotere continuïteit in de bezetting der bedrijven, hetgeen in hoge mate een vast dienstverband van het personeel zal bevorderen, wat zowel voor de werkgever als voor de werk nemer verre verkieslijk is boven het nog veel voorkomende losse dienstver band. Ir. Prins hoopt, dat een nieuwe beloningswyze. waarbij ook wordt gere kend met de functie, die de werknemer in het bedrijf vervult, binnenkort in het bouwbedrijf zal kunnen worden in gevoerd. Tenslotte legde ir. Prins er de nadruk op, dat gestreefd moet worden naar ver betering van de verhouding tussen de opdrachtgever en de wegenbouwer. PHILIPS ERRES (Ingez. Med.-Adv.) - GRAETZ - GRUNDIG RADIO'S NIEUWE produktie UIT VOORRAAD leverbaar. PICK-UPS - TELEVISIE - GRAMMOFOONPLATEN Voorts H. G. VAN LUIJKEN enz. enz. Breestraat 97 telefoon 20035 Botsing tussen Argentijnse politie en studenten Maandagmiddag j.l. heeft zich te Mendoza, 1200 kilometer ten westen van Buenos Aires, een botsing voorgedaan tussen Argentijnse politie en brandweer lieden ener- en studenten anderzijds, waarbij zeven politiemannen, een lid van de brandweer en drie studenten werden gewond. De toestand van drie gewonden is ernstig. De studenten hadden het huis van de waarnemende rector van de universiteit Ongewone belangstelling in Londen voor Bolsjoi-ballet (Van onze Londense correspondent) Gisteren was het in Londen „D-day" voor balletliefhebbers: de kaartverkoop voor het optreden van het Moskouse Bolsjoi-ballet. dat begint op 3 okto ber!!), nam een aanvang. De „operatie" verliep evenwel zo vlot. dat reeds van daag de zitplaatsen, die tijdens 25 op voeringen beschikbaar zullen zijn, waar van Mendoza. Germinal Basso, wiens schijnlijk totaal zullen zijn uitverkocht. aftreden zij eisen, belegerd. Politie en brandweer hadden ingegrepen, om de betogers te beletten het huis van de rector binnen te dringen. Hierbij waren schoten gewisseld. Zuidvietnamezen bezetten de Spratley-eilanden Zuldvletnamese marinetroepen zijn onlangs geland op de Spratley-eilanden, een groep van elf eilandjes in de Zuid- chinese Zee. Zy hebben de archipel voor Zuid-Vietnam in bezit genomen. De Zuidvietnamezen hebben hun vlag op de eilanden gehesen en een kenteken opgericht. Op de Spratley-eilanden, waar rijke fosfaatlagen zijn, wordt ook door Com- munistisch-China, Nationalistisch-Chi- na, Frankrijk en een Filippijnse ontdek ker, een zekere Tomas Cloma. aanspraak gemaakt. Op 11 juli werd op Formosa be kend gemaakt, dat nationalistische troe pen op een der eilanden van de archi pel waren geland. Cloma maakte op 9 augustus bekend, dat hij zijn aanspraak op de eilanden voor de ver. Naties zal brengen en dat hij zal vragen om inter nationaal bestuur van de archipel. Artsen mogen alleen verklaringen geven na toestemming van de familie De mannen van Scotland Yard, die belast zijn met onderzoek naar de daden van een Blauwbaard uit Eastbourne aan de Britse Kanaalkust. waar een aantal Britse vrouwen onder verdachte omstandigheden gestorven zouden zijn, zijn maandag op een belangrijke hinderpaal gestoten. Het Britse Medische Genootschap heeft nl. alle artsen van Eastbourne een eenzijdige politieke binding (aanhëtbrief /ezondcn' "aarin z« eraan »»ri™ herinnerd, dat zij slechts gerechtigd Westen) en de pro-Amerikaanse politiek zyn inlichtingen aan de politie te verstrekken over hun patiënten op grond van dr. Adenauer, de daarmede verbon- van een schriftelijke toestemming van laatstgenoemden. Indien de patiënt(e) den herbewapening, en de wederopleving J overleden is moet van het nationaal-socialisme, tot een nieuwe oorlog zouden leiden. Hij legde deze verklaring af, zo zei hy destijds, „in het volle bewustzijn van mijn verantwoordelijkheid en op basis van mij bekende, doorslaggevende feiten, waarvan ook vooraanstaande persoon- lijkheden in Bonn op de hoogte zijn." deze toestemming gegeven zijn door zyn (haar) familie. De politie zoekt naar een „algemene erfgenaam" Voorts heeft de politie maandag een verpleegster, Helen Mason-Ellis, onder- BINNENLAND Generaal I. Aler, president-directeur van de K.L.M., ls gisteravond in Buenos Aires aangekomen. De heer Aler bezoekt Argentinië ter gelegenheid van het feit. dat 10 jaar geleden de K.L.M.