MET VERTROUWEN TOEKOMST TEGEMOET „Brede basis" is thans wankel 4.65 Relaties met me]. Hofmans zijn voor onbepaalde tijd verbroken Diverse mutaties ten Hove WEERBERICHT VERPLEEGSTERS- SCHORTEN Verklaring van het Koninklijk Paar: Voorzieningen in de sfeer van de persoonlijke betrekkingen Bij Marburg is de schedel van Neanderthal - mens gevonden Huivende ambtenares knelpunt Taxi-chauffeur bekent moord op pasgeboren baby Weinberger 95ste Jaargang VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1956 No. 28917 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f 0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Heden hebben H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Neder landen het volgende communiqué laten bekendmaken: „De heren prof. dr. L. J. M. Beel, prof. mr. P. S. Gerbrandy en jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer hebben ons ter vol doening aan de opdracht van 28 juni j.l. hun bevindingen voorgelegd en van raad gediend. Wij betuigen hun onze oprechte dank. Hun advies is voor ons zeer waardevol geweest bij het oplossen van de gerezen moeilijkheden. Met vertrouwen zien wij thans de toekomst tegemoet." w.g. JULIANA w.g. BERNHARD. Van zeer bevoegde zijde wordt naar aanleiding van de tekst van het door H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden uitgegeven communique ver klaard, dat thans geen reden voor bezorgdheid met betrekking tot de in en rond het Koninklijk Huis gerezen kwesties meer bestaat. Het communique wordt aan gemerkt als een bewijs, dat de Koningin en de Prins een oplossing voor hun moei lijkheden hebben gevonden, die hen in staat stelt de toekomst hoopvol tegemoet te treden. Naar wij van dezelfde zijde vernemen, heeft de gevonden oplossing het nodig gemaakt, dat Koningin en Prins bepaalde voorzieningen hebben getroffen, terwijl andere voorzieningen nog genomen zullen worden. Deze voorzieningen liggen in de sfeer der persoonlijke relaties. H.M. de Koningin heeft haar relaties met mej. Greet Hofmans verbroken, niet voor een bepaalde termijn, doch voor onbepaalde tijd. doeling, dat zij het studieplan op nor male wijze zal afwerken. Wat de berichten in de buitenlandse pers over het vertrek van mej. Hofmans uit Nederland betreft wordt verklaard, dat dit een kwestie van de persoonlijke keuze van de betrokkene is. Overigens kan worden aangenomen, dat de inte griteit van de persoon van deze betrok kene in het geheel niet in het geding is. Er is voorts reden om aan te nemen, dat enige mutaties ten Hove zullen be horen tot de voorzieningen, die genomen zullen worden. Ten aanzien van in de buitenlandse pers verschenen berichten als zou Prins Bemhard het voornemen hebben voor geruime tijd naar zijn bezittingen in Tanganjika te vertrekken, wordt ver klaard dat deze alle grond missen. Wel iswaar zal de Prins in de toekomst weer wel enkele malen naar Tanganjika rei zen, doch dan hoogstens voor enkele weken, en deze reizen staan in generlei verband met de thans gevonden oplos sing. Voorts kan worden aangenomen, dat H.M. de Koningin ervan heeft afgezien in de toekomst nog deel te nemen aan de conferenties van een kring op „Het Loo". Op 31 augustus zal weer zulk een conferentie worden gehouden, doch de Koningin zal daarbij niet aanwezig zijn. Of de conferenties zelf zullen worden voortgezet hangt uiteraard geheel en al van de initiatiefnemers af. Prinses Beatrix zal haar studie aan de Rijksuniversiteit te Leiden in sep tember beginnen en het ligt in de be- Buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan buien waarvan sommige met onweer, maar ook enkele opklarin gen. Matige tot krachtige wind uit zui delijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 u.) 25 augustus Zon op: 5.42 uur; onder: 19.45 uur. Maan op: 20.41 uur; onder: 10.