-luchtlijn tussen Nederland en Argentinië werd in gesteld. Vanochtend zijn per vliegtuig 64 An tilliaanse jongens en meisjes uit Willem stad op Schiphol aangekomen om in ons land hun studie te beginnen of voort te zetten. De meesten van hen gaan studeren op een beurs en zullen tijdens hun ver blijf in ons land onder de hoede staan van de studiecommissie van de Kon. Ver. „Oost en West". De verenijjpig van leraren aan Ryks Hogere Burgerscholen houdt op 29 en 30 augustus een algemene vergadering ln huize Vosbergen te Eelde. In de middagzitting van het Inter nationaal Symposion van dierenartsen- hygiënisten zijn de grondslagen voor de vleeshyglëne door een tiental inleiders uit Westeuropese landen, Polen, de Sovjet- Unie en Kenya nader besproken. De afge vaardigden hebben tal van eisen met be trekking tot de vleeshygiëne geformuleerd. Voorts werd de wenselijkheid van stan daardisering van wetten en maatregelen op het gebied van de Internationale vlees keuring besproken. Gisteravond zijn de congressisten door het gemeentebestuur van Utrecht officieel ontvangen. Vandaag brengen zij een bezoek aan de Noord- Oostpolder en Friesland, waar enkele zui velconcerns en fok veebedrijven worden be zocht. Het m.s. „Willem Ruys" wordt don derdag a s. uit Indonesië aan de Lloydkade te Rotterdam verwacht. De ontscheping der passagiers zal 's morgens om 8 uur be ginnen. Het m.s. ..Slbajak", dat van Australië, via Indonesië naar ons land terugkeert, wordt eveneens donderdag ln Rotterdam verwacht, waar de ontscheping om 11 uur een aanvang zal nemen. Twee schepen van de Columblaanse Marine, de fregatten ..Almirante Brio" en „Almlrante Padilla", zullen van 31 aug. tot 2 september een nlet-officleel bezoek aan ons land brengen en ligplaats kiezen te Amsterdam. De ambassadeur van Co lumbia er. mevrouw V. G. Rlcardo. zullen zaterdag 1 september ln hun residentie te Wassenaar een ontvangst houden, ter ge legenheid van dit bezoek. Leden en oud-leden van de 7 decem- ber-dlvlsie zullen op 1 september de op richting van dit legeronderdeel herdenken met een reünie in het Alhoy-gebouw te Rotterdam. Voorzitter van de regelings commissie ls kolonel J. A. W. Uylenberg uit Arnhem. De Algemene Nederlandse Bond van Leesbibliotheekhouders houdt van 28 sept. tot 6 oktober zijn Jaarlijkse leesweek. Aan deze leesweek zal wegens het 25-Jarig be staan van de bond een bijzonder cachet gegeven worden. De officiële opening zaï geschieden op vrijdagavond 28 september in de grote zaal van hotel Krasnapolsky te Amsterdam. H.M. de Koningin heeft de zaak gelastigde a.l. van Oostenrijk, dr. Arthur Agstner, benoemd tot Officier ln de Orde van Oranje Nassau. Dr. Agstner zal bin nenkort naar Oostenryk terugkeren en is ruim 5i jaar eerste secretaris aan de Oos tenrijkse legatie in ons land geweest. Morgenmiddag zal minister S. L. Mansholt in Amersfoort aan de zaakge lastigde van India, de heer S. K. Chowdhry een complete installatie overdragen voor een fabriek van gepasteuriseerde en ge steriliseerde melk, ten behoeve van het in stituut voor onderzoek te Karnal in India. Deze installatie, welke is opgesteld lh een der fabriekshallen van de N.V. Bronswerk, Is een geschenk van de Vereniging van Nederlandse Fabrikanten van Zulvelwerk- tuigen. BUITENLAND In het middelste en het noordelijke gedeelte van het Japanse eiland Kloesjoe hebben zich door slagregens veroorzaakte overstromingen voorgedaan, die het leven van negen personen hebben gevergd. Duizenden woningen zijn ondergelopen. Zaterdag is in Perzië een nieuwe oliebron aangeboord. Er is alle hoop. dat deze olievondst van de Nationale Perzische oliemaatschappij zal betekenen, dat er een groot nieuw olieveld ls aangeboord. De olie overstroomde het woestijngebied ln de omgeving en het zal vermoedelijk ruim een week duren eer men de spuitende bron onder bedwang zal hebben. De Italiaanse bergingsdeskundige Alfredo Viola heeft maandag ln Genua verklaard, dat het wrak van het Italiaanse passagiersschip „Andrea Doria", dat bij de kust van Nantucket in 72 meter diep water gezonken ls, geborgen kan worden. Hij raamde de kosten van de berging op meer dan een miljard lire, ruim zes miljoen gulden. De Franse minister met standplaats Algiers, Robert Lacoste, ls maandag ge opereerd voor het verwijderen van een