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.18 en 17.40 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Van bevoegde zij de wordt voorts verklaard, dat de taak van de Com missie van Drie met het uitbrengen van haar advies, welks inhoud uiter aard het geheim van Soestdjjk moet bljjven, beëindigd is. De leden van het Driemanschap zijn thans weer voor andere functies beschikbaar. Dit en de ini «oud van het commu niqué vormen het bewijs, dat van een abdicatie van de Koningin geen sprake is. De Commissie van Drie: van links naar rechts prof. mr. P. S. Ger brandy. jhr. mr. A. IV. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en prof. dr. L. Af. Beet. Koninklijk Paar naar Korfoe vertrokken H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bemhard zijn vanmorgen om S.20 uur per Dakota van de Rijks luchtvaartdienst van het vliegveld Soesterberg naar Griekenland ver trokken. (Ingez. Med.-Adv.) ZO JUIST ONTVANGEN! PRIMA pracht kwaliteit, twee zijden te dragen. NATUURLIJK BIJ. HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-BONNEN voor onze cliënten. De overstromingen, die in de buurt van de Westduitse stad Marburg zoveel on gemak hebben veroorzaakt, hebben ook iets goeds opgeleverd: de schedel van een Neanderthal-vrouw. Dit is gisteren bekendgemaakt door prof. Eduard Jacobshagen hoogleraar aan de universiteit van Marburg, die een autoriteit is inzake de ijstijd. „De schedel is de mooiste, die ooit in Duitsland is gevonden", aldus de professor. De schedel is afkomstig van een vrouw, die ongeveer 120.000 jaar geleden moet hebben geleefd, aldus de professor, en die op 40-jarige leeftijd is overleden. De schedel werd in stukken gevonden, nadat het oergraf door het overstromingswa ter van de Wezer was opengespoeld. Hij was gebroken aangetroffen in een weiland bij Rhiinda, noord Hessen. Prof Jacobshagen lijmde de stukken aan elkaar en identificeerde het resultaat als een Neanderthaler-schedel. In Dusseldorp toevallig een tentoonstelling Beenderen van de Neanderthalers werden precies honderd jaar geleden voor het eerst gevonden in de Neander- vallei. nabij Dusseldorp. Sindsdien zijn meer dan 100 geraamten van Neander thalers gevonden in Klein-Azië, Zuid- Afrika en Malakka. De rechterzijde van de thans gevon den schedel is in goede staat en de ach terzijde is ook betrekkelijk goed be waard gebleven. Het voorhoofd is ty pisch laag en plat. Het is wel toevallig, dat er op het ogenblik in Dusseldorp juist een ten toonstelling aan de gang is over de Ne anderthal-mens. De tentoonstelling werd op 23 juli geopend, precies een eeuw na de vondst van de eerste Neanderthal- schedel. De Duitse bladen noemen de thans gevonden schedel dan ook prompt „de jubileum- schedel". Vreugdebetoon op Prinsjesdag (Van onze Haagse redactie). Het algemeen Haags Comité heeft het plan opgevat om, nu het paleis Huis ten Bosch gereed is, aan deputaties van verenigingen enz. de gelegenheid te bie den van haar vreugde te doen blijken op Prinsjesdag, wanneer H.M. de Ko ningin met Koninklijk gezin, naar verwacht wordt in het Paleis aan wezig zal zijn na de rijtoer in de na middag. Aan het vreugdebetoon, dat mogelijk gepaard zal gaan met de aan bieding van geschenken van Haagse bodem, zal mede worden deelgenomen door deputaties van de Haagse jeugd (scholen cn jeugdorganisaties). MAANDENLANG heeft een deel van de buitenlandse pers en lang niet altijd het beste! gegonsd van geruchten over ons Koninklijk Huis, geruchten, die hier en daar zulke bizarre vormen aannamen, dat daartegen van Nederlandse zijde terecht werd gepro testeerd. Sensatiebladen mogen voor hun straatverkoop sterkere prikkels nodig hebben dan organen, die over een vaste lezerskring beschikken, ergens ligt toch een fatsoensgrens, die niet overschre den dient te worden, als men nog aan spraak wil maken op de reputatie van eerlijke journalistiek. Onder het mom van „openhartigheid" ging men echter meermalen zover, dat aan de onverbid delijke norm der nuchtere feiten allang niet meer werd voldaan. Het stuit ons dan ook tegen de borst ook zelfs maar een samenvatting te geven van wat snuffelende nieuwsjagers meenden te moeten onthullen over zaken, die tot het intieme domein van een bezorgde moe der behoren. EIND JUNI vernam ons volk uit een communiqué van H.M. de Ko ningin en Z.K.H. Prins Bernhard. dat er door een driemanschap een on derzoek zou worden ingesteld naar de „omstandigheden, die hebben kunnen leiden" tot de lopende geruchten. Uit het hiernaast gepubliceerde communiqué blijkt overduidelijk, dat het onderzoek zo gunstig is uitgevallen als maar kon worden vernacht. En de omstandigheid, dat Koningin en Prins hedenochtend vroeg per vlieg tuig zijn vertrokken, is een feitelijke be vestiging van hetgeen als commentaar op het communiqué is bekend geworden. Het vorstelijke paai- heeft de handen ineengeslagen om te komen tot een ver heugend resultaat, als nu bereikt is, waarbij het driemanschap waardevolle diensten heeft kunnen verlenen. Met diepe vreugde en dankbaarheid zal het Nederlandse volk van deze gang van zaken kennis hebben genomen. Het ver trouwen, dat volk en pers in de Koningin hebben gesteld, is allerminst beschaamd. Zo mogelijk zijn de banden nog vaster aangeknoopt. Vol vertrouwen! Prof. de Gaay Fortman bestudeert steeds (likker wordend formatie-dossier (Van onze parlementaire redacteur) Indien er één protestants-christelijke figuur is aan wie het zou kunnen gelukken P.v.d.A. en K.V.P. alsnog te verenigen in een Kabi net, dan is dat volgens de algemene overtuiging in politieke kringen de nieuwe formateur prof. de Gaay Fortman. Maar het zal ook hem niet gemakkelijk vallen. Voorlopig heerst er daarom nog alle twijfel of hij zal slagen. Twijfel. Die twijfel wordt versterkt omdat men van een AR-figuur niet verwacht dat hij bereid is tegemoet te komen aan een volstrekte wens van de PvdA: de opheffing van de regel dat de huwende ambtenares beneden de 46 jaar wordt ontslagen. Die regel dateert van 1924. Bij nieuw K3. van 13 september 1955 werden de bepalingen verruimd. In de Tweede Kamer heeft de heer Stapel kamp (AR) tegen die verruiming gepro testeerd en daarom is van prof. de Gaay Fortman (AR) bezwaarlijk te verwach ten dat hij bereid zou zijn de algehele opheffing van de regel te bevorderen. De PvdA kan haar standpunt echteV baseren op een motie die 23 september 1955 in de Tweede Kamer met 46 tegen 44 stemmen werd aangenomen en waar in het oordeel werd uitgesproken dat het niet op de weg van de Staat ligt behou dens bij het blijken van misstanden, de arbeid van de gehuwde vrouw te ver bieden. Met de leden van de PvdA en de WD stemden ook vijf leden van de CHU voor de motie. Indien alle 100 leden aanwezig waren geweest, zou de motie met een nog grotere meerderheid zijn aangeno men. Toch zal een antirevolutionaire figuur de opheffing van de ontslagregel niet in zijn regeringsprogram willen op nemen. Maar evenzeer staat het vast, dat de PvdA de opheffing als eis niet zal laten vallen. Pikant Het beleid ten aanzien van de hu wende ambtenares is in de eerste plaats voor de verantwoordelijkheid van de minister van Binnenlandse Zaken, onder wie alle ambtenarenzaken ressorteren. Daarom is de volstrekte eis van de Informateur sprak lang niet dr. Drees (Van onze parlementaire redacteur) Vanmorgen heeft de informateur, prof. de Gaay Fortman in het Depar tement van Algemene Zaken een langdurig gesprek gevoerd met dr. Drees. Daarna was het de bedoeling dat hij in het Torentje op het Bin nenhof mr. Burger van de P.v.d.A. zou ontvangen, maar deze bleek met va kantie te zijn gegaan, zodat het on derhoud nu op een later tijdstip tot stand zal komen, desnoods „ergens in het land." Vanmiddag om 2 uur heeft de informateur prof. Romme ontvan gen e" om 4 uur zou prof. Zqlstra bij hem komen. PvdA 'tot opheffing van het ontslag aan de huwende ambtenares pikant, omdat dr. Drees aan prof.