nier. Volgens een officiële bekendmaking ls de operatie goed geslaagd en de toe stand van de minister bevredigend. Turkse en Griekse aan de rivier de Evros bij elkaar beschoten nadat de Turkse grens bewaking twee Griekse vissers had aan gehouden. zo wordt van officiële Griekse zijde meegedeeld. De afgelopen 48 u<ur zijn in het Algerijnse departement Constantine acht tien Franse militairen gedood en 23 ge wond ln gevechten met de opstandelingen. De Romeinse politie heeft alle motor- verkeer rond het eeuwenoude Colosseum \erboden. daar volgens architecten het gebouw dreigt in te storten als gevolg van de trillingen veroorzaakt door auto's en vrachtwagens. Het majestelteiyke amfitheater dateert uit de dagen van de Romeinse keizer Titus, die ongeveer 2000 Jaar geleden leefde. Bij twee vliegtuigongelukken ln de Ver. Staten zijn maandag tenminste zeven mensen om het leven gekomen. Te Val- dosta ln de staat Georgia kwamen twee straaljagers bij landingsoefeningen op on geveer 70 meter boven de grond met elkaar ln botsing. De vier inzittenden kwamen om het leven. Te Sanford in Florida is een bommenwerper van de marine neergestort. Het toestel kwam op twee huizen terecht, die ln brand vlogen. De drie Inzittenden van de bommenwerpers kwamen om het leven. Een driejarige kleuter in een der huizen verloor het leven. De ln Japan werkende Amerikaanse scheepsbouwmaatschappij „National Bulk Carriers" heeft in Tokio bekendgemaakt, dat zij de bouw van reusachtige olietank- schepen op een Japanse scheepswerf zal bespoedigen en dat dit, voor wat het olie- vervoer betreft, het Suezkanaal verouderd zal maken. De maatschappij heeft reeds een olletankschip gebouwd van 84.700 ton en is bezig met de bouw van een schip van hetzelfde type. De ellende van de inwoning, die men ook in Domodossola ln Noord-Italië kent, heeft daar maandag een dode en drie ernstige gewonden geëist. Twee bij elkaar inwonende gezinnen kregen ruzie, die op het balkon werd uitgevochten en tenslotte zo hoog liep, dat de balustrade bezweek en de vechtenden drie meter ln een tuin omlaag tuimelden met het vermelde droevige gevolg. Jay Seltz, vermoedelijk de eerste vliegtuigpassagier ter wereld en ln elk geval de eerste die luchtfoto's heeft ge maakt, ls op Sicilië ln de ouderdom van 83 Jaar overleden. De luchtvaartpioniers de gebroeders Wright hadden hem eens op een van hun. vluchten meegenomen. De Lufthansa, de Westdultse lucht vaartmaatschappij. zal op 12 september een nieuwe dienst op het Midden-Oosten openen. Tweemaal per week zullen Super- constellations vla Istanboel, Beiroet en Bagdad naar Teheran vliegen. In het Noorden van Japan, met name in de steden Nligata en Nagaoka, is maan dagochtend regen gevallen, die in uit zonderlijke mate radio-actief was. Volgens geleerden van de universiteit van Nligata was de radio-actlvitelt afkomstig van de atoomproef, die kortgeleden in Siberië is genomen. vraagd, die een zekere mevr. Alice Mor- rell heeft verpleegd. Mevr. Morrell is in '1950 overleden en liet bij haar dood een bedrag van 70.000 pond sterling (onge veer 700.000 gulden) na. De politie on derzoekt op het ogenblik 400 testamen ten in de hoop dat zij een gemeenschap pelijke erfgenaam zal ontdekken. Het is bekend, dat verscheidene vrou wen. kort voor haar dood. in verdachte omstandigheden wijzigingen in hun tes tament hebben aangebracht. De in de aanhef genoemde „Blauwbaard" zou een aantal rijke weduwen of oude vrijsters hebben vergiftigd. WOENSDAG De Burcht (Jacobazaal)Voorlichtings avond emigratie met film over Canada, 8 uur namiddag. Wassenaar. Zijllaankerk: Orgelcon cert Gerard Akkerhuls. m.m.v. Elizabeth Verhagen. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelllng „Van klei tot pot" (Tot 1 oktober) Lakenhal: Tentoonstelling Rembrandt als leermeester" Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag Donderdag* en dinsdags bovendien 7.309.30 uur n.m Zondags 15 uur nam Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m 15 september) BIOSCOPEN: Luvor. „You're never too young", a. 1. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido. „De naakte oorlog", 14 jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino. „Geef 'm de rulnvte", a. 1. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Jeugd in gevaar", 18 Jaar. Rex, „Stad ln boelen", 14 Jaar. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon. „Rock around the olock", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Boekwijt. Breestraat 74. tel. 20552; Haven-Apotheek Haven 18. tel. 20085; Apotheek Oegst geest, Wllhelminapark 8 tel. 26274. BU geen specialist, b Alleen reeds per post waren 30.000 aan vragen binnengekomen voor plaatsen, variërend van 8 gulden tot 130 gulden voor een vierpersoonsloge. De plaatsen beneden 8 gulden konden evenwel niet per post worden besteld en zo begon zich reeds zaterdagmorgen een enorme rij voor de kassa van het Covent Gar den Theatre in Floralstreet te vormen, die zich over een lengte van vele hon derden meters uitstrekte. Drie dagen en drie nachten lang wachtten meer dan 2000 personen geduldig tot de kassa openging en opgewekt kortten zij zich de tyd met het leggen van een kaartje, het lezen van een boek of een handwerkje, terwijl draagbare radio's zorgden voor een pittig stukje dans muziek. Dg straten rondom het theater zagen eruit als een vakantiekamp, daar de wachtenden zich hadden geïnstalleerd met dekens, tentjes, paraplu's en spi- rituskacheltjes.' Het moet voor de di rectie van Covent Garden, die enige maanden geleden bekend maakte, dat het Britse ballet met verlies werkte, wel een teleurstelling zijn, dat deze ge weldige belangstelling alleen het Russi sche ballet geldt.... Geen Neanderthal-schedel maar van „homo sapiens"? Vooraanstaande antropologen, die te Dusseldorp een congres bijwonen, blij ken het niet eens te zijn over de vraag, of de schedel die in Thünda, in de staat Hessen, is gevonden, inderdaad die van een Neanderthal-vrouw is, zoals de vin der, prof. Eduard Jacofoshagen, meent. De antropologen, die uit tien landen af komstig zijn, houden het congres ter herdenking van het feit, dat honderd jaar geleden een schedel van de Nean- derthal-mens is gevonden. De Italiaanse hoogleraar prof. Sergio Sergi verklaarde, dat de pas gevonden schedel die van een „Homo Sapiens" is, daar hij bepaalde trekken vertoont, die overeenkomen met de schedel van de moderne mens. Prof. Roland Bay uit Bazel (Zwitserland) was ook van me ning, dat de schedel afkomstig is uit een latere periode dan die van de Nean- derthal-mens. De Duitse hoogleraar Jacobshagen antwoordde hierop, da<t de door hem ge vonden schedel een zo laag voorhoofd heeft als tegenwoordig niet meer kan worden gevonden. De geleerden zullen op hun vijfdaags congres ook de kwestie bespreken of er naast de Neanderthal-mens een men sensoort heeft geleefd, die de z.g. „ont brekende schakel" tussen aap en oudste mens zou zijn. Gevangene had vork ingeslikt Uit ziekenhuis ontvlucht en gepakt (Van onze redactie) Sehoor bij Uw huisarts of op dokteretelefoon 22222. Uit het ziekenhuis Zuldwal te Den Haag is een 27-jarige stoker weg gelopen, die destijds werd aange houden in verband met de in braak in het kantoor van het Neder lands Zuivelbureau aan de Groot Her- toginnelaan te Den Haag. Hij was woensdag van het Huls van Bewaring naar het ziekenhuis gebracht, omdat hij een vork had ingeslikt. Hij lag op een afdeling waar door gaans wel een waker aanwezig is. Hoe de stoker gisteravond onopgemerkt heeft kunnen verdwijnen staat nog niet vast. Wel is bekend, dat hij over zijp nacht kleding een jas van een waker heeft aangetrokken. Gisternacht heeft men hem te zijnen huize weer kunnen aan houden, waarop hij weer naar het zie kenhuis is gebracht. De vork is name lijk nog niet. verwijderd. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) wind a max. temp. gisteren neersl. afg. 24 uur Stockholm regen ono 4 18 0.1 Oslo zw .bew. no 6 20 0 Kopenhagen licht bew. zw 14 18 5 Aberdeen regen n 1 16 0.4 Londen licht bew. zw 3 16 5 Amsterdam regenbul zzw 8 17 12 Luxemburg licht bew. zzw 2 16 3 Parys regen zzw 3 20 8 Bordeaux regenbui z 5 21 17 Grenoble nevel windstil 29 37 Nice zw bew. windstil 26 2 Berlyn anbew. wzw 6 22 11 Frankfort licht bew. zzw 4 17 14 München regen windstil 30 6 Zürlch mist w 2 24 14 Genève nevel windstil 20 23 Locarno regen windstil 20 14 Wenen licht bew. O 2 30 0 Innsbruok half bew. zzo 2 27 0 Rome licht bew. OK 3£ O

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2