- Romme de porte feuille van Binnenlandse Zaken had aangeboden, terwijl bekend is dat prof. Romme persoonlijk van die opheffing niet wil weten, al denkt een klein deel van de KVP-fractie daar anders over. Die kwestie zit prof. Romme hoog. Dat treft hem persoonlijk in zijn ziel. Waarschijnlijk wordt de huwende ambtenares het knelpunt bij de voor bereidende formatiepoging van prof. De Gaay Fortman. Daardoor groeit de mogelijkheid dat de rechtse partijen naar elkaar toe worden gedreven. Een moeilijk punt heet ook te zijn de wens van de PvdA om het onderwijs alge meen kosteloos te maken, dus ook het middelbaar en hoger onderwijs. PvdA, VVD, en de CPN zyn daar voor. De rechtse partijen zijn er tegen. O Slot op pag. 2 Steun voor mr. Luns? In Londen verluidde, dat minister Luns „zekere toezegggingen" van En geland. Frankrijk, Australië en de V.S. heeft gekregen betreffende steun van deze landen, indien Nederland mocht besluiten de kwestie der Indonesische schulden voor de UNO te brengen. Minister Luns, die vandaag naar Den Haag terugkeert, heeft gezegd, dat hij „niet al te ontevreden" is over het re sultaat van de Suez-conferentie. Volgens kringen, die ijl nauw contact stonden met de conferentie, was de Londense bijeenkomst van Nederlands standpunt uit gezien niet belangrijker dan de diplomatieke activiteit buiten de conferentie. Kleine Peter daags na ontvoering gedood en begraven Dader is zelf vader Een 31-jarige Amerikaanse taxi-chauffeur, Angelo John Lamarca, heeft be kend, dat hij op 4 juli de vier weken oude baby Peter Weinberger heeft ontvoerd uit de tuin van het ouderlijk huis in Long Island en dat hij het jongetje daags na de ontvoering vermoord en begraven heeft. De plaats waar het lqkje begraven is langs een weg te Plainview, op enige kilometers afstand van het huis van de familie Weinberger is bekend. De politie bewaakt de aangegeven plaats en zou heden een nader onderzoek instellen. Lamarca, die gehuwd is en vader van twee kinderen, werd woensdagnacht in zqn woning te Plainview gearresteerd door een politieman en iemand van de federale recherche (F.B.I.), die zijn handschrift wilden vergelijken met dat van het briefje, dat de ontvoerders op 4 juli in de kinderwagen van Peter Weinberger achterlieten en waarin zij .7.000 gulden losgeld eisten. Donderdag werd Lamarca in het hoofdbureau van de F.B.I, in New York langdurig ondervraagd. Tenslotte be kende hij. Het blad „Newsday" hielp de federale politie Lamarca is reeds eerder met de justi tie in aanraking geweest. Hij werd in 1954 veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf, nadat in zijn woning een klandestiene jeneverstokerij was ontdekt De directeur van de F.B.I., Hoover, maakte gisteren bekend dat in 't onder zoek in de zaak-Weinberger vorderingen waren gemaakt dank zij medewerking van het op Long Island verschijnende blad „Newsday". Dit blad had op 22 au gustus belangrijke gegevens omtrent de ontvoering ontvangen cn na overleg met de politie er in toegestemd de gegevens voorlopig niet te publiceren. Lamarca zou hebben bekend, dat hij eerst het briefje, waarin losgeld werd ge- eist, had geschreven en daarna er op uit was getrokken om een kind te zoeken dat hij kon ontvoeren. Louter bij toeval heeft hij Peter Weinberger meegenomen. Het knaapje lag onbewaakt in zijn kin derwagen. Volgens de politie luidt het verhaal van Lamarca over hetgeen daarna ge beurde als volgt: Op de dag na de ont voering zette Lamarca Peter in zijn au to en reed vervolgens naar de plek waar het echtpaar Weinberger het losgeld op zijn aanwijzing moest achterlaten. Toen hij echter in de buurt van de woning van het echtpaar kwam, schrok hij he vig van het grote aantal politiemannen, verslaggevers en fotografen die hij daar aantrof. Hij reed weer weg en ving in zijn auto radio-berichten over de ont voering op. Het drong tot, hem door. dat de politie alles op alles zette om hem in handen te krijgen. Hij werd door een grote angst aangegrepen en vermoordde de baby nog dezelfde dag. De politie deelde niet mee, op welke wijze de moord was begaan.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1